Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler

13 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

.

TEMEL EĞİTİM ALANLARIN KİMLİK MÜRACAATI İÇİN HAZIRLAMASI GEREKEN BELGELER

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

YENİLEME eğitimi alanların hazırlaması gereken belgeler için tıklayınız.

.

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Temel Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet Fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.) 

4.  2 Adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu:  (İmzalı-Biri fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

 6.  4 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Fotoğraf : Arka fon beyaz, açık renk kıyafetli, son altı aya ait, ön cepheden çekilmiş

7.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

8.  Ruhsat Harcı Yatırıldığına Dair Makbuz Aslı : 2017 yılı için 520 TL olarak açıklanan ve büyük şehirlerde harç ve veraset işlemleri için belirlenmiş vergi dairelerine, diğer illerde genelde valilik içerisinde bulunan maliye veznesine “özel güvenlik” için olduğu belirtilerek  yatırılabilir  (Ankara’da Harçlar Verasetler Vergi Dairesi, Çankırı Cad. No: 15/Ulus).

9. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

Belge örnekleri için tıklayınız.

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-8-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

.

NOT : 20.12.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile  sağlık raporunun “ASIL” sureti ile diploma fotokopisi kurs merkezlerine verilecek olup emniyete kimlik başvurusunda bu iki belge istenmeyecektir. Ancak genel kolluktan emekli veya kendi isteği ile ayrılanların ÖGG kartı ilk  başvurularında rapor ve diploma fotokopisini kimlik başvurusunda emniyete vermeleri gerekmektedir.

.

Bu yazı bugün : 27, toplamda : 194157 kişi tarafından okundu.

 1. 24 Nisan 2017 - 13:01 | #1

  Mehmet :

  Merhaba sağlık raporu aldım ama çalıştığım için kaydımı yapamadım sağlık raporum geçerli olur mu tekrar başvuru yapmak istiyorum

  Özel güvenlikte sağlık raporları bir yıl geçerlidir. İyi günler.

 2. 19 Mayıs 2017 - 09:04 | #2

  Nihat :

  Sınavı kazananlar ne yaomali

  Kurslarıyla görüşüp öğrenmeli. Bundan sonraki işlemlerin tamamı yerelden yani kursun olduğu ilden yürütülecek, işlemler de illere göre değiştiği için en doğru bilgi kurslardadır. Genel bilgi de sayfanın başında var. İyi günler.

 3. 31 Mayıs 2017 - 14:52 | #3

  Dilek :

  İyi günler ben kursa farklı ilde gittim ikametim farklı ilde istenen belgelerin sayısını nasıl öğrenebilirim ikametım Balıkesir merkez

  İkamet kaydınızın olduğu ilden başvuru yapmanız zorunlu. İstenen belgeleri de o ilin özel güvenlik şubesinden öğrenebilirsiniz sanırım. İyi günler.

 4. 31 Mayıs 2017 - 14:57 | #4

  ayşegül doğan :

  merhaba
  ben şuan sağlık sektöründe çalışmaktayım. güvenlik soruşturması arşiv formunda en son çalışmakta olduğu iş bölümü var. orayı nasıl doldurmam gerekiyor acaba? şimdiki çalıştığım işi yazıp ayrılış nedenine halen çalışıyorum mu yazmalıyım?
  2.evli olduğum için kardeş bilgilerimi yazmam gereklimi? gerekliyse hepsini yazmam sartmı? teşekkürler.

  Kendi iş yoğunluğumuzdan cevaplar gecikebiliyor. Kursunuzun da cevaplayabileceği konular olduğu için umarım şimdiye kadar halletmişsinizdir. Son çalıştığınız yeri yazıp ayrılma tarihine devam yazabilirsiniz. Evlilik, kardeşliği sonlandırmadığına göre, formda da hanesi varsa elbette onları yazmanız gerek. Hane sayısı kadarını yazabilirsiniz, adres kısmına sadece şehir ismi yazılabilir. İyi günler.

 5. 20 Haziran 2017 - 08:46 | #5

  Ibrahim :

  Iyi gunler ben mart 2017 deki sinava girdim kazandim ama daha kimlik basvurusunda bulunmadim vakit bulamadigim icin bir sıkıntı olurmu aydinlatirsaniz sevinirim

  Sertifika üzerinde yazılı tarihler arasında beş yıl, rapor bir yıl geçerlidir. Raporu yakmayı göze alırsanız beş yıl içerisinde istediğiniz vakit başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 6. 21 Haziran 2017 - 16:09 | #6

  Mustafa :

  İyi günler ben parmak izini nereden alicam ben manisanin ilçesinde oturuyorum manisa merkezemi gitmem lazim

  Başvuruyu jandarma veya polis bölgesinde ikamet etmenize göre ilden yapmanız gerekir. Parmak izi belgesi, kişilerin kendilerinin temin edebileceği bir belge değil. Başvuru esnasında bizzat alınır. İyi günler.

 7. 17 Temmuz 2017 - 16:01 | #7

  Fatma DOĞAN :

  İyi günler ben 17.03.2016 da sınavımı kazandım bi kaç sorundan evraklarımı hazırlayamadım şuanda sınavı yeni kazanmış gibi evraklarımı hazırlayayip basvurumu yapabilirim değil mi ?

  İlinizde istenen evrakları hazırlayıp önceden randevu da almak kaydıyla sertifikanızda kalan süre için başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 8. 18 Temmuz 2017 - 07:20 | #8

  Şaban :

  Merhaba ankarada kimlikler kaç günde geliyor bazı illerde yorumları okudum 3 ayda gelmeyenler varmış bunun nedeni nedir,Ankarada geçici çalışma belgesini nerden alabilirim teşekkür ederim.

  Nedenini ancak özel güvenlik şubeler bilir. Tahmin olarak işlemlerin yoğunluğu denilebilir. Ankara’da artık geçici çalışma belgesi verilmiyor, kimliği beklemek gerek. İyi günler.

 1. 28 Ocak 2010 - 22:27 | #1
 2. 28 Ocak 2010 - 22:30 | #2
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster