Tüm Özel Güvenlik Görevlilerinin Dikkatine

13 Eylül 2011 tarihinde yayinlandi

  

5188 SAYILI YASANIN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE, 11 EYLÜL 2011 (RG – 11.09.2011 - 28051) TARİHİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

 

11.09.2011 tarihli değişikle “renk körlüğü” ve ”ortopedi” ile ilgili hususlar, özel güvenlik olmaya  engel hallerden çıkarılmıştı. Ancak 6136 Sayılı Kanun ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte (Madde-15  Değişik: R.G.: 29.12.1999 S: 23921) geçen “…. silah taşımalarında ve bulundurmalarında psikolojik, nörolojik veya fiziki rahatsızlıklar  bakımından sakınca bulunmadığına dair doktor raporu …” ibaresi nedeniyle silahlı adayların raporlarında “Ortopedi” bölümü  onayı aranacağı bildirilmiştir.

 

Buna göre silahlı ve silahsız adaylarda aranan sağlık koşulları farklı olduğundan aşağıdaki bilgiler de yeni duruma göre güncellenmiştir.

 

Yönetmelik değişikliği, hizmet şirketlerinin bildirimleri vb. konularla ilgili değişiklikler de içermektedir. Aşağıdaki bilgiler sadece temel-yenileme eğitimi alanlar veya almayı düşünenlerle ilgili olan konulardır.

1. Silahlı veya silahsız tüm adaylar için sorun olan “renk körlüğü” özel güvenlik olmaya engel hallerden çıkarıldı.

2. Silahsız raporlarında “Ortopedi” bölümü kaldırılmıştır.

3. Yenileme eğitimi alanlar (ÖGG kimlik kartı olması kaydıyla); güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunun olumlu olması ve özel güvenlik yenileme eğitimi sertifikası ile ruhsat harcı yatırmadan, sağlık raporu almadan kimliklerinin yenilenmesini talep edebileceklerdir.

4. Silahsız yenileme eğitimi görenler, kimliklerini silahlıya çevirmek istediklerinde bu eğitim, “temel” kapsamında olduğu için tam teşekküllü devlet hastanesinden, heyet raporu almaları gerekir.

5. Özel güvenlik kimlik kartları yetkili makam tarafından düzenlendikten sonra, kişinin adres kayıt sisteminde kayıtlı adresine posta ile gönderilerek kendisine veya kanuni vekiline teslim edilecek, ancak kimlik kartının bedeli ve basımına ilişkin esaslar henüz açıklanmadı.

6. Genel kolluk kuvvetlerinden ve MİT’ten emekli olanlarla en az beş yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleri ile görevinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitim şartı ve (silahsızlar ortaokul, silahlılar lise) mezuniyeti aranmıyor. Bu şekilde görevlerinden ayrılanlarda kimlik kartı almak için görevinden ayrıldığı tarihten itibaren beş yıl olan süre kaldırıldı. Ancak ilk kimlik kartını çıkardıktan sonra beş yılda bir yenileme eğitimlerine katılmaları gerekiyor.

7. Yenileme eğitimine katılan özel güvenlik görevlileri ile yöneticilerin hizmet ve iş akitleri devam eder, eğitim süresince özlük haklarından yoksun bırakılamaz. şeklinde ifade edilen  (ÖGHDKUİY 34.madde son ek fıkra) bu maddedeki özlük haklarının devam edeceği hususu, sadece yenileme eğitimi (yaklaşık 8 gün) süresini kapsamaktadır.  Konuya ilişkin uygulamanın detayları için  tıklayınız.

8. Özel güvenlik eğitim kurumlarının yöneticisi/yöneticilerinin müteselsilen sorumlu olacak şekilde silah taşıma yetkisini haiz, kurum tarafından görevlendirilecek ve valiliğin uygun gördüğü kişiye kursiyer sayısı oranında silah ve mermi nakline izin verilebilecek. Buna göre eğitim ve sınav atışlarında yöneticinin bizzat bulunması zorunluluğu kalktı. Yöneticinin sorumluluğu devam etmek kaydıyla bu konuda silah taşımaya haiz, uygun personelini görevlendirebilecek.

