Tüm Özel Güvenlik Görevlilerinin Dikkatine

13 Eylül 2011 tarihinde yayinlandi

  

5188 SAYILI YASANIN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE, 11 EYLÜL 2011 (RG – 11.09.2011 - 28051) TARİHİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

 

11.09.2011 tarihli değişikle “renk körlüğü” ve ”ortopedi” ile ilgili hususlar, özel güvenlik olmaya  engel hallerden çıkarılmıştı. Ancak 6136 Sayılı Kanun ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte (Madde-15  Değişik: R.G.: 29.12.1999 S: 23921) geçen “…. silah taşımalarında ve bulundurmalarında psikolojik, nörolojik veya fiziki rahatsızlıklar  bakımından sakınca bulunmadığına dair doktor raporu …” ibaresi nedeniyle silahlı adayların raporlarında “Ortopedi” bölümü  onayı aranacağı bildirilmiştir.

 

Buna göre silahlı ve silahsız adaylarda aranan sağlık koşulları farklı olduğundan aşağıdaki bilgiler de yeni duruma göre güncellenmiştir.

 

Yönetmelik değişikliği, hizmet şirketlerinin bildirimleri vb. konularla ilgili değişiklikler de içermektedir. Aşağıdaki bilgiler sadece temel-yenileme eğitimi alanlar veya almayı düşünenlerle ilgili olan konulardır.

1. Silahlı veya silahsız tüm adaylar için sorun olan “renk körlüğü” özel güvenlik olmaya engel hallerden çıkarıldı.

2. Silahsız raporlarında “Ortopedi” bölümü kaldırılmıştır.

3. Yenileme eğitimi alanlar (ÖGG kimlik kartı olması kaydıyla); güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunun olumlu olması ve özel güvenlik yenileme eğitimi sertifikası ile ruhsat harcı yatırmadan, sağlık raporu almadan kimliklerinin yenilenmesini talep edebileceklerdir.

4. Silahsız yenileme eğitimi görenler, kimliklerini silahlıya çevirmek istediklerinde bu eğitim, “temel” kapsamında olduğu için tam teşekküllü devlet hastanesinden, heyet raporu almaları gerekir.

5. Özel güvenlik kimlik kartları yetkili makam tarafından düzenlendikten sonra, kişinin adres kayıt sisteminde kayıtlı adresine posta ile gönderilerek kendisine veya kanuni vekiline teslim edilecek, ancak kimlik kartının bedeli ve basımına ilişkin esaslar henüz açıklanmadı.

6. Genel kolluk kuvvetlerinden ve MİT’ten emekli olanlarla en az beş yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleri ile görevinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitim şartı ve (silahsızlar ortaokul, silahlılar lise) mezuniyeti aranmıyor. Bu şekilde görevlerinden ayrılanlarda kimlik kartı almak için görevinden ayrıldığı tarihten itibaren beş yıl olan süre kaldırıldı. Ancak ilk kimlik kartını çıkardıktan sonra beş yılda bir yenileme eğitimlerine katılmaları gerekiyor.

7. Yenileme eğitimine katılan özel güvenlik görevlileri ile yöneticilerin hizmet ve iş akitleri devam eder, eğitim süresince özlük haklarından yoksun bırakılamaz. şeklinde ifade edilen  (ÖGHDKUİY 34.madde son ek fıkra) bu maddedeki özlük haklarının devam edeceği hususu, sadece yenileme eğitimi (yaklaşık 8 gün) süresini kapsamaktadır.  Konuya ilişkin uygulamanın detayları için  tıklayınız.

8. Özel güvenlik eğitim kurumlarının yöneticisi/yöneticilerinin müteselsilen sorumlu olacak şekilde silah taşıma yetkisini haiz, kurum tarafından görevlendirilecek ve valiliğin uygun gördüğü kişiye kursiyer sayısı oranında silah ve mermi nakline izin verilebilecek. Buna göre eğitim ve sınav atışlarında yöneticinin bizzat bulunması zorunluluğu kalktı. Yöneticinin sorumluluğu devam etmek kaydıyla bu konuda silah taşımaya haiz, uygun personelini görevlendirebilecek.

9. Raporun eğitime başlamadan alınması zorunlu olmadığı dönemlerde özel güvenlik sertifikası alıp  renk körlüğü nedeniyle rapor alamayanlar, bulundukları il emniyetlerine dilekçe ile başvurarak kalan süreleri için kimlik talep edebilirler.

11. Herhangi bir özel güvenlik şirketi veya kuruma bağlı olarak çalışanlardan kimlik kartını kaybedenlerin buna ilişkin bildirimleri işveren tarafından yapılacaktır. Özel güvenlik olarak çalışmayanlardan kimlik kartını kaybedenler ise ikamet ettikleri il emniyetine dilekçe ile başvurabileceklerdir. 

12. İlk defa özel güvenlik (temel) eğitimine başvuranlarda sağlık raporunun kursa başlarken alınması konusunda değişiklik yapılmamıştır. Rapordan muafiyet sadece yenileme eğitimi alanlar için sözkonusudur.

 

 Konuya ilişkin değişiklikleri EGM Resmi Sitesinden görmek için tıklayınız.

Bu yazı bugün : 1, toplamda : 72605 kişi tarafından okundu.

 1. 08 Eylül 2015 - 14:20 | #1

  tugba :

  Iyi gunler hocam ben ogg kimligi mi kursa gittigim ilden mi cikartmak zorundayim yoksa baska bir ile ikamet ettiysem o ildende cikartabilirmiyim. Antalyadan kursunu aldim ama ankara ya tasinmam lazim oradanda kimlik cikartabiliyormuyum. Yoksa kimlikncikana kadar beklemek zorunda miyim

  Kimlik başvurusu sadece, ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılabilir. İyi günler.

 2. 19 Ekim 2015 - 16:30 | #2

  Abdullah :

  Bu uzman erbas kanununu cikaran zihniyetin allah belasini admin ustune alinma sakin ama sozlesmeliyiz diye tsk personeli olarak tsk da yer edinemedik hep artik gibi bakildi simdi emekli olduk ozel guvenlik yasasinda bile artik fazlalik gibi gorunuyoz bu nedir arkadas yav jandarma lar direk silahli olabiliyo biz kursa tabi oluyoz bu ayni daglari taslari bizde gezdik bizde kelle koltukda gorev yaptik ama hep ikinci ucuncu sinif zenci muamelesi gorduk bole zihniyetin ben

  Genel kolluk emeklileri, emekli oldukları tarih üzerinden beş yıl geçmemesi kaydıyla bir defaya mahsus eğitimden muaflar. Rapor, vergi, hazırlanacak evrak açısından hepsini yapmaları gerekiyor. Dolayısıyla fazla bir zararınız yok, sadece eğitim için masrafınız olacak. İyi günler.

 3. 14 Kasım 2015 - 17:27 | #3

  abdullah :

  Admin ben jandarma uzman cavus um bu ocak 1 itibari ile kendim fes ediyorum güvenlik belgesi için sınava girmeden alabilirmiyim

  Yan tarafta Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/Özel Güvenlik Birleştirilmiş Genelgesi 7.8.maddesini incelemenizi tavsiye ederim. 3466 S.Kanuna göre görev yaptıysanız eğitimden bir defalığına muaf olursunuz. 3269 S.Kanuna göre uzman erbaş statüsünde iseniz muvazzaf sayılmadığınız için eğitim almanız gerekir. İyi günler.

 4. 28 Kasım 2015 - 15:52 | #4

  duran :

  kolay gelsin ben 9 yıl sözleşmeli hava astsubaylığı yaptım sözleşmem sona erdi kendi isteğimle ayrıldım ben ögg kartı almak için kursa başvuru yapmamıza gerek var mı ne yapmalıyım yardım ederseniz tşk.

  Özel güvenlik kimlik kartı alabilmek için kurs görüp sınavlarda başarılı olmanız gerekir. Sadece genel kolluk mensuplarına en az beş yıl görev yapmak ve kendi isteğiyle ayrılmak kaydıyla tanınan muafiyetten genel kolluk olmadığınız için yararlanmanız maalesef mümkün değil. İyi günler.

 5. 22 Aralık 2015 - 16:20 | #5

  sahin :

  Hocam benim sorumda size yenileme sinavina girdim 52 puan aldim ama yeni bi uygulama ciktigi icin sertifkaya not yazilmiyomus fakat devlet kurumunda calisiyorum ilerki zamanlarda bi sıkınti cikmaz demi senin puanin dusuk diye.tesekkurler

  Sertifikaya not yazılmaması da dolaylı olarak devletin kararı. Sizin sorumlu tutulacağınız bir sıkıntı olmaz. Yenilemede kalma-geçme yok. Kurumunuz bir puan barajı koymadıysa sorun yok. İyi günler.

 6. 29 Ocak 2016 - 17:58 | #6

  Rıdvan :

  İyi günler hocam bn 3 yıl KKK uzman cvs olarak görev yaptim güvenlik kimliği almak için sınava girmem gerekiyor mu

  Sadece genel kolluk (polis-jandarma) mensupları en az beş yıl görev yaptıktan sonra kendi istekleri ile ayrıldıklarını belgelemeleri şartıyla eğitimden muaf olur. Bu nedenle özel güvenlik eğitimi alıp sınava girmeniz gerekir. İyi günler.

 7. 22 Mart 2016 - 09:50 | #7

  Tahsin :

  Ben jandarma G.K.da uzman cavus olarak gorev yapiyorum silahli guvenlik sertifikasi almam icin kurs gormem gereklimi buradan aldigim hizmet belgesi ile silahli guvenlik belgemi alabilir miyim ve istedigim kurumda özel veya kadrolu calisabilir miyim tesekkurler

  En az beş yıl çalışmış, kendi isteğinizle ayrılmış olmanız ve bunu belgelemeniz gerekir. Eğer bu şartlara sahipseniz diğer tüm belgeleri hazırlamak (vergi-rapor) kaydıyla bir defaya mahsus eğitimden muaf olarak kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Alacağınız kimlik kartı ile iş başvurusu yapmanız mümkün. Ancak bu kartın kadrolu iş garantisi anlamına gelmediğini belirteyim. Kadrolu işlere alınacaklarda aranan şartlara haiz olmanız halinde herkes gibi başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 8. 19 Nisan 2016 - 10:03 | #8

  Zafer :

  Hocam iyi günler sizden küçük bir bilgilendirme ricam var.özel güvenlik harcını 501tl eşim yatırsa olurmu.şuan çalıştığım için gidemiyorum.vergi dairesine parayı eşim yatırıp imzalasa emniyette sıkıntı çıkarmı evrakları teslim ederken ?

  Kimlik harcını sizin isim-soyisim-TC no olmak kaydıyla herhangi biri yatırabilir. Vergide imza yok, kimlik başvurusunu emniyete şahsen yapmak zorunlu. İyi günler.

 9. 24 Mayıs 2016 - 09:05 | #9

  arda :

  Hocam renk körü olanlar silahlı sertifika alabiliyor mu madde 9 açıklayabilrmisiniz şimdiden teşekkür ederim..

  Renk körlüğü özel güvenlik olmaya engel değil. İyi günler.

 10. 15 Haziran 2016 - 14:41 | #10

  Elif Gökhan :

  Antalya da üniversite öğrencisiyim okurken aynı zamanda çalışmak için sertifika aldım ve kimlik basılması için başvuruyu Antalya özel güvenlik şube müdürlüğüne yaptım fakat ikametgahım Kütahya da belgelerim iptal mi edilir yoksa olmayacağına dair bana mı bildirilir? Teşekkürler

  İkamet kaydınızın olmadığı ilden başvuru yaptığınız için belgeniz iptal edilmez, iade edilir. Olmayacağını bile bile beklemektense başvuru yaptığınız yerle görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 11. 15 Haziran 2016 - 15:00 | #11

  Gamze Şengül :

  Hocam merhaba… biz bir devlet kurumunda koruma ve güvenlik memuru olarak görev yapmaktayız. Bir ay kadar önce kurumumuzda ki kameralar yenilendi. Ve izleme yapılacak monitör güvenlik masası yerine hizmetlinin oturduğu bir masaya yerleştirildi. Bu durumda biz izleme yapamıyoruz ve herhangi bir sıkıntı anında müdahale edemiyoruz. Bu durumu kurum müdürüne hangi dayanaklarla anlatabilir ve durumun düzeltilmesini sağlayabiliriz. Şimdiden teşekkürler.

  Teknik durumdan ötürü görevinizi layıkıyla yapamamanızın olumsuz sonuçları, sizden ziyade amirinizi ve monitör yerlerini belirleyenleri zor durumda bırakacaktır. Monitör yerleşiminin güvenlik zafiyetine sebebiyet verecek şekilde olduğunu belirtir bir dilekçe veya en az iki kişi imzalayacak şekilde bir tutanakla silsileye uygun şekilde bildirmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 12. 17 Haziran 2016 - 15:56 | #12

  Can :

  İyi günler bi sorum olucaktı ben yenileme eğitimi aldım ve sınava girdim emniyetten verilen belgeyi aldım ancak dağıtılacak olan kimlikler öncelik kamuda çalışan güvenliklere dağıtılıcakmış ben şu an çalışmıyom işe girersem tekrar parayı bankaya yatırıcakmıyım bu konuda neden bizi bilgilendirmiyolar sonuçta bizde güvenliğiz iş bulunca müracat ediceksiniz dendi daha önceden sınava girdik kalmada yok bizi neden uğraştırıyolar

  Öncelik kamu personeli dense de halen tüm müracaatlar kabul ediliyor. Daha önce iş bulunca müracaat denmesi yanlış olmuş. 20 TL kimlik parası yatırılıp dekontu alınacak, tüm belgeler fotoğraflı olmak kaydıyla 2 adet 5×6 cm. ebatlarında açık renk giysi-beyaz arka fon şartı ile biyometrik fotoğraf gerekiyor. Başvuru yapanlara verilecek belge, kimliğinizin posta yoluyla evinize gelmesine kadar geçerli. Kimliğin eve gelmesi de en fazla bir ay sürer deniyor. İyi günler.

