Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler

13 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

.

TEMEL EĞİTİM ALANLARIN KİMLİK MÜRACAATI İÇİN HAZIRLAMASI GEREKEN BELGELER

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

YENİLEME eğitimi alanların hazırlaması gereken belgeler için tıklayınız.

.

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Temel Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet Fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.) 

4.  2 Adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu:  (İmzalı-Biri fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

 6.  4 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Fotoğraf : Arka fon beyaz, açık renk kıyafetli, son altı aya ait, ön cepheden çekilmiş

7.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

8.  Ruhsat Harcı Yatırıldığına Dair Makbuz Aslı : 2015 yılı için 501 TL olarak açıklanan ve büyük şehirlerde harç ve veraset işlemleri için belirlenmiş vergi dairelerine, diğer illerde genelde valilik içerisinde bulunan maliye veznesine “özel güvenlik” için olduğu belirtilerek  yatırılabilir  (Ankara’da Harçlar Verasetler Vergi Dairesi, Çankırı Cad. No: 15/Ulus).

9. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

Belge örnekleri için tıklayınız.

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-8-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

.

NOT : 20.12.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile  sağlık raporunun “ASIL” sureti ile diploma fotokopisi kurs merkezlerine verilecek olup emniyete kimlik başvurusunda bu iki belge istenmeyecektir. Ancak genel kolluktan emekli veya kendi isteği ile ayrılanların ÖGG kartı ilk  başvurularında rapor ve diploma fotokopisini kimlik başvurusunda emniyete vermeleri gerekmektedir.

.

Bu yazı bugün : 26, toplamda : 163752 kişi tarafından okundu.

 1. Naci
  03 Temmuz 2012 - 13:34 | #1

  Sayın Hocam Ankaradaki Çalışmalarınız Takdirle Karşılıyorum. İnsanlara Bu Kadar Yardımcı Olan Bi Şirket Yok. Gerçi Kurumsal Bi Şirketsiniz Hem İnsanları Özel Görevlisi Yapıyorsunuz Hemde Bu İnsanları İşe Sokuyor Geleceğe Güvenle Hizmet Etmesini Sağlıyorsunuz Beni İşe Soktuğunuz O Günden Bu Yana Tam 5 Sene Geçti Teşekkürler Ankara Güvenlik Teşekkürler Emeğinize… İyiki Varsınız…

 2. cenk
  03 Temmuz 2012 - 16:28 | #2

  eğer sınavı silahlı olarak geçip kimlik müracatı yaparsanız soruşturma için eve iki tane sivil polis geliyor. size bir kaç soru sorup biraz araştırarak gidiyorlar. aklınızda bulunsun.

 3. mehmet
  16 Şubat 2015 - 08:57 | #3

  merhaba ben balıkesir erdekten yazıyorum bandırmada sınava girdim ANKARA GÜVENLİK sayesinde sınavı geçtim sizlere çok teşekkür ederim

 4. Ümit atay
  14 Aralık 2015 - 10:33 | #4

  29 kasim sinavina burdaki testlerden calistim kazandim coktesekkurler atasehir istanbuldan ankara guvenlik

 5. Serkan
  31 Aralık 2015 - 15:47 | #5

  Sınava bu siteden hazirlandim,kazandım.Kitap hikaye arkadaşlar sitede çıkan son 4 sınavı sürekli tekrarlayarak çözün.Kazanırsınız,bu şekilde yaptım,72 aldım,ama sadece cebimde bulundurmak için eğer ki güvenlik olacaksınız,site güvenliği olmayın.Çünkü,site guvenliklerinde 12 saat calistiriyorlar,bi de 1300 tl veriyorlar,çalışma ve sosyal bakanlığı yasa gereği 11 saat calistirabilirsiniz,diyor.12 saat çalışan birinin 24 saat dinlenme hakkına sahiptir,diyor.Hakkınızı yedirmeyin,bide bu meslekte ilerleyemezsiniz,yerinizde sayarsiniz,en fazla şef olursunuz,o da bilmem kaç yıl sonra.Yerinde sayan insanlar sürekli geriye giderler.Kendinizi gelistirebileceginiz özgür olacağınız işlere bakın.

