Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler

13 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

.

TEMEL EĞİTİM ALANLARIN KİMLİK MÜRACAATI İÇİN HAZIRLAMASI GEREKEN BELGELER

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

YENİLEME eğitimi alanların hazırlaması gereken belgeler için tıklayınız.

.

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Temel Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet Fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.) 

4.  2 Adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu:  (İmzalı-Biri fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

 6.  4 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Fotoğraf : Arka fon beyaz, açık renk kıyafetli, son altı aya ait, ön cepheden çekilmiş

7.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

8.  Ruhsat Harcı Yatırıldığına Dair Makbuz Aslı : 2018 yılı için 595,43 TL olarak açıklanan ve büyük şehirlerde harç ve veraset işlemleri için belirlenmiş vergi dairelerine, diğer illerde genelde valilik içerisinde bulunan maliye veznesine “özel güvenlik” için olduğu belirtilerek  yatırılabilir  (Ankara’da Harçlar Verasetler Vergi Dairesi, Çankırı Cad. No: 15/Ulus).

9. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

Belge örnekleri için tıklayınız.

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-8-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

.

NOT : 20.12.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile  sağlık raporunun “ASIL” sureti ile diploma fotokopisi kurs merkezlerine verilecek olup emniyete kimlik başvurusunda bu iki belge istenmeyecektir. Ancak genel kolluktan emekli veya kendi isteği ile ayrılanların ÖGG kartı ilk  başvurularında rapor ve diploma fotokopisini kimlik başvurusunda emniyete vermeleri gerekmektedir.

.

Bu yazı bugün : 108, toplamda : 222818 kişi tarafından okundu.

 1. Naci
  03 Temmuz 2012 - 13:34 | #1

  Sayın Hocam Ankaradaki Çalışmalarınız Takdirle Karşılıyorum. İnsanlara Bu Kadar Yardımcı Olan Bi Şirket Yok. Gerçi Kurumsal Bi Şirketsiniz Hem İnsanları Özel Görevlisi Yapıyorsunuz Hemde Bu İnsanları İşe Sokuyor Geleceğe Güvenle Hizmet Etmesini Sağlıyorsunuz Beni İşe Soktuğunuz O Günden Bu Yana Tam 5 Sene Geçti Teşekkürler Ankara Güvenlik Teşekkürler Emeğinize… İyiki Varsınız…

 2. cenk
  03 Temmuz 2012 - 16:28 | #2

  eğer sınavı silahlı olarak geçip kimlik müracatı yaparsanız soruşturma için eve iki tane sivil polis geliyor. size bir kaç soru sorup biraz araştırarak gidiyorlar. aklınızda bulunsun.

 3. mehmet
  16 Şubat 2015 - 08:57 | #3

  merhaba ben balıkesir erdekten yazıyorum bandırmada sınava girdim ANKARA GÜVENLİK sayesinde sınavı geçtim sizlere çok teşekkür ederim

 4. Ümit atay
  14 Aralık 2015 - 10:33 | #4

  29 kasim sinavina burdaki testlerden calistim kazandim coktesekkurler atasehir istanbuldan ankara guvenlik

 5. Serkan
  31 Aralık 2015 - 15:47 | #5

  Sınava bu siteden hazirlandim,kazandım.Kitap hikaye arkadaşlar sitede çıkan son 4 sınavı sürekli tekrarlayarak çözün.Kazanırsınız,bu şekilde yaptım,72 aldım,ama sadece cebimde bulundurmak için eğer ki güvenlik olacaksınız,site güvenliği olmayın.Çünkü,site guvenliklerinde 12 saat calistiriyorlar,bi de 1300 tl veriyorlar,çalışma ve sosyal bakanlığı yasa gereği 11 saat calistirabilirsiniz,diyor.12 saat çalışan birinin 24 saat dinlenme hakkına sahiptir,diyor.Hakkınızı yedirmeyin,bide bu meslekte ilerleyemezsiniz,yerinizde sayarsiniz,en fazla şef olursunuz,o da bilmem kaç yıl sonra.Yerinde sayan insanlar sürekli geriye giderler.Kendinizi gelistirebileceginiz özgür olacağınız işlere bakın.

 6. cuneyt
  08 Nisan 2016 - 15:54 | #6

  ANKARA GUVENLIK TESEKKUR EDERIM BURDAN CALISTIM ILK GIRISTE KAZANDIM…

 7. 02 Kasım 2017 - 12:02 | #7

  Habibe :

  Merhaba bugün evraklarım verdim fakat parmak izi alınmadı daha acaba neden ehliyetim ve pasaportunda yok sizce birdaha gittiğimde alirlarmi

  Parmak izi kaydı daha önce herhangi bir işlem nedeniyle sisteme kayıtlı olanlardan tekrar alınmıyor. Sizin sistemde kaydınız yoksa niçin alınmadığını bilemiyorum. Ancak bu durum kimlik almanızla ilgili süreci etkilemez. İyi günler.

