Tüm Özel Güvenlik Görevlilerinin Dikkatine

13 Eylül 2011 tarihinde yayinlandi

  

5188 SAYILI YASANIN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE, 11 EYLÜL 2011 (RG – 11.09.2011 - 28051) TARİHİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

 

11.09.2011 tarihli değişikle “renk körlüğü” ve ”ortopedi” ile ilgili hususlar, özel güvenlik olmaya  engel hallerden çıkarılmıştı. Ancak 6136 Sayılı Kanun ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte (Madde-15  Değişik: R.G.: 29.12.1999 S: 23921) geçen “…. silah taşımalarında ve bulundurmalarında psikolojik, nörolojik veya fiziki rahatsızlıklar  bakımından sakınca bulunmadığına dair doktor raporu …” ibaresi nedeniyle silahlı adayların raporlarında “Ortopedi” bölümü  onayı aranacağı bildirilmiştir.

 

Buna göre silahlı ve silahsız adaylarda aranan sağlık koşulları farklı olduğundan aşağıdaki bilgiler de yeni duruma göre güncellenmiştir.

 

Yönetmelik değişikliği, hizmet şirketlerinin bildirimleri vb. konularla ilgili değişiklikler de içermektedir. Aşağıdaki bilgiler sadece temel-yenileme eğitimi alanlar veya almayı düşünenlerle ilgili olan konulardır.

1. Silahlı veya silahsız tüm adaylar için sorun olan “renk körlüğü” özel güvenlik olmaya engel hallerden çıkarıldı.

2. Silahsız raporlarında “Ortopedi” bölümü kaldırılmıştır.

3. Yenileme eğitimi alanlar (ÖGG kimlik kartı olması kaydıyla); güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunun olumlu olması ve özel güvenlik yenileme eğitimi sertifikası ile ruhsat harcı yatırmadan, sağlık raporu almadan kimliklerinin yenilenmesini talep edebileceklerdir.

4. Silahsız yenileme eğitimi görenler, kimliklerini silahlıya çevirmek istediklerinde bu eğitim, “temel” kapsamında olduğu için tam teşekküllü devlet hastanesinden, heyet raporu almaları gerekir.

5. Özel güvenlik kimlik kartları yetkili makam tarafından düzenlendikten sonra, kişinin adres kayıt sisteminde kayıtlı adresine posta ile gönderilerek kendisine veya kanuni vekiline teslim edilecek, ancak kimlik kartının bedeli ve basımına ilişkin esaslar henüz açıklanmadı.

6. Genel kolluk kuvvetlerinden ve MİT’ten emekli olanlarla en az beş yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleri ile görevinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitim şartı ve (silahsızlar ortaokul, silahlılar lise) mezuniyeti aranmıyor. Bu şekilde görevlerinden ayrılanlarda kimlik kartı almak için görevinden ayrıldığı tarihten itibaren beş yıl olan süre kaldırıldı. Ancak ilk kimlik kartını çıkardıktan sonra beş yılda bir yenileme eğitimlerine katılmaları gerekiyor.

7. Yenileme eğitimine katılan özel güvenlik görevlileri ile yöneticilerin hizmet ve iş akitleri devam eder, eğitim süresince özlük haklarından yoksun bırakılamaz. şeklinde ifade edilen  (ÖGHDKUİY 34.madde son ek fıkra) bu maddedeki özlük haklarının devam edeceği hususu, sadece yenileme eğitimi (yaklaşık 8 gün) süresini kapsamaktadır.  Konuya ilişkin uygulamanın detayları için  tıklayınız.

8. Özel güvenlik eğitim kurumlarının yöneticisi/yöneticilerinin müteselsilen sorumlu olacak şekilde silah taşıma yetkisini haiz, kurum tarafından görevlendirilecek ve valiliğin uygun gördüğü kişiye kursiyer sayısı oranında silah ve mermi nakline izin verilebilecek. Buna göre eğitim ve sınav atışlarında yöneticinin bizzat bulunması zorunluluğu kalktı. Yöneticinin sorumluluğu devam etmek kaydıyla bu konuda silah taşımaya haiz, uygun personelini görevlendirebilecek.

9. Raporun eğitime başlamadan alınması zorunlu olmadığı dönemlerde özel güvenlik sertifikası alıp  renk körlüğü nedeniyle rapor alamayanlar, bulundukları il emniyetlerine dilekçe ile başvurarak kalan süreleri için kimlik talep edebilirler.

11. Herhangi bir özel güvenlik şirketi veya kuruma bağlı olarak çalışanlardan kimlik kartını kaybedenlerin buna ilişkin bildirimleri işveren tarafından yapılacaktır. Özel güvenlik olarak çalışmayanlardan kimlik kartını kaybedenler ise ikamet ettikleri il emniyetine dilekçe ile başvurabileceklerdir. 

12. İlk defa özel güvenlik (temel) eğitimine başvuranlarda sağlık raporunun kursa başlarken alınması konusunda değişiklik yapılmamıştır. Rapordan muafiyet sadece yenileme eğitimi alanlar için sözkonusudur.

 

 Konuya ilişkin değişiklikleri EGM Resmi Sitesinden görmek için tıklayınız.

Bu yazı bugün : 7, toplamda : 66167 kişi tarafından okundu.

