Tüm Özel Güvenlik Görevlilerinin Dikkatine

13 Eylül 2011 tarihinde yayinlandi

5188 SAYILI YASANIN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE, 11 EYLÜL 2011 (RG – 11.09.2011 - 28051) TARİHİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

11.09.2011 tarihli değişikle “renk körlüğü” ve ”ortopedi” ile ilgili hususlar, özel güvenlik olmaya  engel hallerden çıkarılmıştı. Ancak 6136 Sayılı Kanun ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte (Madde-15  Değişik: R.G.: 29.12.1999 S: 23921) geçen “…. silah taşımalarında ve bulundurmalarında psikolojik, nörolojik veya fiziki rahatsızlıklar  bakımından sakınca bulunmadığına dair doktor raporu …” ibaresi nedeniyle silahlı adayların raporlarında “Ortopedi” bölümü  onayı aranacağı bildirilmiştir.

 

Buna göre silahlı ve silahsız adaylarda aranan sağlık koşulları farklı olduğundan aşağıdaki bilgiler de yeni duruma göre güncellenmiştir.

Yönetmelik değişikliği, hizmet şirketlerinin bildirimleri vb. konularla ilgili değişiklikler de içermektedir. Aşağıdaki bilgiler sadece temel-yenileme eğitimi alanlar veya almayı düşünenlerle ilgili olan konulardır.

1. Silahlı veya silahsız tüm adaylar için sorun olan “renk körlüğü” özel güvenlik olmaya engel hallerden çıkarıldı.

2. Silahsız raporlarında “Ortopedi” bölümü kaldırılmıştır.

3. Yenileme eğitimi alanlar (ÖGG kimlik kartı olması kaydıyla); güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunun olumlu olması ve özel güvenlik yenileme eğitimi sertifikası ile ruhsat harcı yatırmadan, sağlık raporu almadan kimliklerinin yenilenmesini talep edebileceklerdir.

4. Silahsız yenileme eğitimi görenler, kimliklerini silahlıya çevirmek istediklerinde bu eğitim, “temel” kapsamında olduğu için tam teşekküllü devlet hastanesinden, heyet raporu almaları gerekir.

5. Özel güvenlik kimlik kartları yetkili makam tarafından düzenlendikten sonra, kişinin adres kayıt sisteminde kayıtlı adresine posta ile gönderilerek kendisine veya kanuni vekiline teslim edilecek, ancak kimlik kartının bedeli ve basımına ilişkin esaslar henüz açıklanmadı.

6. Genel kolluk kuvvetlerinden ve MİT’ten emekli olanlarla en az beş yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleri ile görevinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitim şartı ve (silahsızlar ortaokul, silahlılar lise) mezuniyeti aranmıyor. Bu şekilde görevlerinden ayrılanlar,  kimlik kartı almak için görevlerinden ayrıldıkları tarihten itibaren beş yıl dolmadan başvuruları halinde bir defalığına eğitimden muaf olurlar.  Ancak ilk kimlik kartını çıkardıktan sonra beş yılda bir yenileme eğitimlerine katılmaları gerekir. Beş yıl dolduktan sonra başvuranlardan temel eğitim sertifikası istenir.

7. Yenileme eğitimine katılan özel güvenlik görevlileri ile yöneticilerin hizmet ve iş akitleri devam eder, eğitim süresince özlük haklarından yoksun bırakılamaz. şeklinde ifade edilen  (ÖGHDKUİY 34.madde son ek fıkra) bu maddedeki özlük haklarının devam edeceği hususu, sadece yenileme eğitimi (yaklaşık 8 gün) süresini kapsamaktadır.  Konuya ilişkin uygulamanın detayları için  tıklayınız.

8. Özel güvenlik eğitim kurumlarının yöneticisi/yöneticilerinin müteselsilen sorumlu olacak şekilde silah taşıma yetkisini haiz, kurum tarafından görevlendirilecek ve valiliğin uygun gördüğü kişiye kursiyer sayısı oranında silah ve mermi nakline izin verilebilecek. Buna göre eğitim ve sınav atışlarında yöneticinin bizzat bulunması zorunluluğu kalktı. Yöneticinin sorumluluğu devam etmek kaydıyla bu konuda silah taşımaya haiz, uygun personelini görevlendirebilecek.

9. Raporun eğitime başlamadan alınması zorunlu olmadığı dönemlerde özel güvenlik sertifikası alıp  renk körlüğü nedeniyle rapor alamayanlar, bulundukları il emniyetlerine dilekçe ile başvurarak kalan süreleri için kimlik talep edebilirler.

11. Herhangi bir özel güvenlik şirketi veya kuruma bağlı olarak çalışanlardan kimlik kartını kaybedenlerin buna ilişkin bildirimleri işveren tarafından yapılacaktır. Özel güvenlik olarak çalışmayanlardan kimlik kartını kaybedenler ise ikamet ettikleri il emniyetine dilekçe ile başvurabileceklerdir. 

12. İlk defa özel güvenlik (temel) eğitimine başvuranlarda sağlık raporunun kursa başlarken alınması konusunda değişiklik yapılmamıştır. Rapordan muafiyet sadece yenileme eğitimi alanlar için sözkonusudur.

 Konuya ilişkin değişiklikleri EGM Resmi Sitesinden görmek için tıklayınız.

Bu yazı bugün : 4, toplamda : 76999 kişi tarafından okundu.

 1. 08 Eylül 2015 - 14:20 | #1

  tugba :

  Iyi gunler hocam ben ogg kimligi mi kursa gittigim ilden mi cikartmak zorundayim yoksa baska bir ile ikamet ettiysem o ildende cikartabilirmiyim. Antalyadan kursunu aldim ama ankara ya tasinmam lazim oradanda kimlik cikartabiliyormuyum. Yoksa kimlikncikana kadar beklemek zorunda miyim

  Kimlik başvurusu sadece, ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılabilir. İyi günler.

 2. 19 Nisan 2016 - 10:03 | #2

  Zafer :

  Hocam iyi günler sizden küçük bir bilgilendirme ricam var.özel güvenlik harcını 501tl eşim yatırsa olurmu.şuan çalıştığım için gidemiyorum.vergi dairesine parayı eşim yatırıp imzalasa emniyette sıkıntı çıkarmı evrakları teslim ederken ?

  Kimlik harcını sizin isim-soyisim-TC no olmak kaydıyla herhangi biri yatırabilir. Vergide imza yok, kimlik başvurusunu emniyete şahsen yapmak zorunlu. İyi günler.

 3. 17 Eylül 2016 - 13:30 | #3

  Ilker :

  Slm ben 65 yenileme sinavina girdim silahli.fakat kimlik surem doldu emniyette evraklarimi henuz veremedim isyeri benim sozlesmemi fes edermi

  Özel güvenlik olarak çalışmaya devam etmek, yenileme işlemlerini zamanında bitirip yeni kimlik almakla mümkündür. Madem süreniz doldu, en azından kursunuzla görüşüp soruşturmayı erken başlatsaydınız. Şu halde işyeriniz, sözleşmenizi tazminatsız fesih edebilir maalesef. İşlemlerinizi biran önce başlatmanızı, ücretsiz izin-rapor vb. şekilde sorunu çözmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 4. 02 Ocak 2017 - 16:00 | #4

  ceylan :

  iyi günler dilerim.eski kimlik kartımın süresi 2011 de dolmuştu. 4 aralık sınav tarihinden geçerli tarihli ikinci yenileme sertifikamı aldım.işveren 5 aralıkta eski sertifikamın süresi doldu diye iş aktimi raporlu olduğum halde 22 aralıktan itibaren fesh ettiğini noter ile 28 aralıkta bana ulaşan ihtarname ile bildirdi.tazminat alabilirmiyim işe iadeyi kazanırmıyım.

  Özel güvenliklerin kimlik sürelerini takip etmeleri kendi sorumluluğunda olduğundan kimlik kartı süresi doldu diye işten çıkarmalarda tazminat vermiyor işverenler. Ancak raporlu iken işten çıkarma SGK’nın konusu, bildiğim kadarıyla bu durum işyerinize sorun yaratır. Kimlik süresinden değilse de bundan hak iddia etmeniz sanırım mümkün olur. Ancak SGK mevzuatını bilmiyorum. Bilen birine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 12 Ocak 2017 - 14:52 | #5

  Murat :

  Merhabalar özel güvenlik kimlik kartimi cikardim ön lisans mezunuyum bu bolumden herhangi bir sirketin elamani olmadan ise girebilir miyim is basvurusu yapabilir miyim ? Tesekkurler.

  Bünyesinde özel güvenlik çalıştıran yerlere başvurabilirsiniz. Ancak şirket vasıtasıyla hizmet alımı varsa sizin de mutlaka bir şirket üzerinden işe girmeniz mümkün olabilir. İyi günler.

 6. 12 Ocak 2017 - 15:09 | #6

  Ahmet :

  Genel kolluk kuvvetlerinden kendi istekleri ile ayrılanların alması gereken sağliķ raporu silahlımi olmak zorunda zaten daha önceki kamu kurumu süresiz silah taşıma ruhsatı veriyorbilgi verirmisiniz hayırlı günler.

  Genel kolluktan kendi isteği ile ayrılan kişi, eğer silahlı projede çalışacaksa “silahlı özel güvenlik olur” raporu alması gerekir. Bazı hastaneler, silah ruhsatı almak için olan raporla karıştırıyorlar o daha pahalı bilginiz olsun, rapor başvurusunda özel güvenlik için olduğunu belirtin. Eğer silahsız projede çalışacaksanız kimlik de silahsız alınabilir. Özel güvenlikte kullanılacak silahlar, görev yapılan şirkete/kuruma aittir. Sizin taşıma belgeniz/ruhsatınız sadece şahsi silahınız içindir. Dolayısıyla şahsi silah taşıma ruhsatınız var diye silahlı projede, silahsız kimlikle görev yapmanız mümkün olmayacaktır. İyi günler.

 7. 20 Ocak 2017 - 09:13 | #7

  Mehmet ali :

  Hocam ben 2 yıllık ögg mezunuyum silahlı güvenlik belgesi almak istiyorum.
  Fakat renk körlüğü rahatsızlığımda var.
  Silahlı ögg kartı alabilirmiyim.
  Ve alacağım kurs sadece silah eğitimi ve sınavına girmem yeterlimi.şimdiden teşekkürler

  Özel güvenlik önlisans mezunu iseniz sadece silah fark eğitimi almanız yeterli. Bunun için önce heyet raporu istenir. Renk körlüğü, 2011′den beri engel değil. Özel güvenlik çalıştıran yerlerde her onbeş kişi için bir (herhangi bir bölümden de olabilen) önlisans mezunu, sorumlu görevlendirilmesi yasal zorunluluk oldu. İş fırsatlarını değerlendirmek için bu alanda çalışmak istiyorsanız elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 23 Ocak 2017 - 16:01 | #8

  mustafa caner :

  Selam güvenlik kimlik kartım yenilemede el konuldu daha önce geçirdiğim davadan dolayı 1 yıl 1 ay 10 gün hapis 2 yıl erteleme kararı verildi iş yerinden tazminat talep edebilirmiyim

  Belirttiğiniz durum özel güvenlik olma şartlarından birini kaybetmek demektir. Kimliği zamanında yenilememek bile tazminata imkan vermiyor. SGK ile ilgili mevzuat hakkında detaylı bilgi yok ama sizin durumda ödeme olacağını hiç sanmıyorum. İşten çıkarma olayı, işyerinizin seçimi değil mecburiyeti olmuş sonuçta. Yine de araştırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 9. 25 Ocak 2017 - 16:48 | #9

  Ahmet Ali Gök :

  Mrb ben 3 yıllık sözleşmeli er’im ortaokul mezunuyum mesleğinde sözleşmem bittiği zaman orta okul diplomamla silahlı özel güvenlik görevlisi olabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

  Silahlı için lise mezunu olmak zorunlu. Önce silahsız alıp dışarıdan liseyi tamamlamak kaydıyla sadece silah fark eğitimi görerek silahlıya geçmeniz mümkün olabilir. İyi günler.

 10. 04 Şubat 2017 - 08:59 | #10

  Aydın :

  Ben 2006 da silahlı özel güvenlik sertifikası almıştım.2017 de yeniliye bilirmiyim.yoksa bu hakkım geçersizmi sayılıyor.Yardımcı olursanız sevinirim.

  Kimlik/sertifika süresinin dolması aradaki sürede özel güvenlik olarak çalışamamak dışında hak kaybı yaratmaz. Yenileme eğitiminden sonra, gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. İyi günler. İyi günler.

 11. 05 Şubat 2017 - 13:06 | #11

  Turan :

  Hocam iyi günler
  Ben silahsız güvenlik kartımı silahlıya çevirirken bir kez daha sağlık raporu almam gerekiyormu ?vede silahlıya geçirmek için belirli bir süre varmı 1 sene geçmesi lazım diye duydum yoksa aradan 1 ay bile geçse çevirtebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin..

  İlk rapor silahsız olduğu için silahlıya geçerken uygun rapor almak zorunludur. Bir yıl beklemeye ilişkin söylediğiniz konu tamamen uydurma. Silahlı girenler ilk haklarında silahsız kazanıp ikincisinde silahlı olabiliyorken bu saçma söylentileri nasıl uyduruyorlar anlamak mümkün değil. İyi günler.

 12. 18 Şubat 2017 - 12:49 | #12

  sunay :

  Hocam iyi günler
  Ben 2011 yılında silahlı güvenlik sertifikasının aldım ama bunu karta çevirmedim tekrar tenilnmeye girdim sağlık raporu almam gerekirmi 2011 de kursa girerken tam teşekküllü hastaneden almıstım.

  On günlük internet arızası nedeniyle gecikmeli cevap için kusura bakmayınız. Sadece önceden kimlik kartı olan yenilemeler, rapor-vergiden muaftır. Sizin kartınız olmadığı için bir defaya mahsus rapor almanız, vergi ödemeniz gerekecek. Özel güvenlikte raporlar en fazla bir yıl geçerli olduğu için yeni rapor almanız istenir. Randevuyu yenilemeden almanız mantıklı gibi görünüyor, ancak yine de kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 13. 18 Şubat 2017 - 12:55 | #13

  Hakan :

  2020 ye kadar kimlik süren var fakat 2 ay önce sözleşmeler fesih oldu ve bu süreçte kimlik kartını kaybettim aştı deki şubeden yenilemek için bir türlü randevu alamıyorum çalışmaya da ihtiyacım var sertifika kimlik kartı fotokopisi hepsi var bunlarla kartını çıkarana kadar çalışabilir miyim ayrıca polis ten kayıp tutanağında var

  Elinizdeki belgelerle iş başvurusu yapabilirsiniz ama çalışırken kimliğin yakada olması zorunlu biliyorsunuz. Bu nedenle bir şekilde randevuyu almanız gerekir. Ankara’daki sistem her saat başı, beş kişiye randevu verecek şekilde işliyor. Saat başlarında şansınızı denemenizi tavsiye ederim. Maalesef başka bir yol yok. İyi günler.

 14. 18 Şubat 2017 - 12:56 | #14

  sezgin :

  Selamlar hocam ben 68 sınavı geçtim sadece randevu almak kaldı ama bir haftadır boş yer bulamıyorum Ne ara açılıyor ne ara doluyor anlamadım bunun için bir önerimiz varmıdır acaba

  Ankara ve İzmir’deki sistemler her saat başı, beş kişiye randevu verecek şekilde çalışıyormuş. Bulunduğunuz ildeki durumu bilemiyorum, sanırım kursunuza sormanız daha doğru olur. İyi günler.

 15. 18 Şubat 2017 - 13:01 | #15

  Köksal Akyel :

  Hocam ben 14/10/2015 tarihinde jgn k.lığından istifa ederek ayrıldım. Uz jandarma idim. 15 Sene hizmetim var. Süresiz silah taşıma yetkim var. Ben özel güvenlik bekgesini nasıl alabilirim. Neler gerekli. Ne yapmalıyım. Teşekkürler.

  Yan sütun Kategoriler/Belge Örnekleri bölümü alt kısmında Genel Kolluk Emeklileri İçin Dilekçe Örneği linki var. Oradaki dilekçede istenen belgeler yazıyor ama son duruma göre güncel değil. Yine aynı sayfada ilk sıradaki dilekçenin altında yazanlardan kan grubu belgesi ve Vakıfbank’a (IBAN No orada yazıyor) yatırılaçak 20 TL’ye ait dekontu ilave ediniz. Tüm bunları hazırladıktan sonra ikamet ettiğiniz il özel güvenlik şubesine kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Emeklilik üzerinden beş yıl geçmemesi halinde bunlar yeterli. İyi günler.

 16. 19 Şubat 2017 - 12:42 | #16

  Aydin :

  İyi günler güvenlik gorevlisiyken çalıştığım bölgeyi korur ken köylüler tarafından mahkemeye verildik ama gorevliyken korumakla yükümlü olduğumuz bölgeyi savundugum için ama mahkeme hala daha basit yaralama olarak devam etmekte kimlik kartımı yenilerken her hangi bi sıkıntı olur mu durum cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  Diğer kategoride verilen cevaba ilave bir husus yok. İyi günler.

 17. 28 Şubat 2017 - 16:14 | #17

  Mehmet :

  Hocam iyi günler özel güvenlik temel eğitimini tamamladım sınavı geçtik.kimlik kartım çıkana kadar çalışabilirmiyim?Teşekürler

  Öncelikle cevap geciktiği için kusura bakmayın. Sertifika, eğitimin başarıyla tamamlandığını belgeler. Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlik kartı ile mümkün. Bu nedenle kartınız çıkana kadar iş başvurusu yapabilirsiniz ama çalışabilmek için kartı beklemeniz gerekir. İyi günler.

 18. 28 Şubat 2017 - 16:20 | #18

  ishak kızıltan :

  Merhabalar silahlı güvenlik kartı almak için evraklarımı güvenlik şubeye teslim ettim. 2 buçuk ayı geçti. bir geri dönüş olmadı. bu süre zarfında çalışabilmem için sanırım bir belgeye ihtiyacım var nasıl ve nereden temin edebilirim ?

  Ankara’da müracaat kabul edildiğinde kimlik teslim alınana kadar geçerli bir belge veriliyor. Kimlik de yaklaşık on günde kayıtlı adrese geliyor. Bulunduğunuz ili bilemiyorum, illere göre farklı uygulama nedeniyle sanırım kursunuza sormanız doğru olur. İyi günler.

 19. 28 Şubat 2017 - 16:24 | #19

  Cihat :

  Merhaba, ben silahlı güvenlik kursuna kayıt olurken heyet raporu cıkartmıştım 200 Tl tuttu kursa verdim bu belgeyi, sınavları olduk geçmişim ve bana verilen bi belge var istenilen evraklar vs. hastane raporu tekrar isteniyor k.b.b , psikoloji , ortepedi vs.. Benim anlamadıgım tekrarmı 200 tl vericem bu hastane raporu için. Şimdiden teşekkürler

  Rapor konusunda uygulama illere göre muammalı biraz. Yasa gereği rapor aslının kursta olması zorunlu. Ancak sertifika tarihinden yaklaşık bir yıl sonra müracaat edenlerden geçerliliği bittiği için tekrar rapor isteniyor. Sizin gibi henüz müracaat edenlerden de zaman zaman rapor istendiği için biz kurs olarak, onaylı fotokopiyi muhafaza edip rapor aslını sertifika ile birlikte adaya teslim ediyoruz. Burası büyükşehir, emniyete gel-git derken yol masrafı oluyor çünkü. Sizin tekrar rapor almanıza gerek yok, kursunuzdan rapor aslını alın, onlar da gerekirse fotokopisini “aslı gibidir” diye onaylayıp muhafaza edebilirler. Kesinlikle tekrar rapor masrafı yapmayınız. İyi günler.

 20. 01 Mart 2017 - 11:29 | #20

  Ömer :

  İyi günler kolay gelsin. güvenlik sınavını geçtim ve kursa yazıldığım süre toplamda 3 ay kadar oldu.kursta sağlık raporunu geri verdiler ben şimdi bu raporla kimlik işlemlerimi yapabilirmiyim herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım acaba ? Silahsız için başvuracam ve ankarada oturuyorum. Birde bu güvenlik soruşturması aşaması tam olarak nasıl oluyor biz şahsenmi yaptırıyoruz yoksa dosyamızı teslim ettikten sonra emniyetmi yapıyor soruşturmayı ?

  Ankara’da olduğunuza göre tüm bu soruların cevaplarını kursunuzdan da alabilirsiniz. Rapor bir yıl geçerli, istenen belgeleri de hazırlayıp önceden alacağınız randevu gününe göre AŞTİ içerisindeki Öz.Güv.Ş.’ye şahsen teslim etmeniz gerekir. İyi günler.

 21. 02 Mart 2017 - 09:54 | #21

  Mutlu sezer :

  yenileme sertifikasını egitim kurumunami gönderiliyor bilgi verirseniz sevinirim

  Sertifikaları kurslar hazırlar, onaylatır, imza karşılığı ilgili şahıslara dağıtır. Belgeyi kursunuzdan alıp ilinizde istenen belgeleri de öğrenerek başvuru yapmanız gerekir. İyi günler.

 22. 03 Mart 2017 - 12:29 | #22

  mustafa :

  Selamlar mayis başı gibi acemi birliginde olacagim fakat 30 nisandaki sinav mayis 7 sine ertelenmis izin durumu nasildir askeriyedeyken ogg sinavina nasil bakarlar acemi birliginde olacam tesekkur ederim

  Özel güvenlikte sınav merkezi değişikliği yapılmaz. Eğer acemi birliğinin olduğu ilden sınava girmeyi düşünüyorsanız maalesef mümkün değil. Bildiğim kadarıyla acemi birliğinde yemin töreninden önce de izin yok. Askerlik bu kadar yakın zamanda iken eğitim almanız pek doğru olmamış. İlk sınavda kazanamama durumunu düşünmemişsiniz, kazansanız da sertifika süreniz askerde iken boşa gidecek. Keşke kursa danışsaydınız. İyi günler.

 23. 04 Mart 2017 - 09:52 | #23

  Mustafa :

  Yenileme sinavina gireceğim sinav takvimi 30 nisan olacakti mayis 2 si askere gidecektim kursta egitimi aldim sinav 7 mayisa ertelendi

  Diğer yorumda yenileme olduğunu belirtmemişsiniz. Acemi birliğinde izin durumunu bilemiyorum, birliğinizden öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 24. 04 Mart 2017 - 09:57 | #24

  Erkan yildiz :

  Merhabalar 6,5 yıldır bir firmada çalışıyorum gözümde oluşan rahatsızlıktan dolayı (sağ göz %90 görme kaybı sol göz miyop astimatr 8 numara) tazminatimi alıp işi bırakmak istiyorum.gece nobetlerinden gelen araç ve yayalari tanışmadığım için azar isitmektenn bıktım kimliğimi iptal ettirebilirmiyim nereye sağlık raporu götürüp başvuru yapabilirim şimdiden teşekkürler.

  Görme kaybınızın işinizden kaynaklandığını hastane raporu ile belgelerseniz tazminat mümkün olabilir. Aksi halde olumsuz rapor alırsanız işyeriniz sizi aranan şartları kaybettiğiniz için yani kendinizden kaynaklanan bir durum diye tazminatsız çıkarabilir. Tazminat alabilmek için işyerinizin sizi çıkarması gerekir, siz çıkarsanız istifa sayılır. Yine de iş akdinizle ilgili sosyal güvenliğe dair bir konu olduğundan bilen birine danışmanızı tavsiye ederim, bu site daha ziyade eğitimle ilgili konularda cevap verebilir. İyi günler.

 25. 14 Mart 2017 - 15:40 | #25

  Mustafa :

  Selam hocam bende kırmızı yeşil renk körlügü çıkıyor ben silahlı özel güvenlik olabilimiyim

  Renk körlüğü, silahlı-silahsız her ikisi için de engel değil. İyi günler.

 26. 22 Mart 2017 - 14:04 | #26

  Cumali :

  Ozel guvenlik evraklarımı teslim ettim kimliğim gelene kadar güvenlik olarak çalışabilir miyim

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlikle mümkün. Bu nedenle kimliğinizin onay aşamasında olduğunu belirterek iş başvurusu yapabilirsiniz. Ancak işe başlamak için kimliği beklemeniz gerekir. İyi günler.

 27. 31 Mart 2017 - 16:44 | #27

  mehmet turhan :

  selamlar özel güvenlik kimliğimin süresi 6 nisan 2017 doluyor bende yenileme için başvuru yapmadım bugün şirket aradı ve 6 nisanda işime tazminatsız son vereceğini söyledi acaba napabilirim. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  Kimlik süresini takip edip dolmadan yeni kimliği almak, bunu takip etmek kişinin kendi sorumluluğunda. Siz bu şekilde hareket etmediğiniz için işyerinin sizi, tazminatsız çıkarma hakkı maalesef var. Üstelik girebileceğiniz ilk sınav tarihi de 30.07.2017 ve bu sınava girerseniz sertifikayı almanız Ağustos sonunu, kimlik de Eylül ortasını bulur. Muhtemelen işyeriniz bu kadar uzun süre sizi idare edemez. Şu halde sizin açınızdan yapılacak bir şey yok gibi görünüyor ne yazık ki. İyi günler.

