Temel Atış Teknikleri (Özel Güvenlik Adaylarının Poligon Atışları İçin)

09 Nisan 2011 tarihinde yayinlandi

 

Aşağıdaki notlar EGM tavsiyeli kitaplardan yararlanmak suretiyle poligonda atış yapan özel güvenlik adayları için hazırlanmıştır. Başka amaçlarla kullanılamaz.

 

TEMEL ATIŞ TEKNİKLERİ

 

1. DURUŞ

Doğru bir duruş, vücudu; gerilimi en aza indirerek, atış tekniklerinin en rahat uygulanabileceği bir şekle getirmektir. Ayaklar bir omuz genişliğinde açık, vücut ağırlığı iki ayağa eşit dağıtılmış, dizler kilitli olmalıdır.

Vücudun atış pozisyonunda durması ve silahın hedefe yöneltilmesi ile doğrudan ilgisi olmayan bütün kasların gevşek bir vaziyette olması gerekir. Kasların gergin olarak tutulması zamanla yorgunluğa dönüşerek sonraki atışlarda titremenin artmasına neden olabilir. Bu sebeple kaslar; sadece vücudu dengede tutarak, nişan hattını oluşturma ve patlama esnasında silahın kontrolünün devamını sağlayacak kadar gergin olmalıdır.

Omuzlar, kalça ve ayak ekseniyle aynı düzlem üzerinde olmak üzere hafifçe geriye yatırılmalıdır. Omuz kasları doğal rahatlığı içinde bırakılarak, düşürülmemeli ve yukarı doğru çekilmemelidir.

Kollar kasılmadan, eşit ve doğal şekilde ileriye uzatılmalı, dirsek bükülmemelidir. Tabancayı tutan kolun omuz ile birleştiği nokta, dirsek, bilek ve tetik parmağına kadar devam eden düz bir hat oluşturulmalıdır.

Kafa, hedefe yönelmiş tam bir hassasiyet içerisinde; vücut, dengesini koruyabilmesi için tabii vaziyette, yani sağa-sola, öne-arkaya eğik olmadan, tamamen hedefe dönük şekilde nişan alınmalıdır.

2. TUTUŞ (KABZA KAVRAMA)

Tek Elle Kabza Kavrama : Kabza kavrama pozisyonu atıcıya göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak, kabzayı tutacak elin başparmak ve işaret parmağı “V” şekline getirilerek kabza arkadan tam olarak kavranır. Sağ başparmak kabzanın sağına, kabzaya baskı yapmayacak şekilde yapıştırılır, işaret parmağı tetik korkuluğunun üzerinde, diğer üç parmak ve el ayası ile başparmağın en alt etli kısmı ile kavranır. Tetik parmağı, tabancayı tutan elin diğer bütün adalelerinden bağımsız olarak hareket ettirilmelidir.

Çift Elle Kabza Kavrama : Kabzayı tek elle kavramaya ilave olarak, sol elin avuç içi, kabzanın sol tarafına gelecek şekilde yapıştırılmalı, sol el başparmağı haricindeki parmaklar arada boşluk bırakmadan sağ elin parmaklarını üstten sarmalıdır. Kabza doğru şekilde kavranmadan yapılan atışlarda, geri tepmenin etkisiyle her atışta silahın el içerisindeki konumu değişeceği unutulmamalıdır.

3. NEFES

Normal nefes alıp verme sırasında vücuttaki salınım nedeniyle kollarda oynama olur. Silah hedefe doğrultulurken alınan nefesin üçte ikisi verilir. Ciğerlerde kalan hava, vücudun ihtiyacı olan oksijeni sağlayacak yeterliktedir. Tetik düşürmek için en uygun zaman, nefesin üçte ikisi verildikten sonra vücudun hareketsiz kalabileceği 6-8 saniyedir.

