Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler

13 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

.

TEMEL EĞİTİM ALANLARIN KİMLİK MÜRACAATI İÇİN HAZIRLAMASI GEREKEN BELGELER

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

YENİLEME eğitimi alanların hazırlaması gereken belgeler için tıklayınız.

.

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Temel Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet Fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.) 

4.  2 Adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu:  (İmzalı-Biri fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

 6.  4 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Fotoğraf : Arka fon beyaz, açık renk kıyafetli, son altı aya ait, ön cepheden çekilmiş

7.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

8.  Ruhsat Harcı Yatırıldığına Dair Makbuz Aslı : 2018 yılı için 595,43 TL olarak açıklanan ve büyük şehirlerde harç ve veraset işlemleri için belirlenmiş vergi dairelerine, diğer illerde genelde valilik içerisinde bulunan maliye veznesine “özel güvenlik” için olduğu belirtilerek  yatırılabilir  (Ankara’da Harçlar Verasetler Vergi Dairesi, Çankırı Cad. No: 15/Ulus).

9. Kimlik Harcı Dekontu (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

Belge örnekleri için tıklayınız.

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-8-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

.

NOT : 20.12.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile  sağlık raporunun “ASIL” sureti ile diploma fotokopisi kurs merkezlerine verilecek olup emniyete kimlik başvurusunda bu iki belge istenmeyecektir. Ancak genel kolluktan emekli veya kendi isteği ile ayrılanların ÖGG kartı ilk  başvurularında rapor ve diploma fotokopisini kimlik başvurusunda emniyete vermeleri gerekmektedir.

.

Bu yazı bugün : 22, toplamda : 215200 kişi tarafından okundu.

 1. Naci
  03 Temmuz 2012 - 13:34 | #1

  Sayın Hocam Ankaradaki Çalışmalarınız Takdirle Karşılıyorum. İnsanlara Bu Kadar Yardımcı Olan Bi Şirket Yok. Gerçi Kurumsal Bi Şirketsiniz Hem İnsanları Özel Görevlisi Yapıyorsunuz Hemde Bu İnsanları İşe Sokuyor Geleceğe Güvenle Hizmet Etmesini Sağlıyorsunuz Beni İşe Soktuğunuz O Günden Bu Yana Tam 5 Sene Geçti Teşekkürler Ankara Güvenlik Teşekkürler Emeğinize… İyiki Varsınız…

 2. cenk
  03 Temmuz 2012 - 16:28 | #2

  eğer sınavı silahlı olarak geçip kimlik müracatı yaparsanız soruşturma için eve iki tane sivil polis geliyor. size bir kaç soru sorup biraz araştırarak gidiyorlar. aklınızda bulunsun.

 3. mehmet
  16 Şubat 2015 - 08:57 | #3

  merhaba ben balıkesir erdekten yazıyorum bandırmada sınava girdim ANKARA GÜVENLİK sayesinde sınavı geçtim sizlere çok teşekkür ederim

 4. Ümit atay
  14 Aralık 2015 - 10:33 | #4

  29 kasim sinavina burdaki testlerden calistim kazandim coktesekkurler atasehir istanbuldan ankara guvenlik

 5. Serkan
  31 Aralık 2015 - 15:47 | #5

  Sınava bu siteden hazirlandim,kazandım.Kitap hikaye arkadaşlar sitede çıkan son 4 sınavı sürekli tekrarlayarak çözün.Kazanırsınız,bu şekilde yaptım,72 aldım,ama sadece cebimde bulundurmak için eğer ki güvenlik olacaksınız,site güvenliği olmayın.Çünkü,site guvenliklerinde 12 saat calistiriyorlar,bi de 1300 tl veriyorlar,çalışma ve sosyal bakanlığı yasa gereği 11 saat calistirabilirsiniz,diyor.12 saat çalışan birinin 24 saat dinlenme hakkına sahiptir,diyor.Hakkınızı yedirmeyin,bide bu meslekte ilerleyemezsiniz,yerinizde sayarsiniz,en fazla şef olursunuz,o da bilmem kaç yıl sonra.Yerinde sayan insanlar sürekli geriye giderler.Kendinizi gelistirebileceginiz özgür olacağınız işlere bakın.

 6. Behzat
  02 Mart 2016 - 11:06 | #6

  @A.GÜLŞEN Çok teşekkür ederim hocam aydınlattığınız için sağolun varolun…

 7. cuneyt
  08 Nisan 2016 - 15:54 | #7

  ANKARA GUVENLIK TESEKKUR EDERIM BURDAN CALISTIM ILK GIRISTE KAZANDIM…

 8. 01 Şubat 2017 - 15:43 | #8

  Ali :

  Selamlar Hocam. Güvenlik sınavını geçen sene kazandım. Bu sınavın geçerliği için 5 sene zaman limiti olduğu doğru mudur? Bir de sınavdan önce istenen sağlık raporunun üzerinden 1 sene geçti yani. Şimdi ÖG kimlik kartı çıkarabilmem için yeniden sağlık raporu almam gerekir mi? Teşekkürler.

  Özel güvenlik sertifikaları beşer yıllık periyotla geçerlidir. Geçen yıl kazandıysanız dört yılınız var. Rapor tarihi üzerinden bir yıl geçti ise yenisini almanız gerekir. Kimliğinizin sertifikada yazan tarihten itibaren kalan süre için geçerli olduğunu bilmenizde yarar var. Beş yıl dolduğunda sadece yenileme eğitimi alarak süreyi uzatabilirsiniz. İyi günler.

 9. 01 Şubat 2017 - 16:03 | #9

  gül :

  Merhabalar hocam emniyetteki belgeleri hazırlamak için yeni TC kimlik istiyorlarmı bilginiz var mı acaba ?

  Ankara’da her iki kimlik de kabul ediliyor. İyi günler.

 10. 18 Şubat 2017 - 17:30 | #10

  Ayhan :

  Merhabalar hocam. Yukarıdaki gerekli belgeleri topladım, güvenlik ve arşiv araştırma formunda muhtar onayı olması gerekiyomuş onuda onaylattım. Fotoğrafin üzerine herhangi bir mühür falan gerekiyor mu? Sağlık raporu kimlik müracatında gerekli mi.? Teşekkürler

  10 gün internet arızası nedeniyle maalesef cevaplar gecikti kusura bakmayın. Muhtemelen işleminizi başlattınız. İyi günler.

 11. 18 Şubat 2017 - 17:30 | #11

  abdurahman :

  hocam sinavi kazandim src kartim nereye gelecek

  SRC hakkında bilgim yok, bu sayfalar özel güvenlikler için çünkü. İyi günler.

 12. 18 Şubat 2017 - 17:31 | #12

  Ramazan :

  Istanbul avrupa yakasinda ozel guvenlik ruhsat harci hangi vergi dairesine yatirilacak

  10 gündür internet arızası var, cevaplar gecikti kusura bakmayın. Sorunuzun cevabını da bilmiyorum maalesef, muhtemelen kursunuz doğrusunu bilir. İyi günler.

 13. 18 Şubat 2017 - 17:33 | #13

  ercan :

  Güvenlik Soruşturması nedir? Neyi araştırırlar? Kac ay sürer? Cok merak ediyorum

  Başvuru yapan kişinin GBT’sine bakılır, belirttiği adreste oturup oturmadığı kontrol edilir. Verdiği belgelerde beyan ettiği bilgilerin doğruluğu araştırılır. Sonuç olarak kişinin kendi siciline bakılır. Ancak güncel olan FETÖ/PDY meselesi nedeniyle aileden bu tür bağlantı olup olmadığına da bakılıyor mu emin değilim. İyi günler.

 14. 18 Şubat 2017 - 17:34 | #14

  Alpay Bora :

  Merhaba

  Ben Ruhsat harcını 2016 yılında yatırdım (501 TL ). Sağlık sorunlarından dolayı 2016 yılı içerisinde başvurumu yapamadım. Şimdi başvuru yapmak istiyorum lakin ruhsat harcı 520 TL olmuş. Aradaki farkı vergi dairesinemi yatırmam gerekiyor ? Teşekkürler…

  İnternet arızası nedeniyle gecikme oldu, kusura bakmayın. Aradaki farkı aynı vergi dairesine yatırmanız yeterli. Başvuruda iki dekont da istenir. İyi günler.

 15. 18 Şubat 2017 - 17:35 | #15

  Merhaba :

  Hocam sınavı geçtiğimi siteden öğrendim İstanbul da ikamet ediyorum ve randevu alamıyorum ne yapmalıyım
  Yada daha önce evrakmı hazırlamalıyım

  Randevu gününden önce sertifikanızı ve hazırlamanız gereken belgeleri kursunuzdan almalısınız. İstanbul için uygun randevu alma saatlerini tam bilmiyorum. Bunu da kursunuzdan öğrenmeniz uygun olur. İyi günler.

 16. 18 Şubat 2017 - 17:36 | #16

  Taner :

  Randevu alınmadan harçları yatırabilir miyiz?

  Harcı nüfus cüzdanınızla yatırabilirsiniz. Randevu almadan da mümkün. İyi günler.

 17. 01 Mart 2017 - 12:36 | #17

  Hasan :

  Sayın hocam ben temel silahlı güvenlik görevlisi sınavını kazandım fakat istenilen belgelerde ki diplomamı kaybettim kurs için ise mezun olduğum liseden belge almıştım onu verdim. Şimdi şehir dışındayım ve mezun olduğum liseye gidecek durumda değilim. Kursa verdiğim belgenin fotokopisi ile başvuru yapabilir miyim? Yoksa liseye gidip aslını almam şart mı?şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  Öncelikle cevap geciktiği için kusura bakmayın. Emniyette diploma aslı, onaylı sureti veya daha önce noterden suret alındığına dair noter onaylısının fotokopisi de olur. Mezun olduğunuz liseden aldığınız diplomasını kaybedenlere bir defaya mahsus verilen belge ise aslını kursunuzdan alıp bundan sonra diploma istenen tüm işlerde onu, diploma yerine kullanabilirsiniz. İyi günler.

 18. 01 Mart 2017 - 12:40 | #18

  oguz :

  Hocam guvenlik sertifikasi sinavina girdim kazandim ewraklari aldim ama harç yatirmadim kimlik kartini cikarmadim yani ewraklarida kaybettim simdi tekrar ewraklari almak istiyorum ne yapmam lazim cvp verirseniz memnun olurum saygilar uzerinden 5 yil gecmedi

  Cevap geciktiği için kusura bakmayın. Kaybettiğiniz evraklar arasında sertifika da varsa öncelikle eski kursunuza başvurup yeniden tanzimini talep etmeniz gerekir. Ayrıca silahlı-silahsız durumunuza uygun raporu yeniden almanız, ilinizde istenen belgeleri kursunuzdan öğrenip hazırlamanız yeterlidir. Alacağınız kimlik, sertifikada kalan süre kadar geçerlidir. İyi günler.

 19. 01 Mart 2017 - 12:43 | #19

  esma :

  hocam merhaba ankara için asti içerisinde bulunan bırımden randevu için bır aydır ugrasıyorum ama sureklı randevu saatlerı ve tarıhleri dolu gorunuyor .Ne yapabılırım ?

  Cevap geciktiği için kusura bakmayın. Ankara’da her saat başı, beş kişiye randevu verecek şekilde sistem ayarlanmış. Saat başlarında beş dakika önceden başlayıp denemenizi tavsiye ederim. Başka yapacak hiç bir şey yok, randevusuz kabul edilmiyor. İyi günler.

 20. 01 Mart 2017 - 14:07 | #20

  Mustafa :

  Hocam ben yeni emekli oldum jandarma personeli yım silahlı sertifika almak istiyorum hangi yolu izlemek gerekiyor güvenlik şubeye hangi evrakları teslim etmem lazım ilginize teşekkür ederim

  Cevap gecikti kusura bakmayın. Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde emekli genel kolluk personelinin hazırlaması gereken belgeler var. Ancak kaynağında da güncel olmadığı için bazı belgeler eksik. Silahlı için uygun sağlık raporunu Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesinden alabilirsiniz. Vergi, Ulus’ta bulunan Harç Veraset Vergi Dairesine yatırılacak, dekont aslını isterler. Kan grubunu gösterir belge (ehliyet, askeri kimlik vb.) fotokopisi, aynı sayfada görebileceğiniz Güv.Sorş.Arşiv Araştırma Formu biri fotoğraflı iki suret tanzim edilecek. Genel olarak yapılması gereken bunlar, detaylarını ilgili sayfadan inceleyebilirsiniz. Hepsi tamam olunca AŞTİ içerisinde bulunan Öz.Güv.Ş.Md.lüğüne başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 21. 01 Mart 2017 - 14:08 | #21

  bünyamin :

  hocam temel eğitim kimlik başvurusu yaptım evrakları aldılar yalnız sertifikanın aslı bende kaldı normal mi saygılar bayrampaşa

  Belgeler, işlemler illere göre değişebiliyor. Artık Ankara’da da sertifika aslı alınmıyor çünkü kayıtları sistemden görüyorlar. Yani sorun yok. İyi günler.

 22. 01 Mart 2017 - 14:10 | #22

  furkan :

  merhabalar hocam özel güvenlik sınavını kazandım bugun evrakları sube mudurlugune teslim ettim 2 3 ay arasında kartınız cıkar denildi antalya merkezde oturuyorum bu kimlik kartı evemı geliyor kursamı gidiyor nerden nasıl alabılıcegim? gelip gelmediginide ögrenmek baabında? teşekkürler

  İşlemler illere göre değiştiği için detayını kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Kimlik belgesi, kayıtlı ikamet adresinize PTT kargo ile gönderilir. Eğer evinizde yoksanız telefonla PTT şubesinden gidip almanız için haber verilir. Belirtilen süre içerisinde oradan alabilirsiniz. İyi günler.

 23. 03 Mart 2017 - 12:39 | #23

  hakan :

  Hocam iyi aksamlar. Mart 5 te yenileme si avina girecegim gerekli evraklari hazirliyorum. Benim ikamet ettigim adres jandarma bolgesi. Evraklari asti yemi yoksa il jandarma komutanligina mi teslim etmem gerekiyor

  Kimlik başvurusu ikamet ettiğiniz yere göre olur. Jandarma bölgesinde iseniz il jandarma özel güvenlik şubesine başvurmanız gerekir. İyi günler.

 24. 04 Mart 2017 - 09:48 | #24

  gül :

  Hocam iyi günler ben belgelerin hepsini hazırladım güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formunda herhangi biryerden onay gerekmiyor değilmi?

  Ankara’da onay gerekmiyor. Ancak illere göre değiştiği için kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 25. 04 Mart 2017 - 11:27 | #25

  adem altıntaş :

  merhaba ..
  benim ikametgah adresim köydeki evimizin adresi. ancak ben şehir merkezinde oturuyorum. gövenlik soruşturması icin verecegim adres, ikametgah adresim mi olmalı. yoksa oturduğum yerin adresinide verebilirmiyim.
  ikametgat adresime göre jandarmaya basvuru yapmak zorundayım. otordugum yere görede il emniyet müdürlüğü. tercih hakkı bende mi yoksa ikametgah adresime göre mi hareket etmek zorundayım

  Fiziki olarak nerede oturduğunuzun önemi yok, resmi ikamet kaydınız ne görünüyorsa oranın jandarma-emniyet bağlılık durumuna göre kimlik başvurusu yapmanız zorunlu. İyi günler.

