Yenileme Eğitim Zamanı Gelenlerin Dikkatine

21 Ocak 2013 tarihinde yayinlandi

  

5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ve Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile Birleştirilmiş Genelge  gereği;

Temel eğitim sonunda çalışma izni (kimliği) olanların her BEŞ yılda bir yenileme eğitimi almaları ve haklarında güvenlik soruşturması yapılması gerektiğinden, kimlik kartı süresi dolan özel güvenlik görevlilerinin çalıştırılamayacağı, kimlik süresinin bitmesine bir yıl ya da daha az kalan özel güvenlik görevlilerinin yenileme eğitimi için kayıt olmaları halinde, eğitim süresince özlük haklarından yoksun bırakılamayacağı ve iş akitlerinin devam edeceği,

Yenileme eğitimi süresi dolan ve eğitim almayan veya eğitime kaydolan, yenileme eğitimi alan ancak dosyasını teslim etmeyen veya güvenlik soruşturması yapılmayan HİÇ BİR ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİNİN GÖREV YAPMASININ MÜMKÜN OLAMAYACAĞI, özel güvenlik çalıştıranların en kısa süre içerisinde eksikliklerini gidermelerinin gerektiği, eksiklikleri gidermeyenler hakkında 5188 Sayılı Kanunun 20 madde d) bendindeki hükümler doğrultusunda idari işlem yapılacağı (bahsedilen maddede eksiklikleri gidermeyenlere İKİBİN Türk Lirası idari ceza verileceği belirtiliyor).

Yukarıda kısaca özetlenen emre göre;

1.  Kimlik süresi dolanların, özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilmelerinin ancak soruşturma sonuçlandıktan sonra mümkün olabileceğini (yenileme eğitimine başlamanın artık yeterli olmadığını),

2.  Yenileme sertifikası ve istenen diğer evrakla başvuruda emniyet birimleri tarafından verilen “Yenileme Evrakı Teslim Alınmıştır” ibareli küçük kağıdın artık başvuruda değil, soruşturmanın olumlu sonuçlanması halinde verileceği,

3.  Yenileme eğitimine başvuru süresi hesaplanırken en son hangi sınav uygundur şeklinde değil, soruşturmanın kimlik süresinden önce sonuçlanma tarihinin esas alınmasının yararlı olacağı,

4.  Yenileme eğitimine kimlik süresi dolmadan en fazla bir yıl önce başvurunun mümkün olduğu, eğitim erken alınsa dahi, sertifikaya ilk sürenin bitiş tarihinden itibaren beş yıl eklenerek yazıldığı için sürenin erkene çekilmesi gibi bir dezavantaj yaratmadığı,

5.  Yönetmeliğin 34.madde son ek fıkrasında yenileme eğitime başlamanın yeterli olacağı şeklindeki yorumun, bundan böyle sadece eğitim süresini kastettiği (yenileme eğitiminin yaklaşık 8 gün sürdüğü göz önüne alındığında özlük haklarının devamıyla ilgili avantajın da en fazla 8 gün süre kazandıracağı),

anlaşılmaktadır.

Bu durumda halen özel güvenlik olarak çalışan, işini kaybetmek istemeyen özel güvenlik görevlilerinin kimlik süresini takip etmenin kendi sorumlulukları olduğunu  göz ardı etmeden yenileme eğitimini  ihmal etmemelerini, yenileme eğitimini zamanında alıp soruşturması sonuçlanmayanların çalıştırılmaları konusunda hiçbir esneklik olmayacağı hatta idari para cezası söz konusu olduğunu dikkate almalarının  yararlı olacağı değerlendirilmektedir.

  

 

Bu yazı bugün : 3, toplamda : 156177 kişi tarafından okundu.

 1. 08 Haziran 2017 - 09:29 | #1

  Asil Derme :

  Merhabalar,
  Kimlik kartımın süresinin dolduğunu fark etmedim. Bu esnada bir şirkette güvenlik olarak bir kaç ay çalışmaya devam ettim. Şirketim bu durumu fark edince beni tazeleme eğitimi almam için işten çıkardı ve kimliğimi yeniledikten sonra tekrar işe geri aldı. Uzun süre işsiz kaldım. Şirketimi geçen sene yaşanan bu durumdan dolayı şikayet etsem ceza alırlar mı? Geriye dönük şikayetler özel güvenlik şubesi tarafından işleme alınır mı?

  Şirketinizi niçin şikayet edeceğinizi anlayamadım. Sektörde bir çok firma günü dolan personeli işten çıkarıp tekrar almazken sizin şirketiniz, bu sektöre göre oldukça ahlâklı davranıp tekrar işe almışken üstelik. Durumla ilgili biraz açıklama yapayım, siz de şikayet konusunu buna göre değerlendirin. Süresi dolan personeli uyarmak şirketler için zorunlu değil. Süresi dolduktan sonra çalışmaya devam eden personel, denetleme ile tespit edilirse şirketler açısından ağır para cezası söz konusu. Bu nedenle genel olarak şirketler böyle bir sıkıntı yaşamamak için işten çıkarmayı tercih ediyorlar. Kimlik süresini takip etmek, süre dolmadan yenileme eğitimi ve kimlik kartını almak kişinin kendi sorumluluğunda. Eğer kişi, zamanında kimlik kartını yenilememişse bu durum şirketler açısından tazminatsız işten çıkarma nedeni. Dolayısıyla sizi çalıştırmaya devam edip riske giren şirketinizi hangi nedenle şikayet edeceksiniz anlayamadım. Bu siteye gelen yorumlardan ve piyasadan bildiğim kadarıyla inanın ki haksızlık yapmış olursunuz. Dinleyip dinlememek size kalmış ama ben muhtemelen yaş olarak sizden çok büyük olduğum için cüretimi mazur göreceğinizi umarak size şikayet yerine vefa gösterip işinize dürüstlükle sahip çıkmanızı tavsiye ederim. Tüm bunlara rağmen tercih sizin, özel güvenlik şubeler şikayetleri dikkate alır. İyi günler.

 2. 11 Ocak 2018 - 09:00 | #2

  Cengiz güven :

  Merhabalar benim kimlik süresi 18 Nisanda bitiyor 8 nisandaki sınava girecem kaç gün sürer acaba yenisi cıkması

  08.04.2018 yenileme sınav sonuçları muhtemelen 27.04.2018′de açıklanır. Halen özel güvenlik olarak çalışıyorsanız yenileme için çok geç kalmışsınız. Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için doğru bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. İlinizde başvuruda belge veriliyorsa (kursunuz bilir, tahmini olarak söylüyorum) en azından 08-10 Mayıs 2018′e kadar ücretsiz izin, rapor vb. şekilde aradaki süreyi geçirme konusunu da işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 3. 12 Ocak 2018 - 10:43 | #3

  serkan :

  2013 te sınava girmiştim belgeyi almaya hak kazanmıstım ama harcınını yatırmadım tekrar yenıden sınava girmem mi gerekir yoksa harcı yatırıp yenileme sınavına girmem mi gerekiyor

  Sertifika sürenizin dolmasına altı aydan az zaman varsa yenileme eğitimi aldıktan sonra başvuru yapabilirsiniz. Süre altı aydan fazla ise kimlik başvurusunu vakit geçirmeden yapmanızda yarar var. Kimlik soruşturması devam ederken de yenileme için 2018 sınav takvimini dikkate alarak kayıt olmanızı tavsiye ederim. İlinizde istenen belgeleri eski kursunuzdan veya özel güvenlik şubesinden öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 4. 13 Ocak 2018 - 08:34 | #4

  Nevzat :

  2018 temmuz ayında kimlik sürem doluyor hangi tarihteki sınava girmeliyim

  Özel güvenlik olarak çalışıyorsanız işlemlerin yetişmesi açısından 08.04.2018 sınavına girmeniz uygun görünüyor. 27.05.2018 sınavına girerseniz sertifikayı alırsınız ama soruşturma yetişmez muhtemelen. İyi günler.

 5. 15 Ocak 2018 - 11:58 | #5

  Yasin :

  Silahsız yenileme egitimine 4 ay önceden basvurmak yeterlimi hocam

  Kimlik bitiş tarihinizde yeni kimliği veya ilinizde başvuranlara belge veriliyorsa o belgeyi alabilecek şekilde planlamanız lazım. İlinizde belge verilip verilmediğini kayıt olacağınız kurstan sormanızı tavsiye ederim. Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu konuda en sağlıklı bilgiyi bulunduğunuz ildeki kurslardan alabilirsiniz. Ankara’da sertifika sınavdan bir ay, kimlik başvurudan üç ay sonra çıkıyor. İyi günler.

 6. 16 Ocak 2018 - 08:40 | #6

  Turan :

  Ben yenileme kursuna yazilipta kursa gidemez isem calisiyorum cunki bi sorun olurmu

  Özel güvenlik kurslarında temel/yenileme dahil devam zorunludur. Halen özel güvenlik olarak çalışıyorsanız ve çalışmaya devam etmek istiyorsanız bu eğitimi almanız gerekir. Bazı kursların, öğrencileri kaçırmamak için idare ederiz vb. dedikleri gelen yorumlardan anlaşılıyor. Ancak denetlemede yok yazılırsanız kursun kaybı olmaz ama siz sınava giremezsiniz. Bu nedenle öncelikle sizlerin bilinçli davranması gerekir. Kurslar parasını alıp kenara çekilebilir, bu işten zarar gören eğitimi alması gerekenlerdir. Dolayısıyla devam konusunda kolaylık gösterenlerin aslında yarar değil zarar verdiklerini dikkate alarak derse devam edebileceğiniz tarihte eğitim almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 7. 18 Ocak 2018 - 13:54 | #7

  Gürcan YAZICI :

  Selamun Aleyküm hocam.
  Ben ilk kimlik alanlardanım ve süresi 2011′de doldu.Sonrasında bir şirkette ofis elemanı olarak çalıştım ve şimdi bi başka işte şirket şöförü olarak çalışıyorum. Size sorum şu ki, kimliğimi tekrar kullanabilmem için yenileyebilme imkanım var mı yoksa tekrar baştan mı çıkarmalıyım?

  Saygılarımla

  Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınav tarihinden itibaren beş yıl daha süre kazanabilirsiniz. 02.03.2018′e kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 08.04.2018 sınavına girebilirsiniz. Kimliği olanlardan tekrar sağlık raporu, vergi istenmez. Kimlik başvurusu için gerekenleri, yenileme eğitimi alacağınız kursa danışmanızı tavsiye ederim. Bazı işlemler illere göre değişebiliyor çünkü. İyi günler.

 8. 23 Ocak 2018 - 09:30 | #8

  MEVLÜT :

  merhaba benim güvenlik kartımın süresi 2013 de bitti başka işle uğraştıgım için tenilemedim şimdi yenilemek için neyapmam gerkiyor.bilgilendirirsenizsevinirim.teşekkürler

  02.03.2018 tarihine kadar tamamlanacak şekilde yenileme eğitimi alırsanız 08.04.2018 sınavına girmeniz mümkün olur. Kimlik süresinin geçmesi hak kaybı yaratmaz. Gireceğiniz yenileme sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. İşlemler illere göre değiştiği diğer detayları kursunuzdan öğrenmenizde yarar var. İyi günler.

 9. 25 Ocak 2018 - 07:46 | #9

  Kenan :

  Hocam benim surem.22.2.2018 doluyor.sinavim 8 nisanda.şuan çalişiyorum.işten çikrilmamamin bir yolu varmi? Kadro alacaz .nasil yardimci olabilirsiniz.ne yapmam gerekiyor.

  08 Nisan 2018 yenileme sertifikaları en erken 08.05.2018′de çıkar. Ancak sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için daha net bilgiyi kursunuzdan almanız uygun olur. Ayrıca ilinizde yenilemeden başvuranlara belge verilip verilmediğini de kursunuz bilir. Eğer belge veriliyorsa soruşturmayı beklemeden işe devam edebilirsiniz. Kimlik süre bitimi ile belge veya yeni kimliği alana kadarki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirmeyi de işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 10. 26 Ocak 2018 - 15:38 | #10

  Kenan :

  Peki ucretsiz izine çikarsam.kadro dan yararlanabilirmiyim.ben kamuda taşaron olarak çalişiyorum.

  Ücretsiz izindeki personelin kadroya alınıp alınmayacağı hususunu sadece işyerinizden sorup öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 11. 27 Ocak 2018 - 09:17 | #11

  alı :

  slm hocam benın guvenlık belgemın suresı 20.042018 bıtıyor 04.022018 tarıhınde sınava gırecegım guvenlık belgem yetısırmi

  Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu soruyu kursunuza sorarak doğru cevabı alabilirsiniz. Genel olarak yenileme sertifikası sınavdan yaklaşık bir ay sonra çıkar ama esas olarak kursunuz bilir. Sertifikanın onaylanacağı tarihe göre randevuyu erken almak zaman kazandırır. İlinizde yenilemeden başvuranlara belge veriliyorsa zaten sorun olmaz. Kimlik gelene kadar o belge ile çalışmak mümkün. İyi günler.

 12. 27 Ocak 2018 - 09:20 | #12

  aliiii :

  MERHABALAR BENIM KIMLIK SÜREM MART 1 İTİBARIYLE DOLUYO SUBATTAKI SINAVAA YETİSEMEDM EVRAKLARIMI TESLIM ETTİM Bİ DAHAKI SINAV NİSAN 8 DEMI OLCAK ANCAK ÇALIŞIYORM SU AN SINAVA GİRENE KADAR NASIL ÇALIŞABILIRM VEYAA ÇALIŞAMAZMIYIM ÖĞRENMEK İSTİYORM

  Özel güvenlik olarak çalışanların kimlik süresi dolduktan sonra çalışmaya devam etmeleri yeni kimlik almış olmaları veya yerine verilen geçici belge olması gerekir. Şu halde sürenin dolması ile yeni kimlik veya yerine geçer belgeyi alana kadarki sürede özel güvenlik olarak çalışmanız mümkün değil. Aradaki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirme konusu işyerinizle görüşmeniz gerekir. Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için sertifikanın yaklaşık onay tarihini öğrenip randevuyu erken alma konusunu da kursunuza danışmanız gerekir. İyi günler.

 13. 29 Ocak 2018 - 14:58 | #13

  Kenan :

  Hocam kurs gordugum yer belge veriyormuş.belgeyi kabul ederlermi.

  Diğer cevaplarda gayet ayrıntılı biçimde izah ettiğim gibi geçerli belge, yenileme başvurusu yaptıktan sonra emniyet tarafından verilendir. Kursların eğitim kaydı vb. belgeleri, emniyetin verdiği belgenin yerine geçmez maalesef. Kimlik süreniz de kayıtlar nedeniyle hem emniyet, hem de firmanız tarafından biliyor olmalıdır. İyi günler.

 14. 30 Ocak 2018 - 16:05 | #14

  Kenan :

  Yeni hocam kursun verdigi belge çalismama imkan saglar.kimlik yenilememe kadar.

  Önceki cevapları okumadınız sanırım, özel güvenlik kursunun verdiği/vereceği belge emniyetin vereceği belgenin yerine geçmez. İşyeriniz kabul etse dahi geçersizdir. Denetlemede durumunuz tespit edilirse size değil, işyerinize para cezası kesilir. Dolayısıyla işyerleri böyle bir riske girmek istemiyorlar. İyi günler.

 15. 30 Ocak 2018 - 16:34 | #15

  Emrullah :

  Merhabalar. Kimlik kartimin suresi 11.ay da doluyor, acaba ne zaman kursa yazilmam gerekir ve yeni kartin cikma suresi ne kadar olur.

  İlinizde kimlik soruşturmaları üç aydan az sürüyorsa 12.08.2018, üç aydan fazla sürüyorsa 27.05.2018 sınavına girmeniz uygun görünüyor. Kimlik-sertifika onay süreleri illere göre değiştiği için bulunduğunuz yerdeki kurslara danışmanızda yarar var. İyi günler.

 16. 30 Ocak 2018 - 16:38 | #16

  Mesut :

  Merhaba benim kimlik surem25.07.2018 de bitiyor nisan daki sınava gircem şirket kimlik süren 1 ayın altına düşerse işten çıkartırım.diye tebliğ imzalattı oyle bi hakkı varmi ben istanbulda yaşıyorum kimliğim o tarihe yetişir mi ıyi gunler

  Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bunu İstanbul’dan, hatta kursunuzdan araştırıp sormanız uygun olur. İşyerinizin yaptığının yasalara uygun olup olmadığını inanın bilmiyorum. Ancak süre dolduktan sonra çalışanların durumu tespit edildiğinde işyerlerine para cezası kesildiği için işyerleri bazen bunu koz olarak kullanabiliyor maalesef. İşyerinizin bu yaptığından zarar görmemek için sertifikanızın yaklaşık onay tarihine göre belgeleri hazır edip randevuyu erken almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 17. 01 Şubat 2018 - 07:38 | #17

  Kenan :

  @A.GÜLŞEN
  Ama siz bana dedinizki.yenilemede kursunuz size belge veriyorsa isinize devam edebilirsiniz.ilk basda bunu yazmistiniz.kursumda belge veriyor.ama şimdi diyorsunuz.emniyetmiyle bir olmaz.devam edemezsiniZ.

  İlinizde yenileme eğitimi alıp başvuru yapanlara belge veriliyorsa kursunuz bilir dedim. Mailinize gelen yorumu tekrar okuyun isterseniz. Kursların yenileme eğitimine ilişkin belgelerinin çalışmak için yetersiz-geçersiz olduğunu kursunuzun da bilmesi lazım. İyi günler.