4. NİŞAN ALMA

Atış temel teknikleri içerisinde en önemli faktör, doğru nişan almaktır. Göz, gezin ortası, arpacığın silme tepesi ve hedefin alt kenar orta noktasından geçtiği varsayılan hayali çizgiye nişan hattı denir.

Atıcı, hedefte nişan noktasının alt kenar ortasına nişan alarak tetik düşürmelidir. Silah kavrandığında “gez” arpacığa göre daha kontrol edilebilir yerde olduğundan, nişan alma sırasında en önemli unsur “arpacık”tır. Arpacığın üst kenarı, gezin üst kenarı ile aynı seviyede tutulmalı ve arpacık, gez içerisinde her iki tarafında eşit mesafe kalacak şekilde ortalanmalıdır. Atıcının atışa başlarken, arpacığı gez içerisine doğru yerleştirmemesi veya arpacık yerine hedefe bakması sonucunda açısal hata ortaya çıkar. Bu da vuruşların hedef bölgeden uzak bir noktaya toplanmasına neden olur. 25 metreden yapılan bir atışta, gez-arpacık hizalamada yapılacak 1 mm.lik hata, hedefte 25 cm.lik sapmaya neden olabilir.

Nişan hattını oluşturan; gez, arpacık, hedef aynı düzlem üzerinde fakat farklı mesafelerde üç ayrı noktadır. Göz; yapısı gereği aynı düzlem üzerindeki farklı cisimleri aynı netlikte göremeyeceği için odaklandığı noktayı net, diğerlerini flu görür. Silah üzerinde gez ve bulunduğu yer itibariyle hedef sabittir. Bu nedenle nişan hattında konumu değişebilecek olan arpacığın kontrol altında tutulabilmesi için net görülmesi, gez ve hedefin net görülmesine oranla daha önemlidir. Atıcı, kolunun veya bileğinin en küçük bir hareketi ile her an gez içerisindeki konumu değişebilecek arpacığı net görebilmek için, zihinsel olarak da arpacığa odaklanmalıdır.

Atış esnasında; gez ve arpacık net, hedef flu (bulanık) görülmelidir.

Atış Gözünün Tespiti : Nişan alınırken iki göz de açık olsa, aslında bir tek gözle nişan alınmaktadır. Nişan alınan göze “atış gözü”, diğer göze “yardımcı göz” denir. Atış gözünün hangisi olduğunu tespit etmek için, iki göz açık olduğu halde hedefe nişan alınır. Ancak nişan alınırken gözün odak noktası arpacıkta değil, hedefte olmalıdır. Daha sonra silah hareket ettirilmeden sol göz kapatılıp, sağ gözle nişan alınarak nişan hattının bariz bir şekilde bozulup bozulmadığı kontrol edildikten sonra, bu defa hiçbir şekilde hareket ettirilmeden sağ göz kapatılıp sol gözle nişan alınır ve nişan hattının durumu kontrol edilir. Nişan hattı kontrol edilirken hangi gözle nişan hattı bozulmamışsa, o göz atış gözü, diğer göz ise yardımcı gözdür.

5. TETİK DÜŞÜRME

Kabzayı kavrayan el işaret parmağının tırnak ile ilk boğum arasında kalan bölümü, tetik korkuluğuna temas ettirilmeden tetiğin merkezine gelecek şekilde uç kısmına yerleştirilir ve tetik parmağının bağımsız hareketiyle çekilir. Tetik parmağı ancak kabza iyi kavrandığı takdirde en iyi yerini bulur. Tetik düşürme, nişanın doğru alındığı, konsantrasyonun en yoğun, vücut salınımının en az olduğu anda yapılmalıdır. Tetiğin fazla baskı gerektirmeden hareket ettirilerek istinat boşluğunun alınması ile tetik çekme işlemi başlar.

