Tüm Özel Güvenlik Görevlilerinin Dikkatine

13 Eylül 2011 tarihinde yayinlandi

  

5188 SAYILI YASANIN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE, 11 EYLÜL 2011 (RG – 11.09.2011 - 28051) TARİHİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

 

11.09.2011 tarihli değişikle “renk körlüğü” ve ”ortopedi” ile ilgili hususlar, özel güvenlik olmaya  engel hallerden çıkarılmıştı. Ancak 6136 Sayılı Kanun ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte (Madde-15  Değişik: R.G.: 29.12.1999 S: 23921) geçen “…. silah taşımalarında ve bulundurmalarında psikolojik, nörolojik veya fiziki rahatsızlıklar  bakımından sakınca bulunmadığına dair doktor raporu …” ibaresi nedeniyle silahlı adayların raporlarında “Ortopedi” bölümü  onayı aranacağı bildirilmiştir.

 

Buna göre silahlı ve silahsız adaylarda aranan sağlık koşulları farklı olduğundan aşağıdaki bilgiler de yeni duruma göre güncellenmiştir.

 

Yönetmelik değişikliği, hizmet şirketlerinin bildirimleri vb. konularla ilgili değişiklikler de içermektedir. Aşağıdaki bilgiler sadece temel-yenileme eğitimi alanlar veya almayı düşünenlerle ilgili olan konulardır.

1. Silahlı veya silahsız tüm adaylar için sorun olan “renk körlüğü” özel güvenlik olmaya engel hallerden çıkarıldı.

2. Silahsız raporlarında “Ortopedi” bölümü kaldırılmıştır.

3. Yenileme eğitimi alanlar (ÖGG kimlik kartı olması kaydıyla); güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunun olumlu olması ve özel güvenlik yenileme eğitimi sertifikası ile ruhsat harcı yatırmadan, sağlık raporu almadan kimliklerinin yenilenmesini talep edebileceklerdir.

4. Silahsız yenileme eğitimi görenler, kimliklerini silahlıya çevirmek istediklerinde bu eğitim, “temel” kapsamında olduğu için tam teşekküllü devlet hastanesinden, heyet raporu almaları gerekir.

5. Özel güvenlik kimlik kartları yetkili makam tarafından düzenlendikten sonra, kişinin adres kayıt sisteminde kayıtlı adresine posta ile gönderilerek kendisine veya kanuni vekiline teslim edilecek, ancak kimlik kartının bedeli ve basımına ilişkin esaslar henüz açıklanmadı.

6. Genel kolluk kuvvetlerinden ve MİT’ten emekli olanlarla en az beş yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleri ile görevinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitim şartı ve (silahsızlar ortaokul, silahlılar lise) mezuniyeti aranmıyor. Bu şekilde görevlerinden ayrılanlarda kimlik kartı almak için görevinden ayrıldığı tarihten itibaren beş yıl olan süre kaldırıldı. Ancak ilk kimlik kartını çıkardıktan sonra beş yılda bir yenileme eğitimlerine katılmaları gerekiyor.

7. Yenileme eğitimine katılan özel güvenlik görevlileri ile yöneticilerin hizmet ve iş akitleri devam eder, eğitim süresince özlük haklarından yoksun bırakılamaz. şeklinde ifade edilen  (ÖGHDKUİY 34.madde son ek fıkra) bu maddedeki özlük haklarının devam edeceği hususu, sadece yenileme eğitimi (yaklaşık 8 gün) süresini kapsamaktadır.  Konuya ilişkin uygulamanın detayları için  tıklayınız.

8. Özel güvenlik eğitim kurumlarının yöneticisi/yöneticilerinin müteselsilen sorumlu olacak şekilde silah taşıma yetkisini haiz, kurum tarafından görevlendirilecek ve valiliğin uygun gördüğü kişiye kursiyer sayısı oranında silah ve mermi nakline izin verilebilecek. Buna göre eğitim ve sınav atışlarında yöneticinin bizzat bulunması zorunluluğu kalktı. Yöneticinin sorumluluğu devam etmek kaydıyla bu konuda silah taşımaya haiz, uygun personelini görevlendirebilecek.

9. Raporun eğitime başlamadan alınması zorunlu olmadığı dönemlerde özel güvenlik sertifikası alıp  renk körlüğü nedeniyle rapor alamayanlar, bulundukları il emniyetlerine dilekçe ile başvurarak kalan süreleri için kimlik talep edebilirler.

11. Herhangi bir özel güvenlik şirketi veya kuruma bağlı olarak çalışanlardan kimlik kartını kaybedenlerin buna ilişkin bildirimleri işveren tarafından yapılacaktır. Özel güvenlik olarak çalışmayanlardan kimlik kartını kaybedenler ise ikamet ettikleri il emniyetine dilekçe ile başvurabileceklerdir. 

12. İlk defa özel güvenlik (temel) eğitimine başvuranlarda sağlık raporunun kursa başlarken alınması konusunda değişiklik yapılmamıştır. Rapordan muafiyet sadece yenileme eğitimi alanlar için sözkonusudur.

 

 Konuya ilişkin değişiklikleri EGM Resmi Sitesinden görmek için tıklayınız.

Bu yazı bugün : 38, toplamda : 62229 kişi tarafından okundu.

 1. 10 Temmuz 2015 - 08:42 | #1

  Ali Arslan :

  Iyi aksamlar silahsız özel güvenliğim silahliya cevirmek istiyorum kimliğimi renk körüyüm sağlık raporunda renk körüdur yazsa alabilmiyim

  Renk körlüğü, özel güvenlik olmaya engel hal sayılmadığı için raporunuzda tespit olarak yazabilir. Ancak sonuç bölümünde “Silahlı Özel Güvenlik Olur” da yazacağı için sıkıntı olmaz. İyi günler.

 2. 27 Temmuz 2015 - 07:51 | #2

  metin :

  Ben Özel Güvenlik ve Koruma
  Bölümü okuyorum silahli görev yapmam için kurssa gitmeme gerek var mi yok sa gitmeden silah alabilir miyim
  2016 da kpss sinavi var benim okulum bitmeden on lisans tan kpss ye girebilir miyim ???

  Önlisansta verilen eğitim silahsız yerine geçer. Silah dersi ve uygulama atışına katılmadan elbette silahlı olamazsınız. Önlisans eğitiminiz tamamlandıktan sonra alacağınız belge ile özel kurslardan derslere katılarak silah eğitimi görmeniz, sınavda başarılı olmanız kaydıyla silahlıya geçebilirsiniz. KPSS hakkında bilgim yok. İyi günler.

 3. 29 Temmuz 2015 - 07:44 | #3

  metin :

  her sene kpss den atama yapilmakta mi ?
  ve en az kac kpss puaninla atanabilir size zahmet ben bulamadim yardimci olabilir misiniz ??

  KPSS, atamaları, not barajları vb. konusunda bilgim yok maalesef. İyi günler.

 4. 29 Temmuz 2015 - 08:58 | #4

  özer koçak :

  20.10.2009 yılında jandarma genel komutanlığından uzm j olarak emekli oldum hiç özel güvenlik kimlik belgesi olmadım beş yılı geçtiği için yeni genelge gereği kursa tabimi tutulacağım

  Genel kolluk mensuplarına emekli olduğu tarih değil, özel güvenlik için başvurduğu tarihten itibaren beş yıllık avantaj sağlayan genelge var. Bu nedenle genel kolluk mensuplarından istenen belgelerle ikamet ettiğiniz il özel güvenlik şubesine başvuru yapabilirsiniz. Genel kolluktan istenen belgeleri, yan sütundaki Bağlantılar bölümü ilk sıradan gireceğiniz Öz.Güv.D.Bşk.lığı sayfası solda Ana Menü/FİB Rehber başlığının altında görebilirsiniz. İyi günler.

 5. 30 Temmuz 2015 - 14:10 | #5

  serkan :

  özel bir diş hastanesinde özel güvenlik görevlisi olarak görev yapmaktayım.diş hastanesinde özel güvenlik calıştırma zorunlulugu varmı varsa en az kaç kişi calıştırmalı .. Güvenlik harici bir iş yada başka işler yaptırılıyorsa bu konuda ne yapıla bilir işten cıkarılma korkusu ile yapamam diyemiyorsun ..ayrıca özel güvenliklerin calışma ortamları denetleniyormu güvenlik harici iş yaptırılıp yaptırılmadıgı kontrol edilmiyormu bunu köntrol eden birim varsa neden kontrol yada denetleme yapmıyor ?? şimdiden vereceginiz cvp lar için teşekkür ederim ..

  Nerede ve kaç personelle güvenlik hizmetinin sağlanacağı işverenin talebi ve özel güvenlik komisyonunun onayı ile belirlenir. Komisyon üst sayıyı belirler, bu sayıyı geçmemek kaydıyla kaç kişi çalıştıracağı tamamen işverenin inisiyatifindedir. Özel güvenliklere güvenlik dışında iş yaptırılması yasaktır. Bu konuda şikayetiniz varsa bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine şikayet edebilirsiniz. Denetleme konusu il özel güvenlik şubelerince yerine getirilen bir faaliyettir. İsminizin gizli kalmasını talep etmeniz mümkün sanıyorum, ayrıca BİMER’i de hatırlatırım. İyi günler.

