Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler

13 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

Aşağıdaki liste TEMEL eğitim alanların kimlik müracaatı için hazırlanmıştır. Yenileme eğitimi alanların hazırlaması gereken belgeler için tıklayınız.

1. Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  ÖGG kartı : Doldurulmuş ve imzalı 

3.  Arşiv Araştırma Formu :  İmzalı - fotoğraflı, TC kimlik numarası yazılmış ve 2 suret 

Belge örnekleri için tıklayınız.

Ayrıca 1,2,3. sıradaki belgeleri, belli bir ücret karşılığı (8-15 TL arası) tanzim eden büroları öğrenmek için kurs  merkezinize danışmalısınız.

4. Ruhsat harcı yatırıldığına dair makbuzun aslı : 2014 yılı için 430,92 TL olarak açıklanan ve büyük şehirlerde harç ve veraset işlemleri için belirlenmiş vergi dairelerine, diğer illerde genelde valilik içerisinde bulunan maliye veznesine “özel güvenlik” için olduğu belirtilerek  yatırılabilir  (Ankara’da Harçlar Verasetler Vergi Dairesi, Çankırı Cad. No: 15/Ulus).

5. Özel güvenlik temel eğitim sertifikası aslı : Kurs merkezlerinden alınır.

6. Vesikalık fotoğraf : 5 adet

7. TC kimlik numarasını gösterir herhangi bir resmi belge

8. Mavi plastik dosya (1 Adet)

 

NOT : 20.12.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile  sağlık raporunun “ASIL” sureti ile diploma fotokopisi kurs merkezlerine verilecek olup emniyete kimlik başvurusunda bu iki belge istenmeyecektir. Ancak genel kolluktan emekli veya kendi isteği ile ayrılanların ÖGG kartı ilk  başvurularında rapor ve diploma fotokopisini kimlik başvurusunda emniyete vermeleri gerekmektedir.

 

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin AŞTİ içinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

* Kimlik onayı için gereken belgeleri teslim etmeden önce; sertifika ve ruhsat harcı dekontundan mutlaka fotokopi alınması tavsiye edilir.

 

Bu yazı bugün : 70, toplamda : 104865 kişi tarafından okundu.

 1. Naci
  03 Temmuz 2012 - 13:34 | #1

  Sayın Hocam Ankaradaki Çalışmalarınız Takdirle Karşılıyorum. İnsanlara Bu Kadar Yardımcı Olan Bi Şirket Yok. Gerçi Kurumsal Bi Şirketsiniz Hem İnsanları Özel Görevlisi Yapıyorsunuz Hemde Bu İnsanları İşe Sokuyor Geleceğe Güvenle Hizmet Etmesini Sağlıyorsunuz Beni İşe Soktuğunuz O Günden Bu Yana Tam 5 Sene Geçti Teşekkürler Ankara Güvenlik Teşekkürler Emeğinize… İyiki Varsınız…

 2. cenk
  03 Temmuz 2012 - 16:28 | #2

  eğer sınavı silahlı olarak geçip kimlik müracatı yaparsanız soruşturma için eve iki tane sivil polis geliyor. size bir kaç soru sorup biraz araştırarak gidiyorlar. aklınızda bulunsun.

 3. hasannn
  14 Eylül 2012 - 08:40 | #3

  istanbul için söylüyorum yeni müracat kimlikler 1 ay içinde çıkıyor. mesaj gelmeyedbilir ben fazladan 1 ay bekledim bence 1 ayın sonunda arayıp sormanızda fayda var. iyi günler.TEŞEKKÜRLER ANKARA GÜVENLİK

 4. 21 Şubat 2013 - 16:31 | #4

  büşra :

  hocam istanbuldan valiliğe güvenlik kartı alabilmem için dilekçe yazmam gerekiyo valilik kısmına ankara valiliğimi yazmam gerekiyo

  Başvuruyu İstanbul’dan yaptığınıza göre İstanbul yazmanız gerekir. İyi günler.

 5. 27 Şubat 2013 - 18:08 | #5

  dogan :

  slm kimligimin suresi ocak 2012 de doldu subat 2012 de yenileme yaptim fakat 44 cu sinavda fark yaparak silahliya gectim farklarda da 415 tl vergi veriyor muyuz ? iyi gunler…

  Kimliğiniz olduğuna göre vergiyi tekrar yatırmanız gerekmiyor. Silahlıya geçerken rapor-kurs-sınav ücreti dışında gideriniz olmaz. İyi günler.

 6. 16 Mart 2013 - 17:00 | #6

  emel :

  merhabalar ben ögg sertifikasını 2010 yılında aldım fakat özel sebeplerden dolayı yaka kartını alamadım herhangi zaman aşımına uğrama gibi bir olay söz konusu olabilir mi birde bu yaka kartını çıkartmanın belli bir süresi var mı yardımcı olursanız sevinirim.

  Sertifikanız üzerindeki geçerlilik süresi boyunca kimlik için başvuru yapabilirsiniz. Bu süre dolduktan sonra da sertifika ile yenileme eğitimi alarak süreyi beş yıl daha uzatabilirsiniz. Kimlik kartı başvurusu yapmamanız herhangi bir hak kaybı yaratmaz. İyi günler.

 7. 24 Haziran 2013 - 17:16 | #7

  İpek :

  Mrb bn snva grdm ve kazandm evraklarımı daha almadm ama ıkı aydr flan daha kımlığmı cıkartamadm kımlık cıkartmak için herhangı br sure varmı acaba ?

  Sertifikaya hak kazandığınız tarihten itibaren beş yıllık süre başlar. Bu beş yıl içerisinde dilediğiniz zaman kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Ancak sağlık raporunun geçerlilik süresinin 1 yıl olduğunu, vergiye de her yıl başında zam geldiğini bilmenizde yarar var. İyi günler.

 8. 17 Temmuz 2013 - 15:34 | #8

  Alperen :

  Mrb ben sınavı kazandım ve sertifikamı almıya gideceğim en kısa zamanda tüm işlemleri yaptıgımız zaman en kısa sürede kimlik kartım ne zaman çıkar tahminen Teşekkürler…

  Kimlik onay süresi illere göre değiştiği için kursunuzdan veya başvuru yaparken emniyetten sormanız gerekir. Genelde bir ay denilebilir. İyi günler.

 9. 24 Temmuz 2013 - 06:23 | #9

  tarık demir :

  benim söle bi sorum olcak ruhsat harcını herhangi bi vergi dairesinden oduye bılıyormuuz bıde sabıka kaydına feln gerek varmı yardımcı olursanız sevnırımm ıı ıakşmlarr

  Adli sicil kaydınız varsa buna ilişkin kararları kimlik başvuru evrakınıza eklemeniz gerekir. Bulunduğunuz ilde verginin yatırılacağı yeri kursunuzdan öğrenmenizde yarar var. İyi günler.

 10. 06 Eylül 2013 - 06:51 | #10

  ERTUNÇ :

  Sayğı değer hocam, Hamd olsun iyiyiz. Sizde iyisinizdir İnşallah. 06.09.2013 (Cuma) günü Ankara’ya geleceğim orası çokmu uzak. Cuma günü sertifikamızı alabilirmiyiz? Alınca o gün güvenlik şubeye hemen verebilirmiyim? sertifikayı başka ilden işleme koyabilirmiyim? Haraç parasını mutlaka Ankaradan yatırmam mı gerekiyor? Haraç parasını Ankaradan yatırıp işlemleri başka şehirden yapabilirmiyim? yada tam tersini? Muhtemel başka olabilecek sorularada cevap yazmanız dileğiyle Selam

  06 Eylül Cuma akşam sonuçlar açıklanacak. Sertifikalar bir sonraki hafta içeresinde hazır olabilir. Harç bedelini istediğiniz ilden yatırabilirsiniz. Kimlik başvurusunu ikamet ettiğiniz ilden yapmanız gerekir. İyi günler.

 11. 10 Eylül 2013 - 08:52 | #11

  oğuzhan erdoğan :

  hocam ben 4. hakkımda kazandım ama benm saglık raporum suanda 10 aylık olmus şimdı sertifika alcam sıkıntı olmaz demı tekrar saglık raporu almam gerek varmı gunu dolmusmu

  Rapor tarihinin üzerinden bir yıl geçmesi halinde geçersiz oluyor. Bir an önce başvurduğunuz takdirde raporu yenilemeniz gerekmez. İyi günler.

 12. 03 Ocak 2014 - 09:05 | #12

  ayhan :

  Hocam hayırlı aksamlar özel güvenlik sertifikası nı 4 sene once aldm simdi kimlik cikartmak istiyrm ne yapmam gerekiyor simdiden tesekkur eferim

  Bulunduğunuz il emniyetinden veya eski kursunuzdan hazırlanacak belge listesini öğrenip temin ettikten sonra kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Rapor, vergi masrafınız olur. Belgeler bu sayfanın başında var ama illere göre değişiklik olabiliyor. İyi günler.

 13. 04 Ocak 2014 - 13:56 | #13

  davut :

  selam ben 2009 yılında sertifika aldım takibende kimlik çıkardım ama gecerlilik süresi konusunda sıkıntılarım var ben 1 mart 2009 sınavına girdim fakat benim kimlik gecerlilik süresi 13 mart 2014 neden aceba kimlik gecerlilik süresi konusunda sertifika tarihi esasa alındığına göre 13 ginde sonuç açıklanıp hemen mi sertifika onaylandı anlamadım gitti tesekkurler saygılar kursa yazıldım ve devam ediyorum yenilemek için

  Sertifika tarihiniz muhtemelen doğru. Sertifikanın onaylandığı değil, sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren süre başlar. Dolayısıyla yanlışlık olmaması gerekir. İyi günler.

 14. 04 Ocak 2014 - 18:15 | #14

  eerhan :

  hocam yüz kızartıcı suctan yargılandım ama ne para cezam var nede hapis yattım 5 yıl d. serbestlik verdi ve su an itibarı ile o verilen süre gecmiş durumda.. sabıka kaydımda ve arşiv kaydımda da gözükmüyo.. 49, sınavı kazandım silahlı olarak.. belgeyi alabilirmiyim acaba..

  Anlattığınıza göre silahsız alabilirsiniz. Size ceza veren mahkemeye (aynı mahkemeye) başvurup önceki kararı düşürtürseniz silahlıya geçme durumunuz olabilir. Cezaların adli sicilde görünmemesi sonucu değiştirmez. İyi günler.

 15. 09 Ocak 2014 - 09:09 | #15

  yunuss :

  fotoğrafların kıravatlı olması gerekiyor
  mu

  Ankara’da böyle bir şart yok ama illere göre farklı uygulamalar olabildiği için kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 16 Ocak 2014 - 14:11 | #16

  mevlüt :

  hocam iyi günler &25 raporum var 565 ssk var ortalama ne zaman emekli olabilirim askerlikte elverişli degilimde raporum var teşekkürler

  Emeklilik hesabını bilemiyorum. Sosyal güvenlik uzmanlarına danışmanız gerekir. İyi günler.

 17. 06 Şubat 2014 - 16:26 | #17

  özkan :

  hocam iyi günler diploma diyor ne diploması hocam

  Nerede diploma diyor anlayamadım. Yukarıdaki belgelerde diploma yok çünkü. Ankara dışından başvuracaksanız kursunuzdan alacağınız listeye göre belge hazırlamanız gerekir. İyi günler.

 18. 19 Mart 2014 - 17:50 | #18

  fırat demir :

  Öncelikle ilgi ve alakanızdan ötürü tebrik ve teşekkürlerimi sunarım
  Ben 50.sınava girdim.sonuçlar açıklanmadı ama geçtigime eminim.Fakat silah atışlarında hiç vuramadım.şimdi temelden geçtigimi ve silahtan kaldıgımi varsayarsak : silahsız geçtim diyelim.sertifikamı almadan daha dogrusu buna yönelik hiç bir işlem yapmadan belirlenen zamanda sadece silah harcını yatırsam 12 nisan sınavına girebiliyormuyum ? Lütfen cevap verin.bu benim için çok önemli.Tşk ederim.saygılarımla . . .

  Cevap çok geciktiği için lütfen kusura bakmayın. Devam eden kurslar, sınav bildirimi derken siteye hiç bakamadım. Umarım sınav ücretini yatırmışsınızdır. Silahsız sertifikaya başvuru yapmadan silah için kalan sınav haklarınızı kullanabilirsiniz. Dilerseniz silahsız kimlik başvurusu yapıp yine kalan haklarınızı kullanabilirsiniz. Üç sınav hakkınızda da başarılı olamazsanız sadece silah eğitimi görerek dört sınav hakkı daha elde edebilirsiniz. İyi günler.

 19. 19 Mart 2014 - 17:51 | #19

  filiz :

  iyi günler hocam ben sertifikayı ve sağlık raporunu aldım kimlik kartını nasıl çıkartabilirim

  İlinizde istenen belgeleri kursunuzdan öğrenerek hazırladıktan sonra özel güvenlik şubeye başvurmanız gerekir. İyi günler.

 20. 19 Mart 2014 - 17:53 | #20

  MUSTAFA :

  HOCAM BEN BİŞYEY SORACAM ŞİMDİ BEN İLK GİTTİGİM HASTANEDE KOLUMDAKİ İZLERDEN DOLAYI OLUMSUZ RAPORU ALDIM ONDAN SONRA BAŞKA BİR HASTANEYE GİDİP KİŞİLİK TESTİNDEN SONRA OLUMLU RAPORU ALDIM ŞİMDİ BU İLK ALDIGIM OLUMSUZ RAPORU SONRADAN KARŞIMA ÇIKARMI…TŞK

  Bazı illerde hastaneler rapor sonuçlarını emniyete bildiriyor diye biliyorum. Eğer sizin ilinizde de bu uygulama varsa iki rapor arasında çelişki var diye emniyet sizi hakem hastaneye sevk edebilir. Kişilik testi ile olumlu rapor aldığınız hastane, bulunduğunuz ilin hakem hastanesi ise buna gerek kalmaz. İyi günler.

 21. 05 Mayıs 2014 - 17:27 | #21

  GÖKHAN :

  Ben Ordu ilinde ikamet ediyorum. Kursa Ankarada başvurdum ve haliyle sınavada Ankarada girdim. Sınav sonuçları bugün açıklandı ve Şükür kazandım.
  Anladığım kadarıyla Sertifikamı Kurstan almam gerekiyor.
  Bu durumda Kimlik başvurumu Sınav ve Kurs yerim olan Ankaradan mı yapmalıyım yoksa şuan ikamet ettiğim Ordudan mı yapmalıyım?
  Saygılar.

  Kursu aldığınız ilden değil, ikamet kaydınızın olduğu ilden başvurmanız zorunludur. İyi günler.

 22. 02 Haziran 2014 - 13:39 | #22

  HALİT :

  Hocam ben Hatay İskenderunda ikamet etmekteyim. 01.12.2013 tarihindeki sınavı kazandım. 07.04.2014 tarihinde tarihinde başvuru evraklarımı verdim. Daha önce hakaret suçundan dolayı mahkemeye çıktım. Taraflar arasında anlaştık ve dava düştü. Güvenlik soruşturması sonucunda bu dava ile ilgili karar kağıdı istediler. Bende getirdim. Asıl sormak istediğim şu:
  1)Dava düşmesine karşın kimlik almama mani olurmu?
  2)07.04.2014 tarihinde başvuru evraklarımı Emniyete vermeme rağmen hala tam bir sonuç alamadım. Nede kimliğimin onaylanıp onaylanmadığını bilmiyorum.
  3)Evraklarımı verirken boş kimlik kartına imzamı attım bir sakıncası varmı?

  Düşen dava, kimlik kartınızı almanızla ilgili sorun olmaz. Davaya ilişkin belgeleri, kimlik başvurunuzda vermediğiniz için işleminiz gecikmiş olmalı. O belgelerin istenmesi yasal zorunluluk olup kimlik çıkmayacağı anlamına gelmez. Cevap gecikti kusura bakmayın, umarım bu arada kimliğiniz çıkmıştır. İyi günler.

 23. 02 Haziran 2014 - 13:41 | #23

  asdfgh :

  ben 70 puan aldım 51. sınavdan bu sınavdan aldımız puan işyerimizi etkilermi cevep verirseniz soruma sevinirim …..

  Sertifika puanını dikkate alan işyeri sayısı çok az. Kimliklerde de puan yazmadığı için notun bir etkisi yok denilebilir. İyi günler.

 24. 25 Haziran 2014 - 09:48 | #24

  murat taskin :

  Kimlil karti icin emniyetede ödeme yapiyormuyuz?

  Emniyete ödeme yapılmaz. Vergi dekontu istenir. İyi günler.

 25. 30 Haziran 2014 - 08:10 | #25

  ela :

  ben 28 yenileme sınavını kazandım sertifikamı aldım evraklarımıda hazırladım fakat benım bu evrakları b.paşa kaymakamlığa teslim etmeden önce her hangi bir yere ücret yatırmam gereklimi?

  Kimlik kartı olanların yenilemesinde vergi,rapor anlamında herhangi bir ücret yatırmaları gerekmiyor. İyi günler.

