Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir ?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Sınavı kazandıktan sonra beş yıl geçerlilik süresi vardır. Bu süre içinde dilediğiniz zaman çıkarabilirsiniz.

Bu yazı bugün : 8, toplamda : 21185 kişi tarafından okundu.

 1. 26 Nisan 2013 - 15:49 | #1

  sinan :

  ozel guvenlık sınavından gectım emnıyete verecegım belgelerı nerden alıcam tesekkurler

  Hazırlayacağınız belgelerin listesini kursunuzdan almanız gerekir. Diploma fotokopisi, sertifika-rapor aslı, fotoğraf vb. belgeleri temin etmeniz istenir. İyi günler.

 2. 17 Temmuz 2013 - 15:28 | #2

  özkan özdemir :

  46. sınavda silalı kazandım serdika ne zaman cıkar

  Sertifika onayının süresini kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Gerek sertifika gerekse kimlik onay süreleri illere göre değişiyor çünkü. İyi günler.

 3. 12 Kasım 2013 - 19:11 | #3

  sedat :

  merhaba ben 2006..2007 de güvenlik kimliği çıkarmak için istanbulda başvurdum mahkemem olduğundan dolayı alamadım.busene sertifikamı yeniledim kimliği çıkarmam için başvuracam şuanda vanda ikametgah ediyorum buradan çıkaracam da istanbulda vermişolduğum evraklar burada geçerlimi harç parasınıda yatırmiştım bunlar burada geçerlimi nasıl olur.yardımcı olursanız sevinirim.iyigünler

  İstanbul’da verdiğiniz belgeler, Van’da da geçerli olur. Ancak ilk başvurunuzda kimlik onayına engel olan durum ortadan kalkmadı ise yine sorun olabilir. Ayrıca kimliğiniz olmadığı için İstanbul’da bu evrakları teslim ettiğinizi belgelemeniz gerekebilir. Eğer ruhsat harcı dekontundan, sağlık raporundan fotokopiniz varsa işiniz daha kolay olacaktır. Bu durumda önce İstanbul ile irtibat kurmanızı tavsiye ederim. Bir de Van’dan başvurabilmeniz için ikamet kaydınızın da orada olması gerektiğini belirteyim. İyi günler.

 4. 30 Kasım 2013 - 08:11 | #4

  Bedrettin :

  Merhaba ogg kartım çamaşır makinasından geçti kartımı diyarbakırda cıkartmıstım şimdi ise ıstanbulda ikamet ediyorum yeni karti nasıl nereden alabilirim teşekkürler

  Halen ikamet ettiğiniz il (İstanbul) emniyeti kimliğinizi yıpranma nedeniyle değiştirmek istediğinize dair bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Ankara’da kimliği kaybolan yenisini aynen yazdırıp başvuruyor. İstanbul’da kimliğin ne şekilde hazırlandığını bilemiyorum. Mümkünse emniyetin web sitesinden bakmanızı tavsiye ederim. Kimliğiniz kullanılmayacak halde ise yenisi çıkana kadar geçerli olacak bir yazı verilir. İyi günler.

 5. 29 Ocak 2014 - 14:00 | #5

  tuğba :

  merhaba ben 2008 de özelgüvelik sınavlarına girdim kazandım ama çıkartmadım şimdi çıkartmak istiyorum ne yapmam gerkli kartı cıkarabilirmiyim yoksa tekrar sınavlaramı girmek zorundayım

  Özel güvenlik temel eğitimini bir kez görüp sınavda başarılı olanların yani sertifikaya hak kazananların tekrar temel eğitim görmelerine gerek yok, mümkün de değil. Sertifika üzerinde kalan süreniz için kimlik aldığınız takdirde zamanında yenileme eğitimi alarak kimliğinizi beşer yıllık periyotla uzatabilirsiniz. Kimlik başvurusunda istenen belgelerle ilgili genel bilgi sitemiz ana sayfasında “Kimlik Kartı İşlemleri” bölümünde var. Her ilde farklı uygulama olduğu için net listeyi kursunuzdan almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 29 Ocak 2014 - 14:02 | #6

  bilgi :

  hocam iyi akşamlar ben yaklaşık 1,5 sene önce çorumdan başvurdum ancak raporda sorun çıktı,beni hakem hastaneye sevk ettiler ancak gitmedim 1sene sonra başka bir hastaneden rapor aldım sağlam özel güvenlik olur yazılı,kimlik çıkartırken herhangi bir sorun çıkarmı.teşekkürler…

  Yeni raporunuzla başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 7. 18 Mart 2014 - 14:13 | #7

  serkan :

  hocam merhaba ben 49. yenıleme sınavına gırdım ve gectım
  ama kurstan sertıfıkamı almadım
  yenıleme sınavından gecıp sertıfıkayı kurstan almak ıcın bır sure varmı yanı sertıfıka gecersız olabilecegı oyle bı tarıh varmı ?

  teskrler.