9. Raporun eğitime başlamadan alınması zorunlu olmadığı dönemlerde özel güvenlik sertifikası alıp  renk körlüğü nedeniyle rapor alamayanlar, bulundukları il emniyetlerine dilekçe ile başvurarak kalan süreleri için kimlik talep edebilirler.

11. Herhangi bir özel güvenlik şirketi veya kuruma bağlı olarak çalışanlardan kimlik kartını kaybedenlerin buna ilişkin bildirimleri işveren tarafından yapılacaktır. Özel güvenlik olarak çalışmayanlardan kimlik kartını kaybedenler ise ikamet ettikleri il emniyetine dilekçe ile başvurabileceklerdir. 

12. İlk defa özel güvenlik (temel) eğitimine başvuranlarda sağlık raporunun kursa başlarken alınması konusunda değişiklik yapılmamıştır. Rapordan muafiyet sadece yenileme eğitimi alanlar için sözkonusudur.

 

 Konuya ilişkin değişiklikleri EGM Resmi Sitesinden görmek için tıklayınız.

Bu yazı bugün : 10, toplamda : 41083 kişi tarafından okundu.

 1. Tahir
  02 Mart 2013 - 19:51 | #1

  komik bir durum olmuş. yenileme eğitimine katılanların kalma geçme gibi bir sorunu olmadığı ve aldığı puanın sertifikaya işleneceği bildiriliyor. yani yenileme eğitimine katılanın sınav aşamasında başarısız olması imkansız. soruşturma aşamasında ise aktif olarak çalışan ile çalışmayan arasında değerlendirme yapılmasını gerektirir. çalışmayan birinin sicil kaydının son hali soruşturmada anlaşılacağı için yenilemesi olumlu yada olumsuz sonuçlanma olasığı ile değerlendirilebilir. fakat çalışan birinin sicil kaydında ouşacak olumsuz bir hal zaten çalıştığı dönemde de çalışmasına engel teşkil edecektir. kesintisiz çalışan birine soruşturmadan olumsuz sonuç çıkması yine imkansız. hem soruşturmada olumsuz sonuç çıkacak, hem sorunsuz çalışacak. ikisi bir arada olmaz sanırım. binde bir ihtimalde olsa yenileme eğitiminde kalma söz konusu olsa tamam diyeceğim ama kalma geçme söz konusu değil… hadi yenilemede olumsuz bir sonuç çıkacak diyelim. o olumsuz sonuç çıktığında zaten çalışamaz. Neyse, kimseye birşey anlatamayacağız gibi görünüyor. yasaların vatandaşı korumadığını bir kez daha anladık. İstifa etmekten başka bir yol görünmüyor sanırım.
  başka bir meslek varmıdır acaba 5 yılda bir işten çıkarılmayla tehdit edilen :)sonuçta makina değil, insanım. unutabilirim.

  ilginizden dolayı teşekkür ederim. saygılar.

 2. romeo burak
  06 Mart 2013 - 04:50 | #2

  slm arkadaşlar
  şimdi burada yazılmış ama adamların bunları düşünüp halledecekleri yerine öz.güv.gör. nin yetkilerini genişletme, koruma ve iş yerlerinde uğradıkları haksız saldırılara ,hakaretlere tehditlerin önüne nasıl geçilecek maaş olarak neler yapılacak onlardan bahsedin adamlar hep taşeröne yönelik hakları istedikleri gibi yapıyorlar yok işe girişlerde 15-20 gün fazla çalıştırıp maaşları gününde ödeme yapılmıyor,işten çıkılacağı zamanda akla mantığa uymayan maaş kesintileri oluşuyor şikayet etsek o parasıbu parası uğraştığınamı yanarsın okadar yol tepindiğinemi yanarsın birde tamam hak ettiğn maaşı parayı alıyorsun ama haliyle kanunlarımızın içlerinde bulunan boşluklardan adamlar öyle bir yararlanıyorlarki ne yaparsan yap emeğinin karşılığını bir türlü alamadığınamı yanarsın uğradığın hakaretleremi , saldıırrılaramı, tehditleremi, küçük düşürücü bazı tepkileremi yanarsın bu sayfayı açan arkadaşa sesleniyorum bu kanun değişikliğini aldığıgın sayfanın yorum kısmına benim yorumumu aLINTI YAPARAK EKLERSEN SEVİNİRİMKİ BELKİ BÜYÜK BAŞLARDAN BAZILARI GÖRÜRDE KANUNLARI DÜZENLERKEN ÖZ.GÜN.GÖR.LERİNİDE DÜŞÜNÜR ÖYLE DEĞİŞİKLİK YAPARLAR YANİ ÇALIŞAN OLMADAN KANUN OLMAZ ÇALIŞAN OLURSA KANUN OLUR YANİ HALK OLMAZSA KANUN OLMAZ KANUN OLMAZSA DÜZEN OLMAZ BU DÜZENİ SAĞLAMAK İSTEYEN BÜYÜKLERİMİZ KENDİLERİNE GÖRE DEĞİLDE HALAKIN İHTİYAÇLARINI İŞÇİNİN HAKKINI EMEĞİNİN HAKKINI GİDERECEK UMARIMKİ (YANİ PEK BÖYLE GÖRÜLMÜYOR AMA) DÜZENLEMELER YAPILIP ÖYLE KARARLAR VERİP KANUN TASLAKLARINI ÖYLE HAZILAYIP ÖYLE KARAR VERİRLER
  SAYGILAR
  (BURAKTAN NOTLAR
  )

 3. Tahir
  06 Mart 2013 - 16:19 | #3

  Özel güvenlik yasası, maaş düzenlemesi felan bunları seçime kadar unutun. ülkemizde özel güvenlik görevlisi sayısı yaklaşık 217bin civarında, bir çok ülkenin askeri ordusunun sayısından bile daha fazla bir sayıdır. bu da ciddi bir oy kitlesi demektir. seçim zamanı kullanılabilecek bir koz durumunda. bir siyasetçi bunu 2seçim dönemine yaymayı planlasa, 1.de olmadı 2.de yapcaz dese, 7-8 yıl kazandırır. 217bin seçim yatırımı için önemli bir kitle, kimse biranda kaybetmek istemez ve uzatabildiği kadar süreyi uzatır.
  @şehit güv.gör mustafa akarsu

 4. 06 Mart 2013 - 18:04 | #4

  şehit güv.gör mustafa akarsu :

  Hocam saygılar hocam bu yeni çıkacak olan güvenlik yasası maaş zammı ne zaman yürürlüge girecek bilginiz varmı varsa detayları nelerdir bilginizi bizimle paylaşırsanız çok mutlu oluruz.ilgi ve alakanıza teşekkürler iyi çalışmalar

  Yasayla ilgili çalışmalardan basına yansıyanlar dışında bizim de bilgimiz yok maalesef. Olduğunda buradan duyurulacaktır. İyi günler.

 5. 06 Mart 2013 - 18:06 | #5

  Tahir :

  son bir şey daha, burdaki yazınızda soruşturma sonuçladıktan sonra diyor çalışmasına devam edebilir diyor. soruşturmanın sonuçlanması yenilemenin son aşaması, yani yenileme eğitiminin tamamlanması demektir. fakat yönetmelikte eğitim süresince ifadesi geçiyor. yönetmelikte evreler devam ederken diyor yazınızda son evre tamamladıktan sonra diyor. mahkeme koridorlarını aşındıracağız heralde :)

  Diğer işler nedeniyle siteyle birkaç gündür ilgilenemedim. Yönetmelikteki eğitimle ilgili madde, sadece eğitimin süresince şeklinde yorumlanmış. Ayrıca kanunda da soruşturmanın yapılacağı konusu var. Dolayısıyla yapacak bir şey yok. Bol şanslar.

 6. 04 Temmuz 2013 - 11:22 | #6

  abaci :

  @a.gulsen
  Hocam iyi gunler oncelikle cevaplar icin tesekkurler ben sekiz yillik oz guv gorevlisiyim acaba mevcut kimlikle ingilterede caisabilir miyim sagolun

  Türkiye’den aldığınız kimlikle İngiliz güvenlik şirketlerinde, özel güvenlik olarak çalışabilmeniz mümkün olmaz. O ülkenin yasal mevzuatını öğrenmeniz ve kimlikle ilgili koşulları yerine getirmeniz istenir. İyi günler.

 7. 26 Temmuz 2013 - 16:40 | #7

  hasan :

  Güvenlik sorusturmasından sonra ög kimlik kartım kac gün icinde cıkar acaba

  Kimlik kartı onay süreleri illere göre değiştiği için konuyla ilgili sağlıklı bilgiyi kursunuzdan veya başvururken sorup öğrenebilirsiniz. Genelde bir ay kadar denilebilir. İyi günler.

 8. 17 Eylül 2013 - 17:58 | #8

  serkan :

  hocam kimlik yenileme kalkacak gibi bazı duyumlar alıyoruz bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim…

  Yenileme eğitimi sonunda vergi, rapor, sınav başarı şartı aranmadığı için eğitimin kaldırılacağını sanmıyorum. Ayrıca buna ilişkin bir söylenti varsa bile biz henüz duymadık. Bu arada en son bu söylenti çıktığında inanıp bekleyenlerin işlerinden olduğunu da söylemek gerek. Üstelik yenileme eğitimi almanın yeterli olduğu zamanlardı. Yeni durumda, süre bitmeden yenileme eğitimi almak yetmiyor, soruşturma dahil işlemlerin tamamlanması gerekiyor. Bu hatırlatmayı yenilemenin devam etmesi kursların işine gelir şeklinde yorumlamayın lütfen. Gerçekten bekleyip işini kaybedenler olduğu için özellikle belirttim. İyi günler.

 9. 01 Ekim 2013 - 12:45 | #9

  recep :

  hocam ben silahlı guvenlik almak ıstıyorum ama renk koruyum normal renklerı ayırt edıyorum ama sayılarda sıkıntı cekıyorum acaba bı engel teşvik edermi

  Renk körlüğü engel olmaktan çıkarıldığı için rapor alarak özel güvenlik eğitimi görebilirsiniz. İyi günler.

 10. 05 Ekim 2013 - 13:39 | #10

  nuriye :

  bir bayan olarak nereye nsıl başvuracğım konusunda aydınlatırmısınız ben de özel güvenlik olmak istiyorum birde yaş sınırı ne? şimdiden tşk ler.

  Bulunduğunuz ildeki özel güvenlik kurslarını araştırmanız gerekir. Kurs başlama tarihleri, rapor alınacak yerler vb. hususları ancak kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Sıkça Sorular Sorular bölümünde genel bilgileri görebilirsiniz. İyi günler.

 11. 08 Ekim 2013 - 16:20 | #11

  serkan :

  hocam yenileme eğitimi kalkacağı konusunda bazı duyumlar alıyoruz yenileme olayı gerçekten kalkacakmı…

  Bu tür söylentiler zaman zaman yayılıyor ama gerçekliğine ilişkin hiç bir somut bilgi yok. Ancak bu söylentilere inananların, eğitim zamanı geldiğinde ihmal edip işlerinden olduğunu hatırlatmak isterim. İyi günler.

 12. 30 Kasım 2013 - 10:06 | #12

  mustafa küçük :

  hocam benim sorum ben renkkörüyüm bir fabrikada özel güvenlik olarak çaloşmaktayım kurum kendi bünyesinde çalıştırmak istiyor bunun içinde heyet raporu istiyor.ben fabrikada kendi bünyesinde çalışabilirmiyim.

  Renk körlüğü özel güvenlik olmaya engel teşkil etmediği için işyerinizin istediği heyet raporunu almanız mümkün. İyi günler.