 8. Habibe
  02 Kasım 2017 - 12:21 | #8

  Çok teşekkür ederim..Sizin sitenizden çalışarak kazandim.. Emeğinize saglik..

 9. 24 Şubat 2018 - 07:59 | #9

  ihsan :

  diploma aslının olması gereklimi çok çelişkli şeyler yazıyor benim diplomam okula verildi acıkögretim kurumuna 17 sene oldu okulu yarıda bıraktım gidip kayıt oldugum yerden meslek lisesi ögrencisidir diye bir ögrenci belgesi aldım ıslak imzalı ögrencimizdir diye bu yeterlimi yoksa illa diploma aslı olucakmı

  Diploma veya eğitim durumunu gösterir belgenin aslı görülerek fotokopisi kabul ediliyor. Bunda ne çelişki var anlayamadım. Yine de garanti olması bakımından kursunuza sormanız uygun olur. Belirttiğiniz belge, Ankara’da kabul ediliyor. İyi günler.

 10. 27 Şubat 2018 - 11:31 | #10

  Burak :

  Iyı günler ben acik öğretim lisesinde okuyorum dıplomamın Aslı orada bende fotokopisi ve açık köşede okuduğuma dair e devletten çıkarttığım belge var herhangi bi sıkıntı yasarmıyım

  Açık lise öğrenci bürosundan ıslak imzalı öğrenci belgesi almanız yeterli. İyi günler.

 11. 27 Şubat 2018 - 12:14 | #11

  musa :

  iyi günler dilerim 2015 de silahlı sertifika aldım fakat karta cevritmedim ne tur evrak isteniyo ne zamana kadar yaptırmam gerekiyo

  Sertifika üzerinde yazılı tarihler arasında geçerlidir. Soruşturmaların uzun sürmesi nedeniyle süre bitmeden bir yıl önce başvurma halinde kimlik alınabilir. İstenen belgeler illere göre değiştiği için bulunduğunuz ilden veya eski kursunuzdan sorarak hazırlamanız uygun olur. İyi günler.

 12. 14 Mart 2018 - 07:21 | #12

  Sait :

  Tek kelime ile harikasınız teşekkürler

  Teşekkür ederiz :)

 13. 19 Mart 2018 - 16:42 | #13

  Mehmet :

  Merhaba ,bu 595 olan ruhsat harcı yeni kart çıkaracaklar için belgeler teslim eilirken mi yatırılacak yoksa soruşturmalar tamamlanana kadar da yatırılabilir mi ? Yani en geç ne zaman yatırabiliriz bu harcı ? Net bir cevap verirseniz sevinirim.Kolay gelsin.

  Ankara’da dekont dahil tüm belgeler tamam olduğunda başvuru kabul ediliyor. Soruşturma sonuçlandıktan sonra dekont kabul eden il var mı bilemiyorum. Net cevap için kursunuza sormanız uygun olur. İyi günler.

 14. 22 Mart 2018 - 15:40 | #14

  Tuğçe :

  Arkadaslar tüm evraklarla bayrampaşa kaymakamlığına gittim gbt soruşturmasında 2007 2010 2012 tarihli 3dosya gözüktü (hırsızlık narkotik narkotik) 2012 tarihli dosya 2014 de kapanmış denetim lige uymadigim için 10ay hapis cezasi gelmiş hükmün geri bırakılması kararı çıkmış 2019a kadar suç islememem gerek hiç ceza yatmadim güvenlik olamazsin diyorlar doğrumu

  Hırsızlık ve uyuşturucu suçlarından ceza alanların özel güvenlik olabilmesi için düşme kararı almaları gerekir. Kararda HAGB olması lehinize, özel güvenlik başvurusu için düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekecek. İyi günler.

 15. 23 Mart 2018 - 11:48 | #15

  Tuğçe :

  @A.GÜLŞEN
  Adliyeden alabilirmiyim düşme kararı

  Düşme kararı, cezayı veren mahkemeden alınır. İyi günler.

 16. 09 Nisan 2018 - 12:11 | #16

  Seher :

  İyi günler ben ankaradan silahsız özel güvenlik sertifikası aldım ankarada oturmuyorum kurs beni öyle yönlendirdi bende dosyayı güvenlik soruşturması için aştiye bıraktım 38gün oldu acaba yanlış mı yaptım ne yapmam gerekiyor

  Kursun alındığı il önemli değil, kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Hangi kursa gittiniz bilemiyorum ama bunu bilmeyecek kurs yoktur, siz yanlış anlamış olmayasınız? Sanırım kursunuzla görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 17. yasin
  19 Nisan 2018 - 18:22 | #17

  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun, memurluğa atanacaklarda aranan genel şartları düzenleyen 48/A maddesinde, bazı suçlar nedeniyle ya da belli sürelerle alınmış hapis cezalarının memuriyete girmeye engel olacağı belirtilmiştir.