Tetiğin artan bir baskı ile, geriye doğru, düzgün ve kesintisiz bir şekilde ezilmesi tetik düşünceye kadar devam ettirilir. Tetik düşürüldükten sonra hemen bırakılmamalıdır. Silah ateşlendikten sonra nişan hattını bozmadan, gez-arpacık hizalaması ve arpacığın gez içerisindeki konumu izlendikten bir-iki saniye sonra tetik yavaşça bırakılmalıdır.

Tetik ezme işleminin sonuna doğru atıcının patlama ve geri tepme beklentisi sonucu oluşan stres ve kaygı; ani reflekslere sebep olmakta, hatta ateş etmeden önce irkilme, gözleri kapama vb. davranışlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum atışlarda başarısızlığa neden olduğundan patlama sesi normal karşılanmaya çalışılmalıdır.

 

Bu yazı bugün : 31, toplamda : 30469 kişi tarafından okundu.

 1. 06 Mart 2012 - 08:10 | #1

  cemil :

  silah atışında 25 ten 24 sizce nasıl

  Eğitim atışı için gayet iyi ama bu sizin sınavda da aynı başarıyı göstereceğinizi garantilemez. Sınav poligonunda ortam farklı, herkesin acelesi var ve sadece 5 atış yapacaksınız. Sınav atışlarına psikolojik olarak da hazırlanmanızı tavsiye ederim. Bol şanslar.

 2. 04 Aralık 2012 - 16:03 | #2

  mahmut :

  iyi günler SİLAH ATIŞI SONRASINDA SERTİFİKAYI EN KISA SÜREDE NEZAMAN ALABİLİRİZ

  Sertifika onay süreleri illere ve kurslara göre değişir. Ankara’da genel olarak sonuç açıklandıktan sonraki hafta sertifikalar alınır. Daha net bilgi için kursunuza danışmanız gerekir. İyi günler.

 3. 13 Aralık 2012 - 07:00 | #3

  suat :

  sınavda yanlışlar doğruları götürürmü acaba.

  Özel güvenlik sınavlarında yanlış cevaplar doğruları götürmüyor. Kaç doğru cevabınız varsa net hesabı yapmadan hesaplayabilirsiniz. İyi günler.

 4. 13 Aralık 2012 - 07:01 | #4

  ufuk :

  merhaba benim temel eğitim notum 81,silahlı sınav puanım 46,ancak atışta 5 atışımda isabetsiz oldu maalesef bu durumda ortalama olark geçebilirmiyim? teşekkürler

  Temelden 70 üstü not aldığınız için silahlı geçebilmeniz, silah toplamınızın en az 50 olması halinde mümkün olur. Buna göre silahta 46 aldığınız için bir sonraki sınava sadece silahtan girmeniz ve yine en az 50 almanız gerekir. İyi günler.

 5. 31 Mart 2013 - 16:41 | #5

  Yakup bayram :

  bu ders notlarını kim yazdı bilmiyorum ama milleti yanlış yonlendiriyorsunuz, yanlış öğretiyorsunuz arkadaşlar. Bu tabanca atışlarında nişan almada alt kenar ortası diye bir şey olmaz. o ifade uzun namlulu silahlarda 200 metre 300 metre atışları için geçerlidir bizim atışlarımız 15 metre 10 metre. Elimizdeki tabancaların tesirli mesafesi elli metre. Dolayısıyla tam vurmak istediğimiz noktaya nişan almalıyız. lütfen millete yanlış bilgiler verip durmayalım. eski kitaplardaki ifadeleri aynen hala kullanmayalım.

  Bu sitede verilen bilgiler, EGM’nin özel güvenlik eğitiminde kullanılmasını tavsiye ettiği kitaplardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Dolayısı ile bu bilgilerin dışına çıkma imkanımız yok, asıl o zaman yanlış yönlendirme söz konusu olur. Özel güvenlik eğitim ve sınav atışları 15 metreden yapılıyor. Sınavlarda bu kitaplarda verilen bilgiler sorulduğundan bilgileri güncellemek sorumluluğu bize değil, EGM’ye ait. Sadece bir örnek vereyim; sık sorulan bir soruda geçen Sivil Savunma Müdürlüğünün ismi bir kaç defa değişmesine rağmen sınavlarda sorularda halen bu şekilde ifade ediliyor. İyi günler.

 6. 31 Mart 2013 - 16:44 | #6

  Yakup bayram :

  nefesin üçte ikisini neyle nasıl ölçeceğiz peki. Bu ifadeleri yazan arkadaşlar yapmayın. 20 30 sene önceki ders kitaplarında yazan bilgileri olduğu gibi buralara aktarıp millete iyilik etmiyorsunuz.Biz şuna düzgün bir ifade ile vucudumuzun en rahat hali desek yada göğüs kafesimizin en rahat hali desek daha doğru bir ifade olur. Üçte ikisi dersek ölçme şansımız yokki. Öğrencilerimiz hepten bocalıyor bu tür ifadelerle

  Diğer yorumunuzda da belirttiğim gibi burada eleştirdiğiniz ifadeler de EGM’nin tavsiye kitaplarından kaynaklanıyor. İyi günler dilerim.

 7. 15 Haziran 2013 - 15:28 | #7

  ÜMRAN :

  İYİ GÜNLER SİLAHSİZ KİMLİK KARTIM VAR 3 SENE OLDU ALALI ŞİMDİ
  SİLAHLIYA ÇEVİRTECEM SINAV DA NASIL OLACAK SADECE SİLAH SORULARINI MI YAPACAM PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILACAK BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

  Silahsız kimliğinizin kalan süresi kadar geçerli olmak üzere silahlıya geçebilirsiniz. Gireceğiniz sınavın yazılı kısmı yarım saat süreli olup 25 silah sorusundan ve beş atıştan sorumlu olursunuz. İlk sınav notunuzla toplamda 120′yi bulan notu aldığınız takdirde başarılı sayılırsınız. İyi günler.

 8. 28 Haziran 2013 - 09:29 | #8

  elif :

  özel güvenlik ve koruma bölümü mezunuyum ve biz hafta sonu 25 soruluk yazılı sınava gircez pazartesıde 5 atıslık uygulamalı sınav bunlardan harıc bıze baska nottamı verılıyor ………..temel egıtım puanı ne demekk bıze 60 puanı tammladıgınız taktırde gecersınız dendı

  Silah fark eğitimi alan özel güvenlik önlisans mezunlarında geçme notu 50′dir. Her biri iki puan değerindeki 25 silah sorusu ve isabetli her atışın 10 puan üzerinden değerlendirildiği 5 atıştan oluşan sınavdan toplam 50 almanız yeterli. İyi günler.

 9. 28 Haziran 2013 - 09:29 | #9

  nagihan efe :

  ben silahsız punim 72idi smdi silah için tekrar kursa yazldm ne kadar dgru cikarmam grkyr

  Silah yazılı ve atış not toplamınızın en az 50 olması silahlı geçmenizi sağlar. İyi günler.

 10. 29 Haziran 2013 - 07:48 | #10

  elif :

  yani şimdi yazılıdan en az 20 soruyu yapsak 40 puan 1 atıs isabett ettırsek gecıyormuyuzz????

  Özel güvenlik koruma bölümü mezunu olduğunuz için geçersiniz. İyi günler.

 11. 09 Temmuz 2013 - 09:11 | #11

  Başar :

  Ya en fazla kaç yanlış yapıp en kötü ne kadar isabet ettirirsek geçeriz

  Silahlı geçme puanları Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda örnekli olarak açıklandı. Temel ve silah bölümlerinin her birinden 50′den az almamak kaydıyla toplamda 120′yi bulmak silahlı geçmeyi sağlar. İyi günler.