 26. 06 Mart 2017 - 15:09 | #26

  Ali :

  Sayın hocam ben ilçede ikamet ediyorum ama kimlik kartımı il emniyetten alabilir miyim yoksa ilçeye mi başvurmam gerekiyor ? Cevap için şimdiden teşekkürler.

  Özel güvenlik şubeleri gerek jandarma, gerekse emniyet için sadece ilde olur. İstanbul hariç ilçelerde özel güvenlik birimi yok. Dolayısıyla siz de ilinize başvurmalısınız. İyi günler.

 27. gazi
  08 Mart 2017 - 10:28 | #27

  çokca test cözecegin sınava son 10 gün kala calışın sınav sabahı tatlı türü bal reçel yiyin duş olun snava gidin B kitapçıgından cıkarsa çok sanslısınız derim rast gele

 28. mesut
  13 Mart 2017 - 21:50 | #28

  @Serkan
  Çokk teşekkür ederim güzel nasihatların için cnm kardeşim bnm iyi ki varsın

 29. 14 Mart 2017 - 15:34 | #29

  Toros88 :

  Merhabalar, Güvenlik sertifikası aldım işlemleri sırasıyla halledeceğim ama galiba önce dilekçe ile başvuru yapmak gerekiyormuş sonra randevu alınacakmış. Öğrenmek istediğim dilekçede yazanları tamamlayıp karakola mı götürmem gerekli sonrasinda emniyetten randevu aldığımda ne götürmem gerekiyor şimdiden teşekkürler.

  Başvuru ve istenen belgeler illere göre değiştiği için kursunuzdan bulunduğunuz ildeki işlemlerin işleyişini öğrenmeniz gerekir. Genelde dilekçede yazan belgeler hazırlanı, randevu gününde tam evrakla başvuru yapılır. Başvuruyu ikamet ettiğiniz yerin polis veya jandarma bölgesi olup olmadığına göre yapmalısınız. İyi günler.

 30. 14 Mart 2017 - 15:35 | #30

  Hasan :

  Hocam evraklarımı jandarmaya teslim ettim yardımlarınız için teşekkür ederim son bir sorum daha olacaktır. Jandarma il komutanlığında sertifikamın aslını aldılar bu normal prosedür müdür? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  Jandarmanın kendine göre işleyişi olabiliyor. Yenilemeden rapor istemişlikleri bile var. Sertifikadan kendinize bir fotokopi almış olmanız kaydıyla aslını almalarında sıkıntı yok. İyi günler.

 31. Yüksel
  17 Mart 2017 - 13:07 | #31

  Sınavı kazandım çok şükür 3. Hakkımdı vazgeçmedim gerçekten tşk ederm size geçmiş sınavlara çalıştım sayenizde diğer arkadaşlarda inş geçer…

 32. 22 Mart 2017 - 10:40 | #32

  Recep :

  iyi günler kolay gelsin güvenlik formundaki resim kısmını kendimiz resmi kesip yapıştırcak mıyız yoksa bilgisayar dan resmi formamı aktarcaz bide noraml vesikalık resim götürsek olmazmı hazırda evde var çünkü :) şimdiden teşekkürler

  Sertifikanı alırken neyi, nerede, nasıl yapacağını anlatacağız. Azıcık sabır :) Bu sayfadaki bilgiler, kurslarından yardım alamayanlardan gelen talep fazlalığı nedeniyle verildi. Biz kendi kursiyerlerimize tek tek izah ederiz. Arşiv araştırma formunu Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünden indirebilirsin. Fotoğraf biyometrik olmak zorunda, bi zahmet de kesilecek. Görüşmek üzere. İyi günler.

 33. 22 Mart 2017 - 10:42 | #33

  Muhammed :

  Evraklar arasında istenen öğrenci belgesini e-devletten alınca aslı yerine geçiyormu acaba yoksa üniden mi almalıyım. Ve diğer bir sorum başvuru yaptıktan kaç gün sonra kart elime ylaşır hızlandırmak için yapabilceğim bi işlem varmı

  Öğrenim durumu diploma aslı veya ilgili eğitimin kurumundan alınacak ıslak imzalı belge şeklinde olmak zorunda. Kart onay süresini kursunuzdan öğrenmeniz gerekir, işlemler ve süreleri illere göre değişir çünkü. İyi günler.

 34. 22 Mart 2017 - 11:09 | #34

  Tugba :

  Ben evraklaimi jandarmaya teslim ettim guvenlik onayimda oldu simdi msj atariz dediler atmadilar nasul olacak ne yapmam lazim daha yeni aliyorum yardimci olurmusunuz ne sirasi randevusu alinaak anlamadim

  Randevu, emniyete başvurular için gerekli. Jandarmaya başvurduysanız randevuya gerek yok. Jandarmanın soruşturma ve onay işlemlerini ne şekilde yürüttüğünü, nasıl haber verildiğini inanın bilmiyorum. Mesaj gelecek dedilerse makul süre bekleyin, gelmezse aynı yere başvurun bence. İyi günler.

 35. 30 Mart 2017 - 14:59 | #35

  ÖGG :) :

  merhabalar dilekçe de ev telefonu istiyor ama biz kullanmıyoruz boş bırakmam yeterli mi ? birde öğrenim durumunu sormuş şuan okuyorum halen okuyorum yazmam yeter mi şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar diliyorum

  Artık sabit telefonu kullanan çok az. Olmadığına göre boş bırakmanız yeterli. Mezun olduğunuz okula göre yazmanız gerekir. Cevap gecikti, kusura bakmayınız. İyi günler.

 36. 30 Mart 2017 - 15:01 | #36

  Gökhan :

  Iyi akşamlar hocam özel Güvenlik kimlik başvurusunda öğrenin belgesi geçerli olurmu ve ben açık liseyi okuyorum sınavlarada bayadır girmedim öğrenci durumum silik gözüküyor 05.05.2017 emniyette randevum var sıkıntı olurmu hocam bilgi verirseniz sevinirim bu konu kafama takıldı

  Silahsız için başvuru yaptıysanız açık lisedeki kaydınız silik-donuk fark etmez. Islak imzalı belge alıp diploma yerine kullanabilirsiniz. İyi günler.

 37. 30 Mart 2017 - 15:06 | #37

  Vuslat :

  Merhaba. Ben samsunda kursa girdim. Muglafa universite kaydim oldugu icin lise doplamam muglada. E devletten ogrenci belgesi cikartsam kabul oluyor mu.
  En çokproblem yasadigimiz nokta da biometrik foto olayi . Bunun olcusu sizin verdiginiz ni olacak. Normal biometrik fotolar biraz daha yakin oldugu icin sorun oluyor galiba. Birazdan biometrik foto cekincen hangi olcuyu veriyim

  Öğrenim durumu için belgenin ıslak imzalı asıl suret olması gerekir, e-devlet çıktısı olmaz. Asıl suret yanınızda olmak kaydıyla fotokopisi kabul edilir. Biyometrik foto detayları, Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde var. 5×6 ebatlarında, beyaz fon, açık renk giysi şart. Gülümsemek sorun değil. Biraz geç kaldık ama umarım sorunsuz halletmişsinizdir. İyi günler.

 38. 31 Mart 2017 - 15:23 | #38

  ali :

  Merhabalar evrak teslim ederken 521 tl lik ruhsat harcının aslını alıp fotokopisini bana geri verdiler doğrumudur bu fotokopisini almayacaklarmıydı

  Harç dekontlarının aslı alınır. Kayıp vb. durumlar için adaylarda tedbir amaçlı bulunsun diye fotokopi saklanması tavsiye edilir. İyi günler.

