Tüm Özel Güvenlik Görevlilerinin Dikkatine

13 Eylül 2011 tarihinde yayinlandi

  

5188 SAYILI YASANIN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE, 11 EYLÜL 2011 (RG – 11.09.2011 - 28051) TARİHİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

 

11.09.2011 tarihli değişikle “renk körlüğü” ve ”ortopedi” ile ilgili hususlar, özel güvenlik olmaya  engel hallerden çıkarılmıştı. Ancak 6136 Sayılı Kanun ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte (Madde-15  Değişik: R.G.: 29.12.1999 S: 23921) geçen “…. silah taşımalarında ve bulundurmalarında psikolojik, nörolojik veya fiziki rahatsızlıklar  bakımından sakınca bulunmadığına dair doktor raporu …” ibaresi nedeniyle silahlı adayların raporlarında “Ortopedi” bölümü  onayı aranacağı bildirilmiştir.

 

Buna göre silahlı ve silahsız adaylarda aranan sağlık koşulları farklı olduğundan aşağıdaki bilgiler de yeni duruma göre güncellenmiştir.

 

Yönetmelik değişikliği, hizmet şirketlerinin bildirimleri vb. konularla ilgili değişiklikler de içermektedir. Aşağıdaki bilgiler sadece temel-yenileme eğitimi alanlar veya almayı düşünenlerle ilgili olan konulardır.

1. Silahlı veya silahsız tüm adaylar için sorun olan “renk körlüğü” özel güvenlik olmaya engel hallerden çıkarıldı.

2. Silahsız raporlarında “Ortopedi” bölümü kaldırılmıştır.

3. Yenileme eğitimi alanlar (ÖGG kimlik kartı olması kaydıyla); güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunun olumlu olması ve özel güvenlik yenileme eğitimi sertifikası ile ruhsat harcı yatırmadan, sağlık raporu almadan kimliklerinin yenilenmesini talep edebileceklerdir.

4. Silahsız yenileme eğitimi görenler, kimliklerini silahlıya çevirmek istediklerinde bu eğitim, “temel” kapsamında olduğu için tam teşekküllü devlet hastanesinden, heyet raporu almaları gerekir.

5. Özel güvenlik kimlik kartları yetkili makam tarafından düzenlendikten sonra, kişinin adres kayıt sisteminde kayıtlı adresine posta ile gönderilerek kendisine veya kanuni vekiline teslim edilecek, ancak kimlik kartının bedeli ve basımına ilişkin esaslar henüz açıklanmadı.

6. Genel kolluk kuvvetlerinden ve MİT’ten emekli olanlarla en az beş yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleri ile görevinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitim şartı ve (silahsızlar ortaokul, silahlılar lise) mezuniyeti aranmıyor. Bu şekilde görevlerinden ayrılanlarda kimlik kartı almak için görevinden ayrıldığı tarihten itibaren beş yıl olan süre kaldırıldı. Ancak ilk kimlik kartını çıkardıktan sonra beş yılda bir yenileme eğitimlerine katılmaları gerekiyor.

7. Yenileme eğitimine katılan özel güvenlik görevlileri ile yöneticilerin hizmet ve iş akitleri devam eder, eğitim süresince özlük haklarından yoksun bırakılamaz. şeklinde ifade edilen  (ÖGHDKUİY 34.madde son ek fıkra) bu maddedeki özlük haklarının devam edeceği hususu, sadece yenileme eğitimi (yaklaşık 8 gün) süresini kapsamaktadır.  Konuya ilişkin uygulamanın detayları için  tıklayınız.

8. Özel güvenlik eğitim kurumlarının yöneticisi/yöneticilerinin müteselsilen sorumlu olacak şekilde silah taşıma yetkisini haiz, kurum tarafından görevlendirilecek ve valiliğin uygun gördüğü kişiye kursiyer sayısı oranında silah ve mermi nakline izin verilebilecek. Buna göre eğitim ve sınav atışlarında yöneticinin bizzat bulunması zorunluluğu kalktı. Yöneticinin sorumluluğu devam etmek kaydıyla bu konuda silah taşımaya haiz, uygun personelini görevlendirebilecek.