 13. FİKRET
  25 Aralık 2013 - 22:08 | #13

  tüm özel güvenlik elemanlarının dikkatine ARGOS GÜVENLİK ŞİRKETİNDEN uzak durun.maaşları zamanında ödemezler,puantaj hataları çok olur,eksik maaş yatırırlar.elemanlarını çok çabuk yarı yolda bırakırlar,DİKKAT……

 14. 03 Ocak 2014 - 09:50 | #14

  alperen :

  hocam selam güvenlik kimlik kartımızın süresi 19.12.2013 tarihinden bitiyor.güvenik kursuna 15.11.2013 tarıhınde basvuru yaptım.sınava girecegım tarih 02.02.2014 olup ve suan özel güvenlik olarak çalısmaktayım pekı bu benım işime engel olurmu. ve olursa rapor alsam beni kurtarıp işime devam edebilirmyim.bu durumda iş veren firma benı işten cıkarma yetkısı varmı

  Kimlik süresi dolmadan, soruşturma dahil tüm işlemlerin tamamlanmış olması zorunlu. Dolayısıyla şu andaki çalışmanız, kimliksiz görünür ve tespiti halinde iş yeriniz açısından cezai işlem gerektirebilir. 02 Şubat’ta sınava girmek sizin için yeterli değil, sertifikayı almanız en iyimser ihtimalle 25-26 Şubat’ı bulur. Bu nedenle bulunduğunuz il emniyetine sertifika hariç diğer belgelerle başvurup en azından soruşturmanızın başlaması konusunda şansınızı denemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 03 Ocak 2014 - 09:53 | #15

  ufuk :

  hocam Kimlik yenilemede kaldırılan heyet sağlık raporu her nedense şirket yada ihaleyi düzenleyen kurum tarafından halen çalışan personellerden istenmekte .Bu uygulamanın yasal gerekçesi varmıdır ?

  Özel güvenlik kimlik kartı olanları çalıştıran firmalar, emniyet istemese de adli sicil veya rapor isteyebilir. Bu konunun özel güvenlikle değil, firmalarla ilgisi var. Dolayısıyla her ne kadar haksızlık gibi görünse de yasal açıdan engel olduğunu sanmıyorum. İyi günler.

 16. 03 Ocak 2014 - 09:56 | #16

  bülent şen :

  hocam 2011 aralık ayında silahlı kimlik yenileme evraklarımı emniyete verdim 2 sene oldu daha bir haber yok bu yenilenen kimlikler ne zaman verilecek bilgi verirseniz sevinirim..

  Yeni kimliklerin 2014 yılında dağıtılacağı söyleniyor, detaylar henüz belli değil maalesef. İyi günler.

 17. 03 Ocak 2014 - 09:59 | #17

  zülfü :

  ö.g.g. Olarak halen çalışmaktayım 2015 te kimlik sürem doluyor, yenileme yaptıktan sonra omirilik düzleşmesi rahatsızlıgımdan dolayı özür raporu alıp vergi indirimi için maliyeye başvursam, kabul olursa ö.g.g olarak şuandaki şirketimde çalışmaya devam edebilirmiyim yoksa beni çalışamazsın deyip çıkartabilirlermi cevaplarsanız çok sevinirim

  Silahlı çalışıyorsanız ve bu şekilde rapor alırsanız işiniz sıkıntıya girebilir. Silahsızda ortopedi olmadığı için sorun olmayabilir ama net bilgiyi SGK’ya danışıp almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 18. 03 Ocak 2014 - 10:01 | #18

  Seda :

  Mrb.hocam yeni yasada sağlık raporu verilirken vucut kitle endeksi gecerlimi hala.

  Özel güvenlik işlemlerinde boy-kilo, birbirine oranı ile ilgili bir düzenleme yok. Hastanelerde ne gibi ölçülere göre karar veriliyor bilemiyorum. İyi günler.

 19. 09 Ocak 2014 - 17:54 | #19

  bülent şen :

  hocam her güvenlik elemanının büyük umutlar bağladığı o meşhur güvenlik yasası hakkında kesin bir bilgiye sahipmisiniz,yoksa gene herzamanki gibi sadece bir umut olarakmı kalacak!!??

  Yasayla ilgili zaman zaman basında çıkan haberler dışında bir bilgi-gelişme yok maalesef. Belki seçim dolayısıyla bir şeyler olabilir diye umuyoruz. İyi günler.

 20. 16 Ocak 2014 - 13:24 | #20

  h.tegmen :

  merhaba ben dırek konuya gırıyorum 20 ay hapıs cezası aldım şantaj sucundan denetımlı serbestlıkten yararlandım cıktım toplamda 40 gun ceza evınde kaldım.yenıleme egıtımı muracatında bulunacagım özel güvenlik şube mudurulugune..kımlık surem dolmustu bır sorun teskıl edermı lutfen bılıgılendırırmısınız.

  Ceza süreniz bir yıldan fazla olduğu için durum maalesef olumsuz. Henüz yenileme eğitimi adına masraf yapmadığınızı umarım. İçinizde şüphe kalmaması açısından mahkeme kararıyla birlikte bulunduğunuz il emniyeti özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 21. 16 Ocak 2014 - 13:37 | #21

  erdal şen :

  Hocam merhaba. Gazetelerde cıkan ilanlarda özel güvenlik görevlisi aranıyor yazıyor. yalnız kursa kayıt olduktan sonra. iş imkanı varmış ama kimliksiz.. 1000 – 1200 tl arası maaş + ssk + Yol + yemek. bu nasıl olabiliyor? yani bunu yayınlayan gazeteler hergün okunan gazeteler. ve iyi firmalar.. bilgi icin şimdiden teşekkürler yorumunuzu bekliyorum..

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece özel güvenlik kimlik kartı ile mümkündür. Bunun dışında belirttiğiniz şekilde verilen ilanlarla alınan elemanlar mutlaka başka bir statüde çalıştırılıyordur. Kimlik kartı olmayanları, başlangıçta yönlendirici personel olarak çalıştırıp kimliği aldıktan sonra özel güvenliğe geçiren firmalar var. İyi günler.

 22. 04 Şubat 2014 - 10:43 | #22

  samet taşkın :

  hocam meraba. Ben askerlikten muafım gece körlüğü var. Kursa kayıt olurken sağlık raporu aldım gece ve gündüz çalışabilır yazıyodu. Acaba bi sıkıntı olurmu

  Gece körlüğü durumu tespit edilip rapora yazıldı ise sorun olabilir. Gece körü olduğunuz raporda yazmıyorsa sorun olmaz. İyi günler.

 23. 18 Mart 2014 - 19:37 | #23

  banu :

  Hocm mreba ben ozel gvenlik kartmi kaybetdim napmm gerekito ve kimlik kartnn bi siniri varmi silahsizdi

  Özel güvenlik olarak çalışıyorsanız şirketinize/kurumunuza çalışmıyorsanız ikamet ettiğiniz il emniyetine nüfus cüzdanı, fotoğraf ve eski kimlikteki bilgilerin aynen yazıldığı kimlik kartıyla başvurmanız gerekir. İyi günler.

 24. 18 Mart 2014 - 19:39 | #24

  murat kurtulus :

  hocam güvenlik kimlik kartımın süresi 2014 martının 13 de bitiyor bu sınavı kaçırdım malesef nisanda girecem sınava iş yeri istifamı istiyor ücretsiz izin vermiyor istifa etmezsem onlar beni çıkartırsa tazminat alabilirmiyim?lütfen cevabınızı bekliyorum

  Kimlik süresini takip edip zamanında yenileme eğitimi almak kişinin kendi sorumluluğunda olduğu için tazminat hakkı olmaz maalesef. Umarım ücretsiz izin konusunda işyerinizi ikna edebilirsiniz. İkinci bir yol rapor olabilir ama soruşturma sonuna kadar almanız mümkün mü bilemiyorum. İyi günler.

 25. 18 Mart 2014 - 19:40 | #25

  ali :

  slm hocam ben renk körüyüm ve 2007 kimligimi aldım özel polikinlikten de raporumu aldım 2012 de yeniledim bir sonraki yenilemede sıkıntı olurmu? doktor renk körüyüm diye vermezse ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim..

  Yenilemede rapor istenmez, ikinci önemli husus renk körlüğü artık engel değil. Yani sorun yok. İyi günler.

 26. 18 Mart 2014 - 19:43 | #26

  erkan :

  merhaba kimilik kartımı yenilemezsen işveren beni işten atabilirmi işten atarsa butun haklarımı alabilirmiyim

  Yenileme zamanını takip edip zamanında işlemleri tamamlamak kişinin kendi sorumluluğunda olduğu için maalesef işinizden olabilirsiniz. Aranan şartlardan birinin kaybolması söz konusu olduğu için tazminat anlamında hak iddia edebileceğinizi sanmıyorum. Ancak tazminat konusuyla ilgili fazla bilgim olmadığı için yanlış yönlendirmek istemem. Bilen birine danışmanızda yarar var. İyi günler.

 27. 24 Mart 2014 - 18:30 | #27

  şevket :

  hocam iyi geceler kimlik yenileme için baş vurdum eski kimliğimin süresi dolduğu için çalışamıyorum yenileme başvurusu yapalı 15 gün oldu yeni kimliği ne zaman verirler saygılar…

  Yenileme kimlik soruşturma süresi temeldeki gibi olduğundan bulunduğunuz ilin iş yoğunluğuna (İstanbul gibi) göre de değişmek kaydıyla yaklaşık bir ayda sonuçlanır. İyi günler.

 28. 29 Mart 2014 - 16:43 | #28

  fatma :

  meraba hocam benim sertifiksmın gunu 13 marta doldu fakat şubatta başvurdum nisanda sınav var benim iş yeri istifa etmemi istedi bende işsizlik maaşımdan yararlanamam di imzalamadım siz çıkarın dedim onlar da çıkardı fakat işkurdan olumsuz cvp geldi nedenini sordum iş yeri işçi kusuru die çıkarmış o yüzden olumsuz cvp aldım bende mahkemeye vermek istiyorum iş yerini 4 yıldır çalışıyorum sizce kazanabilirmiyim çoğu kişi kazanabileceğimi sölüyo sizce ne yapmalıyım

  Mahkemede durum ne olur, kazanma şansınız nedir diye soruyorsanız maalesef bilgim yok, yanlış yönlendirmek istemem. Sanırım bir avukata danışmanız yararlı olur. Ancak yenileme zamanını takip etmenin kişinin kendi sorumluluğunda olduğunu, kimlik süresi dolan birini çalıştıran işyerine ikibin TL ceza verilebileceğini belirtmek isterim. Muhtemelen işyeriniz de buna dayanarak sizi kusurlu göstermiştir. Umarım beklediğiniz gibi bir sonuç alırsınız. İyi günler.

 29. 12 Nisan 2014 - 18:22 | #29

  betül :

  merhaba hocam ben adanada ikamet ediyorum ve ozel guvenlık kımlık kartımı adanadan aldıktan sonra istanbulda çalışabilirmiyim.iyi günler

  Kimlik kartınız tıpkı ehliyet gibi tüm yurtta geçerli olduğu için çalışabilirsiniz. İyi günler.

 30. 12 Nisan 2014 - 18:24 | #30

  DENIZ :

  Merhaba 11.02.2014 tarihinde görevli memura hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarından 1 yılın üzerinde hapis cezası aldım. Paraya çevrilen cezam daha önce suç işlememiş olmam nedeniyle ertelendi. Güvenlik sertifikamın yenilenme tarihi 2017. Bağlı bulunduğum ildeki güvenlik konseyi benden mahkeme kararını istedi. Ne yapmalıyım? Kendileri karar ulaşamazlar mı? Neden benden istediler? Güvenlik sertifikamı iptal edebilirler mi? Sialhlı ya da silahsız çalışmama engel oluşturur mu bu durum. Lütfen acil cevap verirmisiniz.

  Bir yılın üzerinde ceza almak, özel güvenliğe engel hal sayılır. Eğer mahkeme kararında hükmün açıklanmasının geri bırakılması ifadesi yoksa kimlik kartınız iptal olabilir. Mahkeme kararları ilgili şahıslardan isteniyor, kendilerinin ulaşma imkanlarını inanın bilemiyorum. İyi günler.

 31. 12 Nisan 2014 - 18:25 | #31

  hakan :

  Hocam iyi günler 2015 te kimlik süresi doluyor silahsız 4 yıldır sürekli gece çalışıyorum bunaldım fabrikada kartımı yenilemek istemiyorum başka bir yerde çalışmaak istiyorum tazminat alırmıyım

  Tazminat ile ilgili mevzuatı bilemiyorum. İş sözleşmenizle bir sosyal güvenlik uzmanı ya da avukata danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster