Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir ?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Sınavı kazandıktan sonra beş yıl geçerlilik süresi vardır. Bu süre içinde dilediğiniz zaman çıkarabilirsiniz.

Bu yazı bugün : 0, toplamda : 31569 kişi tarafından okundu.

 1. 27 Ekim 2015 - 13:52 | #1

  abdullah :

  İyi günler hocam sertifikayı 1 yıl önce aldım şimdi kartı çıkarmak istiyorum hangi işlemleri yapmam gerekiyor ücreti ne kadar

  Kimlik başvurusunda istenen belgeler ve belgelerle ilgili detaylar illere göre değişebildiği için kursunuzla görüşmenizde yarar var. Genel bilgi ana sayfada Kimlik Kartı İşlemleri bölümünde görülebilir. İyi günler.

 2. 11 Kasım 2015 - 17:45 | #2

  Ali BASAT :

  Hocam merhaba Silahlı olarak kursa yazıldım fakat silahsız sertifika aldım bunu kimliğe çevirsem ay sonu tekrar sınavım var silahlı kazanırsam kimlik için tekrar para ödermiyim şimdiden teşekkür ederim

  Önce silahsız, silahtan geçince silahlı kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Böyle yapmanın tek dezavantajı bazı belgeleri tekrar hazırlamak olabilir. Rapor, vergi değil. Onları bir kez yapmak yeterli. İyi günler.

 3. 24 Kasım 2015 - 16:00 | #3

  Songül :

  Meraba ben sınava gireceğim ama kazanırsam tüm evraklarla birlikde g. Kartını ne kadar süre icende cıkarmam gerek yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  Alacağınız sertifika beş yıl geçerlidir. Her yıl vergiye gelen zammı, rapor geçerlilik süresini düşünerek gecikmeden başvuru yapmanızı tavsiye ederim. Kimlik onay süresini kursunuza sormanız gerekir. İyi günler.

 4. 16 Aralık 2015 - 17:30 | #4

  gokhan :

  mrb sinav kazandım tüm belgeleri hazirda bulundursam harc yatırsam hersey hazir olsa 5 ay sonra kimlik icin gitsem olurmu yoksa 5 ay sonramı hazırlayim harc yatırsam 5 ay sonra kimlik icin giddiyimde sıkıntı olurmu

  2015′de harç yatırıp 2015′da başvurursanız aradaki farkı da yatırmanız ve rapor süresi dolarsa (1 yıl) yeni rapor almanız gerekeceğinden bilginiz olsun. Bunları göze alıyorsanız sertifika üzerindeki tarihler arasında olmak kaydıyla dilediğiniz zaman başvurabilirsiniz. İyi günler.

 5. 16 Aralık 2015 - 17:31 | #5

  BİLAL :

  MERHABA HOCAM BENİM MAHKEME DAVAM VAR AMA DAVA BİTTİ YARGITAYA YOLLADIM TEMİZE CEZA ONAYLANMADI DAHA 2 SENEYE ANCAK GELİR VE SİLAHSIZ OLARAK KAZANDIM SORUŞTUMA YAPARKEN SIKINTI ÇIKARMI:TEŞEKÜRLER

  Davanın üst mahkemede devam ettiğini belgelemeniz gerekir. İyi günler.

 6. 22 Aralık 2015 - 16:10 | #6

  vardar :

  Hocam sınavı kazandım ama harç parası verecek mali imkanım yok bu konuda devleti yardımı olabilir mi. Teşekkürler

  Devleti bilmem ama belediyeler zaman zaman yardımcı olabiliyor sanırım. Muhtarınızla görüşmeniz yararlı olabilir. İyi günler.

 7. 02 Ocak 2016 - 18:21 | #7

  serap :

  hocam merhaba ben 1 sene önce sertıfıkamı aldım sımdı kımlık ıcın bayrmpasaya gıderken , egitime baslamadan once kurs aldıgım yere verdıgım saglık raporunu mu göturecegım?yoksa yenıden heyet raporumu cıkartmam gerek cunku o saglık raporunun resmı gecerlılıgı 1 yılsa onunkı gectı ? tesekkur ederım

  Raporların geçerliliği bir yıl süreli olduğu için raporu yeniden almanız gerekecek maalesef. İyi günler.

