Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler

13 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

Aşağıdaki liste TEMEL eğitim alanların kimlik müracaatı için hazırlanmıştır. Yenileme eğitimi alanların hazırlaması gereken belgeler için tıklayınız.

1. Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  ÖGG kartı : Doldurulmuş ve imzalı 

3.  Arşiv Araştırma Formu :  İmzalı - fotoğraflı, TC kimlik numarası yazılmış ve 2 suret 

Belge örnekleri için tıklayınız.

Ayrıca 1,2,3. sıradaki belgeleri, belli bir ücret karşılığı (8-15 TL arası) tanzim eden büroları öğrenmek için kurs  merkezinize danışmalısınız.

4. Ruhsat harcı yatırıldığına dair makbuzun aslı : 2014 yılı için 475 TL olarak açıklanan ve büyük şehirlerde harç ve veraset işlemleri için belirlenmiş vergi dairelerine, diğer illerde genelde valilik içerisinde bulunan maliye veznesine “özel güvenlik” için olduğu belirtilerek  yatırılabilir  (Ankara’da Harçlar Verasetler Vergi Dairesi, Çankırı Cad. No: 15/Ulus).

5. Özel güvenlik temel eğitim sertifikası aslı : Kurs merkezlerinden alınır.

6. Vesikalık fotoğraf : 5 adet

7. TC kimlik numarasını gösterir herhangi bir resmi belge

8. Mavi plastik dosya (1 Adet)

NOT : 20.12.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile  sağlık raporunun “ASIL” sureti ile diploma fotokopisi kurs merkezlerine verilecek olup emniyete kimlik başvurusunda bu iki belge istenmeyecektir. Ancak genel kolluktan emekli veya kendi isteği ile ayrılanların ÖGG kartı ilk  başvurularında rapor ve diploma fotokopisini kimlik başvurusunda emniyete vermeleri gerekmektedir.

 

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin AŞTİ içinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

* Kimlik onayı için gereken belgeleri teslim etmeden önce; sertifika ve ruhsat harcı dekontundan mutlaka fotokopi alınması tavsiye edilir.

Bu yazı bugün : 23, toplamda : 118783 kişi tarafından okundu.

 1. Naci
  03 Temmuz 2012 - 13:34 | #1

  Sayın Hocam Ankaradaki Çalışmalarınız Takdirle Karşılıyorum. İnsanlara Bu Kadar Yardımcı Olan Bi Şirket Yok. Gerçi Kurumsal Bi Şirketsiniz Hem İnsanları Özel Görevlisi Yapıyorsunuz Hemde Bu İnsanları İşe Sokuyor Geleceğe Güvenle Hizmet Etmesini Sağlıyorsunuz Beni İşe Soktuğunuz O Günden Bu Yana Tam 5 Sene Geçti Teşekkürler Ankara Güvenlik Teşekkürler Emeğinize… İyiki Varsınız…

 2. cenk
  03 Temmuz 2012 - 16:28 | #2

  eğer sınavı silahlı olarak geçip kimlik müracatı yaparsanız soruşturma için eve iki tane sivil polis geliyor. size bir kaç soru sorup biraz araştırarak gidiyorlar. aklınızda bulunsun.

 3. 24 Ocak 2015 - 16:06 | #3

  tughan :

  Bu kart hangi makamlarca onaylaniyor ? sirasiyla
  Bi bilginiz var ise soyleyebilir misiniz ? Orn: Vali, il emniyet mdr vs.

  Kart, ilgili vali yardımcısı tarafından imzalanır. Öncesindeki işlemler kontrol amaçlıdır. İller arasında yeknesaklık olmadığı için bulunduğunuz şehirdeki uygulamayı kursunuza sormanızda yarar var. İyi günler.

