Tüm Özel Güvenlik Görevlilerinin Dikkatine

13 Eylül 2011 tarihinde yayinlandi

  

5188 SAYILI YASANIN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE, 11 EYLÜL 2011 (RG – 11.09.2011 - 28051) TARİHİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

 

11.09.2011 tarihli değişikle “renk körlüğü” ve ”ortopedi” ile ilgili hususlar, özel güvenlik olmaya  engel hallerden çıkarılmıştı. Ancak 6136 Sayılı Kanun ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte (Madde-15  Değişik: R.G.: 29.12.1999 S: 23921) geçen “…. silah taşımalarında ve bulundurmalarında psikolojik, nörolojik veya fiziki rahatsızlıklar  bakımından sakınca bulunmadığına dair doktor raporu …” ibaresi nedeniyle silahlı adayların raporlarında “Ortopedi” bölümü  onayı aranacağı bildirilmiştir.

 

Buna göre silahlı ve silahsız adaylarda aranan sağlık koşulları farklı olduğundan aşağıdaki bilgiler de yeni duruma göre güncellenmiştir.

 

Yönetmelik değişikliği, hizmet şirketlerinin bildirimleri vb. konularla ilgili değişiklikler de içermektedir. Aşağıdaki bilgiler sadece temel-yenileme eğitimi alanlar veya almayı düşünenlerle ilgili olan konulardır.

1. Silahlı veya silahsız tüm adaylar için sorun olan “renk körlüğü” özel güvenlik olmaya engel hallerden çıkarıldı.

2. Silahsız raporlarında “Ortopedi” bölümü kaldırılmıştır.

3. Yenileme eğitimi alanlar (ÖGG kimlik kartı olması kaydıyla); güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunun olumlu olması ve özel güvenlik yenileme eğitimi sertifikası ile ruhsat harcı yatırmadan, sağlık raporu almadan kimliklerinin yenilenmesini talep edebileceklerdir.

4. Silahsız yenileme eğitimi görenler, kimliklerini silahlıya çevirmek istediklerinde bu eğitim, “temel” kapsamında olduğu için tam teşekküllü devlet hastanesinden, heyet raporu almaları gerekir.

5. Özel güvenlik kimlik kartları yetkili makam tarafından düzenlendikten sonra, kişinin adres kayıt sisteminde kayıtlı adresine posta ile gönderilerek kendisine veya kanuni vekiline teslim edilecek, ancak kimlik kartının bedeli ve basımına ilişkin esaslar henüz açıklanmadı.

6. Genel kolluk kuvvetlerinden ve MİT’ten emekli olanlarla en az beş yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleri ile görevinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitim şartı ve (silahsızlar ortaokul, silahlılar lise) mezuniyeti aranmıyor. Bu şekilde görevlerinden ayrılanlarda kimlik kartı almak için görevinden ayrıldığı tarihten itibaren beş yıl olan süre kaldırıldı. Ancak ilk kimlik kartını çıkardıktan sonra beş yılda bir yenileme eğitimlerine katılmaları gerekiyor.

7. Yenileme eğitimine katılan özel güvenlik görevlileri ile yöneticilerin hizmet ve iş akitleri devam eder, eğitim süresince özlük haklarından yoksun bırakılamaz. şeklinde ifade edilen  (ÖGHDKUİY 34.madde son ek fıkra) bu maddedeki özlük haklarının devam edeceği hususu, sadece yenileme eğitimi (yaklaşık 8 gün) süresini kapsamaktadır.  Konuya ilişkin uygulamanın detayları için  tıklayınız.

8. Özel güvenlik eğitim kurumlarının yöneticisi/yöneticilerinin müteselsilen sorumlu olacak şekilde silah taşıma yetkisini haiz, kurum tarafından görevlendirilecek ve valiliğin uygun gördüğü kişiye kursiyer sayısı oranında silah ve mermi nakline izin verilebilecek. Buna göre eğitim ve sınav atışlarında yöneticinin bizzat bulunması zorunluluğu kalktı. Yöneticinin sorumluluğu devam etmek kaydıyla bu konuda silah taşımaya haiz, uygun personelini görevlendirebilecek.

9. Raporun eğitime başlamadan alınması zorunlu olmadığı dönemlerde özel güvenlik sertifikası alıp  renk körlüğü nedeniyle rapor alamayanlar, bulundukları il emniyetlerine dilekçe ile başvurarak kalan süreleri için kimlik talep edebilirler.

