Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler

13 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

.

TEMEL EĞİTİM ALANLARIN KİMLİK MÜRACAATI İÇİN HAZIRLAMASI GEREKEN BELGELER

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

YENİLEME eğitimi alanların hazırlaması gereken belgeler için tıklayınız.

.

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Temel Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet Fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.) 

4.  2 Adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu:  (İmzalı-Biri fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

 6.  4 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Fotoğraf : Arka fon beyaz, açık renk kıyafetli, son altı aya ait, ön cepheden çekilmiş

7.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

8.  Ruhsat Harcı Yatırıldığına Dair Makbuz Aslı : 2018 yılı için 595,43 TL olarak açıklanan ve büyük şehirlerde harç ve veraset işlemleri için belirlenmiş vergi dairelerine, diğer illerde genelde valilik içerisinde bulunan maliye veznesine “özel güvenlik” için olduğu belirtilerek  yatırılabilir  (Ankara’da Harçlar Verasetler Vergi Dairesi, Çankırı Cad. No: 15/Ulus).

9. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

Belge örnekleri için tıklayınız.

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-8-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

.

NOT : 20.12.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile  sağlık raporunun “ASIL” sureti ile diploma fotokopisi kurs merkezlerine verilecek olup emniyete kimlik başvurusunda bu iki belge istenmeyecektir. Ancak genel kolluktan emekli veya kendi isteği ile ayrılanların ÖGG kartı ilk  başvurularında rapor ve diploma fotokopisini kimlik başvurusunda emniyete vermeleri gerekmektedir.

.

Bu yazı bugün : 21, toplamda : 215199 kişi tarafından okundu.

 1. 24 Nisan 2017 - 13:01 | #1

  Mehmet :

  Merhaba sağlık raporu aldım ama çalıştığım için kaydımı yapamadım sağlık raporum geçerli olur mu tekrar başvuru yapmak istiyorum

  Özel güvenlikte sağlık raporları bir yıl geçerlidir. İyi günler.

 2. 19 Mayıs 2017 - 09:04 | #2

  Nihat :

  Sınavı kazananlar ne yaomali

  Kurslarıyla görüşüp öğrenmeli. Bundan sonraki işlemlerin tamamı yerelden yani kursun olduğu ilden yürütülecek, işlemler de illere göre değiştiği için en doğru bilgi kurslardadır. Genel bilgi de sayfanın başında var. İyi günler.

 3. 31 Mayıs 2017 - 14:52 | #3

  Dilek :

  İyi günler ben kursa farklı ilde gittim ikametim farklı ilde istenen belgelerin sayısını nasıl öğrenebilirim ikametım Balıkesir merkez

  İkamet kaydınızın olduğu ilden başvuru yapmanız zorunlu. İstenen belgeleri de o ilin özel güvenlik şubesinden öğrenebilirsiniz sanırım. İyi günler.

 4. 31 Mayıs 2017 - 14:57 | #4

  ayşegül doğan :

  merhaba
  ben şuan sağlık sektöründe çalışmaktayım. güvenlik soruşturması arşiv formunda en son çalışmakta olduğu iş bölümü var. orayı nasıl doldurmam gerekiyor acaba? şimdiki çalıştığım işi yazıp ayrılış nedenine halen çalışıyorum mu yazmalıyım?
  2.evli olduğum için kardeş bilgilerimi yazmam gereklimi? gerekliyse hepsini yazmam sartmı? teşekkürler.

  Kendi iş yoğunluğumuzdan cevaplar gecikebiliyor. Kursunuzun da cevaplayabileceği konular olduğu için umarım şimdiye kadar halletmişsinizdir. Son çalıştığınız yeri yazıp ayrılma tarihine devam yazabilirsiniz. Evlilik, kardeşliği sonlandırmadığına göre, formda da hanesi varsa elbette onları yazmanız gerek. Hane sayısı kadarını yazabilirsiniz, adres kısmına sadece şehir ismi yazılabilir. İyi günler.

 5. 20 Haziran 2017 - 08:46 | #5

  Ibrahim :

  Iyi gunler ben mart 2017 deki sinava girdim kazandim ama daha kimlik basvurusunda bulunmadim vakit bulamadigim icin bir sıkıntı olurmu aydinlatirsaniz sevinirim

  Sertifika üzerinde yazılı tarihler arasında beş yıl, rapor bir yıl geçerlidir. Raporu yakmayı göze alırsanız beş yıl içerisinde istediğiniz vakit başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 6. 21 Haziran 2017 - 16:09 | #6

  Mustafa :

  İyi günler ben parmak izini nereden alicam ben manisanin ilçesinde oturuyorum manisa merkezemi gitmem lazim

  Başvuruyu jandarma veya polis bölgesinde ikamet etmenize göre ilden yapmanız gerekir. Parmak izi belgesi, kişilerin kendilerinin temin edebileceği bir belge değil. Başvuru esnasında bizzat alınır. İyi günler.

 7. 17 Temmuz 2017 - 16:01 | #7

  Fatma DOĞAN :

  İyi günler ben 17.03.2016 da sınavımı kazandım bi kaç sorundan evraklarımı hazırlayamadım şuanda sınavı yeni kazanmış gibi evraklarımı hazırlayayip basvurumu yapabilirim değil mi ?

  İlinizde istenen evrakları hazırlayıp önceden randevu da almak kaydıyla sertifikanızda kalan süre için başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 8. 18 Temmuz 2017 - 07:20 | #8

  Şaban :

  Merhaba ankarada kimlikler kaç günde geliyor bazı illerde yorumları okudum 3 ayda gelmeyenler varmış bunun nedeni nedir,Ankarada geçici çalışma belgesini nerden alabilirim teşekkür ederim.

  Nedenini ancak özel güvenlik şubeler bilir. Tahmin olarak işlemlerin yoğunluğu denilebilir. Ankara’da artık geçici çalışma belgesi verilmiyor, kimliği beklemek gerek. İyi günler.

 9. 01 Ağustos 2017 - 15:25 | #9

  baho :

  ögg sınavını kazananların yapması gerekenlerde 0 lira yatırıldığına dair dekont istiyorlarmış ben onu o gün yatırdım ve bana bankadan yatırdığıma dair o kağıdı aldım sonra eğitim kursundaki hocaya götürdüm ona veriliyormuş ben emniyete giderkekn o dekontu eğitim kursundaki hocadan alıcam demi

  Yazım hatası nedeniyle sadece sıfır yazmışsınız. Dolayısıyla rakamdan neyi yatırdırdığınızı anlayamadım. Kimlik harcı (520 TL) veya kimlik basım bedeli (20 TL) farketmez, her ikisinin de kursla ilgisi yok, alan hoca da anlamadı herhalde. Bu belgeler emniyete kimlik başvurusunda verilir. İyi günler.

 10. 10 Ağustos 2017 - 08:45 | #10

  B.gokhan :

  Merhaba ben sınavfan başarı oldum fakat sağlık raporumun günü geçti 1yıllık süre geçti 5. Ayda son buldu daha önce aldıgım için emniyete basvurdugumda yenilemem gerekirmi

  Sertifika tarihinin de üzerinden bir yıl geçtiği için raporun tekrar alınması istenecektir. Yine şansınızı denemek isterseniz rapor olmadan başvuru yapın, rapor istenirse yenisini alırsınız. İyi günler.

 11. 12 Ağustos 2017 - 16:46 | #11

  Mehtap :

  Merhabalar ben 71.guvenlik sinavina girdim tekrar sinavi icin ismim cikmadi kursumu aradigimda kazandiniz hayirli olsun dedi .Simdi ben istanbuldayim burada İEM den randevu alsam sonuclarim gelmeden islemlerimi yaptirabilirmiyim.Guvenlik sube mudurluklerinde sonuclarimiz bellidir degilmi tesekkurler.

  Bu soruyu da kursunuza sorsaydınız keşke. Kimlik başvurusunda istenen belgeler, randevu sistemi vb. detaylar illere göre değişir. Sonuçlar, internet olan her herden görülebilir ama kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılmak zorundadır. İyi günler.

 12. 23 Ağustos 2017 - 09:58 | #12

  ömer :

  kurs bitiminde sınava girmeden kurs benden ne isteyebilir

  Sınavdan sonra yapılacaklar hakkında genel bilgi yukarıda (özeli illere göre değişir), kursa kayıt-aranan şartlar vb. ile ilgili detaylar Sıkça Sorulan Sorular bölümünde var. Sizin kursunuzun hangi belgeleri istediğini, eksik belgenizin olup olmadığını ancak kursunuz bilir. Bu nedenle kursunuzla görüşmenizin uygun olacağını sanıyorum. İyi günler.

 13. 25 Ağustos 2017 - 16:39 | #13

  Halil :

  Ben 47.yenileme sınavını kazandım kimlik yenileme için istenen evraklar arasında eski kimlikte isteniyor benim eski kimliğim yok sorun çıkarmı.

  Neden eski kimliğinizin olmadığını izah etmeniz, kayıpsa belgelemeniz gerekir. İlinizde işlemlerin nasıl yürütüldüğünü kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 14. 25 Ağustos 2017 - 16:41 | #14

  A.Karakuş :

  İyi günler silahsız kimliğimi yenilemek için 30 temmuzdaki sınava girdim kurs 120 lira Vakıfbanksına para yatırmam gerektiğini söyledi kurs doğrumu acaba nereye ne kadar para yatıracağım acaba kimliği emniyetten çıkarmak için TEŞEKKÜRLER

  Vakıfbanka 120 TL değil, 20 TL yatırılması gerekir. Yeni tip kimlikler için gerekiyor. Belge Örnekleri bölümünde aradığınız IBAN numarası var. İyi günler.

 15. 25 Ağustos 2017 - 16:42 | #15

  Gokhan :

  Merhabalar hocam ben kursa ögrenim diplomami verdim tekrar belgeler hazirlarken vermemiz lazimi asli felan deniyor ama alt notunuzda belirtmisiniz gerekmiyor tekrardan acaba ?

  Sertifika-kimlik onay süresi-istenen belgeler vb. detaylar illere göre değişir. Dolayısıyla ilinizde istenen belgeleri net öğrenebileceğiniz tek yer kendi kursunuz. İyi günler.

 16. 25 Ağustos 2017 - 16:44 | #16

  onur :

  hocam merhaba

  bildiğiniz üzere dün sınav sonuçları açıklandıktan sonra kurstan sertifikayı almam kaç günü bulur kursumla görüştüm bayramdan sonrayı bulur dedi anca sizin tecrübenize dayanarak soruyorum

  Sertifikaları kurslar hazırlayıp özel güvenlik şubeye verir. Orada inceleme ve kontrolden sonra onaylanıp ilgililere dağıtılmak üzere kurslara geri gelir. Dolayısıyla kursun hazırlama süresi, emniyetteki onay süresi gibi detayları sadece kursunuz bilebilir. Bu durumda bizim söylediğimiz sadece tahmin olabilir. İyi günler.

 17. 31 Ağustos 2017 - 12:26 | #17

  Hakan :

  Hocam iyi günler ben sertifikamı istanbuldan aldım ama Kastamonu da ikamet ediyorum yani beş yıla kadar yenileme sınavına kastamonudamı girecem yoksa istanbuldayımda?

  Eğitimi aldığınız il önemli değil, kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabiliyor. Sınava eğitimi aldığınız ilden girmeniz gerekir. İyi günler.

 18. 31 Ağustos 2017 - 12:27 | #18

  Barış :

  Merhaba hocam benim şöyle bi sıkıntım var ben sınavı kazandım bayramdan sonra kimliği almak için gerekli belgeler içinde diploma asli diyo benim üniversite diplamanin asli memlekette. Diploma asli olmadan e devletten öğrenci belgesi çıkartmam yeterli olur mu yoksa illa üniversite diplomasinin asli mı gerekli. Şimdiden teşekkürler

  Kimlik başvurusunda e-devlet çıktısı diploma olmaz. Diploma veya yerine geçen belgenin aslı gösterilerek fotokopisi kabul edilir. İyi günler.