 1. 27 Ağustos 2015 - 07:20 | #1

  bülent :

  hocam saygılar…hocam benim kimliğimin süresi 18.05.2015 de doluyor,kursa hangi ay kayıt olmam benim için daha hayırlı ve garantili olur?..teşekkürler.

  Yenileme sertifikalarına yazılacak tarihle ilgili netleşmeyen bir durum var. 2016 sınav takvimi bu yılın sonuna doğru belli olur. Muhtemelen Ocak-Şubat ayında sınav olur. 2016′nın ilk sınavına girecek şekilde eğitim almanızı tavsiye ederim. Kasım 2015′den itibaren başlayacak tüm kurslar, yılın ilk sınavına gireceğiniz şekilde eğitim alabilmeniz için uygundur. İyi günler.

 2. 01 Eylül 2015 - 07:43 | #2

  bülent :

  hocam 2011 de girmiş olduğum ve tamamladığım silah yenileme de hak kazandığım kimliği daha almadım(eski kimliklerle idare edeceğimiz söylendi yani benim gibi herkes aynı durumda)evraklarımı emniyete teslim ederken sertifikanın fotokopisini çekmeyi unutmuşum 2015 te gireceğim sınavda sorun olurmu? gerçi sisteme girdiğim zaman sınava girip evraklarımı teslim ettiğim belli olur ama…??

  Belirttiğiniz durumun sizin açınızdan bir sakıncası yok. Yenileme kimlik başvurusunda yeni kimliğinizi alırsınız. İyi günler.

 3. 08 Eylül 2015 - 14:20 | #3

  tugba :

  Iyi gunler hocam ben ogg kimligi mi kursa gittigim ilden mi cikartmak zorundayim yoksa baska bir ile ikamet ettiysem o ildende cikartabilirmiyim. Antalyadan kursunu aldim ama ankara ya tasinmam lazim oradanda kimlik cikartabiliyormuyum. Yoksa kimlikncikana kadar beklemek zorunda miyim

  Kimlik başvurusu sadece, ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılabilir. İyi günler.

 4. 08 Eylül 2015 - 14:30 | #4

  bülent :

  merhaba
  yenileme sınavına girip sertifikasını alan ögg soruşturma yapılana kadar bir iş yerinde bu sertifikayla çalışmasına devam edebilirmi.

  Özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilmek ancak kimlik kartı ile olur, sertifika yeterli değil. Soruşturmayı çabuklaştırmakta yarar var. İşyeriniz anlayış gösterirse çalışabilirsiniz. Ancak işyerlerinin bu durumlarda para cezasına muhatap olma riski nedeniyle genelde tercih etmediğini de belirteyim. İyi günler.

 5. 03 Ekim 2015 - 13:40 | #5

  Erkan :

  Mrb hava kuvvetlerinde astsubayim bu yil emekliye ayrildim ozel guvenlik serftikasi almak icin sinva girmelimiyim yoksa genel kolluk kuvvetlerine uygulananan 5 yil bizler icinde gecerlimi yaninsadece jandarma icinmi sinavsiz diger kuvvetlerde sinav mi olmasi lazim kara deniz hava icin

  Sadece polis ve jandarma mensuplarına belli koşullarda bir defaya mahsus eğitimden muafiyet tanınmış durumda. Sizin özel güvenlik sektöründe çalışabilmeniz için temel eğitim almanız gerekir. Temel eğitimde başarı şartı var. Beş yıl sonraki yenilemede başarı notu aranmıyor. 23 Ekim’e kadar tamamlanacak şekilde eğitim aldığınız takdirde 29 Kasım’da yapılacak bu yılın son sınavına girmeye hak kazanırsınız. Vergi-sınav ücreti gibi gider kalemlerine gelecek zamdan etkilenmemek için bu sınava yetişmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 10 Ekim 2015 - 15:47 | #6

  Ali :

  Hocam 2012 yılında yenilememi yaptım evraklarımıda emniyete teslim ettim yeni kartların ne zaman verileceği konusunda bilginiz varmı. teşekürler

  2014 başından itibaren yeni kart veriliyor. İyi günler.

 7. 10 Ekim 2015 - 15:49 | #7

  şeref çetin :

  hocam ben askeriyeden uzman erbaşlıkdan emekli oldum taşıma ruhsatlı silahım var ama kimligim silahsız nedenide ortaokul mezunuyum ben silahlı olarak çalışabilirmiyim öggörevlisi olarak bilgilendirirseniz sevinirim

  Silahlı çalışabilmeniz ancak silahlı kimlik kartı ile mümkün. Özel güvenlik işinde kullanılan silahları işyeri temin eder. Dolayısıyla bu tip görev için silahlı kart gerekir. Dışarıdan liseyi tamamlamanızı tavsiye ederim. Eskisi gibi uzun sürmüyormuş, dediklerine göre zor da değilmiş. İyi günler.