9. Raporun eğitime başlamadan alınması zorunlu olmadığı dönemlerde özel güvenlik sertifikası alıp  renk körlüğü nedeniyle rapor alamayanlar, bulundukları il emniyetlerine dilekçe ile başvurarak kalan süreleri için kimlik talep edebilirler.

11. Herhangi bir özel güvenlik şirketi veya kuruma bağlı olarak çalışanlardan kimlik kartını kaybedenlerin buna ilişkin bildirimleri işveren tarafından yapılacaktır. Özel güvenlik olarak çalışmayanlardan kimlik kartını kaybedenler ise ikamet ettikleri il emniyetine dilekçe ile başvurabileceklerdir. 

12. İlk defa özel güvenlik (temel) eğitimine başvuranlarda sağlık raporunun kursa başlarken alınması konusunda değişiklik yapılmamıştır. Rapordan muafiyet sadece yenileme eğitimi alanlar için sözkonusudur.

 

 Konuya ilişkin değişiklikleri EGM Resmi Sitesinden görmek için tıklayınız.

Bu yazı bugün : 4, toplamda : 56158 kişi tarafından okundu.

 1. 05 Şubat 2013 - 15:56 | #1

  erhan :

  ben muzzaf(kadrolu) uzman jandarmayım (Genel Kolluk)ögg kartı almam için kurs almam gerekiyo mu. 5188 sayılı özel güvenlik yönetmeliğinde yapılan bir madde değişikliğinde ‘Genel Kolluk ve Mit personelin kurs almasına gerek yok diye yazıyo.O bilgi yanlış değilse şayet ben nasıl ögg kartı alırım lütfen net bilgisi olan cevap verebilir mi.iyi günler

  Jandarma sınıfı muvazzaf personelden; en az beş yıl görev yaptıktan sonra kendi isteği veya emekli olmak suretiyle ayrılanlar kurs görmeden özel güvenlik kimlik kartı çıkarabilirler. İlk kimliği aldıktan sonra beş yıl eğitimden muaf olurlar. Yapılacak işlemleri, sitemizin Kategoriler/Bağlantılar/EGM/Rehber bölümünün en altında Genel Kolluk Emeklileri İçin İstenen Belgeler ve Dilekçe Örneği başlıklı bölümü tıklayarak görebilirsiniz. İyi günler.

 2. 04 Şubat 2014 - 10:43 | #2

  samet taşkın :

  hocam meraba. Ben askerlikten muafım gece körlüğü var. Kursa kayıt olurken sağlık raporu aldım gece ve gündüz çalışabilır yazıyodu. Acaba bi sıkıntı olurmu

  Gece körlüğü durumu tespit edilip rapora yazıldı ise sorun olabilir. Gece körü olduğunuz raporda yazmıyorsa sorun olmaz. İyi günler.

 3. 13 Ekim 2014 - 13:17 | #3

  berkay :

  mrb hocam 7,5 yıldır bankada güvenlik olarak gurbette çalışıyordum 20 gün önce tayinim memleketimin bir ilçesine atandım bizim ev merkezde ilçeyle arası 40 km orda çalışan personel geliş gidiş yapıyo buna gööre biz güvenlik oalrak adres olarak ikamet zorunluluğmuz varmıdır

  Mesai saatlerini aksatmadığınız sürece sorun olmaz. Özel güvenliklerin işyeri ile aynı belediye sınırları içerisinde ikamet gibi bir zorunluluğu yok. İyi günler.

 4. 18 Şubat 2015 - 13:57 | #4

  bülent :

  hocam kimlik süresi dolmadan kaç ay öncesinden kursa kayıt olmak daha garantilidir..teşekkürler.

  Gireceğiniz sınavdan yaklaşık 40 gün önce eğitim tamamlanacak şekilde kurs görmeniz gerekir. İyi günler.

 5. 24 Şubat 2015 - 12:40 | #5

  ibrahim halil :

  hocam ben sol ayaktan 1.5 2 cm kısa silahlı alabilir miyim

  Silahlı için tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık raporu istenir. Belirttiğiniz durumda karar yetkisi hekimindir. Şansınızı deneyecekseniz rapor ücretini yatırmadan önce ortopedi bölümü ile görüşebilirsiniz. Eğer hastane olumsuz çıkarsa silahsızda ortopedi onayı gerekmediği için silahsızı düşünmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 24 Mart 2015 - 14:10 | #6

  hüso :

  admin kardeşim ben sağlık raporunu bir yıl önce aldım ama silahlı güvenlik kimlik kartını daha çıkarmadım ancak sağlık raporu yenileme kalktı diye duydum bizi de ilgilendiriyor mu yoksa sadece kimlik yenileyecekler için mi yardımcı olursan sevinirim şimdiden TEŞEKKÜR EDERİM….

  Diğer yorumda yenileme olduğunuzu belirtmemişsiniz. Eğer yenileme kapsamında kimlik başvurusu yapacaksanız, daha önceden kimliği olanlardan rapor-vergi istenmediği için almanıza gerek yok. Bulunduğunuz ilde istenen belgeleri öğrenim kimlik yenileme başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 7. 24 Mart 2015 - 14:11 | #7

  umut :

  kimlik yenilemede sınavda kalma varmı yok diye duydum doğrumu…

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme, baraj not yok. İyi günler.

 8. 16 Nisan 2015 - 16:18 | #8

  Hüseyin :

  Merhaba ben kısmi renk körüyüm. Gireceğim astsubaylık sınavında bu sorun olur mu benim için.

  Bu konuyu başvuracağınız yerden sormanız gerekir. İyi günler.

 9. 16 Nisan 2015 - 16:19 | #9

  erkan :

  Merhaba. Bende renk körlüğü olduğunu düşünüyorum. Silahsız sertifika yenilemesi eğitimi alıyorum. Silahlı sertifika almak istiyorum ama renk körlüğünden dolayı sorun çıkar diye endişeleniyorum. Renk körlüğü silahlı sertifika almaya engel olurmu?

  Renk körlüğü, silahlı-silahsız fark etmeksizin engel değildir. Başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 10. 04 Mayıs 2015 - 08:29 | #10

  fatma :

  merhaba.. ben ogg yenileme kimlik kartini cikarmak icin il jandarmaya dosyami verdim. gidip karti almam gerekiyo çalismiyorum da suresi varmi almasam ne olur 6 ay sonra alsam zaman aşimina ugrar mi

  Kimlik onaylandıktan sonra alıp almamak sizin bileceğiniz bir durum. Kimlik süresi, sertifikaya hak kazandığınız tarihten itibaren beş yıldır. Siz kartı teslim almasanızda süre kendi kendine ilerler zaten. Kartı alıp kendiniz muhafaza etseniz daha iyi olur. Jandarma merkezlerinde zamanında alınmayan kimliklerin ne kadar süre saklandığını bilemiyorum. İyi günler.

 11. 12 Mayıs 2015 - 13:20 | #11

  selim :

  Slm hocam bir firmada 4 buçuk yıldır çalışıyorum kimlik sürem 13 08 2015 tarihinde bitiyor. 23.08.2015 de sınav a gireceğim iş yeri işten çıkartır mı ve tazminatı mı verirmi

  Kimlik süresini takip edip zamanında eğitim almak kişinin kendi sorumluluğunda olduğundan bu nedenle işten çıkarmalarda tazminat ödenmiyor. İşinize devam etmek istiyorsanız kursunuzdan belgeleri öğrenip soruşturmayı sertifika beklemeden başlatabilirsiniz. İyi günler.

 12. 17 Haziran 2015 - 16:43 | #12

  aziz :

  ben silahlı ögg olmayı hak kazandım.herşeyi hazırladım.yalnız sertefikayı izmirde aldım başvuru yapamadan uşak iline taşınmam gerekti uşakta bu ögg kartına başvuru yapabilirmiyim.yoksa izmir demi kart başvurusu yapmalıyım

  İkamet kaydınızı da aldırdıysanız Uşak’tan başvuru yapabilirsiniz. Sertifikayı nereden aldığınız önemli değil, sadece ikamet kaydınızın bulunduğu ilden başvuru yapmanız zorunlu. İyi günler.

 13. 24 Haziran 2015 - 11:01 | #13

  Selcuk :

  Merhaba benim özel güvenlik kartim 2012 yılında sona erdi ve bu yıl yenilemek için sınava girdim sertifikalı aldım ama bana yeni kimlik kartı vermediler. Eski kartinla çalışabilirsiniz dediler.bu benim için bir sıkıntı yaratmazmi lütfen yardımcı olun. Şimdiden teşekkürler

  2014 yıl başından itibaren eski kartların yeni bilgilerle tanzim edilmiş hali verilmeye başlandı. Eski kartla çalışmanız, yenileme eğitimi aldığınızı ispatlamak yönünden sıkıntı olur. İyi günler.