 19. 31 Ağustos 2017 - 12:28 | #19

  Ali :

  İyi günler hocam benimde bir sorum olcaktı sınavı çok şükür gectim ve Acık öğretim liseli okuyorum eminiyete giderken öğrenci durum belgesi götürsem kabul olurmu sizce??

  Öğrenci bürosundan alacağınız ıslak imzalı öğrenim belgesini diploma yerine verebilirsiniz. İyi günler.

 20. 08 Eylül 2017 - 07:19 | #20

  Ceyda :

  Merhaba hazırlanacak bu belgeler kursa mı teslim edilecek kurs bana o şekilde bilgi verdi evrakları hazırlayıp onlara goturmemı soyledi süreç nasıl işliyo randevu hangı aşamada alınıyo bılgı verırseniz sevınırım

  Hazırlanacak belgeler, yapılacak işlemlerle ilgili bildiğimiz ne varsa yukarıdaki yazıda belirttik. Tekrar buraya yazmamdan, sizin yukarıyı okumanız daha kolay olur sanırım. Sertifikayı aldıktan sonra kursla işiniz biter, başvuru emniyete yapılır. Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde belirtilenler dışında gider yoktur. Kursun belgeleri istemesi anlamsız, bazı kurslar soruşturmayı kendileri yapıyormuş gibi gösterip para talep edebiliyor ne yazık ki. Gerçekte böyle bir durum yok, kursların soruşturma yaptırması söz konusu bile olamaz. Bu yetki sadece devletindir, özel güvenlikler açısından da il özel güvenlik şubelerindedir. Randevu, istenen belgeler, onay süreleri vb. detaylar illere göre değiştiği için konuya ilişkin bilgiyi kursunuzdan almanız gerekir. İyi günler.

 21. 12 Eylül 2017 - 08:42 | #21

  Sümeyye :

  Merhaba ben sınavı kazandım ikametim Hatay’da sınava da Hatay’da girdim. Ama İstanbul’da yaşıyorum hataya gitmeden kartımı nasıl alabilirim başvurumu nasıl yapabilirim

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Nereden başvuracaksanız ikamet kaydınızı da oraya aldırmanız gerekir. İyi günler.

 22. 26 Eylül 2017 - 10:44 | #22

  selma cetintas :

  benim diplomamin asli kayboldu fakat vana okuldan aslini tutacak belge verdiler noterde onayladi il jandarmada bi sıkıntı olur mu

  Diploma yerine geçen belgeyi aldığınıza göre sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 23. 26 Eylül 2017 - 14:21 | #23

  Muhammet Ali :

  1 ekimde sınava gireceğim sonuçlar açıklanmadan tecil bozup askere gitmek istiyorum.Emniyette ki işlemleri askerden gelince yapma şansım olur mu

  Gireceğiniz sınavı kazanırsanız belirttiğiniz şekilde hareket edebilirsiniz. Sertifika, sınav tarihinden başlayarak beş yıl geçerlidir. Askerden gelince kalan süre için kimlik başvurusu yapmanız mümkün. Ancak sertifikayı kurstan almayı ihmal etmeyin. Taşınma/kapanma gibi durumlarda sertifikayı alabilmek mümkün olmuyor. İyi günler.

 24. 27 Eylül 2017 - 10:56 | #24

  Muhammet Ali :

  @A.GÜLŞEN
  İki yıllık özel güvenlik mezunuyum farkeden bişey olur mu ki sadece silah için giriyorum sınava

  Özel Güv.Önlisans mezunlarının temel notu 60 kabul ediliyor. Dolayısıyla sizin silahlıya hak kazanabilmek için en az 60 puan almanız gerekir. İyi günler.

 25. 27 Eylül 2017 - 11:33 | #25

  Sibel :

  Merhabalar ruhsat harcini 520 tl nereye yatiricaz acaba birde 20 tl vakifbankasina ayrimi yatirilicak ??