 6. 01 Mart 2016 - 17:12 | #6

  Behzat :

  Merhabalar hocam Ben 2011 yılında ÖGG sertifikamı almıştım O yılın Vergi harcınıda yatırmıştım fakat Kimlik kartı için istenilen evrak ve raporları farklı bir sektörde Çalıştığımdan dolayı Temin edememiştim Şuan ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz lütfen

  Vaktinizi aldığım için özür dilerim ilgi ve alakanızdan dolayıda sonsuz şükranlarımı sunarım…..

  Beş yıllık süre dolduğu için öncelikle yenileme eğitimi almanız gerekir. Yenilemede sınavlara katılma kaydıyla kalma-geçme yok. Yenileme sertifikası ve temel (eski)olmak üzere iki sertifika ve istenen diğer belgelerle kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Vergi dekontunun asıl suretini muhafaza ettiyseniz 2016′da geçerli rakam 501 TL ile aradaki farkı yatırmanız yeterlidir. Silahlı ise tam teşekküllü devlet hastanesinden, silahsız ise yetkin poliklinikten rapor almanız gerekir. Başvuruda istenen belgelerin tüm yurtta standart olması gerekirken maalesef belgeler ve adetleri farklı, neredeyse her ilde farklı uygulama var. Bu nedenle ilinizde istenen belgeleri ve rapor alacağınız yeri yenileme eğitimi alacağınız kurstan öğrenmenizi tavsiye ederim. 15 Mayıs sınavını kaçırmamak için elinizi çabuk tutmanızda yarar var. Sınav tarihine bakıp çok zaman var gibi düşünmeyin, sınavdan 1,5 ay önce yani 01.04.2016′da eğitimin bitmesi gerekiyor. İyi günler.

 7. Behzat
  02 Mart 2016 - 11:06 | #7

  @A.GÜLŞEN Çok teşekkür ederim hocam aydınlattığınız için sağolun varolun…

 8. 09 Mart 2016 - 10:43 | #8

  ramazan :

  su vergi dairesine yatırılan 501 lirada taksit imkanı varmı yoksa illa peşinmi ödenmesi gerikiyor ilginize tesekkür ederim iyi aksamlar

  Harçlarda taksit, kredi kartı olmuyor maalesef. İyi günler.

 9. cuneyt
  08 Nisan 2016 - 15:54 | #9

  ANKARA GUVENLIK TESEKKUR EDERIM BURDAN CALISTIM ILK GIRISTE KAZANDIM…

 10. 15 Nisan 2016 - 15:43 | #10

  Esra :

  Merhabalar , sınava İstanbul da girdim ama kartımı izmirden almak istiyorum ikametgahımı izmire taşıyıp kimliğimi oradan alabilir miyim ?

  İkamet kaydınızın olduğu ilden kimlik başvurusu yapmanız gerekir. İzmir’e alıp oradan başvurabilirsiniz. İyi günler.

 11. 26 Nisan 2016 - 16:03 | #11

  bekir :

  Mrb hocam bnim.diplomanin asli yok fotokopisi var olur mu

  Kimlik başvurusunda diplomanın aslı görülerek fotokopisi kabul ediliyor. Eğer elinizdeki fotokopide daha önce noter onayı gördüğüne dair onay varsa kabul edilebilir. İyi günler.

 12. 23 Mayıs 2016 - 14:59 | #12

  Sezer :

  Merhaba,

  Tüm evraklarımı özel güvenlik şube müdürlüğüne teslim ettim,nekadar sürede kimlik kartım çıkar,kursamı yoksa adresimemi gelir?

  Teşekkürler,İyi Çalışmalar

  Süre illere göre değiştiği için bu sorunun cevabını kursunuz veya başvuru yaptığınız yerden alabilirsiniz. Kimlik adrese gelmez, aynı yerden bizzat ve imza karşılığı teslim edilir. İyi günler.

