Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler

13 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

Aşağıdaki liste TEMEL eğitim alanların kimlik müracaatı için hazırlanmıştır. Yenileme eğitimi alanların hazırlaması gereken belgeler için tıklayınız.

1. Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  ÖGG kartı : Doldurulmuş ve imzalı 

3.  Arşiv Araştırma Formu :  İmzalı - fotoğraflı, TC kimlik numarası yazılmış ve 2 suret 

Belge örnekleri için tıklayınız.

Ayrıca 1,2,3. sıradaki belgeleri, belli bir ücret karşılığı (8-15 TL arası) tanzim eden büroları öğrenmek için kurs  merkezinize danışmalısınız.

4. Ruhsat harcı yatırıldığına dair makbuzun aslı : 2014 yılı için 475 TL olarak açıklanan ve büyük şehirlerde harç ve veraset işlemleri için belirlenmiş vergi dairelerine, diğer illerde genelde valilik içerisinde bulunan maliye veznesine “özel güvenlik” için olduğu belirtilerek  yatırılabilir  (Ankara’da Harçlar Verasetler Vergi Dairesi, Çankırı Cad. No: 15/Ulus).

5. Özel güvenlik temel eğitim sertifikası aslı : Kurs merkezlerinden alınır.

6. Vesikalık fotoğraf : 5 adet

7. TC kimlik numarasını gösterir herhangi bir resmi belge

8. Mavi plastik dosya (1 Adet)

NOT : 20.12.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile  sağlık raporunun “ASIL” sureti ile diploma fotokopisi kurs merkezlerine verilecek olup emniyete kimlik başvurusunda bu iki belge istenmeyecektir. Ancak genel kolluktan emekli veya kendi isteği ile ayrılanların ÖGG kartı ilk  başvurularında rapor ve diploma fotokopisini kimlik başvurusunda emniyete vermeleri gerekmektedir.

 

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin AŞTİ içinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

* Kimlik onayı için gereken belgeleri teslim etmeden önce; sertifika ve ruhsat harcı dekontundan mutlaka fotokopi alınması tavsiye edilir.

Bu yazı bugün : 0, toplamda : 129390 kişi tarafından okundu.

 1. Naci
  03 Temmuz 2012 - 13:34 | #1

  Sayın Hocam Ankaradaki Çalışmalarınız Takdirle Karşılıyorum. İnsanlara Bu Kadar Yardımcı Olan Bi Şirket Yok. Gerçi Kurumsal Bi Şirketsiniz Hem İnsanları Özel Görevlisi Yapıyorsunuz Hemde Bu İnsanları İşe Sokuyor Geleceğe Güvenle Hizmet Etmesini Sağlıyorsunuz Beni İşe Soktuğunuz O Günden Bu Yana Tam 5 Sene Geçti Teşekkürler Ankara Güvenlik Teşekkürler Emeğinize… İyiki Varsınız…

 2. cenk
  03 Temmuz 2012 - 16:28 | #2

  eğer sınavı silahlı olarak geçip kimlik müracatı yaparsanız soruşturma için eve iki tane sivil polis geliyor. size bir kaç soru sorup biraz araştırarak gidiyorlar. aklınızda bulunsun.

 3. mehmet
  16 Şubat 2015 - 08:57 | #3

  merhaba ben balıkesir erdekten yazıyorum bandırmada sınava girdim ANKARA GÜVENLİK sayesinde sınavı geçtim sizlere çok teşekkür ederim

 4. 22 Haziran 2015 - 13:38 | #4

  yeter şahin :

  Ben yozgattan aldım sertifikami ama kimlik kartimi almadim İstanbul’a gidiyorum oradan kimlik kartını alabilirmiy ve yozgata gitmem gereklimi

  Sertifikayı aldığınız il önemli değil. Ancak kimlik başvurusunda, ikamet kaydının bulunduğu ilden başvuru zorunluluğu var. Bu nedenle halen ikamet kaydınız hangi ilde ise o ilden kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 5. 23 Haziran 2015 - 09:02 | #5

  HASAN :

  hocam iyi günler ben sınavı kazandım ankarada ikamet ediyorum sertifikam çıkınca hangi işlemleri yapmam gerekiyor ankarada? şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim

  Hazırlayacağınız belgeleri kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Kursların işi sertifikayı vermekle bitmez, adayların bu tür işlemleri için de yardımcı olmaları gerekir. Genel bilgi bu sayfanın başında var. İyi günler.

 6. 25 Haziran 2015 - 12:51 | #6

  selcukgl :

  Merhaba ben sinavi kazandim sertifika yida aldim evrakları bir haftadir teslim ettim silahsiz ne kadar daha sure vardir kartimin gelmesine is buldum calisamiyorum sertifikayla baslaya bilirmiyiz tsk ler

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlik kartı ile mümkündür. Sertifika yeterli gelmez. İllere göre değiştiği için soruşturmanın ne kadar zaman alacağını başvuru yaptığınız yerden veya kursunuzdan öğrenmeniz doğru olur. İyi günler.