  Ruhsat harcının yatırılacağı yer, illere göre değişebileceği için kursunuza sormanız uygun olur. Diğerini, Belge Örnekleri bölümünde görebileceğiz IBAN numarasına yatırmanız gerekir. İyi günler.

 26. 05 Ekim 2017 - 16:51 | #26

  erkan :

  Sınavı kazandım ankara da yasıyorum nerden alıcam kimligimi adres verebilirmısınız

  Ankara’dan kimlik başvurusu için gereken belgeleri kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Önce başvuru, sonra kimlik teslimi olur. İyi günler.

 27. 09 Ekim 2017 - 16:58 | #27

  muhammet :

  merhaba sınavı geceli neredeyse 10 ay oldu sertifikayı hala alamadım dosya yanma gibi b,r srun var mı ne kadar zamanda almam lazım

  Sertifikayı kursunuzdan almanız gerekir. Sertifika, mazandığınız sınava girdiğiniz tarihten geçerli beş yıl geçerlidir. Şu halde on aylık süre boşa geçmiş görünüyor. İyi günler.

 28. 10 Ekim 2017 - 07:18 | #28

  Murat :

  Hocam iyi aksamlar ben 4 yıl 2 ay kasten yaralama ilgili ceza aldım 18 ay cezaevinde yattım 1 yıl denetim görüyorum bu ayın 27 de bitecek özel güvenlik kartım vardı iptal oldu 5 yıl sonra silahsız tekrar alabilirmiyim cevabınızı bekliyorum iyi geceler

  Bir yıl ve üstünde ceza alanların özel güvenlik olabilmesi sadece davanın düştüğünü belgelemeleri halinde mümkün. Oysa sizin ceza açıklanmış, kısmen de infaz edilmiş. Bu nedenle denetimli serbestlik bitse de ceza ortadan kalkmadığı için maalesef mümkün değil. İyi günler.

 29. 11 Ekim 2017 - 15:48 | #29

  NURAN :

  GEÇİCİ ÖGG BELGESİYLE İŞE BAŞLAYABİLİR MİYİZ VE GEÇİCİ BELGE NASIL ALINIR

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlikle mümkündür. İyi günler.

 30. 12 Ekim 2017 - 08:00 | #30

  Cevdet :

  Biyometrik resimde sakalsız şartmi

  Kimlikte istenen fotoğraflarda aranan şartlar illere göre değişebilir. Ankara’da böyle bir şart yok. Ancak bazı işyerleri kimlikte sakallı fotoğraf istemediği için sonradan değiştirmek zorunda kalanlar da var. Özellikle kamuda sıkıntı olabilir. İyi günler.

 31. 13 Ekim 2017 - 11:20 | #31

  Kılıç :

  Merhaba. Silahsız güvenlik kartı alacağım. Emniyetten randevuda aldık.. yalnız diplomanın aslını istiyor. 10 yıl önce öğrenimim bitti ve orjinal diplomam yok bulmam imkansız. Orjinal diplomam yok memleketten okuldan diploma yerine geçen birşey aldırdım faks ile kendime gönderttirdim. Bu yeterli olurmu ? Yardımcı olursanız sevinirim..

  İşlemler ve yürütülmesi gibi tüm detaylar illere göre değiştiği için sanırım kursunuz yardımcı olabilir. Ankara’da diploma aslı görülüp fotokopisi kabul ediliyor. İlinizdeki durumu kursunuz mutlaka biliyordur. Sadece tahmin olarak belirteyim faks, ıslak imzalı olmadığı için muhtemelen kabul edilmez. Diploma yerine geçecek belgenin ıslak imzalı olması gerekir. İyi günler.