 26. 30 Haziran 2014 - 08:12 | #26

  asker :

  hocam ben 28, yenileme sınavına girdim ve kazandım.kimliğimin süresi kasım 2014 te doluyor ..evraklarımın hepsini güvenlik şubeye teslim ettim ,güvenlik soruşturması için ….bana yeni kimlik kartı verecek misiniz diye sordum …hayır dediler …eski kimliğimle çalışabilirmiyim???? eski kimlik sorun yaratmaz mııı?????

  Yenilemeden başvuranlara mevcut kartların yeni tarihlere göre yazılmış hali veriliyor. Bulunduğunuz ilde yeni kart verilmiyorsa yenileme eğitimi alıp üzerinize düşeni yapmış olduğunuzdan eski kartla da çalışabilirsiniz. Sonuçta denetlemeyi de aynı birim yapacağına göre yeni kart verilmediğini de biliyor olmalılar. Sizin açınızdan sorun yok. İyi günler.

 27. 19 Temmuz 2014 - 14:50 | #27

  ahmet :

  S.a ben harç parasi bankaya da yatirma varmi acaba

  Kategoriler/Sınav Ücretinin Yatırılacağı Banka ve Hesap No bölümünde verilen bilgilere göre bankaya yatırabilirsiniz. Dekonttan iki okunaklı fotokopiyi kursunuza sınavdan en az bir ay önce vermeniz gerekir. İyi günler.

 28. 24 Temmuz 2014 - 14:43 | #28

  tolga :

  s.a ben kurstan sertifikamı aldım bankaya harç paramı da yatırdım yalnız sorun çıktı yaka kartımı cıkartamadım maliyeye yatırdıgım parayı geri alabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim tsk edrm

  Vergi dekontunun aslı ile başvurarak iadesini talep edebilirsiniz. Eğer dekont emniyette ise oradan isteyiniz. İyi günler.

 29. 25 Temmuz 2014 - 07:16 | #29

  memet :

  hocam bn istanbulda sınava girdim kazandım sertifikayı baska bir ilde dosyamı teslim edip alabilkirimiyim acil cvp

  Acil durumlar için kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. Başvuracağınız ilden istenen belgeleri öğrenip kimlik başvurusu yapabilmeniz için o ilde ikamet ediyor olmanız gerekir. İyi günler.

 30. 01 Ağustos 2014 - 17:13 | #30

  gökmen bingöl :

  Hocam mrb
  hocam durumum okadar vahimki kaldım ortada benim 2009 altıncı ayında kartımın süresi doldu bende güvennlikçilik yapmadım için 2012 yılında 41 dönem sınavına girdim ve kazandım ama eğitim aldığım kurum bana verdiği sertifikada geçerlilik süresi 2014 altıcı ayı diye yazıyo bende konturol edememiştim nasıl olsa 2017 yedide bitiyo diye, çünkü 2012 yılında sınava girip kazanmıştım
  bu gün özg şubeye gittim bilgi sayarda bitiş 2017 yazıyo sertifikada 2014 yazıyo diye düzeltmediler ve inanın bulduğum kaliteli bir işe bu yüzden giremedim benim aynı snda sınava giren arkadaşımın kardtındada 2017 geçerlilik yazıyo nasıl olmaı bu konu ve ne yapmalıyım say.

  Telefonda görüştüğümüz için buraya detayları yazmıyorum. Umarım işiniz hallolmuştur. İyi günler.

 31. 08 Ağustos 2014 - 09:08 | #31

  mehmet :

  sayın hocam selam lar saygılar bı sorum olacak yardımcı olursanız cok sevınecem og belgemı aldım ama belgem yanımda su an ıkımet adrsım memleketımde yasadıgım yer ıse antalya burdan yaka kartımı cıkarmam mumkun olurmu adresım usak ta ıs ıcabı antalyaya gelmek zorunda kaldım gıdıp gelmek ıcın su an musaıt olmadıgımdan adrsımıde daha tasımadım antalyadan cıkarma gıbı bı sansım olurmu bılgınıze ıhtıyacım var cok tsk ederım selamlar saygılar

  Kimlik başvurusu, sadece ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılabilir. Bu nedenle yaşayacağınız yere ikamet kaydınızı almanız veya ikamet kaydınızın bulunduğu memleketinizden başvurmanız gerekir. İyi günler.

 32. 18 Ağustos 2014 - 16:36 | #32

  oğuzhan :

  SLM HOCAM benimde size bir sorum olcaktı benim yaralama ve polise mukaveletten 17 ay hapis yattım ayrıca 16yaşındayken oto hırsızlığından 35 gün hapis yattım ama beraat ettim güvenlik kimliği alabılırmiyim bana güvenlik kursu beraat ettığım için kımlık kartı alabıleceğimi söyledi benim kursa başlamamı istedi ve bende cok sevindim cok mutlu oldum düzenli bir işim olsun istiyorum cvbınızı merakla bekliyorum teşekkür ediyorum.

  Beraat edilen suçlama, sonuçlarıyla ortadan kalkar. Ama 17 ay hapis yatmanız sorun olur. Özel güvenlik olmak için bir yıl ve üstü ceza almamış olmak gerekir çünkü. İçinizde şüphe kalmaması açısından her iki duruma ait belgelerle bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı, olumlu cevap almak kaydıyla kursa kayıt yaptırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 33. 26 Ağustos 2014 - 14:41 | #33

  ayşe demir :

  hocam merhaba 12.07.2013 tarıhınden berı sılahsız güvenlik sertifikam evde duruyor aştiye gidip kartımı çıkarttıramadım bır turlü zamanı gecer mı daha nce almamıssınız hakkınız yanmıs bu belgeyı yanı özel guvenlık kımlık kartını alamazsın dıcekler dıe cok korkuyorum ole bır durum var mı lutfn acil cvp yoksa 5 yıl ıcınde ıstedıgımız zaman aştiden gdıp alabılırmıyım sımdıden tesekkurler:?

  Sertifika süreniz devam ettiği sürece (beş yıl) kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Ancak başvururken yeni rapor almanız ve o yıl geçerli rakam üzerinden harç yatıracağınızdan bilginiz olsun. Beş yıl içerisinde başvurmazsanız yenileme eğitimi alarak beş yıl daha uzatabilirsiniz. İyi günler.

 34. 26 Ağustos 2014 - 14:42 | #34

  cabbar :

  hocam sınavları geçtim kursa başlamadan önce sılahlı güvenlik sertifikası alır raporunu kursa vermiştim kimlik için tekrardan rapor cıkartmama gerek varmı… teşekkürler…

  Raporu tekrar almanıza gerek yok, üzerinde yazılan tarihten itibaren bir yıl geçerlidir. İyi günler.

 35. 29 Ağustos 2014 - 11:15 | #35

  SERDAL :

  merhaba, silahsız kimlik için 21 agustosda belgelerimi bayrampaşa şubeye teslim etmiştim, yarım saat önce telefonuma mesaj geldi kimliğiniz hazır diye. Yarın sabah kimliği almaya gideceğim, acaba yarın için yanıma almam gereken herhangi bir belge var mı?

  Cevap sanırım geç kaldı, ancak henüz gitmediyseniz sadece nüfus cüzdanınızın yanınızda olması yeterli. İyi günler.

 36. 11 Eylül 2014 - 16:51 | #36

  murat :

  29.yenileme sınavından sonra kaç günde kimlik alırım

  Sertifika ve kimlik onay işlemleri tamamen kursunuza ve bulunduğunuz il özel güvenlik şubesinin iş yoğunluğuna bağlıdır. Genel olarak sertifika için bir hafta, kimlik için bir ay denilebilir. İyi günler.

 37. 18 Eylül 2014 - 17:17 | #37

  yağız gökbayır :

  merabalar iki sorum olucak cevaplarsanız çok makbule geçiçek. şimdiden teşekkür ederim. öncelikle 2014 senesinin ilk sınavına silahlı olarak girip atıştan kaldım ve ikinci sınavda silah atışınıda geçip silahlı kazanmaya hak kazandım yannız şu ana kadar sertifikamı almadım yani mayıstan buya hala kursumda bekliyor almak istedigim zaman herhangi bir sıkıntım olurmu saglık raporumun süresi 2015 ocakta bitiyor. ikinci sorumsa ben 12/36 olarak gece vardıyasında bir işte çalışırken hafta içi 09:00 – 19:00 saatleri arasındada farklı bir güvenlik işinde daha çalışmak istiyorum aynı veya farklı bir firmada herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım bu mümkünmüdür?