 7. 26 Haziran 2015 - 11:31 | #7

  mevlüd :

  hocam 58 dönem sinavinda silahli kazandim fakat daha ne sertifikam ne de kimlik kartim cikmadi greken işlemlerin bitmesi ve kimligimi almam ne kadar bi süre grektirir?

  Sertifikayı kursunuzdan, kimliğini ilinizin özel güvenlik şubesinden takip etmeniz gerekir. Bu iki işlem, sınavlar gibi merkezî değil, yerel makamlardan yürütülür. Temel sonuçlar açıklanalı 20 gün oldu, normal şartlarda sertifikanın çıkması gerekir. Sertifikayı kursunuzdan aldıktan sonra emniyete başvuru yaparken kimliğin ne kadar sürede onaylanacağını da oradan sormanız doğru olur. İyi günler.

 8. 27 Haziran 2015 - 06:58 | #8

  mehmet :

  merhaba mocam guvenlik sorusturmasi ve arsiv arastirma formu cikardim yanliz 2 tane cikti yazicidan cikti yanliz 2 cisinden onaylayanin imza muhur bolomu cikti napmam gerekiyo

  Kimlik başvuru için istenen belgeleri ve temin edebileceğiniz yerleri kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Belirttiğiniz form tek sayfa, iki nüsha hazırlanmalı ama yazıcınızın ayarlarını bilemem. İyi günler.

 9. 30 Haziran 2015 - 16:17 | #9

  mehmet :

  merhaba hocam benim silahli kimlik kartim var silahsiz bi iste calisabilirmiyim

  Silahlı kimliği olanlar, silahsız yerde çalışabilir. Tersi mümkün değildir. İyi günler.

 10. 04 Temmuz 2015 - 15:47 | #10

  mehmet :

  Merhaba ben kimlik cikarmak icin evraklarimi hazirliyom sabika kaydi cikardim yanliz randevu aldim 20 gun daha var gecerli olurmu adli sicil belgesi

  Ankara’da özel güvenlik adaylarında adli sicil kaydı istenmiyor. Adli sicil belgelerinin geçerlilik süresi alındığı tarihten itibaren bir yıldır. İyi günler.

 11. 07 Temmuz 2015 - 13:18 | #11

  mehmet :

  Merhaba hocam koruma memuru alincakmis oncelik ozel guvenlige tanincakmis ben kimlik basvurusu yeni yapcam ozamanakadar kimligimi alassam sertifika yeterlimi yoksa kimlik sartmi

  Koruma memurluğu alımı, aranan şartlar vb. konularda kesinleşmiş bilgi varsa da kamuoyuyla paylaşılmadığı için bilemiyorum. Gelişmeleri beklemek daha doğru olur sanıyorum. İyi günler.

 12. 21 Temmuz 2015 - 09:23 | #12

  Kadir :

  Merhaba hocam ben igdirda ikamet etmekteyim malum igdir küçük yer olduğu için is imkâni biraz zor. Ben 2013 de silahli egitim sertifikami aldim ama kimlik karti için bas vurmadim simdi ise güvenlik isi buldum kimlik karti için simdi müracaat etsem sorun olurmu.

  Sertifikaya göre kalan süreniz için kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Muhtemelen soruşturmanız da fazla zaman almaz. Rapor-vergi masrafınız olacaktır. İstenen belgeleri kursunuzdan veya özel güvenlik şubeden öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 13. 22 Ağustos 2015 - 10:38 | #13

  Emrah Ay :

  Mrb hocam elazığdan silahsız sertifika alacam kartımı aldıktan sonra iş bulmam için ne yapmam gerekir bide havaalanlarında çalışabilirmiyim

  İş imkanları illere göre değiştiği için bulunduğunuz ilden araştırmanız doğru olur. İyi günler.

 14. 24 Ağustos 2015 - 13:09 | #14

  ayşe :

  hocam mrb simdi güvenlik sertifikasını almış olsak işe girmek için nereye müracaat etcez nereye dilekçe vercez.iş yerlerine felan mı beni bi aydınlatırmısınız…

  Bulunduğunuz ildeki iş imkanlarını, güvenlik şirketlerini kursunuzdan öğrenmeniz doğru olur. Bunun için önce kayıt olmanız gerekir. İyi günler.

 15. 24 Ağustos 2015 - 13:10 | #15

  burak :

  ben sertifikayı aldım yaka kartını ne kadar süre için de cıkarmalıyım herkes saglık raporu dolmadan cıkarman gerekir felan diyor lar aslında ne zaman cıkacagını cok merak ediyorum sağlık raporunun geçerliliği ne kadar

  Kursunuzun net bilgi verebilmesi gerekir. Raporlar bir yıl geçerlidir. İyi günler.

 1. 28 Ocak 2010 - 22:27 | #1
 2. 28 Ocak 2010 - 22:30 | #2