 4. mehmet
  16 Şubat 2015 - 08:57 | #4

  merhaba ben balıkesir erdekten yazıyorum bandırmada sınava girdim ANKARA GÜVENLİK sayesinde sınavı geçtim sizlere çok teşekkür ederim

 5. 24 Şubat 2015 - 11:16 | #5

  As :

  Kursu başarıyla bitirdi. Ama harcı yatirmadigim için kartımı almadım, bekleme sürem ne kadar acaba lütfen detaylı bilgi alabilirmiyim? Yaksalasık 5 ay oldu…

  Sertifikanız beş yıl geçerlidir. Detaylı bilgiyi kursunuzdan almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 24 Şubat 2015 - 13:06 | #6

  cengiz :

  sinavi kazanip butun belgelerle valilige muracat ettigimizde kimliklerin onaylanip bize teslim edilmesi ne kadar sure icinde olmakta.Kesin bi tarih olmasa bile İstanbul icin en azindan ortalama kac gun icinde elimizde olabilir ?

  İstanbul’da farklı kabul noktaları nedeniyle olsa gerek, onay süreleri çok değişken. En doğrusu başvuruyu yaparken sormanızdır. İyi günler.

 7. 03 Mart 2015 - 08:06 | #7

  cengiz :

  ornegin genel yetenekten 90 alip silah sorularindan 20 puan aldigimizi dusunursek 5 atistan 1 tanesini isabet ettirdigimiz takdirde sinavi gecmis oluyo muyuz yoksa silahta belli bir sinir var mi yada hic atista hic isabet tutturamayipta 2 sinav ortalamasina gore 60 puan alirsak yinede sinavda basarili olmus sayilir miyiz ?

  Sıkça Sorular Sorular 12.soruda silahlı geçme puanları örnekli olarak açıklandı. Temel ve silah toplamı bölümleri ayrı ayrı değerlendirilir. Her birinden en az 50, toplamda 120 almak silahlı geçmeyi sağlar. İyi günler.

 8. 05 Mart 2015 - 09:10 | #8

  serhat :

  askerde özel güvenlik sınava katıma şansı varmı

  Askerlik hizmetini yaparken sınav tarihinde izin alıp sınava girmekten söz ediyorsanız sorun olmaz. Ancak özel güvenlik sınavlarında, sınav merkezi değişikliği yapılmadığı için eğitim aldığınız il dışında sınava girmenin mümkün olmadığını bilmelisiniz. İyi günler.

 9. 05 Mart 2015 - 09:11 | #9

  Mehmet Özel :

  Merhabalar ben Silahlı Güvenlik Sertifikasını başarı ile aldım. İmkanlardan dolayı harç ücretini daha yeni yatırdım. SAĞLIK RAPORUM 25/09/2014 herhangi bir problem olur mu? sıkıntı yaşar mıyım emminiyette? Tşk ederim…

  Özel güvenlik işlemlerinde raporların geçerlilik süresi bir yıl olduğu için sorun olmaz. İyi günler.

 10. 07 Mart 2015 - 09:48 | #10

  serhat :

  askerde ke o ilçeden girme şansımız yok mu özel güvenlik

  Özel güvenlik sınavları ilçelerde yapılmaz. Sadece eğitim aldığınız ilden girebilirsiniz. En doğrusu terhisi bekleyip eğitim almanız sanırım. İyi günler.

 11. 24 Mart 2015 - 14:07 | #11

  özkan :

  iyi günler istanbuldan yazıyorum ben 55. temel güvenlik sınavına girdim kazandım fakat şuan aklımı kurcalayan bir soruvar ruhsat harcını yatırdıktan sonra mı başvuru yapmamız gerekiyor yoksa yatırmadan da başvuru yapabilirmiyiz

  Kimlik soruşturmasını harcı yatırmadan başlatmak yasal olarak mümkün. Ancak işleri uzattığı için bazı illerde tüm evraklar tamam olarak istenebiliyor. İstanbul’daki durumu başvuru yapacağınız birimden öğrenebilirsiniz sanırım. Soruşturma tamamlandıktan sonra kimliği teslim alabilmek için dekontun teslimi zorunlu. İyi günler.

 1. 28 Ocak 2010 - 22:27 | #1
 2. 28 Ocak 2010 - 22:30 | #2