  Sertifika alma işini kursunuzla görüşmeniz gerekir. Normal şartlarda hak ettiğiniz belgeyi almanızda niye sıkıntı olsun. Rapor geçerlilik süresi bir yıl olduğu için süre dolmadan başvuru yapmanızda yarar var. İki işte çalışma işi, aynı firmada ise mümkün. Farklı firmalarda ise belli şartları var ama detayları bilemediğim için yanlış yönlendirmiş olurum. İki ayrı sigorta yatırılması, bazı firmaların izin vermemesi gibi durumlar olabilir. Zamanınızın kısıtlı olması ile ilgili diğer yorumunuza da cevap vereyim. İki sınav sonuçları peşpeşe açıklandığı için inanın benim de zamanım kısıtlı. Günlük işlerimden arta kalan zamanda siteye bakabiliyorum. İyi günler.

 38. 18 Eylül 2014 - 17:20 | #38

  Yakup T. :

  MERHABA. 53.donem sinavini kazandim. Silahsiz almak icin muracaat da parmak izi alindi belgesini almak icin herhangi bir zaman gitsem olurmu? Yoksa bu belge icin belli gun ve saatler varmi? 2.sorum ise. Saglik raporumun gecerlilik suresi 1 hafta once bitti. Emniyete bunu versem kabul olurmu?. (Istanbul)..

  İstanbul’da bazı işlemler farklı olduğu için bilemiyorum, kursunuza danışmanız zaman kaybetmenizi önler sanıyorum. Sağlık raporunun geçerlilik süresi bir yıl, eğer bu süre doldu ise kabul edilmez. Yeniden almanız gerekir maalesef. İyi günler.

 39. 18 Eylül 2014 - 17:24 | #39

  hasret :

  Slm ben sinava yeni girdim ilk sıtnavı Kazandm 136puan aldm silahli olrk girdim atislarda 5te5 yaptm sertifikami yani dosyamu hazırlayıp kimlik kartimi ne zmn verirler ne kdar sürer Cvap verirseni z sevinirm

  Sertifika ve kimlik onay işlemleri illerden yürütüldüğü için standart bir zaman veremiyorum. Konu hakkında en doğru bilgiyi kursunuzdan alabilirsiniz. Genel olarak kimlik başvurusundan sonra bir ay denilebilir. İyi günler.

 40. 18 Eylül 2014 - 17:27 | #40

  ayşe :

  hocam 53.dönem sınavı ilk girişte kazandım kimlik çıkarcam fakat bir kavgada mahkemede sanık durumuna düşmüştüm .kamu davası olmuş ve hakim bu davayı bizi barıştırıp kapattı ben suçsuzdum ve aklandım.adli sicilimi etkiler mi bu durum.silahsız kimlik çıkarcam ama iş başvurularına bakıyorum hep adli sicil kaydı olmayanları işe alıyorlar.bu mahkeme olayı işe girişlerimde engel olur mu.lütfen cevaplayın çok stres yapıyorum bilgi sahibi olmadığım için.

  Adli sicilinize ne şekilde yansıdığını bilemem. Ancak kimlik başvurusunda bu mahkemeye ait evrakın da isteneceğinden bilginiz olsun. Adli sicil istemeyen firmalar da var, sanırım başvuracağınız işyerine bağlı. Umarım sıkıntı yaptığınıza değmez. İyi günler.

 41. 20 Eylül 2014 - 13:27 | #41

  memoooo :

  Hocam iyi günler ben sertifikamı istanbuldan aldım.şimdi başka memlekette çalışıyorum.yenileme yapınca kart üzerinde İstanbul mu yazar yoksa yenileme yaptığım memleketmi birde sinava bir yıl kalami yenileme yapılma zorunluğunu mu var yoksa benim 1,5 yılım var simdi yapamazmiyim daha erken yapma şansim var mi.teşekkürler hocam

  Yenileme eğitimi aldıktan sonra kimlik başvurusunu sadece ikamet kaydınızın bulunduğu ilden yapabilirsiniz. Doğal olarak da başvurduğunuz il valiliği yazar. Yenileme eğitimine en erken bir yıl önce başvurmak mümkün. 2015 sınav takvimi açıklandığında bir yıl kalacak şekilde olan sınava girebilirsiniz. İyi günler.

 42. 23 Eylül 2014 - 13:33 | #42

  Göksu :

  Hocam kimlik harcini önceden yatirmamizmi gerekiyor. Yoksa tum evraklar tamamlaninca yatirmamizmi gerekiyor. Bide bu dilekce e-randevu ile beraber diyor tüm evraklari tamamlayip kimlik karti cikartmak icin randevu aldigimizmi yer yani orasi enson işlemmi e randevu. yardiminiz icin Şimdiden teşekkür ederim.

