Yenileme Eğitim Zamanı Gelenlerin Dikkatine

21 Ocak 2013 tarihinde yayinlandi

  

5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ve Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile Birleştirilmiş Genelge  gereği;

Temel eğitim sonunda çalışma izni (kimliği) olanların her BEŞ yılda bir yenileme eğitimi almaları ve haklarında güvenlik soruşturması yapılması gerektiğinden, kimlik kartı süresi dolan özel güvenlik görevlilerinin çalıştırılamayacağı, kimlik süresinin bitmesine bir yıl ya da daha az kalan özel güvenlik görevlilerinin yenileme eğitimi için kayıt olmaları halinde, eğitim süresince özlük haklarından yoksun bırakılamayacağı ve iş akitlerinin devam edeceği,

Yenileme eğitimi süresi dolan ve eğitim almayan veya eğitime kaydolan, yenileme eğitimi alan ancak dosyasını teslim etmeyen veya güvenlik soruşturması yapılmayan HİÇ BİR ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİNİN GÖREV YAPMASININ MÜMKÜN OLAMAYACAĞI, özel güvenlik çalıştıranların en kısa süre içerisinde eksikliklerini gidermelerinin gerektiği, eksiklikleri gidermeyenler hakkında 5188 Sayılı Kanunun 20 madde d) bendindeki hükümler doğrultusunda idari işlem yapılacağı (bahsedilen maddede eksiklikleri gidermeyenlere İKİBİN Türk Lirası idari ceza verileceği belirtiliyor).

Yukarıda kısaca özetlenen emre göre;

1.  Kimlik süresi dolanların, özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilmelerinin ancak soruşturma sonuçlandıktan sonra mümkün olabileceğini (yenileme eğitimine başlamanın artık yeterli olmadığını),

2.  Yenileme sertifikası ve istenen diğer evrakla başvuruda emniyet birimleri tarafından verilen “Yenileme Evrakı Teslim Alınmıştır” ibareli küçük kağıdın artık başvuruda değil, soruşturmanın olumlu sonuçlanması halinde verileceği,

3.  Yenileme eğitimine başvuru süresi hesaplanırken en son hangi sınav uygundur şeklinde değil, soruşturmanın kimlik süresinden önce sonuçlanma tarihinin esas alınmasının yararlı olacağı,

4.  Yenileme eğitimine kimlik süresi dolmadan en fazla bir yıl önce başvurunun mümkün olduğu, eğitim erken alınsa dahi, sertifikaya ilk sürenin bitiş tarihinden itibaren beş yıl eklenerek yazıldığı için sürenin erkene çekilmesi gibi bir dezavantaj yaratmadığı,

5.  Yönetmeliğin 34.madde son ek fıkrasında yenileme eğitime başlamanın yeterli olacağı şeklindeki yorumun, bundan böyle sadece eğitim süresini kastettiği (yenileme eğitiminin yaklaşık 8 gün sürdüğü göz önüne alındığında özlük haklarının devamıyla ilgili avantajın da en fazla 8 gün süre kazandıracağı),

anlaşılmaktadır.

Bu durumda halen özel güvenlik olarak çalışan, işini kaybetmek istemeyen özel güvenlik görevlilerinin kimlik süresini takip etmenin kendi sorumlulukları olduğunu  göz ardı etmeden yenileme eğitimini  ihmal etmemelerini, yenileme eğitimini zamanında alıp soruşturması sonuçlanmayanların çalıştırılmaları konusunda hiçbir esneklik olmayacağı hatta idari para cezası söz konusu olduğunu dikkate almalarının  yararlı olacağı değerlendirilmektedir.

  

 

Bu yazı bugün : 106, toplamda : 175532 kişi tarafından okundu.

 1. 08 Haziran 2017 - 09:29 | #1

  Asil Derme :

  Merhabalar,
  Kimlik kartımın süresinin dolduğunu fark etmedim. Bu esnada bir şirkette güvenlik olarak bir kaç ay çalışmaya devam ettim. Şirketim bu durumu fark edince beni tazeleme eğitimi almam için işten çıkardı ve kimliğimi yeniledikten sonra tekrar işe geri aldı. Uzun süre işsiz kaldım. Şirketimi geçen sene yaşanan bu durumdan dolayı şikayet etsem ceza alırlar mı? Geriye dönük şikayetler özel güvenlik şubesi tarafından işleme alınır mı?

  Şirketinizi niçin şikayet edeceğinizi anlayamadım. Sektörde bir çok firma günü dolan personeli işten çıkarıp tekrar almazken sizin şirketiniz, bu sektöre göre oldukça ahlâklı davranıp tekrar işe almışken üstelik. Durumla ilgili biraz açıklama yapayım, siz de şikayet konusunu buna göre değerlendirin. Süresi dolan personeli uyarmak şirketler için zorunlu değil. Süresi dolduktan sonra çalışmaya devam eden personel, denetleme ile tespit edilirse şirketler açısından ağır para cezası söz konusu. Bu nedenle genel olarak şirketler böyle bir sıkıntı yaşamamak için işten çıkarmayı tercih ediyorlar. Kimlik süresini takip etmek, süre dolmadan yenileme eğitimi ve kimlik kartını almak kişinin kendi sorumluluğunda. Eğer kişi, zamanında kimlik kartını yenilememişse bu durum şirketler açısından tazminatsız işten çıkarma nedeni. Dolayısıyla sizi çalıştırmaya devam edip riske giren şirketinizi hangi nedenle şikayet edeceksiniz anlayamadım. Bu siteye gelen yorumlardan ve piyasadan bildiğim kadarıyla inanın ki haksızlık yapmış olursunuz. Dinleyip dinlememek size kalmış ama ben muhtemelen yaş olarak sizden çok büyük olduğum için cüretimi mazur göreceğinizi umarak size şikayet yerine vefa gösterip işinize dürüstlükle sahip çıkmanızı tavsiye ederim. Tüm bunlara rağmen tercih sizin, özel güvenlik şubeler şikayetleri dikkate alır. İyi günler.

 2. 12 Ocak 2018 - 10:43 | #2

  serkan :

  2013 te sınava girmiştim belgeyi almaya hak kazanmıstım ama harcınını yatırmadım tekrar yenıden sınava girmem mi gerekir yoksa harcı yatırıp yenileme sınavına girmem mi gerekiyor

  Sertifika sürenizin dolmasına altı aydan az zaman varsa yenileme eğitimi aldıktan sonra başvuru yapabilirsiniz. Süre altı aydan fazla ise kimlik başvurusunu vakit geçirmeden yapmanızda yarar var. Kimlik soruşturması devam ederken de yenileme için 2018 sınav takvimini dikkate alarak kayıt olmanızı tavsiye ederim. İlinizde istenen belgeleri eski kursunuzdan veya özel güvenlik şubesinden öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 3. 13 Ocak 2018 - 08:34 | #3

  Nevzat :

  2018 temmuz ayında kimlik sürem doluyor hangi tarihteki sınava girmeliyim

  Özel güvenlik olarak çalışıyorsanız işlemlerin yetişmesi açısından 08.04.2018 sınavına girmeniz uygun görünüyor. 27.05.2018 sınavına girerseniz sertifikayı alırsınız ama soruşturma yetişmez muhtemelen. İyi günler.

 4. 15 Ocak 2018 - 11:58 | #4

  Yasin :

  Silahsız yenileme egitimine 4 ay önceden basvurmak yeterlimi hocam

  Kimlik bitiş tarihinizde yeni kimliği veya ilinizde başvuranlara belge veriliyorsa o belgeyi alabilecek şekilde planlamanız lazım. İlinizde belge verilip verilmediğini kayıt olacağınız kurstan sormanızı tavsiye ederim. Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu konuda en sağlıklı bilgiyi bulunduğunuz ildeki kurslardan alabilirsiniz. Ankara’da sertifika sınavdan bir ay, kimlik başvurudan üç ay sonra çıkıyor. İyi günler.

 5. 25 Ocak 2018 - 07:46 | #5

  Kenan :

  Hocam benim surem.22.2.2018 doluyor.sinavim 8 nisanda.şuan çalişiyorum.işten çikrilmamamin bir yolu varmi? Kadro alacaz .nasil yardimci olabilirsiniz.ne yapmam gerekiyor.

  08 Nisan 2018 yenileme sertifikaları en erken 08.05.2018′de çıkar. Ancak sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için daha net bilgiyi kursunuzdan almanız uygun olur. Ayrıca ilinizde yenilemeden başvuranlara belge verilip verilmediğini de kursunuz bilir. Eğer belge veriliyorsa soruşturmayı beklemeden işe devam edebilirsiniz. Kimlik süre bitimi ile belge veya yeni kimliği alana kadarki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirmeyi de işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 6. 30 Ocak 2018 - 16:05 | #6

  Kenan :

  Yeni hocam kursun verdigi belge çalismama imkan saglar.kimlik yenilememe kadar.

  Önceki cevapları okumadınız sanırım, özel güvenlik kursunun verdiği/vereceği belge emniyetin vereceği belgenin yerine geçmez. İşyeriniz kabul etse dahi geçersizdir. Denetlemede durumunuz tespit edilirse size değil, işyerinize para cezası kesilir. Dolayısıyla işyerleri böyle bir riske girmek istemiyorlar. İyi günler.

 7. 30 Ocak 2018 - 16:34 | #7

  Emrullah :

  Merhabalar. Kimlik kartimin suresi 11.ay da doluyor, acaba ne zaman kursa yazilmam gerekir ve yeni kartin cikma suresi ne kadar olur.

  İlinizde kimlik soruşturmaları üç aydan az sürüyorsa 12.08.2018, üç aydan fazla sürüyorsa 27.05.2018 sınavına girmeniz uygun görünüyor. Kimlik-sertifika onay süreleri illere göre değiştiği için bulunduğunuz yerdeki kurslara danışmanızda yarar var. İyi günler.

 8. 30 Ocak 2018 - 16:38 | #8

  Mesut :

  Merhaba benim kimlik surem25.07.2018 de bitiyor nisan daki sınava gircem şirket kimlik süren 1 ayın altına düşerse işten çıkartırım.diye tebliğ imzalattı oyle bi hakkı varmi ben istanbulda yaşıyorum kimliğim o tarihe yetişir mi ıyi gunler

  Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bunu İstanbul’dan, hatta kursunuzdan araştırıp sormanız uygun olur. İşyerinizin yaptığının yasalara uygun olup olmadığını inanın bilmiyorum. Ancak süre dolduktan sonra çalışanların durumu tespit edildiğinde işyerlerine para cezası kesildiği için işyerleri bazen bunu koz olarak kullanabiliyor maalesef. İşyerinizin bu yaptığından zarar görmemek için sertifikanızın yaklaşık onay tarihine göre belgeleri hazır edip randevuyu erken almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 9. 01 Şubat 2018 - 07:38 | #9

  Kenan :

  @A.GÜLŞEN
  Ama siz bana dedinizki.yenilemede kursunuz size belge veriyorsa isinize devam edebilirsiniz.ilk basda bunu yazmistiniz.kursumda belge veriyor.ama şimdi diyorsunuz.emniyetmiyle bir olmaz.devam edemezsiniZ.

  İlinizde yenileme eğitimi alıp başvuru yapanlara belge veriliyorsa kursunuz bilir dedim. Mailinize gelen yorumu tekrar okuyun isterseniz. Kursların yenileme eğitimine ilişkin belgelerinin çalışmak için yetersiz-geçersiz olduğunu kursunuzun da bilmesi lazım. İyi günler.

 10. 06 Şubat 2018 - 14:31 | #10

  Muhammet :

  Merhabalar cevabını diger yorumlarda aldıgımı düşünüyorum yanlız yinede sormak istedim öncelikle kimlik başvurusunda bulunmadım henüz, sertifikayla herhangi bir işyerine başvuru yapmam mümkün olabilirmi gecen zaman içerisinde kimlik başvurusu yapacagımı izah ederek.

  Bide diyelimki ben bu işi yapmayı düşünmüyorum sertifikayı aldım kart için basvuru yapmasam veya ilk 5 yıl dolmadan kartımı çıkartıp sonrasında bu işle bir iliskim olmasa benim için herhangi bir sorun çıkartırmı cezai işlem gibilerinden

  Sertifika sadece eğitim alındığını belgeler. Özel güvenlik olarak çalışabilmek için kimliğin elinizde olması zorunludur. Sertifika üzerinde yazan geçerlilik süresi içerisinde kimlik başvurusu yapmama hakkınız var. Beş yıl sonra yenileme eğitimi alarak başvurabilirsiniz. Kimlik almadığınız diye ceza verilmez. İyi günler.

 11. 07 Şubat 2018 - 10:52 | #11

  Numan :

  Mrh şubat 4 de yenileme sınavına girdim lakin atış sınavım kötü geçti kalırmıyım endişeleniyorum

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma -geçme, baraj puan-isabetli atış şartı yok. İyi günler.

 12. 08 Şubat 2018 - 08:29 | #12

  Murat :

  4 şubat 2018 sınavına girdim 15 şubat 2018 kimlik sürem bitiyor eğitim aldıgım kurs sertifikanın 15 güne cıkacagnı söledi arada 1 hafta gibi bi süre kalıyor napmalıyım.ayrıca eğitim aldıgım kurs güvenlik araştrmamın başlatabilmek için yazı verdi kurs eğiyim bittyne dair şube müdürlüğü sertifija olmadan olmaz diyor.sertifika olmadan başlayamazlarmı nasıl olsa bir haftaya cıkacak..?yada hiç haber vermesemiydim sertifika cıktıkdan sonramı götürseydim sonucda gelip kimlik süreme bakan yok yılda bi defa

  04.02.2018 yenileme sonuçları muhtemelen 23.02.2018′de açıklanacak, sertifikanın onay süresini kursunuzdan öğrenmelisiniz. Sertifika olmadan soruşturma başlamadığını kursunuzun da bilmesi gerekirdi. Öz.Güv.Ş. kimlik başvurusu yaptığınıza dair belge veriyorsa işyeriniz açısından zaman kazandırır. İlinizde belge verme uygulaması yoksa kimlik soruşturmasını beklemeniz gerekir. İşyerinizin kimlik süresi dolduktan sonra tazminatsız işten çıkarma hakkı var. Öyle yılda bir bakılıyor gibi düşünmeyin, yenilemeyi zamanında almamanın bir çok kötü sonucu olabilir. İyi günler.

 13. 08 Şubat 2018 - 08:43 | #13

  Şenay :

  Iyi günler hocam.02.04.2013 tarih de aldığım kimlik süresinin yenilemesi geldi ama ben yenileme yapamayacağım.çünkü yeni doğmuş bebeğim olduğu için, daha sonraki yıllarda yenileme yapabilirmiyim?yapmadığım taktirde kimligimle alakalı tüm hakları kaybetmiş olurmuyum. .

  Süre dolduktan sonra yenileme eğitimi almak mümkün, hak kaybı yaratmaz. Halen geçerli uygulamaya göre yenileme sınavına girildiği tarihten itibaren yeni beş yıllık süre başlıyor. İyi günler.

 14. 08 Şubat 2018 - 14:56 | #14

  Murat :

  23.2.2018 tarihinde sertifikamı aldıkdan sonra soruşturma başlatılıyr aynı günde kart cıkana kadar belge veriliyor.ama ben 15 de bitiyr kimlik sürem 23 de acıklanacaksa o aradaki sürede napmalıyım işvern kurum bişe demese sıkıntı olurmu..yada izin kullansam yada rapor alsam faydası olmazmı.?

  Sonuçlar cuma akşam açıklanır, o gün sertifikayı elbette alamazsınız. Lütfen kursunuzla görüşün, sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi sadece orası bilir demiştim. İlinizde istenen belgeleri de kursunuzdan öğrenip sertifikanın çıkacağı tarihe göre randevu alın. Belge veriliyorsa lehinize olur. Ancak tüm bunları kursunuzla görüşmeniz, danışmanız uygun olur. İyi günler.

 15. 14 Şubat 2018 - 08:08 | #15

  Serdar Durukan :

  Hocam bende Zafer arkadaşım gibi kadroya geçişte sıkıntı yaşayanlardanım.sizinde dediğiniz gibi ücretsiz izinliydim sürem dolduğu için şubat 4 de sınava girdim ancak kurum bana 4 aralık da çalışmıyorsun seni alamayız dedi ve red kararı verildi liste de.ancak benim anlamadığım kurum bana senin kimlik kartın yok dolayısıyla güvenlik görevlisi olmayacağın için ücretsiz izinli de olamazsın diyor

  Kimlik süresinin dolacağı tarih ile kimlik başvurusu veya yeni kimliğin alınacağı tarih arasındaki kısa süreleri, ücretsiz izin-rapor vb. şekilde geçirilmesi, işyerlerinin bir nevi idare etmesi, iyi niyetli davranması gibi yorumlanabilir. Sonuçta kimlik süresi dolan kişinin çalışmaya devam ettiği tespit edildiğinde para cezası çalışana değil, çalıştırana kesildiği için işyerlerinin süresi dolan kişileri tazminatsız çıkarma hakkı var. Bu da kıdem tazminatının yanması gibi ciddi sonuçları olan bir durum. Bu nedenle tazminatsız çıkarma hakkını kullanma yerine, kendisine de ceza kesilmeyecek şekilde ücretsiz izin-rapor vb. şekilde o sürenin tamamlanmasına göz yumması çalışanlar lehine bir durum. Dikkat ettiyseniz tüm bunlar kimlik süresi dolması ile yeni kimlik başvurusu (belge alınıyorsa) veya kimlik alana kadarki sürenin kısa olması halinde mümkün olabiliyor. Sizin durumda ise ücretsiz izin iki aydan fazla görünüyor ve taşeron yasasında 04.12.2017 esas alındığına göre yapacak bir şey yok gibi maalesef. Ancak işin SGK mevzuatı ile ilgili bölümü hakkında fazla bilgim olmadığı için belki gözden kaçan bir husus vardır, sizi yanlış yönlendirmek istemem. Bir avukata veya SGK hakkında bilgisi olanlara danışmanızı da tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 15 Şubat 2018 - 08:45 | #16

  Oguzhan :

  Iyi gunler benim ozel guvenlik kimlik karti yenilememi yaptim fakat eski kartimi kaybettim simdi ise basvuru yapacam ama kayip belgesi alirsam calisa bilirmiyim bir yerde

  Eski kartın süresi doldu ise yerine geçen belge-kimlik vermezler. Eğitim aldıysanız yenileme başvurusu yapmanız daha mantıklı. Başvuruda eski kartı isterler, yapılacak işlemi kursunuza sormanız uygun. İllere göre değişiyor, Ankara’da karakol tutanağı isteniyor. İyi günler.

 17. 20 Şubat 2018 - 09:24 | #17

  ersin :

  Hocam merhaba 20.06.2011 tarihinde kursu bitirdikten sonra kursun verdigi belgeyi kayboldu simdi belgeyi çıkartmak istiyorum bundan sonraki sureci nasil takip etmeliyim ilginiz icin teşekkür ederim

  Kursun verdiği belge derken sertifikayı kastediyorsunuz sanırım. Kursunuza başvurup kayıp dilekçesi ve istedikleri belgeleri vererek yenisinin tanzimini talep etmeniz gerekir. İşlemler ve istenen belgeler illere göre değişebildiği için kursunuzdan öğrenip hazırlamanız uygun olur. İyi günler.

 18. 20 Şubat 2018 - 09:29 | #18

  EMRAH :

  iyi akşamlar kimlik yenileme evrakım geldi istanbulda çalışmaktayım yalovada ikamet ediyordum önceden. yenileme kursuna burda girsem evrakımı alıp yalovadan yenileme işlemlerimi devam ettirebilirmiyim.

  Yenileme eğitimini istediğiniz ilden alabilirsiniz. Kimlik başvurusu sadece, ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Kaydınızı almayacaksanız başvuruyu Yalova’dan yapmanız zorunlu. İyi günler.

 19. 21 Şubat 2018 - 14:54 | #19

  ORHAN YAZICI :

  MERHABALAR BEN YENİLEME SINAVINA GİRDİM 8 AY OLDU FAKAT DAHA SORUŞMA İÇİN EVRAKLARIMI VERMEDİM ACABA SÜRESİ NE KADARDIR TEŞEKKÜR EDERİM

  Ana Sayfa’ya bugün eklenen yenileme süreleri ile ilgili yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Yenileme eğitimi almak, özel güvenlik olarak çalışabilmek için yeterli değil, kimlik kartı gerek. Eğer süreniz doldu ise işyerinizin sizi bir an önce işten çıkaracağını söyleyebiliriz maalesef. Çünkü süresi dolanları çalıştıranlara eskiden para cezası veriliyordu, artık hapis cezası verilecek. Bu nedenle bir an önce başvuru yapmanızda yarar var. İyi günler.

 20. 21 Şubat 2018 - 14:56 | #20

  talip zengin :

  ben 2009 yılında silahlı güvenilk sınavına girdim ve kazandım o sırada farklı bir işe girdim sertifkamı karta çevirmedim hakkım kayboldumu yoksa sadece yenileme yapmamı gerekiyor

  Sertifika ile yenileme eğitimi alabilirsiniz. Yenileme sınavlarına katılma kaydıyla kalma-geçme yok. Bir defaya mahsus vergi-rapor istenir. 22.02.2018′de 08 Nisan sınavı için son silahlı yenileme kurslarının başlaması gerekiyor. Elinizi çabuk tutarsanız bu sınava yetişmeniz mümkün. Başvuru ve belge temini ile ilgili tüm detaylar, illere göre değiştiği için sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 21. 22 Şubat 2018 - 09:19 | #21

  Halis :

  Benim kartımın süresi 01.03.2018 de doluyor. Ben 08.04.2018 de ki sınava gireceğim biliyorum çok geç kaldım. 4buçuk yıldır aynı yerde çalışıyorum. Ve kartımın süresinin dolduğunu öğrendiler. Bugün 22.02.2018 ve benim az bir vaktim kaldı. Tazminatım yanmaması için süre dolmadan ne yapmalıyım. Girdi çıktı yapalım dediler bana bu ne anlama geliyor. Benim için önemli olan Tazminatım ne yapmalıyım. Çalıştığım işte başka bölümlere geçmek istediğimi söylesem kabul etmezlerse işten çıkarım dersem tazminat alabilirmiyim. Yardımcı olursanız sevinirim

  Site Ana Sayfaya dün eklenen yazıda da belirtildiği gibi kimlik kartı süresi dolanları çalıştıranlara artık para cezası değil, hapis cezası verilmesi söz konusu. Dolayısıyla işvereniniz hapsi göze almayacağına göre, süreniz dolduktan sonra özel güvenlik olarak çalışmanız mümkün görünmüyor. Tazminat konusu, özel güvenlik değil SGK mevzuatı ile ilgili olduğu için pek bilgim yok. Yanlış, eksik bilgi-yorum zararınıza yol açabilir. Bu nedenle konuyu bilen birine danışmanızı tavsiye ederim. Bildiğim kadarıyla girdi-çıktı durumunda tazminatınız yanar. Tazminat çalışılan yıl üzerinden hesaplandığı için çıkıp tekrar girdiğinizde yeni başlamış gibi olursunuz. Yine de bilen biriyle görüşüp ona göre hareket etmenizde yarar var. İyi günler.

 22. 26 Şubat 2018 - 08:18 | #22

  Betül :

  Merhabalar ben bisey sormak istiyorum guvenlik kartimin suresi dolali 1.5 yıl oldu bu meslekte calismiyorum ama yenilemdk istiyorum bu sure sıkıntı olur mu tekrar bu yıl icinde yenileye bilir miyim acaba ??

  Özel güvenlik olarak çalışmak istediğiniz zaman yenileme eğitimi alabilirsiniz. Kimlik süresinin dolması hak kaybı yaratmaz. Gireceğiniz yenileme sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. İyi günler.

 23. 26 Şubat 2018 - 08:21 | #23

  Mustafa Yıldırım :

  ‘Hocam benim kimliğin süresi 13.12.2018 de sona eriyor. Hangi sınava girmem lazım ve ne kadar süre kala kursa başvurmam lazım.

  Yenileme kimliğini iş konusunda zarar görmeden alabilmek için girilecek sınav tarihinin, bulunulan ilden araştırılması daha doğru olur. Çünkü, sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre çok farklı olabiliyor. İlinizde güvenlik soruşturması 5 haftadan fazla sürüyorsa 12.08.2018, 5 haftadan az sürüyorsa 30.09.2018 sınavına girmeniz uygun görünüyor. İyi günler.

 24. 26 Şubat 2018 - 08:27 | #24

  Erhan :

  Merhaba benim kimlik surem 01.03.2018 de doluyor aralik taki son sinava girdim ve bugun kursa sertifikalar verilmis kurs 1 2 gune sertifikilari basip bize teslim edicek ve evraklari emniyete sorusturma icin teslim edicem yeni kimlik karti gelmesi 20 gun 1 ay civari imis bu sure zarfinda yenileme sertifikami calistifim firmaya beyan etsem isten cikarilirmiyim

  Ankara’da 04 Şubat 2018 yenileme sınavının sertifikaları çoğu kurs tarafından bugün onaya verildi, muhtemelen hafta sonuna kalmadan dağıtılır. 2017′de girdiğiniz sınav sertifikalarının daha çıkmadığını söylüyorsunuz, bunu anlayamadım. Sertifikaları kurslar hazırlar, onay için emniyete verir, onaydan sonra da ilgililere dağıtır. İlinizde işler nasıl yürüyor bilemedim, sanırım kursunuzla görüşmeniz daha doğru olur. Geçen yılın sertifikasını henüz alamadığınıza göre kimlik soruşturmasının 20-30 günde çıkması biraz zor görünüyor ayrıca. Ana Sayfa’ya eklenen yenileme süreleri ile ilgili yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Kimlik süresi dolanları çalıştıran işverenler artık sadece para cezası değil, hapis cezası da verilebileceği için sanırım işe devam etmeniz mümkün olmaz. İşe devam sertifika ile değil, ancak yeni kimlik kartı ile mümkün. Gecikmenin sonuçları açısından zarar görmemek için konuyu kursunuzla görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 25. 26 Şubat 2018 - 09:12 | #25

  Erhan :

  Subat 4 sinavina girdim hocam yanlis yazmisim daha onceki yenilememizde arsiv sorusturmaya verdik kart gelecege kadar eski kart ile devam ettik simdi yeni tarihli kart olmasi gerekiyormus bizleri bu sekilde madur ediyorlar resmi sitelerde bunun la ilgili herhangi bir beyanda bulunulmamis yasa degisiyorsa resmi site ve gazetede yayinlanir belli bir sure verilir bildigim kadariyla ama yok bide kartin bitimine 1 gun kala 20 gunluk rapor alsam yine de cikarabilirlermi

  Kimlik süreleri ile ilgili yeni bir yasa değişikliği yok. Kimlik süresi dolmadan yeni kartın elde olması eskiden de zorunlu idi. İki yıl kadar önce değişen yenilemede erken eğitim alanlara yeni süre, kalan süreye ekleniyordu. Artık girilen sınav tarihi, kimliğin de tarihi oluyor. Rapor konusunu işyerinizle, yeni kimliği almanız için yapılacaklar-onay süresi vb. konuları da kursunuzla konuşmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 26. 26 Şubat 2018 - 12:17 | #26

  Gül :

  Merhaba benim sorunum,2006da almış olduğum güvenlik kimlik kartının süresi 2010da bitti. bu kimlik kartının süresini uzatabilir miyim nasıl bir yol izlemem gerekiyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  Yenileme eğitimi alarak süreyi uzatabilirsiniz. Sürenin dolması hak kaybı yaratmaz. Gireceğiniz yenileme sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Yenileme sınavlarına katılma kaydıyla kalma-geçme yok. 27.05.2018 sınavına girecek şekilde kayıt olabilirsiniz. İyi günler.

 27. 27 Şubat 2018 - 11:35 | #27

  Özkan :

  Bir sirkette calısmaktayım 25.07.2018 tarihine kadar gecerli kartımın süresi ben mayıstaki sınava kaldım 25 temmuza kadar sure yeter mi

  Sertifika-kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bulunduğunuz ilden araştırmanız uygun olur. 27.05.2018 sınavının sertifikasını en iyi ihtimalle sınavdan bir ay sonra alırsınız. Hemen başvuru ve bir ayda soruşturma tamamlanırsa lehinize olur. Ancak bu bilgileri daha net olarak kayıt olduğunuz veya olacağınız kursa danışmanızda yarar var. İyi günler.

 28. 28 Şubat 2018 - 13:17 | #28

  cemal :

  merhaba benim sorunum 8 mayısta güvenlik kartımın süresi doluyor ve 27 mayıstaki sınava gireceğim halihazırda çalışıyorum geç kaldığımı biliyorum 8 mayıs ve 27 mayıs arası ne yapmalıyım işyerimde ne tür sıkıntılar çıkar saygılar

  Geç kaldığınız süreyi telafi için yaptığınız hesap yanlış. 27.05.2018 yenileme sınavının sertifikasını en erken 25.06.2018 gibi aldığınız var sayılırsa belgeleri önceden hazırlayıp aynı gün başvursanız bile yaklaşık 1,5 ay alır. Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için daha net bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Ankara’da çalışan yenilemelere kimlik gelene kadar geçerli belge veriliyor. Bulunduğunuz ilde böyle bir uygulama varsa lehinize olur. Ana Sayfa’da süresi dolan yenilemeler için eklenmiş bir yazı var, okumanızı tavsiye ederim. Orada söz edilen emirden sonra işyerlerinin süresi dolmuş kişileri çalıştırması hapis cezasını göze almazlarsa zor görünüyor. Eskiden kimlik süresi dolanların çalışmaya devam ettiğinin tespiti halinde sadece para cezası veriliyordu, artık hapis cezası da verilebileceği için yenileme zamanı gelenlerin girecekleri sınavları daha titiz hesaplamaları gerekecek. İyi günler.

 29. 01 Mart 2018 - 08:07 | #29

  sait ozcan :

  sağlık raporumu 2016 1 inci ayında aldım sınavı kazandım fakat kimlik kartımı almadım raporumun üzerinde geçerlilik süresi 2021 1 inci yazıyor acaba raporum iptal oldumu

  Özel güvenlikte sağlık raporları bir yıl geçerlidir. Sizin baktığınız evrak sertifika sanırım. Kimlik başvurusunda raporu yeniden almanız gerekecek. İyi günler.

 30. 02 Mart 2018 - 14:08 | #30

  Taner :

  Hocam benim kimlik kartim temmuz 16 2018 tarihinde bitiyor 08.04.2018 yenileme sinavina girecegim ozamana kadar kart yetisirmi

  Sertifika ve kimlik onay süresi, istenen belgeler vb. detay konular illere göre değiştiği için bu soruya ancak kursunuzdan net cevap alabilirsiniz. Sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi öğrenip kimlik randevusunu erken almanız zaman kazandırabilir. İyi günler.

 31. 02 Mart 2018 - 14:17 | #31

  recep çelik :

  hocam meraba özel güvenlik kartımın 5 yıl süresi 18.04/2018 tarihinde bitiyor bende geç kalanlardanım mecburen 27.05.2018 tarihindeki yenileme sınavına giricem sınavın açıklanma tarihi 1 ayı buluyor yorumlarınızdan anladığım kadarıyla yani 4.ncü ayda biten kartımın süresi ben sınava girdikten sonra 6.ncı ayda açıklanıyor
  ve anca kartım yenileniyor ben tabi şu an güvenlik olarak çalışır durumdayım o 2 aylık sürede bana işyerim sıkıntı çıkarır hatta işten bile çıkarır yasal olarak hakkı ama birşey demişsiniz ona paralel soruyorum kart süresi dolunca çalışmaya devam edebilmesi için geçerli olan belge özel güvenlik şube müdürlüğünden alınabilir ancak bu belgeyi işyeri kabul eder demişsiniz peki biz özel gv.şb ye başvursak bunu alabilirmiyiz ??? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden sağolun

  Ankara’da halen çalışır durumda iken kimlik yenileme başvurusu yapanlara buna dair belge veriliyor. Çalışanların işlerini kaybetme tehlikesi ile mağdur olmamaları açısından yapılan uygulama ile kimlik gelene kadar işe devam mümkün. Ancak bunun için sertifika ve istenen diğer belgeler tam olarak başvurmak gerekir. Yorumları okuyup yazdığınız için teşekkür ederim. Kimse okumayı sevmediği için sanırım aynı soruya peşpeşe cevap veriyorum bazen. Yenileme sınav sonuçları sınavdan üç hafta sonra açıklanıyor, sertifika da en erken bir haftada çıktığı için yaklaşık bir ay deniyor. İlinizde benzer şekilde belge verilmesi uygulaması varsa lehinize olur. Sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi kurstan öğrenip randevuyu erken almakta yarar var. Ana Sayfaya kimlik yenileme zamanı gelenlerle ilgili eklenen yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Artık süresi dolanları ücretsiz izin-rapor vb. şekilde idare etmek, işyerleri açısından sıkıntılı olduğu için yenileme zamanı gelenlerin eğitimi zamanında almak konusunda daha titiz olmalarında yarar var. Verdiğiniz tarihlere göre başvuru belgesi alsanız bile 2,5 gibi bir zaman gerekiyor. Umarım en az zararla atlatırsınız bu süreyi. İyi günler.

 32. 02 Mart 2018 - 14:19 | #32

  Evren pecinkaya :

  Benim sertifika süremin üzerinden 5 yıl geçti 2012 de bitmişti süresi . Benim sıfırdan başlamammı gerekiyor !! Bilgi verirseniz sevinirim

  Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Temel değil, yenileme eğitimi almanız yeterli. İyi günler.

 33. 03 Mart 2018 - 09:13 | #33

  Aydın :

  Selamlar hocam benim sorum yenilemede devam eden mahkeme süreciyle ilgili bilindiği üzere yargılama sonucu hagb (hükmün açıklanmasının geriye bırakılması)kararı verilmişse silahlı kartımız yenilen miyor süre dolana kadar silahsız veriliyor.merak ettiğim yargılama sonucu hapis cezası para cezasına çevrildiğinde en fazla kaç ay olmalı ki bizi etkilememeli şimdiden teşekkürler

  Yüz kızartıcı suçlardan 1 gün veya 1 TL adli para cezası almak, diğer suçlarda bir yıl ve üstü ceza almak özel güvenliğe engel hal sayılır. Mahkeme sonucu bu ikisinden biri olursa kararda HAGB olması, düşme kararının alınmasına kadar beklenmesi gerekir. İyi günler.

 34. 03 Mart 2018 - 09:15 | #34

  Isa demir :

  Yenileme eğitimi yapmadın taktirde sirket bana tazminat odemesi yapmak zorunda değilmi bana yenilemeye zorunlu diye baskı yapabilirim tazminatsiz işten cikarabilirmi

  Kimlik süresini takip etmek, yenileme eğitimini zamanında almak kişinin kendi sorumluluğunda. Eğer kimlik zamanında yenilenmemişse kişi, özel güvenlik olma şartlarından birini kaybetmiş sayılacağı için şirketler açısından tazminat yükümlüğü ortadan kalkıyor maalesef. İyi günler.

 35. 05 Mart 2018 - 11:03 | #35

  Betül çoban :

  Ben güvenlik sertifikası aldım yalnız biryerde çalışmadım sertifika günüm doldu 5yıl geçti ama ben yenilemedim sertifikam iptalmi oldu ,olmuşsa tekrardan güvenlik belgesi almak için başvurumu yapıcam tek bir sınavamı girecem

  Zamanında yenileme eğitimi almamak hak kaybı yaratmaz. Yenileme kursu gördükten sonra gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine yenileme eğitimi için kayıt olmanız halinde sonrasında yapılacak işlemler vb. öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 36. 07 Mart 2018 - 13:57 | #36

  süleyman aktaş :

  SELAMUN ALUEYKÜM HOCAM BENİM SORUNUM ÖGG BELGEMİN YENİLEME GÜNÜ 15.07.2017 İDİ GÜNÜNÜ GEÇİRMİŞİM TEKRAR YENİLEMEK İÇİN NE YAPMAM GEREKİR.AYRICA ÜCRETİ NEDİR.BU KONUDA BENİ AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM.SAYGILAR

  27.05.2018 sınavına girecek şekilde yenileme eğitimi alabilirsiniz. Süreyi geçirmek hak kaybı yaratmaz. Sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Kurs ücretleri illere göre değiştiği için bulunduğunuz yerden araştırmanız gerekir. İyi günler.

 37. 07 Mart 2018 - 14:01 | #37

  Emrah :

  Öncelikle iyi calısmalar 09/05/2018 sertifikamın günü bitiyor nisandaki sınava giremiyormusum yeni yazıldım yenilemeye Mayıs 27 girecem sınava suanda calısıyorum bana rapor almalısınız 1ay dediler yeni sertifika gelene kadar calısamazmıyım iş yerinde

  27 Mayıs sınavının sonuçlarının normalde 15.06.2018′de açıklanması gerekir. Ancak Ramazan Bayramına denk geldiği için nasıl olacak bilemiyorum. Sonuçların açıklanmasından sonra sertifika onayı da en az bir hafta sürer, bayram tatili bunu uzatabilir. Çalışmaya devam edebilmek için yeni kimlik veya ilinizde başvuranlara belge veriliyorsa o belgenin elinizde olması gerekir. Yaklaşık Haziran sonuna kadar sürer gibi duruyor, bir ay hesabını kim yaptı bilemiyorum ama yanlış olmuş. İlinizde belge verilip verilmediğini, sertifika onayının ne kadar sürdüğünü sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 38. 08 Mart 2018 - 07:01 | #38

  Kerm :

  Hocam iyi aksamlar benimde kimliğimin süresi 19.04.2018 tarihinde doluyor.ancak ekim ayında kursa başlayıp 4 şubat takı yenileme sınavına girip 07.03.2018 yanı bugündosyami emniyete teslim ettim kamuda çalışmaktayım kimliğim 19 nisana kadar yetişir mi yetişememe durumu olursa nasıl bir yol izlemeliyim.

  Ekim 2017′de kursa başlasaydınız 03.12.2017 sınavına girebilirdiniz. Kamuda çalışan biri olarak oldukça geç kalmışsınız. Kimlik soruşturmaları özellikle büyük illerde en az üç ay zaman alıyor. Bulunduğunuz ildeki durumu soruşturma süreleri illere göre değiştiği için ancak kursunuzdan sorup öğrenebilirsiniz. Başvuruyu aldıklarına dair özel güvelik şube belge verdi ise kimlik gelene kadar geçerli olduğu için sorun olmaz. Belge yoksa beklemekten başka yapacak bir şey yok maalesef. İyi günler.

 39. 10 Mart 2018 - 07:40 | #39

  İso :

  Merhaba 01.03.2018 de yaka kartının süresi doldu.08.03.2018 de emniyetten kartımi alacak şahsın başvuru belgesini aldim.fakat yaka kartını alamadim.1 ile 8 arasında çalıştım özel güvenlik şube verdikleri belgeyle çalışmamda sakınca yok diyor ama şirket msj da kartın süresini takip etmenin gerektiği ve kartım gelmediği için çalışma izninin iptali olacağını söylüyor bu bildirim bana 09.03.2018 de yapıldı ne yapmalıyım çalışma iznim iptal olur mu ?olursa ne yapmalıyım

  Kartınızı alacak şahsın başvuru belgesini almak ne demek anlayamadım. Anladığım kadarıyla cevap vereyim, eksik kalan husus olursa kursunuza danışmanız uygun olur. 04.02.2018 sınavına girdiyseniz sertifika üzerindeki tarih de bu olduğu için kimlik sürenizin dolduğu tarih olan 01.03.2018′den önce sınava girmişsiniz demektir. Sertifika ve diğer belgelerle emniyete kimlik başvurusu yapmanız nedeniyle kimlik gelene kadar çalışabileceğinizi gösterir belgeyi de alıp işyerinize verdiniz sanırım. Şirketler, özel güvenlik şubelerin verdiği çalışabilir belgesini geçersiz sayamazlar. Sonuçta onları da denetleyen makam olur vermiş. Durum bu şekilde ise sertifika tarihinin kimlik bitiminden önceye ait olması ve özel güvenlik şubenin çalışabilir belgesi elinizde olması nedeniyle dava açarsanız büyük ihtimal kazanırsınız. Olay bu raddeye gelirse nasıl dava açılacağını bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. Detay işlemlerin illere göre değişmesi nedeniyle esas olarak kursunuza da danışmanızda yarar var. İyi günler.

 40. 12 Mart 2018 - 12:17 | #40

  Acaba ? :

  2012 yılında özel güvenlik ve mülkiyeti koruma bölümünden mezun oldum.14.1.2013te diplomayı verip kimliğimi silahsız olarak aldım. 2013 haziran atamasında kamu kurumuna kadrolu olarak atandım.2014 nisanında silahsizdan silahliya çevirmek için 25 soruluk sınava girdim.14.1.2018de kimlik sürem dolmuş olarak gözüküyor.kurum yenileme için bir işlem başlatmadı anca kendim sözlü beyanla iletince farkettiler geçtiğini.yaptirimi var midir kurum ve benim için, varsa nedir ? Teşekkürler.

  Ana Sayfa/Son Eklenen Yazılar bölümünde kimlik süresi dolanları çalıştıranlarla ilgili bir yazı var. Kimlik süresini takip etmek kişinin kendi sorumluluğunda. Keşke takip edip zamanında bilgi verseydiniz. Şu halde işyerinizdeki yetkililerin bu sorumluluğu kendileri almaları veya size yöneltmeleri gibi iki durum var. İkincisi sizin için sıkıntılı olabilir. 5188′e göre, kimlik süresi dolmuş birini çalıştırmak, kimliksiz personel çalıştırmakla aynı sonucu doğuruyor. Kamu görevlisi olmanız lehinize, 27.05.2018 sınavına girecek şekilde eğitim almanızda yarar var. İyi günler.

 41. 13 Mart 2018 - 08:02 | #41

  bilal :

  selam adana dan yazıyorum,kimlik sürem 25.07.2018 tarihinde doluyor,yenileme sınavı 27.05.2018 de kimlik kartım yetişir mi?eger kimlik kartı yetişmez ise ne yapmak gerekiyor ,

  27.05.2018 yenileme sonuçlarının açıklanması tam da Ramazan Bayramına geldiği için sertifika onayı bile zaman alabilir. Sertifika-kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu konuda size sağlıklı bilgi verebilecek tek yer kursunuzdur. Sertifikayı alabileceğiniz yaklaşık zamanı öğrenip randevuyu buna göre almanız zaman kazandırır. İlinizde kimlik onayı bir ayda tamamlanıyorsa yetişme ihtimaliniz var. Kimlik süresi dolanları çalıştıranlara hapse varan cezalar söz konusu olduğu için artık işyerlerinin riske gireceğini sanmıyorum. Dolayısıyla ücretsiz izin, rapor da fayda sağlamayabilir. Bu konuyu da işyerinizle görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 42. 13 Mart 2018 - 08:06 | #42

  Ekrem :

  Merhaba, 2009 yılında silahlı özel güvenlik kursuna katıldım sınavları geçtim ve silahlı sertifikamı aldım. Fakat kimlik kartını almadım bu işi hiç yapmadım. Yenileme sınavına girebiliyor mıyım bunun hakkında bilgi verir misiniz

  Sertifika ile yenileme eğitimi alabilirsiniz. Gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Daha önce kartınız olmadığı için bir defaya mahsus rapor/vergi masrafınız olur. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Kimlik başvurusunda istenen belgeler, yapılacak işler illere göre değiştiği için bu konularda kursunuzun yönlendirmesine göre hareket etmenizde yarar var. 27.05.2018 sınavına girebilecek şekilde eğitim almanız mümkün. İyi günler.

 43. 13 Mart 2018 - 08:08 | #43

  Acaba ? :

  @A.GÜLŞEN
  Belirttiğiniz yazıyı okudum ama kurum sorumluluğu bana yüklerse ne gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalırım o konuda bilgi sahibi olamadım. Bilgi verirseniz çok faydalı olur. Ayrıca kurum,kimliği yenileyeme kadar geçici görev yazarak başka iş (danışma,masa başı memuriyet vb.) Ile görevlendirdiğini bildirirse yine de yaptırım uygulanır mi ? Teşekkürler simdiden

  Kurumların kendi iç disiplin mevzuatına göre böyle durumlarda uygulayabileceği yaptırım veya yaklaşımlarını bilemeyiz. Konunun bundan sonrası tamamen kurumunuzun mevzuat ve tutumuna bağlı. İyi günler.

 44. 14 Mart 2018 - 13:25 | #44

  Emrullah :

  Merhaba 19.04.2018 kimlik kartimin günü bitiyor çalışıyorum güvenlik olarak 8 nisanda sınav var kimlik kartikartim iptal oluyor haklarim oluyormu ne yapmam lazim

  08.04.2018 yenileme sınav sonuçları muhtemelen 27.04.2018′de açıklanır. Kursunuzdan sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi öğrenip randevuyu buna göre önceden ayarlamanızda yarar var. Ankara’da çalışan yenilemelere kimlik gelene kadar geçerli belge veriliyor. İlinizde de böyle bir uygulama varsa soruşturma sonucuna kadar beklemek zorunda kalmazsınız. Sınava giriş tarihiniz, kimlik bitiş tarihinden önceye denk geldiği için aradaki zamanı ücretsiz izinle geçirme konusunu da işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 45. 14 Mart 2018 - 15:04 | #45

  Hasan :

  Hocam merhaba benim kimlik sürem 1 mart 2018 de doldu ve ben 1ekim 2017 sınavına girdim.evraklarımı aralık 2017 de teslim ettim ve soruşturma 9 mart 2018 de bitti,o gün kart için başvuru yaptım ve kartım gelmedi daha.kart süresi bitme tarihinden sonra başvuru yapmam da sakınca olurmu.halen çalışıyorum.tşkler

  Ankara’da kimlik başvurusunu müteakip soruşturma yapılır. Soruşturması biten kimliğini almış olur. Soruşturmadan sonra kimliğe başvuru yapılan ilinizdeki uygulamayı bilemiyorum. Sanırım kursunuza sorsanız daha doğru olur. İyi günler.

 46. 14 Mart 2018 - 16:00 | #46

  Hasan :

  Yani yukarıdaki kurallar beni kapsıyormu hocam

  İlinizdeki uygulamayı bilemiyorum, kursunuzla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 47. 16 Mart 2018 - 14:19 | #47

  toredo19 :

  hocam 8 nisan sinavina giriyorum fakat 19 nisanda kartimin suresi dolucak napicam issiz mi kalicam napmam gerekiyor zor durumdaym cidden

  19.04.2018 sizin yeni kimlik veya başvuru yaptığınıza dair belgenin elinizde olması gereken tarihtir. Bu durumda o tarihte sizin girdiğiniz sınav sonuçları bile açıklanmamış olacak. Dolayısıyla sertifikayı alacağınız yaklaşık zamanı, kimlik onay süresini, başvuruda belge verilip verilmediğini kursunuzla, kimliği alana kadarki zamanı (başka kadro veya ücretsiz izin vb.) nasıl geçireceğinizi işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 48. 17 Mart 2018 - 12:29 | #48

  orhan :

  merhaba iyi çalışmalar hocam.
  benim kimlik kartımın süresi 07.12.2018de bitti şuan çalışmıyorum yenileme sımavına girdim sertifikamı aldım evraklarımı özel güvenlik şubeye teslim ettim fakat benden eski kimliğimi istemediler çok yağmurlu bi gündü koşarken dosyanın içinden süresi bitmiş ögg kimliğimi düşürmüşüm eve gelince farkettim. ertesi gün savcılığa gidip kayıp başvurusu da bulundum haftaya işe başlamam lazım bu durumda kimliğim yok ne yapmam gerekiyor.

  Süresi dolan kimlikle çalışmak mümkün olmadığından o kimlik zaten bu anlamda işinize yaramazdı. Özel güvenlik şubeden başvuru yaptığınıza dair belge aldıysanız işinizi görür. Ankara’da çalışan yenilemelere, işlerini kaybetmesinler diye kimlik gelene kadar geçerli belge veriliyor. İlinizde böyle bir uygulama varsa (çalışmıyorsunuz diye verilmemiş olabilir) o belgeden talep edin. İllere göre farklı uygulamalar nedeniyle kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 49. 17 Mart 2018 - 13:01 | #49

  orhan :

  bana herhangi bir belge verilmedi sadece postane kargo tarafından yeni kartımın geleceği söylendi elimdeki kayıp başvurusunu antalya güvenlik şubeye teslim etsem bana bi geçerlilik belgesi verirler mi acaba yoksa kimliğim gelmesi uzun zaman alabilir hazır iş bulmuşken kaçırmakta isyemiyorum açıkçası xevap verdiğiniz içinde ayrıca teşekkür ederim

  Önceki yorumda da belirttiğim gibi bu işlemler illere göre değiştiği için inanın bilemiyorum. Konu hakkında en sağlıklı bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Umarım o işi kaçırmazsınız. İyi günler.

 50. 17 Mart 2018 - 14:18 | #50

  Mustafa :

  19.04.2018 de yaka kartım doluyor.geçen 04.02.2018 tarihindeki yenileme sınavına girdim sertifikamı aldım.evrakları hazırladım 19 Mart’ta emniyete teslim Edicem yani tam bir ayım var. Kartım gelmezsede işime sertifikayla devam edebilirmiyim?bir ay gibi bir sürede çıkarmı yeni kartım?

  Büyük şehirlerde kimlik soruşturmaları 3 aydan fazla zaman alıyor. Ankara’da çalışan yenilemelere başvurunun alındığına dair belge veriliyor. İlinizde böyle bir uygulama varsa lehinize olur. İşlemlerde illere göre farklılıklar olabildiği için hem soruşturma süresini, hem de belge verilip verilmediğini sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 51. 20 Mart 2018 - 12:05 | #51

  Uğur :

  Ogg geçici kimlik belgesi ni nereden alabilirim..

  Özel güvenlikte geçici kimlik belgesi diye bir belge yok. İyi günler.

 52. 20 Mart 2018 - 12:10 | #52

  Ahmet :

  Kartibitistarihi1.3.2018
  Evrakların. 12.3.2018de
  Teslim etimcalismayade
  Vamedebilirmiyim.
  Sertifakayadamuhurbasti
  Calisiyorumsakincasivarmi
  Gecicalismabelgesivermedi
  10gunsonragelaldedi

  Kimlik süresi dolduktan sonra çalışmaya devam etmek ancak başvuruya dair belge ile mümkündür. İşlemler illere göre değiştiği için kursunuza danışmanız uygun olur. İyi günler.

 53. 21 Mart 2018 - 16:15 | #53

  Ahmet :

  1.3.2018dedoldu
  12.3.2018dervraklarisubeyeverdim.
  Banagecicalismabelgesivermedi
  15gunsoragelverimdedi
  Amasertifikayamuhurbasti
  Biseolmazdedi
  Lutfencevaoyazin.

  Aynı soruya yukarıda verilen cevaba ekleyebileceğim bir husus yok inanın. Lütfen kursunuzla görüşün, illere göre değişen uygulamayı en iyi oradaki kurslar bilir. İyi günler.

 54. 22 Mart 2018 - 07:55 | #54

  hasan :

  merhaba 8 nisan da yenileme sınavına gireceğim 9 mayısta kartımın süresi doluyor balıkesir ilinde sertifika o zamana kadar elime geçer mi arşiv araştırması sonuçlanır mı ocak ayında baş vurdum şubat ayın ki sınavı kaçırmışım şansıma da martta sınav çıkmadı..bilgilendirirseniz sevinirim…

  08.04.2018 yenileme sonuçları muhtemelen 27.04.2018′de açıklanacak. Sınavdan sonraki tüm işlemler bulunulan ilden yürütüldüğü için sertifika ve kimliğin yaklaşık onay tarihi, başvuruda istenen belgeler vb. gibi detaylar illere göre değiştiği için sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilmek için sertifikanın çıkması yeterli değil. Kimlik veya başvuru yapıldığına dair belge gerekir. İlinizde yenilemeden başvuranlara belge verilip verilmediğini de yine kursunuzdan sorabilirsiniz. İyi günler.

 55. 22 Mart 2018 - 15:38 | #55

  Ahmet :

  Gecicalişmabelgesinialdim.
  23gunsoraverdilercalismaya.
  Devamettimo23gunicindecalistigimi
  Geriyedönukcezayermiyimbiseolurmu
  Lutfencevapyazin

  Cevapları okumuyorsunuz sanırım. Ayrıca yazdıklarınız da tutarsız, önceki 2 yorumda geçici çalışma belgesi verilmedi demiştiniz, şimdi de verildi diyorsunuz. Lütfen kursunuzla görüşün, oraya danışın, aynı ilde olmaları nedeniyle size onlar yardımcı olabilir. İyi günler.

 56. 26 Mart 2018 - 07:49 | #56

  M.u :

  Şimdi ben ögg belgemi tecilli olurken almıştım ama şimdi askerlikten muafım yenilemede bir sıkıntı çıkarmı

  Askerlikten muaf olduğunuza dair belgeyi, yenileme evrakınıza eklerseniz sorun olmaz. İyi günler.

 57. 26 Mart 2018 - 13:20 | #57

  Ibrahim :

  Öncelikle mrb hocam benim kimlik kartının süresi 01.03.2018 de doldu aralıkta başvurdum yenileme için geç kaldığimi subattaki sınava giremicemi soledi ler nisana kaldı ama calsmaya devam ettim denetleme sonucunda anlasildi kimlik süremin geçtiği adlı soruşturma açılack mahkemeye cikacaksin dediler ve sirketim işten çıkardı haklı olarak kimlik kartım iptal olurmu bu durumda yine yenileme için bi sorun olurmu yoksa para cezasimi alırım

  Kimlik süresi dolduktan sonra çalışmaya devam edenlerin kendilerine değil, çalıştıran işyerlerine ceza kesiliyor. Ana Sayfa’da bu konu ile ilgili bir yazı var. Eskiden sadece para cezası veriliyordu, yeni durumda hapis cezası da söz konusu olduğuna göre sanırım mahkemeye intikal ettiriliyor. Emri geldi ama uygulamaya ilişkin bir örnek olay olmamıştı. O emirden anlaşıldığına göre sizin açınızdan işinizi kaybetmek dışında sorun yok, bu nedenle kimlik iptal olmaz. Ancak kimlik süresini takip etmek kişinin kendi sorumluluğunda olduğundan şirketler para cezasını çalışana rücu eder mi bilemiyorum. İşin bu kısmı çalışma hayatı ile ilgili, benim bilgim yok. İyi günler.

 58. 27 Mart 2018 - 15:38 | #58

  uğur orhan :

  merhaba sayın hocam, 16.04.2018 tarihinde silahlı güvenlik kimlik kartımın 5 yıllık süresi doluyor,ben kimliğimi hiç kullanmadım yani güvenlik işi hiç yapmadım, kimlik yenileme sınavına girmem gerekir mi maddi durumumda yok nasıl bi yol izleyebilirim

  Kimlik süresinin dolması, kimlik kartının iptaline neden olmaz. Sadece özel güvenlik olarak çalışmak mümkün değildir. Sürenin boş geçmemesi için özel güvenlik olarak çalışmak istediğiniz zaman yenileme eğitimi almanız uygun olur. Kimlik kartınız olduğuna göre kurs-sınav-kimlik ücreti dışında gideriniz olmaz. İyi günler.

 59. 28 Mart 2018 - 07:57 | #59

  oktay erak :

  Merhaba hocam kimlik kartımın geçerlilik süresi 21-02-2019 da doluyor 30 Eylül 2018 deki yenileme sınavına katıldığım taktirde sıkıntı yaşarmııyım yetişirmi yeni kartımın gelmesi

  Bulunduğunuz ilde sertifika ve kimlik onay süresini oradaki kurslardan öğrenebilirsiniz. Tahmini olarak 30.10.2018′de kimlik başvurusu yaparsanız muhtemelen yetişir gibi görünüyor. Ancak daha net bilgi için bulunulan ilden araştırmak gerekir. İyi günler.

 60. 28 Mart 2018 - 08:03 | #60

  Toprak duman :

  İyi akşamlar benım sertifikamın bitiş tarıhı 22.04.2018 kursa basvurdum ve nısan 8 de sınava gorecem egıtım arıslarına gırdım sertıfıkanın bana ulasması ay sonuna kalacak gıbı sırkette destek avuz elemanı calıstıgımdan genelde ay ıcerısınde ucretsız ızınde gosterıyorlar ayda 1 hafta yada 3-5 gun ıs yazıyorlar bugun mudur bana msesaj atmıs ıstıfa et ben gerı alırım senı dedı sertıfıkasız oldugun surece cıkıs verırı sırket dedı tekrar alamam dedı ınternetten arastırmalarıma gore sertıfıka suresı bıtmeden kursa yazılan ve sınava gıren gücenlik gorevlısı ısten cıkartılamaz dıyor cıkartılma durumunda basvursam ıssızlık maası alabılırmıyım yada cıkartabılırlermı bılgılendırırsenız sevınırım sımdıden tesekkurler

  Çalışma şeklinize göre şirket, SGK primini sadece çalıştığınız günler için yatırıyor anlaşılan. İşsizlik maaşı veya benzer haklarla ilgili bölüm, çalışma hayatı ile ilgili olduğu için SGK mevzuatını bilen birine danışmanızı tavsiye ederim, konu hakkında bilgim yok çünkü. Ancak SGK primi düzenli yatmadığına göre muhtemelen kıdem tazminatı da hak edemeyeceksiniz. Özel güvenlik olarak çalışanların devam edebilmeleri için kimlik kartında yazan tarihe kadar yeni kimlik veya başvuru yapıldığına dair emniyetin verdiği belgeyi almış olmaları gerekiyor. İlinizde başvuru yapanlara belge veriliyorsa bekleme süreniz daha kısa olur. İşlemler ve süreleri ile ilgili durum illere göre değiştiği için bu konuları kursunuza danışmanızda yarar var. İyi günler.

 61. 28 Mart 2018 - 14:23 | #61

  Hakan ÇAKMAK :

  Merhabalar Emekli Jandarma Astsubayıyım Özel Güvenlik Kimlik Kartımı 09/07/2013 Günü aldım Geçerlilik Süresi 05/07/2018 Tarihinde sona erecek.Jandarma Astsubayı olmam nedeniyle Herhangi bir kurs görmeden mevzuat gereği Kimlik kartımı aldım.Kimlik kartımın geçerlilik süresi dolunca aynı prosüdür geçerli olacakmı?
  Teşekkür ederim.

  Genel kolluk emeklisi olanlara bir defaya mahsus tanınan haktan yararlanmışsınız. Süre dolduktan sonra yenileme eğitimi almanız gerekir. Halen özel güvenlik alanında çalışıyorsanız 03.06.2018 sınavına girecek şekilde eğitim almanızı tavsiye ederim. Muhtemelen süre dolduktan sonra yeni kimliği almanız mümkün olur. Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bulunduğunuz ilden araştırmanızda yarar var. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme, rapor-vergi yok. İyi günler.

 62. Hakan ÇAKMAK
  29 Mart 2018 - 05:58 | #62

  @A.GÜLŞEN
  Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için.İyi Mesailer

 63. 30 Mart 2018 - 09:09 | #63

  Hmz :

  Merhaba hocam benim sorum şu şekilde olucak 2006 da kartı aldım 2011 süresi bitti yenileme yapmadım çünkü başka bir iş yaptım sonra 2014 tekrar iş fırsatım oldu yenileme yapmaya gittim ve oradaki kurs hocası bana 2 yıl beş bir daha yenileme yapman gerekir dedi 5 yılda bir yenileniyormuş o sebebten 2014 yeniledim ve 2017 birdahaki yenilemen lazım dedi bana sertifika verdiğinde 2019 yazıyordu ayrıca polikarbon dan olan Yen’i kimlik bile aldım 2016 da ondada 2019 geçerlilik süresi yazıyor benim kafama takılın kurs hocasının söyledikleri kaldı hatta iş yerine de sordum yapmana gerek Yok dediler o zaman için şimdi size soruyorum teşekkürler

  Yenilemede kimlik bitiş tarihi ile geçmişte bir kaç değişiklik olduğu için kurs hocanızın size hangi duruma göre bilgi verdiğini bilemem. Kartınızın geçerlilik süresi ile ilgili tereddütü ortadan kaldırmak için iliniz özel güvenlik şubesine uğrayıp danışın. Oradaki kayıt geçerlidir. İyi günler.

 64. 31 Mart 2018 - 12:04 | #64

  Halit :

  S.a hocam kamuda çalışmaktayım 12/07/2018 tarihinde sertifikamin süresi doluyor kursa yeni yazildim sertifikam yetişir mi yetişmesi halinde ne yapmam gerekir bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler iyi çalışmalar dilerim

  03.06.2018 sınavına girdiğiniz takdirde, süreniz dolmadan sınav sonuçları açıklanmış olur. Ancak sertifika ve kimlik onay süreleri, illere göre değiştiği için bu konuda doğru bilgilendirme ancak kursunuzdan olabilir. Bu konuyla ilgili sitemiz Ana Sayfaya bir kısmı alınan emirde, yenileme eğitimi alıp gerekli başvuruları yapanların, emniyetin soruşturma için geçecek sürede işten çıkarılmaması gerektiği belirtiliyor. İlinizde randevu sisteminin nasıl çalıştığı, hazırlanacak belgeler vb. gibi detaylar da sadece kursunuzdan öğrenilebilir. Sertifikanın çıkacağı yaklaşık tarihe göre randevuyu erken almak zaman kazandırır. İyi günler.

 65. 02 Nisan 2018 - 11:56 | #65

  Uğur :

  Merhaba ..benim kimlik bitiş tarife 19.04.2018 8 nisan kldaki sınava gireceğim .. Dr raporu alırsam emniyet denetlemesi de… raporu veren Dr ilgili bı sorun olma olasılığı varmi

  Başvuru yapana kadar geçecek süre için rapor alacaksanız, tek doktor imzalı rapor olmaz sanırım. İşyerinizin kabul edeceği bir sağlık teşkilinden almanız gerekir. İyi günler.

 66. 02 Nisan 2018 - 11:58 | #66

  Ali :

  Selamun aleyküm ben 31 ocak askerlik görevin bitti 19.04.2018 Kimlik kartı surem doluyor ben başvuru için araştırma yaptım ama en erken hazirana yetişiyor nisanda olacak kursa katılacam kadro muahbbetinde kadroya giriyorum herhangi bir sıkıntı olmadı ama nisan 19 bittiği için çalıştığım kurumda çalışmam için ne yapmam gerekir yardımcı olabilirmisiniz..

  Özel güvenlikte kimliği zamanında almamaya kabul edilen bir mazeret yok. Ancak işyerinize eğitimi askerlik nedeniyle zamanında alamadığınızı belirtip kimlik çıkana kadar ücretsiz izin vb. şekilde geçirip geçiremeyeceğinizi sorun, işin bu kısmı onların inisiyatifinde. Kimlik olmadan özel güvenlik olarak çalışmak mümkün olmadığı için sorunu emniyetten değil, işyerinden çözmeniz gerekir. İyi günler.

 67. 07 Nisan 2018 - 12:02 | #67

  D.OMUŞ :

  Merhaba, Eşim İstanbul da bir limanda özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyor. 12 Temmuzda kimlik süresi doluyor. Kendisi 27 Mayıs 2018 tarihinde sınava girecek. 1 ay da sertifika gelir demiş başvurduğu kurs benim asıl sorum şu 10 Temmuz 2018 de İEM den randevu alıp kart için başvurması çalışmasına yeterli mi yoksa o kartın aline ulaşması şart mı? İş verinin işten çıkarma hakkı var mı?

  Öncelikle 27.05.2018 sınavının AÖF sınavlarıyla çakışması nedeniyle 03.06.2018′e alındığını belirteyim. İstanbul’da sertifika ve kimlik işlemleri diğer illere nazaran çok fazla zaman alıyor. 03.06.2018 sınavı muhtemelen 22.06.2018′de açıklanır. Kursundan sertifikayı alacağı yaklaşık tarihi öğrenip randevuyu buna göre alması zaman kazandırır. Diğer yorumlardan anladığıma göre İstanbul’da da Ankara’da olduğu gibi yenilemeden girenlere işlerini kaybetmesinler diye kimlik gelene kadar geçerli belge veriliyor. Bu durum eşinizin işini kolaylaştırır. Ana Sayfa’da Son Eklenen Yazılar bölümünde bilgi verildiği gibi eşiniz, başvuru yaptığını belgelemesi kaydıyla işi açısından sorun olmaz. İyi günler.

