Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler

13 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

.

TEMEL EĞİTİM ALANLARIN KİMLİK MÜRACAATI İÇİN HAZIRLAMASI GEREKEN BELGELER

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

YENİLEME eğitimi alanların hazırlaması gereken belgeler için tıklayınız.

.

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Temel Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet Fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.) 

4.  2 Adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu:  (İmzalı-Biri fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

 6.  4 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Fotoğraf : Arka fon beyaz, açık renk kıyafetli, son altı aya ait, ön cepheden çekilmiş

7.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

8.  Ruhsat Harcı Yatırıldığına Dair Makbuz Aslı : 2017 yılı için 520 TL olarak açıklanan ve büyük şehirlerde harç ve veraset işlemleri için belirlenmiş vergi dairelerine, diğer illerde genelde valilik içerisinde bulunan maliye veznesine “özel güvenlik” için olduğu belirtilerek  yatırılabilir  (Ankara’da Harçlar Verasetler Vergi Dairesi, Çankırı Cad. No: 15/Ulus).

9. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

Belge örnekleri için tıklayınız.

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-8-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

.

NOT : 20.12.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile  sağlık raporunun “ASIL” sureti ile diploma fotokopisi kurs merkezlerine verilecek olup emniyete kimlik başvurusunda bu iki belge istenmeyecektir. Ancak genel kolluktan emekli veya kendi isteği ile ayrılanların ÖGG kartı ilk  başvurularında rapor ve diploma fotokopisini kimlik başvurusunda emniyete vermeleri gerekmektedir.

.

Bu yazı bugün : 86, toplamda : 201764 kişi tarafından okundu.

 1. 24 Nisan 2017 - 13:01 | #1

  Mehmet :

  Merhaba sağlık raporu aldım ama çalıştığım için kaydımı yapamadım sağlık raporum geçerli olur mu tekrar başvuru yapmak istiyorum

  Özel güvenlikte sağlık raporları bir yıl geçerlidir. İyi günler.

 2. 19 Mayıs 2017 - 09:04 | #2

  Nihat :

  Sınavı kazananlar ne yaomali

  Kurslarıyla görüşüp öğrenmeli. Bundan sonraki işlemlerin tamamı yerelden yani kursun olduğu ilden yürütülecek, işlemler de illere göre değiştiği için en doğru bilgi kurslardadır. Genel bilgi de sayfanın başında var. İyi günler.

 3. 31 Mayıs 2017 - 14:52 | #3

  Dilek :

  İyi günler ben kursa farklı ilde gittim ikametim farklı ilde istenen belgelerin sayısını nasıl öğrenebilirim ikametım Balıkesir merkez

  İkamet kaydınızın olduğu ilden başvuru yapmanız zorunlu. İstenen belgeleri de o ilin özel güvenlik şubesinden öğrenebilirsiniz sanırım. İyi günler.

 4. 31 Mayıs 2017 - 14:57 | #4

  ayşegül doğan :

  merhaba
  ben şuan sağlık sektöründe çalışmaktayım. güvenlik soruşturması arşiv formunda en son çalışmakta olduğu iş bölümü var. orayı nasıl doldurmam gerekiyor acaba? şimdiki çalıştığım işi yazıp ayrılış nedenine halen çalışıyorum mu yazmalıyım?
  2.evli olduğum için kardeş bilgilerimi yazmam gereklimi? gerekliyse hepsini yazmam sartmı? teşekkürler.

  Kendi iş yoğunluğumuzdan cevaplar gecikebiliyor. Kursunuzun da cevaplayabileceği konular olduğu için umarım şimdiye kadar halletmişsinizdir. Son çalıştığınız yeri yazıp ayrılma tarihine devam yazabilirsiniz. Evlilik, kardeşliği sonlandırmadığına göre, formda da hanesi varsa elbette onları yazmanız gerek. Hane sayısı kadarını yazabilirsiniz, adres kısmına sadece şehir ismi yazılabilir. İyi günler.

 5. 20 Haziran 2017 - 08:46 | #5

  Ibrahim :

  Iyi gunler ben mart 2017 deki sinava girdim kazandim ama daha kimlik basvurusunda bulunmadim vakit bulamadigim icin bir sıkıntı olurmu aydinlatirsaniz sevinirim

  Sertifika üzerinde yazılı tarihler arasında beş yıl, rapor bir yıl geçerlidir. Raporu yakmayı göze alırsanız beş yıl içerisinde istediğiniz vakit başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 6. 21 Haziran 2017 - 16:09 | #6

  Mustafa :

  İyi günler ben parmak izini nereden alicam ben manisanin ilçesinde oturuyorum manisa merkezemi gitmem lazim

  Başvuruyu jandarma veya polis bölgesinde ikamet etmenize göre ilden yapmanız gerekir. Parmak izi belgesi, kişilerin kendilerinin temin edebileceği bir belge değil. Başvuru esnasında bizzat alınır. İyi günler.

