Tüm Özel Güvenlik Görevlilerinin Dikkatine

13 Eylül 2011 tarihinde yayinlandi

  

5188 SAYILI YASANIN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE, 11 EYLÜL 2011 (RG – 11.09.2011 - 28051) TARİHİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

 

11.09.2011 tarihli değişikle “renk körlüğü” ve ”ortopedi” ile ilgili hususlar, özel güvenlik olmaya  engel hallerden çıkarılmıştı. Ancak 6136 Sayılı Kanun ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte (Madde-15  Değişik: R.G.: 29.12.1999 S: 23921) geçen “…. silah taşımalarında ve bulundurmalarında psikolojik, nörolojik veya fiziki rahatsızlıklar  bakımından sakınca bulunmadığına dair doktor raporu …” ibaresi nedeniyle silahlı adayların raporlarında “Ortopedi” bölümü  onayı aranacağı bildirilmiştir.

 

Buna göre silahlı ve silahsız adaylarda aranan sağlık koşulları farklı olduğundan aşağıdaki bilgiler de yeni duruma göre güncellenmiştir.

 

Yönetmelik değişikliği, hizmet şirketlerinin bildirimleri vb. konularla ilgili değişiklikler de içermektedir. Aşağıdaki bilgiler sadece temel-yenileme eğitimi alanlar veya almayı düşünenlerle ilgili olan konulardır.

1. Silahlı veya silahsız tüm adaylar için sorun olan “renk körlüğü” özel güvenlik olmaya engel hallerden çıkarıldı.

2. Silahsız raporlarında “Ortopedi” bölümü kaldırılmıştır.

3. Yenileme eğitimi alanlar (ÖGG kimlik kartı olması kaydıyla); güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunun olumlu olması ve özel güvenlik yenileme eğitimi sertifikası ile ruhsat harcı yatırmadan, sağlık raporu almadan kimliklerinin yenilenmesini talep edebileceklerdir.

4. Silahsız yenileme eğitimi görenler, kimliklerini silahlıya çevirmek istediklerinde bu eğitim, “temel” kapsamında olduğu için tam teşekküllü devlet hastanesinden, heyet raporu almaları gerekir.

5. Özel güvenlik kimlik kartları yetkili makam tarafından düzenlendikten sonra, kişinin adres kayıt sisteminde kayıtlı adresine posta ile gönderilerek kendisine veya kanuni vekiline teslim edilecek, ancak kimlik kartının bedeli ve basımına ilişkin esaslar henüz açıklanmadı.

6. Genel kolluk kuvvetlerinden ve MİT’ten emekli olanlarla en az beş yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleri ile görevinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitim şartı ve (silahsızlar ortaokul, silahlılar lise) mezuniyeti aranmıyor. Bu şekilde görevlerinden ayrılanlarda kimlik kartı almak için görevinden ayrıldığı tarihten itibaren beş yıl olan süre kaldırıldı. Ancak ilk kimlik kartını çıkardıktan sonra beş yılda bir yenileme eğitimlerine katılmaları gerekiyor.

7. Yenileme eğitimine katılan özel güvenlik görevlileri ile yöneticilerin hizmet ve iş akitleri devam eder, eğitim süresince özlük haklarından yoksun bırakılamaz. şeklinde ifade edilen  (ÖGHDKUİY 34.madde son ek fıkra) bu maddedeki özlük haklarının devam edeceği hususu, sadece yenileme eğitimi (yaklaşık 8 gün) süresini kapsamaktadır.  Konuya ilişkin uygulamanın detayları için  tıklayınız.

8. Özel güvenlik eğitim kurumlarının yöneticisi/yöneticilerinin müteselsilen sorumlu olacak şekilde silah taşıma yetkisini haiz, kurum tarafından görevlendirilecek ve valiliğin uygun gördüğü kişiye kursiyer sayısı oranında silah ve mermi nakline izin verilebilecek. Buna göre eğitim ve sınav atışlarında yöneticinin bizzat bulunması zorunluluğu kalktı. Yöneticinin sorumluluğu devam etmek kaydıyla bu konuda silah taşımaya haiz, uygun personelini görevlendirebilecek.

9. Raporun eğitime başlamadan alınması zorunlu olmadığı dönemlerde özel güvenlik sertifikası alıp  renk körlüğü nedeniyle rapor alamayanlar, bulundukları il emniyetlerine dilekçe ile başvurarak kalan süreleri için kimlik talep edebilirler.

11. Herhangi bir özel güvenlik şirketi veya kuruma bağlı olarak çalışanlardan kimlik kartını kaybedenlerin buna ilişkin bildirimleri işveren tarafından yapılacaktır. Özel güvenlik olarak çalışmayanlardan kimlik kartını kaybedenler ise ikamet ettikleri il emniyetine dilekçe ile başvurabileceklerdir. 

12. İlk defa özel güvenlik (temel) eğitimine başvuranlarda sağlık raporunun kursa başlarken alınması konusunda değişiklik yapılmamıştır. Rapordan muafiyet sadece yenileme eğitimi alanlar için sözkonusudur.

 

 Konuya ilişkin değişiklikleri EGM Resmi Sitesinden görmek için tıklayınız.

Bu yazı bugün : 3, toplamda : 74341 kişi tarafından okundu.

 1. 08 Eylül 2015 - 14:20 | #1

  tugba :

  Iyi gunler hocam ben ogg kimligi mi kursa gittigim ilden mi cikartmak zorundayim yoksa baska bir ile ikamet ettiysem o ildende cikartabilirmiyim. Antalyadan kursunu aldim ama ankara ya tasinmam lazim oradanda kimlik cikartabiliyormuyum. Yoksa kimlikncikana kadar beklemek zorunda miyim

  Kimlik başvurusu sadece, ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılabilir. İyi günler.

 2. 19 Nisan 2016 - 10:03 | #2

  Zafer :

  Hocam iyi günler sizden küçük bir bilgilendirme ricam var.özel güvenlik harcını 501tl eşim yatırsa olurmu.şuan çalıştığım için gidemiyorum.vergi dairesine parayı eşim yatırıp imzalasa emniyette sıkıntı çıkarmı evrakları teslim ederken ?

  Kimlik harcını sizin isim-soyisim-TC no olmak kaydıyla herhangi biri yatırabilir. Vergide imza yok, kimlik başvurusunu emniyete şahsen yapmak zorunlu. İyi günler.

 3. 17 Eylül 2016 - 13:30 | #3

  Ilker :

  Slm ben 65 yenileme sinavina girdim silahli.fakat kimlik surem doldu emniyette evraklarimi henuz veremedim isyeri benim sozlesmemi fes edermi

  Özel güvenlik olarak çalışmaya devam etmek, yenileme işlemlerini zamanında bitirip yeni kimlik almakla mümkündür. Madem süreniz doldu, en azından kursunuzla görüşüp soruşturmayı erken başlatsaydınız. Şu halde işyeriniz, sözleşmenizi tazminatsız fesih edebilir maalesef. İşlemlerinizi biran önce başlatmanızı, ücretsiz izin-rapor vb. şekilde sorunu çözmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 4. 02 Ocak 2017 - 16:00 | #4

  ceylan :

  iyi günler dilerim.eski kimlik kartımın süresi 2011 de dolmuştu. 4 aralık sınav tarihinden geçerli tarihli ikinci yenileme sertifikamı aldım.işveren 5 aralıkta eski sertifikamın süresi doldu diye iş aktimi raporlu olduğum halde 22 aralıktan itibaren fesh ettiğini noter ile 28 aralıkta bana ulaşan ihtarname ile bildirdi.tazminat alabilirmiyim işe iadeyi kazanırmıyım.

  Özel güvenliklerin kimlik sürelerini takip etmeleri kendi sorumluluğunda olduğundan kimlik kartı süresi doldu diye işten çıkarmalarda tazminat vermiyor işverenler. Ancak raporlu iken işten çıkarma SGK’nın konusu, bildiğim kadarıyla bu durum işyerinize sorun yaratır. Kimlik süresinden değilse de bundan hak iddia etmeniz sanırım mümkün olur. Ancak SGK mevzuatını bilmiyorum. Bilen birine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 12 Ocak 2017 - 14:52 | #5

  Murat :

  Merhabalar özel güvenlik kimlik kartimi cikardim ön lisans mezunuyum bu bolumden herhangi bir sirketin elamani olmadan ise girebilir miyim is basvurusu yapabilir miyim ? Tesekkurler.

  Bünyesinde özel güvenlik çalıştıran yerlere başvurabilirsiniz. Ancak şirket vasıtasıyla hizmet alımı varsa sizin de mutlaka bir şirket üzerinden işe girmeniz mümkün olabilir. İyi günler.

 6. 12 Ocak 2017 - 15:09 | #6

  Ahmet :

  Genel kolluk kuvvetlerinden kendi istekleri ile ayrılanların alması gereken sağliķ raporu silahlımi olmak zorunda zaten daha önceki kamu kurumu süresiz silah taşıma ruhsatı veriyorbilgi verirmisiniz hayırlı günler.

  Genel kolluktan kendi isteği ile ayrılan kişi, eğer silahlı projede çalışacaksa “silahlı özel güvenlik olur” raporu alması gerekir. Bazı hastaneler, silah ruhsatı almak için olan raporla karıştırıyorlar o daha pahalı bilginiz olsun, rapor başvurusunda özel güvenlik için olduğunu belirtin. Eğer silahsız projede çalışacaksanız kimlik de silahsız alınabilir. Özel güvenlikte kullanılacak silahlar, görev yapılan şirkete/kuruma aittir. Sizin taşıma belgeniz/ruhsatınız sadece şahsi silahınız içindir. Dolayısıyla şahsi silah taşıma ruhsatınız var diye silahlı projede, silahsız kimlikle görev yapmanız mümkün olmayacaktır. İyi günler.

 7. 20 Ocak 2017 - 09:13 | #7

  Mehmet ali :

  Hocam ben 2 yıllık ögg mezunuyum silahlı güvenlik belgesi almak istiyorum.
  Fakat renk körlüğü rahatsızlığımda var.
  Silahlı ögg kartı alabilirmiyim.
  Ve alacağım kurs sadece silah eğitimi ve sınavına girmem yeterlimi.şimdiden teşekkürler

  Özel güvenlik önlisans mezunu iseniz sadece silah fark eğitimi almanız yeterli. Bunun için önce heyet raporu istenir. Renk körlüğü, 2011′den beri engel değil. Özel güvenlik çalıştıran yerlerde her onbeş kişi için bir (herhangi bir bölümden de olabilen) önlisans mezunu, sorumlu görevlendirilmesi yasal zorunluluk oldu. İş fırsatlarını değerlendirmek için bu alanda çalışmak istiyorsanız elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 23 Ocak 2017 - 16:01 | #8

  mustafa caner :

  Selam güvenlik kimlik kartım yenilemede el konuldu daha önce geçirdiğim davadan dolayı 1 yıl 1 ay 10 gün hapis 2 yıl erteleme kararı verildi iş yerinden tazminat talep edebilirmiyim

  Belirttiğiniz durum özel güvenlik olma şartlarından birini kaybetmek demektir. Kimliği zamanında yenilememek bile tazminata imkan vermiyor. SGK ile ilgili mevzuat hakkında detaylı bilgi yok ama sizin durumda ödeme olacağını hiç sanmıyorum. İşten çıkarma olayı, işyerinizin seçimi değil mecburiyeti olmuş sonuçta. Yine de araştırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.