 39. 05 Nisan 2017 - 08:37 | #39

  hicabi :

  Merhaba.2014 yılında silahlı sertifika icin basvurdum.atısda vuramadım silahsız aldım.2016 yılında aynı kursa yazıldım sınavı gecip atısda vurdum.kurs bana silahlı sertifikamı verdi.aşti ise benden saglık raporu istiyor.ben kursa 2014 deki raporla yazıldım ve o evraklarla bana sertifika geldi.bu durumu nasıl asabilirim.saglık raporu slmadan.200 tl istiyorlar saygılar.

  Özel güvenlikte raporlar bir yıl geçerlidir ve kursunuzun bunu bilmesi, sizi raporsuz kayıt etmemesi gerekirdi. Raporlar her ne kadar kurslarda muhafaza edilse de kimlik tarihi üzerinden bir yıldan fazla zaman geçtikten sonra sınava girenler hariç. Maalesef bu durumu, sizin tabirinizle aşabilmeniz mümkün değil, raporu mutlaka almanız gerekir. İyi günler.

 40. 05 Nisan 2017 - 08:44 | #40

  Adem :

  Merhana. Silahli girdigim sinavdan sikahsiz geçtim. Simdi ben silahsiz sertigika almak istesem, bir sonraki sinav icin silahliya cevirtmek istesem. Kurs ucreti heyet raporu ücreti tekrsr odemem gerekirmi

  Özel güvenlikte raporlar bir yıl geçerlidir. Önce silahsız, sonra silahlı başvurularınız arasında bir yıldan fazla zaman geçmemesi şartıyla tekrar rapor almanıza gerek yok. Kursa da silahlı kayıp olup silahlı eğitim aldıysanız, dört sınav hakkınız bitene kadar silah eğitimi parası ödemeniz gerekmez. İyi günler.

 41. 05 Nisan 2017 - 08:46 | #41

  ali :

  kan grubu belgesi ehlıyet olurmu hocam

  Kan grubunu gösterir herhangi bir belge, ehliyet dahil olur. İyi günler.

 42. 05 Nisan 2017 - 08:47 | #42

  ilknur :

  ıyı gunler ben halan acıkogretım okuyorum. ogrenım durumunu e devletten ogrencı belgesş cıkarsam aslı gibi olur mu yada okula gıdıp ımza mı attırmam gerekıyor

  Öğrenim durumu e-devlet çıktısı ile olmaz. Islak imzalı gerçek belgenin fotokopisi, aslı görülerek kabul edilir. İyi günler.

 43. 05 Nisan 2017 - 13:26 | #43

  Adem :

  @A.GÜLŞEN
  Cevabiniz icin tesekkurler .
  Size yazmadan once kursa gittim . Bi ise girme durumum var once silahsizaliyim gerekli evraklar ne diye sordum . Bana birdaha kurs ucreti odersun ve saglik raporu alman gerekor dedi. Açıkçası yalab konuştuğundan suphelendigim icin size yazdim . Neden boyle birdey soylemr geregi duyduki acaba

  Gerçekten tuhaf bir durum. Diğer yorumda da belirttiğim gibi bir kez silahlı eğitim alan adayın, birbirini takip eden toplam dört sınav hakkı vardır. Silahlı adaylar silahtan kaldıklarında sınav hakları dolana kadar bir daha poligona gitmez, eğitim almaz. Neyin parasını istiyorlar acaba sizden? İşte bu gibi firmalar yüzünden kursa karar verirken iyi araştırmayı önemle tavsiye ediyoruz. Sadece sınav ücretini yatırıp dekontu en geç 06.04.2017 gününe kadar kursunuza verin, ilave kurs görmeyeceğinize göre ödeme de yapmak zorunda değilsiniz. İyi günler.

 44. 05 Nisan 2017 - 13:27 | #44

  Erhan tunçel :

  Merhaba ben 5 mart 2017 sınavını kazandım sonuçlar 24 martta açıklandı sertifikam kaç günde hazır olur

  Sertifikanın ne zaman onaylanacağını sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Bu nedenle maalesef bilemiyorum. İyi günler.

 45. 08 Nisan 2017 - 07:40 | #45

  İzzet :

  Merhaba hocam ben 2016 özel güvenlik sınavjna girdim ve kazandım dosyamı aldım ama şuan çalıldupım için dosyamı özel güvenlik daire başkanlığına götürmedim zaten yenileme olçakmış sertifikada 2021 yılıma kadar diyo benim ne yapmak gerekir

  İşlemler ve istenen belgeler illere göre değiştiği için kursunuzdan gerekli belgeleri öğrenip başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 46. 10 Nisan 2017 - 09:43 | #46

  Nihat :

  Mereba hocam ben geçen hafta emniyete gerekli evrakları teslim ettim kimliğim 2 ayda gelir dediler bu kadar sürer mi acaba

  Başvurduğunuz şehre bağlı, işlemler ve süreleri illere göre değişiyor çünkü. Dolayısıyla sadece kursunuz sağlıklı bilgi verebilir. İyi günler.

 47. 10 Nisan 2017 - 09:54 | #47

  Özkan :

  Arşiv araştırma formunda, nufüs cüzdanı sureti bilgilerinin altındaki onay kısmında muhtar onayı arandığı söyleniyor.. Yenileme için Ankarada evrakları teslim edeceğim.. Bunun doğruluğu var mıdır?

  Ankara’da muhtar onayı gerekmiyor. İyi günler.

 48. 22 Nisan 2017 - 08:58 | #48

  Adil :

  İyi gunler ben 7 mayistaki sinavi mesala kazandim onumuzdeki 3 sinava girmeye mecburmuyum eger mecbursam sivav ucreti yine oduyecemmi tesekurler

  Birbirini takip eden toplam dört sınav hakkı, girdiği sınavda başarısız olanlar içindir. Sınavı kazandıktan sonrakilere girilmez mantıki olarak. İyi günler.

 49. 24 Nisan 2017 - 13:01 | #49

  Mehmet :

  Merhaba sağlık raporu aldım ama çalıştığım için kaydımı yapamadım sağlık raporum geçerli olur mu tekrar başvuru yapmak istiyorum

  Özel güvenlikte sağlık raporları bir yıl geçerlidir. İyi günler.

 50. 19 Mayıs 2017 - 09:04 | #50

  Nihat :

  Sınavı kazananlar ne yaomali

  Kurslarıyla görüşüp öğrenmeli. Bundan sonraki işlemlerin tamamı yerelden yani kursun olduğu ilden yürütülecek, işlemler de illere göre değiştiği için en doğru bilgi kurslardadır. Genel bilgi de sayfanın başında var. İyi günler.

 51. 31 Mayıs 2017 - 14:52 | #51

  Dilek :

  İyi günler ben kursa farklı ilde gittim ikametim farklı ilde istenen belgelerin sayısını nasıl öğrenebilirim ikametım Balıkesir merkez

  İkamet kaydınızın olduğu ilden başvuru yapmanız zorunlu. İstenen belgeleri de o ilin özel güvenlik şubesinden öğrenebilirsiniz sanırım. İyi günler.

 52. 31 Mayıs 2017 - 14:57 | #52

  ayşegül doğan :

  merhaba
  ben şuan sağlık sektöründe çalışmaktayım. güvenlik soruşturması arşiv formunda en son çalışmakta olduğu iş bölümü var. orayı nasıl doldurmam gerekiyor acaba? şimdiki çalıştığım işi yazıp ayrılış nedenine halen çalışıyorum mu yazmalıyım?
  2.evli olduğum için kardeş bilgilerimi yazmam gereklimi? gerekliyse hepsini yazmam sartmı? teşekkürler.

  Kendi iş yoğunluğumuzdan cevaplar gecikebiliyor. Kursunuzun da cevaplayabileceği konular olduğu için umarım şimdiye kadar halletmişsinizdir. Son çalıştığınız yeri yazıp ayrılma tarihine devam yazabilirsiniz. Evlilik, kardeşliği sonlandırmadığına göre, formda da hanesi varsa elbette onları yazmanız gerek. Hane sayısı kadarını yazabilirsiniz, adres kısmına sadece şehir ismi yazılabilir. İyi günler.

 53. 20 Haziran 2017 - 08:46 | #53

  Ibrahim :

  Iyi gunler ben mart 2017 deki sinava girdim kazandim ama daha kimlik basvurusunda bulunmadim vakit bulamadigim icin bir sıkıntı olurmu aydinlatirsaniz sevinirim

  Sertifika üzerinde yazılı tarihler arasında beş yıl, rapor bir yıl geçerlidir. Raporu yakmayı göze alırsanız beş yıl içerisinde istediğiniz vakit başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 54. 21 Haziran 2017 - 16:09 | #54

  Mustafa :

  İyi günler ben parmak izini nereden alicam ben manisanin ilçesinde oturuyorum manisa merkezemi gitmem lazim

  Başvuruyu jandarma veya polis bölgesinde ikamet etmenize göre ilden yapmanız gerekir. Parmak izi belgesi, kişilerin kendilerinin temin edebileceği bir belge değil. Başvuru esnasında bizzat alınır. İyi günler.

 55. 17 Temmuz 2017 - 16:01 | #55

  Fatma DOĞAN :

  İyi günler ben 17.03.2016 da sınavımı kazandım bi kaç sorundan evraklarımı hazırlayamadım şuanda sınavı yeni kazanmış gibi evraklarımı hazırlayayip basvurumu yapabilirim değil mi ?

  İlinizde istenen evrakları hazırlayıp önceden randevu da almak kaydıyla sertifikanızda kalan süre için başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 56. 18 Temmuz 2017 - 07:20 | #56

  Şaban :

  Merhaba ankarada kimlikler kaç günde geliyor bazı illerde yorumları okudum 3 ayda gelmeyenler varmış bunun nedeni nedir,Ankarada geçici çalışma belgesini nerden alabilirim teşekkür ederim.

  Nedenini ancak özel güvenlik şubeler bilir. Tahmin olarak işlemlerin yoğunluğu denilebilir. Ankara’da artık geçici çalışma belgesi verilmiyor, kimliği beklemek gerek. İyi günler.

 57. 01 Ağustos 2017 - 15:25 | #57

  baho :

  ögg sınavını kazananların yapması gerekenlerde 0 lira yatırıldığına dair dekont istiyorlarmış ben onu o gün yatırdım ve bana bankadan yatırdığıma dair o kağıdı aldım sonra eğitim kursundaki hocaya götürdüm ona veriliyormuş ben emniyete giderkekn o dekontu eğitim kursundaki hocadan alıcam demi

  Yazım hatası nedeniyle sadece sıfır yazmışsınız. Dolayısıyla rakamdan neyi yatırdırdığınızı anlayamadım. Kimlik harcı (520 TL) veya kimlik basım bedeli (20 TL) farketmez, her ikisinin de kursla ilgisi yok, alan hoca da anlamadı herhalde. Bu belgeler emniyete kimlik başvurusunda verilir. İyi günler.

 58. 10 Ağustos 2017 - 08:45 | #58

  B.gokhan :

  Merhaba ben sınavfan başarı oldum fakat sağlık raporumun günü geçti 1yıllık süre geçti 5. Ayda son buldu daha önce aldıgım için emniyete basvurdugumda yenilemem gerekirmi

  Sertifika tarihinin de üzerinden bir yıl geçtiği için raporun tekrar alınması istenecektir. Yine şansınızı denemek isterseniz rapor olmadan başvuru yapın, rapor istenirse yenisini alırsınız. İyi günler.

 59. 12 Ağustos 2017 - 16:46 | #59

  Mehtap :

  Merhabalar ben 71.guvenlik sinavina girdim tekrar sinavi icin ismim cikmadi kursumu aradigimda kazandiniz hayirli olsun dedi .Simdi ben istanbuldayim burada İEM den randevu alsam sonuclarim gelmeden islemlerimi yaptirabilirmiyim.Guvenlik sube mudurluklerinde sonuclarimiz bellidir degilmi tesekkurler.

  Bu soruyu da kursunuza sorsaydınız keşke. Kimlik başvurusunda istenen belgeler, randevu sistemi vb. detaylar illere göre değişir. Sonuçlar, internet olan her herden görülebilir ama kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılmak zorundadır. İyi günler.

 60. 23 Ağustos 2017 - 09:58 | #60

  ömer :

  kurs bitiminde sınava girmeden kurs benden ne isteyebilir

  Sınavdan sonra yapılacaklar hakkında genel bilgi yukarıda (özeli illere göre değişir), kursa kayıt-aranan şartlar vb. ile ilgili detaylar Sıkça Sorulan Sorular bölümünde var. Sizin kursunuzun hangi belgeleri istediğini, eksik belgenizin olup olmadığını ancak kursunuz bilir. Bu nedenle kursunuzla görüşmenizin uygun olacağını sanıyorum. İyi günler.

 61. 25 Ağustos 2017 - 16:39 | #61

  Halil :

  Ben 47.yenileme sınavını kazandım kimlik yenileme için istenen evraklar arasında eski kimlikte isteniyor benim eski kimliğim yok sorun çıkarmı.

  Neden eski kimliğinizin olmadığını izah etmeniz, kayıpsa belgelemeniz gerekir. İlinizde işlemlerin nasıl yürütüldüğünü kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 62. 25 Ağustos 2017 - 16:41 | #62

  A.Karakuş :

  İyi günler silahsız kimliğimi yenilemek için 30 temmuzdaki sınava girdim kurs 120 lira Vakıfbanksına para yatırmam gerektiğini söyledi kurs doğrumu acaba nereye ne kadar para yatıracağım acaba kimliği emniyetten çıkarmak için TEŞEKKÜRLER

  Vakıfbanka 120 TL değil, 20 TL yatırılması gerekir. Yeni tip kimlikler için gerekiyor. Belge Örnekleri bölümünde aradığınız IBAN numarası var. İyi günler.

 63. 25 Ağustos 2017 - 16:42 | #63

  Gokhan :

  Merhabalar hocam ben kursa ögrenim diplomami verdim tekrar belgeler hazirlarken vermemiz lazimi asli felan deniyor ama alt notunuzda belirtmisiniz gerekmiyor tekrardan acaba ?

  Sertifika-kimlik onay süresi-istenen belgeler vb. detaylar illere göre değişir. Dolayısıyla ilinizde istenen belgeleri net öğrenebileceğiniz tek yer kendi kursunuz. İyi günler.

 64. 25 Ağustos 2017 - 16:44 | #64

  onur :

  hocam merhaba

  bildiğiniz üzere dün sınav sonuçları açıklandıktan sonra kurstan sertifikayı almam kaç günü bulur kursumla görüştüm bayramdan sonrayı bulur dedi anca sizin tecrübenize dayanarak soruyorum

  Sertifikaları kurslar hazırlayıp özel güvenlik şubeye verir. Orada inceleme ve kontrolden sonra onaylanıp ilgililere dağıtılmak üzere kurslara geri gelir. Dolayısıyla kursun hazırlama süresi, emniyetteki onay süresi gibi detayları sadece kursunuz bilebilir. Bu durumda bizim söylediğimiz sadece tahmin olabilir. İyi günler.

 65. 31 Ağustos 2017 - 12:26 | #65

  Hakan :

  Hocam iyi günler ben sertifikamı istanbuldan aldım ama Kastamonu da ikamet ediyorum yani beş yıla kadar yenileme sınavına kastamonudamı girecem yoksa istanbuldayımda?

  Eğitimi aldığınız il önemli değil, kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabiliyor. Sınava eğitimi aldığınız ilden girmeniz gerekir. İyi günler.

 66. 31 Ağustos 2017 - 12:27 | #66

  Barış :

  Merhaba hocam benim şöyle bi sıkıntım var ben sınavı kazandım bayramdan sonra kimliği almak için gerekli belgeler içinde diploma asli diyo benim üniversite diplamanin asli memlekette. Diploma asli olmadan e devletten öğrenci belgesi çıkartmam yeterli olur mu yoksa illa üniversite diplomasinin asli mı gerekli. Şimdiden teşekkürler

  Kimlik başvurusunda e-devlet çıktısı diploma olmaz. Diploma veya yerine geçen belgenin aslı gösterilerek fotokopisi kabul edilir. İyi günler.

 67. 31 Ağustos 2017 - 12:28 | #67

  Ali :

  İyi günler hocam benimde bir sorum olcaktı sınavı çok şükür gectim ve Acık öğretim liseli okuyorum eminiyete giderken öğrenci durum belgesi götürsem kabul olurmu sizce??

  Öğrenci bürosundan alacağınız ıslak imzalı öğrenim belgesini diploma yerine verebilirsiniz. İyi günler.

 68. 08 Eylül 2017 - 07:19 | #68

  Ceyda :

  Merhaba hazırlanacak bu belgeler kursa mı teslim edilecek kurs bana o şekilde bilgi verdi evrakları hazırlayıp onlara goturmemı soyledi süreç nasıl işliyo randevu hangı aşamada alınıyo bılgı verırseniz sevınırım

  Hazırlanacak belgeler, yapılacak işlemlerle ilgili bildiğimiz ne varsa yukarıdaki yazıda belirttik. Tekrar buraya yazmamdan, sizin yukarıyı okumanız daha kolay olur sanırım. Sertifikayı aldıktan sonra kursla işiniz biter, başvuru emniyete yapılır. Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde belirtilenler dışında gider yoktur. Kursun belgeleri istemesi anlamsız, bazı kurslar soruşturmayı kendileri yapıyormuş gibi gösterip para talep edebiliyor ne yazık ki. Gerçekte böyle bir durum yok, kursların soruşturma yaptırması söz konusu bile olamaz. Bu yetki sadece devletindir, özel güvenlikler açısından da il özel güvenlik şubelerindedir. Randevu, istenen belgeler, onay süreleri vb. detaylar illere göre değiştiği için konuya ilişkin bilgiyi kursunuzdan almanız gerekir. İyi günler.

 69. 12 Eylül 2017 - 08:42 | #69

  Sümeyye :

  Merhaba ben sınavı kazandım ikametim Hatay’da sınava da Hatay’da girdim. Ama İstanbul’da yaşıyorum hataya gitmeden kartımı nasıl alabilirim başvurumu nasıl yapabilirim

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Nereden başvuracaksanız ikamet kaydınızı da oraya aldırmanız gerekir. İyi günler.

 70. 26 Eylül 2017 - 10:44 | #70

  selma cetintas :

  benim diplomamin asli kayboldu fakat vana okuldan aslini tutacak belge verdiler noterde onayladi il jandarmada bi sıkıntı olur mu

  Diploma yerine geçen belgeyi aldığınıza göre sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 71. 26 Eylül 2017 - 14:21 | #71

  Muhammet Ali :

  1 ekimde sınava gireceğim sonuçlar açıklanmadan tecil bozup askere gitmek istiyorum.Emniyette ki işlemleri askerden gelince yapma şansım olur mu

  Gireceğiniz sınavı kazanırsanız belirttiğiniz şekilde hareket edebilirsiniz. Sertifika, sınav tarihinden başlayarak beş yıl geçerlidir. Askerden gelince kalan süre için kimlik başvurusu yapmanız mümkün. Ancak sertifikayı kurstan almayı ihmal etmeyin. Taşınma/kapanma gibi durumlarda sertifikayı alabilmek mümkün olmuyor. İyi günler.

 72. 27 Eylül 2017 - 10:56 | #72

  Muhammet Ali :

  @A.GÜLŞEN
  İki yıllık özel güvenlik mezunuyum farkeden bişey olur mu ki sadece silah için giriyorum sınava

  Özel Güv.Önlisans mezunlarının temel notu 60 kabul ediliyor. Dolayısıyla sizin silahlıya hak kazanabilmek için en az 60 puan almanız gerekir. İyi günler.

 73. 27 Eylül 2017 - 11:33 | #73

  Sibel :

  Merhabalar ruhsat harcini 520 tl nereye yatiricaz acaba birde 20 tl vakifbankasina ayrimi yatirilicak ??

  Ruhsat harcının yatırılacağı yer, illere göre değişebileceği için kursunuza sormanız uygun olur. Diğerini, Belge Örnekleri bölümünde görebileceğiz IBAN numarasına yatırmanız gerekir. İyi günler.

 74. 05 Ekim 2017 - 16:51 | #74

  erkan :

  Sınavı kazandım ankara da yasıyorum nerden alıcam kimligimi adres verebilirmısınız

  Ankara’dan kimlik başvurusu için gereken belgeleri kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Önce başvuru, sonra kimlik teslimi olur. İyi günler.

 75. 09 Ekim 2017 - 16:58 | #75

  muhammet :

  merhaba sınavı geceli neredeyse 10 ay oldu sertifikayı hala alamadım dosya yanma gibi b,r srun var mı ne kadar zamanda almam lazım

  Sertifikayı kursunuzdan almanız gerekir. Sertifika, mazandığınız sınava girdiğiniz tarihten geçerli beş yıl geçerlidir. Şu halde on aylık süre boşa geçmiş görünüyor. İyi günler.

 76. 10 Ekim 2017 - 07:18 | #76

  Murat :

  Hocam iyi aksamlar ben 4 yıl 2 ay kasten yaralama ilgili ceza aldım 18 ay cezaevinde yattım 1 yıl denetim görüyorum bu ayın 27 de bitecek özel güvenlik kartım vardı iptal oldu 5 yıl sonra silahsız tekrar alabilirmiyim cevabınızı bekliyorum iyi geceler

  Bir yıl ve üstünde ceza alanların özel güvenlik olabilmesi sadece davanın düştüğünü belgelemeleri halinde mümkün. Oysa sizin ceza açıklanmış, kısmen de infaz edilmiş. Bu nedenle denetimli serbestlik bitse de ceza ortadan kalkmadığı için maalesef mümkün değil. İyi günler.

 77. 11 Ekim 2017 - 15:48 | #77

  NURAN :

  GEÇİCİ ÖGG BELGESİYLE İŞE BAŞLAYABİLİR MİYİZ VE GEÇİCİ BELGE NASIL ALINIR

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlikle mümkündür. İyi günler.

 78. 12 Ekim 2017 - 08:00 | #78

  Cevdet :

  Biyometrik resimde sakalsız şartmi

  Kimlikte istenen fotoğraflarda aranan şartlar illere göre değişebilir. Ankara’da böyle bir şart yok. Ancak bazı işyerleri kimlikte sakallı fotoğraf istemediği için sonradan değiştirmek zorunda kalanlar da var. Özellikle kamuda sıkıntı olabilir. İyi günler.