 14. 29 Haziran 2015 - 11:59 | #14

  Coşkun :

  Ben sertifikayı aldım ve başvurusunda yaptım peki kimlik kartim gelene bir işe başvurmam imkanim varmı daha doğrusu alırlarmış

  İş başvurusu yapabilirsiniz. Ancak özel güvenlik statüsünde çalışabilmeniz, sadece kimlik kartı ile mümkün olur. Bu da kartınızın çıktıktan sonra çalışabileceğiniz anlamına gelir. İyi günler.

 15. 03 Temmuz 2015 - 08:52 | #15

  oguz :

  Hocam iyi gunler
  Ben 2005 te kismi renk krlugu raporu aldim ozel hastaneden silahli guvenlik olabilir yaziyordu kimlik karti felan sonra cikti.karayollarina kadrolu duz isci (beden iscisi )pozisyonunda isci olarak girwbilirim,ise giriste tam tesekkullu saglik raporunda goz de renk korlugu mevcuttur yazarsa kurum bir sikinti cikarir mi.konu olarak kurimda guvenlik departmanina girersem diye teskkurler

  Renk körlüğünün gerek silahlı, gerekse silahsız adaylarda engel olmaktan çıkarıldı. Dolayısıyla işyerinizin sıkıntı çıkarmaması gerekir. İyi günler.

 16. 03 Temmuz 2015 - 16:35 | #16

  oguz :

  Iyi gunler
  Dunki sorumda zaten guvenlik sertifikam var oldugunu belirtmistim ben karayollari genel mudurlugune duz isci pozisyonunda girebilirim kadrolu isci olarak heyete girecekmisiz heyette renk korlugum oldigu cikarsa kurum bir sikinti xikarir mi ilk once duz isvi pozisyonunda aliyorlar ben daha sonra guvenlik icin basvuracam tesekkurler

  Ben size sadece özel güvenlik açısından bilgi verebilirim. Kurumun sıkıntı çıkarıp çıkarmadığını, kurumdan öğrenmeniz gerekir. Bu anlamda yapılacak yorumların, kurum açısından hiç bir bağlayıcılığı yoktur ayrıca. Özel güvenlik mevzuatı açısından sorun yok. İyi günler.

 17. 10 Temmuz 2015 - 08:42 | #17

  Ali Arslan :

  Iyi aksamlar silahsız özel güvenliğim silahliya cevirmek istiyorum kimliğimi renk körüyüm sağlık raporunda renk körüdur yazsa alabilmiyim

  Renk körlüğü, özel güvenlik olmaya engel hal sayılmadığı için raporunuzda tespit olarak yazabilir. Ancak sonuç bölümünde “Silahlı Özel Güvenlik Olur” da yazacağı için sıkıntı olmaz. İyi günler.

 18. 23 Temmuz 2015 - 07:23 | #18

  Samet :

  İyi Çalışmalar .. Ben Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Ön Lisans Mezunuyum .. Silahsız Kimlik Kartımı Çıkarmak İçin Alacağım Sağlık Raporu Tam Teşekküllü Hastaneden Hariç Gerekli Olan 4 Polikliniği ÖZEL HASTANEDEN Alırsam Sağlık Raporunu Güvenlik Şube Kabul Eder Mi ?

  Silahsız kimlik başvurusunda; nöroloji, psikiyatri, KBB, göz hekimlerinin onayı ile silahsız özel güvenlik raporu verebilen herhangi bir özel poliklinikten geçerli rapor alınabilir. Hastane-heyet raporu sadece silahlılardan istenir. İyi günler.

 19. 27 Temmuz 2015 - 07:51 | #19

  metin :

  Ben Özel Güvenlik ve Koruma
  Bölümü okuyorum silahli görev yapmam için kurssa gitmeme gerek var mi yok sa gitmeden silah alabilir miyim
  2016 da kpss sinavi var benim okulum bitmeden on lisans tan kpss ye girebilir miyim ???