  Sertifikayı kurstan almak için zorunlu bir süre yok ama özel güvenlik olarak çalışıyorsanız kimlik başvurusu yapmanız gerekir. İyi günler.

 8. 18 Mart 2014 - 14:15 | #8

  halil altıkanat :

  hocam iyi günler benim sorum şu ben 16/12/2005tarihinde silahlı ogg sertifikasını aldım.fakat kimlik kartı almak için emniyete başvurmadım şimdi kart çıkarttırmam için ne yapmam gerekir yardımcı olursanır sevinirm teşekkürler

  Aldığınız sertifikanın beş yıllık süresi dolduğu için kimliğiniz olmasa da yenileme eğitimi almanız gerekir. Daha sonra her iki sertifikanızla kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Eğer kimlik kartı almayı düşünüyorsanız daha önceden kartınız olmadığı için bir kereye mahsus rapor-vergi işlemlerini yerine getirmeniz gerekeceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 9. 03 Mayıs 2014 - 16:06 | #9

  gamze :

  Hocam silahli ozel guvenlik kimlik kartim var fakat suresi doldu ’5yıl’ ve yenilemedim tekrar sınavamı girmem gerek yoksa sade yenileme sınavınamı girmem gerekir..

  Süre dolsa da yenileme eğitimi alabilirsiniz. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme, rapor-vergi yok. Bu şekilde sürenizi beş yıl daha uzatmanız mümkün. İyi günler.

 10. 27 Mayıs 2014 - 16:59 | #10

  demet öztürk :

  slm iyi günler ben 2007 2008 yılında özel güvenlik kursuna gittim sınavı kazandım ama sertifika almadım şimdi sertifika almam için tekrar kursa ve sınava girmem gerekiyormu yoksa kazandığım sınav ve gittiğim kurs hala geçerlimidir yenileme yapmak için sadece eğitimmi gerekiyor yoksa sınavı tekrar kazanmam gerekiyorumu yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  Sertifika almaya hak kazandıysanız sadece yenileme eğitimi almanız yeterli olur. Yenileme sınavında kalma-geçme yok. Ancak durumu netleştirmek adına kursunuzla olmuyorsa bulunduğunuz il emniyeti özel güvenlik şubesine başvurup net bilgi almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 11. 27 Mayıs 2014 - 17:00 | #11

  sezer erdoğdu :

  Mrb iyi günler ben sertifikamı 2011 yilinda kazandim 2014 yilinda yani simdi cikartabilirmiyim?

  Sertifikalar beş yıl geçerlidir. Kalan süreniz için kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 12. 31 Mayıs 2014 - 15:58 | #12

  emre eren :

  Sinavi kazandim ozel guvenlik kartimi hemen cikarabilirmiyim emniyete belgeleri verinci uzun surermi bu konuda beni bilgilendirirsenizz sevinirim tsk……

  İstanbul dışındaki illerde kimlik onayı yaklaşık bir ay kadar sürüyor. İyi günler.

 13. 03 Haziran 2014 - 16:55 | #13

  emin :

  Sinavi kazandim. Guvenlik sorysturmdinda kaydim cikti ancak hukmun aciklanmsnin geri birakilmasi verilnis alabilirmyim iyi gunker

  Hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması ifadesi olanlar, silahsız özel güvenlik olabilir. Ancak mahkemeye ilişkin evrakı vermeniz gerektiğinden bilginiz olsun. Eğer bu evrakı vermediyseniz, onayınız bekletilir. İyi günler.

 14. 25 Haziran 2014 - 09:52 | #14

  ünal :

  Slm ben 2010 da sinava girdim ve kazandim.fakat ne sertifika nede kimlik icin basvuruda bulunmadim simdi sansim ne.neyapabilirim.sertifikayi nasil alabilirim.

  Sertifikayı ve ilinizde istenen belgeleri kursunuza başvurarak almanız gerekir. Geçerlilik süresi beş yıl olduğu için kalan süreniz kadar geçerli olmak üzere kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 15. 19 Temmuz 2014 - 14:52 | #15

  hüsammettin :

  iyi günler silahsız güvenlik kartım var ve bu yıl silahli ya cevircem hükmün acıklanmasının geri bırakılması sürem 2015 18 ocakta doluyo benim bir yere basvurmam gerekirmi yoksa otomatık düsermi

  Aynı mahkemeye başvurup açıklanması ertelenen hükmün kaldırılmasını talep etmeniz gerekir. İyi günler.

 16. 06 Ağustos 2014 - 16:49 | #16

  ali :

  iyi günler ben sınavı kazanıp kimlik başvurusunu yaptım simdi nerden cıktığını öğrenebilirim

  Sertifika ve kimlik onayları tek bir merkezden değil, il özel güvenlik şubelerinden yürütüldüğü için kursunuza sormanızda yarar var. Bulunduğunuz ildeki uygulamayı onlar mutlaka biliyordur. İyi günler.

 17. 11 Eylül 2014 - 15:20 | #17

  mücella kabaş :

  merhaba ben özel güvenlik sınavına 2007 de gittim sınavı kazandım ama kimliğimi çıkartmadım.şimdi çıkartmak istiyorum dier cvplarda verdiğiniz yenileme eğitimi nekadar sürüyor ilk gördügümüz kurs gibi mi oluyor cvp için şimdiden tşklr

  Sertifika süreniz dolduğu için yenileme eğitimi alarak kimlik başvurusu yapmanız mümkün olur. Yenileme eğitimi ilkinin yarısı kadar süreli olup sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. İyi günler.

 18. 11 Eylül 2014 - 15:27 | #18

  mustafa :

  Merhaba hocam.31 agustos da yenileme sinavina girdim sinavlarda aciklandi.sertifikam ne zaman cikar acaba.kursa sordum emniyetten haber bekliyoruz bizde dediler.ankarada ikamet etmekteyim.

  Sertifika onayları artık eskisi kadar seri olmuyor maalesef. Ayrıca sertifika işlemleri ile ilgili genel bilgi vermek pek doğru değil, çünkü tamamen kursların elinde olan bir konu. Eğer kursunuz hazırlayıp onay için teslim ettiyse muhtemelen önümüzdeki hafta alırsınız. İyi günler.

 19. 24 Ekim 2014 - 16:28 | #19

  SALIHA BOZDOĞAN :

  izmirden kimliği aldım, istanbul iline taşındım burda bir iş buldum ancak Emniyete gidip kartı yenilemem gerekiyormu, yani izmirden aldığım kimlik ile istanbulda çalışabilirmiyim, emniyete gitmek burada bir işkence mecburiyetı varmı ?

  Kimlik yenileme ancak, beş yıllık süre dolarken gereklidir. İzmir’den aldığınız belge ile İstanbul’da çalışabilirsiniz. Emniyete gitmenizi gerektiren bir durum yok. İşe girdiğinizde gerekli bildirimleri işyeriniz yapacaktır. İyi günler.

 20. 24 Ekim 2014 - 16:30 | #20

  hakki :

  Hocam sınavı kazandım dosyami isleme soktum kartım çıkmış ama harcı yatırıp hala kartı almadim…bu kartı alma surem nedir ..tesekkur ederim..

  Kimlik başvurusu kabul eden emniyet birimleri genelde harç dekontu dahil tüm belgeler tamam olarak başvuru kabul ediyorlar. Bazı illerde belirttiğiniz şekilde uygulama var. Ancak ne kadar süre saklandığını bilemiyorum. Muhtemelen kursunuz daha detaylı bilgiye sahiptir. Ancak 2015′e kalırsanız zamlı fiyattan yatıracağınızdan bilginiz olsun. İyi günler.

 21. 24 Kasım 2014 - 08:49 | #21

  gökan :

  hocam sinavi kazandim sonucu orenir orenmez harc parasinida yatirdim benim bir an once kimligimi almam lazim adanada ikamet ediyorum kimlik nezaman elime gecer ve hemen elime gecmesi icin ben neyapabilirim bu arada silahli alcam tesekkurler.

  Eskiden sertifika için bir hafta, kimlik için bir ay diyorduk. Ancak henüz Ankara’da dahi sertifikalar çıkmadı. Dolayısıyla tarihle ilgili tahminde bulunmak artık gerçekçi değil. Aralık sınavı hazırlıkları ile sertifikalar çakıştığı için muhtemelen gecikiyor. Adana’da işlemlerin ne şekil yürüdüğünü inanın bilemiyorum. Umarım gecikmeden halledersiniz. İyi günler.

 22. 24 Kasım 2014 - 08:51 | #22

  ekrem :

  merhaba ben silahlı olarak çalışmaktayım silahlı kimliğim 13,12,2014 de süresi dolacak yenileme sınavına girdim kazandım fakat sertifikam bir türlü gelmedi benim kimliğimin süresini uzatmam için ne yapmam gerekiyor istanbuldayım.polis merkezinden randevu alıp kimliğim ile gitsem değişim yapılır mı?iyi çalışmalar kolay gelsin

  İstanbul’da kimlik başvurusunda bildiğim kadarıyla sertifikayı görüp almıyorlar. Ancak görmeleri için yine de onaylanmasına ihtiyaç var. Eskiden Ankara’da en çok bir haftada çıkan sertifikalar, iki hafta olmasına rağmen henüz çıkmadı. Bu nedenle İstanbul’u tahmin etmek maalesef mümkün değil. Randevu alıp gittiğinizde çıkan sertifikalar sisteme işlenmedi ise sıkıntı olabilir. Muhtemelen kursunuz daha ayrıntılı biliyordur. İyi günler.