 7. 17 Temmuz 2017 - 16:01 | #7

  Fatma DOĞAN :

  İyi günler ben 17.03.2016 da sınavımı kazandım bi kaç sorundan evraklarımı hazırlayamadım şuanda sınavı yeni kazanmış gibi evraklarımı hazırlayayip basvurumu yapabilirim değil mi ?

  İlinizde istenen evrakları hazırlayıp önceden randevu da almak kaydıyla sertifikanızda kalan süre için başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 8. 18 Temmuz 2017 - 07:20 | #8

  Şaban :

  Merhaba ankarada kimlikler kaç günde geliyor bazı illerde yorumları okudum 3 ayda gelmeyenler varmış bunun nedeni nedir,Ankarada geçici çalışma belgesini nerden alabilirim teşekkür ederim.

  Nedenini ancak özel güvenlik şubeler bilir. Tahmin olarak işlemlerin yoğunluğu denilebilir. Ankara’da artık geçici çalışma belgesi verilmiyor, kimliği beklemek gerek. İyi günler.

 9. 01 Ağustos 2017 - 15:25 | #9

  baho :

  ögg sınavını kazananların yapması gerekenlerde 0 lira yatırıldığına dair dekont istiyorlarmış ben onu o gün yatırdım ve bana bankadan yatırdığıma dair o kağıdı aldım sonra eğitim kursundaki hocaya götürdüm ona veriliyormuş ben emniyete giderkekn o dekontu eğitim kursundaki hocadan alıcam demi

  Yazım hatası nedeniyle sadece sıfır yazmışsınız. Dolayısıyla rakamdan neyi yatırdırdığınızı anlayamadım. Kimlik harcı (520 TL) veya kimlik basım bedeli (20 TL) farketmez, her ikisinin de kursla ilgisi yok, alan hoca da anlamadı herhalde. Bu belgeler emniyete kimlik başvurusunda verilir. İyi günler.

 10. 10 Ağustos 2017 - 08:45 | #10

  B.gokhan :

  Merhaba ben sınavfan başarı oldum fakat sağlık raporumun günü geçti 1yıllık süre geçti 5. Ayda son buldu daha önce aldıgım için emniyete basvurdugumda yenilemem gerekirmi

  Sertifika tarihinin de üzerinden bir yıl geçtiği için raporun tekrar alınması istenecektir. Yine şansınızı denemek isterseniz rapor olmadan başvuru yapın, rapor istenirse yenisini alırsınız. İyi günler.

 11. 12 Ağustos 2017 - 16:46 | #11

  Mehtap :

  Merhabalar ben 71.guvenlik sinavina girdim tekrar sinavi icin ismim cikmadi kursumu aradigimda kazandiniz hayirli olsun dedi .Simdi ben istanbuldayim burada İEM den randevu alsam sonuclarim gelmeden islemlerimi yaptirabilirmiyim.Guvenlik sube mudurluklerinde sonuclarimiz bellidir degilmi tesekkurler.

  Bu soruyu da kursunuza sorsaydınız keşke. Kimlik başvurusunda istenen belgeler, randevu sistemi vb. detaylar illere göre değişir. Sonuçlar, internet olan her herden görülebilir ama kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılmak zorundadır. İyi günler.

 12. 23 Ağustos 2017 - 09:58 | #12

  ömer :

  kurs bitiminde sınava girmeden kurs benden ne isteyebilir

  Sınavdan sonra yapılacaklar hakkında genel bilgi yukarıda (özeli illere göre değişir), kursa kayıt-aranan şartlar vb. ile ilgili detaylar Sıkça Sorulan Sorular bölümünde var. Sizin kursunuzun hangi belgeleri istediğini, eksik belgenizin olup olmadığını ancak kursunuz bilir. Bu nedenle kursunuzla görüşmenizin uygun olacağını sanıyorum. İyi günler.

 13. 25 Ağustos 2017 - 16:39 | #13

  Halil :

  Ben 47.yenileme sınavını kazandım kimlik yenileme için istenen evraklar arasında eski kimlikte isteniyor benim eski kimliğim yok sorun çıkarmı.

  Neden eski kimliğinizin olmadığını izah etmeniz, kayıpsa belgelemeniz gerekir. İlinizde işlemlerin nasıl yürütüldüğünü kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 14. 25 Ağustos 2017 - 16:41 | #14

  A.Karakuş :

  İyi günler silahsız kimliğimi yenilemek için 30 temmuzdaki sınava girdim kurs 120 lira Vakıfbanksına para yatırmam gerektiğini söyledi kurs doğrumu acaba nereye ne kadar para yatıracağım acaba kimliği emniyetten çıkarmak için TEŞEKKÜRLER

  Vakıfbanka 120 TL değil, 20 TL yatırılması gerekir. Yeni tip kimlikler için gerekiyor. Belge Örnekleri bölümünde aradığınız IBAN numarası var. İyi günler.

 15. 25 Ağustos 2017 - 16:42 | #15

  Gokhan :

  Merhabalar hocam ben kursa ögrenim diplomami verdim tekrar belgeler hazirlarken vermemiz lazimi asli felan deniyor ama alt notunuzda belirtmisiniz gerekmiyor tekrardan acaba ?

  Sertifika-kimlik onay süresi-istenen belgeler vb. detaylar illere göre değişir. Dolayısıyla ilinizde istenen belgeleri net öğrenebileceğiniz tek yer kendi kursunuz. İyi günler.

 16. 25 Ağustos 2017 - 16:44 | #16

  onur :

  hocam merhaba

  bildiğiniz üzere dün sınav sonuçları açıklandıktan sonra kurstan sertifikayı almam kaç günü bulur kursumla görüştüm bayramdan sonrayı bulur dedi anca sizin tecrübenize dayanarak soruyorum

  Sertifikaları kurslar hazırlayıp özel güvenlik şubeye verir. Orada inceleme ve kontrolden sonra onaylanıp ilgililere dağıtılmak üzere kurslara geri gelir. Dolayısıyla kursun hazırlama süresi, emniyetteki onay süresi gibi detayları sadece kursunuz bilebilir. Bu durumda bizim söylediğimiz sadece tahmin olabilir. İyi günler.

 17. 31 Ağustos 2017 - 12:26 | #17

  Hakan :

  Hocam iyi günler ben sertifikamı istanbuldan aldım ama Kastamonu da ikamet ediyorum yani beş yıla kadar yenileme sınavına kastamonudamı girecem yoksa istanbuldayımda?

  Eğitimi aldığınız il önemli değil, kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabiliyor. Sınava eğitimi aldığınız ilden girmeniz gerekir. İyi günler.

 18. 31 Ağustos 2017 - 12:27 | #18

  Barış :

  Merhaba hocam benim şöyle bi sıkıntım var ben sınavı kazandım bayramdan sonra kimliği almak için gerekli belgeler içinde diploma asli diyo benim üniversite diplamanin asli memlekette. Diploma asli olmadan e devletten öğrenci belgesi çıkartmam yeterli olur mu yoksa illa üniversite diplomasinin asli mı gerekli. Şimdiden teşekkürler

  Kimlik başvurusunda e-devlet çıktısı diploma olmaz. Diploma veya yerine geçen belgenin aslı gösterilerek fotokopisi kabul edilir. İyi günler.

 19. 31 Ağustos 2017 - 12:28 | #19

  Ali :

  İyi günler hocam benimde bir sorum olcaktı sınavı çok şükür gectim ve Acık öğretim liseli okuyorum eminiyete giderken öğrenci durum belgesi götürsem kabul olurmu sizce??

  Öğrenci bürosundan alacağınız ıslak imzalı öğrenim belgesini diploma yerine verebilirsiniz. İyi günler.

 20. 08 Eylül 2017 - 07:19 | #20

  Ceyda :

  Merhaba hazırlanacak bu belgeler kursa mı teslim edilecek kurs bana o şekilde bilgi verdi evrakları hazırlayıp onlara goturmemı soyledi süreç nasıl işliyo randevu hangı aşamada alınıyo bılgı verırseniz sevınırım

  Hazırlanacak belgeler, yapılacak işlemlerle ilgili bildiğimiz ne varsa yukarıdaki yazıda belirttik. Tekrar buraya yazmamdan, sizin yukarıyı okumanız daha kolay olur sanırım. Sertifikayı aldıktan sonra kursla işiniz biter, başvuru emniyete yapılır. Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde belirtilenler dışında gider yoktur. Kursun belgeleri istemesi anlamsız, bazı kurslar soruşturmayı kendileri yapıyormuş gibi gösterip para talep edebiliyor ne yazık ki. Gerçekte böyle bir durum yok, kursların soruşturma yaptırması söz konusu bile olamaz. Bu yetki sadece devletindir, özel güvenlikler açısından da il özel güvenlik şubelerindedir. Randevu, istenen belgeler, onay süreleri vb. detaylar illere göre değiştiği için konuya ilişkin bilgiyi kursunuzdan almanız gerekir. İyi günler.

 21. 12 Eylül 2017 - 08:42 | #21

  Sümeyye :

  Merhaba ben sınavı kazandım ikametim Hatay’da sınava da Hatay’da girdim. Ama İstanbul’da yaşıyorum hataya gitmeden kartımı nasıl alabilirim başvurumu nasıl yapabilirim

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Nereden başvuracaksanız ikamet kaydınızı da oraya aldırmanız gerekir. İyi günler.

 1. 28 Ocak 2010 - 22:27 | #1
 2. 28 Ocak 2010 - 22:30 | #2
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster