Tüm Özel Güvenlik Görevlilerinin Dikkatine

13 Eylül 2011 tarihinde yayinlandi

  

5188 SAYILI YASANIN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE, 11 EYLÜL 2011 (RG – 11.09.2011 - 28051) TARİHİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

 

11.09.2011 tarihli değişikle “renk körlüğü” ve ”ortopedi” ile ilgili hususlar, özel güvenlik olmaya  engel hallerden çıkarılmıştı. Ancak 6136 Sayılı Kanun ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte (Madde-15  Değişik: R.G.: 29.12.1999 S: 23921) geçen “…. silah taşımalarında ve bulundurmalarında psikolojik, nörolojik veya fiziki rahatsızlıklar  bakımından sakınca bulunmadığına dair doktor raporu …” ibaresi nedeniyle silahlı adayların raporlarında “Ortopedi” bölümü  onayı aranacağı bildirilmiştir.

 

Buna göre silahlı ve silahsız adaylarda aranan sağlık koşulları farklı olduğundan aşağıdaki bilgiler de yeni duruma göre güncellenmiştir.

 

Yönetmelik değişikliği, hizmet şirketlerinin bildirimleri vb. konularla ilgili değişiklikler de içermektedir. Aşağıdaki bilgiler sadece temel-yenileme eğitimi alanlar veya almayı düşünenlerle ilgili olan konulardır.

1. Silahlı veya silahsız tüm adaylar için sorun olan “renk körlüğü” özel güvenlik olmaya engel hallerden çıkarıldı.

2. Silahsız raporlarında “Ortopedi” bölümü kaldırılmıştır.

3. Yenileme eğitimi alanlar (ÖGG kimlik kartı olması kaydıyla); güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunun olumlu olması ve özel güvenlik yenileme eğitimi sertifikası ile ruhsat harcı yatırmadan, sağlık raporu almadan kimliklerinin yenilenmesini talep edebileceklerdir.

4. Silahsız yenileme eğitimi görenler, kimliklerini silahlıya çevirmek istediklerinde bu eğitim, “temel” kapsamında olduğu için tam teşekküllü devlet hastanesinden, heyet raporu almaları gerekir.

5. Özel güvenlik kimlik kartları yetkili makam tarafından düzenlendikten sonra, kişinin adres kayıt sisteminde kayıtlı adresine posta ile gönderilerek kendisine veya kanuni vekiline teslim edilecek, ancak kimlik kartının bedeli ve basımına ilişkin esaslar henüz açıklanmadı.

6. Genel kolluk kuvvetlerinden ve MİT’ten emekli olanlarla en az beş yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleri ile görevinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitim şartı ve (silahsızlar ortaokul, silahlılar lise) mezuniyeti aranmıyor. Bu şekilde görevlerinden ayrılanlarda kimlik kartı almak için görevinden ayrıldığı tarihten itibaren beş yıl olan süre kaldırıldı. Ancak ilk kimlik kartını çıkardıktan sonra beş yılda bir yenileme eğitimlerine katılmaları gerekiyor.

7. Yenileme eğitimine katılan özel güvenlik görevlileri ile yöneticilerin hizmet ve iş akitleri devam eder, eğitim süresince özlük haklarından yoksun bırakılamaz. şeklinde ifade edilen  (ÖGHDKUİY 34.madde son ek fıkra) bu maddedeki özlük haklarının devam edeceği hususu, sadece yenileme eğitimi (yaklaşık 8 gün) süresini kapsamaktadır.  Konuya ilişkin uygulamanın detayları için  tıklayınız.

8. Özel güvenlik eğitim kurumlarının yöneticisi/yöneticilerinin müteselsilen sorumlu olacak şekilde silah taşıma yetkisini haiz, kurum tarafından görevlendirilecek ve valiliğin uygun gördüğü kişiye kursiyer sayısı oranında silah ve mermi nakline izin verilebilecek. Buna göre eğitim ve sınav atışlarında yöneticinin bizzat bulunması zorunluluğu kalktı. Yöneticinin sorumluluğu devam etmek kaydıyla bu konuda silah taşımaya haiz, uygun personelini görevlendirebilecek.

9. Raporun eğitime başlamadan alınması zorunlu olmadığı dönemlerde özel güvenlik sertifikası alıp  renk körlüğü nedeniyle rapor alamayanlar, bulundukları il emniyetlerine dilekçe ile başvurarak kalan süreleri için kimlik talep edebilirler.

11. Herhangi bir özel güvenlik şirketi veya kuruma bağlı olarak çalışanlardan kimlik kartını kaybedenlerin buna ilişkin bildirimleri işveren tarafından yapılacaktır. Özel güvenlik olarak çalışmayanlardan kimlik kartını kaybedenler ise ikamet ettikleri il emniyetine dilekçe ile başvurabileceklerdir. 

12. İlk defa özel güvenlik (temel) eğitimine başvuranlarda sağlık raporunun kursa başlarken alınması konusunda değişiklik yapılmamıştır. Rapordan muafiyet sadece yenileme eğitimi alanlar için sözkonusudur.

 

 Konuya ilişkin değişiklikleri EGM Resmi Sitesinden görmek için tıklayınız.

Bu yazı bugün : 44, toplamda : 46635 kişi tarafından okundu.

 1. 18 Ağustos 2012 - 12:49 | #1

  mustafa oğul :

  tskda uzman çavuş olarak çalışıyorum silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum halen tskda çalışıyor olmam bu sertifikayı almama ve kurumumla ters düşme gibi durumum olur mu yada ben bir uzman çavuş olarak silahlı güvenlik sertifikası almak zorundamıyım.

  Jandarma veya Sahil Güvenlik bünyesinde muvazzaf çalışıyorsanız emekli olup kartınızı aldıktan sonraki beş yıl özel güvenlik eğitiminden muaf olursunuz. Bu iki sınıf dışında görev yapıyorsanız TSK mensubu da olsanız özel güvenlik eğitimi almanız gerekir. Mesai saatleri dışında veya izin döneminizde olmak kaydıyla eğitim almanız mümkün. Bunu kayıt olacağınız kursla görüşüp ayarlayabilirsiniz. İyi günler.

 2. 26 Ocak 2013 - 16:39 | #2

  mustafa :

  hocam hayırlı günler. kullanma zimmeti nedeniyle 1 yıl 5 ay ceza aldım ve hagb kararı verildi. araştırdığım kadarıyla hagb kararı mahkumiyetin hukuki bir sonuç doğurmaması ve adli sicil kaydında sabıka olarak görünmemesi anlamındadır. bu sebeple özel güvenlik görevlisi olablir miyim? cevaplarsanız sevinirim. teşekkürler. saygılarımla.

  Verdiğiniz bilgilere göre bir yıldan fazla ceza almanız ve HAGB verilmesi nedeniyle silahsız kimlik almanız mümkün görünüyor. İyi günler.

 3. 26 Ocak 2013 - 16:43 | #3

  Tuzlalı Tayfun Çetiner :

  2010′DA YENİLEME YAPTIM EFENDİM ORTADA NE KİMLİL-K VAR NEDE ADAM GİBİ DÜZENLEME ESKİ KİMLİK 2005′TE ALDIM ARTIK İMZA GÖRÜNMÜYOR ÜSTÜNDE AŞINMIŞ İDARE EDEN NE OLACAK EFENDİM BİR BİLGİ VERİRMİSİNİZ TEK KİMLİKLE ÜÇÜNCÜ YENİLEMEYEMİ GİRECEĞİZ YANİ ? BU YASAYI BAŞIMIZA BELA EDİP BÖYLE BEKLETENLER UTANSIN KENDİLERİ CEPLERİNİ DOLDURURKEN BİZLERSE BOŞUNA BEKLETİLİP OYALANIYORU GİBİ GELİYIR HOCAM SAYGILAR…

  Yenileme kimlikleri maalesef hiçbir gelişme olmayan bir konu olarak kaldı. Bu gidişle eski kimliklerle sizin de belirttiğiniz gibi bir yenileme daha yapılacak sanırım. Dolayısıyla size bu konuyla ilgili bir bilgi maalesef veremiyorum. EGM’nin sayfasında hazırlıkların sürdüğü gibi bir ifade var sadece. Umarım bir an önce sorunları giderecek bir şeyler yaparlar. Hoşçakalın.

 4. 31 Ocak 2013 - 07:46 | #4

  Murat :

  Teşekkürler cevapladıgınız ve biz güvenlikci arkadaşlara yardımcı oldugunuz için hocam devleten hastanesinden alabilirmiyim yada araştırma hastaneleri olabilirmi kurulun oldugu her hastane olurmu birde bu silahlı saglık raporunu başka ilde alsak olurmu devlete gitim silahlı saglık raporu için burda kurul yok dedi vermek zorunda degilmi kanunlarda da yazıyo zaten “devlet hastanesinden silahlı özel güvenlik raporu ibareli rapor alınması şart”diyo e hocam şikayetmi etmek gerekiyo hastaneyi arkadaşlar devletten aldıgını söylüyolar ben napcam hocam bana yardımcı olursanız sevinirim ?

  Hastanede kurulu oluşturan hekimlerden biri yoksa (izin, istirahat vb.nedenle) rapor vermeyebilir. Hastane, koşulları uygun değil diye rapor veremiyorsa yapacak bir şey yok demektir. “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibareli raporu başka şehirden de alabilirsiniz. İyi günler.

 5. 31 Ocak 2013 - 10:31 | #5

  fatih :

  silasız kartım var yenilemede silahlı yapacam silahlı kartımı almak kaç gün sürerrr?

  Silahlı yenileme yapabilmek için önce sadece silah eğitiminden oluşan uygulama eğitimini alıp sınava girmiş olmanız gerektiğini sanırım biliyorsunuz. Aksi halde tek sınavla hem yenileme hem silahlıya geçmek mümkün değil. Kimlik soruşturma süreleri illere göre değiştiği için bulunduğunuz il emniyeti veya kursunuza sorarak sağlıklı bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 6. 01 Şubat 2013 - 16:48 | #6

  uğur :

  silahlı güvenlik görevlisiyim. 09.05.2013 tarihinde kimlik sürem doluyor. kursa yazıldım kurs yeri 7 nisan sınavına girebileceğimi söyledi. 10 nisandada atış varmış.9 mayısa kadar eğitimimi tamamlıyor sınava girmiş oluyorum.işimin devamı için sorun olurmu. cevaplarsanız sevinirim teşekkürler…

  07 Nisan sınavına giren yenilemelerin sonucu 26 Nisan’da açıklanır. Diğer evrakı hazır edip kimlik için hemen başvurduğunuz takdirde dahi 09 Mayıs’a kadar kimlik soruşturmanızın tamamlanması mümkün görünmüyor. Ancak işyerinizle konuşup süre konusunda biraz anlayış göstermelerini isteyebilirsiniz. Ayrıca kimlik başvurusunda da durumu anlatıp mümkünse çabuklaştırılmasını talep etmeniz yararlı olabilir. İyi günler.

 7. 05 Şubat 2013 - 15:56 | #7

  erhan :

  ben muzzaf(kadrolu) uzman jandarmayım (Genel Kolluk)ögg kartı almam için kurs almam gerekiyo mu. 5188 sayılı özel güvenlik yönetmeliğinde yapılan bir madde değişikliğinde ‘Genel Kolluk ve Mit personelin kurs almasına gerek yok diye yazıyo.O bilgi yanlış değilse şayet ben nasıl ögg kartı alırım lütfen net bilgisi olan cevap verebilir mi.iyi günler

  Jandarma sınıfı muvazzaf personelden; en az beş yıl görev yaptıktan sonra kendi isteği veya emekli olmak suretiyle ayrılanlar kurs görmeden özel güvenlik kimlik kartı çıkarabilirler. İlk kimliği aldıktan sonra beş yıl eğitimden muaf olurlar. Yapılacak işlemleri, sitemizin Kategoriler/Bağlantılar/EGM/Rehber bölümünün en altında Genel Kolluk Emeklileri İçin İstenen Belgeler ve Dilekçe Örneği başlıklı bölümü tıklayarak görebilirsiniz. İyi günler.

 8. 12 Şubat 2013 - 16:38 | #8

  aydın :

  selam 2010 yılında özel güvenlik kartı cıkarmak için yatırdıgım harcı kart cıkarmaktan vazgectigim için geri alabiliyormuyum
  iyi günler

  Harcı yatırdığınıza dair dekontun asıl sureti sizde ise geri alabilirsiniz. Bunun için parayı yatırdığınız yere başvurmanız gerekir. İyi günler.

 9. 21 Şubat 2013 - 12:28 | #9

  SELİM AKSARI :

  benim şu sorum olacak yeni özel güvenlik serfikası aldığım zaman neden iş bulma sıkıntı yaşarmıyım

  İş bulma konusu bulunduğunuz ildeki iş imkanlarına bağlı. Dolayısıyla şehrinizden araştırmanız yararlı olur. İyi günler.

 10. 21 Şubat 2013 - 12:32 | #10

  veysel kaya :

  ben 2009 tarihinde kursa katıldım ve sertifika için hak kazandım ama halen daha sertifikamı çıkarmadım.yani harcını,emniyet onayını yaptırmadım şimdi yaptırmak istersem olurmu

  Sertifika üzerindeki tarihe göre kalan süre için kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 11. 01 Mart 2013 - 11:11 | #11

  selman :

  Ekimde kimlik kartı sürem doluyo, fakat bu meslegi yapmayı düşünmüyorum, ama tazminat hakkımı ve ışsızlık maaşımı almak istıyorum, sormak istedigim, kimlik kartı süresi doldugundan ve yeniletmedigimden, tazminat hakkına sahip oluyomuyum

  Kimlik süresinin takibi, zamanı geldiğinde yenileme eğitimi almak kişinin kendi sorumluluğunda olan bir konu. Dolayısıyla işyerlerinin bu nedenle tazminat ödemesi pek mümkün görünmüyor. İş sözleşmenizdeki detayları bir avukata gösterip danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 12. 01 Ekim 2013 - 12:45 | #12

  recep :

  hocam ben silahlı guvenlik almak ıstıyorum ama renk koruyum normal renklerı ayırt edıyorum ama sayılarda sıkıntı cekıyorum acaba bı engel teşvik edermi

  Renk körlüğü engel olmaktan çıkarıldığı için rapor alarak özel güvenlik eğitimi görebilirsiniz. İyi günler.

 13. 30 Kasım 2013 - 10:06 | #13

  mustafa küçük :

  hocam benim sorum ben renkkörüyüm bir fabrikada özel güvenlik olarak çaloşmaktayım kurum kendi bünyesinde çalıştırmak istiyor bunun içinde heyet raporu istiyor.ben fabrikada kendi bünyesinde çalışabilirmiyim.

  Renk körlüğü özel güvenlik olmaya engel teşkil etmediği için işyerinizin istediği heyet raporunu almanız mümkün. İyi günler.

 14. 09 Ocak 2014 - 17:54 | #14

  bülent şen :

  hocam her güvenlik elemanının büyük umutlar bağladığı o meşhur güvenlik yasası hakkında kesin bir bilgiye sahipmisiniz,yoksa gene herzamanki gibi sadece bir umut olarakmı kalacak!!??

  Yasayla ilgili zaman zaman basında çıkan haberler dışında bir bilgi-gelişme yok maalesef. Belki seçim dolayısıyla bir şeyler olabilir diye umuyoruz. İyi günler.

 15. 16 Ocak 2014 - 13:24 | #15

  h.tegmen :

  merhaba ben dırek konuya gırıyorum 20 ay hapıs cezası aldım şantaj sucundan denetımlı serbestlıkten yararlandım cıktım toplamda 40 gun ceza evınde kaldım.yenıleme egıtımı muracatında bulunacagım özel güvenlik şube mudurulugune..kımlık surem dolmustu bır sorun teskıl edermı lutfen bılıgılendırırmısınız.

  Ceza süreniz bir yıldan fazla olduğu için durum maalesef olumsuz. Henüz yenileme eğitimi adına masraf yapmadığınızı umarım. İçinizde şüphe kalmaması açısından mahkeme kararıyla birlikte bulunduğunuz il emniyeti özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 16 Ocak 2014 - 13:37 | #16

  erdal şen :

  Hocam merhaba. Gazetelerde cıkan ilanlarda özel güvenlik görevlisi aranıyor yazıyor. yalnız kursa kayıt olduktan sonra. iş imkanı varmış ama kimliksiz.. 1000 – 1200 tl arası maaş + ssk + Yol + yemek. bu nasıl olabiliyor? yani bunu yayınlayan gazeteler hergün okunan gazeteler. ve iyi firmalar.. bilgi icin şimdiden teşekkürler yorumunuzu bekliyorum..

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece özel güvenlik kimlik kartı ile mümkündür. Bunun dışında belirttiğiniz şekilde verilen ilanlarla alınan elemanlar mutlaka başka bir statüde çalıştırılıyordur. Kimlik kartı olmayanları, başlangıçta yönlendirici personel olarak çalıştırıp kimliği aldıktan sonra özel güvenliğe geçiren firmalar var. İyi günler.

 17. 04 Şubat 2014 - 10:43 | #17

  samet taşkın :

  hocam meraba. Ben askerlikten muafım gece körlüğü var. Kursa kayıt olurken sağlık raporu aldım gece ve gündüz çalışabilır yazıyodu. Acaba bi sıkıntı olurmu

  Gece körlüğü durumu tespit edilip rapora yazıldı ise sorun olabilir. Gece körü olduğunuz raporda yazmıyorsa sorun olmaz. İyi günler.

 18. 18 Mart 2014 - 19:37 | #18

  banu :

  Hocm mreba ben ozel gvenlik kartmi kaybetdim napmm gerekito ve kimlik kartnn bi siniri varmi silahsizdi

  Özel güvenlik olarak çalışıyorsanız şirketinize/kurumunuza çalışmıyorsanız ikamet ettiğiniz il emniyetine nüfus cüzdanı, fotoğraf ve eski kimlikteki bilgilerin aynen yazıldığı kimlik kartıyla başvurmanız gerekir. İyi günler.

 19. 18 Mart 2014 - 19:39 | #19

  murat kurtulus :

  hocam güvenlik kimlik kartımın süresi 2014 martının 13 de bitiyor bu sınavı kaçırdım malesef nisanda girecem sınava iş yeri istifamı istiyor ücretsiz izin vermiyor istifa etmezsem onlar beni çıkartırsa tazminat alabilirmiyim?lütfen cevabınızı bekliyorum

  Kimlik süresini takip edip zamanında yenileme eğitimi almak kişinin kendi sorumluluğunda olduğu için tazminat hakkı olmaz maalesef. Umarım ücretsiz izin konusunda işyerinizi ikna edebilirsiniz. İkinci bir yol rapor olabilir ama soruşturma sonuna kadar almanız mümkün mü bilemiyorum. İyi günler.

 20. 18 Mart 2014 - 19:40 | #20

  ali :

  slm hocam ben renk körüyüm ve 2007 kimligimi aldım özel polikinlikten de raporumu aldım 2012 de yeniledim bir sonraki yenilemede sıkıntı olurmu? doktor renk körüyüm diye vermezse ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim..

  Yenilemede rapor istenmez, ikinci önemli husus renk körlüğü artık engel değil. Yani sorun yok. İyi günler.

 21. 18 Mart 2014 - 19:43 | #21

  erkan :

  merhaba kimilik kartımı yenilemezsen işveren beni işten atabilirmi işten atarsa butun haklarımı alabilirmiyim

  Yenileme zamanını takip edip zamanında işlemleri tamamlamak kişinin kendi sorumluluğunda olduğu için maalesef işinizden olabilirsiniz. Aranan şartlardan birinin kaybolması söz konusu olduğu için tazminat anlamında hak iddia edebileceğinizi sanmıyorum. Ancak tazminat konusuyla ilgili fazla bilgim olmadığı için yanlış yönlendirmek istemem. Bilen birine danışmanızda yarar var. İyi günler.

 22. 24 Mart 2014 - 18:30 | #22

  şevket :

  hocam iyi geceler kimlik yenileme için baş vurdum eski kimliğimin süresi dolduğu için çalışamıyorum yenileme başvurusu yapalı 15 gün oldu yeni kimliği ne zaman verirler saygılar…

  Yenileme kimlik soruşturma süresi temeldeki gibi olduğundan bulunduğunuz ilin iş yoğunluğuna (İstanbul gibi) göre de değişmek kaydıyla yaklaşık bir ayda sonuçlanır. İyi günler.

 23. 29 Mart 2014 - 16:43 | #23

  fatma :

  meraba hocam benim sertifiksmın gunu 13 marta doldu fakat şubatta başvurdum nisanda sınav var benim iş yeri istifa etmemi istedi bende işsizlik maaşımdan yararlanamam di imzalamadım siz çıkarın dedim onlar da çıkardı fakat işkurdan olumsuz cvp geldi nedenini sordum iş yeri işçi kusuru die çıkarmış o yüzden olumsuz cvp aldım bende mahkemeye vermek istiyorum iş yerini 4 yıldır çalışıyorum sizce kazanabilirmiyim çoğu kişi kazanabileceğimi sölüyo sizce ne yapmalıyım

  Mahkemede durum ne olur, kazanma şansınız nedir diye soruyorsanız maalesef bilgim yok, yanlış yönlendirmek istemem. Sanırım bir avukata danışmanız yararlı olur. Ancak yenileme zamanını takip etmenin kişinin kendi sorumluluğunda olduğunu, kimlik süresi dolan birini çalıştıran işyerine ikibin TL ceza verilebileceğini belirtmek isterim. Muhtemelen işyeriniz de buna dayanarak sizi kusurlu göstermiştir. Umarım beklediğiniz gibi bir sonuç alırsınız. İyi günler.

 24. 12 Nisan 2014 - 18:22 | #24

  betül :

  merhaba hocam ben adanada ikamet ediyorum ve ozel guvenlık kımlık kartımı adanadan aldıktan sonra istanbulda çalışabilirmiyim.iyi günler

  Kimlik kartınız tıpkı ehliyet gibi tüm yurtta geçerli olduğu için çalışabilirsiniz. İyi günler.

 25. 12 Nisan 2014 - 18:24 | #25

  DENIZ :

  Merhaba 11.02.2014 tarihinde görevli memura hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarından 1 yılın üzerinde hapis cezası aldım. Paraya çevrilen cezam daha önce suç işlememiş olmam nedeniyle ertelendi. Güvenlik sertifikamın yenilenme tarihi 2017. Bağlı bulunduğum ildeki güvenlik konseyi benden mahkeme kararını istedi. Ne yapmalıyım? Kendileri karar ulaşamazlar mı? Neden benden istediler? Güvenlik sertifikamı iptal edebilirler mi? Sialhlı ya da silahsız çalışmama engel oluşturur mu bu durum. Lütfen acil cevap verirmisiniz.

  Bir yılın üzerinde ceza almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Eğer mahkeme kararında hükmün açıklanmasının geri bırakılması ifadesi yoksa kimlik kartınız iptal olabilir. Mahkeme kararları ilgili şahıslardan isteniyor, kendilerinin ulaşma imkanlarını inanın bilemiyorum. İyi günler.

 26. 12 Nisan 2014 - 18:25 | #26

  hakan :

  Hocam iyi günler 2015 te kimlik süresi doluyor silahsız 4 yıldır sürekli gece çalışıyorum bunaldım fabrikada kartımı yenilemek istemiyorum başka bir yerde çalışmaak istiyorum tazminat alırmıyım

  Tazminat ile ilgili mevzuatı bilemiyorum. İş sözleşmenizle bir sosyal güvenlik uzmanı ya da avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 27. 28 Mayıs 2014 - 08:34 | #27

  adem sebetci :

  Merhaba hocam 27 nci yenileme sinavina girdim bugun sonuclar aciklandi ortalama 82.5 puan aldim zaten kalmakta yok yalniz benim söyle bir sorunum var bu ayin 8 inde yani obur gunu kimligimin suresi doluyor bankada calisiyorum kalma olmadigina gore mantiken calismama engel olmamasi gerekiyor valilikten yenileme belgesi gelene kadar sizce ucretsiz izne cikarmaya hakki varmi sirketin yada ben ne yapabilirim acil cvp verirmisiniz

  Cevap acil olamadı maalesef, lütfen kusura bakmayın. Yenileme eğitimi almak, çalışmaya devam etmek açısından yeterli değil. Soruşturmanın mutlaka yapılması gerekli. Ancak aradaki süre boyunca ücretsiz izin veya rapor çözüm olabilir. Umarım sıkıntı yaşamadan halletmişsinizdir. İyi günler.

 28. 09 Haziran 2014 - 07:06 | #28

  sabri :

  Selamlar ben silahli olarak kayit oldum ama silahli degilde silahsiz olarak kazandim ve silahsiz cikaricam ilk cikardigimsilahli sagkik
  Raporun olur dediler kurstan oluyormu yaklasik 7 ay onceki raporum

  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporları bir yıl geçerlidir. Silahlı raporla silahsız kimlik başvurusu yapılabilir. Süre dolmadan silahlıya hak kazanıp başvurduğunuz takdirde tekrar rapor almadan silahlı kimlik de alabilirsiniz. İyi günler.

 29. 26 Haziran 2014 - 14:13 | #29

  soner :

  Ben bi konu hakkında sizden bilgi almak istiyorum yenileme eğitimi sınavına girdim ve kazandım yalnızca kurs belgemi yaklaşık 1 aydır kurs yerinden almadim kimlik surem ise 28.08.2014 de sona eriyor bu tarihten önce kurs yerinden belgemi alsam herhangi bir sorun ile karşılaşır mıyım yani yanma ihtimali var mi kurs belgenin ? Beni bilgilendirirseniz sevinirim

  Sertifikanız iptal olmaz ama yenilemede kimlik süresi dolmadan soruşturma dahil işlemlerin tamamlanması gerektiğini bilmenizde yarar var. Kursunuzla görüşüp sertifikanızı bir an önce almanızı ve soruşturma için başvurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 30. 16 Temmuz 2014 - 08:04 | #30

  burak :

  hocam iyi günler kimlik kartımı 1 defa yeniledim 2 defadada sınavagiriptemi yenilemem gerekiyo yoksa evraklamı yenileyecam

  Özel güvenliklerin beş yılda bir yenileme eğitimi alıp sınavlara katılmaları kaydıyla yenilemeleri yapılır. Bu nedenle süreniz dolmadan en az iki sınav önce yenileme eğitiminizi ve sertifikanızı aldıktan sonra istenen diğer belgelerle kimlik başvurusu yapmanız mümkün olur. İyi günler.

 31. 16 Temmuz 2014 - 08:11 | #31

  ergin :

  Hocam sertifikami 2006 da aldim kartimi cikartmadim yenileme gerekiyomu

  Özel güvenlik kimlik kartı başvurusu yapacağınız zaman yenileme eğitimi almanız gerekir. Beş yılınız dolduğundan yenileme sertifikası olmadan kimlik başvurusu yapamazsınız. Yenileme sınavlarına katılmak şartıyla kalma-geçme yok. İyi günler.

 32. 16 Temmuz 2014 - 08:20 | #32

  ahmet :

  Bir konuda size danismak istiyorum ben guvenlik gorevlisi olarak calisiyorum isimizde cok rahat ancak benim felikulit rahatsizligim yani deri ustunde iltihaplanmalar siskinligim oluyor ve kalici yayilan bir hastalik malesef guvenlik kimligimi alirken saglam raporu verdiler ancak o hastaligima bakmadilar vede ne zman olcagi belli olmuyor bazen cok siddetli agrilar oluyo bazen kisa bir sure rahatszi oluyorun tedaviside var ama etkili degil ben hicbir sonuc alamadim guvenlik gorevlisi olarak calismami etkileyen bir hastalik ve bu sekilde guvenlik olarak devam ettigim surece hastaligim hic iylesmeyecek isim rahat sartlarida iyi bi sorun yok ancak rahatsizlik benim bu isi yapmami engelliyor ben bu hastaligimla ilgili neler yapmam lazim bu kimligimin iptali icin yani guvenlik kimligim olsun istemiyorum güvenlik olamaz yazisi gibi bir seyi nasil alcam iyi gunler

  Sitemiz Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik bölümünde görebileceğiniz Birleştirilmiş Genelge 10.2.madde 2.paragrafta sorunuzun cevabı var. Çalışma yönünden bağlı olduğunuz kişi, kurum veya kuruluşa; özel güvenlik olup olamayacağınıza ilişkin rapor almak üzere, ilinizde yetkili kılınan hakem hastaneye sevkinizi talep etmeniz gerekiyor. Sevk yazısı ile hastaneye başvurmanız halinde o hastanenin vereceği karara göre işlem yapılır. İyi günler.

 33. 16 Temmuz 2014 - 08:29 | #33

  serkan :

  korku,kaygı veya panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etme suç türünden 5 ay hapis 5 sene denetimli serbeslik mahkeme kararı var bu benim silahlı özel güvenlik kartı almama engel mi lüften acil cevap

  Sitemiz, Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik başlığı altında Birleştirilmiş Genelge 7.1.2.maddede belirtilen 91/1779 sayılı yönetmeliğin 16.maddesini incelemenizi tavsiye ederim. 6136 S.Kanuna muhalefetten ceza alanların silahlı olması maalesef mümkün değil. Yine de içinizde şüphe kalmaması açısından mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 34. 02 Ağustos 2014 - 13:32 | #34

  cuneyt :

  hacam selam ben 8 aydir bir guvenlik firmasinda kimliksiz olarak calistim simdi kimligimi alali 1 ay oldu fakat su an baska bir firmada calisiyorum bu kimliksiz personel calistirmanin cezasi nedir… iyi gunler

  Kimliksiz personel çalıştırıldığının emniyet tarafından tespit edilmesi gerekir. Konunun detayları yan sütunda Kanun ve Yönetmelik başlığı altında var, inceleyebilirsiniz. İyi günler.

 35. 14 Ağustos 2014 - 15:32 | #35

  Hakan :

  Genel kolluktan emekliyim (jandarma) 2015 yılında özel güvenlik kimliğini yenilemem gerekiyor.yenileme esnasında eğitim görecekmiyiz. teşekkür ederim

  Yenileme eğitimine katılmak gerekir. Ancak süre olarak kısa olduğunu, genelde poligon atış günüyle birlikte sekiz günlük program uygulandığını belirtmeliyim. Kimliğiniz olduğu için kurs ve sınav ücreti dışında gideriniz yok. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme de yok. İyi günler.

 36. 19 Ağustos 2014 - 08:53 | #36

  berk :

  Merhaba hocam.Ben yaklaşık 10 yıldır güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım.2003 yılında yapmış olduğum bir suçtan 10 ay hapis cezası aldım.2011 de cezam onandı ve 4 ay hapis yattım(765 sayılı kanun c.k. 525/b 2)suçum buluntu kartı kullanmak.2014 ağustosda yenileme sınavında bu işlediğim suç güvenlik görevlisi olarak çalışmama engelmidir…Teşekkürler.

  Verdiğiniz bilgilere göre mahkemelik durum, özel güvenlik olmanızdan önce gerçekleşmiş. İlk başvurunuzda veya yenilemenizde sorun çıkmadıysa yine çıkmaz demektir. Daha önce vermiş de olsanız yenileme başvuru evrakınıza mahkemeye ilişkin belgeleri eklemeniz gerekir. Hapis yattığınız süre değil, kararda verilen ceza süresi dikkate alınır. Ayrıca bir çok ilde özel güvenlik şubelerinde görev yapan, konuyla ilgili mevzuata hakim personelin yer değişikliği nedeniyle hakkında mahkeme evrakı olanların içeriğine bakılmadan olumsuz sonuç aldıklarını göz önüne alarak mahkeme evrakıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 37. 19 Ağustos 2014 - 14:25 | #37

  RAMAZAN TEKİN :

  2012 Senesinde psikolojik rahatsızlık geçirdiğim için Bakırköy Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde 3 hafta tedavi gördüm. Daha sonra heyete girdim ve heyet bana ‘silahlı ve gece vardiyasında çalışamaz’ raporu verdi. O rapordan sonra silahlı özel güvenlik kartım iptal oldu. Ben tekrar güvenlik kartımı çıkartmak istiyorum. Ama silahsız olarak. İstanbul özel güvenlik şube müdürlüğüne dilekçe verdim. Daha beni aramadılar. Ne yapmam gerekiyor.

  Dilekçenize bir ay içerisinde cevap verilmedi ise BİMER’e durumu anlatan bir mail atabilirsiniz. Ancak ilk raporda belirttiğiniz ibareden başka “silahsız özel güvenlik olur” ibaresi yoksa tekrar rapor almanız gerekeceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 38. 26 Ağustos 2014 - 15:00 | #38

  Nuran yıldırım :

  Merhaba ben güvenlik görevlisi bir bayanım 2 ay sonra evlenicem ve dolayısıyla eşimin soy adını alıcam. Sorum size soy adım değişiceğinden kimlik kartımı değiştirecekmiyim bu konuda bilgilendirirmisiniz ve ne yapmam gerekiyor…

  Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine evlenme cüzdanı, yeni soyisimle yazılmış nüfus cüzdanı fotokopileriyle başvurup kimlik kartınızı değiştirebilirsiniz. İyi günler.

 39. 11 Eylül 2014 - 16:47 | #39

  sezgin :

  Hocam benim sorum şu, yenileme sinavina girdim. Gecen hafta. Sertifika icin heyet raporu almam gerekior mu?

  Kimlik kartı olanların yenileme eğitimi sonunda rapor almaları, vergi yatırmaları gerekmez. Sertifikanızı alırken ilinizde istenen belgeleri kursunuzdan öğrenerek başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 40. 11 Eylül 2014 - 16:49 | #40

  Mehtap :

  Selamlar benim nisanlim askerligini havaci olarak yapti cavus olarak biz bisey duyduk cavuslara güvenlik sertifikasi veriliyomus bu dogru mu ve nasil olur

  Özel güvenlik eğitimi alıp sınavlarda başarılı olmadan sertifika verilmez maalesef. Nişanlınız eğitim ve yaş durumuna göre silahlı-silahsız kurs alması halinde sertifika ve kimlik alabilir. İyi günler.

 41. 25 Eylül 2014 - 16:04 | #41

  Mehmet banazli :

  Slm hocam güvenlik olarak çalıştığım işletmenin kendi bunyesine normal işçi olarak geçiş yapabilirsiniz prosedür nedir şimdiden teşekkürler

  Belirttiğiniz durumun özel bir prosedürü yok bildiğim kadarıyla. İşyerinizin muhasebesi SSK bildiriminde meslek kodunu değiştirir, emniyete de özel güvenlikten çıkarıldığınız, diğer güvenlik personelinin çıkışı gibi bildirilir. İyi günler.

 42. 27 Eylül 2014 - 11:42 | #42

  tuncay :

  Güvenlik görevkisi olarak çalışmaktayım.Yenileme sertifikamı aldım .İstenen evrakları hazırladım.Herhangi bir sicil kaydım yok fakat arşiv araştırması varmış .Bu benim silahlı güvenlik yenilememde herhangi bir etki edermi.Şimdide çok teşekkür ederim.Bu konuda düşünçelerinizi bekliyorum.

  Özel güvenlik adayları hakkında GBT araştırması yapılır. Herhangi bir adli sicil kaydınız yoksa sorun da yoktur. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formunu kastediyorsanız, o form prosedür gereği iki suret, fotoğraflı tanzim edilir. İyi günler.

 43. 29 Eylül 2014 - 17:11 | #43

  tuncay :

  Daha önceden görmüş olduğum mahkemeler görülüyor .Arşiv araştırmam var dediğim o Herhangi bir engel teşkil edermi. Adli sicil kaydım yok.Cevap yazarsanız memnun olurum .Şimdiden çok teşekkür ederim

  Daha önceden mahkemeler var ama suçu belirtmemişsiniz. Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz başlıklı bölümde kırmızı renkle vurgulanan suçlardan bir gün veya 1 TL adli para cezası aldıysanız (HAGB yoksa) özel güvenlik yenilemeniz sorun olur. Diğer suçlardan bir yıldan az ceza aldıysanız sorun olmaz. İyi günler.

 44. 13 Ekim 2014 - 13:17 | #44

  berkay :

  mrb hocam 7,5 yıldır bankada güvenlik olarak gurbette çalışıyordum 20 gün önce tayinim memleketimin bir ilçesine atandım bizim ev merkezde ilçeyle arası 40 km orda çalışan personel geliş gidiş yapıyo buna gööre biz güvenlik oalrak adres olarak ikamet zorunluluğmuz varmıdır

  Mesai saatlerini aksatmadığınız sürece sorun olmaz. Özel güvenliklerin işyeri ile aynı belediye sınırları içerisinde ikamet gibi bir zorunluluğu yok. İyi günler.

 45. 13 Ekim 2014 - 13:21 | #45

  hakkı :

  renk körü olmam sılahlı sertıfıka almama engelmı

  Renk körlüğü gerek silahlı gerekse silahsız için engel değil. İyi günler.

 46. 13 Ekim 2014 - 13:24 | #46

  onur :

  mrb hocam .ögg sertifikamın süresi doldu.bende yenileme için sınava girdim.sınavda kalma yok.tamam ama bi sorunum var.Sertifikamı kurstan aldım ve özel güvenlik şube müdürlüğüne gittim.bana dediler yenilememisin bende evet dedim.tamam o zaman dediler ve sertifikanın aslının arkasına YENİLEME YAPMIŞTIR kaşesini vurdu memur ve senin yaka kartı almana gerek yok .Çalısacagın yere sertifikanın aslının fotokopisini ver dedi.Ben şimdi ne yapmalıyım .Yaka kartı yenilemede verilmiyormu …cevaplarsanız çok teşekkür ederim…..

  Yenileme eğitimi alıp kimlik başvurusu yapanlara eski kimlik tipinde, yeni kimlik veriliyor. Ayrıca soruşturma da yapılması gerektiği için kursunuzdan öğrenerek hazırlayacağınız belgelerle tekrar özel güvenlik şubesine başvurmanızı tavsiye ederim. Soruşturma olmadan işlem tamamlanmış sayılmaz. İyi günler.

 47. 20 Ekim 2014 - 17:04 | #47

  Sercan :

  Hocam bir sorum olucak. ben 53.özel güvenlik sınavını kazandım silahlı ögg sertifikamı aldım fakat ögg kimlik kartı henüz çıakrtmadım. kimlik kartımı çıkartana kadar herhangi yerlere iş başvurusu yapmam mümkünmü. Yada ögg kart çıkartmam kaç gün sürer.iyi günler

  Özel güvenlik statüsünde çalışabilmek ancak kimlikle mümkün olur. Sertifa ile güvenlik olarak çalışamazsınız. Evrakınızı teslim ettikten sonra iş başvurusunda durumu soruşturma aşamasında diye belirtebilirsiniz. Kart onay süresi illere göre değiştiği için kursunuza sormanız yararlı olur. İyi günler.

 48. 20 Ekim 2014 - 17:06 | #48

  onur :

  Hocam iyi günler ben yivsiz av tüfehi ruhsatı almak istiyorum acaba renk körü oldugum icin vermemişlerdi şimdi alabiliyormuyum acaba.

  Renk körlüğü özel güvenlik adayları için engel olmaktan çıkarıldı. Silah ruhsatları ile ilgili uygulamada değişiklik olup olmadığını bilemiyorum. Bulunduğunuz il emniyeti ruhsat şubesine danışmanız yararlı olur. İyi günler.

 49. 20 Ekim 2014 - 17:09 | #49

  bülent :

  hocam 2011 yılının aralık ayında silahlı yenileme kimlik kartı için evraklarımı emniyete verdim 3 yıl oldu halen bir haber gelmedi,bu süre çok uzun değilmi sizce bu konu hakkında bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

  2014 yılbaşından itibaren yenileme eğitimi alanlara yeni kimlik verilmeye başlandı. Ancak bu kimlikler eski kartların yeni bilgilerle yazılmış hali, bir zamanlar sözü edilen çipli kartlardan değil. Dolayısıyla yeni kimlik yazdırıp aynı şubeye başvurarak onaylatabilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.