Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

Temel eğitimin yazılı sınavında her biri 1 puan olan 100 soru sorulmaktadır. Başarılı olabilmek için en az 60 adedini doğru cevaplamak gerekmektedir (Yanlış doğruyu götürmüyor).

 

Bu yazı bugün : 10, toplamda : 101558 kişi tarafından okundu.

 1. 23 Mart 2016 - 18:10 | #1

  Adem :

  Merhabalar hocam
  Silahsiz sertifikam var bu hafta silahli icin sinava giricem silahli sorulardan ve atistan kaç puan almam gerekli.
  TEŞEKKÜRLER

  Silah bölümündeki 25 sorunun her biri iki puan, her isabetli atış 10 puan üzerinden değerlendirilmek üzere silahın tam notu 100′dür. Bu bölümlerin toplamından en az 50, ilk temel notunuzla en az 120′yi sağlayan rakamlar, silahlı geçmenize yeter. Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda örnekleri görebilirsiniz. İyi günler.

 2. 25 Mayıs 2016 - 16:17 | #2

  Süleyman :

  Hocam ben özel güvenlik mezunuym üniversitesi okudum silah la tisa girdim puanm nasl hesaplanır

  Özel güvenlik önlisans mezunlarının silahlıya geçerken silahsız adaylarda başarı için aranan en düşük puan olan 60 kabul ediliyor maalesef. Dolayısıyla geçebilmek için silah yazılı + atış notunuzun en az 60 olması zorunlu. İyi günler.

 3. 21 Ekim 2016 - 10:15 | #3

  Eda :

  Merhabalar hocam.Ben silahsiz ögg sertifikasi almak istiyorum.Hangi konulardan sorumluyum? Hepsini yazar misiniz lutfen rica ediyorum.Benim aldigim kitapta silah bilgisi ve atis gibi konular da var bunlara calismali miyim bilmiyorum…Tesekkurler

  Bir anlamda özel güvenlik kitap özetini istediğinizin farkında mısınız bilemiyorum. Silahsız eğitim alacağınıza göre kitabınızın sadece silahsız (temel) bölümünden sorumlu olursunuz. Eğitimle ilgili sorularınızı kursunuza da sorabilirsiniz ayrıca. İyi günler.

 4. 22 Kasım 2016 - 15:40 | #4

  Tolga :

  Hocam hangi dersten kaç soru çıkıyor acaba (hukuk yangın gibi)

  Soru sayısı, ders saati ile oranlıdır. Hukuk, Güv.Ted. 20, Yangın 10 gibi. İyi günler.

 5. 01 Şubat 2017 - 10:56 | #5

  Bülent :

  Hocam ben 125 sorudan 80 yada 80 alsam aldığımda silah atışındada hiç vuramasam silahsız almak istemesem silahlı belge için tekrardan hem yazılıya hemde silah atışına girmemmi gerekiyor sadece silah atışı için tekmi para yatıracagım hocam yoksa iki sınav içinmi para yaptıracağım?

  Temelden 70 ve üstü alıp silah atışından hiç isabet kaydedemeyenler, silah sorularının tamamını doğru yaparlarsa silahlı geçebilirler. Silahtan kalanlar isterlerse silahsız kart başvurusu yapıp kalan sınav haklarını silahlıya geçme için kullanabilirler. Ancak sınav arasındaki süreyi dikkate alıp kısa zamanda aynı belgeleri tekrar hazırlamanın külfetini de unutmamak lazım (Rapor-vergi bir kez yeterlidir, diğer belgeler tekrar istenir). Temelden geçerseniz, silah sınavında silah yazılı ve atış toplamının en az 50 olması ve temel notla toplamının 120 olması yeterlidir. Sadece silahtan girenlerden de 60 TL isteniyor maalesef. Zamanında yatırıp dekontu teslim etmek için kursunuzla irtibatta olunuz. İyi günler.

 6. 19 Mayıs 2017 - 08:42 | #6

  Saban :

  Selamn alykm hocam ben57 36 10 aldm sinavlardan ama bizim yazildimiz kurstaki atis sinavindan kullandklari silah arizaliymis dilekce yazip itiraz etsek atis sinavina tekrar girebikirmiyiz acaba

  Silah arızalarına atış yapılırken o anda itiraz edilirse anlamlı olur. Sonuçlar açıklandıktan sonra bir faydası yok maalesef. İyi günler.

 7. 10 Haziran 2017 - 13:21 | #7

  emir dalyan :

  s.a hocam ben silahsız özel güvenlik olacam sınavda silahlı sorular çıkarmı bana acaba teşkür ederim

  Silahsız adaylar sadece silahsız sorulardan sorumludur doğal olarak. İyi günler.

 8. 15 Ocak 2018 - 12:08 | #8

  murat salman :

  öncelikle hakımı içislerbakanlığına helal etmiyorum çünkü sınavlarda yüzde50 aldım sinavi gecemedim kaldım yani silhsız olarak sınava girmistim hep yüzde50 ile kaldım 1.200 tl para gitti yazıklar olsun size çünkü siz bilerek yapıyorsun kimse kazanamassın yüzde60 sart kosuyorsunuz sınava yüzde50 sarti koyunda boyunuz ölçusünü köreyim

  İçişleri Bakanlığında ne hakkınız var bilemiyorum, sadece özel güvenlik eğitimi için diyorsanız sadece 40 TL sınav ücreti vardır. İçişleri Bakanlığı vaat ettiği sınavı zamanında yaptıysa bir hak yok sanırım. Kursunuzu diyorsanız, onlar da eğitimi vermekten sorumlu. Dersleri işleyip ilgili hocaları zamanında bulundurdularsa onlar da üstüne düşeni yapmış demektir. İşlem, matemetik, ezber, formül, tarih sorusu olmayan, yanlışın doğruyu götürmediği, sonunda meslek edinilecek 100 soruluk bir sınavın 60 tanesini de adayların bilmesi gerekmez mi? Yani burada bir başarısızlık varsa sizin dışınızda olamaz, bu işe talip olduğunuza göre sizin de çalışmak gibi bir mesuliyetiniz var demektir. İçişleri Bakanlığının bu sınavlarda maddi anlamda bir kârı yok, 1200 TL silahsız kimliği almanın vergi dahil maliyeti olabilir. Siz vergi hariç 1200 TL verdiyseniz gerçekten yüksek bir maliyet. Bulunduğunuz ilde az kurs varsa fiyat ondan yüksek sanırım. Aslında bu maliyetin hakkını vermek için bile çalışmak gerekirdi. Bir daha sınava girecekseniz, soruları iyi okuyun, kaydırma yapmayın, cevap değiştirirseniz eski şıkkı iyi silin, optik okuyucu iyi silinmemiş cevaplı soruları yanlış sayıyormuş. İyi günler.

 9. 06 Şubat 2018 - 08:46 | #9

  Ramazan :

  Sinav sorulari zormu

  Bu sorunun net cevabı yok ne yazık ki, size kolay gelen başkasına zor gelebilir. Eğitim aldıktan sonra geçmiş sınav sorularına çalışabilirsiniz. İyi günler.

 10. 08 Şubat 2018 - 08:47 | #10

  Yusuf :

  Merhaba hocam benim bir sorum olacaktı hocam ben temel eğitimden 91 doğru silah sorularından 24 doğru ve atışlarda sadece 1 tane tek vurabildim silahlı olarak geçtim mi? teşekkür ederim

  Temelden 70 ve üstü alanların silah toplamının en az 50 olması kaydıyla silahlı geçerler. Bu durumda siz de geçmiş görünüyorsunuz. İyi günler.

 11. 08 Şubat 2018 - 08:48 | #11

  yaren :

  Mrb hocam ben silahsız güvenlik olmak istiyorm liseyi btiriyorum ne yapmam gerek bu konuda

  Sıkça Sorulan Sorular bölümünde eğitim-yaş şartları, Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde giderlerle ilgili bilgi var. Kayıt için de ilinizdeki kurslarla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 12. 10 Şubat 2018 - 15:58 | #12

  yasemin :

  güvenlik olmak istiyorum ama hiçbir bilgm yok yardımcı olabilirmisiniz

  Sıkça Sorulan Sorular bölümünde aranan şartlar, Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde giderlerle ilgili genel bilgi var. Lütfen okuyunuz, eksik kalan bilgileri de ilinizde kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz uygun olur. İyi günler.

 13. 26 Mart 2018 - 08:15 | #13

  caglayan :

  Silahsiz sinavinda 59 doğru yaptim geçme ihtimalim varmi

  Silahsız bölümde başarılı olabilmek için en az 60 almak gerekir. İtiraz için soruyorsanız sonuçların açıklanmasını takip eden haftadan sonra mümkün değil. Sanırım kursunuzla görüşseniz iyi olur, sınav hakkınız devam ediyorsa başka sınava girebilirsiniz. İyi günler.

 14. 28 Mart 2018 - 07:55 | #14

  vedat :

  hocam merhabalar öncellikle benim kurs yerim istanbul fakat başka bir ilde girmek istiyorum sınava bu mümkün mü? tşkler..

  Özel güvenlik sınavlarına sadece eğitimin alındığı ilden girilebilir, sınav merkezi değişikliği yapılmaz. İyi günler.

 15. 29 Mart 2018 - 08:59 | #15

  NADİRE :

  ENGELLİ RAPORU OLAN ÖZEL GÜVENLİK SETİFİKASI ALABİLİRMİ RAPOR KRONİK HASTALIK YÜZDE43 SINAVLARA GİRDİM KAZANAMADIM

  Özel güvenlik eğitimine başlamadan önce “özel güvenlik olur” ibareli raporu almak zorunludur. Sınava girdiğinize göre raporunuz var demektir. Dolayısıyla başarılı olduğunuz takdirde sertifika ve kimlik alabilirsiniz. İyi günler.

 16. 02 Nisan 2018 - 11:35 | #16

  SALİH ENSAR :

  hocam oncelıkle tesekur edeım verdıklerınız cevaplar ıcın HOCAM BEN SILAHLI G.SERTIFIKASI CIKARACAM AMA KURS BIZE GUVENLIK DERSI VERMIYOR 2, SORUM HOCAM SILAH LI SERTIFIKADA EN AZ YAZILI SINAVDA KAC NET YAPMAM LAZIM ATSILARDA ISE KAC TANE VURMAM LAZIM SIMDIDN TESEKURLER

  Kursunuz ders vermiyorsa size de kurs parasını ödememe hakkı doğar o zaman. Eğitim almayan birinin (üstelik silahlı) sınavları başarması, görev yaparken sıkıntı yaşamaması mümkün değil. Zaten süre açısından yetersiz olan eğitimi almak için kursunuzu zorlayın. Silahlı olmanız apayrı sıkıntı, atış-poligon eğitimini de mutlaka görmeniz lazım. Size kursunuzun vermediği eğitimi, telafi edecek bir yol öneremem, dersin yerini tutacak bir şey yok. Üstelik emniyet denetiminde derste olmadığınız tespit edilirse eğitiminizin geçersiz sayılması gibi bir risk de var. Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda silahlı geçme notlarını örnekli olarak görebilirsiniz. Hem kendi, hem de sınav komisyonu ve o esnada sınava giren kursiyerlerin sağlığı açısından poligon eğitimi almadan atış sınavına kesinlikle girmemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 17. 21 Nisan 2018 - 14:33 | #17

  Özge :

  Silahsız sinava girdim 58 puan aldim itiraz etmeyi dusunuyorum kabul olurmu itirazim

  İtirazların kabul edilip edilmeyeceği elbette önceden bilemeyiz. Ancak şimdiye kadar en fazla 1 puanlık düzeltme yapıldığı için 59 alsaydınız daha fazla şansınız olabilirdi, ancak karar sizin. İtiraz edecekseniz süreyi geçirmeden yapılacakları kursunuzla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 18. 25 Mayıs 2018 - 14:20 | #18

  Oğuz :

  Iyi günler. Ben özel güvenlik ve koruma önlisans mezunuyum. Silahli özel güvenlik kimlik kartimda var. Iller bankasına (ilbank) genel müdürlügüne başvuru yaptım. Ama askerlikle ilgili bir sey sormadılar. Askerligim 2022 e kadar tecilli. Bi sorun olur mu ilbank da

  Bu konuda karar yetkisi tamamen başvurduğunuz kuruma ait olduğu için bilemiyorum. Dolayısıyla size net cevap verecek yer de orası. Başvurunuzu kabul ettiklerine göre sorun olmamasını dilerim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.