Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler

13 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

.

TEMEL EĞİTİM ALANLARIN KİMLİK MÜRACAATI İÇİN HAZIRLAMASI GEREKEN BELGELER

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

YENİLEME eğitimi alanların hazırlaması gereken belgeler için tıklayınız.

.

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Temel Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet Fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.) 

4.  2 Adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu:  (İmzalı-Biri fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

 6.  4 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Fotoğraf : Arka fon beyaz, açık renk kıyafetli, son altı aya ait, ön cepheden çekilmiş

7.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

8.  Ruhsat Harcı Yatırıldığına Dair Makbuz Aslı : 2017 yılı için 520 TL olarak açıklanan ve büyük şehirlerde harç ve veraset işlemleri için belirlenmiş vergi dairelerine, diğer illerde genelde valilik içerisinde bulunan maliye veznesine “özel güvenlik” için olduğu belirtilerek  yatırılabilir  (Ankara’da Harçlar Verasetler Vergi Dairesi, Çankırı Cad. No: 15/Ulus).

9. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

Belge örnekleri için tıklayınız.

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-8-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

.

NOT : 20.12.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile  sağlık raporunun “ASIL” sureti ile diploma fotokopisi kurs merkezlerine verilecek olup emniyete kimlik başvurusunda bu iki belge istenmeyecektir. Ancak genel kolluktan emekli veya kendi isteği ile ayrılanların ÖGG kartı ilk  başvurularında rapor ve diploma fotokopisini kimlik başvurusunda emniyete vermeleri gerekmektedir.

.

Bu yazı bugün : 36, toplamda : 175292 kişi tarafından okundu.

 1. Naci
  03 Temmuz 2012 - 13:34 | #1

  Sayın Hocam Ankaradaki Çalışmalarınız Takdirle Karşılıyorum. İnsanlara Bu Kadar Yardımcı Olan Bi Şirket Yok. Gerçi Kurumsal Bi Şirketsiniz Hem İnsanları Özel Görevlisi Yapıyorsunuz Hemde Bu İnsanları İşe Sokuyor Geleceğe Güvenle Hizmet Etmesini Sağlıyorsunuz Beni İşe Soktuğunuz O Günden Bu Yana Tam 5 Sene Geçti Teşekkürler Ankara Güvenlik Teşekkürler Emeğinize… İyiki Varsınız…

 2. cenk
  03 Temmuz 2012 - 16:28 | #2

  eğer sınavı silahlı olarak geçip kimlik müracatı yaparsanız soruşturma için eve iki tane sivil polis geliyor. size bir kaç soru sorup biraz araştırarak gidiyorlar. aklınızda bulunsun.

 3. mehmet
  16 Şubat 2015 - 08:57 | #3

  merhaba ben balıkesir erdekten yazıyorum bandırmada sınava girdim ANKARA GÜVENLİK sayesinde sınavı geçtim sizlere çok teşekkür ederim

 4. Ümit atay
  14 Aralık 2015 - 10:33 | #4

  29 kasim sinavina burdaki testlerden calistim kazandim coktesekkurler atasehir istanbuldan ankara guvenlik

 5. Serkan
  31 Aralık 2015 - 15:47 | #5

  Sınava bu siteden hazirlandim,kazandım.Kitap hikaye arkadaşlar sitede çıkan son 4 sınavı sürekli tekrarlayarak çözün.Kazanırsınız,bu şekilde yaptım,72 aldım,ama sadece cebimde bulundurmak için eğer ki güvenlik olacaksınız,site güvenliği olmayın.Çünkü,site guvenliklerinde 12 saat calistiriyorlar,bi de 1300 tl veriyorlar,çalışma ve sosyal bakanlığı yasa gereği 11 saat calistirabilirsiniz,diyor.12 saat çalışan birinin 24 saat dinlenme hakkına sahiptir,diyor.Hakkınızı yedirmeyin,bide bu meslekte ilerleyemezsiniz,yerinizde sayarsiniz,en fazla şef olursunuz,o da bilmem kaç yıl sonra.Yerinde sayan insanlar sürekli geriye giderler.Kendinizi gelistirebileceginiz özgür olacağınız işlere bakın.

 6. Behzat
  02 Mart 2016 - 11:06 | #6

  @A.GÜLŞEN Çok teşekkür ederim hocam aydınlattığınız için sağolun varolun…

 7. 09 Mart 2016 - 10:43 | #7

  ramazan :

  su vergi dairesine yatırılan 501 lirada taksit imkanı varmı yoksa illa peşinmi ödenmesi gerikiyor ilginize tesekkür ederim iyi aksamlar

  Harçlarda taksit, kredi kartı olmuyor maalesef. İyi günler.

 8. cuneyt
  08 Nisan 2016 - 15:54 | #8

  ANKARA GUVENLIK TESEKKUR EDERIM BURDAN CALISTIM ILK GIRISTE KAZANDIM…

 9. 15 Nisan 2016 - 15:43 | #9

  Esra :

  Merhabalar , sınava İstanbul da girdim ama kartımı izmirden almak istiyorum ikametgahımı izmire taşıyıp kimliğimi oradan alabilir miyim ?

  İkamet kaydınızın olduğu ilden kimlik başvurusu yapmanız gerekir. İzmir’e alıp oradan başvurabilirsiniz. İyi günler.

 10. 06 Ağustos 2016 - 12:46 | #10

  Sinan :

  Merhabalar ben istanbulda ikamet ediyorum ikametimi ankara ya alıp aynı gün icinde ankara daki subeye basvuru yapabilirmiyim ve harc ucretini istanbulda yatırıp gitsem ankara da herhangi bir sorun olur mu? Simdiden tesekkurler.

  Harcı istediğiniz yerden yatırabilirsiniz. Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Kaydı almak kaydıyla Ankara’dan başvurunuz mümkün. İyi günler.

 11. 23 Aralık 2016 - 11:52 | #11

  dilek :

  hocam iyi günler ben sınavı kazandım sertifika nezaman çıkar ve sonrasında hangi işlemler yapılacak iyi çalışmalar

  En sevdiğim soru, lütfen sayfanın başını okuyunuz. Aynılarını buraya yazmaya zamanım yok. İllere göre değişen bilgiler için de kursunuzla irtibat kurunuz. İyi günler.

 12. 12 Ocak 2017 - 15:12 | #12

  burak :

  ben 2008 yılında özel bir kuruluştan sertifika aldım ama ruhsat çıkarmadım ve başka bir sınavada girmedim şimdi ne yapmam lazım bilgi verirseniz sevinirim

  Aldığınız sertifikanın süresi dolmuş. Önce yenileme eğitimi almanız gerekir. Daha sonra iki sertifika ile yenileme kursa alacağınız kurstan hazırlayacağınız belgeleri öğrenip başvuru yaparsınız. İyi günler.

 13. 18 Ocak 2017 - 17:56 | #13

  Mehmet kemal :

  Merhaba arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim güvenlik sınavını geçtim sertifikayı aldım kimlik kartı için evrakları topladım evrakları nereye teslim edeceğim randevu felan alin diyorlar ???

  Kimlik başvurusunun detayını kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. İşlemler illere göre çok değişebiliyor çünkü. İyi günler.

 14. 19 Ocak 2017 - 15:26 | #14

  ali :

  merhaba benim sorum 2014 kasım ayında sınavı kazandım ama şu ana kadar kimlik kartını çıkartmadım acaba zaman aşımı sınırı varmı şu an kimlik kartımı çıkartabilirmiyim cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler…

  Sertifikada kalan süre için kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Sağlık raporunu yeniden almanız, vergiyi de 2017 rakamı üzerinden yatırmanız gerektiğinden bilginiz olsun. Hazırlanacak belgeler illere göre değişebildiği için eski kursunuzdan öğrenmeniz uygun olur. İyi günler.

 15. 20 Ocak 2017 - 11:26 | #15

  A.SANCAR :

  520 tl kimlik ücretini kimlik onayı yapıldıktan sonra yatırsak olurmu. parayı yatırsak ve onaylanmazsa parayı nereden geri alırız.iyi günler…

  Ankara’da tüm belgeler tamam olmak kaydıyla başvuru kabul ediliyor. Bulunduğunuz ildeki durumu bilemiyorum, işlemler değişiklik gösterebiliyor. Kursunuza sormanız daha doğru olur sanırım. Onayda sorun çıkarsa emniyetten dekontun arkasına işlem görmedi diye yazdırıp asıl sureti geri almanız gerekir. Harcı yatırdığınız vergi dairesinden iade talep edebilirsiniz. İyi günler.

 1. 28 Ocak 2010 - 22:27 | #1
 2. 28 Ocak 2010 - 22:30 | #2