 12. ahmet kantaroglu
  14 Ağustos 2013 - 18:53 | #12

  atış egıtımı ıle sınavdaki atış ınanın cok farklı egıtımde 25 de 25 yaptım polıgonda beste 1 sadece cok farklı atmosferı dıkkat edın

 13. üveys
  17 Eylül 2013 - 07:24 | #13

  acizane tavsiyem poligon farklı oluyor.eger panik varsa mümkün oldugu kadar geç atş yapmanızı kulagnızı sese alştrmanızı tavsye edrim.ve sansnz varsa en sagda yada en solda atın derim.

 14. 28 Eylül 2013 - 15:44 | #14

  leyla karaca :

  5 ekimde sınavım var yazılıda bir sıkıntım yok ama o atışlar yok mu bir çok panik yaptım 25 de 16 oldu.ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

  Bu sayfanın başında anlatılanlar dışında söyleyebileceğimiz bir şey yok. Sonuçta atış ortamını gördüğünüze göre, bir kaç cümle ile anlatılabilecek bir konu olmadığını takdir edersiniz. Ancak panik yapacak bir durum olmadığını söyleyebilirim. Bir yere gitmek için trafiğe, yola çıkmak, kurallara uyulan bir poligondan daha tehlikeli. Tabancayı da korkunç bir şey olarak görmeyin bence, bıçak-makas-elektrikli tüm aletlerden daha tehlikeli değil. En önemlisi kurallara uygun ve sakin davranmayı becerebilmek sanırım. Başarılar.

 15. 04 Ekim 2013 - 15:11 | #15

  furkan :

  benım merak ettiğim olay arpacığı gezin içine yerleştirip nişan aldığımızda sağlıklı bir atış yapabilmemiz için hedefin biraz aşağısına mı yoksa biraz yukarısına mı tutmamız gerekiyor?örneğin poligonun kafasına nişan aldık tam kafasından vurmak için ne yapmamız gerekir ya da hedefi saptırmamak için ne yapmamız gerekir yardımcı olursanız sevinirim

  Hedefin göğüs kısmına nişan almanız yararlı olur. Kıravat biraz yukarda kaldığı için sapmalarda boşa gider. Silah dersinin konusunu burada iki cümle ile anlatmak mümkün değil, takdir edersiniz. Esas olarak kursunuzda aldığınız eğitim ve notlarınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 14 Kasım 2013 - 18:53 | #16

  necip demiroren :

  Mesela silah yazili sinavdan 50 puan aldim atis hic yapamadim gecermiyim 50yi buldugumuz anda geciyormuyuz

  Temel bölümden en az 70, silah yazılısının tamamı doğru olmak kaydıyla 50 aldığınız takdirde hiç atış yapmadan da silahlı geçilebilir. Ancak burada önemli olan silah atış sınavına katılma şartıdır. İyi günler.

 17. 27 Kasım 2013 - 07:17 | #17

  DENİZ :

  silah atışı 2 aralıkmı arkadaşlar bilgisi olan varmı+

  Yazılı sınav merkezi sistem olduğu için tüm yurtta aynı gün yapılır. Ancak atış sınavı illere göre değiştiği için bu sorunuza doğru cevabı sadece kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 18. Ne oldu
  16 Aralık 2013 - 02:03 | #18

  Adamı yormayın sabırla bütün soruları cvplamış baştan bi bakın mutlaka size uygun cvp vardır…

 19. 03 Ocak 2014 - 08:27 | #19

  ayten :

  ben özel güvenlik mnzuyum atışta 3 tane atış yaptım yazlıda en az kaç soru yapmam gerekiyor

  Özel güvenlik bölümü mezunlarının temel bölüm puanı 70 üzerinden hesaplanır. Buna göre silah toplamınızın en az 50 olması gerekir. Atış 30 ise silah yazılıdan en az 20 puan yeterlidir. İyi günler.