 8. 19 Ekim 2015 - 16:30 | #8

  Abdullah :

  Bu uzman erbas kanununu cikaran zihniyetin allah belasini admin ustune alinma sakin ama sozlesmeliyiz diye tsk personeli olarak tsk da yer edinemedik hep artik gibi bakildi simdi emekli olduk ozel guvenlik yasasinda bile artik fazlalik gibi gorunuyoz bu nedir arkadas yav jandarma lar direk silahli olabiliyo biz kursa tabi oluyoz bu ayni daglari taslari bizde gezdik bizde kelle koltukda gorev yaptik ama hep ikinci ucuncu sinif zenci muamelesi gorduk bole zihniyetin ben

  Genel kolluk emeklileri, emekli oldukları tarih üzerinden beş yıl geçmemesi kaydıyla bir defaya mahsus eğitimden muaflar. Rapor, vergi, hazırlanacak evrak açısından hepsini yapmaları gerekiyor. Dolayısıyla fazla bir zararınız yok, sadece eğitim için masrafınız olacak. İyi günler.

 9. 19 Ekim 2015 - 16:37 | #9

  erca :

  Hocam benim kimlik surem 2010 aralıkta doldu ben 2011 kasımda yenileme eğitimi alıp emniyete verdim emniyet bana yazılı bir küçük kağıt verdi sertifika tarihi yazan 11.2011 tarihli sonra çalış dedi şimdide tc den bakıldığında sertifika süresini göz önüne almamış sadece ilk sertifikadan devam etmişler ve şimdide bir yılım olmasına rağmen işten cikariyolar ilk sertifika süresi bittikten sonra yapılan sertifika yenilemede yenisimi eskisimi geçerli hocam yasal bir dayanagim varmı yardımcı olursanız sevinirim

  Yenileme süreleri o kadar karışık bir konu haline geldi ki inanın kurslar da içinden çıkamıyor. Sizin belirttiğiniz tarihte alınan yenileme eğitimlerinde bir önceki sertifikanın bitiş tarihinden geçerli oluyordu. Temmuz 2013′deki genelge ile süre dolduktan sonra eğitim alanlara, girdiği sınavın açıklandığı tarih yazıldı. Bu uygulama ile süresi dolmadan eğitim alanlar, süre açısından zarar görmüyordu. Son durumda ise erken eğitim almak dezavantaj oldu. Sınavın açıklandığı tarih değil, sınavın yapıldığı tarih (kişinin kalan süresine bakılmadan), yazılmaya başlandı. Şu halde yapılacak bir şey yok gibi maalesef. Üstelik 29 Kasım sınavına girecek şekilde eğitim almadıysanız, 2016′ya kalmış oluyorsunuz. İyi günler.

 10. 20 Ekim 2015 - 12:36 | #10

  erca :

  hocam benim demek istediğim enniyetin sayfasındada yazıyor diyorki ” TEMEL EĞİTİM SERTİFİKASININ GEÇERLİLİK SÜRESİ DOLDUKTAN SONRA HERHANGİ BİR TARİHTE YENİLEME EĞİTİMİ ALIP SINAVA GİREN VE YENİLEME EĞİTİMİ SERTİFİKASI ALANLARIN GEÇERLİLİK SÜRESİ SINAV TARIHİNİN AÇIKLANDIĞI TARİHTEN İTİBAREN BEŞ YIL OLACAKTIR.” diyor. benim de temel eğitim sürem dolduktan sonra yaptım yenilememi bu nedenle bu madde benim için geçerli değilmi

  Yenileme tarihi geçse de arada boşluk olmadan süre belirlenen 2011′de eğitim almışsınız. Belirttiğiniz madde ise 07/07/2012 tarihli Birleştirilmiş Genelge ile bu tarihten itibaren yürürlüğe girdi. Ağustos 2015′de de diğer yorumunuzda detay verdiğim, sertifikaya girilen sınavın tarihi yazılmasını içeren yeni durum uygulamaya girdi. Birleştirilmiş Genelgede, eskiye ait emirlerin geçerliliğinin olmadığına dair bir madde var. Eğer bulunduğunuz il özel güvenlik kimlik bölümüne bakanlar mevzuata hakimse bu maddeyi lehinize yorumlayabilirler. Şansınızı bu şekilde denemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 11. 11 Kasım 2015 - 17:58 | #11

  Erman :

  merhaba hocam,
  çalıştığım yerde 4.yılıma girmek üzereyim ve 1 ay sonra kimlik yenileme tarihim geçmek üzere. yenileme işlemi yapmasam güvenlik firmam tazminatsız beni işten çıkarma hakkına sahip midir? bu tür durumlarda tazminat alanlar var diye duyuyorum doğru mudur acaba. teşekkürler

  Kimlik süresini takip etmek kişinin kendi sorumluluğunda. Bu nedenle iş kaybında tazminat ödenmiyor, alanı da ben duymadım şimdiye kadar. İyi günler.

 12. 11 Kasım 2015 - 17:59 | #12

  güler :

  merhabalar hocam benim sertifikam silahsız silahlıya çevirdigim zaman silahlı yazan yeni yaka kartı veriliyormu yani yeni yaka kartı veriliyor mu saygılar

  Silah sertifikasını sonradan alanların kimliği silahlı olarak değiştirilir. Bunun için müracaat edilmesi, soruşturma vb. işlemlerin tamamlanması gerekir. Süre, eski kimlikteki ile aynı olur. İyi günler.

 13. 14 Kasım 2015 - 17:27 | #13

  abdullah :

  Admin ben jandarma uzman cavus um bu ocak 1 itibari ile kendim fes ediyorum güvenlik belgesi için sınava girmeden alabilirmiyim

  Yan tarafta Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/Özel Güvenlik Birleştirilmiş Genelgesi 7.8.maddesini incelemenizi tavsiye ederim. 3466 S.Kanuna göre görev yaptıysanız eğitimden bir defalığına muaf olursunuz. 3269 S.Kanuna göre uzman erbaş statüsünde iseniz muvazzaf sayılmadığınız için eğitim almanız gerekir. İyi günler.

 14. 24 Kasım 2015 - 17:00 | #14

  Kubilay :

  15 yıldır güvenlik görevlisinin halen bu işi yapıyorum çalıştığım süre içersinde açık öğretim fakültesi özel güvenlik ve koruma bölümünden mezun oldum. Benim sorum kimlik yenileme süren doldu ben aöf diplomamı kullanıp kursa gitmeden güvenlik kimlik kartı alabilirmiyim. Alan kişilerin olduğunu duydum fakat ögg şubesi müdürlüğü alamazsın .diyor. Neden bu hakdan mahrum olduğum konusunda bilgi almak istiyorum. Teşekkürler

  Özel güvenlik önlisans mezunlarının bu hakkına sahip çıkması gerekecek sanırım. Çünkü sizin gibi önce kimlik kartı alıp sonra önlisans eğitimi görenlerin bu diplomayı en azından silahsız yenileme yerine kullanabilmesi gerekir. Ancak mevzuatta “temel eğitim şartı aranmaz” ifadesi nedeniyle temel yerine geçen eğitimin, yenileme yerine geçmeyeceği gibi garip bir yoruma sebep oluyor. Özel güvenlik mevzuatı böyle gariplikler ortaya çıktıkça düzenleniyor, bu durumlar öngörülmemiş sanırım. Özel güvenlik önlisans mezunlarına başvurudan itibaren tanınan beş yıllık hak da mezuniyetten itibaren beş yıl şeklindeki yeni uygulama nedeniyle esasında bir mağduriyet konusu. Henüz durumu danışacak bir muhatap bulamadık. Siz BİMER’e yazıp şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 15. 28 Kasım 2015 - 15:50 | #15

  yunus :

  merhaba hocam jandarma komando uzman erbaşlıgı kazandım 1 sene ıcınde kurs görmeden sadece Ö.G.G vergisini ödeyerek sertifika alabilirmiyim silahlı olarak cevabınız için teşekkür

  Belirttiğiniz durum özel güvenlik eğitiminin yerine geçmez. Eğitim alıp sınavlarda başarılı olmak şartıyla özel güvenlik kartı almanız mümkün olabilir. İyi günler.

 16. 28 Kasım 2015 - 15:52 | #16

  duran :

  kolay gelsin ben 9 yıl sözleşmeli hava astsubaylığı yaptım sözleşmem sona erdi kendi isteğimle ayrıldım ben ögg kartı almak için kursa başvuru yapmamıza gerek var mı ne yapmalıyım yardım ederseniz tşk.

  Özel güvenlik kimlik kartı alabilmek için kurs görüp sınavlarda başarılı olmanız gerekir. Sadece genel kolluk mensuplarına en az beş yıl görev yapmak ve kendi isteğiyle ayrılmak kaydıyla tanınan muafiyetten genel kolluk olmadığınız için yararlanmanız maalesef mümkün değil. İyi günler.

 17. 02 Aralık 2015 - 09:39 | #17

  Hasan :

  Merhaba benim yasim 18 liseyi yeni bitirdim hic bir sorunum yok 1.90 boy 150 kilo ama iri kasli duruyorum ben yakin koruma olmak istiyorum once guvenlik olmam lazimmis dogrumudur? Guvenlik kartimi aldiktan sonra yakin koruma olmak icin neler yapmam lazim? Bide korumaya fizik kurallari varmi?

  Kişi korumada genelde silahlı istenir. Silahlı için de 22 yaşından gün almış en az lise mezunu olma şartı var. 19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunları silahsız eğitim alabilir. Fiziki şartlar işverenle görüşülmelidir. İyi günler.

 18. 16 Aralık 2015 - 17:28 | #18

  murat :

  Benim güvenlik sertifika surem doldu iki sene yenilemek istemiyorum iki sene sonunda yenileyecegim sıfırdan mi alaccagim güvenlik belgesini yoksa aynı devam edecek mi yani iki sene içinde yenilemezsem haakkim öluyormu

  Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni süreniz başlar. İyi günler.

 19. 17 Aralık 2015 - 17:57 | #19

  ali :

  Ben kimliğimi 01.03.2007 de 70 puanla silahsız olarak aldim.ve 2012de tekrar yenileme yaptım.şimdide silahlı ya cevirecegim ama 31/12/2017 dede silahsız sirem bitiyor.ne yapmam gerekiyor.bide yeni kartlar cikacakmis.o konu hakkında da bilgi verirseniz sevinirim.silahlı ya çevirirken silahsız puanimi da baz alirlarmi

  Kimlik sürenizin dolmasına yaklaşık iki sene var. Dolayısıyla silah kursu görmeniz mümkün. İlk notunuz 70 ise silah toplamının en az 50 olması kaydıyla silahlıya geçebilirsiniz. Yeni kartların 20 TL karşılığı verileceği dışında bilgimiz yok. Yeni dizayn mı olacak, eski kartlar özel güvenlik şubelerde yazılıp mı verilecek, adreslere mi gönderilecek gibi soruların cevabı şimdilik belli değil. Sadece fiyatı 2015-2016 için 20 TL şeklinde bir açıklama var. İyi günler.

 20. 22 Aralık 2015 - 16:18 | #20

  hüseyin :

  Hocam, 13 nisanda silahlı sertifikanın süresi doluyor.27 martta yenileme sınava gireceğim.Sertifika kaç günde elimde olur, olmaması durumunda işyerinin fesh etmesini nasıl engelleyebiliriz? Ayrıca yenileme için sertifika harici bizlere yeni kimlik kartı verilecekmi?

  27 Mart yenileme sınav sonucu muhtemelen 15 Nisan’da açıklanır. Sertifika onay süresi illere göre değiştiği için kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Eğitiminiz bitince kursunuzdan yazı alıp sertifika hariç başvuru yaparak soruşturmayı erken başlatmanız lehinize olur. Yeni kimlik veriliyor. İyi günler.

 21. 22 Aralık 2015 - 16:20 | #21

  sahin :

  Hocam benim sorumda size yenileme sinavina girdim 52 puan aldim ama yeni bi uygulama ciktigi icin sertifkaya not yazilmiyomus fakat devlet kurumunda calisiyorum ilerki zamanlarda bi sıkınti cikmaz demi senin puanin dusuk diye.tesekkurler

  Sertifikaya not yazılmaması da dolaylı olarak devletin kararı. Sizin sorumlu tutulacağınız bir sıkıntı olmaz. Yenilemede kalma-geçme yok. Kurumunuz bir puan barajı koymadıysa sorun yok. İyi günler.

 22. 02 Ocak 2016 - 18:05 | #22

  SUAT :

  Hocam benim sertifika 2017 şubatta bitiyor ben bu ay bitince başvuru yapıcam yani 2016 ya girince sıkıntı olmaz demi erken başvurdum diye birde hocam yenilemede kalma Varmı yani atışta hiç vurmasan silahlı sertifıka iptal mı oluyor yoksa. Puan mı yazılmıyor

  Yenileme sertifikalarında geçerlilik süresi 2016 yılında başlayan uygulamaya göre girilen sınavın tarihi olacak. Bir yıl önceden girmeniz, bir yılınızın yanması demektir. 04 Aralık 2016 sınavına girmeniz uygun görünüyor. İyi günler.

 23. 04 Ocak 2016 - 18:23 | #23

  Gonenç :

  İyi günler benim sürem13 nisan da bitiyor 27 mart yenileme sınavına giricem bi soruda bahsettiğiniz kurstan yazı alıp nereye başvuru yapmam gerekiyor böyle başvuru yeterli olurmu bide arada kalan sürede rapor veya yıllık izin alsam sorun olurmu

  Sertifikayı almanız iyimser bir tahminle 27 Nisan’ı bulur. Bu nedenle soruşturma başvurusunu sertifika hariç erken yapmak için kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. Alacağınız yazı ve ilinizde istenen diğer belgeleri öğrenip özel güvenlik şubesine başvurmanız gerekir. Aradaki sürede ne yapacağınızı da işyerinizle görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 24. 16 Ocak 2016 - 18:15 | #24

  kadir türk :

  2005ten beri resmi güvenlikçiym 2015 09 12 yenilemede kart iptal oldu işsiz kaldım 1995 te hrszlktn 2 dosyamı sebep gösteriyolar yasamı deyişti anlamadım bu ikinci yenilemem olcaktı şaşırdım kaldım neyapmalıyım.

  Yasada bir değişiklik yok, muhtemelen ilkinde gözden kaçırmışlar. Hırsızlıktan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılıyor. Maalesef yapacak bir şey yok gibi görünüyor. İyi günler.

 25. 16 Ocak 2016 - 18:17 | #25

  Kenan :

  Iyi gunler. Ben J.ozel harekatta 2 yil 3 ay gorev yaptim. Sinavsiz kurssuz kimlik alabilirmiyim?

  Genel kolluk imkanından yararlanabilmek için en az 5 yıl görev yapmış, kendi isteğiyle ayrılmış olmayı belgelemek gerek. Bu nedenle eğitim-sınav aşamalarından geçmeniz halinde özel güvenlik mümkün olur. İyi günler.

 26. 19 Ocak 2016 - 18:07 | #26

  gultek :

  Merhaba benim eşim emekli uzman çavus özel güvenlik kartı alabilirmi sınav olmadan

  Eşiniz jandarma sınıfından emekli ise ve emekli olduğu tarihin üzerinden beş yıl geçmemişse sadece eğitimden muaf olabilir. Vergi ve rapor işlemlerini yapması gerekir. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine uğrayarak veya web sitesinden istenen belgeleri öğrenmesi mümkün. İyi günler.

 27. 19 Ocak 2016 - 18:09 | #27

  İsa :

  Hocam merhaba ben 2011 de silahli özel güvenlik sertifikasını kazandım geçerlilik süresi 2016 üçüncü ayda doluyo kimliğe çevirmedim henüz ben şimdi çevirsem süresi kaç yıllık olacak kimlik kartımın 5 yıllıkmı olur yoksa yenilenmiş kurs görmeliyim yenidenmi sertifika almalıyım bilgilendirirseniz sevinirim

  Kalan süreyi dikkate alarak yenileme eğitimi gördükten sonra kimlik başvurusu yapmanız makul görünüyor. Süre, sertifika üzerinde yazan tarihler arasıdır. Kimlik başvurusu yapmasanız da süre kendi kendine ilerler. İyi günler.

