Tüm Özel Güvenlik Görevlilerinin Dikkatine

13 Eylül 2011 tarihinde yayinlandi

5188 SAYILI YASANIN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE, 11 EYLÜL 2011 (RG – 11.09.2011 - 28051) TARİHİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

11.09.2011 tarihli değişikle “renk körlüğü” ve ”ortopedi” ile ilgili hususlar, özel güvenlik olmaya  engel hallerden çıkarılmıştı. Ancak 6136 Sayılı Kanun ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte (Madde-15  Değişik: R.G.: 29.12.1999 S: 23921) geçen “…. silah taşımalarında ve bulundurmalarında psikolojik, nörolojik veya fiziki rahatsızlıklar  bakımından sakınca bulunmadığına dair doktor raporu …” ibaresi nedeniyle silahlı adayların raporlarında “Ortopedi” bölümü  onayı aranacağı bildirilmiştir.

 

Buna göre silahlı ve silahsız adaylarda aranan sağlık koşulları farklı olduğundan aşağıdaki bilgiler de yeni duruma göre güncellenmiştir.

Yönetmelik değişikliği, hizmet şirketlerinin bildirimleri vb. konularla ilgili değişiklikler de içermektedir. Aşağıdaki bilgiler sadece temel-yenileme eğitimi alanlar veya almayı düşünenlerle ilgili olan konulardır.

1. Silahlı veya silahsız tüm adaylar için sorun olan “renk körlüğü” özel güvenlik olmaya engel hallerden çıkarıldı.

2. Silahsız raporlarında “Ortopedi” bölümü kaldırılmıştır.

3. Yenileme eğitimi alanlar (ÖGG kimlik kartı olması kaydıyla); güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunun olumlu olması ve özel güvenlik yenileme eğitimi sertifikası ile ruhsat harcı yatırmadan, sağlık raporu almadan kimliklerinin yenilenmesini talep edebileceklerdir.

4. Silahsız yenileme eğitimi görenler, kimliklerini silahlıya çevirmek istediklerinde bu eğitim, “temel” kapsamında olduğu için tam teşekküllü devlet hastanesinden, heyet raporu almaları gerekir.

5. Özel güvenlik kimlik kartları yetkili makam tarafından düzenlendikten sonra, kişinin adres kayıt sisteminde kayıtlı adresine posta ile gönderilerek kendisine veya kanuni vekiline teslim edilecek, ancak kimlik kartının bedeli ve basımına ilişkin esaslar henüz açıklanmadı.

6. Genel kolluk kuvvetlerinden ve MİT’ten emekli olanlarla en az beş yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleri ile görevinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitim şartı ve (silahsızlar ortaokul, silahlılar lise) mezuniyeti aranmıyor. Bu şekilde görevlerinden ayrılanlar,  kimlik kartı almak için görevlerinden ayrıldıkları tarihten itibaren beş yıl dolmadan başvuruları halinde bir defalığına eğitimden muaf olurlar.  Ancak ilk kimlik kartını çıkardıktan sonra beş yılda bir yenileme eğitimlerine katılmaları gerekir. Beş yıl dolduktan sonra başvuranlardan temel eğitim sertifikası istenir.

7. Yenileme eğitimine katılan özel güvenlik görevlileri ile yöneticilerin hizmet ve iş akitleri devam eder, eğitim süresince özlük haklarından yoksun bırakılamaz. şeklinde ifade edilen  (ÖGHDKUİY 34.madde son ek fıkra) bu maddedeki özlük haklarının devam edeceği hususu, sadece yenileme eğitimi (yaklaşık 8 gün) süresini kapsamaktadır.  Konuya ilişkin uygulamanın detayları için  tıklayınız.

8. Özel güvenlik eğitim kurumlarının yöneticisi/yöneticilerinin müteselsilen sorumlu olacak şekilde silah taşıma yetkisini haiz, kurum tarafından görevlendirilecek ve valiliğin uygun gördüğü kişiye kursiyer sayısı oranında silah ve mermi nakline izin verilebilecek. Buna göre eğitim ve sınav atışlarında yöneticinin bizzat bulunması zorunluluğu kalktı. Yöneticinin sorumluluğu devam etmek kaydıyla bu konuda silah taşımaya haiz, uygun personelini görevlendirebilecek.

9. Raporun eğitime başlamadan alınması zorunlu olmadığı dönemlerde özel güvenlik sertifikası alıp  renk körlüğü nedeniyle rapor alamayanlar, bulundukları il emniyetlerine dilekçe ile başvurarak kalan süreleri için kimlik talep edebilirler.

11. Herhangi bir özel güvenlik şirketi veya kuruma bağlı olarak çalışanlardan kimlik kartını kaybedenlerin buna ilişkin bildirimleri işveren tarafından yapılacaktır. Özel güvenlik olarak çalışmayanlardan kimlik kartını kaybedenler ise ikamet ettikleri il emniyetine dilekçe ile başvurabileceklerdir. 

12. İlk defa özel güvenlik (temel) eğitimine başvuranlarda sağlık raporunun kursa başlarken alınması konusunda değişiklik yapılmamıştır. Rapordan muafiyet sadece yenileme eğitimi alanlar için sözkonusudur.

 Konuya ilişkin değişiklikleri EGM Resmi Sitesinden görmek için tıklayınız.

Bu yazı bugün : 6, toplamda : 81965 kişi tarafından okundu.

 1. 15 Temmuz 2017 - 12:37 | #1

  Büşra GÜLYAYLA :

  Hocam emniyet teşkilatında 4 yıl 7 ay koruma ve emniyet memuru görev yaptım.sözleşmeli olarak.kamu +Fiili hizmet sürem ise 5 yıl 8 ay.hakkımda herangi bir idari veya baska turlu birsoruşturma yok.sözleşmede ki 1 ay önceden bildirilmek kaydıyla sözleşmesi fesh edilebilir maddesine dayanarak sözleşmem fesh edildi.bu durumda emniyet teşkilatında 5 yıl çalışma sartiyla sertifika almadan özel güvenlik olabilir maddesine girer miyim.cevap bekliyorum saygilarimla

  Bir defaya mahsus eğitimden muafiyet sağlayan durum, genel kolluk mensubu olarak en az beş yıl görev yapma, kendi isteğiyle ayrıldığını belgeleme gibi şartlar gerektirir. Yaptığınız görevin genel kolluk kapsamında olmaması nedeniyle bu arada en az beş yıl, kendi isteğiyle ayrılma gibi diğer şartların da tutmaması nedeniyle bence mümkün değil. Ancak daha kesin cevap için bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışıp netleştirmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 23 Ekim 2017 - 09:53 | #2

  soner :

  hocam güvenlik kartı çıkanakadar her hangi bir kurumda güvenlik olarak çalışılabiirmi mesela benim güvenlik kartım güvenlik soruşturmasında

  Özel güvenlik statüsünde çalışabilmek sadece kimlik kartı ile mümkündür. Sertifika ile çalışılamaz, o sadece sınavın başarıyla verildiğini gösteren bir belgedir. Bu nedenle özel güvenlik olarak çalışacaksanız kimlik elinizde olmalı. İyi günler.

 3. 23 Ekim 2017 - 13:18 | #3

  halil :

  iyi günler hocam 1 ay oldu kimliğim hala gelmedi kesin gelecekmi yada sorgu için bi yerlere başvurmam gereklimi silahsız kimlik kartı

  Kimlik onay süreleri, istenen belgeler illere göre değiştiği için sadece kursunuz ve başvuru yaptığınız yerden bu sorunuza doğru cevap alabilirsiniz. İstanbul için inanın bilgim yok. İyi günler.

 4. 25 Ekim 2017 - 09:52 | #4

  mustafa özen :

  hocam yasındayım ve emekli polisim. guvenlik sertıfikası için kursa tabimiyım. ücret vermeden belge alabiliyormuyz

  Emekli olduğunuz tarih üzerinden beş yıl geçmedi ise bir defaya mahsus, sadece kurs ücreti giderinden kurtarıp kimlik alabilirsiniz. Rapor-vergi gibi masrafları yapmanız gerekir. Bulunduğunuz ilin özel güvenlik şubesine uğrayıp danışırsanız belgeler ve temini konusunda eski meslektaşlarınız yardımcı olacaklardır. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster