Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir ?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Sınavı kazandıktan sonra beş yıl geçerlilik süresi vardır. Bu süre içinde dilediğiniz zaman çıkarabilirsiniz.

Bu yazı bugün : 3, toplamda : 32398 kişi tarafından okundu.

 1. 22 Aralık 2015 - 16:10 | #1

  vardar :

  Hocam sınavı kazandım ama harç parası verecek mali imkanım yok bu konuda devleti yardımı olabilir mi. Teşekkürler

  Devleti bilmem ama belediyeler zaman zaman yardımcı olabiliyor sanırım. Muhtarınızla görüşmeniz yararlı olabilir. İyi günler.

 2. 09 Ocak 2016 - 09:14 | #2

  erhan :

  hocam ben 2007 de silahlı sınavını kazandım ama hıc bır sey cıkartmadım benım tekrar sınavamı gırmem gerekıyor bılgı alabılırmıyım tesekkkurler

  Sertifikanızla yenileme eğitimi aldıktan sonra kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Yenileme eğitimi alacağınız kurs, yapmanız gerekenleri izah edecektir. İyi günler.

 3. 09 Ocak 2016 - 15:44 | #3

  METİNDOGAN :

  ben guvenlik sınavını kazandım ama kimliğimi almadım şimdi ise süresi bitti ne yapmam lazım

  Sertifika ile yenileme eğitimi almanız gerekir. Eğitim alacağınız yerden sonraki işlemleri öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 4. 03 Mart 2016 - 09:43 | #4

  Refika :

  Merhaba ben sınava İstanbul da gircem şimdi giresundayım kimliğimi burda çıkartmam mümkünmüş acaba hocam

  Sertifikayı aldıktan sonra kimlik başvurusunu sadece ikamet kaydınızın bulunduğu ilden yapabilirsiniz. Sertifikayı hangi ilden aldığınız önemli değil. İyi günler.

 5. 15 Nisan 2016 - 13:26 | #5

  Huri :

  Hocam merhaba ben Sinavi kazandim. 2 ay gecti üstünden kimliğimi cikarmadim. Kaç ay içinde cikarmamz gerekiyo. Başka işte calstigim icin zamanm olmuyor. Ve kimliği cikardiktan sonra hemen ise baslayabiliyor muyuz.

  Sertifika üzerinde yazılı tarihler arasında başvuru yapabilirsiniz. Ancak raporun bir yıl geçerli olduğunu, verginin her yıl arttığını bilmenizde yarar var. İyi günler.

 6. 03 Haziran 2016 - 14:39 | #6

  İsmet Hamidi :

  Selamün Aleyküm. Hocam Ögg sınavına girdim Silahlı kimliği almaya hak kazandım. Yaklaşık 3 yıldan beri İstanbuldayım. Sınavada İstanbulda girdim. Fakat benim ikametim halen memlekette kayıtlı, (Kütük Nüfus bilgileri) felan hepsi orada. Acil olarak Memlekete gitmem gerekiyor. Sertifikayı buradan (İstanbulda kayıtlı olduğum kurstan) alıp, tüm gerekli evrakları hazırlayıp memlekette (Mardin’de) çıkarabilir miyim? Her hangi bir sorun olurmu?

  İkamet kaydınız Mardin’de olduğu için zaten sadece oradan kimlik başvurusu yapabileceğiniz için gitmeniz bir anlamda isabet olmuş. Mardin’de istenen belgeleri hazırlayıp başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 7. 09 Haziran 2016 - 09:39 | #7

  Mesut balta :

  Hocam ben sertifikamı İstanbul’da aldım Mardin’de kartımı çıkarabilirmiyim ikametgahım şuan İstanbul’da

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılabilir. Kaydı Mardin’e alırsanız mümkün olur. İyi günler.

 8. 15 Haziran 2016 - 14:01 | #8

  Levent şimşek :

  Hocam ben 2009 da sertifika aldım hala kimlik çıkartmadım . Çıkartma şansım varmı .yada sınava girme şansım varmı tşkrlr

  Yenileme eğitimi almanız gerekir. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Yenileme kursu göreceğiniz yerden ilinizde istenen belgeleri öğrenip iki sertifika, rapor, vergi dekontu vb. ile kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 9. 15 Haziran 2016 - 14:03 | #9

  Muhammet :

  Sınavı kazansam kimliği 5yıl içinde farklı ilde çıkartmak gibi şansım olur mu

  Eğitimi istediğiniz ilde alabilirsiniz. Kimlik başvurusu ise sadece ikamet kaydı olan ilden mümkün. İyi günler.

 10. 15 Haziran 2016 - 16:01 | #10

  Muhammet :

  @A.GÜLŞEN

  Bu işe girebilmek için ikamet kaydımı şuan ikamet ettigim yere aldırmak zorunda oldugum icin yaptırdım. Peki memleketime gitsem ikameti tekrar oraya aldırsam o şekilde kimliğimi almak gibi şansım olurmu illa basvurudaki ikamet ettigim yerden almam şartmı

  Sınav yerleri, sınavdan yaklaşık 10 gün kadar önce belli olur. Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı bulunan ilden yapılabilir. İkamet kaydınızı da aldırmak kaydıyla istediğiniz yerden başvurabilirsiniz. İyi günler.