 13. 23 Mayıs 2016 - 15:02 | #13

  a.gökper :

  merhaba İstanbul da ikametgah etmekteyim silahsız güvenlik sertifikamı aldım ve kart çıkarmak için gereken dosyaları , harcımı yatırdım randevumu da aldım peki randevuya gittiğim zaman dosyaları verdikten sonra kart için ek ücret veriliyor mu ve dosyaları verildikten sonra ne kadar süre içerisinde kartımı alırım teşekkürler…

  Ankara’da böyle bir ek masraf yok. Ancak İstanbul’u bilemiyorum. Normalde olmaması gerekir. Sanırım kursunuza danışmanız doğru olur. İyi günler.

 14. 23 Mayıs 2016 - 15:03 | #14

  Burak :

  Hocam sınavı kazandıktan sonra ne kadar surede kimlik kartını elimize alabikiririz

  Sertifika ve kimlik kart onay süreleri illere göre değiştiği için kursunuza sormanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 25 Mayıs 2016 - 09:07 | #15

  Fatih 1453 :

  Hocam merhaba ben açık öğretim lisesi okuyorum. Okul diploması alma gibi bir durum yok suan.halk eğitimden okuduğuma dair öğrenim belgesi alsam diploma yerine geçerli oluyor mu

  Açıköğretim lisesinden ıslak imzalı öğrenci durum belgesi alıp silahsız eğitim için kullanabilirsiniz. İyi günler.

 16. 03 Haziran 2016 - 12:51 | #16

  Gökhan :

  Hocam iyi geceler benim bi sorun olacaktı sınavı kazandım ama güvenlik kartını almaya gitmedim bi sene falan oldu NE kadar almasam iptal olur lütfen bi bilgi verin teşekkür ederim

  Kimlik kartını teslim almadığınız için iptal olmaz. Ancak süre kendi kendine ilerlediği için kalan zaman kadar geçerli olur. Bu arada alınmayan kartların ne kadar zaman saklandığını, alınmayanların nasıl muhafaza edildiğini bilemiyorum, bunu ancak başvuru yaptığınız yerden öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 17. 03 Haziran 2016 - 12:57 | #17

  Mehmet :

  Hocam Merhabalar benim güvenlik kartimin 17.06.2016 doluyor 15 mayısta 2016 yenileme sınavına girdim suan halen çalışıyorum nasıl bir yol izlemeliyim yardimci olursaniz çok sevinirim

  Sertifikanız muhtemelen önümüzdeki hafta çıkar. Soruşturmayı erken başlatma konusunda kursunuzla görüşseydiniz işiniz riske girmezdi. Şu halde sertifikayı bekleyip başvurabilir veya geç çıkacaksa sertifika hariç diğer belgeleri kursunuzdan öğrenip birkaç gün zaman kazanmak için erken başvurabilirsiniz. Her iki durumda da kursunuzdan bilgi almanız gerekir. İyi günler.

 18. 03 Haziran 2016 - 12:58 | #18

  vedat bayav :

  merhaba hocam ben 64.ögg sınavında başarılı oldum.kafama takılan şey ise bana arşiv ve güvenlik soruşturmalarını doldurup teslim edilmesi istendi.arşiv soruşturmasını doldurdum.güvenlik soruşturması ne oluyor

  Kursunuza da sorabileceğiniz bir konu aslında. Hakkınızda mahkeme olup olmadığı, adres doğruluğu gibi konular araştırılır. Aileniz fertlerinin durumu sizi bağlamaz. İyi günler.

 19. 07 Haziran 2016 - 10:45 | #19

  Erkan :

  Merhaba hocam ben 64. Dönem sınavını silahlı kazandım sertifikalar ne zaman gelir teşekkürler

  Sertifika-kimlik onay işlemleri illere göre değiştiği için bu soruya ancak kursunuzdan cevap almanız mümkün. İyi günler.

 20. 07 Haziran 2016 - 10:46 | #20

  Yusuf :

  Sınavı Kazandığım. Birgün sonra Anfa güvenliği aradığımda hiçbir belgeden bahsetmesi 10 gün sonra tekrar aramanız gerekir dedi.

  Muhtemelen sertifika ile birlikte yapılacak işlemlerle ilgili bilgi verilecektir. Vergiyi Çankırı Cad.No 15′deki Harç-Veraset Vergi Dairesine yatırabilirsiniz. İyi günler.

 21. 07 Haziran 2016 - 10:47 | #21

  sinan özkan :

  benden kimlik kartını alacağınız zaman diploma aslını istediler diplomayı kaybettim fotokopisi var elimde alamayacammı sertifikayı

  Kimlik başvurusunda diplomanın aslını görmek kaydıyla fotokopi kabul edilir. Mezun olduğunuz okula başvurunuz. İyi günler.

 22. 08 Haziran 2016 - 16:28 | #22

  Gökhan TURAN :

  İyi günler hocam . Ben istanbulda ikamet ediyorum silahlı olarak kazandım emniyetten randevu almaya calısıyorum fakat 01.07.2016 tarihine kadar randevu yok o tarihten sonrasıda meçhul… Tekirdağ’a baktımda her günü boş oraya bşvurabilme ihtimalim varmıdır acaba ? bana bi yol yordam gösterseniz. iyi calısmalar.

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılabilir. Eğer ikametiniz İstanbul’a kayıtlı ise beklemeniz gerekir. Tekirdağ’dan başvurabilmeniz ikametiniz kaydınızı oraya almakla mümkün olur. İyi günler.

 23. 17 Haziran 2016 - 16:08 | #23

  Soner altunpara :

  İyi günler ben belgelerimi aştiye teslim
  ettim güvenlik soruşturmasında da aradılar adres teğit ettiler kimlik kartım ortalama kaç gün içinde gelir hocam

  Net bilemiyorum ama bugün öğrendiğim kadarıyla yeni kimlikler en geç bir ay içerisinde ulaşacak diyorlar. İyi günler.

 24. 18 Haziran 2016 - 08:04 | #24

  Nazmi :

  Merhabalar benim şöyle bir sıkıntım varda bilgi verilirse memnun olur şimdi ben özel güvenlik sınavına girdim sınavı geçtim sertifikamı aldım bunu kimliğe çevirmem lazım sabıkam temiz sicilim temiz ama bundan 6 sene önce bir arkadaş yüzünden esrar yakalandı yanımızda şimdi ondan denetim serbestlik görüyorum sadece ayda bir gün imza atıyorum sizce bundan bir sıkıntı olurmu kimliğimi almakta yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler saygılar

  Hakkında uyuşturucu işlemi olanlara Ankara’da kimlik verilmiyor. Bulunduğunuz ildeki durumu kursunuza veya özel güvenlik şubeye danışmanız uygun olur. İyi günler.

 25. 25 Haziran 2016 - 08:18 | #25

  veysel :

  Merhaba ben güvenlik kursuna yazılmayı düşünüyorum. 1000tl civarı bi kayıt ücreti alınıyormuş sanırım bu ücret peşinmi alınıyor yoksa taksitle ödeme şansı sunuluyormu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünü okumanızı tavsiye ederim. Rapor, kurs-sınav ücreti sınavdan önce, vergi-kimlik parası sınavdan sonra ödenir. Sadece kurs ücreti için taksit imkanı olabilir, onu da kayıt olacağınız kursla görüşmeniz gerekir. Giderlerin zamana yayılmış şekilde olduğunu birden 1000 TL istenmediğini söyleyebilirim. İyi günler.

 26. 27 Haziran 2016 - 12:13 | #26

  hasan :

  merhaba ben 64.dönem sınavını kazandım muhtemel güvenlik ve arsıv soruşturması kaç günde sonuçlanır

  Bu işlem süresi illere göre değiştiği için kursunuza sormanız gerekir. İyi günler.

 27. 02 Temmuz 2016 - 11:24 | #27

  Nurhayat :

  Merhabalar. Ben sertifikamı Konya’da Bi kurstan aldım. Harcımı da Konya’da yatırdım. Fakat bütün belgeler bende teslimat yapamadım Ankara’da nereye teslim etmem gerekiyor yani Akköprü deki emniyete mi teslim etmem mi lazım ?

  Ankara’da Öz.Güv.Ş. AŞTİ binası içerisindedir. Başvuru evrakınız tam ise oraya başvuru yapmanız gerekir. Yeni kimlik için gereken biyometrik fotoğraf, 20 TL kimlik parası dekontu da yanınızda olmalı, ayrıca günde 80 kişiye işlem yapıldığı için erken gidip sıra almak tavsiye ediliyor. Bu arada ikamet kaydınızın da Ankara’da olması gerektiğini sanırım biliyorsunuzdur. İyi günler.

 28. 12 Temmuz 2016 - 12:33 | #28

  mustafa :

  Merhabalar ben Silâhlı güvenliği kazandım haziranin 2sine dosyami verdim onda sonra hersey bitti ozel güvenlik pol tr den takip ediyorum hatta emniyete gittim dosyani ankaraya gonderdik dediler 15gun oldu halrn daha ses yok ve yeniletmede kimlik gelene kadar bi belge veriyorlar caba temel egitimde gecici bi belge veriyorlarmi lutfen bana yardimci olursaniz sevinirim işim hazir güvenlik olduğuma dahil birsey olmuyacan brklemek zorunda kaliyorum

  Kimlik soruşturma onay işlemleri, bulunulan ilden yapılır. İşlemin Ankara ile alâkası yok. Silahlıların ikamet ettikleri yerden adres kontrolü yapılır. İkametinizin bağlı olduğu polis karakoluna uğrayıp yazının çabuklaştırılmasını, işinizin hazır olduğunu söyleyip rica etmeniz yararlı olabilir. Bunun dışında maalesef beklemekten başka yapacak bir şey yok. Yenilemede zaten kimliği olanlar söz konusu, temelde ise kimlik olmadığı için belge verilmiyor sanırım. İyi günler.

 29. 19 Temmuz 2016 - 15:57 | #29

  Adem :

  Merhaba hocam bu hafta ici evrak teslimi yapilir mi açıkmidir

  Ankara İl Emniyet binası çok hasar görmüş ama Öz.Güv.Ş. AŞTİ içerisinde olduğu için kimlik başvurusu kabul ediliyor. İyi günler.

 30. 20 Temmuz 2016 - 08:21 | #30

  YUNUS :

  MERHABALAR BEN SİLAHLI OLARAK ÖGG SINAVINI KAZANDIM.İNTERNETTEN KİMLİK KARTIMI SORGULADIĞIMDA KİMLİK ADRESİNİZE GÖNDERİLMİŞTİR YAZIYOR FAKAT HENÜZ GELMEDİ KİMLİĞİN KARGO TAKİP NUMARASI VARMIDIR VAR İSE BUNU NERDEN ÖĞRENEBİLİRİM ? ŞİMDİDEN YARDIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

  Kimliklerin adreslere gönderilmesi uygulaması çok yeni, sorduğunuz türden detayları nasıl öğrenilir bilemiyorum. İkamet ettiğiniz yerin PTT şubesinden takip edebilirsiniz sanırım. İyi günler.

 31. 06 Ağustos 2016 - 12:46 | #31

  Sinan :

  Merhabalar ben istanbulda ikamet ediyorum ikametimi ankara ya alıp aynı gün icinde ankara daki subeye basvuru yapabilirmiyim ve harc ucretini istanbulda yatırıp gitsem ankara da herhangi bir sorun olur mu? Simdiden tesekkurler.

  Harcı istediğiniz yerden yatırabilirsiniz. Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Kaydı almak kaydıyla Ankara’dan başvurunuz mümkün. İyi günler.

 32. 02 Eylül 2016 - 13:33 | #32

  Mehmet :

  Hocam bu arşiv araştırma formunda işveren ve aile üyelerinin adresi istenmis ben özel sebeplerden babam ile gorusmuyorum adresini bilmiyorum bu kısma ne yazmak gerekir

  Sadece semtini ve şehrini yazın yeterli. O belgede kendinizle ilgili kimlik ve adres bilgilerinde yanlışlık olmasın. İyi günler.

