Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler

13 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

Aşağıdaki liste TEMEL eğitim alanların kimlik müracaatı için hazırlanmıştır. Yenileme eğitimi alanların hazırlaması gereken belgeler için tıklayınız.

1. Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  ÖGG kartı : Doldurulmuş ve imzalı 

3.  Arşiv Araştırma Formu :  İmzalı - fotoğraflı, TC kimlik numarası yazılmış ve 2 suret 

Belge örnekleri için tıklayınız.

Ayrıca 1,2,3. sıradaki belgeleri, belli bir ücret karşılığı (8-15 TL arası) tanzim eden büroları öğrenmek için kurs  merkezinize danışmalısınız.

4. Ruhsat harcı yatırıldığına dair makbuzun aslı : 2014 yılı için 430,92 TL olarak açıklanan ve büyük şehirlerde harç ve veraset işlemleri için belirlenmiş vergi dairelerine, diğer illerde genelde valilik içerisinde bulunan maliye veznesine “özel güvenlik” için olduğu belirtilerek  yatırılabilir  (Ankara’da Harçlar Verasetler Vergi Dairesi, Çankırı Cad. No: 15/Ulus).

5. Özel güvenlik temel eğitim sertifikası aslı : Kurs merkezlerinden alınır.

6. Vesikalık fotoğraf : 5 adet

7. TC kimlik numarasını gösterir herhangi bir resmi belge

8. Mavi plastik dosya (1 Adet)

 

NOT : 20.12.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile  sağlık raporunun “ASIL” sureti ile diploma fotokopisi kurs merkezlerine verilecek olup emniyete kimlik başvurusunda bu iki belge istenmeyecektir. Ancak genel kolluktan emekli veya kendi isteği ile ayrılanların ÖGG kartı ilk  başvurularında rapor ve diploma fotokopisini kimlik başvurusunda emniyete vermeleri gerekmektedir.

 

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin AŞTİ içinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

* Kimlik onayı için gereken belgeleri teslim etmeden önce; sertifika ve ruhsat harcı dekontundan mutlaka fotokopi alınması tavsiye edilir.

 

Bu yazı bugün : 144, toplamda : 109770 kişi tarafından okundu.

 1. 27 Ekim 2014 - 16:59 | #1

  ahmet :

  merhaba ben sılahlı sertıfıkamı okuldan aldım yaka kartımı cıkartmam ıcın nereye bas vurmam gerekıyor izmir beydağ comaklar koyunde ıkametgah edıyorum ama buyuk sehır yasası ıle koyumuz mahalle oldu bunun ıcın jandarmayamı polısemı gıtmelıyım. jandarma ıse nerede basvuru yapmalıyım

  İkamet ettiğiniz yer itibarıyla nereye müracaat edeceğinizi bilemiyorum, muhtemelen kursunuz daha aydınlatıcı bilgi verir. Ancak gerek jandarma, gerekse emniyet bölgesinde sayılsın, her durumda ilden müracaat etmeniz gerekir. İyi günler.

 2. 10 Kasım 2014 - 17:43 | #2

  ferda :

  iyi günler .ben sınavı kazandım sertifikamı aldım ö.g kimlik kartımın uzun süreceği söyledi.peki ben sertifikamla güvenlik işine girebilirmiyim.sertifika yeterlimi iş başuvurusu için.tşkler.

  Sertifika, eğitimi başarı ile tamamladığınızı belgeler. Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlik kartı ile mümkündür. Dolayısıyla kimlik çıkmasını beklemeniz gerekir. İyi günler.

 3. sezer
  30 Kasım 2014 - 15:29 | #3

  Hocam Ben sinavi kazandim. Evraklari bayram pass kaymakamliga teslim ettim . Mesaj gelince gelip alirsin dediler.bu mesajin gelmesi kaç gün sürer?

 4. mert
  08 Aralık 2014 - 09:07 | #4

  7 aralıkdaki sınva sonucu ne zaman açıklanır?

 5. erkan
  18 Aralık 2014 - 21:44 | #5

  hocam istanbuldan silahlı kimlik müracatı için tüm belgelerimi eksiksiz verdim 3 hafta oldu sms gelicek dendi başvurudan sonra evi taşıdım başka bir mahalleye sorum şu eve polis gelicek deniyor gelirse bulamayabilir sizce ne olur aranmam mahkemem hiç bir engelim yok yada siz ikamet adresinizde yoktunuz askıya aldık derlermi yada yeni ikameti bildirmeliyim boşu boşuna beklemeyim eve polis gelme durumuyla ilgili her kafadan bir ses çıkıyor ne yapmalıyım sizce hocam teşekkürler.

 1. 28 Ocak 2010 - 22:27 | #1
 2. 28 Ocak 2010 - 22:30 | #2
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster