Tüm Özel Güvenlik Görevlilerinin Dikkatine

13 Eylül 2011 tarihinde yayinlandi

5188 SAYILI YASANIN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE, 11 EYLÜL 2011 (RG – 11.09.2011 - 28051) TARİHİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

11.09.2011 tarihli değişikle “renk körlüğü” ve ”ortopedi” ile ilgili hususlar, özel güvenlik olmaya  engel hallerden çıkarılmıştı. Ancak 6136 Sayılı Kanun ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte (Madde-15  Değişik: R.G.: 29.12.1999 S: 23921) geçen “…. silah taşımalarında ve bulundurmalarında psikolojik, nörolojik veya fiziki rahatsızlıklar  bakımından sakınca bulunmadığına dair doktor raporu …” ibaresi nedeniyle silahlı adayların raporlarında “Ortopedi” bölümü  onayı aranacağı bildirilmiştir.

 

Buna göre silahlı ve silahsız adaylarda aranan sağlık koşulları farklı olduğundan aşağıdaki bilgiler de yeni duruma göre güncellenmiştir.

Yönetmelik değişikliği, hizmet şirketlerinin bildirimleri vb. konularla ilgili değişiklikler de içermektedir. Aşağıdaki bilgiler sadece temel-yenileme eğitimi alanlar veya almayı düşünenlerle ilgili olan konulardır.

1. Silahlı veya silahsız tüm adaylar için sorun olan “renk körlüğü” özel güvenlik olmaya engel hallerden çıkarıldı.

2. Silahsız raporlarında “Ortopedi” bölümü kaldırılmıştır.

3. Yenileme eğitimi alanlar (ÖGG kimlik kartı olması kaydıyla); güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunun olumlu olması ve özel güvenlik yenileme eğitimi sertifikası ile ruhsat harcı yatırmadan, sağlık raporu almadan kimliklerinin yenilenmesini talep edebileceklerdir.

4. Silahsız yenileme eğitimi görenler, kimliklerini silahlıya çevirmek istediklerinde bu eğitim, “temel” kapsamında olduğu için tam teşekküllü devlet hastanesinden, heyet raporu almaları gerekir.

5. Özel güvenlik kimlik kartları yetkili makam tarafından düzenlendikten sonra, kişinin adres kayıt sisteminde kayıtlı adresine posta ile gönderilerek kendisine veya kanuni vekiline teslim edilecek, ancak kimlik kartının bedeli ve basımına ilişkin esaslar henüz açıklanmadı.

6. Genel kolluk kuvvetlerinden ve MİT’ten emekli olanlarla en az beş yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleri ile görevinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitim şartı ve (silahsızlar ortaokul, silahlılar lise) mezuniyeti aranmıyor. Bu şekilde görevlerinden ayrılanlar,  kimlik kartı almak için görevlerinden ayrıldıkları tarihten itibaren beş yıl dolmadan başvuruları halinde bir defalığına eğitimden muaf olurlar.  Ancak ilk kimlik kartını çıkardıktan sonra beş yılda bir yenileme eğitimlerine katılmaları gerekir. Beş yıl dolduktan sonra başvuranlardan temel eğitim sertifikası istenir.

7. Yenileme eğitimine katılan özel güvenlik görevlileri ile yöneticilerin hizmet ve iş akitleri devam eder, eğitim süresince özlük haklarından yoksun bırakılamaz. şeklinde ifade edilen  (ÖGHDKUİY 34.madde son ek fıkra) bu maddedeki özlük haklarının devam edeceği hususu, sadece yenileme eğitimi (yaklaşık 8 gün) süresini kapsamaktadır.  Konuya ilişkin uygulamanın detayları için  tıklayınız.

8. Özel güvenlik eğitim kurumlarının yöneticisi/yöneticilerinin müteselsilen sorumlu olacak şekilde silah taşıma yetkisini haiz, kurum tarafından görevlendirilecek ve valiliğin uygun gördüğü kişiye kursiyer sayısı oranında silah ve mermi nakline izin verilebilecek. Buna göre eğitim ve sınav atışlarında yöneticinin bizzat bulunması zorunluluğu kalktı. Yöneticinin sorumluluğu devam etmek kaydıyla bu konuda silah taşımaya haiz, uygun personelini görevlendirebilecek.

9. Raporun eğitime başlamadan alınması zorunlu olmadığı dönemlerde özel güvenlik sertifikası alıp  renk körlüğü nedeniyle rapor alamayanlar, bulundukları il emniyetlerine dilekçe ile başvurarak kalan süreleri için kimlik talep edebilirler.

11. Herhangi bir özel güvenlik şirketi veya kuruma bağlı olarak çalışanlardan kimlik kartını kaybedenlerin buna ilişkin bildirimleri işveren tarafından yapılacaktır. Özel güvenlik olarak çalışmayanlardan kimlik kartını kaybedenler ise ikamet ettikleri il emniyetine dilekçe ile başvurabileceklerdir. 

12. İlk defa özel güvenlik (temel) eğitimine başvuranlarda sağlık raporunun kursa başlarken alınması konusunda değişiklik yapılmamıştır. Rapordan muafiyet sadece yenileme eğitimi alanlar için sözkonusudur.

 Konuya ilişkin değişiklikleri EGM Resmi Sitesinden görmek için tıklayınız.

Bu yazı bugün : 0, toplamda : 86656 kişi tarafından okundu.

 1. 19 Nisan 2016 - 10:03 | #1

  Zafer :

  Hocam iyi günler sizden küçük bir bilgilendirme ricam var.özel güvenlik harcını 501tl eşim yatırsa olurmu.şuan çalıştığım için gidemiyorum.vergi dairesine parayı eşim yatırıp imzalasa emniyette sıkıntı çıkarmı evrakları teslim ederken ?

  Kimlik harcını sizin isim-soyisim-TC no olmak kaydıyla herhangi biri yatırabilir. Vergide imza yok, kimlik başvurusunu emniyete şahsen yapmak zorunlu. İyi günler.

 2. 12 Ocak 2017 - 14:52 | #2

  Murat :

  Merhabalar özel güvenlik kimlik kartimi cikardim ön lisans mezunuyum bu bolumden herhangi bir sirketin elamani olmadan ise girebilir miyim is basvurusu yapabilir miyim ? Tesekkurler.

  Bünyesinde özel güvenlik çalıştıran yerlere başvurabilirsiniz. Ancak şirket vasıtasıyla hizmet alımı varsa sizin de mutlaka bir şirket üzerinden işe girmeniz mümkün olabilir. İyi günler.

 3. 12 Ocak 2017 - 15:09 | #3

  Ahmet :

  Genel kolluk kuvvetlerinden kendi istekleri ile ayrılanların alması gereken sağliķ raporu silahlımi olmak zorunda zaten daha önceki kamu kurumu süresiz silah taşıma ruhsatı veriyorbilgi verirmisiniz hayırlı günler.

  Genel kolluktan kendi isteği ile ayrılan kişi, eğer silahlı projede çalışacaksa “silahlı özel güvenlik olur” raporu alması gerekir. Bazı hastaneler, silah ruhsatı almak için olan raporla karıştırıyorlar o daha pahalı bilginiz olsun, rapor başvurusunda özel güvenlik için olduğunu belirtin. Eğer silahsız projede çalışacaksanız kimlik de silahsız alınabilir. Özel güvenlikte kullanılacak silahlar, görev yapılan şirkete/kuruma aittir. Sizin taşıma belgeniz/ruhsatınız sadece şahsi silahınız içindir. Dolayısıyla şahsi silah taşıma ruhsatınız var diye silahlı projede, silahsız kimlikle görev yapmanız mümkün olmayacaktır. İyi günler.

 4. 18 Mayıs 2017 - 12:55 | #4

  Murat :

  Selamun aleyküm silahlı güvenlik silahını iş çıkışı iş yerneni teslim ediyor yoksa kendisindemi kalıyor?

  Özel güvenliklerin silahlı çalışması demek, işyerinin silahını, iş saatleri boyunca taşıyabilmesi demektir. İş saatleri dışında dahi taşıyamaz. İyi günler.

 5. 08 Haziran 2017 - 10:40 | #5

  Muhammet Ali :

  Hocam iyi günler. şöyle bir sorum olacak. bir süredir iş aramaktayım ve birçok güvenlik hizmeti veren şirketle görüştüm ve hepsinde aynı durum söz konusu.
  aldığım cevaplar şu şekilde …

  şirkete iş için başvuruya gittiğimde önce ögg kursu için başvurumu alıyorlar.başvuruyla beraber 150/200 tl civarı bir para alıyorlar kurs peşinatı olarak ve benim adıma emniyete başvurup kursa kaydımı yapmış oluyorlar.
  sonra beni anlaşmalı oldukları projelerden birisine “kimliksiz gözetim danışmanı” olarak gönderiyorlar. çalışmaya başlıyorum bu şekilde maaş+sosyal haklar+ vs. ile

  yani ögg kursuna başvurduktan sonra kimliksiz ögg olarak çalışabiliyormuşum ve peşinatı ödedikten sonra ortalama 3 gün içinde en uygun projeye gönderiliyormuşum ve kimliğimi aldıktan sonra da maaşımda bir miktar artış oluyormuş.

  (burda kurs ücreti, maaş miktarı gibi meblağları yazmayışımın sebebi bu miktarlarla ilgili bir sıkıntım olmadığından. asıl sıkıntı başka konu)

  bu şekilde bana iş vaad eden bir düzine şirket sayabilirim ya da iş ilanlarının linklerini gönderebilirim.

  kafama takılan şudur, biliyoruz ki kimliksiz ögg olarak çalışmak/çalıştırmak yasak. nasıl oluyor da beni kimliğim olmadan “kimliksiz gözetim danışmanı” adı altında çalıştırabiliyorlar?

  sizce bu olay sadece iş vaadiyle kursa kaydetttirip kaba bir tabirle dolandırmak amaçlı mı yoksa gerçekten doğru mudur? böyle bir olanak mevcut mu?

  bu konuda yardımcı olursanız çok müteşekkir kalırım size. çok teşekkürler.

  Belirttiğiniz durum, hem şirketi (güvenlik hizmeti veren) hem de kursu olan şirketlerin sık başvurduğu bir yöntem. Böylece ucuza eleman temin edip kurslarını da öğrenci bakımından boş bırakmamış oluyorlar. Bu tip durumlarda kişinin bırakıp gitmesini önlemek için boş senet imzalatma gibi bir detay olabiliyor. Dolayısıyla insani, ticari ve kanuni olarak ahlâki değil. Sizin amacınız eğitim alıp özel güvenlik görevlisi olarak çalışmak değil mi, bunun için önceliğiniz sınavı bir kerede verebileceğiniz, eğitimi ciddiye alan, sizi müşteri değil, kursiyer olarak gören bir eğitim kurumu bulmanızdır. Kimliğinizi aldıktan sonra özel güvenlik olarak o vaatlerde bulunanlar dahil, istediğiniz, seçtiğiniz yerde çalışabilirsiniz. Özel güvenlik statüsünde çalışabilmek sadece özel güvenlik kimliğine sahip olduktan sonra mümkündür. Kart olmadan çalıştığınız yerde normal SGK’lı (o da yapılırsa) işçi statüsünde olursunuz, özel güvenlik hak ve yetkilerini kullanamazsınız. İyi günler.

 6. 25 Ekim 2017 - 09:52 | #6

  mustafa özen :

  hocam yasındayım ve emekli polisim. guvenlik sertıfikası için kursa tabimiyım. ücret vermeden belge alabiliyormuyz

  Emekli olduğunuz tarih üzerinden beş yıl geçmedi ise bir defaya mahsus, sadece kurs ücreti giderinden kurtarıp kimlik alabilirsiniz. Rapor-vergi gibi masrafları yapmanız gerekir. Bulunduğunuz ilin özel güvenlik şubesine uğrayıp danışırsanız belgeler ve temini konusunda eski meslektaşlarınız yardımcı olacaklardır. İyi günler.

 7. 16 Şubat 2018 - 09:14 | #7

  Hasan uyar :

  Merhabalar hocam kursu bitirdin Sınavı kazandım maliye harcını yatırdım Emniyet Şube Müdürlüğü’ne kimlik kartımı almak için başvurdum 5 sene önce gördüğüm denetimli serbestlik yüzünden belgeyi alamayacağımı söylediler mahkeme sonuçlarımı adliyeden aldım getirdim ama yine olumlu bir sonuç alamadım adli sicil kaydı yoktur belgem olmasına rağmen her şeyi hak kazanmışken belgeyi alamamak çok zoruma gitmişken bugün aldığım bir haberle çok sevindim Mayıs ayında benim gibi mağdurlar için yeni bir yasa çıkacağını söylediler bunun aslı var mıdır yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  Bu haber hakkında bilgim yok, duymadım inanın. İkinci bir şans bekleyenlere güzel haberler gelsin dileyelim. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.