 6. 19 Ağustos 2015 - 12:29 | #6

  muhammet :

  Merhaba iyi günler ben güvenlik kimlik kartını cikarttirdim fakat 1 yılgeç cikarttirmistim kimliktede kalan süre olarak çıktı yani 4 yıllık olarak yenilemede de aynı şekil çıktı dört yıllık kimlik yenileme yapacak fakat bu bir yıl geç cikarttigimdan dolayı dort yillkmi çıkacak yoksa beş yillik mi bir arkadasimda benimle aynı durumdaydı onun ki beş yılki çıktı kursa sordum bu konuda bilgileri yok bu konuda bilgi verir misiniz

  Yeni düzenlemeye göre sınava gireceğiniz tarihten itibaren beş yıllık süreniz başlar. İyi günler.

 7. 22 Ağustos 2015 - 16:12 | #7

  özkan :

  Merhaba, Benim kimlik kartım 31.08.2015 tarihinde bitiyor. 23 agustosta yapılacak sınava giriyorum işyerine sertifikayı 31 agustostan önce götürememem nedeniyle sözleşmemi tek taraflı fesih edebilirmi, yeni düzenlemeye istinaden böyle bir hakları varmı. kolay gelsin.

  Kimlik süresi dolanların çalışmaya devam edebilmesi için sınava girmek yeterli değil. Soruşturma dahil tüm işlemlerin tamamlanması gerekir. Buna göre yenileme sonuçları 11.09.2015′de açıklanacak, sertifikaların hazırlanması illere-kurslara göre değiştiği için kursunuzdan bilgi almanız gerekir. Yeni düzenlemeden kastınız ne bilemiyorum, sertifikaya sınav tarihi yazılması ise 31.03.2015′de elinizde olmayacağı için faydası olmaz gibi görünüyor. Kimlik süresi dolanları çalıştıran işyerleri para cezasının muhatabı olduğu için elbette bu riske girmemek açısından iş akdini feshedebilirler. Bu nedenle süre dolmadan en az altı ay önce eğitime başvurulması tavsiye ediliyor. Durumu işyerinizle görüşmeniz, rapor-ücretsiz izin vb. şeklinde yardım istemeniz belki yararlı olur. İyi günler.

 8. 22 Ağustos 2015 - 16:15 | #8

  Ahmet Huzurlu :

  Hocam benim şöyle bir sorunum var ben 2010 yılında silahlı güvenlik görevlisi olarak kart aldım. 2013-2015 yılları arasında bipolar bozukluk yani psikiyatrik rahatsızlık tedavisi gördüm yüzde 40 raporumu yüzde sıfıra düşürdüm. 2015 yılında bu aydan itibaren silahlı güvenlik için başvuruda bulunmuş oldum. kurs bana yenileme olduğu için sağlık raporu istenmediğini söyledi. Ben bu sağlık sorunumu kursa kayıt olduktan 3 gün sonra söyledim.Yenileme olduğu bir sorun olmayacağını söylediler. Ben silahlı güvenlik sertifikası aldığımda sertifikayı emniyete teslim ederken benden sağlık raporu istenir mi ? Böyle bir sorunumun olduğunu emniyete bildirmeli miyim ? Buna ek olarak bana tekrardan silahlı güvenlik şansının verileceğini zannetmiyorum. Fakat silahsız güvenlik olabilme durumum var doktoruma göre ne yapmalıyım bir yardımcı olursanız çok sevinirim

  Silahlı kimlik kartınız varsa yenileme başvurusunda rapor istenmez. Sıkıntı yaşamamak için kartınız silahlı da olsa silahsız işlere başvurmanızı tavsiye ederim. Atış sınavına katılmazsanız zaten sertifikanız kendiliğinden silahsız olur. Silahlı kartınız olduğu için daha sonraki zamanda dilerseniz sadece yenileme-silah eğitimi alıp yine rapor gerekmeden silahlıya geçmeniz de mümkün. İyi günler.

 9. 22 Ağustos 2015 - 16:16 | #9

  Ahmet Huzurlu :

  Birde atış sınavına girmediğimiz takdirde kursun icraya verme gibi bir hali ortaya çıkıyormuş. Verilecek icra miktarı yüksek olur mu? Ben silahlı olarak kursun geri kalan kısmına hiç katılmadığım takdirde başıma hukuki bir yaptırım gelir mi ? Çünkü eğitim atışları 26sında

  Sınavlara girip girmemek, eğitim alan kişilerin kendi tercihleridir. Sınava girmedi diye kurs, kişiyi icraya veremez. Eğer borcunuz varsa zamanında ödeme yapmadıysanız verebilir. İyi günler.

 10. 27 Ağustos 2015 - 07:20 | #10

  bülent :

  hocam saygılar…hocam benim kimliğimin süresi 18.05.2015 de doluyor,kursa hangi ay kayıt olmam benim için daha hayırlı ve garantili olur?..teşekkürler.

  Yenileme sertifikalarına yazılacak tarihle ilgili netleşmeyen bir durum var. 2016 sınav takvimi bu yılın sonuna doğru belli olur. Muhtemelen Ocak-Şubat ayında sınav olur. 2016′nın ilk sınavına girecek şekilde eğitim almanızı tavsiye ederim. Kasım 2015′den itibaren başlayacak tüm kurslar, yılın ilk sınavına gireceğiniz şekilde eğitim alabilmeniz için uygundur. İyi günler.

 11. 01 Eylül 2015 - 07:43 | #11

  bülent :

  hocam 2011 de girmiş olduğum ve tamamladığım silah yenileme de hak kazandığım kimliği daha almadım(eski kimliklerle idare edeceğimiz söylendi yani benim gibi herkes aynı durumda)evraklarımı emniyete teslim ederken sertifikanın fotokopisini çekmeyi unutmuşum 2015 te gireceğim sınavda sorun olurmu? gerçi sisteme girdiğim zaman sınava girip evraklarımı teslim ettiğim belli olur ama…??

  Belirttiğiniz durumun sizin açınızdan bir sakıncası yok. Yenileme kimlik başvurusunda yeni kimliğinizi alırsınız. İyi günler.

 12. 08 Eylül 2015 - 14:20 | #12

  tugba :

  Iyi gunler hocam ben ogg kimligi mi kursa gittigim ilden mi cikartmak zorundayim yoksa baska bir ile ikamet ettiysem o ildende cikartabilirmiyim. Antalyadan kursunu aldim ama ankara ya tasinmam lazim oradanda kimlik cikartabiliyormuyum. Yoksa kimlikncikana kadar beklemek zorunda miyim

  Kimlik başvurusu sadece, ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılabilir. İyi günler.

 13. 08 Eylül 2015 - 14:30 | #13

  bülent :

  merhaba
  yenileme sınavına girip sertifikasını alan ögg soruşturma yapılana kadar bir iş yerinde bu sertifikayla çalışmasına devam edebilirmi.

  Özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilmek ancak kimlik kartı ile olur, sertifika yeterli değil. Soruşturmayı çabuklaştırmakta yarar var. İşyeriniz anlayış gösterirse çalışabilirsiniz. Ancak işyerlerinin bu durumlarda para cezasına muhatap olma riski nedeniyle genelde tercih etmediğini de belirteyim. İyi günler.

 14. 03 Ekim 2015 - 13:40 | #14

  Erkan :

  Mrb hava kuvvetlerinde astsubayim bu yil emekliye ayrildim ozel guvenlik serftikasi almak icin sinva girmelimiyim yoksa genel kolluk kuvvetlerine uygulananan 5 yil bizler icinde gecerlimi yaninsadece jandarma icinmi sinavsiz diger kuvvetlerde sinav mi olmasi lazim kara deniz hava icin

  Sadece polis ve jandarma mensuplarına belli koşullarda bir defaya mahsus eğitimden muafiyet tanınmış durumda. Sizin özel güvenlik sektöründe çalışabilmeniz için temel eğitim almanız gerekir. Temel eğitimde başarı şartı var. Beş yıl sonraki yenilemede başarı notu aranmıyor. 23 Ekim’e kadar tamamlanacak şekilde eğitim aldığınız takdirde 29 Kasım’da yapılacak bu yılın son sınavına girmeye hak kazanırsınız. Vergi-sınav ücreti gibi gider kalemlerine gelecek zamdan etkilenmemek için bu sınava yetişmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 10 Ekim 2015 - 15:47 | #15

  Ali :

  Hocam 2012 yılında yenilememi yaptım evraklarımıda emniyete teslim ettim yeni kartların ne zaman verileceği konusunda bilginiz varmı. teşekürler

  2014 başından itibaren yeni kart veriliyor. İyi günler.

 16. 10 Ekim 2015 - 15:49 | #16

  şeref çetin :

  hocam ben askeriyeden uzman erbaşlıkdan emekli oldum taşıma ruhsatlı silahım var ama kimligim silahsız nedenide ortaokul mezunuyum ben silahlı olarak çalışabilirmiyim öggörevlisi olarak bilgilendirirseniz sevinirim

  Silahlı çalışabilmeniz ancak silahlı kimlik kartı ile mümkün. Özel güvenlik işinde kullanılan silahları işyeri temin eder. Dolayısıyla bu tip görev için silahlı kart gerekir. Dışarıdan liseyi tamamlamanızı tavsiye ederim. Eskisi gibi uzun sürmüyormuş, dediklerine göre zor da değilmiş. İyi günler.

 17. 19 Ekim 2015 - 16:30 | #17

  Abdullah :

  Bu uzman erbas kanununu cikaran zihniyetin allah belasini admin ustune alinma sakin ama sozlesmeliyiz diye tsk personeli olarak tsk da yer edinemedik hep artik gibi bakildi simdi emekli olduk ozel guvenlik yasasinda bile artik fazlalik gibi gorunuyoz bu nedir arkadas yav jandarma lar direk silahli olabiliyo biz kursa tabi oluyoz bu ayni daglari taslari bizde gezdik bizde kelle koltukda gorev yaptik ama hep ikinci ucuncu sinif zenci muamelesi gorduk bole zihniyetin ben

  Genel kolluk emeklileri, emekli oldukları tarih üzerinden beş yıl geçmemesi kaydıyla bir defaya mahsus eğitimden muaflar. Rapor, vergi, hazırlanacak evrak açısından hepsini yapmaları gerekiyor. Dolayısıyla fazla bir zararınız yok, sadece eğitim için masrafınız olacak. İyi günler.

 18. 19 Ekim 2015 - 16:37 | #18

  erca :

  Hocam benim kimlik surem 2010 aralıkta doldu ben 2011 kasımda yenileme eğitimi alıp emniyete verdim emniyet bana yazılı bir küçük kağıt verdi sertifika tarihi yazan 11.2011 tarihli sonra çalış dedi şimdide tc den bakıldığında sertifika süresini göz önüne almamış sadece ilk sertifikadan devam etmişler ve şimdide bir yılım olmasına rağmen işten cikariyolar ilk sertifika süresi bittikten sonra yapılan sertifika yenilemede yenisimi eskisimi geçerli hocam yasal bir dayanagim varmı yardımcı olursanız sevinirim

  Yenileme süreleri o kadar karışık bir konu haline geldi ki inanın kurslar da içinden çıkamıyor. Sizin belirttiğiniz tarihte alınan yenileme eğitimlerinde bir önceki sertifikanın bitiş tarihinden geçerli oluyordu. Temmuz 2013′deki genelge ile süre dolduktan sonra eğitim alanlara, girdiği sınavın açıklandığı tarih yazıldı. Bu uygulama ile süresi dolmadan eğitim alanlar, süre açısından zarar görmüyordu. Son durumda ise erken eğitim almak dezavantaj oldu. Sınavın açıklandığı tarih değil, sınavın yapıldığı tarih (kişinin kalan süresine bakılmadan), yazılmaya başlandı. Şu halde yapılacak bir şey yok gibi maalesef. Üstelik 29 Kasım sınavına girecek şekilde eğitim almadıysanız, 2016′ya kalmış oluyorsunuz. İyi günler.

 19. 20 Ekim 2015 - 12:36 | #19

  erca :

  hocam benim demek istediğim enniyetin sayfasındada yazıyor diyorki ” TEMEL EĞİTİM SERTİFİKASININ GEÇERLİLİK SÜRESİ DOLDUKTAN SONRA HERHANGİ BİR TARİHTE YENİLEME EĞİTİMİ ALIP SINAVA GİREN VE YENİLEME EĞİTİMİ SERTİFİKASI ALANLARIN GEÇERLİLİK SÜRESİ SINAV TARIHİNİN AÇIKLANDIĞI TARİHTEN İTİBAREN BEŞ YIL OLACAKTIR.” diyor. benim de temel eğitim sürem dolduktan sonra yaptım yenilememi bu nedenle bu madde benim için geçerli değilmi

  Yenileme tarihi geçse de arada boşluk olmadan süre belirlenen 2011′de eğitim almışsınız. Belirttiğiniz madde ise 07/07/2012 tarihli Birleştirilmiş Genelge ile bu tarihten itibaren yürürlüğe girdi. Ağustos 2015′de de diğer yorumunuzda detay verdiğim, sertifikaya girilen sınavın tarihi yazılmasını içeren yeni durum uygulamaya girdi. Birleştirilmiş Genelgede, eskiye ait emirlerin geçerliliğinin olmadığına dair bir madde var. Eğer bulunduğunuz il özel güvenlik kimlik bölümüne bakanlar mevzuata hakimse bu maddeyi lehinize yorumlayabilirler. Şansınızı bu şekilde denemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 20. 11 Kasım 2015 - 17:58 | #20

  Erman :

  merhaba hocam,
  çalıştığım yerde 4.yılıma girmek üzereyim ve 1 ay sonra kimlik yenileme tarihim geçmek üzere. yenileme işlemi yapmasam güvenlik firmam tazminatsız beni işten çıkarma hakkına sahip midir? bu tür durumlarda tazminat alanlar var diye duyuyorum doğru mudur acaba. teşekkürler

  Kimlik süresini takip etmek kişinin kendi sorumluluğunda. Bu nedenle iş kaybında tazminat ödenmiyor, alanı da ben duymadım şimdiye kadar. İyi günler.