11. Herhangi bir özel güvenlik şirketi veya kuruma bağlı olarak çalışanlardan kimlik kartını kaybedenlerin buna ilişkin bildirimleri işveren tarafından yapılacaktır. Özel güvenlik olarak çalışmayanlardan kimlik kartını kaybedenler ise ikamet ettikleri il emniyetine dilekçe ile başvurabileceklerdir. 

12. İlk defa özel güvenlik (temel) eğitimine başvuranlarda sağlık raporunun kursa başlarken alınması konusunda değişiklik yapılmamıştır. Rapordan muafiyet sadece yenileme eğitimi alanlar için sözkonusudur.

 

 Konuya ilişkin değişiklikleri EGM Resmi Sitesinden görmek için tıklayınız.

Bu yazı bugün : 0, toplamda : 53635 kişi tarafından okundu.

 1. 18 Ağustos 2012 - 12:49 | #1

  mustafa oğul :

  tskda uzman çavuş olarak çalışıyorum silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum halen tskda çalışıyor olmam bu sertifikayı almama ve kurumumla ters düşme gibi durumum olur mu yada ben bir uzman çavuş olarak silahlı güvenlik sertifikası almak zorundamıyım.

  Jandarma veya Sahil Güvenlik bünyesinde muvazzaf çalışıyorsanız emekli olup kartınızı aldıktan sonraki beş yıl özel güvenlik eğitiminden muaf olursunuz. Bu iki sınıf dışında görev yapıyorsanız TSK mensubu da olsanız özel güvenlik eğitimi almanız gerekir. Mesai saatleri dışında veya izin döneminizde olmak kaydıyla eğitim almanız mümkün. Bunu kayıt olacağınız kursla görüşüp ayarlayabilirsiniz. İyi günler.

 2. 05 Şubat 2013 - 15:56 | #2

  erhan :

  ben muzzaf(kadrolu) uzman jandarmayım (Genel Kolluk)ögg kartı almam için kurs almam gerekiyo mu. 5188 sayılı özel güvenlik yönetmeliğinde yapılan bir madde değişikliğinde ‘Genel Kolluk ve Mit personelin kurs almasına gerek yok diye yazıyo.O bilgi yanlış değilse şayet ben nasıl ögg kartı alırım lütfen net bilgisi olan cevap verebilir mi.iyi günler

  Jandarma sınıfı muvazzaf personelden; en az beş yıl görev yaptıktan sonra kendi isteği veya emekli olmak suretiyle ayrılanlar kurs görmeden özel güvenlik kimlik kartı çıkarabilirler. İlk kimliği aldıktan sonra beş yıl eğitimden muaf olurlar. Yapılacak işlemleri, sitemizin Kategoriler/Bağlantılar/EGM/Rehber bölümünün en altında Genel Kolluk Emeklileri İçin İstenen Belgeler ve Dilekçe Örneği başlıklı bölümü tıklayarak görebilirsiniz. İyi günler.

 3. 12 Şubat 2013 - 16:38 | #3

  aydın :

  selam 2010 yılında özel güvenlik kartı cıkarmak için yatırdıgım harcı kart cıkarmaktan vazgectigim için geri alabiliyormuyum
  iyi günler

  Harcı yatırdığınıza dair dekontun asıl sureti sizde ise geri alabilirsiniz. Bunun için parayı yatırdığınız yere başvurmanız gerekir. İyi günler.

 4. 04 Şubat 2014 - 10:43 | #4

  samet taşkın :

  hocam meraba. Ben askerlikten muafım gece körlüğü var. Kursa kayıt olurken sağlık raporu aldım gece ve gündüz çalışabilır yazıyodu. Acaba bi sıkıntı olurmu

  Gece körlüğü durumu tespit edilip rapora yazıldı ise sorun olabilir. Gece körü olduğunuz raporda yazmıyorsa sorun olmaz. İyi günler.

 5. 13 Ekim 2014 - 13:17 | #5

  berkay :

  mrb hocam 7,5 yıldır bankada güvenlik olarak gurbette çalışıyordum 20 gün önce tayinim memleketimin bir ilçesine atandım bizim ev merkezde ilçeyle arası 40 km orda çalışan personel geliş gidiş yapıyo buna gööre biz güvenlik oalrak adres olarak ikamet zorunluluğmuz varmıdır

  Mesai saatlerini aksatmadığınız sürece sorun olmaz. Özel güvenliklerin işyeri ile aynı belediye sınırları içerisinde ikamet gibi bir zorunluluğu yok. İyi günler.

 6. 18 Şubat 2015 - 13:57 | #6

  bülent :

  hocam kimlik süresi dolmadan kaç ay öncesinden kursa kayıt olmak daha garantilidir..teşekkürler.