 28. 31 Mart 2017 - 16:46 | #28

  okan :

  Hocam kolay gelsin evraklari iceriye verdim ankaradan gelmesini bekliyorum kartimin kursun bana vetdigi serfitika gecerlimu acaba is basvurusunda yoksa illaki kartin olmasimi lazim

  İlk defa kimlik başvurusu yapıyorsanız sertifika ile çalışmanız mümkün değil, kimlik olması gerekir. Ancak yeni sistemde kartların, soruşturma beklenmeden hazırlanıp gönderildiği için fazla uzun sürmeyeceğini söyleyebilirim. İyi günler.

 29. 31 Mart 2017 - 16:47 | #29

  Erdal :

  Hocam mrb BN de renk körlüğü var. Şimdi ben sağlık raporu alırken renk körü rapor verilmez gibi bı durum olabilir mı silahlı güvenlik için . yada renk körü olan silahlı güvenlik olurmu çünkü olamazsa heyete girmeden önce 300 lira yatrılıcak.eğer silahlı güvenlik olamazsam rapor almıyım boşuna bı yardımcı olup durumu izah eder misiniz

  Renk körlüğü engel değil, buna ilişkin düzenleme sayfanın başında var. Raporu sırf bu nedenle olumsuz verirlerse bulunduğunuz ilin sağlık müdürlüğüne başvurup yanlışın düzeltilmesini talep edebilirsiniz. İyi günler.

 30. 31 Mart 2017 - 16:50 | #30

  Mustafa :

  Ben silahlı kimlik kartını vardı şirket bizden heyet raporu istedi ama silahlı karta silahsız heyet raporu aldım benim kimlik kartını silahliydi silahsız heyet raporu aldığım için kartim silahlimi yoksa silahsizmi olur bide bu heyet raporunu şirket istemişti emniyete yollarlar mı heyet raporunu

  Şirketin raporu sizden ne maksatla istediğine bağlı olarak sonuç değişir. Kendileri için istediler ve kabul ettilerse sorun yok. Emniyete göndermek için ise (böyle bir durum çok rastlanan yaygın bir uygulama değil) işyerinizle görüşüp silahlıya uygun rapor almanız gerekip gerekmediğini sorabilirsiniz. Sonuçta rapor ücretli ve durduk yerde ek masraf olduğu için silahsızı maliyeti uygun diye tercih ettiğinizi de söylemeniz mümkün sanırım. İyi günler.

 31. 11 Nisan 2017 - 16:39 | #31

  Kaan korkmaz :

  Merhabalar hocam ben kursa yazıldım fakat henüz başlamadı 20gün sonra baslıcak dediler 300lıra ön ödeme yaptım makbuz bende ailevi nedenlerden dolayı Şehir degıstırmek zorundayım ödediğim ücreti geri alabilir miyim.

  Kurs başlayıp emniyete bildirimden sonra kayıt iptali, otobüs kalkarken bilet iadesi gibidir. Siz olmasaydınız yerinize başkasını alabilirlerdi. Ancak sizin henüz kursunuz başlamadığı için kursunuzun bu anlamda bir zararı yok, bildirim yapılmamış. Dolayısıyla paranızın tamamını alabilmeniz gerekir. İyi günler.

 32. 11 Nisan 2017 - 16:42 | #32

  Samet Ocak :

  Mrb 7 yılını doldurmuş uzman çavuş mesleği bırakıp doğrudan özel güvenlik sertifikası alabilir mi. (10 yılı dolmadığı icin meslekten atılmış sayılacak)

  Jandarmadan en az beş yıl görev yapmış, kendi isteğiyle ayrılmış olduğunu kanıtlayan biri, bir defalığına eğitimden muaf olup diğer tüm belge ve masrafları karşılayarak özel güvenlik olabilir. Jandarma ve kendi isteğiyle ayrılma konusunun belgelenmesi gerekir. İyi günler.

 33. 18 Nisan 2017 - 11:20 | #33

  nilüfer :

  Iyi günler ben güvenlik kartı için emniyete başvurdum fakat bazı özel nedenler sebebiyle ikamet adresim ile bulunduğum adres farklı kartın bulunduğum adrese gelmesi için ne yapmam gerekiyor

  Kimlik başvuruları özel güvenlik şubeye yapılırken MERNİS’te kayıtlı adres esas alınıyor ve kartı basıp gönderen Pasaport Daire Başkanlığı da bu bilgiye göre hareket ediyor. Dolayısıyla kimliğin başka adrese gelmesi için adresi kayıtlı şekilde değiştirip bildirmeniz gerekir. Başka yolu yok. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.