 21. 11 Kasım 2015 - 17:59 | #21

  güler :

  merhabalar hocam benim sertifikam silahsız silahlıya çevirdigim zaman silahlı yazan yeni yaka kartı veriliyormu yani yeni yaka kartı veriliyor mu saygılar

  Silah sertifikasını sonradan alanların kimliği silahlı olarak değiştirilir. Bunun için müracaat edilmesi, soruşturma vb. işlemlerin tamamlanması gerekir. Süre, eski kimlikteki ile aynı olur. İyi günler.

 22. 14 Kasım 2015 - 17:27 | #22

  abdullah :

  Admin ben jandarma uzman cavus um bu ocak 1 itibari ile kendim fes ediyorum güvenlik belgesi için sınava girmeden alabilirmiyim

  Yan tarafta Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/Özel Güvenlik Birleştirilmiş Genelgesi 7.8.maddesini incelemenizi tavsiye ederim. 3466 S.Kanuna göre görev yaptıysanız eğitimden bir defalığına muaf olursunuz. 3269 S.Kanuna göre uzman erbaş statüsünde iseniz muvazzaf sayılmadığınız için eğitim almanız gerekir. İyi günler.

 23. 24 Kasım 2015 - 17:00 | #23

  Kubilay :

  15 yıldır güvenlik görevlisinin halen bu işi yapıyorum çalıştığım süre içersinde açık öğretim fakültesi özel güvenlik ve koruma bölümünden mezun oldum. Benim sorum kimlik yenileme süren doldu ben aöf diplomamı kullanıp kursa gitmeden güvenlik kimlik kartı alabilirmiyim. Alan kişilerin olduğunu duydum fakat ögg şubesi müdürlüğü alamazsın .diyor. Neden bu hakdan mahrum olduğum konusunda bilgi almak istiyorum. Teşekkürler

  Özel güvenlik önlisans mezunlarının bu hakkına sahip çıkması gerekecek sanırım. Çünkü sizin gibi önce kimlik kartı alıp sonra önlisans eğitimi görenlerin bu diplomayı en azından silahsız yenileme yerine kullanabilmesi gerekir. Ancak mevzuatta “temel eğitim şartı aranmaz” ifadesi nedeniyle temel yerine geçen eğitimin, yenileme yerine geçmeyeceği gibi garip bir yoruma sebep oluyor. Özel güvenlik mevzuatı böyle gariplikler ortaya çıktıkça düzenleniyor, bu durumlar öngörülmemiş sanırım. Özel güvenlik önlisans mezunlarına başvurudan itibaren tanınan beş yıllık hak da mezuniyetten itibaren beş yıl şeklindeki yeni uygulama nedeniyle esasında bir mağduriyet konusu. Henüz durumu danışacak bir muhatap bulamadık. Siz BİMER’e yazıp şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 24. 28 Kasım 2015 - 15:50 | #24

  yunus :

  merhaba hocam jandarma komando uzman erbaşlıgı kazandım 1 sene ıcınde kurs görmeden sadece Ö.G.G vergisini ödeyerek sertifika alabilirmiyim silahlı olarak cevabınız için teşekkür

  Belirttiğiniz durum özel güvenlik eğitiminin yerine geçmez. Eğitim alıp sınavlarda başarılı olmak şartıyla özel güvenlik kartı almanız mümkün olabilir. İyi günler.

 25. 28 Kasım 2015 - 15:52 | #25

  duran :

  kolay gelsin ben 9 yıl sözleşmeli hava astsubaylığı yaptım sözleşmem sona erdi kendi isteğimle ayrıldım ben ögg kartı almak için kursa başvuru yapmamıza gerek var mı ne yapmalıyım yardım ederseniz tşk.

  Özel güvenlik kimlik kartı alabilmek için kurs görüp sınavlarda başarılı olmanız gerekir. Sadece genel kolluk mensuplarına en az beş yıl görev yapmak ve kendi isteğiyle ayrılmak kaydıyla tanınan muafiyetten genel kolluk olmadığınız için yararlanmanız maalesef mümkün değil. İyi günler.

 26. 02 Aralık 2015 - 09:39 | #26

  Hasan :

  Merhaba benim yasim 18 liseyi yeni bitirdim hic bir sorunum yok 1.90 boy 150 kilo ama iri kasli duruyorum ben yakin koruma olmak istiyorum once guvenlik olmam lazimmis dogrumudur? Guvenlik kartimi aldiktan sonra yakin koruma olmak icin neler yapmam lazim? Bide korumaya fizik kurallari varmi?

  Kişi korumada genelde silahlı istenir. Silahlı için de 22 yaşından gün almış en az lise mezunu olma şartı var. 19 yaşından gün almış, en az ortaokul mezunları silahsız eğitim alabilir. Fiziki şartlar işverenle görüşülmelidir. İyi günler.

 27. 16 Aralık 2015 - 17:28 | #27

  murat :

  Benim güvenlik sertifika surem doldu iki sene yenilemek istemiyorum iki sene sonunda yenileyecegim sıfırdan mi alaccagim güvenlik belgesini yoksa aynı devam edecek mi yani iki sene içinde yenilemezsem haakkim öluyormu

  Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni süreniz başlar. İyi günler.

 28. 17 Aralık 2015 - 17:57 | #28

  ali :

  Ben kimliğimi 01.03.2007 de 70 puanla silahsız olarak aldim.ve 2012de tekrar yenileme yaptım.şimdide silahlı ya cevirecegim ama 31/12/2017 dede silahsız sirem bitiyor.ne yapmam gerekiyor.bide yeni kartlar cikacakmis.o konu hakkında da bilgi verirseniz sevinirim.silahlı ya çevirirken silahsız puanimi da baz alirlarmi

  Kimlik sürenizin dolmasına yaklaşık iki sene var. Dolayısıyla silah kursu görmeniz mümkün. İlk notunuz 70 ise silah toplamının en az 50 olması kaydıyla silahlıya geçebilirsiniz. Yeni kartların 20 TL karşılığı verileceği dışında bilgimiz yok. Yeni dizayn mı olacak, eski kartlar özel güvenlik şubelerde yazılıp mı verilecek, adreslere mi gönderilecek gibi soruların cevabı şimdilik belli değil. Sadece fiyatı 2015-2016 için 20 TL şeklinde bir açıklama var. İyi günler.

 29. 22 Aralık 2015 - 16:18 | #29

  hüseyin :

  Hocam, 13 nisanda silahlı sertifikanın süresi doluyor.27 martta yenileme sınava gireceğim.Sertifika kaç günde elimde olur, olmaması durumunda işyerinin fesh etmesini nasıl engelleyebiliriz? Ayrıca yenileme için sertifika harici bizlere yeni kimlik kartı verilecekmi?

  27 Mart yenileme sınav sonucu muhtemelen 15 Nisan’da açıklanır. Sertifika onay süresi illere göre değiştiği için kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Eğitiminiz bitince kursunuzdan yazı alıp sertifika hariç başvuru yaparak soruşturmayı erken başlatmanız lehinize olur. Yeni kimlik veriliyor. İyi günler.

 30. 22 Aralık 2015 - 16:20 | #30

  sahin :

  Hocam benim sorumda size yenileme sinavina girdim 52 puan aldim ama yeni bi uygulama ciktigi icin sertifkaya not yazilmiyomus fakat devlet kurumunda calisiyorum ilerki zamanlarda bi sıkınti cikmaz demi senin puanin dusuk diye.tesekkurler

  Sertifikaya not yazılmaması da dolaylı olarak devletin kararı. Sizin sorumlu tutulacağınız bir sıkıntı olmaz. Yenilemede kalma-geçme yok. Kurumunuz bir puan barajı koymadıysa sorun yok. İyi günler.

 31. 02 Ocak 2016 - 18:05 | #31

  SUAT :

  Hocam benim sertifika 2017 şubatta bitiyor ben bu ay bitince başvuru yapıcam yani 2016 ya girince sıkıntı olmaz demi erken başvurdum diye birde hocam yenilemede kalma Varmı yani atışta hiç vurmasan silahlı sertifıka iptal mı oluyor yoksa. Puan mı yazılmıyor

  Yenileme sertifikalarında geçerlilik süresi 2016 yılında başlayan uygulamaya göre girilen sınavın tarihi olacak. Bir yıl önceden girmeniz, bir yılınızın yanması demektir. 04 Aralık 2016 sınavına girmeniz uygun görünüyor. İyi günler.

 32. 04 Ocak 2016 - 18:23 | #32

  Gonenç :

  İyi günler benim sürem13 nisan da bitiyor 27 mart yenileme sınavına giricem bi soruda bahsettiğiniz kurstan yazı alıp nereye başvuru yapmam gerekiyor böyle başvuru yeterli olurmu bide arada kalan sürede rapor veya yıllık izin alsam sorun olurmu

  Sertifikayı almanız iyimser bir tahminle 27 Nisan’ı bulur. Bu nedenle soruşturma başvurusunu sertifika hariç erken yapmak için kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. Alacağınız yazı ve ilinizde istenen diğer belgeleri öğrenip özel güvenlik şubesine başvurmanız gerekir. Aradaki sürede ne yapacağınızı da işyerinizle görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 33. 16 Ocak 2016 - 18:15 | #33

  kadir türk :

  2005ten beri resmi güvenlikçiym 2015 09 12 yenilemede kart iptal oldu işsiz kaldım 1995 te hrszlktn 2 dosyamı sebep gösteriyolar yasamı deyişti anlamadım bu ikinci yenilemem olcaktı şaşırdım kaldım neyapmalıyım.