 20. 03 Ocak 2014 - 08:29 | #20

  bekir :

  sınava gırmeden atıstık yaptık.. 15 metrede 25 fısek den 15 tanesını vuramayan arkadaslar sılahsız mı sayılıyor….

  Eğitim atışlarında en az 15 isabet şartı aranır. Bu sayıda atış yapamayanlar tekrar 25 mermi alıp atış yapabilir. Bildirimin nasıl yapıldığını kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 21. 15 Ocak 2014 - 18:37 | #21

  selçuk :

  ya emniyette ki atışlar kaç metreden yapılacak…bir çoğu 25 metre diyor…burada sorulara verilen cevabın birinde de 15 metre deniyor…hangisi doğru..

  Sınav atışları 15 metreden yapılır. Bunun dışındaki bilgiler doğru değildir. İyi günler.

 22. 15 Ocak 2014 - 18:39 | #22

  Tamer :

  Mrblar öncelikle her soruyu itina ile cvpladığınız için teşekkürler,benim sorum; poligonda 5 atışlık sınav esnasında hedefin üzerindeki numaralandırmayamı yoksa hedefe denk gelsinde ortası sagı solu fark etmezmi? Not neye göre veriliyor. Teşekkürler..

  Özel güvenlik eğitim ve sınav atışlarında kullanılan hedef kağıtlarında numara yoktur. Numaralandırma sadece hizmet içi eğitim atışlarında kullanılan hedef kağıtlarında vardır. Sizin eğitim atışınızda bir karışıklık olmuş sanırım. Sınavda kullanılan hedef kağıdında yarım boy erkek silueti olup bu siluetin bedenine isabet eden her atış 10 puan olarak değerlendirilir. Çizgi üzerinde kalan atışlar sayılmaz. İyi günler.

 23. 04 Şubat 2014 - 07:51 | #23

  abdullah :

  özel güvenlik ve koruma bölümü mezunuyum yazılı sınava girdim 25 soruluk bizim kaç puan almamız gerekir atışla birlikte toplam ?

  Özel güvenlik önlisans mezunlarının silahlıya geçerken mezuniyet notu 70 kabul edilir. Buna göre atış dahil silahtan en az 50 almak yeterlidir. İyi günler.

 24. 04 Şubat 2014 - 07:55 | #24

  furkan :

  hocam iyi günler silahı başımıza göre ortaladığımızda tek gözüm kapalı nişan aldığımda nişan aldığım nokta farklı,iki gözüm açık şekilde nişan aldığımda nişan aldığım nokta farklı oluyor..en doğru nişan alma taktiği nasıl olmalı tek gözümüz kapalı şekilde mi iki gözümüz açık şekilde mi nişan almalıyız aydınlatırsanız sevinirim saygılar

  Yukarıdaki notlarda atış gözünün tespiti ile ilgili bölümde verilenleri okumanızı tavsiye ederim. Normal şartlarda da bu bilgileri kursta uygulamalı almanız gerekir. Atışa hazırlanma, isabetli atışın püf noktalarını en doğru silah hocaları anlatabilir. Silah hocamıza sordum ama anlattıkları burada yazabileceğim kadar kısa değil. Başarılar.

 25. 04 Şubat 2014 - 11:06 | #25

  Hakan :

  ben sağakım atışta sol gözümümü kapatmam gerek yoksa farketmez mi? şimdiden teşekkür ederim?

  Yukarıdaki yazıda atış gözü tespiti ile ilgili bölümü okumanızı tavsiye ederim. Sağ ve sol gözünüzü tek tek deneyerek atış gözünüzü tespit edebilirsiniz. Hedefteki görüntü hangisini kapattığınızda değişmiyorsa o gözünüz atış gözünüzdür. İyi günler.

 26. meryem
  05 Nisan 2014 - 17:55 | #26

  merhaba ben atıcılığa başlamak istiyorum nasıl başlamam gerektiğini bilmiyorum ne yapmalıyım

 1. Henüz geri izleme yok.