Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir ?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Sınavı kazandıktan sonra beş yıl geçerlilik süresi vardır. Bu süre içinde dilediğiniz zaman çıkarabilirsiniz.

Bu yazı bugün : 10, toplamda : 16700 kişi tarafından okundu.

 1. 27 Şubat 2012 - 17:59 | #1

  ZEKİ TURAL :

  silahsız güvenlik kimlik kartımı kaybettim yenisi için gerekli evrakları bilmiyorum bu konu hakkında bana yardımcı olana şimdiden teşekkürlerimi iletirim…..istanbul

  Eski kimlik kartınızdaki bilgileri aynen yeni bir karta yazdırıp ikamet kaydınızın bulunduğu il emniyetine dilekçe ile başvurmanız gerekir. Yeni kimliğiniz onaylanana kadar size bir belge verirler. İyi günler.

 2. 07 Kasım 2012 - 17:47 | #2

  hasan :

  Merhaba ben ögg kartımı kaybettim ancak fotokobisi bende var nereye basvurmalıyım ve nekadar sürede tekrar alırım ve ekstra para ödüyormuyum nekadar

  tşk ederim

  Eski kimlik kartınızdaki bilgileri aynen yeni bir karta yazdırıp bir dilekçe ve nüfus cüzdanınızla bulunduğunuz il emniyeti özel güvenlik şubesine başvurmanız gerekir. Yeni kart için herhangi bir masraflı işlem yok. İyi günler.

 3. 10 Kasım 2012 - 16:37 | #3

  tarık :

  slm nasılsınız şimdiden bana yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim .ben sınavı kazandım kimlik için evraklarımı da tamam ladım kimliği almak için nerelere baş vurmam gerekli rica etsem yardımcı olurmusunuz iyi günler

  İkametiniz emniyet bölgesinde ise bulunduğunuz il emniyeti özel güvenlik şubesine, jandarma bölgesi ise il jandarma özel güvenlik şubesine başvurmanız gerekir. İyi günler.

 4. 19 Kasım 2012 - 17:51 | #4

  alaattin :

  mrb silahsız sınavı kazandım evraklarımı hazırldıktan snra nereye götürmem gerekir

  İkametinizin bulunduğu bölgeye göre (emniyet veya jandarma) il merkezine götürmeniz gerekir. İyi günler.

 5. 24 Kasım 2012 - 16:51 | #5

  MEHMET :

  MRB SİLAHSIZ GÜVENLİK KARTIM VAR BEN 2007 YILINDA SINAVA GİRDİM AMA KARTIMI 2009 YILINDA PARASINI YATIRIP ÇIKARTTIM AMA BİTİŞ SÜRESİ 2012 YILI SONU VERMİŞLER BUNDA Bİ YANLIŞLIK MI VAR EMNİYETE GİTSEM DÜZELTİRLERMİ.

  Kimlik süresi, girdiğiniz sınavın açıklandığı gün itibariyle başlar. Dolayısıyla yanlışlık yok, doğrusu bu. İyi günler.

 6. 04 Aralık 2012 - 09:16 | #6

  erhan :

  mrb ben özel güvenlik sınavından geçtim fakat kartımı çıkarttırmadım ve bitirmiş olduğum kursta kapandı belgelerimide almamıştım muhtemelen kayıp olmuştur kimlik kartımı çıkarttırabilirmiyim yoksa tekrardan sınavamı girmem gerekir

  Eğitim aldığınız il emniyetine başvurmanız gerekir. Sertifikanız için size yol göstereceklerdir. Özel güvenlik sınavından geçtiğinize göre tekrar aynı eğitimi almanız mümkün değil ve gerek yok. İyi günler.

 7. 21 Aralık 2012 - 18:32 | #7

  murat :

  mrb ben özel güvenlik sınavında temel eğitim sınavsız türünde 74 puan almıştım ve şuan yenilemem geldi lise mezunu olmam için de 1 senem war ama ben bu aralar silahsız yenilememe giricem ancak şöle bir sorum var seneye silahlıya lise mezunu olunca girince hangi puanım geçerli olacak ilk aldığım puan 74 mü yoksa yenileme sınavına girdiğim sınav daki puan mı ona göre çalışayım. bilgilendirirseniz çok sevirim iyi çalışmalar kolay gelsin saygılarımla hayırlı akşamlar…

  Silah eğitimi, temel kapsamında olduğu için yenileme notunuza değil, ilk temel notunuza bakılır. Ancak yenilemede puan önemli değil gibi görünse de sonuçta bir sınav sözkonusu ve bence ciddiye almakta yarar var. İyi günler.