 33. 06 Eylül 2016 - 07:46 | #33

  Volkan :

  Hocam sınavı kazandıktan sonra ödenmesi gereken 501 tl harcın herhangi bi süresi varmı işte şu kadar gün içinde yatırılması lazım gibi

  2016 sonuna kadar 501 TL, 2017′de yeni belirlenecek zamlı miktarı göze almak kaydıyla kimlik müracaatı yapacağınız zaman yatırabilirsiniz. İyi günler.

 34. 06 Eylül 2016 - 07:47 | #34

  Onur :

  Kartımı babam almaya gitse verrlermi

  Kartlar imza karşılığı şahsın kendisine teslim edilir. Ancak oradaki görevlilerin inisiyatifinde bir durum, mazeretinizi kabul ederlerse verebilirler, zorunlu değiller. İyi günler.

 35. 09 Eylül 2016 - 15:51 | #35

  Muhammet :

  Merabalar kursumla görüştüm pek bilgileri olmadıgını söyledilerde size sormak istedim.. 65. Sınavı kazandım ve sertifikayı 1 ay sonra vereceklerini söylediler 1 ay beklemek gibi lüxüm yok istanbuldan sehir dısına cıkmam gerekiyor.. burdan bi tanıdıgım sertifikayı alıp göndericek bana buraya kadar sorun yok yanlız farklı ilceye nüfus kaydımı aldırıp kartımı istanbul dısında cıkarmak istiyorum yani sertifikadan baska istanbuldaki kurstan herhangibirsey almam gerekiyormu bosyere git gel yapmak istemiyorum sizinde sayenizde tek seferde gectim sınavı emeginiz icin çok teşekkür ediyorum..

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Dolayısıyla o ilde hangi belgelerin istendiğini öğrenip hazırlamanız gerekir. Kurstan sağlık raporunun aslını ve sertifikayı almanız yeterli olur sanırım. Diğer belgelerin onlarda kalması gerekir. Esasında rapor aslının da kursta kalması zorunlu, ancak uygulama standart olmadığı için bazı illerde aslı istenmeye devam ediyor. İyi günler.

 36. 09 Eylül 2016 - 15:56 | #36

  Şevket :

  Merhaba Hocam;
  Emeğiniz ve eğitimlerinizle bugün sınavı kazandığımı öğrendim, sizlere teşekkür ederim.
  Sorum şu olacak: Şuan farklı bir sektörde çalışıyorum ve kimliğimi henüz çıkartmak istemiyorum.
  *Bahsi geçen 5 yıl süre sınav tarihimizden sonra mı geçerli oluyor yoksa kimliğimi çıkarttığım tarihten sonramı geçerli?
  *Ve bu yıl yada gelecek yıl ihtiyacım olduğu zamanda çıkartmak istesem sorun olur mu?
  *Sınavdan sonra sertifikayı almak ve kimliği çıkartmak için belli bir zorunlu süre var mı?
  Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim. iyi çalışmalar…

  Öncelikle tebrikler. Sertifika, sınav tarihinden itibaren beş yıllık süresi başlayacak şekilde tanzim edilir. Siz kimliğe başvursanız da başvurmasanız da kendi kendine ilerler. Örneğin iki yol sonra başvurursanız kalan süre için kimlik çıkarmış olursunuz. Rapor geçerlilik süresi bir yıl, 2017 başında vergiye de zam gelecek. Kararı bu bilgilere göre verebilirsiniz. İyi günler.

 37. 09 Eylül 2016 - 16:04 | #37

  Nazlı :

  Mrb ben sınavı kazandım sertifika cikmadı daha bayramdan sonra dedi kursum peki sertifikayı mı beklemeliyim evrak hazırlığı için,teşekkürler

  Sadece vergiyi yatırabilirsiniz. Onun dışında hazırlanacak belgeleri kursunuzdan sertifikayı alırken öğrenmeniz mümkün sanırım. İyi günler.