 28. 19 Ocak 2016 - 18:43 | #28

  kadirtürk :

  @A.GÜLŞEN
  hocam ilk 2005 te aldım kartı 2010da yenilendi 2015 takıldı iki kez nası gözden kaçıyo bu anlamadım

  Sizin durumu danıştım. 01/06/2005′den önceki davalarda “erteleme” ibaresi varsa (şimdiki HAGB) kartınızın iptal olmaması gerekirmiş. Eğer erteleme ibaresi yoksa yapılan işlem maalesef doğru. Eski ceza kararlarınızı temin edip erteleme olup olmadığına bakın, varsa tekrar başvurun. İyi günler.

 29. 20 Ocak 2016 - 09:13 | #29

  kadirtürk :

  @A.GÜLŞEN
  hocam erteleme ibaresi yok farzedelim yasada deyişmedi diyorsunuz bu kart iki kere soruşturmadan geçen bi kart valla birileri neyin kafasını yasamıs anlamadım hocam .20 yıllık meslegimi gitti işallah benim yaşadıklarımı onlarda tadar. arkadaşlar benim durumumda olan veya fikri olan kimse yokmu teşekkürler…

  Kararda erteleme ibaresi yoksa maalesef yapacak bir şey de yok. Önceki iki başvurunuzda olumsuzluk çıkmadığına göre erteleme ibaresinin olması yüksek ihtimal görünüyor. Yan sütun, Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/Özel Güvenlik Birleştirilmiş Genelge 7.3.1. a) “….. 01.06.2005 tarihinden önce işlemiş olduğu bir suçtan dolayı ceza almış ve cezası ertelenmiş bir kişinin erteleme süresi içerisinde işlediği bir cürümden dolayı ceza cinsinden bir cezaya veya hapis cezasına mahkum olmaması halinde, yasal olarak hüküm gerçekleşmiş sayılmadığından özel güvenlik görevlisi olabilecek, deneme süresi içerisinde yeni bir suçtan mahkum olunması halinde ise görevlerine son verilecektir.” şeklindeki maddeyi göstermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 30. 29 Ocak 2016 - 17:58 | #30

  Rıdvan :

  İyi günler hocam bn 3 yıl KKK uzman cvs olarak görev yaptim güvenlik kimliği almak için sınava girmem gerekiyor mu

  Sadece genel kolluk (polis-jandarma) mensupları en az beş yıl görev yaptıktan sonra kendi istekleri ile ayrıldıklarını belgelemeleri şartıyla eğitimden muaf olur. Bu nedenle özel güvenlik eğitimi alıp sınava girmeniz gerekir. İyi günler.

 31. 13 Şubat 2016 - 18:42 | #31

  aslan :

  ii günler öncelikle bn 4 yıl 9 ay tatvcan jandarma özel harekatda uzm çvş olarak görev yaptım . yılbasında sozlesmemı yenılemedım kendı ıstegımle . özel güvenlik setifikası almak istıyorum . ankara aşti deki yere gittim orda bana tam 5 yıl olmadiği icin yardımcı olmadılar. ama bızım hem yıpranma hemde askerlığımızı de fili hizmet suresınden saydılar . bnm ne yapmam gerekiyo
  ,

  Genel kolluk mensuplarının eğitimle ilgili muafiyeti için fiilen yapılan sürenin dikkate alınacağı yazıyor mevzuatta. Yıpranma süresi dikkate alınmaz, kanunda “en az beş yıl” ifadesi var. Dolayısıyla yapacak bir şey yok, eğitim almanız gerekiyor. Ancak genel kolluk şartları uygun olsaydı sadece eğitimden muaf olacaktınız, rapor-vergi diğer giderlerin tamamı yine olacaktı. Bu açıdan düşününce fazla bir kaybınız olmadığını düşünebilirsiniz sanırım. İyi günler.

 32. 22 Şubat 2016 - 16:18 | #32

  önder :

  hocam mrb ben 2013 şubatta silahlı olarak sınava girdim silahsız kazandım bir sonraki sınavda silahlıyı kazandım ama yaka kartı çıkarmadım o zaman tam teşekkülü rapor teslim etmiştim şimdi yaka kartı almak için rapor gerekirmi

  Özel güvenlik işlemlerinde raporlar bir yıl geçerlidir. Dolayısıyla o rapor maalesef geçersiz, yeni rapor almanız gerekecek. İyi günler.

 33. 23 Şubat 2016 - 09:36 | #33

  M.Reşat Göroğlu :

  Merhaba
  Emekli asker ve ortaokul mezunuyum, taşıma ruhsatlı silahım var. ÖGG kimliği silahlı oluyormu.

  Silahlı için lise mezunu olmak zorunlu. Jandarma dışında bir kuvvetten emekli iseniz silahsız kurs görmeniz mümkün. Ancak liseyi dışarıdan tamamlamanız halinde sadece silah kursu görerek silahlıya geçebilirsiniz. İyi günler.