  Önlisansta verilen eğitim silahsız yerine geçer. Silah dersi ve uygulama atışına katılmadan elbette silahlı olamazsınız. Önlisans eğitiminiz tamamlandıktan sonra alacağınız belge ile özel kurslardan derslere katılarak silah eğitimi görmeniz, sınavda başarılı olmanız kaydıyla silahlıya geçebilirsiniz. KPSS hakkında bilgim yok. İyi günler.

 20. 29 Temmuz 2015 - 07:44 | #20

  metin :

  her sene kpss den atama yapilmakta mi ?
  ve en az kac kpss puaninla atanabilir size zahmet ben bulamadim yardimci olabilir misiniz ??

  KPSS, atamaları, not barajları vb. konusunda bilgim yok maalesef. İyi günler.

 21. 29 Temmuz 2015 - 08:58 | #21

  özer koçak :

  20.10.2009 yılında jandarma genel komutanlığından uzm j olarak emekli oldum hiç özel güvenlik kimlik belgesi olmadım beş yılı geçtiği için yeni genelge gereği kursa tabimi tutulacağım

  Genel kolluk mensuplarına emekli olduğu tarih değil, özel güvenlik için başvurduğu tarihten itibaren beş yıllık avantaj sağlayan genelge var. Bu nedenle genel kolluk mensuplarından istenen belgelerle ikamet ettiğiniz il özel güvenlik şubesine başvuru yapabilirsiniz. Genel kolluktan istenen belgeleri, yan sütundaki Bağlantılar bölümü ilk sıradan gireceğiniz Öz.Güv.D.Bşk.lığı sayfası solda Ana Menü/FİB Rehber başlığının altında görebilirsiniz. İyi günler.

 22. 30 Temmuz 2015 - 14:10 | #22

  serkan :

  özel bir diş hastanesinde özel güvenlik görevlisi olarak görev yapmaktayım.diş hastanesinde özel güvenlik calıştırma zorunlulugu varmı varsa en az kaç kişi calıştırmalı .. Güvenlik harici bir iş yada başka işler yaptırılıyorsa bu konuda ne yapıla bilir işten cıkarılma korkusu ile yapamam diyemiyorsun ..ayrıca özel güvenliklerin calışma ortamları denetleniyormu güvenlik harici iş yaptırılıp yaptırılmadıgı kontrol edilmiyormu bunu köntrol eden birim varsa neden kontrol yada denetleme yapmıyor ?? şimdiden vereceginiz cvp lar için teşekkür ederim ..

  Nerede ve kaç personelle güvenlik hizmetinin sağlanacağı işverenin talebi ve özel güvenlik komisyonunun onayı ile belirlenir. Komisyon üst sayıyı belirler, bu sayıyı geçmemek kaydıyla kaç kişi çalıştıracağı tamamen işverenin inisiyatifindedir. Özel güvenliklere güvenlik dışında iş yaptırılması yasaktır. Bu konuda şikayetiniz varsa bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine şikayet edebilirsiniz. Denetleme konusu il özel güvenlik şubelerince yerine getirilen bir faaliyettir. İsminizin gizli kalmasını talep etmeniz mümkün sanıyorum, ayrıca BİMER’i de hatırlatırım. İyi günler.

 23. 19 Ağustos 2015 - 12:29 | #23

  muhammet :

  Merhaba iyi günler ben güvenlik kimlik kartını cikarttirdim fakat 1 yılgeç cikarttirmistim kimliktede kalan süre olarak çıktı yani 4 yıllık olarak yenilemede de aynı şekil çıktı dört yıllık kimlik yenileme yapacak fakat bu bir yıl geç cikarttigimdan dolayı dort yillkmi çıkacak yoksa beş yillik mi bir arkadasimda benimle aynı durumdaydı onun ki beş yılki çıktı kursa sordum bu konuda bilgileri yok bu konuda bilgi verir misiniz

  Yeni düzenlemeye göre sınava gireceğiniz tarihten itibaren beş yıllık süreniz başlar. İyi günler.

 24. 22 Ağustos 2015 - 16:12 | #24

  özkan :

  Merhaba, Benim kimlik kartım 31.08.2015 tarihinde bitiyor. 23 agustosta yapılacak sınava giriyorum işyerine sertifikayı 31 agustostan önce götürememem nedeniyle sözleşmemi tek taraflı fesih edebilirmi, yeni düzenlemeye istinaden böyle bir hakları varmı. kolay gelsin.

