Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir ?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Sınavı kazandıktan sonra beş yıl geçerlilik süresi vardır. Bu süre içinde dilediğiniz zaman çıkarabilirsiniz.

Bu yazı bugün : 1, toplamda : 56265 kişi tarafından okundu.

 1. 22 Aralık 2015 - 16:10 | #1

  vardar :

  Hocam sınavı kazandım ama harç parası verecek mali imkanım yok bu konuda devleti yardımı olabilir mi. Teşekkürler

  Devleti bilmem ama belediyeler zaman zaman yardımcı olabiliyor sanırım. Muhtarınızla görüşmeniz yararlı olabilir. İyi günler.

 2. 05 Ocak 2018 - 15:43 | #2

  mehtap tasdemir :

  hocam bir sorum olacak kızım guvenliksınavını geçti başvurusunu yaptı12.06.2016 daha cevap gelmedi kac kere gittiyse soruşturmadadendi nereye basvurmaliyiz tesekkurler

  İstanbul’da iseniz altı ay normal olabilir. İstanbul dışında bir ilden yazıyorsanız bu kadar sürmemesi gerekir. Ancak kimliğin akıbetinin takip edilebileceği bir web adresi ve telefon numarası yok maalesef. Dilerseniz yan sütun en alt Bağlantılar bölümünde Öz.Güv.D.Bşk.lığının linkleri var, oradan mail atabilirsiniz. Olumsuz durumlarda tebliğ edildiği için bu gecikmeyi, yazışma sürecinin bir aşamasında takılma gibi yorumlamak mümkün. İyi günler.

 3. 10 Ocak 2018 - 10:58 | #3

  Mustafa GÜLŞEN :

  Kolay gelsin hocam 2016 yılında kursu basarıyla tamamladım belgeyi aldım ama OGG kartını cıkarmadım daha.bunun ne kadar suresı var veya gectı mı sımdı cıkartmak ıstıyorum ne yapabilirim

  Sertifikanız, üzerinde yazan tarihler arasında geçerlidir. 2016′da eğitim aldıysanız 2021′e kadar süreniz var demektir. Özel güvenlikte raporlar bir yıl geçerli, süresi dolmadı ise yeniden rapor parası vermemek için bir an önce başvurmanızda yarar var. İyi günler.

 4. 10 Ocak 2018 - 10:59 | #4

  Osman :

  Hocam merhaba;
  Bugün evraklarımı soruşturma için teslim ettim fakat sağlık raporumun geçerlilik süreri 03.03.2018 de son buluyor, evraklarım soruşturmada iken gerçerlilik süresi bitse sorun çıkar mı ?m

  Raporda başvuru yaptığınız tarih esastır, dolayısıyla sorun olmaz. İyi günler.

 5. 15 Ocak 2018 - 11:46 | #5

  fatih :

  merhaba, 3 ocak sınavını silahlı olarak kazandım ve kimlik başvurusunda bulunacağım. Sertifika ne kadar sürede çıkıyor bilginiz var mı. teşekkürler..

  03 Aralık 2017 sınavını kazandınız sanırım, sertifikayı da almış olmalısınız. Sorduğunuz kimlik olmalı. Kimlik onay işlem ve süreleri illere göre değiştiği için kursunuza sormanızı tavsiye ederim. Ankara’da 3 ayı buluyor. İyi günler.

 6. 16 Ocak 2018 - 15:39 | #6

  Mahsum :

  Hocam silahsız güvenlik için evraklarımı soruşturmaya verdim. Iem ‘den 3 ay önce sağlık raporu 1 yıl geçtiğinden dolayı yeni bir sağlık raporu isteyen bir mesaj geldi.bende istanbul dışında olduğum için raporu veremedim.tekrar randevu almam gerekiyormu?

  İstanbul’da işlemlerin nasıl yürütüldüğünü inanın bilmiyorum, bu konuda en doğru bilgiyi kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 7. 23 Ocak 2018 - 10:11 | #7

  TATAR :

  merhaba hocam şuan çalışıyorum, kartımın süresi 19,04,2018 bitiyor.. kursa yeni kayıt yaptım ama sınav 08,04,2018 de.. yani sınav gününden 11 gün sonra kartımın süresi bitiyor.. işimle ilgili bir sıkıntı olurmu.. teşkkürler

  Özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilmek için kimlik üzerindeki tarihten önce yeni kimliğin alınmış olması gerekir. Her ne kadar kimlik süresi, girilen sınav tarihinden başlamış da olsa sizin yeni kimliği alacağınız tarih hesabı o şekilde yapılmıyor. İşyeriniz, kimlik süresi dolduğunda yeni kimlik elinizde olmazsa tazminatsız çıkarabilir bilginiz olsun. İşyerlerine bu kozu vermemek için özel güvenliklerin sınav tarihi iyi hesaplamaları gerekir. Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu konularda net bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Yine de genel olarak hesaplarsak sertifikayı en erken 08.05.2018′de alacağınız varsayılabilir. İlinizde randevuların yoğunluğunu da kursunuzdan sorup yaklaşık şekilde randevuyu önceden almak zaman kazandırır. Eğer başvuruda yeni kimlik gelene kadar geçerli belge veriliyorsa bu da lehinize olur. Yeni kimlik veya yerine geçerli belgeyi alana kadarki süreyi de ücretsiz izin-rapor vb. şekilde geçirebilme konusu da işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 8. 06 Şubat 2018 - 08:42 | #8

  ramazan bagcı :

  merhaba hocam ben 5 veya 6 sene önce sınava girirp kazandım ama hala giddip emnıyetten belgemı alamadım iptal olmusmudur ?

  Sertifika üzerinden beş yıl geçenlerin kimlik alabilmesi için yenileme eğitimi görmesi gerekir. Sertifikanız elinizde ise yenileme eğitimi aldıktan sonra kursunuzdan ilinizde istenen belgeleri öğrenip kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 9. 16 Şubat 2018 - 09:12 | #9

  Tarık sen :

  Sınav dan sonra kurstan dosyami aldım hocam sertifakimi başka bir il de çıkarma şansım varmı

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir, ikamet kaydını taşımak suretiyle başka ilden almanız mümkün. İyi günler.

 10. 20 Şubat 2018 - 09:44 | #10

  Fatih :

  Merhaba ben 2013 de kursu bitirdim ama kartımı cıkartmadım dunde basvurumu yaptım kımlık için 2aydır calısıyorum denetleme de kımlıgım olmadıgı için sorun olurmu yoksa bı calısma izni filan verılırmi kımlıgım gelene kafar

  Kimlik olmadan özel güvenlik olarak çalışmak mümkün olmadığı için tespiti halinde işyerinize para cezası kesilir. Ankara’da sadece çalışan yenilemelere müracaatta geçici belge veriliyor, temelde böyle bir uygulama yok. İlinizdeki durumu oradaki kurslardan araştırmanızı tavsiye ederim. Ayrıca sertifikanın süresi bu yıl içerisinde dolacağı için yenilemeyi zamanında almayı ihmal etmemeniz de önemli. İyi günler.

 11. 20 Şubat 2018 - 09:45 | #11

  Ömer :

  4 şubattaki sınavı geçmişim sertifikamı ne zaman alabilirim

  Sadece sınavlar merkezi sistemle yapılır. Sınavdan sonraki sertifika alımı, kimlik başvurusunda istenen belgeler, soruşturmanın ne kadar zaman süreceği gibi tüm detaylar illere göre değişir. Dolayısıyla bu sorunuzu sadece kursunuz cevaplayabilir. İyi günler.