  Memur olmaya ve memur kalmaya engel hapis cezaları 657 sayılı Kanunun 48/A ve 98 inci maddelerinde yer alan düzenlemelere göre; “Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı işlenen suçlar, zimmet suçu, irtikap suçu, rüşvet suçu, hırsızlık suçu, dolandırıcılık suçu, sahtecilik suçu, güveni kötüye kullanma suçu, hileli iflas suçu, ihaleye fesat karıştırma suçu, edimin ifasına fesat karıştırma suçu, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçu veya kaçakçılık suçu nedeniyle hapis cezası almış olanlar; Devlet memurluğuna alınmaz ve memuriyete daha önce girmiş ise görevlerine son verilir.”

  Yukarıda sayılan suçlar bakımından verilen hapis cezasının süresinin ne kadar olduğuna ve bu suçların kasten işlenip işlenmediğine bakılmaz, aldıkları bu kapsamdaki cezalar affedilmiş olsa bile, memur olamazlar ve memur kalamazlar.

  Yüz kızartıcı suçların dışında bir suçu kasten işlediği için 1 yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası almış olanlar; Devlet memurluğuna alınmaz ve memuriyete daha önce girmiş ise görevlerine son verilir. Kasten işlenmiş bir suç nedeniyle verilmiş hapis cezanın 1 yıl ve daha fazla süreli olması halinde, suçun türüne bakılmaksızın memuriyete engel sayılır.

  Taksirle işlenmiş herhangi bir suç nedeniyle verilmiş hapis cezaları, memur olmaya ve memur kalmaya engel olmaz.

  Memur olmaya ve memur kalmaya engel mahkumiyetlerde, mahkeme tarafından hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) ise, bu durumda bir mahkümiyet hükmünün varlığından söz edilemeyeceğinden, bu mahkumiyet kararı memurluğa girmeye ve memur kalmaya engel sayılmayacaktır.

 18. yasin
  19 Nisan 2018 - 18:33 | #18

  @yasin
  memur olmaya bıle engel olmayan hagb kararı nasıl olurda ozel sektor guvenlıge engel olabılıyor 1 yıldan az surelı olarak mahkum olmamak sartı aranıyor sayılan suclarlar ıcınde dahı mahkum olmamak hagb kararı veren mahkeme mahkumdur demıyor hagb kararı olmadıgını var sayalım her ınsan suc ısleyınceye kadar hagb ıcersındedır nasılkı hıc bır dosya davası olmayan bır ınsanda yarın bır suc ısledıgı zaman nasıl dosya dava acılır hakkında hagb kararıda son bır sans nıtelıgınde karardır bır cok kısı adlı dava yolu ıle maddı manevı tazmınat davası actı bazıları onaylandı bazıları red edıldı hukukla ana yasa ıle bagdasmıyor hagb kararına mahkumıyet hukmu gıbı bakmak edıngıdım bılgıler bu yonde sızdende rıcam bır cok ınsan vardır bu konu hakınca daha da acık net olarak yasa geregı ıle yola cıkarak anlatırsanız sevınırız tesekuurler…

 19. 20 Nisan 2018 - 11:35 | #19

  yasin :

  @yasin
  memur olmaya bıle engel olmayan hagb kararı nasıl olurda ozel sektor guvenlıge engel olabılıyor 1 yıldan az surelı olarak mahkum olmamak sartı aranıyor sayılan suclarlar ıcınde dahı mahkum olmamak hagb kararı veren mahkeme mahkumdur demıyor hagb kararı olmadıgını var sayalım her ınsan suc ısleyınceye kadar hagb ıcersındedır nasılkı hıc bır dosya davası olmayan bır ınsanda yarın bır suc ısledıgı zaman nasıl dosya dava acılır hakkında hagb kararıda son bır sans nıtelıgınde karardır bır cok kısı adlı dava yolu ıle maddı manevı tazmınat davası actı bazıları onaylandı bazıları red edıldı hukukla ana yasa ıle bagdasmıyor hagb kararına mahkumıyet hukmu gıbı bakmak edıngıdım bılgıler bu yonde sızdende rıcam bır cok ınsan vardır bu konu hakınca daha da acık net olarak yasa geregı ıle yola cıkarak anlatırsanız sevınırız tesekuurler…

  Yan sütun Kimler Güvenlik Olamaz bölümünde benzer durumlar için açıklama var. Özel güvenlik olma ve çalışma koşulları 5188 S.Yasa ve bağlı yönetmelik ve bu kanunlarda KHK’larla yapılan düzenlemelere göre belirlenmiş. Eğer özel güvenlik olma açısından engel teşkil edebileceği düşünülen bir durum varsa belgelerle birlikte il özel güvenlik şubesine danışılmasında yarar var. İyi günler,

 1. 28 Ocak 2010 - 22:27 | #1
 2. 28 Ocak 2010 - 22:30 | #2