 8. 09 Ocak 2016 - 09:14 | #8

  erhan :

  hocam ben 2007 de silahlı sınavını kazandım ama hıc bır sey cıkartmadım benım tekrar sınavamı gırmem gerekıyor bılgı alabılırmıyım tesekkkurler

  Sertifikanızla yenileme eğitimi aldıktan sonra kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Yenileme eğitimi alacağınız kurs, yapmanız gerekenleri izah edecektir. İyi günler.

 9. 09 Ocak 2016 - 15:44 | #9

  METİNDOGAN :

  ben guvenlik sınavını kazandım ama kimliğimi almadım şimdi ise süresi bitti ne yapmam lazım

  Sertifika ile yenileme eğitimi almanız gerekir. Eğitim alacağınız yerden sonraki işlemleri öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 10. 20 Ocak 2016 - 10:30 | #10

  Zehra :

  Hocam kasım ayında sınava gırdım ıkı ay once kartımı cıkaramadım daha nekadar zaman ıcınde cıkarabılırım

  Süre kendi kendine ilerlediği için zamanı size kalmış. Ancak raporun bir yıl geçerli olduğunu, vergiye her yıl zam geldiğini bilmenizde yarar var. İyi günler.

 11. 06 Şubat 2016 - 08:33 | #11

  HASİBE :

  merhabalar ben 2010 yılında sınava girdim fakat emniyetten belgemi almadım şuanda nasıl alabilirim yada hala alma hakkım varmı

  Sertifikanızla yenileme eğitimi aldıktan sonra emniyete başvurabilirsiniz. Süre dolduğu için yenileme almadan emniyete başvurmanızın anlamı yok. Yenileme eğitimi alacağınız kurs, yapmanız gerekenleri izah edecektir. İyi günler.

 12. 19 Şubat 2016 - 08:25 | #12

  ömer taş :

  hıcam sınavdan kaç ay sonrabana kart verirler bide sonuçları nerden öğrenebilirim

  Sonuçları ana sayfamızdaki Sınav Sonuçları bölümünden takip edebilirsiniz. Sertifika-kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için kursunuza sorarak doğru bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 13. 03 Mart 2016 - 09:43 | #13

  Refika :

  Merhaba ben sınava İstanbul da gircem şimdi giresundayım kimliğimi burda çıkartmam mümkünmüş acaba hocam

  Sertifikayı aldıktan sonra kimlik başvurusunu sadece ikamet kaydınızın bulunduğu ilden yapabilirsiniz. Sertifikayı hangi ilden aldığınız önemli değil. İyi günler.

 14. 04 Mart 2016 - 12:39 | #14

  ali :

  18.04.2010 yılında ilk defa ozel guvenlık kursuna yazılıp sertifika almaya hak kazandım ama sınavdan sonra hic cıkartmadım sertifikayi simdi cıkartmak istesem hakkım duruyor mu. yoksa yenileme yapmam mı gerekiyor

  Yenileme eğitimi alıp sınava girmeniz gerekir. Daha önce kimlik almadığınız için bir defaya mahsus rapor-vergi masrafınız olacaktır. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine başvurup yenileme eğitimi alacağınız zaman, devamında yapılacak işlemleri de kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İşlemler illere göre farklılık gösterebildiği için doğrusu budur. İyi günler.

 15. 05 Mart 2016 - 17:51 | #15

  Metin kıyı :

  Selâmün aleykum hocam benim silahsız kimliği vardı yalnız yenileme sürem baya geçti acaba tekrar tekrar baş vurdum kimliğinimi yenileme şansım olurmu.

  Süre dolduktan sonra da yenileme eğitimi almak mümkün. 01.04.2016′ya kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 15.05.2016 sınavına girmeniz mümkün olur. İyi günler.

 16. 07 Mart 2016 - 18:02 | #16

  Faruk :

  Selamın aleyküm hocam ben Martin 27 snde silahli guvenlik icin sınava gireceğim sınavdan geçer not aldığım taktirde en erken nezaman kartı cikartabilirim?

  Sınavdan 15 gün sonra sonuçlar belli olur. Sertifikayı, kimliği ne kadar sürede alacağınız konusunda kursunuza sorarak doğru cevap alabilirsiniz. Bu işlemler illere göre değişir çünkü. İyi günler.

 17. 21 Mart 2016 - 18:45 | #17

  ömer :

  Hocam ben evraklari verdim diplomam olmadigi icin diploma kayit ornegi ile sinava girdim ve diploma kayit ornegini evraklarla teslim ettim bu sorun olabilirmi . Kimlik kacgun icerisinde elimizde olur saygilarimla iyi gunler

  Diploma veya yerine geçen belge sorun olmaz. Ancak kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu sorunuzun cevabını bilemiyorum. Kursunuz veya başvuru yaptığınız yer, sağlıklı bilgi verebilir. İyi günler.

 18. 26 Mart 2016 - 14:27 | #18

  yusuf :

  iyi günlek 62 . sınavı kazandım en gec ne kadar sürede cıkartmam lazım kimlik kartı mı 1 yılı gecerse sorun olur mu hocam teşekkür ederm iyi günler.

  Raporun bir yıl geçerlilik süresi vardır. Vergi de her yılbaşı artar. Bu ikisini göze alırsanız, beş yıl süre içerisinde istediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 19. 26 Mart 2016 - 14:37 | #19

  erhan :

  Sınavı kazandım 62 donem ozelguvenlik sınav açıklandı kaybettik aradılar hata yaptık kazandiniz dediler 2 3 hfta geçti işlem yapmadım dha pazarteşi randevu alcam süresi bellimi nzmn kdar

  62.Sınavda hangileri olduğu açıklanmayan iki soru iptali, o iptal soruları yanlış yapanlara ikişer puan verilmesi sonucu kurslara bildirilen isimlere sonradan sertifika düzenlendi. Sertifikanız üzerinde yazan tarihler arasında beş yıl geçerlidir. İyi günler.

 20. 15 Nisan 2016 - 13:26 | #20

  Huri :

  Hocam merhaba ben Sinavi kazandim. 2 ay gecti üstünden kimliğimi cikarmadim. Kaç ay içinde cikarmamz gerekiyo. Başka işte calstigim icin zamanm olmuyor. Ve kimliği cikardiktan sonra hemen ise baslayabiliyor muyuz.

  Sertifika üzerinde yazılı tarihler arasında başvuru yapabilirsiniz. Ancak raporun bir yıl geçerli olduğunu, verginin her yıl arttığını bilmenizde yarar var. İyi günler.

 21. 15 Nisan 2016 - 13:27 | #21

  Mustafa :

  Selamün aleyküm hocam. Ben sınava 2012 de girdim ve kazandım şuan ben kimliğimi alabilir miyim dosyam kapanmış mıdır(yanmış mıdır)? Bunun hakkında bilgi almak istiyorum teşekkürler.

  Zamanında başvuru yapmamakla dosya yanmaz. Muhtemelen bir yıl kadar zamanınız kalmış. O süre de geçerse yenileme eğitimi alarak beş yıl daha süre uzatımı mümkün. İyi günler.

 22. 18 Nisan 2016 - 16:09 | #22

  ibrahim :

  merhaba hocam;
  istanbulda 27 marttaki sınava girdim ve kazandım. tahmini olarak kimliğim nezaman çıkar

  Sertifika ve kimlik onay süreleri ile ilgili en sağlıklı bilgi kurstan veya o ilin özel güvenlik şubesinden başvuru yaparken sorarak alınabilir. İstanbul için diğer illerden daha uzun sürdüğü söyleniyor, net bilgim yok maalesef. İyi günler.