 23. 02 Aralık 2014 - 17:13 | #23

  turgay kar :

  öncelikle iyi günler dilerim hocam, benim bi sorum olacaktı. ben silahsız özel güvenliğe yazıldım ve kazandım ama silahsız özel güvenlik kimlik kartımı çıkarmadım sonra silahlıya çevirmek istedim ve şimdi silahlı özel güvenlik sınavına girecem eğer onu kazanırsam ikisininde kimlik kartını çıkarabilirmiyim? beni aydınlatırsanız çok mütsekkir olurum…

  Silahlı kimliğiniz onaylanıp size teslim edilirken silahsız geri alınır. Silahlılar, silahsız yerlerde de görev yapabileceği için ayrı kart gerekmez. İyi günler.

 24. 30 Aralık 2014 - 17:38 | #24

  tülay çukur :

  Merhaba benim size sorum bende sertifikamı aldım ama kimlik için başvuru yapmadım sertifika süremde dolmuş sanırım tekrardan para verip yenidenmi kursa gitmem gerekiyor.iyi günler

  Yenileme eğitimi görüp sınava girmeniz gerekiyor. Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Yenileme eğitimi ve sınav ücreti ödemeniz gerekir. İyi günler.

 25. 30 Aralık 2014 - 18:00 | #25

  Şükrü :

  Merhabalar benim bir sorun olacaktı. Ben sertifika sürem 3ay sonra doluyor ve ben hiç bir şekilde kimliğe çevirmedim. Şimdi ise kimliğe çevirmem lazım. Kimliğe çevirdikten sonra mı 5 sene veriliyor yoksa sertifika süresine göre mi oluyor? Kafam çok karışık hemen kimliğe çevirip işe başlasam mı ne yapsam bilemedim. Yardımınız için teşekkürler

  Süre, sertifikada yazan tarihler arasıdır. Üç ayınız kaldığına göre soruşturma bitene kadar süreniz de dolmuş olacak. Dolayısıyla yenileme eğitimi aldıktan sonra başvuru yapmanız mantıklı olur. İyi günler.

 26. 30 Aralık 2014 - 18:02 | #26

  sevda :

  mrhaba ben silahlı sınava girdim ama temel eğitimde başarılı oldum silahsız sertifika alabilirmiyim

  Silahsız kimlik başvurusu yapabilir, kalan sınav haklarınızı da silah için kullanmaya devam edebilirsiniz. Ek bilgi, 31.12.2014 tarihi dahil başvurursanız 2015′de 475 TL olacak vergiyi de eski fiyattan yatırmanız mümkün olabilir. İyi günler.

 27. 30 Aralık 2014 - 18:04 | #27

  Mehmet :

  Hocam merhaba ben 2012 de sertifika almaya hak kazandım dosyamı hazırladım yalnız param olmadığı için harcı yatırıp kimliğimi alamadım. Şimdi dosyamı alıp eminiyete gitsem kimliğimi alabilir miyim

  Verdiğiniz bilgiye göre 2017 yılına kadar geçerli olacak şekilde kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Ancak muhtemelen süresi dolduğundan raporu yeniden almanız gerekebilir. İyi günler.

 28. 13 Ocak 2015 - 16:00 | #28

  abdullah :

  ben sene 1999 da sınavlara girdim kazandım ama serfikamızı bizi kursa yazdıran adamda kaldı adamı öldügü icin serfikalar yok bulamıyoruz yenisinimi almam gerekiyo

  Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine kimliğinizle başvurup belge almanızı tavsiye ederim. Oralardaki personel de değiştiği için bilmeyebilirler. Sizin TC numaranızı kendi sistemlerine girdiklerinde aldığınız notu, girdiğiniz sınavı, sertifika numaranızı gösteren bir ekran çıkıyor. İşte o ekran görüntüsünden bir çıktı alıp sertifika yerine onunla yenileme eğitimi alabilirsiniz. Süre dolduğundan yenileme eğitimi aldıktan sonra vergi, rapor gibi masrafları da yaparak kimlik başvurusu mümkün olur. İyi günler.

 29. 24 Ocak 2015 - 17:08 | #29

  öztürk :

  hocam iyi günler ben silahlı güv. kimliğini yanileme sınavına girdim kazandım ama emniyete gidip kağıdımı almadım kazandığım tarih muhtemelen 07 mayıs 2013 teydi gidip yanileme kağıdımı alabilirmiyim bişey gerekiyormu teşekkürler

  Belirttiğiniz tarihte sertifikayı alıp diğer gerekli belgelerle emniyete başvuru yaptıysanız soruşturma tamamlanmıştır. İyi günler.

 1. 15 Şubat 2009 - 13:29 | #1