 18. 06 Şubat 2018 - 14:31 | #18

  Muhammet :

  Merhabalar cevabını diger yorumlarda aldıgımı düşünüyorum yanlız yinede sormak istedim öncelikle kimlik başvurusunda bulunmadım henüz, sertifikayla herhangi bir işyerine başvuru yapmam mümkün olabilirmi gecen zaman içerisinde kimlik başvurusu yapacagımı izah ederek.

  Bide diyelimki ben bu işi yapmayı düşünmüyorum sertifikayı aldım kart için basvuru yapmasam veya ilk 5 yıl dolmadan kartımı çıkartıp sonrasında bu işle bir iliskim olmasa benim için herhangi bir sorun çıkartırmı cezai işlem gibilerinden

  Sertifika sadece eğitim alındığını belgeler. Özel güvenlik olarak çalışabilmek için kimliğin elinizde olması zorunludur. Sertifika üzerinde yazan geçerlilik süresi içerisinde kimlik başvurusu yapmama hakkınız var. Beş yıl sonra yenileme eğitimi alarak başvurabilirsiniz. Kimlik almadığınız diye ceza verilmez. İyi günler.

 19. 07 Şubat 2018 - 10:50 | #19

  Kenan :

  Yenilemeden basvuru belgesini kim verecek.kurmu emniyetmi.

  Önceki yorumların cevaplarını niye okumuyorsunuz anlamadım ki. Özel güvenlik olarak çalışan birinin süresi dolduktan sonra çalışmaya devam edebilmesi için geçerli belge özel güvenlik şube müdürlüğünden verilir. İyi günler.

 20. 07 Şubat 2018 - 10:52 | #20

  Numan :

  Mrh şubat 4 de yenileme sınavına girdim lakin atış sınavım kötü geçti kalırmıyım endişeleniyorum

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma -geçme, baraj puan-isabetli atış şartı yok. İyi günler.

 21. 07 Şubat 2018 - 10:57 | #21

  Hakan :

  Selamünaleyküm hayırlı akşamlar arkadaşlar kimliğinin geçerlilik tarihi 06.04.2017 yılında doldu 17.01.2017 yılında yenileme sinavina girdim yalnız sertifikayı emniyete 06.02.2018de teslim ettim resmi kurumda calisiyorum işten çıkartılmamak için ne yapmalıyım kadro alacağız yakın bi zamanda lütfen yardımcı olun Allah rızası için acil

  Daha önceki cevaplara ilave edebileceğim bir husus yok maalesef. Lütfen mail adresinize gelen önceki iki cevabı okuyunuz. İyi günler.

 22. 08 Şubat 2018 - 08:29 | #22

  Murat :

  4 şubat 2018 sınavına girdim 15 şubat 2018 kimlik sürem bitiyor eğitim aldıgım kurs sertifikanın 15 güne cıkacagnı söledi arada 1 hafta gibi bi süre kalıyor napmalıyım.ayrıca eğitim aldıgım kurs güvenlik araştrmamın başlatabilmek için yazı verdi kurs eğiyim bittyne dair şube müdürlüğü sertifija olmadan olmaz diyor.sertifika olmadan başlayamazlarmı nasıl olsa bir haftaya cıkacak..?yada hiç haber vermesemiydim sertifika cıktıkdan sonramı götürseydim sonucda gelip kimlik süreme bakan yok yılda bi defa

  04.02.2018 yenileme sonuçları muhtemelen 23.02.2018′de açıklanacak, sertifikanın onay süresini kursunuzdan öğrenmelisiniz. Sertifika olmadan soruşturma başlamadığını kursunuzun da bilmesi gerekirdi. Öz.Güv.Ş. kimlik başvurusu yaptığınıza dair belge veriyorsa işyeriniz açısından zaman kazandırır. İlinizde belge verme uygulaması yoksa kimlik soruşturmasını beklemeniz gerekir. İşyerinizin kimlik süresi dolduktan sonra tazminatsız işten çıkarma hakkı var. Öyle yılda bir bakılıyor gibi düşünmeyin, yenilemeyi zamanında almamanın bir çok kötü sonucu olabilir. İyi günler.

 23. 08 Şubat 2018 - 08:43 | #23

  Şenay :

  Iyi günler hocam.02.04.2013 tarih de aldığım kimlik süresinin yenilemesi geldi ama ben yenileme yapamayacağım.çünkü yeni doğmuş bebeğim olduğu için, daha sonraki yıllarda yenileme yapabilirmiyim?yapmadığım taktirde kimligimle alakalı tüm hakları kaybetmiş olurmuyum. .

  Süre dolduktan sonra yenileme eğitimi almak mümkün, hak kaybı yaratmaz. Halen geçerli uygulamaya göre yenileme sınavına girildiği tarihten itibaren yeni beş yıllık süre başlıyor. İyi günler.

 24. 08 Şubat 2018 - 14:56 | #24

  Murat :

  23.2.2018 tarihinde sertifikamı aldıkdan sonra soruşturma başlatılıyr aynı günde kart cıkana kadar belge veriliyor.ama ben 15 de bitiyr kimlik sürem 23 de acıklanacaksa o aradaki sürede napmalıyım işvern kurum bişe demese sıkıntı olurmu..yada izin kullansam yada rapor alsam faydası olmazmı.?

  Sonuçlar cuma akşam açıklanır, o gün sertifikayı elbette alamazsınız. Lütfen kursunuzla görüşün, sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi sadece orası bilir demiştim. İlinizde istenen belgeleri de kursunuzdan öğrenip sertifikanın çıkacağı tarihe göre randevu alın. Belge veriliyorsa lehinize olur. Ancak tüm bunları kursunuzla görüşmeniz, danışmanız uygun olur. İyi günler.

 25. 09 Şubat 2018 - 12:05 | #25

  Murat :

  Sizi cok iyi anlıyrm tşk ederm bilgilndrdynz için.kursum acıklandıgı vakıt vali onaysız cıktısını verebiliyr en kısa o vakitte şansımı öle deneyeceym ..kalan bu aradaki sürede artık işverene kalmış xıkarırsa işden yapck bişe yok kadro gelmişdi sözde 1 haftalık bi süre için nasip deil demeliyim :(

  Kursunuz, çözümleriyle şaşırtmaya devam ediyor. İmzasız sertifika ile emniyet işlem yapmaz. Süreniz dolmadan 2-3 gün önceden başlayıp başvuruda verilen belgeyi aldıktan sonra bitecek şekilde rapor alın. İşyeri raporlu iken sizi çıkaramaz. Ancak bunun emrivaki gibi anlaşılmaması için işyerinize onları da zor durumda bırakmamak için başka çözüm olmadığını sizi birazcık idare etmelerini güzelce anlatıp talep edin. Rapor için elinizi çabuk tutmanızda yarar var. Kursunuzdan onaylı sertifikayı alabileceğiniz yaklaşık tarihi öğrenip randevuyu da önceden almanız zaman kazandırır. İyi günler.

 26. Murat
  09 Şubat 2018 - 20:03 | #26

  İşverende calıştıgım kurumda rapor almadanda idare edecyni sölediler ben yine raporu yazdırıp işimi garantiye alıyım
  .hocam sizede tşk hakkınızı helal edin.

 27. 12 Şubat 2018 - 08:07 | #27

  engin ezber :

  ögg sertifikasını 2013 eylül ayında almiştim şimdi ögg gimliğini alabilirmiyim ve ben ş urfa siverekteyim ilçeden alabilirmiyim

  Kimlik başvuruları il emniyet bünyesindeki özel güvenlik şubelerine yapıldığı için ilçeden başvurunuz mümkün olmaz. Eğer ikametiniz jandarma bölgesinde ise il jandarmanın özel güvenlik şubesine başvurmanız gerekir. Yalnız kimlik onaylanana kadar sertifika süreniz dolmuş ya da dolmak üzere olacağından yenileme eğitimi almanız istenebilir. Bu konu, ilinizde güvenlik soruşturmalarının sonuçlanma süresine bağlıdır. Kimliği alsanız bile zaman geçirmeden yenileme eğitimi görmeniz gerekir. Aynı belgeleri iki kere hazırlayıp iki kere başvuru ile uğraşmamak için 08.04.2018 sınavına girecek şekilde yenileme eğitimi alıp bir seferde halletmek daha mantıklı görünüyor ama tercih sizin. İyi günler.

 28. Serdar Durukan
  13 Şubat 2018 - 21:12 | #28

  Zafer bey özelden görüşebilir miyiz?Zafer Erbakış

 29. 14 Şubat 2018 - 08:08 | #29

  Serdar Durukan :

  Hocam bende Zafer arkadaşım gibi kadroya geçişte sıkıntı yaşayanlardanım.sizinde dediğiniz gibi ücretsiz izinliydim sürem dolduğu için şubat 4 de sınava girdim ancak kurum bana 4 aralık da çalışmıyorsun seni alamayız dedi ve red kararı verildi liste de.ancak benim anlamadığım kurum bana senin kimlik kartın yok dolayısıyla güvenlik görevlisi olmayacağın için ücretsiz izinli de olamazsın diyor

  Kimlik süresinin dolacağı tarih ile kimlik başvurusu veya yeni kimliğin alınacağı tarih arasındaki kısa süreleri, ücretsiz izin-rapor vb. şekilde geçirilmesi, işyerlerinin bir nevi idare etmesi, iyi niyetli davranması gibi yorumlanabilir. Sonuçta kimlik süresi dolan kişinin çalışmaya devam ettiği tespit edildiğinde para cezası çalışana değil, çalıştırana kesildiği için işyerlerinin süresi dolan kişileri tazminatsız çıkarma hakkı var. Bu da kıdem tazminatının yanması gibi ciddi sonuçları olan bir durum. Bu nedenle tazminatsız çıkarma hakkını kullanma yerine, kendisine de ceza kesilmeyecek şekilde ücretsiz izin-rapor vb. şekilde o sürenin tamamlanmasına göz yumması çalışanlar lehine bir durum. Dikkat ettiyseniz tüm bunlar kimlik süresi dolması ile yeni kimlik başvurusu (belge alınıyorsa) veya kimlik alana kadarki sürenin kısa olması halinde mümkün olabiliyor. Sizin durumda ise ücretsiz izin iki aydan fazla görünüyor ve taşeron yasasında 04.12.2017 esas alındığına göre yapacak bir şey yok gibi maalesef. Ancak işin SGK mevzuatı ile ilgili bölümü hakkında fazla bilgim olmadığı için belki gözden kaçan bir husus vardır, sizi yanlış yönlendirmek istemem. Bir avukata veya SGK hakkında bilgisi olanlara danışmanızı da tavsiye ederim. İyi günler.

 30. 15 Şubat 2018 - 08:45 | #30

  Oguzhan :

  Iyi gunler benim ozel guvenlik kimlik karti yenilememi yaptim fakat eski kartimi kaybettim simdi ise basvuru yapacam ama kayip belgesi alirsam calisa bilirmiyim bir yerde

  Eski kartın süresi doldu ise yerine geçen belge-kimlik vermezler. Eğitim aldıysanız yenileme başvurusu yapmanız daha mantıklı. Başvuruda eski kartı isterler, yapılacak işlemi kursunuza sormanız uygun. İllere göre değişiyor, Ankara’da karakol tutanağı isteniyor. İyi günler.

 31. 20 Şubat 2018 - 09:24 | #31

  ersin :

  Hocam merhaba 20.06.2011 tarihinde kursu bitirdikten sonra kursun verdigi belgeyi kayboldu simdi belgeyi çıkartmak istiyorum bundan sonraki sureci nasil takip etmeliyim ilginiz icin teşekkür ederim

  Kursun verdiği belge derken sertifikayı kastediyorsunuz sanırım. Kursunuza başvurup kayıp dilekçesi ve istedikleri belgeleri vererek yenisinin tanzimini talep etmeniz gerekir. İşlemler ve istenen belgeler illere göre değişebildiği için kursunuzdan öğrenip hazırlamanız uygun olur. İyi günler.

 32. 20 Şubat 2018 - 09:29 | #32

  EMRAH :

  iyi akşamlar kimlik yenileme evrakım geldi istanbulda çalışmaktayım yalovada ikamet ediyordum önceden. yenileme kursuna burda girsem evrakımı alıp yalovadan yenileme işlemlerimi devam ettirebilirmiyim.

  Yenileme eğitimini istediğiniz ilden alabilirsiniz. Kimlik başvurusu sadece, ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Kaydınızı almayacaksanız başvuruyu Yalova’dan yapmanız zorunlu. İyi günler.

 33. 21 Şubat 2018 - 14:54 | #33

  ORHAN YAZICI :

  MERHABALAR BEN YENİLEME SINAVINA GİRDİM 8 AY OLDU FAKAT DAHA SORUŞMA İÇİN EVRAKLARIMI VERMEDİM ACABA SÜRESİ NE KADARDIR TEŞEKKÜR EDERİM

  Ana Sayfa’ya bugün eklenen yenileme süreleri ile ilgili yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Yenileme eğitimi almak, özel güvenlik olarak çalışabilmek için yeterli değil, kimlik kartı gerek. Eğer süreniz doldu ise işyerinizin sizi bir an önce işten çıkaracağını söyleyebiliriz maalesef. Çünkü süresi dolanları çalıştıranlara eskiden para cezası veriliyordu, artık hapis cezası verilecek. Bu nedenle bir an önce başvuru yapmanızda yarar var. İyi günler.

 34. 21 Şubat 2018 - 14:56 | #34

  talip zengin :

  ben 2009 yılında silahlı güvenilk sınavına girdim ve kazandım o sırada farklı bir işe girdim sertifkamı karta çevirmedim hakkım kayboldumu yoksa sadece yenileme yapmamı gerekiyor

  Sertifika ile yenileme eğitimi alabilirsiniz. Yenileme sınavlarına katılma kaydıyla kalma-geçme yok. Bir defaya mahsus vergi-rapor istenir. 22.02.2018′de 08 Nisan sınavı için son silahlı yenileme kurslarının başlaması gerekiyor. Elinizi çabuk tutarsanız bu sınava yetişmeniz mümkün. Başvuru ve belge temini ile ilgili tüm detaylar, illere göre değiştiği için sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 35. 22 Şubat 2018 - 09:19 | #35

  Halis :

  Benim kartımın süresi 01.03.2018 de doluyor. Ben 08.04.2018 de ki sınava gireceğim biliyorum çok geç kaldım. 4buçuk yıldır aynı yerde çalışıyorum. Ve kartımın süresinin dolduğunu öğrendiler. Bugün 22.02.2018 ve benim az bir vaktim kaldı. Tazminatım yanmaması için süre dolmadan ne yapmalıyım. Girdi çıktı yapalım dediler bana bu ne anlama geliyor. Benim için önemli olan Tazminatım ne yapmalıyım. Çalıştığım işte başka bölümlere geçmek istediğimi söylesem kabul etmezlerse işten çıkarım dersem tazminat alabilirmiyim. Yardımcı olursanız sevinirim

  Site Ana Sayfaya dün eklenen yazıda da belirtildiği gibi kimlik kartı süresi dolanları çalıştıranlara artık para cezası değil, hapis cezası verilmesi söz konusu. Dolayısıyla işvereniniz hapsi göze almayacağına göre, süreniz dolduktan sonra özel güvenlik olarak çalışmanız mümkün görünmüyor. Tazminat konusu, özel güvenlik değil SGK mevzuatı ile ilgili olduğu için pek bilgim yok. Yanlış, eksik bilgi-yorum zararınıza yol açabilir. Bu nedenle konuyu bilen birine danışmanızı tavsiye ederim. Bildiğim kadarıyla girdi-çıktı durumunda tazminatınız yanar. Tazminat çalışılan yıl üzerinden hesaplandığı için çıkıp tekrar girdiğinizde yeni başlamış gibi olursunuz. Yine de bilen biriyle görüşüp ona göre hareket etmenizde yarar var. İyi günler.

 36. 26 Şubat 2018 - 08:18 | #36

  Betül :

  Merhabalar ben bisey sormak istiyorum guvenlik kartimin suresi dolali 1.5 yıl oldu bu meslekte calismiyorum ama yenilemdk istiyorum bu sure sıkıntı olur mu tekrar bu yıl icinde yenileye bilir miyim acaba ??

  Özel güvenlik olarak çalışmak istediğiniz zaman yenileme eğitimi alabilirsiniz. Kimlik süresinin dolması hak kaybı yaratmaz. Gireceğiniz yenileme sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. İyi günler.

 37. 26 Şubat 2018 - 08:21 | #37

  Mustafa Yıldırım :

  ‘Hocam benim kimliğin süresi 13.12.2018 de sona eriyor. Hangi sınava girmem lazım ve ne kadar süre kala kursa başvurmam lazım.

  Yenileme kimliğini iş konusunda zarar görmeden alabilmek için girilecek sınav tarihinin, bulunulan ilden araştırılması daha doğru olur. Çünkü, sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre çok farklı olabiliyor. İlinizde güvenlik soruşturması 5 haftadan fazla sürüyorsa 12.08.2018, 5 haftadan az sürüyorsa 30.09.2018 sınavına girmeniz uygun görünüyor. İyi günler.

 38. 26 Şubat 2018 - 08:27 | #38

  Erhan :

  Merhaba benim kimlik surem 01.03.2018 de doluyor aralik taki son sinava girdim ve bugun kursa sertifikalar verilmis kurs 1 2 gune sertifikilari basip bize teslim edicek ve evraklari emniyete sorusturma icin teslim edicem yeni kimlik karti gelmesi 20 gun 1 ay civari imis bu sure zarfinda yenileme sertifikami calistifim firmaya beyan etsem isten cikarilirmiyim

  Ankara’da 04 Şubat 2018 yenileme sınavının sertifikaları çoğu kurs tarafından bugün onaya verildi, muhtemelen hafta sonuna kalmadan dağıtılır. 2017′de girdiğiniz sınav sertifikalarının daha çıkmadığını söylüyorsunuz, bunu anlayamadım. Sertifikaları kurslar hazırlar, onay için emniyete verir, onaydan sonra da ilgililere dağıtır. İlinizde işler nasıl yürüyor bilemedim, sanırım kursunuzla görüşmeniz daha doğru olur. Geçen yılın sertifikasını henüz alamadığınıza göre kimlik soruşturmasının 20-30 günde çıkması biraz zor görünüyor ayrıca. Ana Sayfa’ya eklenen yenileme süreleri ile ilgili yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Kimlik süresi dolanları çalıştıran işverenler artık sadece para cezası değil, hapis cezası da verilebileceği için sanırım işe devam etmeniz mümkün olmaz. İşe devam sertifika ile değil, ancak yeni kimlik kartı ile mümkün. Gecikmenin sonuçları açısından zarar görmemek için konuyu kursunuzla görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 39. 26 Şubat 2018 - 09:12 | #39

  Erhan :

  Subat 4 sinavina girdim hocam yanlis yazmisim daha onceki yenilememizde arsiv sorusturmaya verdik kart gelecege kadar eski kart ile devam ettik simdi yeni tarihli kart olmasi gerekiyormus bizleri bu sekilde madur ediyorlar resmi sitelerde bunun la ilgili herhangi bir beyanda bulunulmamis yasa degisiyorsa resmi site ve gazetede yayinlanir belli bir sure verilir bildigim kadariyla ama yok bide kartin bitimine 1 gun kala 20 gunluk rapor alsam yine de cikarabilirlermi

  Kimlik süreleri ile ilgili yeni bir yasa değişikliği yok. Kimlik süresi dolmadan yeni kartın elde olması eskiden de zorunlu idi. İki yıl kadar önce değişen yenilemede erken eğitim alanlara yeni süre, kalan süreye ekleniyordu. Artık girilen sınav tarihi, kimliğin de tarihi oluyor. Rapor konusunu işyerinizle, yeni kimliği almanız için yapılacaklar-onay süresi vb. konuları da kursunuzla konuşmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 40. 26 Şubat 2018 - 12:17 | #40

  Gül :

  Merhaba benim sorunum,2006da almış olduğum güvenlik kimlik kartının süresi 2010da bitti. bu kimlik kartının süresini uzatabilir miyim nasıl bir yol izlemem gerekiyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  Yenileme eğitimi alarak süreyi uzatabilirsiniz. Sürenin dolması hak kaybı yaratmaz. Gireceğiniz yenileme sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Yenileme sınavlarına katılma kaydıyla kalma-geçme yok. 27.05.2018 sınavına girecek şekilde kayıt olabilirsiniz. İyi günler.

 41. 27 Şubat 2018 - 11:35 | #41

  Özkan :

  Bir sirkette calısmaktayım 25.07.2018 tarihine kadar gecerli kartımın süresi ben mayıstaki sınava kaldım 25 temmuza kadar sure yeter mi

  Sertifika-kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bulunduğunuz ilden araştırmanız uygun olur. 27.05.2018 sınavının sertifikasını en iyi ihtimalle sınavdan bir ay sonra alırsınız. Hemen başvuru ve bir ayda soruşturma tamamlanırsa lehinize olur. Ancak bu bilgileri daha net olarak kayıt olduğunuz veya olacağınız kursa danışmanızda yarar var. İyi günler.

 42. 28 Şubat 2018 - 13:17 | #42

  cemal :

  merhaba benim sorunum 8 mayısta güvenlik kartımın süresi doluyor ve 27 mayıstaki sınava gireceğim halihazırda çalışıyorum geç kaldığımı biliyorum 8 mayıs ve 27 mayıs arası ne yapmalıyım işyerimde ne tür sıkıntılar çıkar saygılar

  Geç kaldığınız süreyi telafi için yaptığınız hesap yanlış. 27.05.2018 yenileme sınavının sertifikasını en erken 25.06.2018 gibi aldığınız var sayılırsa belgeleri önceden hazırlayıp aynı gün başvursanız bile yaklaşık 1,5 ay alır. Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için daha net bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Ankara’da çalışan yenilemelere kimlik gelene kadar geçerli belge veriliyor. Bulunduğunuz ilde böyle bir uygulama varsa lehinize olur. Ana Sayfa’da süresi dolan yenilemeler için eklenmiş bir yazı var, okumanızı tavsiye ederim. Orada söz edilen emirden sonra işyerlerinin süresi dolmuş kişileri çalıştırması hapis cezasını göze almazlarsa zor görünüyor. Eskiden kimlik süresi dolanların çalışmaya devam ettiğinin tespiti halinde sadece para cezası veriliyordu, artık hapis cezası da verilebileceği için yenileme zamanı gelenlerin girecekleri sınavları daha titiz hesaplamaları gerekecek. İyi günler.

 43. 01 Mart 2018 - 08:07 | #43

  sait ozcan :

  sağlık raporumu 2016 1 inci ayında aldım sınavı kazandım fakat kimlik kartımı almadım raporumun üzerinde geçerlilik süresi 2021 1 inci yazıyor acaba raporum iptal oldumu

  Özel güvenlikte sağlık raporları bir yıl geçerlidir. Sizin baktığınız evrak sertifika sanırım. Kimlik başvurusunda raporu yeniden almanız gerekecek. İyi günler.

 44. 02 Mart 2018 - 14:08 | #44

  Taner :

  Hocam benim kimlik kartim temmuz 16 2018 tarihinde bitiyor 08.04.2018 yenileme sinavina girecegim ozamana kadar kart yetisirmi

  Sertifika ve kimlik onay süresi, istenen belgeler vb. detay konular illere göre değiştiği için bu soruya ancak kursunuzdan net cevap alabilirsiniz. Sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi öğrenip kimlik randevusunu erken almanız zaman kazandırabilir. İyi günler.

 45. 02 Mart 2018 - 14:17 | #45

  recep çelik :

  hocam meraba özel güvenlik kartımın 5 yıl süresi 18.04/2018 tarihinde bitiyor bende geç kalanlardanım mecburen 27.05.2018 tarihindeki yenileme sınavına giricem sınavın açıklanma tarihi 1 ayı buluyor yorumlarınızdan anladığım kadarıyla yani 4.ncü ayda biten kartımın süresi ben sınava girdikten sonra 6.ncı ayda açıklanıyor
  ve anca kartım yenileniyor ben tabi şu an güvenlik olarak çalışır durumdayım o 2 aylık sürede bana işyerim sıkıntı çıkarır hatta işten bile çıkarır yasal olarak hakkı ama birşey demişsiniz ona paralel soruyorum kart süresi dolunca çalışmaya devam edebilmesi için geçerli olan belge özel güvenlik şube müdürlüğünden alınabilir ancak bu belgeyi işyeri kabul eder demişsiniz peki biz özel gv.şb ye başvursak bunu alabilirmiyiz ??? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden sağolun

  Ankara’da halen çalışır durumda iken kimlik yenileme başvurusu yapanlara buna dair belge veriliyor. Çalışanların işlerini kaybetme tehlikesi ile mağdur olmamaları açısından yapılan uygulama ile kimlik gelene kadar işe devam mümkün. Ancak bunun için sertifika ve istenen diğer belgeler tam olarak başvurmak gerekir. Yorumları okuyup yazdığınız için teşekkür ederim. Kimse okumayı sevmediği için sanırım aynı soruya peşpeşe cevap veriyorum bazen. Yenileme sınav sonuçları sınavdan üç hafta sonra açıklanıyor, sertifika da en erken bir haftada çıktığı için yaklaşık bir ay deniyor. İlinizde benzer şekilde belge verilmesi uygulaması varsa lehinize olur. Sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi kurstan öğrenip randevuyu erken almakta yarar var. Ana Sayfaya kimlik yenileme zamanı gelenlerle ilgili eklenen yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Artık süresi dolanları ücretsiz izin-rapor vb. şekilde idare etmek, işyerleri açısından sıkıntılı olduğu için yenileme zamanı gelenlerin eğitimi zamanında almak konusunda daha titiz olmalarında yarar var. Verdiğiniz tarihlere göre başvuru belgesi alsanız bile 2,5 gibi bir zaman gerekiyor. Umarım en az zararla atlatırsınız bu süreyi. İyi günler.

 46. 02 Mart 2018 - 14:19 | #46

  Evren pecinkaya :

  Benim sertifika süremin üzerinden 5 yıl geçti 2012 de bitmişti süresi . Benim sıfırdan başlamammı gerekiyor !! Bilgi verirseniz sevinirim

  Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Temel değil, yenileme eğitimi almanız yeterli. İyi günler.

 47. 03 Mart 2018 - 09:13 | #47

  Aydın :

  Selamlar hocam benim sorum yenilemede devam eden mahkeme süreciyle ilgili bilindiği üzere yargılama sonucu hagb (hükmün açıklanmasının geriye bırakılması)kararı verilmişse silahlı kartımız yenilen miyor süre dolana kadar silahsız veriliyor.merak ettiğim yargılama sonucu hapis cezası para cezasına çevrildiğinde en fazla kaç ay olmalı ki bizi etkilememeli şimdiden teşekkürler

  Yüz kızartıcı suçlardan 1 gün veya 1 TL adli para cezası almak, diğer suçlarda bir yıl ve üstü ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Mahkeme sonucu bu ikisinden biri olursa kararda HAGB olması, düşme kararının alınmasına kadar beklenmesi gerekir. İyi günler.

 48. 03 Mart 2018 - 09:15 | #48

  Isa demir :

  Yenileme eğitimi yapmadın taktirde sirket bana tazminat odemesi yapmak zorunda değilmi bana yenilemeye zorunlu diye baskı yapabilirim tazminatsiz işten cikarabilirmi

  Kimlik süresini takip etmek, yenileme eğitimini zamanında almak kişinin kendi sorumluluğunda. Eğer kimlik zamanında yenilenmemişse kişi, özel güvenlik olma şartlarından birini kaybetmiş sayılacağı için şirketler açısından tazminat yükümlüğü ortadan kalkıyor maalesef. İyi günler.

 49. 05 Mart 2018 - 11:03 | #49

  Betül çoban :

  Ben güvenlik sertifikası aldım yalnız biryerde çalışmadım sertifika günüm doldu 5yıl geçti ama ben yenilemedim sertifikam iptalmi oldu ,olmuşsa tekrardan güvenlik belgesi almak için başvurumu yapıcam tek bir sınavamı girecem

  Zamanında yenileme eğitimi almamak hak kaybı yaratmaz. Yenileme kursu gördükten sonra gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine yenileme eğitimi için kayıt olmanız halinde sonrasında yapılacak işlemler vb. öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 50. 07 Mart 2018 - 13:57 | #50

  süleyman aktaş :

  SELAMUN ALUEYKÜM HOCAM BENİM SORUNUM ÖGG BELGEMİN YENİLEME GÜNÜ 15.07.2017 İDİ GÜNÜNÜ GEÇİRMİŞİM TEKRAR YENİLEMEK İÇİN NE YAPMAM GEREKİR.AYRICA ÜCRETİ NEDİR.BU KONUDA BENİ AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM.SAYGILAR

  27.05.2018 sınavına girecek şekilde yenileme eğitimi alabilirsiniz. Süreyi geçirmek hak kaybı yaratmaz. Sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Kurs ücretleri illere göre değiştiği için bulunduğunuz yerden araştırmanız gerekir. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: 1 2 3 » Sonraki Hepsini Göster