 12. 20 Şubat 2018 - 10:51 | #12

  Tugba :

  Güvenlik sınavını geçdım sertıfkamıda cuma günü alcam kimlik kartlarımız çıkana kadar sertıfkamızla calısa bılırmıyız

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlikle olur, sertifika sınav başarısını gösterir belgedir. Kimlik yerine geçmez. Çalışmak için kimlik başvurusunu bir an önce yapmanızda yarar var. İyi günler.

 13. 21 Şubat 2018 - 08:34 | #13

  Cengizhan :

  Hocam mrb 2009 veya 2010 sınav ı gectim ama ne para yatırdim ne belge cıkarttım öyle kaldı simdi cıkartsam oluyormu acaba bidaha sınava falanmı girmem gerekiyor

  Elinizde sertifika varsa bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olup yenileme eğitimi almanız gerekir. Yenileme sınavlarına katılma şartıyla kalma-geçme yok. Rapor-vergi masrafını bir defaya mahsus yapmanız gerekir. 22.02.2018′de kurs başlayacak şekilde kayıt olursanız 08.04.2018 sınavına yetişmeniz mümkün. Sonrasında yapılacak tüm işlemler için sadece kursunuz yol gösterebilir, illere göre değişebiliyor çünkü. İyi günler.

 14. 23 Şubat 2018 - 14:11 | #14

  Tuncay :

  sınavı kazandım sertifika kaç gün icinde gelir ?

  Sınav dışındaki işlemler merkezi değil, yerel makamlardan yürütülür. Sertifikayı hazırlayıp onaylatacak yer kursunuz olduğu için bu sorunuzun cevabını kursunuz dışında bir yerden almanız mümkün değil. İlinizde başvuru ve istenen evrak konusunu da kursunuzdan öğrenip yapmanızda yarar var. İyi günler.

 15. 05 Mart 2018 - 11:52 | #15

  esrayalnan :

  Merhaba ikametim ayvalikta ama Ankara dan bsvru yaptm 8 nisnda gidicem sinava.kimligimi burda cikartsam olurmu. Tekrar kimlik icin gitgel yapmam gerekiormu.

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Tercih sizin ya ikamet kaydını alırsınız, ya da başvuruyu oradan yaparsınız. İyi günler.

 16. 06 Mart 2018 - 09:27 | #16

  Cüneyt :

  Hocam ben 3 aralık 2017 sınavına girdim ama benim girdiğim sınav silahlı ben silahsız kazandım silahsız alabiliyormuyuz

  Silahsız sertifikayı kurstan alıp kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Silahlı için de sınav ücretini zamanında yatırıp kursunuza vermek kaydıyla kalan sınav haklarınızı kullanabilirsiniz. Konuyu kursunuza danışmanız halinde daha detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 17. 07 Mart 2018 - 06:57 | #17

  Ali :

  hocam hayırlı günler . ben silahsız güvenlik kursuna yazıldım derslerimi sorunsuz şekilde işledim sınavı 88 le kazandım güvenlik kursunu aradığımda geri kalan işlemlerinizi biz yapacaz dedi ve aradan bucuk ay geçti bugün msj geldi akşam üstü diyorlarki sertifikalarınızı yarın sabahtan itibaren alabilirsiniz . diyorlar yani sertifikam hazırsa güvenlik soruşturmasına girmişmidir benim uyuşturucudan şuanda görülmekte olan bir mahkemem sabıka kaydım temiz yani sadece mahkekem var ve bu mahkemedende denetim alacam. yani sertifikam çıkmışsa bundan sonra sorun çıkmazmı . çıkarsa nerde nasıl bir sıkıntı çıkar . çıkmaması için nasıl bir yol izlemem gerek yada çıkmayacaksa sıkıntı nasıl bir yol izlemeliyim ?

  Uyuşturucudan işlem gören birinin danışıp sormadan, en azından kursuna bilgi vermeden eğitim alması yanlış olmuş. Uyuşturucuda kamu davasının düşmesi için bir veya beş yıl bekleniyor. Bu süreler, işlemin savcılıkta veya mahkemede yürütülmesine göre değişiyor. Detaylarını bilemiyorum. Kurs sadece sertifikayı hazırlayıp onaylatır. Soruşturma ve diğer işlemler için kişinin kendi başvuru yapması zorunludur. Tüm bunları kursunuzla görüşmenizde yarar var. Uyuşturucu ile ilgili durumu da sorsunlar mümkünse. Eğer beş yıl bekleyecekseniz vergiyi yatırıp beklemek veya düşme kararı çıkınca almak seçeneklerinden hangisi size uyar bilemiyorum. Sorularınıza doğru, yeterli ve açık cevabı alabileceğiniz yer kursunuzdur. İyi günler.

 18. 12 Mart 2018 - 11:12 | #18

  Selim :

  Sertifikayı almak ücretlimi

  Sertifika değil, özel güvenlik eğitimi ücretlidir. Sertifika sınavın kazanıldığını gösterir belgedir. Yan sütun Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde giderlerle ilgili genel bilgi var. İyi günler.

 19. 13 Mart 2018 - 12:18 | #19

  Songül :

  Merhaba hocam ben 5 yıl önce güvenlik kursuna gittim sınavı kazandım ama elimde bir belge yok gittiğim kurs yeri de kapanmış ne yapmam gerekiyor ben sertifikayi çıkarmak istiyorum belgelere nerden ulaşabilirim yardım edermisiniz

  Nüfus cüzdanınızla birlikte iliniz özel güvenlik şubesine başvurup sınav sonucunuz hakkında ekran çıktısı talep edin. Bu belge ile yenileme eğitimi alıp kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İlinizde istenen belgeleri de kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Daha önce kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus vergi/rapor masrafınız olur. İyi günler.

 20. 14 Mart 2018 - 07:20 | #20

  burhan :

  hocam benim güvenlik kartımın süresi 12/07/2018 doluyor ben nisandaki sınavı kaçırdım kayıt yaptırmadığım için mayıstaki sınava gireceğim ne kadar sürede kimlik kartım yenilenir acaba

  Sertifika ve kimlik onay süreleri, istenen belgeler, yapılacak işlemler vb. tüm detaylar illere göre değişir. Bu nedenle sertifikayı alacağınız zamanı kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almak zaman kazandırabilir. İlinizde soruşturma bir aydan az sürüyorsa yetişmeniz mümkün olabilir. Daha detaylı bilgiyi sadece kursunuzdan alınabilirsiniz. İyi günler.

 21. 14 Mart 2018 - 16:01 | #21

  oğuz :

  merhaba hocam, ben 2016 haziran ayında güvenlik sertifikasını aldım. ama güvenlik kartını çıkarmadım. şimdi güvenlik kartını çıkarmak istiyorum, 2016 da almış olduğum belgeler( sağlık raporu vs.) hala geçerlimidir, yoksa tekrardan sağlık raporu almam gerekirmi.

  Özel güvenlikte raporlar bir yıl geçerlidir. İşlemler, istenen belgeler illere göre değiştiği için kursunuza danışarak belge hazırlamanız uygun olur. İyi günler.

 22. 21 Mart 2018 - 06:54 | #22

  halil :

  merhabalar benim eşim 19.04.2013 te sertifika aldı ama kimlik bastırmadı 19.04.2018 gecerlilik süresi doluyo ama şöyle bi sorunumuz var bnm eşim asker çarşı izni iznide yok ne yapabilirim

  Kimlik başvurusundan sonra yaklaşık onay tarihine göre en az altı ay daha çalışma süresi olması gerekir. Son altı ayı kalanlara bile yenilemeden sonra başvurmaları söyleniyor. Dolayısıyla eşinizin başvurması mümkün olsa bile kalan süre nedeniyle kabul edilmez. Terhisinden sonra yenileme eğitimi alıp başvurabilir. Sürenin dolması hak kaybı yaratmaz. İyi günler.

 1. 15 Şubat 2009 - 13:29 | #1