 11. 12 Temmuz 2016 - 16:07 | #11

  mustafa :

  Hocam merhaba , 4 5 yıl önce silahlı güvenlik sertifikası almak için sınava girdim sınavı kazandım fakat kimlik için hiç bir başvuru yapmadım . Şuan kimlik çıkartabilir miyim kazanılmış hakkım devam ediyor mudur yoksa benim böyle bir hakkım söz konusu değil mi ? Bir de eğer hakkım var ise gittiğim kurs şuan kapalı gözüküyor nasıl bir yol izlemem gerekli yönlendirirseniz sevinirim

  Kimlik başvurusu yapmamak hak kaybı yaratmaz. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup eski kaydınıza ait ekran çıktısı alabilirsiniz. Bu belgeyi yenileme kaydı yaptırırken sertifika yerine kullanabilirsiniz. Yenileme eğitimi alacağınız kurstan, devamında yapılacak işlemleri öğrenmeniz doğru olur. Rapor alınması-verginin nereye yatırılacağı gibi işlemler illere göre değiştiği için en doğru bilgiyi oradan alırsınız. İyi günler.

 12. 23 Temmuz 2016 - 11:38 | #12

  Harun :

  Hocam selam ben 2007 de sılahsız olarak sınava gırmıs kazanmıstım ama kımlık çıkartmadım şuan silahlı belge almak ıstıyorum sılahsız olarak gırdıgım sınavı yenıleyıp sılahlı sınavına mı görmem gerek yoksa dırek sılahlı kursuna gıymek ıcın en bastan başlasam sorun olurmu eskı sılahsız almış olduğum belge

  Süreniz dolduğu için önce silahsız yenileme, sonra silah temel eğitimi alacak şekilde sıralama yapmanız gerekir. Yenilemede kalma-geçme yok, diğeri temel kapsamında olduğu için başarı şartı aranır. Silahlıya hak kazandıktan sonra üç sertifikanız ve ilinizde istenen belgelerde doğrudan silahlı kart başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 13. 23 Temmuz 2016 - 14:36 | #13

  Harun :

  Hocam sorun olurmu sılahlı kursa bastan kayıt yaptırsam sılahsız almış olduğum belge sorun çıkartır mı

  @A.GÜLŞEN

  Silahsızdan geçmişsiniz neden tekrar masraf yapasınız ki, ayrıca ekonomik olarak da maliyetli olur ve sistemde önceki durumunuz görüneceği için mümkün değil. İyi günler.

 14. 26 Temmuz 2016 - 14:27 | #14

  Hakan :

  Hocam Merhaba,

  Ben sınavı kazandım sertifikamı aldım fakat o dönem gerek duymadığım için kimlik çıkarmadım. sertifikanın süresi şuan geçmiş halde bu durumda ne yapmam gerekli bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler.

  Yenileme eğitimi almanız gerekir. 19.08.2016′ya kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 02.10.2016 sınavına girmeniz mümkün. Daha sonra bir defaya mahsus rapor ve vergi masrafı yapmanız gerekecek. Hazırlanacak evrakı kursunuzdan öğrenmeniz uygun olur. İyi günler.

 15. 29 Temmuz 2016 - 15:40 | #15

  sinan :

  Merhaba ben silahli güvenlik hakkini kazandim sertifikamin cikmasini bekliyorum fakat bir buçuk ay sürermiş almak hemen ise başlamak istiyorum o cikana kadar geçici bir belge alabilir miyim

  Sertifika değil de kimlik bekliyorsunuz sanırım. Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlikle mümkün olduğu için beklemekten başka çare yok maalesef. İkametinizin bulunduğu karakola uğrayıp yazınız geldiğince çabuklaştırılmasını rica edebilirsiniz sadece. İyi günler.

 16. 08 Ağustos 2016 - 06:38 | #16

  Volkan :

  Hocam 17.02.2017 kimlik surem bitiyor yenileme yapmak istiyorum araliktaki sinava girersem kimlik bitis tarihime kadar yeni kimligim cikarmi?

  Aralık 2016 sınavına girecek şekilde eğitim aldıktan sonra, kursunuzdan buna dair bir yazı alıp sertifika hariç diğer belgelerle soruşturmayı başlatabilirsiniz. Bu şekilde riske girmeden işlemlerinizi yetiştirmeniz mümkün olur. İyi günler.

 17. 18 Ağustos 2016 - 17:24 | #17

  serkan :

  merhaba hocam kimlik kartımı yenilemek için sınava girecegim 27 agustosta silahlı ve süresi doldu sınava girdikden kac gün içinde kartımı alabilirim acaba kartımı teşekkürler

  Kursunuzdan bir yazı alıp sertifika hariç diğer belgelerle kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Bu şekilde soruşturma için bekleyeceğiniz süreyi öne çekebilirsiniz. Ancak gereken belgeler, muhtemel süreler gibi konular illere göre değiştiği için kursunuza sormanız doğru olur. İyi günler.

 18. 27 Ağustos 2016 - 11:04 | #18

  Barış :

  Merhabalar.Benim sertifikamın süresi bu yıl ekim ayında sona eriyor. Ben kimlik çıkartabiliyormuyum.Yoksa sertifikam ile yenilemeyemi girmem gerekiyor.

  Başvuru, soruşturma derken kimlik süreniz dolacağı için yenileme eğitimi aldıktan sonra kimlik talep etmeniz gerekir. 21.10.2016′ya kadar tamamlanacak şekilde eğitim aldığınız takdirde 04.12.2016 sınavına girmeniz mümkün. Daha sonra her iki sertifika ve ilinizde istenen belgeleri kursunuzdan öğrenerek kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Daha önce kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus vergi ve rapor isteneceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 1. 15 Şubat 2009 - 13:29 | #1