 34. 24 Şubat 2016 - 12:51 | #34

  Vahdet :

  merhabalar silahlı olur raporumu 2 ay önce aldım fakat silahsız sertifika çıktı bana silahsız kimlik çıkarıcam fakat martta tekrar silahtan sınava gireceğim silahlıya çevirmek için tekrardan sağlık raporu gereklimi iyi günler…

  Özel güvenlikte sağlık raporları bir yıl geçerlidir. Silahlı raporla silahsız başvuru yapılabilir. Süre dolmadan silahlıya geçerseniz yeni rapor gerekmez. İyi günler.

 35. 27 Şubat 2016 - 12:10 | #35

  yılmaz caliskan :

  5yildir TSK personeliyim bu martta silahlı özel güvenlik sertifikasını yenilenen gerek TSK personeli olduğum için sınava girmeye gerek var mi acaba yoksa sınava gitmeyip sadece atışlara mi girmemiş gerekir şimdiden tesekkur ediyorum

  Özel güvenlik işlemleri ile TSK personeli olmanızın bir ilgisi yok. Halen görev yaptığınız statüyü ve kuvveti yazmamışsınız. Belli koşullarda sadece jandarmaların eğitim muafiyeti var. Özel güvenlik kartınızın işler durumda kalmasını istiyorsanız yenileme eğitimi almanız gerekir. Özel güvenlik olarak çalışma planınız olduğunda eğitim almanız daha mantıklı görünüyor. İyi günler.

 36. 21 Mart 2016 - 18:52 | #36

  Serdar ÖZGEDİK :

  Iyi calismalar 11 yil Jandarma Astsubayi olarak gorev yaptiktiktan sonra istifa ettim.Halen 657 sayili kanuna tabi devlet memuru olarak calismaktayim.Lisans mezunuyum.Ozel guvenlik egitici belgesi nasil alabilirim.Tesekkurler.

  İstifadan sonra beş yıl geçmedi ise eğitimden bir defalığına muaf olabilirsiniz. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine istenen belgelerle başvuru yapmanız gerekir. Yalnız alacağınız belge yönetici belgesi değil, özel güvenlik kimlik kartı olacak, bilginiz olsun. İyi günler.

 37. 21 Mart 2016 - 18:53 | #37

  Samet :

  İyi günler ben sınava girdim ve kazandım Sertifika elime geçti fakat Kimlik çıkarmaya gidince Sağlık raporunda hata olduğu tespit edildi.Silahli güvenlik olur yerine Silah Ruhsat alır yazıyor. Bugün gidip yeniden çıkardım ve şunu merak ediyorum sınav sonrası sağlık raporu çıkardığım için Sertifika iptal olabilir mi ?

  Raporunuzdaki belirttiğiniz durum sorun olmaz. Hastanenin dikkatsizliği size pahalıya gelmiş olur sadece. İyi günler.

 38. 22 Mart 2016 - 09:50 | #38

  Tahsin :

  Ben jandarma G.K.da uzman cavus olarak gorev yapiyorum silahli guvenlik sertifikasi almam icin kurs gormem gereklimi buradan aldigim hizmet belgesi ile silahli guvenlik belgemi alabilir miyim ve istedigim kurumda özel veya kadrolu calisabilir miyim tesekkurler

  En az beş yıl çalışmış, kendi isteğinizle ayrılmış olmanız ve bunu belgelemeniz gerekir. Eğer bu şartlara sahipseniz diğer tüm belgeleri hazırlamak (vergi-rapor) kaydıyla bir defaya mahsus eğitimden muaf olarak kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Alacağınız kimlik kartı ile iş başvurusu yapmanız mümkün. Ancak bu kartın kadrolu iş garantisi anlamına gelmediğini belirteyim. Kadrolu işlere alınacaklarda aranan şartlara haiz olmanız halinde herkes gibi başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 39. 28 Mart 2016 - 15:34 | #39

  Turgay :

  Hocam merhaba. Ben halen JANDARMA genel kom.bünyesinde 17 yıldır uzman jandarma olarak çalışmaktayım. Güvenlik sertifika sı almak için illaki istifa yada emekli olmamı gerekiyor. Halen çalışırken bu belgeyi alabilir miyim.

  Genel kollukta uzman jandarma çavuş iseniz emekli olduktan sonra beş yılı geçirmemek kaydıyla bir defaya mahsus eğitimden muaf olursunuz. Uz.Çvş. değil de Uz.Erbaş iseniz çalışırken eğitim alıp kimlik çıkarabilirsiniz. Ancak genel kolluk olmaktan yararlanıp doğrudan kimlik başvurusu yapabilmek için emekli veya en az beş yıl hizmet sonucu kendi isteğinizle ayrıldığınızı belgelemeniz gerekir. İyi günler.

 40. 19 Nisan 2016 - 10:01 | #40

  Ali :

  Hocam Merhaba kolay gelsin hocam bir sorum olacak ben suan Muğla bodrumda çalışıyorum ikamet ettiğim il Mersin güvenlik kartimin süresinin dolma tarihi 03.04.2017 güvenlik kartimi bodrumda yenilesem ve güvenlik Soruşturması yaptirmadan çalışabilirsiniz

  Yenileme eğitimi almak işlemin bir aşaması sadece. Kartı yenilemek demek; eğitim-sınav-soruşturma aşamalarının tamamlanması demektir. Dolayısıyla eğitimi bulunduğunuz herhangi bir yerden alabilirsiniz. Ancak soruşturma için ikamet kaydınızın bulunduğu ilden başvuru zorunluluğu var. Sadece yenileme eğitimi alarak çalışmaya devam etmek mümkün değil, soruşturma yapılması gerekir. İyi günler.

 41. 19 Nisan 2016 - 10:03 | #41

  Zafer :

  Hocam iyi günler sizden küçük bir bilgilendirme ricam var.özel güvenlik harcını 501tl eşim yatırsa olurmu.şuan çalıştığım için gidemiyorum.vergi dairesine parayı eşim yatırıp imzalasa emniyette sıkıntı çıkarmı evrakları teslim ederken ?

  Kimlik harcını sizin isim-soyisim-TC no olmak kaydıyla herhangi biri yatırabilir. Vergide imza yok, kimlik başvurusunu emniyete şahsen yapmak zorunlu. İyi günler.

 42. 19 Nisan 2016 - 15:38 | #42

  Arda :

  HV.K.K.lığında 10 yıllık Piyade Asb.olarak görev yapıyorum çalışırken güvenlik belgesi alabilirmiyim.iyi günler

  Çalışırken mesainizi aksatmadan özel güvenlik eğitimi ve kimlik kartı alabilirsiniz. Muvazzaf subay-astsubaylardan bu şekilde eğitim alanlar var. Sadece özel güvenlik olarak çalışmanız mümkün olmaz. İyi günler.

 43. 22 Nisan 2016 - 15:13 | #43

  koray koray :

  mrb ogg olarak calıstıgım yer kendı bunyesınde calıstırmak ıstıyor sıvıl olara sartı nasıl

  İşyerinizin size teklif ettiği görevin şartlarını sanırım en iyi siz bilebilirsiniz. Kadrolu olmak her zaman iyidir, tercih sizin. İyi günler.

 44. 27 Nisan 2016 - 15:27 | #44

  devrim :

  sayın hocam 2010 yılından 2016 yılına kadar güvenlik görevlisi olarak görev yaptım tabii bu arada 2005 yılında silahlı tehtid suçundan 1,yıl 8 ay hapis cezası geldi. ben 4 ay hapis cezası yattım geri kalanını denetimli serbestlikten yaralanarak hem güvenlik görevlisi olarak görevimi yaptım hemde cezamı bitirdim aradan 1 ,5 yıl geçti. 2016 yılında yenileme yaaptım fakat kimlik kartı yenileneceği sıra arşiv araştırmasında hapis cezamın gözükmesiyle kimliğime el koydular bu haksızlık deilmi devlete karşı ve yüz kızartıcı bir suç deil . bu nasıl oluyor cezam bitiyor aradan 1,5 yıl geciyor ayrıca denetimli serbestliğimdede özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyordum mahkemeye müracat etsem kimliğimi kurtara bilirmiyim.
  saygılarımla

  Ceza kararı veren mahkeme, sizin özel güvenlik olduğunuzu dikkate alıp özel güvenlik şubeye bildirim yapmaması yüzünden çalışabilmişsiniz. Bir yıl ve üstü ceza alanların özel güvenlik olamaması, kanunla düzenlenmiş bir husustur. Mahkemeye müracaat etmenizden olumlu sonuç alabileceğinizi sanmıyorum. Ancak içinizde şüphe kalmaması açısından isterseniz bir avukata danışabilirsiniz. İyi günler.

 45. 10 Mayıs 2016 - 09:24 | #45

  Mehmet :

  Merhaba Hocam
  Renk körlüğü silahlı güvenlik sertifikası almak için şuan ki yasaya göre alabilirmiyim. Teşekkürler

  Renk körlüğü, silahlı-silahsız özel güvenlik olmaya engel değil. Şartlar ve tercihinize göre istediğiniz eğitime kayıt olabilirsiniz. İyi günler.

 46. 12 Mayıs 2016 - 08:57 | #46

  ŞABAN KARATAŞ :

  iyi günler hocam,yenileme egitimini aldım fakat sınav ücretini yatırmadıgım icin sınava giremiyorum bu ayın 26 sında da sertifakımın günü doluyor,halen calışmaktayım bu durumda calışmamda bir sıkıntı olurmu olursada nelerle karşılaşırım bilgilendiriseniz sevirim şimdikten teşekkürler

  Kaçırdığınız sınavla girebileceğiniz sınav arasındaki zamanın çok olması aleyhinize olmuş. 31.07.2016 sınavına girecekseniz sonuçları muhtemelen 19.08.2016′da açıklanacak. Sertifika-kimlik soruşturması derken Eylül sonunu bulursunuz sanırım. Aradaki sürede kursunuzla görüşüp soruşturmayı erken başlatmak dışında yapılabilecek bir şey yok maalesef. Durumu işyerinizle görüşüp çözüm bulmaya çalışmalısınız. İşyeri çalıştırmak istemezse kendi açısından haklı, çünkü para cezası çalışana değil işverene kesiliyor. İyi günler.

 47. 24 Mayıs 2016 - 09:05 | #47

  arda :

  Hocam renk körü olanlar silahlı sertifika alabiliyor mu madde 9 açıklayabilrmisiniz şimdiden teşekkür ederim..

  Renk körlüğü özel güvenlik olmaya engel değil. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.