 32. 14 Ekim 2017 - 08:13 | #32

  Esin :

  Merhabalar ben kurs gördüğüm sırada bakardım ve tüm bilgilerim kızlık soyadımla geçmiş,sınav sonucumda kızlık soyadımla geçiyor,bu değişikliği kursa mı belirtmem gerekir yoksa emniyete mi ? Şimdiden teşekkürler

  Sizinle ilgili özel güvenlik adına tüm bu kayıtları bildiren yer kursunuz olduğuna göre elbette kursunuza bilgi vermeniz gerekir. Yeni nüfus cüzdanınızın fotokopisini verin ki sertifikanız yeni duruma uygun hazırlansın. Kimlik başvurusunda da evlilik cüzdanı fotokopisi verirsiniz. Ancak işlemlere illere göre değiştiği için başka bir şey yapılacaksa bunu yine sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 33. 23 Ekim 2017 - 10:24 | #33

  Ugur :

  Sertifika ile ise girmek mümkünmü Kart Cikana Kadar Kartin nezaman gelecegide belirsiz

  Özel güvenlik statüsünde çalışabilmek sadece kimlik kartı ile mümkündür. Sertifika çalışma belgesi yerine geçmez, sadece sınavın başarıyla verildiğini gösterir. Kimliğin soruşturma aşamasında olduğu belirtilerek iş başvurusu yapmanız mümkün ama kimlik olmadan çalışmak olmaz. İyi günler.

 34. 24 Ekim 2017 - 07:39 | #34

  FIRAT :

  MERHABA 1 EKİMDEKİ 72.GÜVENLİK SINAVINI KAZANDIM,SİLAHLI OLARAK.EVRAKLARIMI TAMAMLADIM.EMNİYETTEN RANDEVUDA ALDIM.FAKAT HERKES İSKİTLERDEKİ EMNİYETE GİDECEKSİN DİYORLAR.SİZ İSE AŞTİ ÖZEL GUVENLİK MUDURLUGU DİYORSUNUZ.HANGİSİ DOĞRU.

  Kimlik işlemlerinde ne yapacağınızı herkese değil, kursunuza sormanız gerekir. Ankara’da olduğunuza göre niye kursunuza sormadınız anlayamadım. Özel Güv.Ş. AŞTİ içerisinde bulunduğu için Ankara kimlik başvuruları orada kabul ediliyor. İyi günler.

 35. 24 Ekim 2017 - 12:56 | #35

  fırat :

  guvenlik sorusturması ve arşiv arastırması formunda nufus idaresi bölümüne ne yazacağız.

  Fırat Bey, kursunuz Ankara’da, belgeleriniz de orada. Sizin nüfus idarenizi bilmem mümkün değil, lütfen kursunuzla görüşünüz. İyi günler.

 36. 26 Ekim 2017 - 13:46 | #36

  Barış :

  Merhaba hocam

  Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formunu nerden alacağız?

  Noter tasdikli diploma aslı yerine geçiyor mu?

  Son olarak evrakları hazırladıktan sonra mı randevu almamız gerekir yoksa ilk önce randevu mu alalım? Teşekkür ederim…

  Tüm bu sorularınızın cevabını kursunuzdan almanız uygun olur. Ankara’da noter tastikli diploma aslı yerine kabul ediliyor ama ilinizdeki durum nedir bilemem. Arşiv formunu, Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünden bilgisayarınıza indirip kendi bilgilerinizi yazdıktan sonra çıktı alıp imzalamanız gerekir. İyi günler.

 37. 26 Ekim 2017 - 18:23 | #37

  Emrullah DUN :

  Ikametgah istanbul sinavda istanbulda girdim ve kazandim kurs yerinden sertifikayi alip belgeleri hazirladiktan sonra yeni tasindigim sehirde basvurumu yapabilirmiyim. Baska ilr tasindim.

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. İkamet kaydınızı da aldırmak kaydıyla başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 38. 28 Ekim 2017 - 09:48 | #38

  yusuf :

  iyi gunler hocam
  ben evraklarimi verdim tam 1 aydir sorusturmayi bklyom acaba sorusturma nekadar suruyo bi bilginiz varmi hocam izmir

  Onay süreleri illere göre değiştiği için İzmir’i bilemiyorum, aynı ilde olduğuna göre kursunuzun bilmesi veya gerçekçi tahminde bulunması mümkün. İyi günler.