 79. 13 Ekim 2017 - 11:20 | #79

  Kılıç :

  Merhaba. Silahsız güvenlik kartı alacağım. Emniyetten randevuda aldık.. yalnız diplomanın aslını istiyor. 10 yıl önce öğrenimim bitti ve orjinal diplomam yok bulmam imkansız. Orjinal diplomam yok memleketten okuldan diploma yerine geçen birşey aldırdım faks ile kendime gönderttirdim. Bu yeterli olurmu ? Yardımcı olursanız sevinirim..

  İşlemler ve yürütülmesi gibi tüm detaylar illere göre değiştiği için sanırım kursunuz yardımcı olabilir. Ankara’da diploma aslı görülüp fotokopisi kabul ediliyor. İlinizdeki durumu kursunuz mutlaka biliyordur. Sadece tahmin olarak belirteyim faks, ıslak imzalı olmadığı için muhtemelen kabul edilmez. Diploma yerine geçecek belgenin ıslak imzalı olması gerekir. İyi günler.

 80. 14 Ekim 2017 - 08:13 | #80

  Esin :

  Merhabalar ben kurs gördüğüm sırada bakardım ve tüm bilgilerim kızlık soyadımla geçmiş,sınav sonucumda kızlık soyadımla geçiyor,bu değişikliği kursa mı belirtmem gerekir yoksa emniyete mi ? Şimdiden teşekkürler

  Sizinle ilgili özel güvenlik adına tüm bu kayıtları bildiren yer kursunuz olduğuna göre elbette kursunuza bilgi vermeniz gerekir. Yeni nüfus cüzdanınızın fotokopisini verin ki sertifikanız yeni duruma uygun hazırlansın. Kimlik başvurusunda da evlilik cüzdanı fotokopisi verirsiniz. Ancak işlemlere illere göre değiştiği için başka bir şey yapılacaksa bunu yine sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 81. 23 Ekim 2017 - 10:24 | #81

  Ugur :

  Sertifika ile ise girmek mümkünmü Kart Cikana Kadar Kartin nezaman gelecegide belirsiz

  Özel güvenlik statüsünde çalışabilmek sadece kimlik kartı ile mümkündür. Sertifika çalışma belgesi yerine geçmez, sadece sınavın başarıyla verildiğini gösterir. Kimliğin soruşturma aşamasında olduğu belirtilerek iş başvurusu yapmanız mümkün ama kimlik olmadan çalışmak olmaz. İyi günler.

 82. 24 Ekim 2017 - 07:39 | #82

  FIRAT :

  MERHABA 1 EKİMDEKİ 72.GÜVENLİK SINAVINI KAZANDIM,SİLAHLI OLARAK.EVRAKLARIMI TAMAMLADIM.EMNİYETTEN RANDEVUDA ALDIM.FAKAT HERKES İSKİTLERDEKİ EMNİYETE GİDECEKSİN DİYORLAR.SİZ İSE AŞTİ ÖZEL GUVENLİK MUDURLUGU DİYORSUNUZ.HANGİSİ DOĞRU.

  Kimlik işlemlerinde ne yapacağınızı herkese değil, kursunuza sormanız gerekir. Ankara’da olduğunuza göre niye kursunuza sormadınız anlayamadım. Özel Güv.Ş. AŞTİ içerisinde bulunduğu için Ankara kimlik başvuruları orada kabul ediliyor. İyi günler.

 83. 24 Ekim 2017 - 12:56 | #83

  fırat :

  guvenlik sorusturması ve arşiv arastırması formunda nufus idaresi bölümüne ne yazacağız.

  Fırat Bey, kursunuz Ankara’da, belgeleriniz de orada. Sizin nüfus idarenizi bilmem mümkün değil, lütfen kursunuzla görüşünüz. İyi günler.

 84. 26 Ekim 2017 - 13:46 | #84

  Barış :

  Merhaba hocam

  Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formunu nerden alacağız?

  Noter tasdikli diploma aslı yerine geçiyor mu?

  Son olarak evrakları hazırladıktan sonra mı randevu almamız gerekir yoksa ilk önce randevu mu alalım? Teşekkür ederim…

  Tüm bu sorularınızın cevabını kursunuzdan almanız uygun olur. Ankara’da noter tastikli diploma aslı yerine kabul ediliyor ama ilinizdeki durum nedir bilemem. Arşiv formunu, Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünden bilgisayarınıza indirip kendi bilgilerinizi yazdıktan sonra çıktı alıp imzalamanız gerekir. İyi günler.

 85. 26 Ekim 2017 - 18:23 | #85

  Emrullah DUN :

  Ikametgah istanbul sinavda istanbulda girdim ve kazandim kurs yerinden sertifikayi alip belgeleri hazirladiktan sonra yeni tasindigim sehirde basvurumu yapabilirmiyim. Baska ilr tasindim.

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. İkamet kaydınızı da aldırmak kaydıyla başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 86. 28 Ekim 2017 - 09:48 | #86

  yusuf :

  iyi gunler hocam
  ben evraklarimi verdim tam 1 aydir sorusturmayi bklyom acaba sorusturma nekadar suruyo bi bilginiz varmi hocam izmir

  Onay süreleri illere göre değiştiği için İzmir’i bilemiyorum, aynı ilde olduğuna göre kursunuzun bilmesi veya gerçekçi tahminde bulunması mümkün. İyi günler.

 87. 02 Kasım 2017 - 12:02 | #87

  Habibe :

  Merhaba bugün evraklarım verdim fakat parmak izi alınmadı daha acaba neden ehliyetim ve pasaportunda yok sizce birdaha gittiğimde alirlarmi

  Parmak izi kaydı daha önce herhangi bir işlem nedeniyle sisteme kayıtlı olanlardan tekrar alınmıyor. Sizin sistemde kaydınız yoksa niçin alınmadığını bilemiyorum. Ancak bu durum kimlik almanızla ilgili süreci etkilemez. İyi günler.

 88. Habibe
  02 Kasım 2017 - 12:21 | #88

  Çok teşekkür ederim..Sizin sitenizden çalışarak kazandim.. Emeğinize saglik..

 89. 02 Kasım 2017 - 14:20 | #89

  Bora uygunlar :

  Merhabalar eşim silahlı güvenlik ve yenileme yapıyor herşeyi tamam emniyete gitti 520 TL dekont istemişler bu ilk kez alacaklardan istenmiyormu

  Daha önceden kimlik kartı olup aynen yenileyenlerden rapor-vergi istenmez. Eşinizin daha önceden kimlik kartı varsa vergiyi bir daha yatırmasına gerek yok. Temel eğitimin üzerinden beş yıl veya daha fazla süre geçtikten sonra yenileme yapıp kimlik başvurusu yapanlardan (ilkinde vergi-rapor olmadığından) vergi istenir. Eşinizin kimlik kartı varsa yatırmasın. Evrakı kabul eden memurun dalgınlığına gelmiş olabilir. İyi günler.

 90. 02 Kasım 2017 - 14:31 | #90

  CUMA :

  Merhabalar ben özel güvenlik icin başvuru yaptım ama ret cevabı geldi arsivden dolayı vergi dairesine yatırdığım parayı geri alabilir miyim. Başvuru yaptıktan bir hafta sonra cezaevine girdim suan başvuru yapalı yaklaşık 5 ay oldu

  Vergi dekontunun asıl suretini emniyetten geri alıp (arkasına işlem görmedi yazıp onaylarlarsa daha iyi olur) yatırdığınız vergi dairesinden iade talep edebilirsiniz. Önemli olan dekontun aslının elinizde olması, süre geçmesi sorun olmaz. İyi günler.

 91. 06 Kasım 2017 - 08:07 | #91

  emrah :

  merhabalar bu 520 liralık kimlik harcı için istediğimiz herhangi vergi dairesine yatırabiliyor muyuz?Bunun cevabını çok merak ediyorum şimdiden sağolun.

  Cevabını çok merak ettiğiniz bu soruyu kursunuza sorarak öğrenebilirsiniz. Ankara’da sadece harç işine bakan Harçlar Verasetler Vergi Dairesine yatırmak zorunlu. İlinizdeki durumu da kursunuz bilir. İyi günler.

 92. 06 Kasım 2017 - 08:19 | #92

  Tolga :

  Merhaba ben 2001 yılında hırsızlık olayım oldu 17 18 yaslarindaydim 400 tl adlı para cezası verildi bu cezayı babam erteledi 2007 yılında itibaren sicilimde 5 yıl gözüktü suan dava kapalı geçenlerde özel güvenlik şubeye gittim silahsiz kimlik kart müracaat için kesinlestirilmis karar istendi bide para cezasını odemediysenz kimlik alamasiniz dedi 400 tl borcum çıkarmı çıkarsa odersem silahsiz guvenlik kimligi alabilirmiyim tesskurler

  Suç, hırsızlık olduğu için 400 TL’yi ödeseniz bile sıkıntı çıkma ihtimali var. 01.06.2005 tarihinden önceki kararlarda “erteleme” yazması, günümüzdeki HAGB gibi kabul edilir. Eğer kararda “erteleme” yazıyorsa ilk cezayı veren mahkemenin özel kaleminden düşme kararı isteyin. Düşme kararını almak kaydıyla sorun olmaz. İyi günler.

 93. 08 Kasım 2017 - 07:34 | #93

  Gül :

  Selam hocam,kurs gördüğüm ildeki emniyete evrakları teslim etsem…ikamet adresim başka bir şehir bulunduğum ikametemi gelir kimliğim
  Teslim ettiğimiz evraklar arasında ikamet adres isteniyor ben ise ikamet adresine gelmesini istiyorum…çünkü kirs gördüğüm şehirden ayrilicam kursa gelsin istemiyorum..cevaplar için çok teşekkür ederiz.saygilarimla

  Hanımefendi, defalarca izah ettim, anlaşılmayacak bir şey yok aslında. Kimlik başvurusu ikamet kaydı olan ilden yapılır. Kimlik, resmi kayıttaki ikametinize teslim edilir. Oradan teslim etsem, başka ilden alsam gibi seçenek yok. Kimlik kursa gelmez. İyi günler.

 94. 13 Kasım 2017 - 16:32 | #94

  Yunus :

  Mülkiyet koruma ve özel güvenlik bölümünü bitirdim.Meslek yüksek okuluna kayıt olurken sağlık raporunu okula verdim.Şimdi tekrar alman gerek mi?

  Özel güvenlikte raporların geçerlilik süresi bir yıl olduğu için kimlik başvurusunda yeni rapor almanız gerekecek. Ancak bir yıl içerisinde silahlıya geçmeyi düşünüyorsanız iki masraf olmaması için silahlıya uygun rapor almanız mantıklı olur. İyi günler.

 95. 28 Kasım 2017 - 16:16 | #95

  hasan :

  ben bi kursa yazildim sınavı filan gectim kurs ucretlerinide yarırdım yalnız işlerden dolayı kurstan dosyalarımı almadım aradan 7 8 ay geçti şimdi kursu başkasına devrtmişler dosyalar bizde deil diyo önceki dosyalarıda bilmiyolarmıs yenisini çıkarma şansımız varmıdir

  Kursun yeni sahipleri eski kursiyerlerin borçlarını da sildiler mi acaba, alacağı silmeden vereceklerini inkar olur mu? Bulunduğunuz ilde savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Sonuçta sınavı geçtiyseniz sertifikanızı da vermeleri gerekir. Dosya yoksa bile (ki hiç inandırıcı değil) o kursun resmen devamı olduklarına göre bunu yapmaları gerekir. Ayrıca iliniz özel güvenlik şubesine de gidip durumu anlatarak yardım isteyebilirsiniz. İyi günler.

 96. 04 Aralık 2017 - 15:41 | #96

  Esin :

  Yardım eder misiniz vakıf atmden nasıl para yaptırabilirim anlatır mısınız

  Kimlik başvuru işlemleri illere göre değiştiği için başvuruda gerekenler, hazırlanacak belgeler ile ilgili bilgi kurslardan alınmalıdır. Ankara’da ATM-EFT kabul edilmiyor. İlinizdeki durumu-uygulamayı bilemiyorum, kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 97. 04 Aralık 2017 - 15:43 | #97

  Necat azarkan :

  Mrb işkur da meb de typ bana geldi fakat güvenlik soruşturması var diye kartım daha çıkmadı acaba emniyette çalışma izin kağıdı istesem verirler mi yoksa işkur da ki hakkımı kaybedeceğim.yardimci olursanız sevinirim

  Söz ettiğiniz konuda bilgim yok inanın. Özel güvenlik başvurusu yaptıysanız ve güvenlik soruşturması bekliyorsanız çabuklaştırmak adına yapacak bir şey yok, beklemekten başka. İyi günler.

 98. 05 Aralık 2017 - 14:24 | #98

  mehmet :

  merhaba ben 71.dönem silahlı kazandım.sertifika çıkmış. Emniyete hangi belgeleri teslim etmemiz gerekir. Birde fotoğraf için nasıl olmalıyız.Benim saçlarım ve sakallarım uzun ünv uzatmıştım. Kestirmek şart mı kıyafet olarak da ne tercih etmeliyiz iyi günler dilerimmm…

  Lütfen yukarıdaki açıklamayı okuyunuz. Aynı şeyleri tekrar yazmanın faydası yok. İstenen belgeler ve detayları illere göre değiştiği için kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 99. 07 Aralık 2017 - 11:21 | #99

  kemal :

  merhaba bugün özel güvenlik sertifikasını aldım.Gerekli belgeleri hazırladıktan sonra özel güvenlik şubeye gitmek gerekli peki hafta sonu gitsek olur mu? illaki hafta içi mi gitmek gerekli? birde kimlik harcını şimdi yatırmamız gereklimi yoksa verdiğimiz belgeler incelendikten sonra yani soruşturmadan sonra mı yatıracağız? şirket herhangi bir bilgi vermedi bu konuda şimdiden tşk ederim hayırlı akşamlar…

  Kursların işi, sertifikayı teslim etmekle bitmez. İşlemlerin, istenen belgelerin, başvuru şeklinin de adaylara anlatılması, yol gösterilmesi gerekir. Aldıkları paraya bunları anlatmak dahildir. Çünkü bu detaylar illere göre değiştiği için adayların internetten, başka kaynaklardan sağlıklı bilgi alması mümkün değil. Ankara’da harç dekontu dahil tüm belgelerin eksiksiz verilmesi zorunlu. Özel güvenlik şubeler resmi kurum olduğu için hafta sonu başvuru kabul edilmez. İyi günler.

 100. 13 Aralık 2017 - 13:47 | #100

  Güvenlik :

  Selamunaleyküm bu emniyet müdürlüğünden randevu alma ne için? Ben sertifikamı aldım gerekli evrakları hazırladım emniyete götüreceğim fakat bu randevu sistemi nedir bi bilgim yok bu konuda

  Gerekli evrakları emniyete sizin istediğiniz günde değil, emniyetin planladığı tarihte kabul ettikleri için randevu sistemi var. Randevusuz giderseniz başvuru yapamazsınız. Bu konuda kursunuzun bilgi vermesi gerekirdi ayrıca. İyi günler.

 1. 28 Ocak 2010 - 22:27 | #1
 2. 28 Ocak 2010 - 22:30 | #2