 38. 10 Eylül 2016 - 10:08 | #38

  ekrem :

  hocam istanbuldan sertifikayı çıkartım kimliği başka ilden çıkarttabilirmiyiz

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı bulunan ilden yapılabilir. İkamet kaydınız o ilde ise başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 39. 10 Eylül 2016 - 10:09 | #39

  Ugur :

  Merhabalar ben kimlik kartımı 2010 da almıştım fakat ne kadar vergi verdiğimi tam olarak hatırlamıyorum. Şimdi bu vergiyi dekontuda bulamazsam 501 tl olarak mı ödeyeceğim. Ayrıca Ödemiş olduğum rakamla, şuan ki rakam arasında olan farki mi ödeyeceğim. Bu Ödemiş olduğumuz vergiler tek sefere mi mamsus Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  Kimliğiniz varsa neden tekrar vergi yatırmanız gerektiğini düşünüyorsunuz anlayamadım. Kimliği olanlardan yenilemede rapor-vergi istenmez. İyi günler.

 40. 17 Eylül 2016 - 13:49 | #40

  gokay dora :

  merhaba hocam ben istanbulda özel guvenlık kursuna gidip sılahsız kimlik kartı almaya hak kazandım ancak bir türlü randevu alamadım bu randevuyu başka şehirdeki emniyet özel güvenlik şube müdürlüğünden randevu alıp silahsız kimlik müracaatı yapabilir miyim ?

  Kimlik başvurusu sadece, ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Kaydı aldırmak şartıyla başka ilden başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 41. 27 Eylül 2016 - 08:18 | #41

  Seda :

  İyi günler.Ben ilk defa özel güvenlik kimlik kartı çıkartacağım.Sağlık raporuna ilişkin birşey göremedim ama alınması gerekiyor diye biliyorum bilgi verirseniz çoks sevinirim

  Sağlık raporunu kursa başlarken almış olmanız gerekir. Almadıysanız kursunuzun yanlışıdır. Raporun kursta olması zorunlu, emniyet her an denetleme yapıp belgeleri kontrol edebilir. Ayrıca sizin gibi başvuruda raporu isteyebilir. Konu ile ilgili ülke genelinde standart bir uygulama yok. Hatta aynı ilde bile standart yok. Bir gün raporu isteyen görevliler, sonraki gün müracaat edenlere raporu sormayabiliyor. Dolayısıyla kursunuzla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 42. 27 Eylül 2016 - 11:09 | #42

  Mehmet reis :

  Ankara aştı güvenlik kimlik kartı veren yer günde sadece 80 kişiye bakiyormus 3 gündür gidiyorum evrakları veremedim elimdeki valiliğin verdiği sertifikam var onunla iş başı yapabilir miyim veya ne yapmam gerekir geçici belge falan olayı varmı acil cevap lütfen…

  Sıra alabilmek için sabah 06.30 gibi orada olmak gerekiyormuş. Sertifika ile işe başlamak maalesef mümkün değil. Başvuruyu mutlaka yapmanız gerekir. Yeni kimlikler yaklaşık bir haftada geliyor dediklerine göre. İyi günler.

 43. 28 Eylül 2016 - 15:32 | #43

  Mikail :

  Mrb hocam güvenlik sınavını kazandım ve setifikayı aldım ikamet adresim adana ben istanbulda girdim kazandım güvenlik kartı için bi sorun olur mu adres

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Durumu buna göre değerlendirmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 44. 30 Eylül 2016 - 08:24 | #44

  yaşar :

  31 temmuz sınavı iptal olduğu için sınava giremedim maddi ve manevi sorunlarım var çalısmaya ihtiyacım var 2 kasım sınavına giriçem ve sonrasında kimlik nekadarlık zaman içerisinde yenileniyor ve hemen calısmaya baslama imkanım varmı yani bi belge yada kimlik verilebiliniyo mu gecici olarak calısmak için evrak bilginiz varmı ankara aşti den

  31 Temmuz sınavı iptal olmadı, 27 Ağustos’a ertelendi ve o tarihte yapıldı. Diğer sınav da 02 Kasım değil, 02 Ekim’de yapılacak. Sertifikanız çıktıktan sonra kursunuzdan istenen belgeleri öğrenip kimlik başvurusu yaparsınız. Kimlik adresinize gelene kadar geçerli olmak üzere belge veriliyormuş. İyi günler.

 1. 28 Ocak 2010 - 22:27 | #1
 2. 28 Ocak 2010 - 22:30 | #2