 13. 30 Haziran 2016 - 15:26 | #13

  S.Avcı 58 :

  Ya ac gözlük yapmayın burakin ihtiyaçı bulunanlar yapsin adam assubay jandarma hala gözü özel güvenlik de devlet size maaş vermiyormu milletin hakkina el uzatmayin cok şükür deyin

  Genç yaşta emekli olup çoluk çocuk okutan insanlar var. Herkesin derdi kendine büyük. Emeklilikte maaşların neredeyse yarıya düştüğünü de göz ardı etmemek gerek. Herkes kısmetini yer, size de kısmet açıklığı dileyelim. İyi günler.

 14. 09 Eylül 2016 - 09:21 | #14

  Ümit :

  Merhaba ben iki yıldır jandarma uzman çavuşum ve orta okul mezunuyum silahlı güvenlik için başvurabilirmiyim teşekkürler

  Silahlı için lise mezunu olmak zorunludur. Dışarıdan tamamlamanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 17 Eylül 2016 - 13:30 | #15

  Ilker :

  Slm ben 65 yenileme sinavina girdim silahli.fakat kimlik surem doldu emniyette evraklarimi henuz veremedim isyeri benim sozlesmemi fes edermi

  Özel güvenlik olarak çalışmaya devam etmek, yenileme işlemlerini zamanında bitirip yeni kimlik almakla mümkündür. Madem süreniz doldu, en azından kursunuzla görüşüp soruşturmayı erken başlatsaydınız. Şu halde işyeriniz, sözleşmenizi tazminatsız fesih edebilir maalesef. İşlemlerinizi biran önce başlatmanızı, ücretsiz izin-rapor vb. şekilde sorunu çözmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 17 Eylül 2016 - 13:31 | #16

  hakan :

  hacom askerde verilen guvenlik belgesi gecerlimi

  Askerde verilen belge, özelde geçerli değildir. Özel güvenlik olabilmek için yaşınız-eğitiminiz-tercihinize göre silahlı-silahsız eğitim alıp sınavlara girmeniz gerekir. İyi günler.

 17. 07 Ekim 2016 - 15:27 | #17

  can :

  oncelıkle cvpverdıgınız ıcın cok tsekur edıyoruz. benım guvenlık kımlık kartımın ıptal edılcegı soylendı ne kadar surede ıptal edılır belgem ve 2 ci sorum ıse belgem ıptal olacagı ıcın sırketım benı ısten guvenlık belgem olmadıgı ıcın cıkaracak işsizlik maası alabılırmıyım

  Genelde yenilemede kimlik kartı iptali oluyor. Size iptal bilgisi verildi ise net bilemiyorum ama maalesef fazla zaman almaz. İşsizlik maaşı için prosedürü bilmiyorum. Sadece istifa edenlere verilmediğini, şirket tarafından çıkarılanlara verildiğini biliyorum. Ancak bu konularla ilgili de sürekli mevzuat değişikliği yapıldığı için yanlış yönlendirmek istemem. Biz daha ziyade özel güvenlik eğitimi konularında elden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz, sizin konu SGK ile ilgili. Keşke daha fazla yardımcı olabilseydim. Umarım hakkınızda hayırlısı olur. İyi günler.

 18. 10 Ekim 2016 - 15:24 | #18

  Musa :

  9 yıl önce özel güvenlik sertifikami kart çıkarmak için emniyete teslim ettim ama gidip almadım şimdi bu sertifikaya nasıl ulaşabilirim yada tekrar nerden çıkarabilirim.teşekkürler.

  Emniyete teslim ettiyseniz vergi vb. işlemleri de yapmış olmalısınız. Sertifikayı tanzim edip size veren yer belli, sizin onu alıp başvuru yaptığınız yer belli. Bu ikisi dışından temin edemezsiniz. İyi günler.

 19. 10 Ekim 2016 - 15:26 | #19

  cemal :

  Ben 53 yaşında 2008 yılında emekli olmuş bir jandarma personeliyim.silahlı özel güvenlik kartı çıkartmama engel bir durum varmı(Raporumu almam durumunda)

  Emekli olduktan sonra beş yıl geçen genel kolluk mensuplarının sadece yenileme eğitimi almaları ile ilgili çok kişinin farkında olmadığı bir emir var. Dolayısıyla siz de yenileme eğitimi alıp ilinizde istene belgelerle kimlik alabilirsiniz. Bir defaya mahsus vergi ve rapor masrafınız olacaktır. İyi günler.

 20. 10 Ekim 2016 - 15:36 | #20

  Eren :

  Iyi gunler kolay gelsin öncelikle ayin gecen ayin 26 sinda özel güvenlik sube mudurlube giderek imzami attim kartimin 3 4 icin de gelicegini posta yolu ile soyledilet 15 gunluk calisma belgesi verdiler fakat 15 gun oldu kart ne postaneye verildi ne elime ulasti özel guvenlik ptt verildigini soyluyor postane adiniza kart yok diyor nereye basvurmam gerekiyor iyi gunler

  Sertifika ve kimlik işlemleri illerden yürütülür. İnanın hiç bir bilgim yok. Başvuru yaptığınız yere, kursunuza sormanız doğru olur. İyi günler.

 21. 05 Kasım 2016 - 11:21 | #21

  Kenan :

  Kimlik muracatinda yanlis adres yazyo sıkınti olurmu yada telefonla bilgilendiriyolarmi yardimci olursaniz sewinirim

  Kimlik başvuru evrakında adresin doğru olması gerekir. Telefonla bilgi işini, illere göre farklı olduğu için bilemiyorum. Kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 22. 11 Kasım 2016 - 14:20 | #22

  Murat :

  Ben silahsız olan kımlıgımı sılahlıya cevırıyorum, silahlı sertifikam çıktı, fakat sertifikadakı fotoğrafdan elimde yok kımlık müraacatı için istenen fotograf farklı olsa sorun olurmu. Şimdiden tesekkurler.

  Kimlik müracaatında son altı aya ait fotoğraf istenir. Ayrıca yeni kimlikler için biyometrik fotoğraf istendiğini belirteyim. İyi günler.

 23. 12 Kasım 2016 - 07:36 | #23

  gökhan :

  yaklaşık işlemlerimi bitireli 2 ay oldu fakat ög kartım bana ulaşmadı ne yapmam gereklidir

  Sayfanın başında ve diğer tüm yorumlarda da belirttiğim gibi kimlik onay işlemleri illere göre değişiyor. Dolayısıyla konu ile ilgili en doğru bilgiyi bulunduğunuz ilden yani kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 24. 12 Kasım 2016 - 07:43 | #24

  Ahmet caliskan :

  Mrb ben o.g.g olarak calisiyorum şirket heyet raporu istedi hayetten ret çıkarsa bu şirket beni isden çıkarır mı ve heyet raporu ret olduğu için kimlik kartı iptal olur mu o.g.g kartim var o iptal olurmu

  Şirketlerin çalışanlarından arada bir böyle rapor istemeleri mümkün, engelleyecek bir mevzuat da yok. Dolayısıyla isteniyorsa almanız gerekir. Heyet raporları devlet hastanelerinden alındığı için olumsuz çıkarsa emniyetin ret havuzunda görünür. Ayrıca şirket de özel güvenlik şubeye bildirebilir. Raporla ilgili bir endişeniz varsa hastanenin o bölümüyle önceden görüşmeniz doğru olabilir. Eğer olumsuz cevap alırsanız rapor için boşuna masraf yapmamış olursunuz. İyi günler.

 25. 12 Kasım 2016 - 13:15 | #25

  Ahmet caliskan :

  Ret çıkmadan ben heyet raporunda ret çıkacağını anlatsam bunu kurula vermezsem kimlik kartında herhangi bir sıkıntı olurmu sadece giden parayami olur

  Kurula vermezseniz raporu alamazsınız. İşyerinizin isteğini yerine getirmemiş olursunuz. Rapor almak zorunda kalıp kimliği riske atmaktansa iş değiştirmek de bir seçenek gibi duruyor. Tercih sizin. İyi günler.

 26. 10 Aralık 2016 - 10:43 | #26

  Osman :

  Hocam komutan tezkere kağıdına 6136 silah muafiyeti bulunmaktadır yazmis. Bu silahlı özel güvenlik olmamda engelmi tesekkirler

  Bu muafiyetin sebebi askerde PDRM takibi nedeniyle sanırım. Silahlı için hastaneden istenen raporu alabildiğiniz takdirde sorun olacağını sanmıyorum. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.