 8. 26 Şubat 2013 - 11:01 | #8

  serkan :

  iyi günler hocam ben 44. sınavı kazandım sertifikamı ne zaman gelip sizden alabilirim.

  Temel ve yenileme sertifikaları hazır, istediğiniz zaman alabilirsiniz. İyi günler.

 9. 19 Mart 2013 - 17:48 | #9

  ibrahim :

  ben özel güvenlık sertıfıkasını almaya hak kazandım ama cıkartmadım ve 2,5 sene gectı ustunden sımdı cıkartmak ıstesem sımdı cıkarta bılırmıyım kaç sene daha süresı var

  Özel güvenlik sertifikası 5 yıl geçerlidir. Başvuru yaptığınız tarihte kalan süre için kimlik alabilirsiniz. Beş yıl dolduğunda halen kimlik almadıysanız bile sertifika ile yenileme eğitimi alarak beş yıl daha kazanabilirsiniz. İyi günler.

 10. 26 Nisan 2013 - 15:49 | #10

  sinan :

  ozel guvenlık sınavından gectım emnıyete verecegım belgelerı nerden alıcam tesekkurler

  Hazırlayacağınız belgelerin listesini kursunuzdan almanız gerekir. Diploma fotokopisi, sertifika-rapor aslı, fotoğraf vb. belgeleri temin etmeniz istenir. İyi günler.

 11. 01 Mayıs 2013 - 10:38 | #11

  ş. ataseven :

  merhaba daha önce silahsız olan sertifikamı silahlısertifika sınavına girip almaya hak kazandım ama raporları ve gereken evrakları teslim edip kimlik kartımı çıkartmadım üzerinden tahmini olarak 4 seneyi aşkın zaman geçti yeniden çıkartmak istiyorum ne yapmam gerekli yeni kayıtmı olmalıyım yoksa mevcut olan kartımı alabilirmiyim

  Sadece sertifikanız var ve kimlik çıkarmadıysanız kalan bir yıllık süre için istenen belgelerle kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Kimliğiniz çıktıktan sonra da süre dolmasına en az 6 ay kala yenileme eğitimini almanız gerekir. İlk kimlik müracaatında rapor ve vergi masrafınız olur. Yenileme sınavında kalma-geçme, rapor-vergi yok. İyi günler.

 12. 24 Haziran 2013 - 17:18 | #12

  ş.mutlu :

  selam ben 2006 ylında silahsız güvenlik kartına hak kazandım sertifikamı aldım ama kartımı çıkarmadım.şuan başvurduğumda sadece yenileme yeter dediler ve sınavda kalma olmadığını söylediler,gerçekten sınavda kalma olmadan sınavdan geçip güvenlik kartımı çıkartabilirmiyim iyi günler.

  Sertifika ile yenileme eğitimi almanız mümkün. Yenileme sınavlarında kalma-geçme yok, sadece sınava katılmak zorunlu. Yenileme sertifikasını aldıktan sonra vergi, rapor vb. işlemleri tamamlayıp kart çıkarabilirsiniz. İyi günler.

 13. 15 Temmuz 2013 - 16:00 | #13

  Hüseyin :

  merhaba, ben 46. dönem sinavindan silahsız geçtim. sertifikami ne zaman alabilirim? ve kimliği ne zaman alabilirim? ne kadar sürüyor? ıstanbul da oturuyorum. teşekkürler.

  Sertifika ve kimlik onay işlemleri merkezi sistemle yürütülmediği için net bilgiyi ancak kursunuzdan alabilirsiniz. Ancak İstanbul’da uzun sürdüğü söyleniyor maalesef. İyi günler.

 14. 15 Temmuz 2013 - 16:01 | #14

  ş.mutlu :

  @A.GÜLŞEN vergi parası 415 tl sizce bu ücreti düşürmenin yolu yokmu ?

  Harçları düşürmek veya taksitli ödemek mümkün değil maalesef. Tek seferde ödemekten başka çare yok. İyi günler.

 15. 17 Temmuz 2013 - 15:28 | #15

  özkan özdemir :

  46. sınavda silalı kazandım serdika ne zaman cıkar

  Sertifika onayının süresini kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Gerek sertifika gerekse kimlik onay süreleri illere göre değişiyor çünkü. İyi günler.

 16. 14 Ağustos 2013 - 08:36 | #16

  bilal :

  seltifikamı aldım evrallarımı emnıyete verdımde kımlıgim kac gunde cıkar teskrler

  Kimlik onay süresi illere göre değiştiği için bu sorunuza en doğru cevabı, kursunuzdan veya başvurduğunuz birimden alabilirsiniz. Genel olarak bir ay diyoruz. İyi günler.