 39. 02 Kasım 2017 - 12:02 | #39

  Habibe :

  Merhaba bugün evraklarım verdim fakat parmak izi alınmadı daha acaba neden ehliyetim ve pasaportunda yok sizce birdaha gittiğimde alirlarmi

  Parmak izi kaydı daha önce herhangi bir işlem nedeniyle sisteme kayıtlı olanlardan tekrar alınmıyor. Sizin sistemde kaydınız yoksa niçin alınmadığını bilemiyorum. Ancak bu durum kimlik almanızla ilgili süreci etkilemez. İyi günler.

 40. Habibe
  02 Kasım 2017 - 12:21 | #40

  Çok teşekkür ederim..Sizin sitenizden çalışarak kazandim.. Emeğinize saglik..

 41. 02 Kasım 2017 - 14:20 | #41

  Bora uygunlar :

  Merhabalar eşim silahlı güvenlik ve yenileme yapıyor herşeyi tamam emniyete gitti 520 TL dekont istemişler bu ilk kez alacaklardan istenmiyormu

  Daha önceden kimlik kartı olup aynen yenileyenlerden rapor-vergi istenmez. Eşinizin daha önceden kimlik kartı varsa vergiyi bir daha yatırmasına gerek yok. Temel eğitimin üzerinden beş yıl veya daha fazla süre geçtikten sonra yenileme yapıp kimlik başvurusu yapanlardan (ilkinde vergi-rapor olmadığından) vergi istenir. Eşinizin kimlik kartı varsa yatırmasın. Evrakı kabul eden memurun dalgınlığına gelmiş olabilir. İyi günler.

 42. 02 Kasım 2017 - 14:31 | #42

  CUMA :

  Merhabalar ben özel güvenlik icin başvuru yaptım ama ret cevabı geldi arsivden dolayı vergi dairesine yatırdığım parayı geri alabilir miyim. Başvuru yaptıktan bir hafta sonra cezaevine girdim suan başvuru yapalı yaklaşık 5 ay oldu

  Vergi dekontunun asıl suretini emniyetten geri alıp (arkasına işlem görmedi yazıp onaylarlarsa daha iyi olur) yatırdığınız vergi dairesinden iade talep edebilirsiniz. Önemli olan dekontun aslının elinizde olması, süre geçmesi sorun olmaz. İyi günler.

 43. 06 Kasım 2017 - 08:07 | #43

  emrah :

  merhabalar bu 520 liralık kimlik harcı için istediğimiz herhangi vergi dairesine yatırabiliyor muyuz?Bunun cevabını çok merak ediyorum şimdiden sağolun.

  Cevabını çok merak ettiğiniz bu soruyu kursunuza sorarak öğrenebilirsiniz. Ankara’da sadece harç işine bakan Harçlar Verasetler Vergi Dairesine yatırmak zorunlu. İlinizdeki durumu da kursunuz bilir. İyi günler.

 44. 06 Kasım 2017 - 08:19 | #44

  Tolga :

  Merhaba ben 2001 yılında hırsızlık olayım oldu 17 18 yaslarindaydim 400 tl adlı para cezası verildi bu cezayı babam erteledi 2007 yılında itibaren sicilimde 5 yıl gözüktü suan dava kapalı geçenlerde özel güvenlik şubeye gittim silahsiz kimlik kart müracaat için kesinlestirilmis karar istendi bide para cezasını odemediysenz kimlik alamasiniz dedi 400 tl borcum çıkarmı çıkarsa odersem silahsiz guvenlik kimligi alabilirmiyim tesskurler

  Suç, hırsızlık olduğu için 400 TL’yi ödeseniz bile sıkıntı çıkma ihtimali var. 01.06.2005 tarihinden önceki kararlarda “erteleme” yazması, günümüzdeki HAGB gibi kabul edilir. Eğer kararda “erteleme” yazıyorsa ilk cezayı veren mahkemenin özel kaleminden düşme kararı isteyin. Düşme kararını almak kaydıyla sorun olmaz. İyi günler.

 45. 08 Kasım 2017 - 07:34 | #45

  Gül :

  Selam hocam,kurs gördüğüm ildeki emniyete evrakları teslim etsem…ikamet adresim başka bir şehir bulunduğum ikametemi gelir kimliğim
  Teslim ettiğimiz evraklar arasında ikamet adres isteniyor ben ise ikamet adresine gelmesini istiyorum…çünkü kirs gördüğüm şehirden ayrilicam kursa gelsin istemiyorum..cevaplar için çok teşekkür ederiz.saygilarimla

  Hanımefendi, defalarca izah ettim, anlaşılmayacak bir şey yok aslında. Kimlik başvurusu ikamet kaydı olan ilden yapılır. Kimlik, resmi kayıttaki ikametinize teslim edilir. Oradan teslim etsem, başka ilden alsam gibi seçenek yok. Kimlik kursa gelmez. İyi günler.

 46. 13 Kasım 2017 - 16:32 | #46

  Yunus :

  Mülkiyet koruma ve özel güvenlik bölümünü bitirdim.Meslek yüksek okuluna kayıt olurken sağlık raporunu okula verdim.Şimdi tekrar alman gerek mi?

  Özel güvenlikte raporların geçerlilik süresi bir yıl olduğu için kimlik başvurusunda yeni rapor almanız gerekecek. Ancak bir yıl içerisinde silahlıya geçmeyi düşünüyorsanız iki masraf olmaması için silahlıya uygun rapor almanız mantıklı olur. İyi günler.

 47. 28 Kasım 2017 - 16:16 | #47

  hasan :

  ben bi kursa yazildim sınavı filan gectim kurs ucretlerinide yarırdım yalnız işlerden dolayı kurstan dosyalarımı almadım aradan 7 8 ay geçti şimdi kursu başkasına devrtmişler dosyalar bizde deil diyo önceki dosyalarıda bilmiyolarmıs yenisini çıkarma şansımız varmıdir

  Kursun yeni sahipleri eski kursiyerlerin borçlarını da sildiler mi acaba, alacağı silmeden vereceklerini inkar olur mu? Bulunduğunuz ilde savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Sonuçta sınavı geçtiyseniz sertifikanızı da vermeleri gerekir. Dosya yoksa bile (ki hiç inandırıcı değil) o kursun resmen devamı olduklarına göre bunu yapmaları gerekir. Ayrıca iliniz özel güvenlik şubesine de gidip durumu anlatarak yardım isteyebilirsiniz. İyi günler.

 48. 04 Aralık 2017 - 15:41 | #48

  Esin :

  Yardım eder misiniz vakıf atmden nasıl para yaptırabilirim anlatır mısınız

  Kimlik başvuru işlemleri illere göre değiştiği için başvuruda gerekenler, hazırlanacak belgeler ile ilgili bilgi kurslardan alınmalıdır. Ankara’da ATM-EFT kabul edilmiyor. İlinizdeki durumu-uygulamayı bilemiyorum, kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 49. 04 Aralık 2017 - 15:43 | #49

  Necat azarkan :

  Mrb işkur da meb de typ bana geldi fakat güvenlik soruşturması var diye kartım daha çıkmadı acaba emniyette çalışma izin kağıdı istesem verirler mi yoksa işkur da ki hakkımı kaybedeceğim.yardimci olursanız sevinirim

  Söz ettiğiniz konuda bilgim yok inanın. Özel güvenlik başvurusu yaptıysanız ve güvenlik soruşturması bekliyorsanız çabuklaştırmak adına yapacak bir şey yok, beklemekten başka. İyi günler.

 50. 05 Aralık 2017 - 14:24 | #50

  mehmet :

  merhaba ben 71.dönem silahlı kazandım.sertifika çıkmış. Emniyete hangi belgeleri teslim etmemiz gerekir. Birde fotoğraf için nasıl olmalıyız.Benim saçlarım ve sakallarım uzun ünv uzatmıştım. Kestirmek şart mı kıyafet olarak da ne tercih etmeliyiz iyi günler dilerimmm…

  Lütfen yukarıdaki açıklamayı okuyunuz. Aynı şeyleri tekrar yazmanın faydası yok. İstenen belgeler ve detayları illere göre değiştiği için kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 1. 28 Ocak 2010 - 22:27 | #1
 2. 28 Ocak 2010 - 22:30 | #2