 23. 18 Nisan 2016 - 16:38 | #23

  selo :

  Merhaba hocam ben 62nci sinavina girdim kazandim dosya onay icin emniyete gitti ha arada 2 ay gecmis emniyet aradi ifade vermeye geleceksin dede neyse gittim ifadeyi verdim ifademi alan kisi bana diyor sinav giris kagidinda baska resim gorunuyor savciliga gonderdiler olay bu sizden bi aciklama bekliyorum ltfn

  Sınav belgeleri, sınav bittikten sonra adaylarda kalır. Soru kitapçıkları gibi toplanıp sayılmaz. Belge, yazılı ve silahlılar için atışa girerken yetkili personel tarafından kontrol edilir. Sizin durum biraz garip, başka resim varsa sınava alınmazdınız ve anında bunun için işlem yaparlardı. Şu halde bir şikayet vb. gibi bir durum olabileceği dışında ihtimal gelmiyor akla veya sınav belgesi değil de diploma vb. bir belge resminde farklılık tespit edilmiş olabilir. İyi günler.

 24. 27 Nisan 2016 - 12:36 | #24

  murat :

  meraba hocam ben 27 mart 2016 da sınavı kazandım seftıkayı simdi almam iyimi yoksa kartla beraber mi alsam tesekkur

  Sertifikayı almadan kart başvurusu yapamazsınız. Dolayısıyla önce sertifikayı alın, neler hazırlayacağınızı kursunuzdan öğrenerek kimlik başvurusunu daha sonra da yapmanız mümkün. İyi günler.

 25. 10 Mayıs 2016 - 09:04 | #25

  Mustafa :

  Hocam bn 2 sene önce sinavi kazandim kirstan dibloma gibi sertivikayi aldim ama kimlige dondurmedim istanbuldan almistim simdi ise tokatta oturuyorum ikahmet adresimde tokat artik bn kimligi cikarmak icin hangi yolu izlemeliyim ve hangi evraklari almaliyim

  İkamet ettiğiniz yer jandarma/emniyet hangisine bağlı ise il merkezinde oraya veya o ildeki kurslardan birine danışıp kimlik için istenen belgeleri, raporu nereden alabileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Belgeler illere göre değiştiği için mutlaka bu ikisinden birinden öğrenmenizi tavsiye ederim. Sertifika üzerinde yazan tarihin kalan süresi için kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 26. 16 Mayıs 2016 - 08:52 | #26

  özkan göktepe :

  Hocam ben 2009 da guvenlik sınavını kazandım ama ozaman maddı sıkıntılarım oldugu ıcın cıkartamamıstım şimdi izlemem gereken yol ne acaba iptal olmuş olabilirmi .

  Aldığınız sertifikanın süresi dolduğu için yenileme eğitimi aldıktan sonra kimlik başvurusu yapmanız mümkün. Yenilemede sınavlara katılmak şartıyla kalma-geçme yok. Eğitim alacağınız kurstan, ilinizde istenen belgeleri, temin edeceğiniz yerleri öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 27. 17 Mayıs 2016 - 15:22 | #27

  Ali karakuş :

  Hocam iyi akşamlar 2011in 12inci ayında sertifikamı kazandım şu an kimligimi çikarabilirmiyim

  Tarih doğru ise Aralık 2016′da süreniz doluyor. Yaklaşık altı ay kaldığı için kimliğinizi aldıktan hemen sonra, 31.07.2016 veya en geç 02.10.2016 sınavına girecek şekilde yenileme kursuna başlamanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 28. 18 Mayıs 2016 - 13:51 | #28

  özkan göktepe :

  hocam 2009 da sınavı kazandım ama hiç bir işlem yapmadım ilimizde bulunan egitim kurumlarımıza sordugumada bana herseye bastan başlamam gerektiği söylendi bu konuda beni aydınlatırmısınız rica etsem çok teşekkür ederim .

  Temel eğitim sınavında bir kez başarılı olup sertifika alanların kimlik başvurusu yapmasalar dahi bir daha temel eğitim almalarına gerek kalmaksızın, sadece yenileme kursu görüp kimlik başvurusu yapmaları mümkündür. Eski sertifikanızla yenileme eğitimi alıp bir defaya mahsus rapor-vergi işlemlerini tamamlayarak kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İlinizdeki eğitim kurumlarının bu basit bilgiden haberlerinin olmaması enteresan. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. İyi günler.

 29. 20 Mayıs 2016 - 15:29 | #29

  Yener Dalkılıç :

  Hocam iyigünler.kimlik sürem 17 haziranda son buluyor.15 mayısta sınava girdim.bugün atışımı yaptım.sınav sonucu muhtemelen 3 haziranda sonuçlanıyor.emniyet soruşturmasını da 17 mayısta başlattım.sınav sonucundan sonra sertifikayla emniyete gideceğim ancak yeni kimliğimin çıkması 17 haziranı geçecektir.bu durumda iş veren beni işten çıkartabilir mi? Emniyete götüreceğim sertifikanın fotokopisini şirkete götürsem işten yine de kimlik olmadığı için çıkartabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim

  Sertifikanızda 15.05.2016 yazacağı için işyerinizde de sorun olmaması gerekir. Sonuçta süre dolmadan sertifikayı almış olacaksınız. Bir fotokopisini verip zaman kazanabilirsiniz sanıyorum. İyi günler.

 30. 03 Haziran 2016 - 14:39 | #30

  İsmet Hamidi :

  Selamün Aleyküm. Hocam Ögg sınavına girdim Silahlı kimliği almaya hak kazandım. Yaklaşık 3 yıldan beri İstanbuldayım. Sınavada İstanbulda girdim. Fakat benim ikametim halen memlekette kayıtlı, (Kütük Nüfus bilgileri) felan hepsi orada. Acil olarak Memlekete gitmem gerekiyor. Sertifikayı buradan (İstanbulda kayıtlı olduğum kurstan) alıp, tüm gerekli evrakları hazırlayıp memlekette (Mardin’de) çıkarabilir miyim? Her hangi bir sorun olurmu?

  İkamet kaydınız Mardin’de olduğu için zaten sadece oradan kimlik başvurusu yapabileceğiniz için gitmeniz bir anlamda isabet olmuş. Mardin’de istenen belgeleri hazırlayıp başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 31. 09 Haziran 2016 - 09:39 | #31

  Mesut balta :

  Hocam ben sertifikamı İstanbul’da aldım Mardin’de kartımı çıkarabilirmiyim ikametgahım şuan İstanbul’da

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılabilir. Kaydı Mardin’e alırsanız mümkün olur. İyi günler.

 32. 15 Haziran 2016 - 14:01 | #32

  Levent şimşek :

  Hocam ben 2009 da sertifika aldım hala kimlik çıkartmadım . Çıkartma şansım varmı .yada sınava girme şansım varmı tşkrlr

  Yenileme eğitimi almanız gerekir. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Yenileme kursu göreceğiniz yerden ilinizde istenen belgeleri öğrenip iki sertifika, rapor, vergi dekontu vb. ile kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 33. 15 Haziran 2016 - 14:03 | #33

  Muhammet :

  Sınavı kazansam kimliği 5yıl içinde farklı ilde çıkartmak gibi şansım olur mu

  Eğitimi istediğiniz ilde alabilirsiniz. Kimlik başvurusu ise sadece ikamet kaydı olan ilden mümkün. İyi günler.

 34. 15 Haziran 2016 - 16:01 | #34

  Muhammet :

  @A.GÜLŞEN

  Bu işe girebilmek için ikamet kaydımı şuan ikamet ettigim yere aldırmak zorunda oldugum icin yaptırdım. Peki memleketime gitsem ikameti tekrar oraya aldırsam o şekilde kimliğimi almak gibi şansım olurmu illa basvurudaki ikamet ettigim yerden almam şartmı

  Sınav yerleri, sınavdan yaklaşık 10 gün kadar önce belli olur. Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı bulunan ilden yapılabilir. İkamet kaydınızı da aldırmak kaydıyla istediğiniz yerden başvurabilirsiniz. İyi günler.

 35. 12 Temmuz 2016 - 16:07 | #35

  mustafa :

  Hocam merhaba , 4 5 yıl önce silahlı güvenlik sertifikası almak için sınava girdim sınavı kazandım fakat kimlik için hiç bir başvuru yapmadım . Şuan kimlik çıkartabilir miyim kazanılmış hakkım devam ediyor mudur yoksa benim böyle bir hakkım söz konusu değil mi ? Bir de eğer hakkım var ise gittiğim kurs şuan kapalı gözüküyor nasıl bir yol izlemem gerekli yönlendirirseniz sevinirim

  Kimlik başvurusu yapmamak hak kaybı yaratmaz. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup eski kaydınıza ait ekran çıktısı alabilirsiniz. Bu belgeyi yenileme kaydı yaptırırken sertifika yerine kullanabilirsiniz. Yenileme eğitimi alacağınız kurstan, devamında yapılacak işlemleri öğrenmeniz doğru olur. Rapor alınması-verginin nereye yatırılacağı gibi işlemler illere göre değiştiği için en doğru bilgiyi oradan alırsınız. İyi günler.

 36. 23 Temmuz 2016 - 11:38 | #36

  Harun :

  Hocam selam ben 2007 de sılahsız olarak sınava gırmıs kazanmıstım ama kımlık çıkartmadım şuan silahlı belge almak ıstıyorum sılahsız olarak gırdıgım sınavı yenıleyıp sılahlı sınavına mı görmem gerek yoksa dırek sılahlı kursuna gıymek ıcın en bastan başlasam sorun olurmu eskı sılahsız almış olduğum belge

  Süreniz dolduğu için önce silahsız yenileme, sonra silah temel eğitimi alacak şekilde sıralama yapmanız gerekir. Yenilemede kalma-geçme yok, diğeri temel kapsamında olduğu için başarı şartı aranır. Silahlıya hak kazandıktan sonra üç sertifikanız ve ilinizde istenen belgelerde doğrudan silahlı kart başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 37. 23 Temmuz 2016 - 14:36 | #37

  Harun :

  Hocam sorun olurmu sılahlı kursa bastan kayıt yaptırsam sılahsız almış olduğum belge sorun çıkartır mı

  @A.GÜLŞEN

  Silahsızdan geçmişsiniz neden tekrar masraf yapasınız ki, ayrıca ekonomik olarak da maliyetli olur ve sistemde önceki durumunuz görüneceği için mümkün değil. İyi günler.

 38. 26 Temmuz 2016 - 14:27 | #38

  Hakan :

  Hocam Merhaba,

  Ben sınavı kazandım sertifikamı aldım fakat o dönem gerek duymadığım için kimlik çıkarmadım. sertifikanın süresi şuan geçmiş halde bu durumda ne yapmam gerekli bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler.

  Yenileme eğitimi almanız gerekir. 19.08.2016′ya kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 02.10.2016 sınavına girmeniz mümkün. Daha sonra bir defaya mahsus rapor ve vergi masrafı yapmanız gerekecek. Hazırlanacak evrakı kursunuzdan öğrenmeniz uygun olur. İyi günler.

 39. 29 Temmuz 2016 - 15:40 | #39

  sinan :

  Merhaba ben silahli güvenlik hakkini kazandim sertifikamin cikmasini bekliyorum fakat bir buçuk ay sürermiş almak hemen ise başlamak istiyorum o cikana kadar geçici bir belge alabilir miyim

  Sertifika değil de kimlik bekliyorsunuz sanırım. Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlikle mümkün olduğu için beklemekten başka çare yok maalesef. İkametinizin bulunduğu karakola uğrayıp yazınız geldiğince çabuklaştırılmasını rica edebilirsiniz sadece. İyi günler.

 1. 15 Şubat 2009 - 13:29 | #1