  Kimlik süresi dolanların çalışmaya devam edebilmesi için sınava girmek yeterli değil. Soruşturma dahil tüm işlemlerin tamamlanması gerekir. Buna göre yenileme sonuçları 11.09.2015′de açıklanacak, sertifikaların hazırlanması illere-kurslara göre değiştiği için kursunuzdan bilgi almanız gerekir. Yeni düzenlemeden kastınız ne bilemiyorum, sertifikaya sınav tarihi yazılması ise 31.03.2015′de elinizde olmayacağı için faydası olmaz gibi görünüyor. Kimlik süresi dolanları çalıştıran işyerleri para cezasının muhatabı olduğu için elbette bu riske girmemek açısından iş akdini feshedebilirler. Bu nedenle süre dolmadan en az altı ay önce eğitime başvurulması tavsiye ediliyor. Durumu işyerinizle görüşmeniz, rapor-ücretsiz izin vb. şeklinde yardım istemeniz belki yararlı olur. İyi günler.

 25. 22 Ağustos 2015 - 16:15 | #25

  Ahmet Huzurlu :

  Hocam benim şöyle bir sorunum var ben 2010 yılında silahlı güvenlik görevlisi olarak kart aldım. 2013-2015 yılları arasında bipolar bozukluk yani psikiyatrik rahatsızlık tedavisi gördüm yüzde 40 raporumu yüzde sıfıra düşürdüm. 2015 yılında bu aydan itibaren silahlı güvenlik için başvuruda bulunmuş oldum. kurs bana yenileme olduğu için sağlık raporu istenmediğini söyledi. Ben bu sağlık sorunumu kursa kayıt olduktan 3 gün sonra söyledim.Yenileme olduğu bir sorun olmayacağını söylediler. Ben silahlı güvenlik sertifikası aldığımda sertifikayı emniyete teslim ederken benden sağlık raporu istenir mi ? Böyle bir sorunumun olduğunu emniyete bildirmeli miyim ? Buna ek olarak bana tekrardan silahlı güvenlik şansının verileceğini zannetmiyorum. Fakat silahsız güvenlik olabilme durumum var doktoruma göre ne yapmalıyım bir yardımcı olursanız çok sevinirim

  Silahlı kimlik kartınız varsa yenileme başvurusunda rapor istenmez. Sıkıntı yaşamamak için kartınız silahlı da olsa silahsız işlere başvurmanızı tavsiye ederim. Atış sınavına katılmazsanız zaten sertifikanız kendiliğinden silahsız olur. Silahlı kartınız olduğu için daha sonraki zamanda dilerseniz sadece yenileme-silah eğitimi alıp yine rapor gerekmeden silahlıya geçmeniz de mümkün. İyi günler.

 26. 22 Ağustos 2015 - 16:16 | #26

  Ahmet Huzurlu :

  Birde atış sınavına girmediğimiz takdirde kursun icraya verme gibi bir hali ortaya çıkıyormuş. Verilecek icra miktarı yüksek olur mu? Ben silahlı olarak kursun geri kalan kısmına hiç katılmadığım takdirde başıma hukuki bir yaptırım gelir mi ? Çünkü eğitim atışları 26sında

  Sınavlara girip girmemek, eğitim alan kişilerin kendi tercihleridir. Sınava girmedi diye kurs, kişiyi icraya veremez. Eğer borcunuz varsa zamanında ödeme yapmadıysanız verebilir. İyi günler.

 27. 27 Ağustos 2015 - 07:20 | #27

  bülent :

  hocam saygılar…hocam benim kimliğimin süresi 18.05.2015 de doluyor,kursa hangi ay kayıt olmam benim için daha hayırlı ve garantili olur?..teşekkürler.

  Yenileme sertifikalarına yazılacak tarihle ilgili netleşmeyen bir durum var. 2016 sınav takvimi bu yılın sonuna doğru belli olur. Muhtemelen Ocak-Şubat ayında sınav olur. 2016′nın ilk sınavına girecek şekilde eğitim almanızı tavsiye ederim. Kasım 2015′den itibaren başlayacak tüm kurslar, yılın ilk sınavına gireceğiniz şekilde eğitim alabilmeniz için uygundur. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.