  EGM’nin sayfasında ve ilgili mevzuatta, kimlik harç dekontunun soruşturma sonucunda kimliği teslim alırken verilebileceği yazıyor. Ancak genel olarak uygulamada tüm belgeler tamamlanmış isteniyor. Mevzuatı dayanak gösterip dekontu sonra getireceğini söyleyenlerin diğer belgeleri teslim alınıyor ama işlem sırasında öncelik belgesi tam olanlara veriliyor. Ankara’da randevu uygulaması yok, dolayısıyla işleyişini bilemiyorum. Zaman kaybetmemek için kursunuza sormanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 43. 23 Eylül 2014 - 13:34 | #43

  hasan :

  Hocam bu istanbul icin dilekçe nasıl yaziliyor örneği ni yazarmisin saol

  İstanbul’da bazı uygulamalar Ankara’dan farklı, örneğin; silahlı sınav ücretini 10 TL fazla alıyorlar, kimlik başvurusu randevulu yapılıyor. Ancak dilekçenin standart olması gerektiğini düşünmekle beraber yanlış yönlendirmemek için kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 44. 23 Eylül 2014 - 14:33 | #44

  ismail :

  Hocam iyi günler ben 53. sınava girdim silahlı olarak ama silahsız kazandım silahsız kimlim çıkarmak istiyorum bi sonraki sılahlı sınavına girmek için harç yatırdım ama şimdi bulunduğum yerden başka bi şehire taşındım ne yapmam gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum…..

  Silahsız ve ilerde silahlıya hak kazanınca, kimlik başvurusunu sadece ikamet kaydınızın bulunduğu ilden yapabilirsiniz. Sınav merkezi değişikliği olmadığı için sınava, kursunuzun bulunduğu ilden girmeniz gerekir. İkamet kaydınızı, taşındığınız ile aldırdıktan sonra kimlik başvurusu yapmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 45. 25 Eylül 2014 - 10:26 | #45

  muratcan :

  Hocam iyi günler dilerim..
  Benim sorum; e devletten adli sicil kaydım sorunsuzdu.Evraklarımı tamamlayıp Özel Güvenlik bürosuna gittiğimde daha evvel çek ile ilgili bir dosyamın göründüğünü ve onu getirmemi söylediler.Bu durum silahsız kimlik almama engel olursa 430 lira harcı geriye alabilir miyim?
  Teşekkür ederim..

  Özel güvenlik başvurusu yapanların GBT araştırmasında hakkında kayıt varsa buna ilişkin belge vermesi prosedür gereği zorunlu olup menfi anlama gelmez. O belgeler eksik olduğu sürece de kartı hak etseniz de alamazsınız. Sonuç olarak olumsuzluk yok, sadece işlemlerin tamamlanması için gerekli bir uygulamadır. Herhangi bir şekilde kimlik kartı alması uygun bulunmayanlar, dekont asıl suretinin arkasına emniyetten “işlem görmedi” diye yazdırıp aldıktan sonra vergiyi yatırdığı yerden iade alabilir. İyi günler.

 46. 27 Eylül 2014 - 17:06 | #46

  burhanettin başaran :

  hocam yaş 55 sınavı kazandım kinlik mür. evrakları tmm yanlız lise mezunu diploma aslı yok fotokopi mevcut liseyi sakaryada bitirdim 1977 yılı ne yapmalıyım

  Elinizdeki diploma sureti daha önce noter onayı gördüğüne dair tarih-sayı varsa kabul edilebilir. Aksi halde asıl suret görülmeden fotokopisi kabul edilmez. Mezun olduğunuz liseye dilekçe yazarak bir defaya mahsus verilen belgeden isteyebilirsiniz. Başka yapacak bir şey yok maalesef. İyi günler.

 47. 29 Eylül 2014 - 11:45 | #47

  orhan :

  merhaba ben silahlı sınavını kazandım ama sertifikamı almadım ve tahmını aradan 4.5 5 yıl gectı . sertıfıkamı hala alabılırmıyım

  Kursunuz hâlâ açıksa sertifikanızı alabilirsiniz. Ancak yenilemeye altı ay gibi az bir zaman kaldığı için kimlik başvurusu yapmadan önce yenileme eğitimi almanız gerekir. İyi günler.

 1. 28 Ocak 2010 - 22:27 | #1
 2. 28 Ocak 2010 - 22:30 | #2