  Gireceğiniz sınavdan yaklaşık 40 gün önce eğitim tamamlanacak şekilde kurs görmeniz gerekir. İyi günler.

 7. 24 Şubat 2015 - 12:40 | #7

  ibrahim halil :

  hocam ben sol ayaktan 1.5 2 cm kısa silahlı alabilir miyim

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık raporu istenir. Belirttiğiniz durumda karar yetkisi hekimindir. Şansınızı deneyecekseniz rapor ücretini yatırmadan önce ortopedi bölümü ile görüşebilirsiniz. Eğer hastane olumsuz çıkarsa silahsızda ortopedi onayı gerekmediği için silahsızı düşünmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 07 Mart 2015 - 09:25 | #8

  hıfzı özbekmez :

  kamudan güvenlikten emekliyim sertifika sürem geçti.emekli olalı 2 yıl oldu. yenilemem için ne yapmam lazım. kolluk kuvvetlerine sağlanan haklardan bende yararlanabiliyormuyum

  Kamudan emekli olmanız, genel kolluk emeklilerine sağlanan ilk beş yıldaki muafiyeti sağlamaz. Bulunduğunuz ilde herhangi bir özel güvenlik kursundan yenileme eğitimi almanız gerekir. Gireceğiniz sınavın açıklandığı tarihten itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. İyi günler.

 9. 24 Mart 2015 - 14:10 | #9

  hüso :

  admin kardeşim ben sağlık raporunu bir yıl önce aldım ama silahlı güvenlik kimlik kartını daha çıkarmadım ancak sağlık raporu yenileme kalktı diye duydum bizi de ilgilendiriyor mu yoksa sadece kimlik yenileyecekler için mi yardımcı olursan sevinirim şimdiden TEŞEKKÜR EDERİM….

  Diğer yorumda yenileme olduğunuzu belirtmemişsiniz. Eğer yenileme kapsamında kimlik başvurusu yapacaksanız, daha önceden kimliği olanlardan rapor-vergi istenmediği için almanıza gerek yok. Bulunduğunuz ilde istenen belgeleri öğrenim kimlik yenileme başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 10. 24 Mart 2015 - 14:11 | #10

  umut :

  kimlik yenilemede sınavda kalma varmı yok diye duydum doğrumu…

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme, baraj not yok. İyi günler.

 11. 16 Nisan 2015 - 16:18 | #11

  Hüseyin :

  Merhaba ben kısmi renk körüyüm. Gireceğim astsubaylık sınavında bu sorun olur mu benim için.

  Bu konuyu başvuracağınız yerden sormanız gerekir. İyi günler.

 12. 16 Nisan 2015 - 16:19 | #12

  erkan :

  Merhaba. Bende renk körlüğü olduğunu düşünüyorum. Silahsız sertifika yenilemesi eğitimi alıyorum. Silahlı sertifika almak istiyorum ama renk körlüğünden dolayı sorun çıkar diye endişeleniyorum. Renk körlüğü silahlı sertifika almaya engel olurmu?

  Renk körlüğü, silahlı-silahsız fark etmeksizin engel değildir. Başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 13. 04 Mayıs 2015 - 08:29 | #13

  fatma :

  merhaba.. ben ogg yenileme kimlik kartini cikarmak icin il jandarmaya dosyami verdim. gidip karti almam gerekiyo çalismiyorum da suresi varmi almasam ne olur 6 ay sonra alsam zaman aşimina ugrar mi

  Kimlik onaylandıktan sonra alıp almamak sizin bileceğiniz bir durum. Kimlik süresi, sertifikaya hak kazandığınız tarihten itibaren beş yıldır. Siz kartı teslim almasanızda süre kendi kendine ilerler zaten. Kartı alıp kendiniz muhafaza etseniz daha iyi olur. Jandarma merkezlerinde zamanında alınmayan kimliklerin ne kadar süre saklandığını bilemiyorum. İyi günler.

 14. 12 Mayıs 2015 - 13:20 | #14

  selim :

  Slm hocam bir firmada 4 buçuk yıldır çalışıyorum kimlik sürem 13 08 2015 tarihinde bitiyor. 23.08.2015 de sınav a gireceğim iş yeri işten çıkartır mı ve tazminatı mı verirmi

  Kimlik süresini takip edip zamanında eğitim almak kişinin kendi sorumluluğunda olduğundan bu nedenle işten çıkarmalarda tazminat ödenmiyor. İşinize devam etmek istiyorsanız kursunuzdan belgeleri öğrenip soruşturmayı sertifika beklemeden başlatabilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.