  Yasada bir değişiklik yok, muhtemelen ilkinde gözden kaçırmışlar. Hırsızlıktan ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılıyor. Maalesef yapacak bir şey yok gibi görünüyor. İyi günler.

 34. 16 Ocak 2016 - 18:17 | #34

  Kenan :

  Iyi gunler. Ben J.ozel harekatta 2 yil 3 ay gorev yaptim. Sinavsiz kurssuz kimlik alabilirmiyim?

  Genel kolluk imkanından yararlanabilmek için en az 5 yıl görev yapmış, kendi isteğiyle ayrılmış olmayı belgelemek gerek. Bu nedenle eğitim-sınav aşamalarından geçmeniz halinde özel güvenlik mümkün olur. İyi günler.

 35. 19 Ocak 2016 - 18:07 | #35

  gultek :

  Merhaba benim eşim emekli uzman çavus özel güvenlik kartı alabilirmi sınav olmadan

  Eşiniz jandarma sınıfından emekli ise ve emekli olduğu tarihin üzerinden beş yıl geçmemişse sadece eğitimden muaf olabilir. Vergi ve rapor işlemlerini yapması gerekir. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine uğrayarak veya web sitesinden istenen belgeleri öğrenmesi mümkün. İyi günler.

 36. 19 Ocak 2016 - 18:09 | #36

  İsa :

  Hocam merhaba ben 2011 de silahli özel güvenlik sertifikasını kazandım geçerlilik süresi 2016 üçüncü ayda doluyo kimliğe çevirmedim henüz ben şimdi çevirsem süresi kaç yıllık olacak kimlik kartımın 5 yıllıkmı olur yoksa yenilenmiş kurs görmeliyim yenidenmi sertifika almalıyım bilgilendirirseniz sevinirim

  Kalan süreyi dikkate alarak yenileme eğitimi gördükten sonra kimlik başvurusu yapmanız makul görünüyor. Süre, sertifika üzerinde yazan tarihler arasıdır. Kimlik başvurusu yapmasanız da süre kendi kendine ilerler. İyi günler.

 37. 19 Ocak 2016 - 18:43 | #37

  kadirtürk :

  @A.GÜLŞEN
  hocam ilk 2005 te aldım kartı 2010da yenilendi 2015 takıldı iki kez nası gözden kaçıyo bu anlamadım

  Sizin durumu danıştım. 01/06/2005′den önceki davalarda “erteleme” ibaresi varsa (şimdiki HAGB) kartınızın iptal olmaması gerekirmiş. Eğer erteleme ibaresi yoksa yapılan işlem maalesef doğru. Eski ceza kararlarınızı temin edip erteleme olup olmadığına bakın, varsa tekrar başvurun. İyi günler.

 38. 20 Ocak 2016 - 09:13 | #38

  kadirtürk :

  @A.GÜLŞEN
  hocam erteleme ibaresi yok farzedelim yasada deyişmedi diyorsunuz bu kart iki kere soruşturmadan geçen bi kart valla birileri neyin kafasını yasamıs anlamadım hocam .20 yıllık meslegimi gitti işallah benim yaşadıklarımı onlarda tadar. arkadaşlar benim durumumda olan veya fikri olan kimse yokmu teşekkürler…

  Kararda erteleme ibaresi yoksa maalesef yapacak bir şey de yok. Önceki iki başvurunuzda olumsuzluk çıkmadığına göre erteleme ibaresinin olması yüksek ihtimal görünüyor. Yan sütun, Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik/Özel Güvenlik Birleştirilmiş Genelge 7.3.1. a) “….. 01.06.2005 tarihinden önce işlemiş olduğu bir suçtan dolayı ceza almış ve cezası ertelenmiş bir kişinin erteleme süresi içerisinde işlediği bir cürümden dolayı ceza cinsinden bir cezaya veya hapis cezasına mahkum olmaması halinde, yasal olarak hüküm gerçekleşmiş sayılmadığından özel güvenlik görevlisi olabilecek, deneme süresi içerisinde yeni bir suçtan mahkum olunması halinde ise görevlerine son verilecektir.” şeklindeki maddeyi göstermenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 39. 29 Ocak 2016 - 17:58 | #39

  Rıdvan :

  İyi günler hocam bn 3 yıl KKK uzman cvs olarak görev yaptim güvenlik kimliği almak için sınava girmem gerekiyor mu

  Sadece genel kolluk (polis-jandarma) mensupları en az beş yıl görev yaptıktan sonra kendi istekleri ile ayrıldıklarını belgelemeleri şartıyla eğitimden muaf olur. Bu nedenle özel güvenlik eğitimi alıp sınava girmeniz gerekir. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.