Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler

13 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

.

TEMEL EĞİTİM ALANLARIN KİMLİK MÜRACAATI İÇİN HAZIRLAMASI GEREKEN BELGELER

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

YENİLEME eğitimi alanların hazırlaması gereken belgeler için tıklayınız.

.

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Temel Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet Fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.) 

4.  2 Adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu:  (İmzalı-Biri fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

 6.  4 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Fotoğraf : Arka fon beyaz, açık renk kıyafetli, son altı aya ait, ön cepheden çekilmiş

7.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

8.  Ruhsat Harcı Yatırıldığına Dair Makbuz Aslı : 2018 yılı için 595,43 TL olarak açıklanan ve büyük şehirlerde harç ve veraset işlemleri için belirlenmiş vergi dairelerine, diğer illerde genelde valilik içerisinde bulunan maliye veznesine “özel güvenlik” için olduğu belirtilerek  yatırılabilir  (Ankara’da Harçlar Verasetler Vergi Dairesi, Çankırı Cad. No: 15/Ulus).

9. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

Belge örnekleri için tıklayınız.

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-8-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

.

NOT : 20.12.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile  sağlık raporunun “ASIL” sureti ile diploma fotokopisi kurs merkezlerine verilecek olup emniyete kimlik başvurusunda bu iki belge istenmeyecektir. Ancak genel kolluktan emekli veya kendi isteği ile ayrılanların ÖGG kartı ilk  başvurularında rapor ve diploma fotokopisini kimlik başvurusunda emniyete vermeleri gerekmektedir.

.

Bu yazı bugün : 19, toplamda : 215197 kişi tarafından okundu.

 1. Naci
  03 Temmuz 2012 - 13:34 | #1

  Sayın Hocam Ankaradaki Çalışmalarınız Takdirle Karşılıyorum. İnsanlara Bu Kadar Yardımcı Olan Bi Şirket Yok. Gerçi Kurumsal Bi Şirketsiniz Hem İnsanları Özel Görevlisi Yapıyorsunuz Hemde Bu İnsanları İşe Sokuyor Geleceğe Güvenle Hizmet Etmesini Sağlıyorsunuz Beni İşe Soktuğunuz O Günden Bu Yana Tam 5 Sene Geçti Teşekkürler Ankara Güvenlik Teşekkürler Emeğinize… İyiki Varsınız…

 2. cenk
  03 Temmuz 2012 - 16:28 | #2

  eğer sınavı silahlı olarak geçip kimlik müracatı yaparsanız soruşturma için eve iki tane sivil polis geliyor. size bir kaç soru sorup biraz araştırarak gidiyorlar. aklınızda bulunsun.

 3. mehmet
  16 Şubat 2015 - 08:57 | #3

  merhaba ben balıkesir erdekten yazıyorum bandırmada sınava girdim ANKARA GÜVENLİK sayesinde sınavı geçtim sizlere çok teşekkür ederim

 4. Ümit atay
  14 Aralık 2015 - 10:33 | #4

  29 kasim sinavina burdaki testlerden calistim kazandim coktesekkurler atasehir istanbuldan ankara guvenlik

 5. Serkan
  31 Aralık 2015 - 15:47 | #5

  Sınava bu siteden hazirlandim,kazandım.Kitap hikaye arkadaşlar sitede çıkan son 4 sınavı sürekli tekrarlayarak çözün.Kazanırsınız,bu şekilde yaptım,72 aldım,ama sadece cebimde bulundurmak için eğer ki güvenlik olacaksınız,site güvenliği olmayın.Çünkü,site guvenliklerinde 12 saat calistiriyorlar,bi de 1300 tl veriyorlar,çalışma ve sosyal bakanlığı yasa gereği 11 saat calistirabilirsiniz,diyor.12 saat çalışan birinin 24 saat dinlenme hakkına sahiptir,diyor.Hakkınızı yedirmeyin,bide bu meslekte ilerleyemezsiniz,yerinizde sayarsiniz,en fazla şef olursunuz,o da bilmem kaç yıl sonra.Yerinde sayan insanlar sürekli geriye giderler.Kendinizi gelistirebileceginiz özgür olacağınız işlere bakın.

 6. Behzat
  02 Mart 2016 - 11:06 | #6

  @A.GÜLŞEN Çok teşekkür ederim hocam aydınlattığınız için sağolun varolun…

 7. cuneyt
  08 Nisan 2016 - 15:54 | #7

  ANKARA GUVENLIK TESEKKUR EDERIM BURDAN CALISTIM ILK GIRISTE KAZANDIM…

 8. 01 Şubat 2017 - 15:43 | #8

  Ali :

  Selamlar Hocam. Güvenlik sınavını geçen sene kazandım. Bu sınavın geçerliği için 5 sene zaman limiti olduğu doğru mudur? Bir de sınavdan önce istenen sağlık raporunun üzerinden 1 sene geçti yani. Şimdi ÖG kimlik kartı çıkarabilmem için yeniden sağlık raporu almam gerekir mi? Teşekkürler.

  Özel güvenlik sertifikaları beşer yıllık periyotla geçerlidir. Geçen yıl kazandıysanız dört yılınız var. Rapor tarihi üzerinden bir yıl geçti ise yenisini almanız gerekir. Kimliğinizin sertifikada yazan tarihten itibaren kalan süre için geçerli olduğunu bilmenizde yarar var. Beş yıl dolduğunda sadece yenileme eğitimi alarak süreyi uzatabilirsiniz. İyi günler.

 9. 01 Şubat 2017 - 16:03 | #9

  gül :

  Merhabalar hocam emniyetteki belgeleri hazırlamak için yeni TC kimlik istiyorlarmı bilginiz var mı acaba ?

  Ankara’da her iki kimlik de kabul ediliyor. İyi günler.

 10. 18 Şubat 2017 - 17:30 | #10

  Ayhan :

  Merhabalar hocam. Yukarıdaki gerekli belgeleri topladım, güvenlik ve arşiv araştırma formunda muhtar onayı olması gerekiyomuş onuda onaylattım. Fotoğrafin üzerine herhangi bir mühür falan gerekiyor mu? Sağlık raporu kimlik müracatında gerekli mi.? Teşekkürler

  10 gün internet arızası nedeniyle maalesef cevaplar gecikti kusura bakmayın. Muhtemelen işleminizi başlattınız. İyi günler.

 11. 18 Şubat 2017 - 17:30 | #11

  abdurahman :

  hocam sinavi kazandim src kartim nereye gelecek

  SRC hakkında bilgim yok, bu sayfalar özel güvenlikler için çünkü. İyi günler.

 12. 18 Şubat 2017 - 17:31 | #12

  Ramazan :

  Istanbul avrupa yakasinda ozel guvenlik ruhsat harci hangi vergi dairesine yatirilacak

  10 gündür internet arızası var, cevaplar gecikti kusura bakmayın. Sorunuzun cevabını da bilmiyorum maalesef, muhtemelen kursunuz doğrusunu bilir. İyi günler.

 13. 18 Şubat 2017 - 17:33 | #13

  ercan :

  Güvenlik Soruşturması nedir? Neyi araştırırlar? Kac ay sürer? Cok merak ediyorum

  Başvuru yapan kişinin GBT’sine bakılır, belirttiği adreste oturup oturmadığı kontrol edilir. Verdiği belgelerde beyan ettiği bilgilerin doğruluğu araştırılır. Sonuç olarak kişinin kendi siciline bakılır. Ancak güncel olan FETÖ/PDY meselesi nedeniyle aileden bu tür bağlantı olup olmadığına da bakılıyor mu emin değilim. İyi günler.

 14. 18 Şubat 2017 - 17:34 | #14

  Alpay Bora :

  Merhaba

  Ben Ruhsat harcını 2016 yılında yatırdım (501 TL ). Sağlık sorunlarından dolayı 2016 yılı içerisinde başvurumu yapamadım. Şimdi başvuru yapmak istiyorum lakin ruhsat harcı 520 TL olmuş. Aradaki farkı vergi dairesinemi yatırmam gerekiyor ? Teşekkürler…

  İnternet arızası nedeniyle gecikme oldu, kusura bakmayın. Aradaki farkı aynı vergi dairesine yatırmanız yeterli. Başvuruda iki dekont da istenir. İyi günler.

 15. 18 Şubat 2017 - 17:35 | #15

  Merhaba :

  Hocam sınavı geçtiğimi siteden öğrendim İstanbul da ikamet ediyorum ve randevu alamıyorum ne yapmalıyım
  Yada daha önce evrakmı hazırlamalıyım

  Randevu gününden önce sertifikanızı ve hazırlamanız gereken belgeleri kursunuzdan almalısınız. İstanbul için uygun randevu alma saatlerini tam bilmiyorum. Bunu da kursunuzdan öğrenmeniz uygun olur. İyi günler.

 16. 18 Şubat 2017 - 17:36 | #16

  Taner :

  Randevu alınmadan harçları yatırabilir miyiz?

  Harcı nüfus cüzdanınızla yatırabilirsiniz. Randevu almadan da mümkün. İyi günler.

 17. 01 Mart 2017 - 12:36 | #17

  Hasan :

  Sayın hocam ben temel silahlı güvenlik görevlisi sınavını kazandım fakat istenilen belgelerde ki diplomamı kaybettim kurs için ise mezun olduğum liseden belge almıştım onu verdim. Şimdi şehir dışındayım ve mezun olduğum liseye gidecek durumda değilim. Kursa verdiğim belgenin fotokopisi ile başvuru yapabilir miyim? Yoksa liseye gidip aslını almam şart mı?şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  Öncelikle cevap geciktiği için kusura bakmayın. Emniyette diploma aslı, onaylı sureti veya daha önce noterden suret alındığına dair noter onaylısının fotokopisi de olur. Mezun olduğunuz liseden aldığınız diplomasını kaybedenlere bir defaya mahsus verilen belge ise aslını kursunuzdan alıp bundan sonra diploma istenen tüm işlerde onu, diploma yerine kullanabilirsiniz. İyi günler.

 18. 01 Mart 2017 - 12:40 | #18

  oguz :

  Hocam guvenlik sertifikasi sinavina girdim kazandim ewraklari aldim ama harç yatirmadim kimlik kartini cikarmadim yani ewraklarida kaybettim simdi tekrar ewraklari almak istiyorum ne yapmam lazim cvp verirseniz memnun olurum saygilar uzerinden 5 yil gecmedi

  Cevap geciktiği için kusura bakmayın. Kaybettiğiniz evraklar arasında sertifika da varsa öncelikle eski kursunuza başvurup yeniden tanzimini talep etmeniz gerekir. Ayrıca silahlı-silahsız durumunuza uygun raporu yeniden almanız, ilinizde istenen belgeleri kursunuzdan öğrenip hazırlamanız yeterlidir. Alacağınız kimlik, sertifikada kalan süre kadar geçerlidir. İyi günler.

 19. 01 Mart 2017 - 12:43 | #19

  esma :

  hocam merhaba ankara için asti içerisinde bulunan bırımden randevu için bır aydır ugrasıyorum ama sureklı randevu saatlerı ve tarıhleri dolu gorunuyor .Ne yapabılırım ?

  Cevap geciktiği için kusura bakmayın. Ankara’da her saat başı, beş kişiye randevu verecek şekilde sistem ayarlanmış. Saat başlarında beş dakika önceden başlayıp denemenizi tavsiye ederim. Başka yapacak hiç bir şey yok, randevusuz kabul edilmiyor. İyi günler.

 20. 01 Mart 2017 - 14:07 | #20

  Mustafa :

  Hocam ben yeni emekli oldum jandarma personeli yım silahlı sertifika almak istiyorum hangi yolu izlemek gerekiyor güvenlik şubeye hangi evrakları teslim etmem lazım ilginize teşekkür ederim

  Cevap gecikti kusura bakmayın. Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde emekli genel kolluk personelinin hazırlaması gereken belgeler var. Ancak kaynağında da güncel olmadığı için bazı belgeler eksik. Silahlı için uygun sağlık raporunu Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesinden alabilirsiniz. Vergi, Ulus’ta bulunan Harç Veraset Vergi Dairesine yatırılacak, dekont aslını isterler. Kan grubunu gösterir belge (ehliyet, askeri kimlik vb.) fotokopisi, aynı sayfada görebileceğiniz Güv.Sorş.Arşiv Araştırma Formu biri fotoğraflı iki suret tanzim edilecek. Genel olarak yapılması gereken bunlar, detaylarını ilgili sayfadan inceleyebilirsiniz. Hepsi tamam olunca AŞTİ içerisinde bulunan Öz.Güv.Ş.Md.lüğüne başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 21. 01 Mart 2017 - 14:08 | #21

  bünyamin :

  hocam temel eğitim kimlik başvurusu yaptım evrakları aldılar yalnız sertifikanın aslı bende kaldı normal mi saygılar bayrampaşa

  Belgeler, işlemler illere göre değişebiliyor. Artık Ankara’da da sertifika aslı alınmıyor çünkü kayıtları sistemden görüyorlar. Yani sorun yok. İyi günler.

 22. 01 Mart 2017 - 14:10 | #22

  furkan :

  merhabalar hocam özel güvenlik sınavını kazandım bugun evrakları sube mudurlugune teslim ettim 2 3 ay arasında kartınız cıkar denildi antalya merkezde oturuyorum bu kimlik kartı evemı geliyor kursamı gidiyor nerden nasıl alabılıcegim? gelip gelmediginide ögrenmek baabında? teşekkürler

  İşlemler illere göre değiştiği için detayını kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Kimlik belgesi, kayıtlı ikamet adresinize PTT kargo ile gönderilir. Eğer evinizde yoksanız telefonla PTT şubesinden gidip almanız için haber verilir. Belirtilen süre içerisinde oradan alabilirsiniz. İyi günler.

 23. 03 Mart 2017 - 12:39 | #23

  hakan :

  Hocam iyi aksamlar. Mart 5 te yenileme si avina girecegim gerekli evraklari hazirliyorum. Benim ikamet ettigim adres jandarma bolgesi. Evraklari asti yemi yoksa il jandarma komutanligina mi teslim etmem gerekiyor

  Kimlik başvurusu ikamet ettiğiniz yere göre olur. Jandarma bölgesinde iseniz il jandarma özel güvenlik şubesine başvurmanız gerekir. İyi günler.

 24. 04 Mart 2017 - 09:48 | #24

  gül :

  Hocam iyi günler ben belgelerin hepsini hazırladım güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formunda herhangi biryerden onay gerekmiyor değilmi?

  Ankara’da onay gerekmiyor. Ancak illere göre değiştiği için kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 25. 04 Mart 2017 - 11:27 | #25

  adem altıntaş :

  merhaba ..
  benim ikametgah adresim köydeki evimizin adresi. ancak ben şehir merkezinde oturuyorum. gövenlik soruşturması icin verecegim adres, ikametgah adresim mi olmalı. yoksa oturduğum yerin adresinide verebilirmiyim.
  ikametgat adresime göre jandarmaya basvuru yapmak zorundayım. otordugum yere görede il emniyet müdürlüğü. tercih hakkı bende mi yoksa ikametgah adresime göre mi hareket etmek zorundayım

  Fiziki olarak nerede oturduğunuzun önemi yok, resmi ikamet kaydınız ne görünüyorsa oranın jandarma-emniyet bağlılık durumuna göre kimlik başvurusu yapmanız zorunlu. İyi günler.

 26. 06 Mart 2017 - 15:09 | #26

  Ali :

  Sayın hocam ben ilçede ikamet ediyorum ama kimlik kartımı il emniyetten alabilir miyim yoksa ilçeye mi başvurmam gerekiyor ? Cevap için şimdiden teşekkürler.

  Özel güvenlik şubeleri gerek jandarma, gerekse emniyet için sadece ilde olur. İstanbul hariç ilçelerde özel güvenlik birimi yok. Dolayısıyla siz de ilinize başvurmalısınız. İyi günler.

 27. gazi
  08 Mart 2017 - 10:28 | #27

  çokca test cözecegin sınava son 10 gün kala calışın sınav sabahı tatlı türü bal reçel yiyin duş olun snava gidin B kitapçıgından cıkarsa çok sanslısınız derim rast gele

 28. mesut
  13 Mart 2017 - 21:50 | #28

  @Serkan
  Çokk teşekkür ederim güzel nasihatların için cnm kardeşim bnm iyi ki varsın

 29. 14 Mart 2017 - 15:34 | #29

  Toros88 :

  Merhabalar, Güvenlik sertifikası aldım işlemleri sırasıyla halledeceğim ama galiba önce dilekçe ile başvuru yapmak gerekiyormuş sonra randevu alınacakmış. Öğrenmek istediğim dilekçede yazanları tamamlayıp karakola mı götürmem gerekli sonrasinda emniyetten randevu aldığımda ne götürmem gerekiyor şimdiden teşekkürler.

  Başvuru ve istenen belgeler illere göre değiştiği için kursunuzdan bulunduğunuz ildeki işlemlerin işleyişini öğrenmeniz gerekir. Genelde dilekçede yazan belgeler hazırlanı, randevu gününde tam evrakla başvuru yapılır. Başvuruyu ikamet ettiğiniz yerin polis veya jandarma bölgesi olup olmadığına göre yapmalısınız. İyi günler.

 30. 14 Mart 2017 - 15:35 | #30

  Hasan :

  Hocam evraklarımı jandarmaya teslim ettim yardımlarınız için teşekkür ederim son bir sorum daha olacaktır. Jandarma il komutanlığında sertifikamın aslını aldılar bu normal prosedür müdür? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  Jandarmanın kendine göre işleyişi olabiliyor. Yenilemeden rapor istemişlikleri bile var. Sertifikadan kendinize bir fotokopi almış olmanız kaydıyla aslını almalarında sıkıntı yok. İyi günler.

 31. Yüksel
  17 Mart 2017 - 13:07 | #31

  Sınavı kazandım çok şükür 3. Hakkımdı vazgeçmedim gerçekten tşk ederm size geçmiş sınavlara çalıştım sayenizde diğer arkadaşlarda inş geçer…

 32. 22 Mart 2017 - 10:40 | #32

  Recep :

  iyi günler kolay gelsin güvenlik formundaki resim kısmını kendimiz resmi kesip yapıştırcak mıyız yoksa bilgisayar dan resmi formamı aktarcaz bide noraml vesikalık resim götürsek olmazmı hazırda evde var çünkü :) şimdiden teşekkürler

  Sertifikanı alırken neyi, nerede, nasıl yapacağını anlatacağız. Azıcık sabır :) Bu sayfadaki bilgiler, kurslarından yardım alamayanlardan gelen talep fazlalığı nedeniyle verildi. Biz kendi kursiyerlerimize tek tek izah ederiz. Arşiv araştırma formunu Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünden indirebilirsin. Fotoğraf biyometrik olmak zorunda, bi zahmet de kesilecek. Görüşmek üzere. İyi günler.

 33. 22 Mart 2017 - 10:42 | #33

  Muhammed :

  Evraklar arasında istenen öğrenci belgesini e-devletten alınca aslı yerine geçiyormu acaba yoksa üniden mi almalıyım. Ve diğer bir sorum başvuru yaptıktan kaç gün sonra kart elime ylaşır hızlandırmak için yapabilceğim bi işlem varmı

  Öğrenim durumu diploma aslı veya ilgili eğitimin kurumundan alınacak ıslak imzalı belge şeklinde olmak zorunda. Kart onay süresini kursunuzdan öğrenmeniz gerekir, işlemler ve süreleri illere göre değişir çünkü. İyi günler.

 34. 22 Mart 2017 - 11:09 | #34

  Tugba :

  Ben evraklaimi jandarmaya teslim ettim guvenlik onayimda oldu simdi msj atariz dediler atmadilar nasul olacak ne yapmam lazim daha yeni aliyorum yardimci olurmusunuz ne sirasi randevusu alinaak anlamadim

  Randevu, emniyete başvurular için gerekli. Jandarmaya başvurduysanız randevuya gerek yok. Jandarmanın soruşturma ve onay işlemlerini ne şekilde yürüttüğünü, nasıl haber verildiğini inanın bilmiyorum. Mesaj gelecek dedilerse makul süre bekleyin, gelmezse aynı yere başvurun bence. İyi günler.

 35. 30 Mart 2017 - 14:59 | #35

  ÖGG :) :

  merhabalar dilekçe de ev telefonu istiyor ama biz kullanmıyoruz boş bırakmam yeterli mi ? birde öğrenim durumunu sormuş şuan okuyorum halen okuyorum yazmam yeter mi şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar diliyorum

  Artık sabit telefonu kullanan çok az. Olmadığına göre boş bırakmanız yeterli. Mezun olduğunuz okula göre yazmanız gerekir. Cevap gecikti, kusura bakmayınız. İyi günler.

 36. 30 Mart 2017 - 15:01 | #36

  Gökhan :

  Iyi akşamlar hocam özel Güvenlik kimlik başvurusunda öğrenin belgesi geçerli olurmu ve ben açık liseyi okuyorum sınavlarada bayadır girmedim öğrenci durumum silik gözüküyor 05.05.2017 emniyette randevum var sıkıntı olurmu hocam bilgi verirseniz sevinirim bu konu kafama takıldı

  Silahsız için başvuru yaptıysanız açık lisedeki kaydınız silik-donuk fark etmez. Islak imzalı belge alıp diploma yerine kullanabilirsiniz. İyi günler.

 37. 30 Mart 2017 - 15:06 | #37

  Vuslat :

  Merhaba. Ben samsunda kursa girdim. Muglafa universite kaydim oldugu icin lise doplamam muglada. E devletten ogrenci belgesi cikartsam kabul oluyor mu.
  En çokproblem yasadigimiz nokta da biometrik foto olayi . Bunun olcusu sizin verdiginiz ni olacak. Normal biometrik fotolar biraz daha yakin oldugu icin sorun oluyor galiba. Birazdan biometrik foto cekincen hangi olcuyu veriyim

  Öğrenim durumu için belgenin ıslak imzalı asıl suret olması gerekir, e-devlet çıktısı olmaz. Asıl suret yanınızda olmak kaydıyla fotokopisi kabul edilir. Biyometrik foto detayları, Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde var. 5×6 ebatlarında, beyaz fon, açık renk giysi şart. Gülümsemek sorun değil. Biraz geç kaldık ama umarım sorunsuz halletmişsinizdir. İyi günler.

 38. 31 Mart 2017 - 15:23 | #38

  ali :

  Merhabalar evrak teslim ederken 521 tl lik ruhsat harcının aslını alıp fotokopisini bana geri verdiler doğrumudur bu fotokopisini almayacaklarmıydı

  Harç dekontlarının aslı alınır. Kayıp vb. durumlar için adaylarda tedbir amaçlı bulunsun diye fotokopi saklanması tavsiye edilir. İyi günler.

 39. 05 Nisan 2017 - 08:37 | #39

  hicabi :

  Merhaba.2014 yılında silahlı sertifika icin basvurdum.atısda vuramadım silahsız aldım.2016 yılında aynı kursa yazıldım sınavı gecip atısda vurdum.kurs bana silahlı sertifikamı verdi.aşti ise benden saglık raporu istiyor.ben kursa 2014 deki raporla yazıldım ve o evraklarla bana sertifika geldi.bu durumu nasıl asabilirim.saglık raporu slmadan.200 tl istiyorlar saygılar.

  Özel güvenlikte raporlar bir yıl geçerlidir ve kursunuzun bunu bilmesi, sizi raporsuz kayıt etmemesi gerekirdi. Raporlar her ne kadar kurslarda muhafaza edilse de kimlik tarihi üzerinden bir yıldan fazla zaman geçtikten sonra sınava girenler hariç. Maalesef bu durumu, sizin tabirinizle aşabilmeniz mümkün değil, raporu mutlaka almanız gerekir. İyi günler.

 40. 05 Nisan 2017 - 08:44 | #40

  Adem :

  Merhana. Silahli girdigim sinavdan sikahsiz geçtim. Simdi ben silahsiz sertigika almak istesem, bir sonraki sinav icin silahliya cevirtmek istesem. Kurs ucreti heyet raporu ücreti tekrsr odemem gerekirmi

  Özel güvenlikte raporlar bir yıl geçerlidir. Önce silahsız, sonra silahlı başvurularınız arasında bir yıldan fazla zaman geçmemesi şartıyla tekrar rapor almanıza gerek yok. Kursa da silahlı kayıp olup silahlı eğitim aldıysanız, dört sınav hakkınız bitene kadar silah eğitimi parası ödemeniz gerekmez. İyi günler.

 41. 05 Nisan 2017 - 08:46 | #41

  ali :

  kan grubu belgesi ehlıyet olurmu hocam

  Kan grubunu gösterir herhangi bir belge, ehliyet dahil olur. İyi günler.

 42. 05 Nisan 2017 - 08:47 | #42

  ilknur :

  ıyı gunler ben halan acıkogretım okuyorum. ogrenım durumunu e devletten ogrencı belgesş cıkarsam aslı gibi olur mu yada okula gıdıp ımza mı attırmam gerekıyor

  Öğrenim durumu e-devlet çıktısı ile olmaz. Islak imzalı gerçek belgenin fotokopisi, aslı görülerek kabul edilir. İyi günler.

 43. 05 Nisan 2017 - 13:26 | #43

  Adem :

  @A.GÜLŞEN
  Cevabiniz icin tesekkurler .
  Size yazmadan once kursa gittim . Bi ise girme durumum var once silahsizaliyim gerekli evraklar ne diye sordum . Bana birdaha kurs ucreti odersun ve saglik raporu alman gerekor dedi. Açıkçası yalab konuştuğundan suphelendigim icin size yazdim . Neden boyle birdey soylemr geregi duyduki acaba

  Gerçekten tuhaf bir durum. Diğer yorumda da belirttiğim gibi bir kez silahlı eğitim alan adayın, birbirini takip eden toplam dört sınav hakkı vardır. Silahlı adaylar silahtan kaldıklarında sınav hakları dolana kadar bir daha poligona gitmez, eğitim almaz. Neyin parasını istiyorlar acaba sizden? İşte bu gibi firmalar yüzünden kursa karar verirken iyi araştırmayı önemle tavsiye ediyoruz. Sadece sınav ücretini yatırıp dekontu en geç 06.04.2017 gününe kadar kursunuza verin, ilave kurs görmeyeceğinize göre ödeme de yapmak zorunda değilsiniz. İyi günler.

 44. 05 Nisan 2017 - 13:27 | #44

  Erhan tunçel :

  Merhaba ben 5 mart 2017 sınavını kazandım sonuçlar 24 martta açıklandı sertifikam kaç günde hazır olur

  Sertifikanın ne zaman onaylanacağını sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Bu nedenle maalesef bilemiyorum. İyi günler.

 45. 08 Nisan 2017 - 07:40 | #45

  İzzet :

  Merhaba hocam ben 2016 özel güvenlik sınavjna girdim ve kazandım dosyamı aldım ama şuan çalıldupım için dosyamı özel güvenlik daire başkanlığına götürmedim zaten yenileme olçakmış sertifikada 2021 yılıma kadar diyo benim ne yapmak gerekir

  İşlemler ve istenen belgeler illere göre değiştiği için kursunuzdan gerekli belgeleri öğrenip başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 46. 10 Nisan 2017 - 09:43 | #46

  Nihat :

  Mereba hocam ben geçen hafta emniyete gerekli evrakları teslim ettim kimliğim 2 ayda gelir dediler bu kadar sürer mi acaba

  Başvurduğunuz şehre bağlı, işlemler ve süreleri illere göre değişiyor çünkü. Dolayısıyla sadece kursunuz sağlıklı bilgi verebilir. İyi günler.

 47. 10 Nisan 2017 - 09:54 | #47

  Özkan :

  Arşiv araştırma formunda, nufüs cüzdanı sureti bilgilerinin altındaki onay kısmında muhtar onayı arandığı söyleniyor.. Yenileme için Ankarada evrakları teslim edeceğim.. Bunun doğruluğu var mıdır?

  Ankara’da muhtar onayı gerekmiyor. İyi günler.

 48. 22 Nisan 2017 - 08:58 | #48

  Adil :

  İyi gunler ben 7 mayistaki sinavi mesala kazandim onumuzdeki 3 sinava girmeye mecburmuyum eger mecbursam sivav ucreti yine oduyecemmi tesekurler

  Birbirini takip eden toplam dört sınav hakkı, girdiği sınavda başarısız olanlar içindir. Sınavı kazandıktan sonrakilere girilmez mantıki olarak. İyi günler.

 1. 28 Ocak 2010 - 22:27 | #1
 2. 28 Ocak 2010 - 22:30 | #2
Yorum Sayfaları: 1 2 3 » Sonraki Hepsini Göster