 17. 05 Eylül 2013 - 11:59 | #17

  m.şahin :

  hayirli günler ben kimlik karti ckarmaya hak kazandm ama iki seneye takin oldu cikarmadim ne yapmam gerekir. birde o zaman almis oldugum belgeler gecerlimidir

  Özel güvenlik sertifikası, diploma, nüfus cüzdanı hariç diğerleri geçersiz olur. Sertifikanızla kalan süreniz için kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Ancak sağlık raporu, vergi (415 TL bu yıl sonuna kadar geçerli rakam), diploma, resim vb. belgeleri yeniden hazırlamanız gerekir. İlinizde istenen belgelerin tam listesini kursunuzdan öğrenmeniz yararlı olur. İyi günler.

 18. 01 Ekim 2013 - 12:39 | #18

  akif :

  Mrb ben guvenlik sertifikami aldim ama karti cikartmadim karti cikartma suredi ne kadar gecmisse sertifika yaniyormu?1 seneyi gecdi sertifikayi alali.

  Sertifikanız üzerinde yazılı tarihler arasında geçerlidir. Ancak vergiyi başvurduğunuz zamanda geçerli olan rakam üzerinden ödeyeceğinizi ve rapor geçerlilik süresinin bir yıl olduğunu bilmenizde yarar var. İyi günler.

 19. 05 Ekim 2013 - 14:17 | #19

  ali :

  ehliyet sınavını kazandım direksıyondanda gecdim şimdi napmam lazım emniyete gitmem gerekıyo sanırım ne kadar para vermem gerekıyo .. ? :(

  Yanlış yerden araştırıyorsunuz, burası sadece özel güvenliklerle ilgili bir site. Sanırım kursunuz yardımcı olur. İyi günler.

 20. 10 Ekim 2013 - 16:06 | #20

  Didem :

  Mrb ben ğüvenlik serdifikamı aldım ama kaybettim ne yapmam lazım

  Kursunuza başvurmanız gerekir. Oradan istenen belgeleri de öğrenebilirsiniz. Kursunuz yenisini hazırlar. İyi günler.

 21. 12 Kasım 2013 - 19:11 | #21

  sedat :

  merhaba ben 2006..2007 de güvenlik kimliği çıkarmak için istanbulda başvurdum mahkemem olduğundan dolayı alamadım.busene sertifikamı yeniledim kimliği çıkarmam için başvuracam şuanda vanda ikametgah ediyorum buradan çıkaracam da istanbulda vermişolduğum evraklar burada geçerlimi harç parasınıda yatırmiştım bunlar burada geçerlimi nasıl olur.yardımcı olursanız sevinirim.iyigünler

  İstanbul’da verdiğiniz belgeler, Van’da da geçerli olur. Ancak ilk başvurunuzda kimlik onayına engel olan durum ortadan kalkmadı ise yine sorun olabilir. Ayrıca kimliğiniz olmadığı için İstanbul’da bu evrakları teslim ettiğinizi belgelemeniz gerekebilir. Eğer ruhsat harcı dekontundan, sağlık raporundan fotokopiniz varsa işiniz daha kolay olacaktır. Bu durumda önce İstanbul ile irtibat kurmanızı tavsiye ederim. Bir de Van’dan başvurabilmeniz için ikamet kaydınızın da orada olması gerektiğini belirteyim. İyi günler.

 22. 27 Kasım 2013 - 07:53 | #22

  fedakar :

  Merhaba ben 2012 de yenileme sınavına girdim sertifikamı aldım. kimlikler ne zaman çıkacak onu öğrenmek istiyorum.

  Yeni kimliklerle ilgili son söylentilere göre Mart 2014′den sonra verilecek diyorlar. İyi günler.

 23. 27 Kasım 2013 - 08:13 | #23

  yagmur :

  guvenlık sınavını kazandım fakat kurdtan sertıfıkamı vermedıler dırek gıdıp kartımı emnıyetten almamı ıstedıler

  Kursunuzun bir bildiği olmalı, yoksa sertifikasız kimlik başvurusu olmaz. İl emniyeti veya kursunuzla görüşmeniz gerekecek maalesef. İyi günler.

 24. 27 Kasım 2013 - 08:13 | #24

  samet :

  iyi ğünler sertifaka almak için harç ücreti ne kadar yatırılıyor yardımcı olabilirmisiz

  2013 yıl sonuna kadar 415 TL, 2014′de 431 TL kimlik harcı yatırarak başvurabilirsiniz. İyi günler.

 25. 30 Kasım 2013 - 08:11 | #25

  Bedrettin :

  Merhaba ogg kartım çamaşır makinasından geçti kartımı diyarbakırda cıkartmıstım şimdi ise ıstanbulda ikamet ediyorum yeni karti nasıl nereden alabilirim teşekkürler

  Halen ikamet ettiğiniz il (İstanbul) emniyeti kimliğinizi yıpranma nedeniyle değiştirmek istediğinize dair bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Ankara’da kimliği kaybolan yenisini aynen yazdırıp başvuruyor. İstanbul’da kimliğin ne şekilde hazırlandığını bilemiyorum. Mümkünse emniyetin web sitesinden bakmanızı tavsiye ederim. Kimliğiniz kullanılmayacak halde ise yenisi çıkana kadar geçerli olacak bir yazı verilir. İyi günler.

 26. 03 Ocak 2014 - 09:31 | #26

  musa :

  Ben silahli sertifikayı hak kazaandım kimliği almak için belli süresi var mi en son ne zamn alabilirim

  Sertifikanız üzerinde yazılı tarihler arasında olmak üzere, istediğiniz zaman kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Ancak rapor süresinin geçmesi halinde yenisini almanız ve başvuru yaptığınız tarihte geçerli rakam üzerinden vergi yatırmanız gerekeceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 27. 03 Ocak 2014 - 09:32 | #27

  derya demir :

  Merhaba ben sınavı kazandım bütün işlemlerimi tamamladım ve yatırdım şimdi kimliğimin çıkmasını bekliyorum.ne zaman sürede çıkar birde Güvenlik kursundan verdikleri sertifika ile işe başlayabilirmiyim.teşekkürler..

  Sertifika ile çalışmak mümkün değildir. Çalışabilmek için kimlik kartınızın mutlaka olması gerekir. Kimlik onay süresi illere göre değiştiği için kursunuza sormanızda yarar var. İyi günler.

 28. 29 Ocak 2014 - 14:00 | #28

  tuğba :

  merhaba ben 2008 de özelgüvelik sınavlarına girdim kazandım ama çıkartmadım şimdi çıkartmak istiyorum ne yapmam gerkli kartı cıkarabilirmiyim yoksa tekrar sınavlaramı girmek zorundayım

  Özel güvenlik temel eğitimini bir kez görüp sınavda başarılı olanların yani sertifikaya hak kazananların tekrar temel eğitim görmelerine gerek yok, mümkün de değil. Sertifika üzerinde kalan süreniz için kimlik aldığınız takdirde zamanında yenileme eğitimi alarak kimliğinizi beşer yıllık periyotla uzatabilirsiniz. Kimlik başvurusunda istenen belgelerle ilgili genel bilgi sitemiz ana sayfasında “Kimlik Kartı İşlemleri” bölümünde var. Her ilde farklı uygulama olduğu için net listeyi kursunuzdan almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 29. 29 Ocak 2014 - 14:02 | #29

  bilgi :

  hocam iyi akşamlar ben yaklaşık 1,5 sene önce çorumdan başvurdum ancak raporda sorun çıktı,beni hakem hastaneye sevk ettiler ancak gitmedim 1sene sonra başka bir hastaneden rapor aldım sağlam özel güvenlik olur yazılı,kimlik çıkartırken herhangi bir sorun çıkarmı.teşekkürler…

  Yeni raporunuzla başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 30. 18 Mart 2014 - 14:13 | #30

  serkan :

  hocam merhaba ben 49. yenıleme sınavına gırdım ve gectım
  ama kurstan sertıfıkamı almadım
  yenıleme sınavından gecıp sertıfıkayı kurstan almak ıcın bır sure varmı yanı sertıfıka gecersız olabilecegı oyle bı tarıh varmı ?

  teskrler.

  Sertifikayı kurstan almak için zorunlu bir süre yok ama özel güvenlik olarak çalışıyorsanız kimlik başvurusu yapmanız gerekir. İyi günler.

 31. 18 Mart 2014 - 14:15 | #31

  halil altıkanat :

  hocam iyi günler benim sorum şu ben 16/12/2005tarihinde silahlı ogg sertifikasını aldım.fakat kimlik kartı almak için emniyete başvurmadım şimdi kart çıkarttırmam için ne yapmam gerekir yardımcı olursanır sevinirm teşekkürler

  Aldığınız sertifikanın beş yıllık süresi dolduğu için kimliğiniz olmasa da yenileme eğitimi almanız gerekir. Daha sonra her iki sertifikanızla kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Eğer kimlik kartı almayı düşünüyorsanız daha önceden kartınız olmadığı için bir kereye mahsus rapor-vergi işlemlerini yerine getirmeniz gerekeceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 1. 15 Şubat 2009 - 13:29 | #1