 68. 09 Nisan 2018 - 12:21 | #68

  ilyas :

  iyi gunler yenileme sınavına girdim temel egitim yazıyordu kitapcıkta

  Sınav kitapçığında yenileme yazması gerekirdi. Sınav esnasında sınıf gözetmenlerine durumu söylediniz umarım. Aksi halde sınavınız geçersiz sayılabilir. Durumu kursunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 69. 09 Nisan 2018 - 12:49 | #69

  Halis :

  İyi günler benim kartımın süresi 01.03.2018 de doldu. 08.04.2018 sınavına girdim. Kart başvurusunda geç kaldığım için işten çıkartıldım. Sınav sonuçları 27.04.2018 gibi açıklanabilir.Bursada randevu yok taaa Ağustosun sonunda var onuda internetten alamıyorum. Hata veriyor. Telefonla arıyorum devamlı meşgul benim merak ettiğim randevuya 4 ay var ve ben çalışmıyorum.ne yapmalıyım. Bimere şikayet yazdım bu randevu konusunu bir fikir verebilirmisiniz ne yapayım şimdiden teşekkür ederim

  İl özel güvenlik şubeleri ile ilgili soruların, aynı ilde olmaları nedeniyle kurslardan öğrenilmesi mümkün, başka illerde olanlar bilemez. Ankara’daki sistem her saat başı beş kişiye randevu verecek şekilde ayarlanmış, Bursa hakkında bilgim yok inanın. Öte yandan muhtemelen tüm yurtta geçerli olan yeni bir durum nedeniyle de randevu alamıyor olabilirsiniz. Malumunuz, pasaport verilme işlemi nüfus müdürlüklerine verildi. Pasaport D.Bşk.lığınca yapılan özel güvenlik kimlik kartlarının basımı da artık nüfus müdürlüklerince yapılacağından geçiş döneminin sıkıntıları olabilir. Kimlik başvurularının özel güvenlik şubelerine yapılmasına devam ediliyor, sadece basım-postalama işi nüfus müdürlüklerine aktarılmış. Konu ile ilgili başka bilgim yok, olursa siteden paylaşırız. İyi günler.

 70. 09 Nisan 2018 - 16:10 | #70

  Ibrahim :

  Hocam iyi gunler 8 nisanda yenileme sınavına girdim jandarmaya bagliyim ne zamn calsmaya başlayabilirm soruşturmanın tam bitmesinimi beklemem lazım yoksa.

  İlinizdeki jandarmanın uygulamasını bilemiyorum, bu işler illere göre değiştiği için kursunuza sormanız uygun olur. Gelen bir yorumdan öğrendiğime göre jandarma, müracaatı kabul ettiğine dair belge vermiyormuş ama sertifika üzerine mühür basıyormuş. Bu mühürlü sertifikanın fotokopisini işyerine verebilirsiniz. Belge gelene kadar geçerli olur. İyi günler.

 71. 10 Nisan 2018 - 08:38 | #71

  hüseyin :

  Hocam iyi akşamlar 8 nisanda yenileme sınavına girdim.Kartımın süresi 09.05.2018 bitiyor,sınav sonucu 27 si gibi açıklanır deniliyor.Bu tarihten sonra evraklarımı emniyette teslim etsem çalışma iznimi iptal ederler mi ne yapmalıyım .iyi çalışmalar

  Sertifikanın elinizde olacağı yaklaşık tarihi kursunuzdan öğrenip randevuyu buna göre almanızda yarar var. Süre dolmadan başvuru yaptığınıza dair belgeyi işyerinize verirseniz sorun olmaz. Ana Sayfa’da Son Eklenen Yazılar’da konuya ilişkin yeni emri duyurduk. Başvuru yaptığını belgeleyenlerin işlerini kaybetmemeleri için bu şekilde uygulama var. İyi günler.

 72. 10 Nisan 2018 - 12:56 | #72

  İbrahim :

  Merhaba hocam benim de kimlik kartimin süresi 09/05/2018 doluyor 08/4/ 2018 sınavına girdim sertifikam ve kimlik kartimin o zamana kadar çıkarmı ben sakaryada kamu kurumunda çalışıyorum kurum müdürüne söyledim ayarlarız dedi fakat güvenlik amiri ise emniyet müdürlüğün verdiği bir karar dedi bunun için ne yapmalıyım teşekürler

  Bir üst yorumun cevabına eklenecek bir şey yok. Kursunuzdan, sertifikanızın onaylanacağı yaklaşık tarihi öğrenip randevuyu önceden almanız zaman kazandırır. Güv.Amiriniz ilk emirden söz ediyor sanırım, sitemiz Ana Sayfa’da (Son Eklenen Yazılar 1.sıra) aynı konuda ikinci emirle ilgili bilgi var. Başvuru yaptığını belgeleyenlerin işlerini kaybetmemeleri için emniyetin soruşturmasının zaman alacağının dikkate alınması isteniyor. İyi günler.

 73. 10 Nisan 2018 - 16:18 | #73

  Ahmet :

  Mrb kolay gelsin benim sorum kartımım süresi 19 04 2018 de doluyor kursda yarın başlıyacak ve calışıyorum sınavda 3 haziranda calışmaya devam etmek için neler yapmalıyım ve bir sıkıntı olurmu

  03.06.2018 yenileme sonuçları muhtemelen 22.06.2018′de açıklanır. 19.94.2018′den sertifikayı alıp kimlik başvurusu yapana kadar geçecek sürede çalışmanız sıkıntı olabilir. Arada boşluk olmadan başvuru yapabilmiş olsaydınız sorun olmazdı. Bu durumda ücretsiz izin olabilir mi bilemiyorum, işyerinizle görüşmeniz gerekir. İlinizde sertifika onay süresi ve kimlik işlemlerini de kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 74. Emre
  11 Nisan 2018 - 09:27 | #74

  1.3.2018bitis 4.2.2023yenisetufikam
  Benevrakkarimisubeye12.3.2018deteslimettim
  Gecicalismabelgesiveeildisurasidoldu
  Güvenlik şubeyegitimkartimgelmedidıye
  Polisbanakartbasimidurduruldudedi.
  Sertifikamayaziyazarakcalişmasindasakincayokturyazdivemuhurledi
  Eskiyakakartimifotokobisinicekerekmuhurbasarakaslininaynisidirdiyerekfotokobiyibanaverdigitcalişdedi
  Çalışabilir miyim

 75. 11 Nisan 2018 - 14:32 | #75

  Emre :

  1.3.2018bitis 4.2.2023yenisetufikam
  Benevrakkarimisubeye12.3.2018deteslimettim
  Gecicalismabelgesiveeildisurasidoldu
  Güvenlik şubeyegitimkartimgelmedidıye
  Polisbanakartbasimidurduruldudedi.
  Sertifikamayaziyazarakcalişmasindasakincayokturyazdivemuhurledi
  Eskiyakakartimifotokobisinicekerekmuhurbasarakaslininaynisidirdiyerekfotokobiyibanaverdigitcalişdedi
  Çalışabilir miyim

  Çalışabilirsiniz. İyi günler.

 76. 12 Nisan 2018 - 07:16 | #76

  Olcay :

  Hocam merhabalar kartımın suresı 06.09.2019 doluyor ben sınava 12 08.2019 sınava gırecegım kartım yetısır mı bırde 04 09 2019 da senelık ıznım doluyor senelık ıznımı kullansam olur mu

  12.08.2018 yenileme sınavına girerseniz süre dolduğunda sertifikayı bile almamış olacaksınız. İşinizle ilgili sorun yaşamak istemiyorsanız 03.06.2018 sınavına yetişmenizi tavsiye ederim. 12.04.2018 (bugün) itibariyle başlayacak son yenileme kurslarına yetişmeniz mümkün. Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için esas bilgiyi kursunuzdan almanızda yarar var. İyi günler.

 77. 12 Nisan 2018 - 08:23 | #77

  Olcay :

  Yenıleme kartım 06 09 2018 de doluyor hazırlan sınavına da yetısemıyorum mecbur Ağustos’taki sınava kalıyorum ama 04 09 2018 de yıllık ıznımı 17 gün kullansam sıkıntı olurmu gün kazanabılırmıyım

  İzin konusunu işyerinizle, ilinizde sertifika ve kimlik onay süresini kursunuzla görüşmeniz gerekir. 12.08.2018 sınav sonuçları muhtemelen 31.08.2018′de açıklanır. Sertifikanın elinizde olacağı yaklaşık tarihi kursunuzdan öğrenip randevuyu buna göre almanız zaman kazandırabilir. İzin konusunu işyerinizin kabul edip etmeyeceğini bilemem. İyi günler.

 78. 16 Nisan 2018 - 09:02 | #78

  Ahmet :

  Slm hocam 19.04.2018 de doluyor kimlikkartim 8.04.2018 sinava girdim kamuda çalışıyorum 2 Nisan’da kadroya geç tim çalışmama engelcikarmi

  08.04.2018 yenileme sınav sonuçlarının 27.04.2018′de açıklanması bekleniyor. Kursunuzdan sertifikanın onaylanacağı yaklaşık tarihi önceden öğrenip randevuyu erken almak lehinize olur. Her ne kadar süre bitmeden sınava girmiş olsanız da aradaki sürede durumunuz hakkında ne yapacağı işyerinizin inisiyatifindedir. Süre dolmadan başvuru yaptığınızı belgeleme imkanı olsaydı işyeriniz sorun çıkaramazdı. Şu halde kursunuz ve işyerinizle görüşüp bir an önce başvuru yapacak şekilde hareket etmeniz gerekir. İyi günler.

 79. 16 Nisan 2018 - 09:05 | #79

  Tugrul :

  Selamun aleykum ozel guvenlik sertifakimi yeniledim yanliz emniyet mahkemem oldugundan dolayi vermiyor mahkemlerde takipsiz aldim bi yatne acik var besyilakadar maddeden yakalandim guvenlik sertifika yi alamiyorum emniyetten normal de seyifikayi veren sirketin belgesiyle calisabilirmiyim alamiyorsamda cok sacma ozel guvenlik subeleri bunu bana sucum varsa vermemeleri gerekiyor hersey p
  arayi alana kadar.

  Sertifikayı kurslar verir, öncesinde kursların soruşturma imkanı ve yetkisi yoktur. Sertifika sadece eğitim alındığını belgeler, kimlik başvurusu için şarttır ama kimlik yerine geçmez. Durumu kursunuza danışsaydınız boşa masraf yapmamış olurdunuz. Şu halde düşme kararı alana kadar beklemeniz gerekecek maalesef. İyi günler.

 80. 20 Nisan 2018 - 12:26 | #80

  ömer :

  merhaba hocam. 18.04.2018 tarihi itibari ile kimliğim sona eriyor. 08.04.2018 tarıhınde sınava girdim ve 12.04.2018 tarınhınde işe atış sınavım oldu ve buna istinaden 18.04.2018 tarıhınden önce kimliğim yenilenmedi.Kurs kayıt olurkende özellıkle kurs kaydımı alan hocaya yetişip yetişemeyecegi konusunda benı bilgilendirmesini söyledım oda çok rahar yeteşir demesi kaydı ile (sözlü) kaydımı aldı.Çalıltığım şirket bana kimliğimin geçtiğini ve benimle çalışamayackalrını söyledi.Bu konuya istinaden işten çıkışım verilir mi. Verilirse tazminat haklarımı alabilirmiyim.Veyada özel güvenlik şubeden kimlğimin yenılenene kadar çalışabilir gibi bir evrak alabilirmiyim? teşekkürler..

  Yenileme sonuçları sınavdan üç hafta sonra açıklanır, sertifika da en erken bir haftada çıkar. Dolayısıyla bu basit hesabı yapamayan kursa ne denir bilemiyorum. Öte yandan siz de çok geç kalmışsınız. Her ne kadar süre bitmeden sınava girmiş olsanız da 18.04.2018 itibariyle kimliksiz gibi olacağınız için işyeriniz sıkıntı yaratabilir. İşlemler, evrak onay süreleri, istenen belgeler vb. bir çok detay illere göre değiştiği için bu konularda size rehberlik edecek tek yer kursunuzdur. İlinizde başvuranlara belge verilip verilmediğini de sadece kursunuz bilir. Başvuru yapıldığına dair alınacak belgeyi işyeriniz kabul etmek zorundadır. Dolayısıyla sorunuzun cevabı ve çözümün iki muhatabı kursunuz ve işyerinizdir. Belgeyi alana kadarki süreyi rapor, ücretsiz izin vb. şekilde geçirebilirseniz sorun olmaz. İyi günler.

 81. 21 Nisan 2018 - 14:59 | #81

  Yusuf :

  Sayın hocam kartımın süresi 25.07 2018 de doluyor 12 ağustos da sınava gireceğim benim son halim ne olur iyi haberlerinizi alırım inşallah

  Kimlik süresi dolduktan sonra sınava girecekseniz maalesef pek hayırlı haber veremem. Kimlik süresi dolduktan sonra çalışabilmek için kişinin yenileme soruşturması için müracaat ettiğini belgelemesi gerekir. Gireceğiniz yenileme sınavının sonuçları muhtemelen 31.08.2018′de açıklanacak. Sertifikanın onaylanacağı yaklaşık zamanı kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almak lehinize olur. Başvuruda alacağınız belge tekrar çalışmanızı sağlar. Ancak aradaki süreyi nasıl geçirirsiniz bilemiyorum, ücretsiz izin konusunu işyerinizle görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 82. 24 Nisan 2018 - 12:39 | #82

  mehmet :

  merhaba, güvenlik kartımın süresinin dolmasına 1 yıla yakın bir zaman var. yeni kimlik kartı için hangi belgeler isteniyor. şimdiden teşekkür ederim..

  Yan sütun Belge Örnekleri bölümünde kimlik değişiminde istenen belgeler var. Ancak o liste Ankara için geçerli, bulunduğunuz ilde farklı olabilir. İlinizden araştırmanız uygun olur. İyi günler.

 83. 24 Nisan 2018 - 12:44 | #83

  gamze :

  Merhaba. Benim güvenlik kart surem 06.08.18de doluyor. 12 agustostaki sinava girebiliyorum. 6 temmuzda egitimim bitiyor. Kart elime günüm dolmadan ulasir mi bilmiyorum ama işim sikintiya girer mi? Acil cevap

  Sınav tarihi, kimlik bitiminden sonra olduğuna göre kimliğin elinize önce geçmesinin imkansız olduğunu bilmeniz gerek. Gireceğiniz yenileme sınav sonuçları muhtemelen 31.08.2018′de açıklanacak. Sertifikanın yaklaşık onay tarihini kursunuzdan öğrenip uygun şekilde randevu almanız zaman kaybını önleyebilir. İşlemler ve onay süreleri illere göre değiştiği için bu konularda sadece kursunuz doğru bilgi verebilir. Kimlik süresi dolmadan kimlik başvurusu yapanlar, bunu belgelediğinde işyerleri işten çıkaramıyor. Yenileme için çok geç kalmışsınız maalesef, dolayısıyla işiniz sıkıntıya girebilir. Çözümü işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 84. 30 Nisan 2018 - 09:19 | #84

  Çağatay Doğan :

  Merhaba benim sınavım 12 ağustos kimliğimin bitiş tarihi 29 eylül istanbulda ikamet ediyorum sertifikayi almam nekadar sürer şuan çalişiyorum bir sorun olurmu acaba bu süre yeterlimi sertifikayi alip eminiyete vermem icin

  12.08.2018 yenileme sınav sonuçların muhtemelen 31.08.2018′de açıklanır. Sertifika ve kimlik onayları illere göre değiştiği için sertifikanın yaklaşık onay tarihi hakkında sağlıklı bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Siteye gelen yorumlardan İstanbul’da sertifikaların 3-4 haftada onaylandığı anlaşılıyor. Çalışmaya devam edebilmeniz için emniyete başvuru yaptığınıza dair aldığınız belgeyi işyerinize vermeniz yeterli. Bu nedenle sertifikanın onaylanacağı yaklaşık tarihe göre randevuyu erken almanız zaman kazandırır. İşlemler açısından kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 85. 02 Mayıs 2018 - 11:29 | #85

  cihan :

  hocam merhabalar,silahsız kimlik geçerlilik sürem 25.10.2018 mayıs ayındaki yenileme sınavını kaçırmış oldum,12 ağustos sınavı ile 25 ekim arasındaki süreç 74 gün bu süreç içerisinde işlemlerim gerçekleşirmi?

  Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu sorunuzun doğru cevabını sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Gireceğiniz yenileme sınav sonuçları muhtemelen 31.08.2018′de açıklanır. Sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi kursunuzdan öğrenip randevuyu ayarlamanız zaman kazandırır. Bir çok ilde yenilemede başvuru yapıldığına dair belge veriliyor. Bu belgeyi süre dolmadan alırsanız işyeriniz bunu kabul etmek zorunda. İyi günler.

 86. 02 Mayıs 2018 - 11:32 | #86

  Kenan karaarslan :

  Hocam.2 aydir kimlik surem bitmis.aktif olarak çalişiyorum kamuda.sinava girdim 8 nisanda.sertifikami aldim.kimlik kartim 1 ay sonra çikacak emniyetten. Sertifikami şirkete yollarsam sorun kalirmi? Sorun olursa kartin çikmasini bekliyip oylemi yolasam.bilgilendirirmisiniz.

  Kimlik müracaatını zaman geçirmeden yapar ve buna ilişkin belge alırsanız sorun olmaz. Sertifika, işyeriniz açısından geçerli bir belge değil. İyi günler.

 87. 03 Mayıs 2018 - 16:46 | #87

  saban bayram :

  hocam temmuz 24 2018 de kımlık belgemın suresi doluyor oğustos 12 i sınavına gırsem. arada kalan boşluğu izinle kapata bılır mıyım

  Sınav, kimlik süresi dolduktan sonra olduğu için sıkıntılı bir durum. Kimlik süresi dolduktan sonra çalışabilmenin tek yolu kimlik soruşturması başvurusu yapıldığının belgelenmesidir. Şu halde sizin bu belgeyi önceden almanız mümkün olmadığı için izin, ücretsiz izin, rapor vb. seçenekleri işyerinizle görüşmeniz gerekir. Sınavdan sonra sertifika ve kimlik başvurusu için yapılacakları da işlemler illere göre değiştiği için kayıt olduğunuz veya olacağınız kursla görüşmeniz uygun olur. İyi günler.

 88. 04 Mayıs 2018 - 12:26 | #88

  sıraç :

  iyi günler ben yenileme sınavlarını kazandım sertifikamı aldım ancak kimlik müracaatı için emniyet sayfası yoğun olduğu için randevu alamadım 8 aydır müracaat etmedim şimdi. bu sertifikam la emniyete müracaat edip kimlik talebinde bulunabilir miyim ?

  Halen özel güvenlik olarak çalışmıyorsanız geç başvurudan dolayı hak kaybınız olmaz. İlinizde istenen belgeleri kursunuzdan öğrenip başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 89. ahmet
  04 Mayıs 2018 - 13:26 | #89

  A.GÜLŞEN :

  Kenan karaarslan :
  Hocam.2 aydir kimlik surem bitmis.aktif olarak çalişiyorum kamuda.sinava girdim 8 nisanda.sertifikami aldim.kimlik kartim 1 ay sonra çikacak emniyetten. Sertifikami şirkete yollarsam sorun kalirmi? Sorun olursa kartin çikmasini bekliyip oylemi yolasam.bilgilendirirmisiniz.

  Kimlik müracaatını zaman geçirmeden yapar ve buna ilişkin belge alırsanız sorun olmaz. Sertifika, işyeriniz açısından geçerli bir belge değil. İyi günler.

  Merhaba
  Benimde durumum Kenan Bey in ki gibi aktif olarak çalışıyorum.kimlik sürem 5 gün sonra doluyor.Sınava girdim geçtim bugün sertifikamı şubeye teslim ettim fakat 1-1,5 ay sonra araştırmaların sonuçlanıp yeni kimlik ve çalışma belgesi için tekrar gelmemi söylediler birde üstüne geciktiğimden dolayı fırça yedim.Çalıştığım şirketi arayıp dosyayı teslim ettiğimi belirttim sertifika fotokopisini göndermemi istediler ve çalışmaya devam edebileceğim söylendi.Bu durumda ne yapmam gerekir ?

 90. 04 Mayıs 2018 - 14:30 | #90

  Ahmet

  Merhaba
  Benimde durumum Kenan Bey in ki gibi aktif olarak çalışıyorum.kimlik sürem 5 gün sonra doluyor.Sınava girdim geçtim bugün sertifikamı şubeye teslim ettim fakat 1-1,5 ay sonra araştırmaların sonuçlanıp yeni kimlik ve çalışma belgesi için tekrar gelmemi söylediler birde üstüne geciktiğimden dolayı fırça yedim.Çalıştığım şirketi arayıp dosyayı teslim ettiğimi belirttim sertifika fotokopisini göndermemi istediler ve çalışmaya devam edebileceğim söylendi.Bu durumda ne yapmam gerekir ?

  Ankara’da çalışan yenilemelere başvurunun alındığına dair bir belge veriliyor. İşyerleri bu belgeyi kabul etmek zorunda. İlinizdeki uygulamayı bilemiyorum, kursunuza sormanız gerekir. Süre dolmadan başvuru yaptığınızı belgelerseniz sorun olmaz. Bu arada şirketin sertifikayı kabul etmesi de lehinize. Ancak riske girmemek açısından başvuru belgesini vermenizde yarar var. İyi günler.

 91. Ilyas
  08 Mayıs 2018 - 12:40 | #91

  Ben yenileme girdim eski guvenlik sertifika 27.09.2018 bitiş tarihi ben 8 nisasanda sınava girdim düzenleme 8 nisan bitiş 8 nisan 2023 neden 27.09.2023 yazması lazım degilmi

 92. 08 Mayıs 2018 - 13:41 | #92

  Ilyas :

  Ben yenileme girdim eski guvenlik sertifika 27.09.2018 bitiş tarihi ben 8 nisasanda sınava girdim düzenleme 8 nisan bitiş 8 nisan 2023 neden 27.09.2023 yazması lazım degilmi

  Belirttiğiniz uygulama sona ereli 2 yıldan fazla oldu. Artık girilen sınav tarihi başlangıç, beş yıl sonrası 1 gün eksiği de bitiş tarihi oluyor. Bu durumda kursunuz bitiş tarihini yanlış yazmış, doğrusu 07.04.2023 olmalı. İyi günler.

 93. 10 Mayıs 2018 - 08:43 | #93

  Erdal :

  Merhaba benim kimliğim süresi 2019 mayıs ayında sona eriyor en erken Ekim kasım 2018 de başvursam yeterli olurmu Bi de kimliğim eski tip nasılsa yenilemeye gireceğim deyip eski kimlikle çalışsam sorun olur mu yoksa süre dolmadan yenilemeden önce yeni tip kimliklemi çalışmak zorundamıyım

  Yenilemede kimlikte kalan süreye bakmadan girilen sınav tarihi başlangıç kabul edildiği için hem süre dolmadan yeni kimlik elde olacak, hem de eğitimi erken alıp süreyi yakmamak gerekiyor. Bu ince hesabı yapmayanlar ya geç kalıyor işinden oluyor, ya da altı aydan fazla süreyi yakıyorlar. Tüm bunları dikkate alarak sizin 02.12.2018 sınavına girecek şekilde eğitim almanız mantıklı. 26.12.2018′e kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız bu sınava girmeye hak kazanırsınız. Eski tip kimliklerle çalışma süresi 01.07.2018′e kadar uzatıldı. Ancak yeni tip kimlik de basım işleminin nüfus müdürlüklerine devri nedeniyle henüz verilmiyor. Başvuranlar mağdur olmasın diye eski kartların verilmesine devam ediliyor. Sorunun kaynağını bilemiyorum ama bu kimlik işi sıkıntılı olduğu için sürenin uzatılma ihtimali yüksek bence. İyi günler.

 94. 12 Mayıs 2018 - 08:48 | #94

  iyas :
  Diğer yorumda gayet açık yazdığım gibi sertifika/kimlik süresi girilen sınav tarihinden itibaren başlar. İyi günler.

 95. 12 Mayıs 2018 - 08:57 | #95

  Zuriye eribol :

  Slm benim kimlik sürem 19/12/2018 de doluyor ben 08/04/2018 sınavına girdim 8 aylık bir kaybım oldu.
  07/04/2023 tarihinde sürem dolmuş olacaklütfen açıklar mıshınız ?

  Bu konuda gerekli bilgiyi kursunuzun vermesi ve açıklaması gerekirdi. Diğer yorumlarda tüm detayları yazdım, ilave edebileceğim bir şey yok. Kimlik süresi dolmadan yeni kimlik veya başvuru belgesi elde olacak şekilde eğitim almak gerekir. Sınav tarihi kimlik/sertifika başlangıç süresi sayıldığı için kişilerin sınav tarihini iyi ayarlaması, kursların da bilgi vermesi gerekir. Bir kursiyer (çoğu için müşteri) kaçırmayayım diye insanların kimlik süresini beşte biri kadar öne çekmek en azından etik değil. Ancak artık yapacak bir şey yok, bir sonraki yenilemede aynı kurallar geçerli olursa buna dikkat etmenizi, gerekli bilgilendirmeyi sadece kendi çıkarını gözetmeden yapan bir kurs seçmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 96. 14 Mayıs 2018 - 14:11 | #96

  ferit gül :

  2008 ekadar silahlı ruhsatım vardı sonra silahsız ruhsatı aldım şu an tekrar silahlı almam gerekiyor yenileme mi yoksa temel egitim mi alacam sınavda geçmek mecburi mi yani baraj puanı varmı teşekkürler

  Daha önce silahlı kimliğiniz olduğu için tekrar temel eğitim gerekmez. Silahsız kimliğinizin zamanı varsa sadece “yenileme-silah” kursu görmeniz yeterli. Yenileme eğitiminin silah kısmına katılmanız ve sınava da sadece silahtan girmeniz gerekir. Arada silahsıza geçenlerin tekrar silahlıya geçerken önceki yenilemenin silahsız olması nedeniyle emniyet tekrar sağlık raporu isteyebilir, bilginiz olsun. İyi günler.

 97. 14 Mayıs 2018 - 15:22 | #97

  ali :

  yenileme sınavına girdim sertifikam geldi şubeye guvenlik formu ve diyer evrakları verdim yanlız sertifika aslısını bana geri verdi tekrar yenileme kimlik kartı icin
  tekrar verilecekmiş makbuz benim zaten kimliyim yeni cipli onu anlamadım

  Başvuru sırasında anlamadığınız konuları hemen anında sormanız gerekir. Başka bir ilde yapılan işlem hakkında yorum yapmak doğru olmaz. Aynı ilde olması nedeniyle kursunuz da bilebilir. Sertifika aslını görüp fotokopisi alma durumu başka illerde de var. İyi günler.

 98. 14 Mayıs 2018 - 15:23 | #98

  Osman :

  2009 senesinde silahlı güvenlik kimliği almıştım ancak yenileme süresini unuttum ve öyle kaldı şuan o kimliğin bana herhangi bir avantajı olurmu acaba yeniden çıkarmak istediğimde nelerle karşı karşıya kalacam

  Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınavdan itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Zamanın geçmesi hak kaybı yaratmaz. Avantajı olup olmadığını bu alanda çalışmayı düşüyorsanız kendinizin değerlendirmesi gerekir. İyi günler.

 99. 23 Mayıs 2018 - 14:52 | #99

  berna :

  merhaba güvenlik sertifikamı 4 yıl önce doldu süresi yenileme mi temel mi almam gerekiyor?

  Temel sertifikayı bir kere almak yeterlidir. Süresinin dolması hak kaybı yaratmaz. Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınav tarihinden itibaren beş yıl geçerli sertifika almanız mümkün. Detaylarını ilinizde bulunan kurslardan araştırmanız gerekir. İyi günler.

 100. 23 Mayıs 2018 - 14:57 | #100

  Murat arslan :

  Hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim hocam benim sorum şu sertifikamın bitiş tarihi 12.03.2019 bu tarihe göre benim için en iyi yenileme tarihi ne zamandır 30.09.2018 mi yoksa 02.12.2018 mi cevapınız için şimdiden teşekkür ederim

  İlinizde soruşturma işlemleri altı aydan az sürüyorsa 02.12.2018 sınavına girmeniz uygun olur. Gireceğiniz sınav tarihi, yeni sertifikanın başlangıç tarihi olacağı için soruşturmanın tamamlamanacağı yaklaşık süreyi iyi hesaplamakta yarar var. Sertifika-kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için kayıt olacağınız kurstan sormanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 101. 23 Mayıs 2018 - 15:02 | #101

  Zeki :

  Merhaba hocam ben bir güvenlik şirketinde güvenlik görevlisini benim kimlik kartımın süresi doldu ve ben tekrardan yenilemeye girdiğimde güvenli sertifikasınız kazandım bunun üzere sertifikamı ve gereken tüm evraklarımı Bayrampaşa güvenlik şube müdürlüğüne teslim ettim ve onlarda bunun üzerine çalışmaya devam edeceğim izin belgesi verdiler buna rağmen şirket benim Rıza’mı almadan beni işten girdi çıktı yaptılar üstelik03 kodu kuşanıp bu durumda benim özlük haklarım tazminatım yanarmı

  Kimlik süreniz dolmadan yenileme başvurusu yaptığınızı belgelemenize rağmen işyeriniz çıkış verdiyse size haksızlık yapılmış demektir. Eğer süre dolduktan sonra yenileme başvurusu yaptıysanız işyeriniz haklıdır. Girdi-çıktı konusu, çalışma hayatı ile ilgili olduğu için benim bu hususta bilgim yok. Yanlış bilgi verip zarara uğratmak istemem. SGK konusunu bilen birilerine danışmanızda yarar var. Ayrıca belirttiğiniz kodu inanın hiç duymadım. Ancak girdi-çıktı konusu tazminat hesabı bakımından önemli, bu konuyu da Çalışma Bakanlığına şikayet edebilirsiniz. İyi günler.

 102. 25 Mayıs 2018 - 07:33 | #102

  Tahsin :

  Mrb hocam benim kimlik geçerlilik tarihi :13/02/2020 tekrar kimliğimi yenilemek için hangi tarihte başvuru yapmam gerekiyor bilgilerinize arz ederim.

  13.02.2020′den önce yeni kimlik veya başvuru yaptığınıza dair belgenin elinizde olacağı şekilde eğitim almalısınız. Daha net bilgi için 2019 sınav takvimini görmek ve ilinizde soruşturmanın ne kadar zaman aldığını bilmek gerekir. 2019′un son veya bir önceki sınavına girecek şekilde eğitim almanız mantıklı görünüyor. İyi günler.

 103. 25 Mayıs 2018 - 07:34 | #103

  Belgin :

  Merhaba hocam kimlik yenileme sınavına gireceğim sınavda başarısız olursam ne gibi bir etkisi olur

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla başarı şartı aranmaz. Yenileme sınavı, diğer bir deyişle seviye tespit sınavı olarak geçiyor. Dolayısıyla katılmak yeterli. İyi günler.

 104. 30 Mayıs 2018 - 08:25 | #104

  adem :

  yenilime sınavına girdim govenlik sertifika ve diyer belgeleri subeye verdim tekrar cipli kimlik verilecek benden resim istendi benim kimliyim zaten cipli

  Kartınız yeni olsa da üzerinde yazan süre eskiye ait olduğu için maalesef tekrar 20 TL isteniyor. Ancak yeni kartların basımı şimdilik durduğu için dekont isteniyor ama eski kart veriliyor. Söylendiğine göre yeni kart basımı başladıktan sonra adreslere gönderilecekmiş. İyi günler.

 105. 06 Haziran 2018 - 12:15 | #105

  Sultan :

  2008 yılında özel güvenlik kartı mı aldım 2018 yılında kadar hiç kullanmadım çalışmadım şimdi yenileme sınavına giriyorum hak kazanırsam kimliğim hala geçerli mi?

  Süre dolması hak kaybı yaratmaz. Yenileme sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Sınavlara katılma kaydıyla yenilemede kalma-geçme yok. Sertifikayı alacağınız yaklaşık zamanı, istenen belgeleri kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 106. 13 Haziran 2018 - 12:36 | #106

  Hıfzı :

  Hocam bılgıler ıcın tesekkurler.. Benım sorum.. Hocam ben sertıfıka almaya hak kazandım.. Ilk basta ama cıkarmadım baska bır ıste calıstıgım ıcın. Sonra yenılemeye gırdım cunkı suresı dolmustu. Yenılemeyı de gecerek evraklarımı nısan ayında antalya subeye teslım ettım.. Ve ben hocam suan guvenlık ısı yapıcam acaba ben gecıcı belge alabılırmıyım yoksa guvenlık ısı yapamazmıyım bılgı verırsenız sevınırım.. Gecıcı belge almam ıcın neler yapmam lazım

  Daha önceden kimliği olanlara, yenileme başvurusunda kimlik gelene kadar geçerli belge veriliyor. Bu belge eski kimlikle birlikte geçerli oluyor. Sizde eski kimlik olmadığı için sanırım belge de verilmez. Yine de işlemlerde illere göre farklılıklar olabildiği için sizi yanıltmış olmayayım, konuya ilişkin en sağlam bilgiyi kursunuz veya başvuru yaptığınız emniyet biriminden almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 107. 13 Haziran 2018 - 12:48 | #107

  Ahmet :

  Hocam ii günler izmirde ikmet etmktym 07.02.2019 kimlik suremin dolmasına ben yenileme sınavınıbtrdim sertfkyi aldm gecen gün ogg şubeye gidip evrakları teslim ettim oradaki şahıs kimliğime baktı daha senin baya var dedi 1 hafta sonra gel git yapip eski kimlik vercez boşuna gel git yapma yeni kimlik cikinca gelirsin dedi.evrakları aldi ama sen bu kimlikle devam et bitmesine 1 ay kala gel dedibanka dkontnuda getir dedi. Bu durum bi sikinti cikarirmi ki aklıma takıldı. Dosyayıda verdim sonra gidince benden bidaha dosya isterlermi ki? Tskrler

  Yenileme eğitimini kimlikte yazan süreden önce yeni kimlik elde olacak şekilde ayarlayıp uygun sınava girmek gerekir. Eskiden kalan süreye beş yıl ekleniyordu, artık girilen sınav yeni sürenin başlangıcı sayıldığı için kalan süre yanmış oluyor. Buna göre sizin 30.09.3018 sınavına girmeniz uygun olurdu. Kursunuz bu konuda sizi bilgilendirmeliydi. Belgelerinizi alan memurun dediği doğru, yeni kimlik dağıtımı başlamış olursa o zaman boşuna eski kimlik için gitmemiş olursunuz. Tekrar dosya istenmez. Ancak bu tür soruların cevapları sadece o uygulamayı yapan yerden alınabileceği için benzer durumda hemen sormanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 108. 14 Haziran 2018 - 08:10 | #108

  Ahmet :

  Bilgi için teşekürler hocam Allah yar ve yardımcınız olsun.o kadar çok kişinin işini goruyorsunuz ramazan ayinda sevaplarin en iyisini yapynz.bu işin hakkını veren sayılı kurumlardan birisiniz yolunuz herzaman açık olsun.

  Teşekkür ederiz, Allah hepimizin yardımcısı olsun. İyi günler dilerim.

 109. 29 Haziran 2018 - 07:33 | #109

  hakan :

  alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle araç kullanmak suçundan trafiği tehlikeye sokma suçundan 2ay 15gün ertelenmiş cezam var kartımın yenilenmesine engel olur mu acaba ? içilen ortamda bulundum içmekten ceza almadım..

  Sadece alkol yazsaydı, süre açısından sorun görünmüyor. Ancak uyuşturucu madde etkisi sıkıntı olabilir, yenilemeden önce bu olaya ilişkin belge ile iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 110. 20 Temmuz 2018 - 11:43 | #110

  fatma :

  hocam ben 2009 yılında guvenlik kartı aldım fakat evlenince soyisim degiştirmek için basvuru yaptım ve kartımı aldılar ve dedikleri tarihte gittigimde bulamadılar kartımı kayıp dediler bende bir daha üstüne düşmedim. şimdi tekrardan kart çıkarmak istiyorum sil baştan mı başlıcam yoksa yenileme i yapmam gerek. iyi çalışmalar

  Elinizde sertifika veya kimlik fotokopisi varsa yenileme eğitimi alabilirsiniz. Sertifika fotokopisini eski kursunuzdan sorabilirsiniz. Belge bulamazsanız iliniz özel güvenlik şubesinden sizinle ilgili ekran çıktısı talep edip bununla yenileme eğitimi alabilirsiniz. İyi günler.

 111. 20 Ağustos 2018 - 08:05 | #111

  Halit :

  Selamin aleykum benim kimlik sürem12 09 2019 da bitcek kacinci sinava girmem lazim bide gun kaybetmek istemiyorum yardimci olursaniz sevinirim

  12.09.2019′dan önce kimlik yenileme başvurusu yapmış olduğunuza dair belgeyi alacak şekilde eğitim almanız gerekir. Erken almak süre kaybı, geç kalmak çalışamama riski doğurur. 2019 sınav takvimi belli olunca ilinizdeki kurslardan birine danışmanızda yarar var. Sertifika onay süreleri illere göre değiştiği için bulunduğunuz ilden öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 112. 31 Ağustos 2018 - 16:39 | #112

  mustafa kudaş :

  08/05/2018 geçerlilik geçirlilik suresi dolacak ö.g.g. özel güvenlik kimliğinde uzatım için ne yapılmalı. selamlar

  Geçerlilik süresi yılı 2019 ise bu yılın sonuna doğru açıklanacak sınav takvimine göre gireceğiniz sınav tarihine göre eğitim almanız uygun olur. İyi günler.

 113. 10 Eylül 2018 - 15:22 | #113

  Zeynep :

  Merhaba ben özelgüvenlik seltvikası almak istiyorum ama çalışmayı düşünmüyorum 5 6 yıl sonra çalışa bilirim. Hani bi güvencem olsun diye almak istiyorum. Ama yinede bi danışmak istedim yardımcı olursanız sevinirim

  Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde giderlerle ilgili genel bilgi var. Kurs ve silahsız rapor gideri illere göre değişebilir. Ayrıca alacağınız kimlik, sertifika üzerinde yazan tarihler arasında beş yıl geçerlidir. Dolayısıyla kimliği planladığınız gibi alsanız bile çalışacağınız zaman yenileme eğitimi almanız gerekir. Tercih sizin ama beş-altı yıl sonrası için bu kadar masrafı şimdiden yapmak pek mantıklı görünmüyor. İyi günler.

 114. 11 Eylül 2018 - 06:59 | #114

  Mehmet :

  İyi günler Hocam.Güvenlik sertifikamda geçerlilik süresi 12.11.2018 ,ancak ben 2015 kaymakamlıkta kimlik yenilemeye gittiğimde şimdi cipli kimlik verilmiyor durmuş 5-6 aydır.Güvenlik sertifikasına yenileme 2015 tarihli naslıyı bastılar 5 sene geçerli diye,yani 2015-2020. Tarihleri arasında.Ancak Havalimanında iş başvurusu yaptım seminerlerine katıldım.Sertifikanda 12.10.2018 tarihine kadar geçerli o yenileme geçerli değil ,geçerli ise ona ilişkin kaymakamlıktan yazı getir dedileKaymakamlığa gittim onlar da öyle dedi sertifika tarihi dedi.İşe almadılar Ne yapmalıyım?Kaymakamlık dedi yenileme tarihiyle 2020 ye kadar geçerli?:(

  2015′de kaymakamlığa yenileme için niye gittiniz anlayamadım, kastettiğiniz özel güvenlik şube ise onlar da çipli kart verilmiyor diye sertifika tarihine uygun olmayan şekilde uzatma yapmazlar. Şu halde sertifika ve kimlik tarihiniz 12.11.2018′de sona eriyor. Bu süreyi sadece yenileme eğitimi alarak uzatabilirsiniz. 02.12.2018 sınavına yetişecek şekilde eğitim almak lehinize olur. Bu sınavın sonuçları muhtemelen 21.12.2018′de açıklanacak, sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi kursunuzdan öğrenip başvuru randevusunu erken almak zaman kazandırır. Yenileme eğitimi almak dışında süre uzatımı için yapılabilecek bir şey olmadığı için kimliği alacağınız tarihe göre iş başlayacak şekilde görüşmeniz gerekecek sanırım. İyi günler.

 115. 11 Eylül 2018 - 13:55 | #115

  Engin :

  Kimlik sürem 06.09.2018 tarihinde doldu. 10.09.2018 tarihinde emniyete evraklarımı teslim ettim. Buarada ücretsiz izine ayrılmak zorunda kaldım. Şirket benden çalışabilir belgesi istiyor onu nereden nasıl alabilirim.

  Ankara’da yenilemeden başvuranlara eski tip kimlik kartı tanzim edilerek hemen veriliyor. İşlemler illere göre değiştiği için bulunduğunuz şehirdeki durumu kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 116. 12 Eylül 2018 - 11:49 | #116

  Tuğra :

  hocam merhabalar,2005 yılında güvenlik sertifikası aldım fakat hiç güvenlik görevlisi olarak çalışmadım.öylece kaldı evin bir köşesinde.sorum şu;süresi uzun süre önce biten (yaklaşık 13 yıl) güvenlik sertifikasının yenilenme durumu nedir.yenileme hakkı kaybolmuşmudur yoksa şuan başvurulursa yenileme yapılabilinir mi??

  Süre geçmesi hak kaybı yaratmaz. Yenileme eğitimi aldıktan sonra kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Daha önce kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus rapor-vergi masrafınız olacaktır. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Yapılacaklarla ilgili bilgiyi yenileme alacağınız kurstan öğrenmeniz uygun olur. Bazı işlemler illere göre değişiyor çünkü. İyi günler.

 117. 12 Eylül 2018 - 12:08 | #117

  Tuğra :

  bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim hocam,daha önce kimliğiniz olmadığı için demişsiniz,şuan elimde o döneme ait güvenlik kimliğim mevcut.bahsettiğiniz farklı bir konu mu acaba ??

  İlk yorumda sertifika dediğiniz için o şekilde bilgi verdim. Kimlik varsa rapor-vergi masrafınız olmaz. İyi günler.

 118. 14 Eylül 2018 - 11:05 | #118

  Serdar Mustafa aslan :

  Merhaba hocam 13.12.2018 de kimlik süresi doluyo ben 02.12.2018 deki sınav için evraklarımı 10.09.2018 de teslim ettim her hangi bi sorun olurmu çalışmamı engelleyen bi durum yaratırmı?

  Sınav için evrak teslim ettiğiniz yer kurs ise bunun yeterli olmadığını biliyor olmalısınız. Halen özel güvenlik olarak çalışıyorsanız sıkıntı olmaması için 13.12.2018′den önce kimlik yenileme başvurusunu emniyete yaptığınıza dair belgeyi işyerinize vermeniz gerekir. 02.12.2018 yenileme sınav sonuçları muhtemelen 21.12.2018′de açıklanır. Kursunuzdan sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi öğrenip randevuyu erken almak zaman kazandırır. İyi günler.

 119. 14 Eylül 2018 - 12:37 | #119

  deniz :

  merhaba 5 yıl önce silahlı özel güvenlik sertifikamı aldım fakat kimlik kartımı çıkarmadım ve şuan sertifikanın geçerlilik süresi doldu.ve kimlik kartımı çıkarmak istiyorum bu durumda ne yapmam gerek ayrıca evlilik nedeni ile sertifikayı aldığım ilden farklı bir ile taşındım bi sorun yaratır mı tesekkurler simdiden

  Yenileme eğitimi aldıktan sonra ikamet kaydınızın bulunduğu ilden kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Daha önce kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus rapor-vergi masrafınız olur. Yenileme eğitimi alacağız kurstan başvuru şekli ve yapılacakları öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 120. 15 Eylül 2018 - 07:15 | #120

  Serdar Mustafa aslan :

  Peki iş yeri bi problem çıkarmadığı sürece farklı birşeyle karsilasirmiyim ? Ben kurum müdürü ile görüştüm sıkıntı olmaz dedi. Sınav sonrası kurs ile görüşüp yeni kimlik için mi erken randevu talebinde bulunmam gerekiyo ?

  İlk yorumda gayet açık ifade ettim, ilinizde sertifika onay süresini sadece kursunuz bilir. Dolayısıyla evet kursunuzdan sorup randevu almanız gerekir. Kimlik süresi dolduktan sonra çalıştığınız esnada denetim olursa işyerinize para cezası kesilebilir. İşyerinizin bunu biliyor olması lazım. Sıkıntı olmaz deyip süre dolunca tazminatsız çıkarmayacaklarına güveniyor musunuz, bilemiyorum. Süre dolması ile başvuru yapacağınız tarih arasında rapor-ücretsiz izin gibi seçenekleri de değerlendirmekte fayda var sanırım. Benim konuya ilişkin ilave bilgim yok, bundan sonraki süreçte kursunuzun yönlendirmesine göre hareket etmeniz zaman kaybetmemek açısından daha doğru olur. İyi günler.

 121. 25 Eylül 2018 - 08:40 | #121

  Serhat :

  Merhaba 05.09.3018 kimliğin süresi bitti sınava girdim evraklarm hazır emniyete 25.09.2018 tarihinde vercem bu tarihler arası çalıştım bir sıkıntı yaşar mıyım yada sıkıntı yaşamamak için ne yapmam gerek

  Kimliksiz çalıştığınız sürede denetleme ile durum tespit edilseydi işyerinize ceza kesilirdi. Şu halde kurtarmış görünüyorsunuz. İlinizde yenilemeden başvuranlara geçici belge mi, eski tip kimlik mi veriliyor bilemiyorum. Bunu sadece kursunuz bilir. Alacağınız belgenin fotokopisini işyerine vermek kaydıyla sizin açınızdan sıkıntı olmaz. İyi günler.

 122. 27 Eylül 2018 - 08:12 | #122

  Hasan :

  Hocam yenileme eğitimi için çalıştığımız şirketin kolaylık sağlama zorunluluğu var mıdır sağlamıyorsa haklı fesih hakkımız olur mu

  Yenileme eğitimi için kurumların izin vermesini zorunlu kılan yasal bir mevzuat yok bildiğim kadarıyla. Karşılıklı iyi niyet çerçevesinde izin verenler var. Kimlik süresi dolmadan yeni kimliği alacak şekilde müracaat etmiş olmayı belgelemek, kişinin kendi sorumluluğunda değerlendiriliyor. Bunun için sınavları takip etmek, uygun zamanda eğitim almak gerekiyor. Kimliğini zamanında yenilemeyenleri çalıştıran şirketlere verilen cezalar nedeniyle şirketlerin süresi dolanları, aranan şartlardan birini kaybetmiş olma kapsamında tazminatsız işten çıkarması haklı görülüyor maalesef. Özlük haklarındaki bu kayıp nedeniyle elden geldiğince yenileme başvurusunu zamanında yapma konusunda uyarmaya çalışıyoruz. Eğer aynı yerde uzun süredir çalışıyorsanız tazminat hakkınızın zarar görmemesi açısından işyerinizle uzlaşmayı denemenizi tavsiye ederim. Eğitim saatlerinin yerine farklı saatlerde çalışmak vb. olabilir sanırım. İyi günler.

 123. 27 Eylül 2018 - 16:02 | #123

  Osman :

  Hocam iyi günler diliyorum . 2,5 yıldır kadrolu bir personel olarak çalışmaktayım ancak yenileme tarihim 25.10.2018 olarak gözükmekte , yenileme için sınav aralık ayında olmaktadır bunun için ben kursa başvuruda bulunacam ancak kimlik çıkması uzun sürdüğünü belirtiyorlar bu süre ne kadardır ve kendi haklarımı sağlama almak için nasıl bir yol çizmeliyim yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler .

  Haklarınızı koruyabilmeniz için 25.10.2018′den önce kimlik yenileme başvurusu yaptığınızı belgeleyecek şekilde hareket etmeniz gerekirdi. Kadrodan kastınız devlet memuriyeti ise durumu kurumunuzla görüşmenizde yarar var. Yenileme sonuçları sınavdan üç hafta sonra açıklanır. Sertifika-kimlik onay süreleri ve bazı uygulamalar illere göre değiştiği için bu konular hakkında sadece kursunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Ankara’da yenileme müracaatında kimlik veriliyor. Bazı illerde de müracaatın kabul edildiğine dair kimlik gelene kadar geçerli belge verildiği söyleniyor. Bu konuyu da sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Kimliğin bitiş tarihi ile kimliği alacağınız yaklaşık tarih arasındaki zamanı nasıl geçireceğinizi de işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 124. 27 Eylül 2018 - 17:08 | #124

  Osman :

  Peki bu evrak veya belgeyi kimlerden alabilirim teşekkürler .@Osman

  Cevabı tam okumadınız sanırım. Belge ve işlemlerle ilgili süreç illere göre değiştiği için sadece kursunuzdan (yenileme eğitimi alacağınız) öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 125. 28 Eylül 2018 - 07:39 | #125

  Ibrahim :

  Merhaba hocam ben yenileme sınavına giricem acaba kart çıkana kadar emniyet çalışma izni verirmi teşekkür ederim

  Yenileme sertifikasını alıp kimlik başvurusu yapıldığında soruşturmaların zaman alması nedeniyle çalışanların mağdur olmaması için kimlik veya belge veriliyor. İşlemler ve süreleri illere göre değiştiği için kimlik alım aşamasında sadece kursunuzdan doğru bilgi alabilirsiniz. İlinizde sertifikanın onay süresini yaklaşık da olsa öğrenip randevuyu önce almak zaman kazandırır. Başvuru aşamasından önce çalışabilir belgesi almak mümkün değil. İyi günler.

 126. 28 Eylül 2018 - 07:41 | #126

  Ömer :

  Hocam ben yıllar önce özel güvenlik kursunu başarılı bir şekilde tamamladım daha sonra silahlı eğitiminden geçtim fakat tüm belgelerimi kaybettim acaba emniyete başvuru yapsam yeterli mi yoksa ne yapmam gerekicek bilgilendirirseniz çok sevinirim

  Eski kursunuzdan sertifika fotokopisi vb. alabilirsiniz. O imkan da yoksa iliniz özel güvenlik şubesine başvurup daha önce belge almaya hak kazandığınıza dair ekran çıktısı talep edebilirsiniz. Bu belge ile zamanı gelmişse yenileme eğitimi almanız mümkün. İşlemler illere göre değiştiği için ilinizdeki kurslardan birine danışarak hareket etmeniz uygun olur. İyi günler.

 127. 02 Ekim 2018 - 15:12 | #127

  Zeynep :

  Merhaba hocam silahlı kartımin geçerlilik süresi 12.09.2019 dur benim hangi aydan önce yenileme kaydı yaptırıp sınava girmem gerekir kaç ay olmasi gerekiyor geçerlilik suremi geçmemesi için birde silah atışını kaçta kaç yapmamız gerekirki silahlı olması için sınavlarda kalma yok diye duyum aldım bu ne kadar doğru yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler şu an bir işte çalışmıyorum

  Özel güvenlik olarak çalışmadığınıza göre sürenin geçmesi hak kaybı yaratmaz. Kesintisiz olsun istiyorsanız, 12.09.2019′dan önce kimlik yenileme başvurusunu yaptığınıza dair belge alabileceğiniz şekilde hareket etmeniz gerekir. 2019 sınav takvimi açıklanınca ilinizdeki kurslardan birine danışarak sertifika onay süresini dikkate alarak girmeniz gereken sınavı hesaplayabilirsiniz. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Eğitim atışlarıyla ilgili değişiklik yok, sizin temel eğitim aldığınız zamanki kurallar geçerli. İşlemler, istenen belgeler, başvuru usulü gibi detaylar illere göre değiştiği için kayıt olacağınız kurstan öğrenmenizde yarar var. İyi günler.

 128. 03 Ekim 2018 - 07:34 | #128

  Zeynep :

  Hocam bir sorum daha olcak kart yenilerken temel eğitimdeki gibi evrak hazırlama işlemi var mıdır ornegin:sağlık raporu gibi birde evlendim ben soyadı değişikliği için de bir belge istiyorlar mi karta işlenmesi için iyi akşamlar

  Kartı olanlardan rapor-vergi istenmez. Diğer yorumun cevabında da özellikle belirttiğim gibi illere göre farklı uygulamalar olduğu için belgeler konusunda kursunuzdan yardım almanız uygun olur. İyi günler.

 129. 03 Ekim 2018 - 09:30 | #129

  nur :

  Hocam iyi gunler bana bu gun is kurdan guvenlik memurlugu cikti ama surem doldu yenilemek icin baya zaman gidecek o sure icinde bana gecici bi belge verebilirler mu acil cevap yazar musinuz

  Özel güvenlik statüsünde çalışabilmeniz için kimlik yenileme başvurusu yaptığınızı belgelemeniz gerekir. Bu da eğitim-sınav-sertifika aşamalarını geçmiş, belgelerle özel güvenlik şubeye başvuru yapmış olmanız demektir. Dolayısıyla bu aşamalardan geçmeden istediğiniz o belgeyi almanız maalesef mümkün değil, öyle bir belge de yok zaten. Yılın son sınavını kaçırmamak için ilinizdeki kurslardan birine yenileme eğitimi için kayıt yaptırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 130. 09 Ekim 2018 - 09:23 | #130

  Muhammet :

  Bir şey Soracağım Asıl ikametiz olan ilden Ögg kimlik kartı ve sertifikası aldığımızda, başka bir ilde ikamet aldırarak çalışmamız münkün ve diyelim ikamet aldırdığımız yerde 5 sene çalıştık, kurallar gereği yenileme eğitimi almamız gerek, yenileme eğitimini Çalıştığımız yerde alabilirmiyiz yoksa, herne kadar ikamet aldırmış olsakda doğma büyüme olduğumuz ildenmi almak gerekir

  Eğitimi istediğiniz yerde alabilirsiniz. Sadece kimlik başvurusunun, ikamet kaydı olan ilden yapılması konusunda zorunluluk var. İyi günler.

 131. 10 Ekim 2018 - 12:38 | #131

  Muhammet :

  Çok teşekkürler, yanlız bir sorum daha olucak, silahlı özel güvenlik kartı ile, silahsız özel güvenlik olarakda çalışmamız mümkünmü

  Belirttiğiniz şekilde mümkün, tersi mümkün değil. İyi günler.

 132. 13 Ekim 2018 - 10:40 | #132

  ŞAKİR :

  Hoca benim sertifika 10ayın25doluyor 30eylülde yenileme sınavına girdim yenilenmiş sayılırmıişten çıkarılırmıyım

  En geç kimliğinizin dolduğu güne kadar kimlik yenileme müracaatı yaptığınıza dair belge veya yeni kimliği almanız gerekir. Sertifika onay süreleri, kimlik müracaat şekilleri, istenen belgeler vb. bir çok detay illere göre değişir. Bu nedenle sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi ve 25.10.2018′e kadar başvuru yaptığınızı nasıl belgeleyebileceğiniz konularını kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 133. 15 Ekim 2018 - 15:14 | #133

  Muhammet :

  Hocam birde sormak istediğim, Yenileme eğitiminde başarılı olamazsak bu herseyin bittiği manasınamı gelir, yoksa tekrar tekrar şanşımız olurmu

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Sıkça Sorulan Sorular ve Kategoriler bölümünde cevabını bulamadığınız sorular varsa sorun bundan sonra lütfen. Siz ve bu şekilde hareket eden diğerleri yüzünden aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak zorunda kalıyorum. Anlayış gösterirseniz sevinirim. İyi günler.

 134. 16 Ekim 2018 - 07:16 | #134

  Ümit :

  Hocam ben işkurdan okul güvenliğine secildim ve suan calısıyorum.ancak benim kimliğimin süresi 13.03.2019 da doluyor.yenileme egitimi için kursa basvurumu yaptım. 02.12.2018 de sınava girecegim.1 ocak 2019 da sınav sonucları acıklanacakmıs.2 şubat 2019 dada sertifika verilecekmiş.sorusturma bulundugum ilde 2ay sürüyor.benim kimliğimin elime gecmeside nisanı bulmus oluyor.
  Size sormak istediğim de işten sıkıntı yasarmıyım ve nasıl bir yol izlemem gerekir.öneriniz nedir hocam.

  02.12.2018 yenileme sınav sonuçları 21.12.2018′de açıklanır. Kursunuzun verdiği tarihlerde yazım hatası yoksa çok yanlış bilgiler içeriyor. Bir kere malumunuz 01 Ocak tarihleri tüm dünyada resmi tatildir. Sertifika için bu kadar net tarih vermeleri de tuhaf, sertifika onay tarihi hiç bir zaman kesin olamaz. Onay işi emniyette yapıldığı için oranın iş durumuna göre bir gün veya bir hafta da olabilir. Ankara’da yenileme başvurusu yapanlara yeni kimlikleri hemen veriliyor. Bazı illerde de kimlik gelene kadar geçerli belge verilir. Yenilemeden başvuranların iş kaybı gibi mağduriyet yaşamamaları için özel güvenlik şubeler azami dikkati gösterip belge veya kimlik veriyorlar. Sizin ilinizde neden soruşturma bekleniyor bilemiyorum. Muhtemelen kursunuzun yeterli bilgisi yok. 13.03.2019′da yeni kimlik veya yerine geçer belge elinizde olmazsa işinizde sıkıntı yaşarsınız. Dolayısıyla ilinizde başka kurslardan veya özel güvenlik şubeden bilgi almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 135. 22 Ekim 2018 - 14:57 | #135

  Cengiz :

  Hayırlı günler hocam 2008de sertifika aldım ama güvenlik olarak hiç çalışmadım güvenlik kartım duruyor şimdi yenilemek istiyorum ne yapmam gerekşyor şimdiden teşekkürler

  2018′in son sınavını bir kaç günle kaçırmış durumdasınız maalesef. Henüz açıklanmamış olsa da 2019′un ilk sınavı için kayıt olup eğitim alabilirsiniz. Kimlik süresinin dolması hak kaybı yaratmaz. Gireceğiniz yenileme sınav tarihinden başlayarak süreniz beş yıl daha uzar. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olmanız yeterli, devamındaki işlemler konusunda kursunuz sizi yönlendirecektir. İyi günler.

 136. 22 Ekim 2018 - 15:03 | #136

  Ferdi :

  Hocam merhaba benim kimligimin suresi 14.02.2019 da bitecek 2018 sinavina yetisemedim 2019 da subat ayinda sinav olacakmis suan aktif calisiyorum benim sertifikayi almam subat sonunu bulacak beni bu durumda isten cikarma gibi bi durum olur mu nasil bir yol izlemem gerekiyor tesekkurler simdiden.

  14.02.2019 tarihine kadar yeni kimliği veya başvuru yaptığınıza dair belgeyi almış olmanız gerekir. Aksi halde işten çıkarma dahil, sonuçları işyerinize bağlı. Malumunuz süresi dolanları çalıştıran işyerleri için para cezasından başlayıp hapis cezasına varan durumlar söz konusu. 2019 sınav takvimi henüz açıklanmadı. İlk sınav genelde Ocak sonu, Şubat başı gibi olabilir. Kursunuzdan sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi öğrenip randevuyu erken almak zaman kazandırır. İyi günler.

 137. 22 Ekim 2018 - 15:53 | #137

  Ferdi :

  @A.GÜLŞEN
  Peki bu sure zarfinda ucretsiz izin veya yillik ya da raporla gecirsek olur mu

  Diğer yorumda da belirttiğim gibi konu tamamen işyerinizin tutumuna bağlı. Süresi dolan kişiye ücretsiz izin vermek istemeyen işyerleri de var çünkü. Sizin evrak işlerini çabuk halledebilmek için kursunuzla, aradaki süreyi sorunsuz geçirebilmek için de işyerinizle usulünce görüşmeniz uygun olur. İyi günler.

 138. 27 Ekim 2018 - 14:26 | #138

  Huseyin :

  Merhaba.Kimlik surem 29.07.2020 de bitiyor, kursa en az 1.yil kala 29.07.2019 tarihinde gitmem zorunlumu,sirketimiz oyle diyor,yapmiyanlara tutanak yaziyolar..benim bildigim 6.ay kalana kadar calusilabiliyor,son 6,ay kalinca kursa gidiyoruz dogrumudur hocam..saygilar

  Kimlik süresinin kesintisiz devam edebilmesi için en az altı ay kala eğitim alınması tavsiye ediliyor, bu konuda mevzuatta bir zorunluluk yok. Eğitim ve sınav arasının uzun olması, soruşturmaların zaman alması nedeniyle işyerlerine de hak vermek gerek sanırım. Yenilemede kimlik soruşturması bekletilmediği için erken eğitim almak, kimlik süresinin kısalmasına yol açıyor. Tüm bunları değerlendirerek işyerinizle görüşebilirsiniz sanırım. İyi günler.

 139. 27 Ekim 2018 - 14:29 | #139

  Muhammet :

  Hocam benim silahsiz kimlik karti sürem 13.12.2018de doluyor silahlı sınava girdim sınavı kazandım silahlı kimlik kartını alırsam kimlik yenilemeye gerek kalirmi

  Silahlıya geçmek temel kapsamındadır, yenileme yerine geçmez, süre uzatmaz. Alacağınız sertifikanın süresinde de 13.12.2018 yazıyordur zaten. Hem sizin bilinçsiz davranmanız hem de kursunuzun uyarmaması nedeniyle riske girmişsiniz. Önce silahsız yenileme yapıp sonra silahlıya geçmeniz gerekirdi. Böylece iki kez poligon masrafınız olmayacaktır. Artık yapacak bir şey yok, özel güvenlik olarak çalışıyorsanız 13.12.2018′den sonra yenileme kimliği alana kadar çalışmanız mümkün görünmüyor. İyi günler.

 140. 30 Ekim 2018 - 07:50 | #140

  Muhammet :

  silahlı kimliği alırsam yenilemeye gerek kalmayacagini dusunuyordum ne yapabilirim calismaya devam edebilmek için

  Henüz 2019 sınav takvimi dahi açıklanmadığı için ne kadar süre kimliksiz kalacağınız konusunu bilemiyorum. Ancak takvim açıklanmaması yenileme eğitimi almanıza engel değil. Silahlı yenileme eğitimi alıp sınavı beklemeniz gerekir. Eğer önce silahsız yenileme alsaydınız böyle bir sorununuz olmayacaktı. Sınavı geçmeniz lehinize olmuş, aksi halde aynı gün hem silah, hem yenileme sınavına girmeniz mümkün olamayacağı için sınav haklarının birini yakmanız gerekecekti. Ancak sınav sıralama hatası nedeniyle yapacak bir şey yok. Yenileme sertifikasını alıp başvuru yaptığınızı belgeleyene kadar beklemeniz gerekecek. İyi günler.

 141. 30 Ekim 2018 - 13:01 | #141

  Turgay :

  Merhaba ben 12 ağustos2018 yenileme sınavına girdim aradan ikibuçuk ay geçti halen sertifikamı alamadım bir iş yerinde çalışmaktayım sertifika elime geçmediği için işten atılma korkusu yaşıyorum ne yapman lazım bilgi verebilirmisinuz

  Bildiğim kadarıyla sadece İstanbul’da sertifikayı emniyet veriyor. Diğer illerden birinden yazıyorsanız bu konuda tek muhatabınız kursunuzdur. Eğer İstanbul’dan yazıyorsanız sertifikanın akıbeti hakkında bilgi alabileceğiniz yer yine sadece kursunuz görünüyor. Ankara’da 30.09.2018 sertifikaları bile çoktan dağıtıldı. İyi günler.

 142. 02 Kasım 2018 - 07:47 | #142

  Fatih :

  Hocam benim kart yenileme tarihim 21/2/2019 sınav Şubat’ta olacakmış resmi kurumda çalışıyorum herhangi bir sıkıntı olurmu

  Kimlik bitiş tarihini dikkate alıp 2018′in son sınavına girecek şekilde eğitim almanız gerekirdi. 2019 sınav takvimi henüz açıklanmadı, ilk sınavın Ocak sonu, Şubat başı olma ihtimali var. Özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilmeniz için 21.02.2019′a kadar sertifikayı alıp emniyete başvuru yaptığınızı belgelemeniz gerekir. Yenileme sınav sonuçlarının üç hafta sonra açıklandığı dikkate alınırsa sizin bu belgeyi yetirmeniz pek mümkün görünmüyor. Sınavdan sonra sertifikanın elinize geçeceği yaklaşık tarihi kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almak zaman kazandırır. İşlemlerde illere göre değişik uygulamalar olduğu için esasen bu konuda en sağlam bilgiyi kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 143. 06 Kasım 2018 - 09:22 | #143

  HUSEYIN :

  HOCAM MRB BENIM GUVENLIK KIMLIK KARTI GECERLILIK TARIHI 6 AY GECMIS BIR SORUN OLURMU

  Özel güvenlik olarak çalışmıyorsanız kimlik süresinin dolması hak kaybı yaratmaz. Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Özel güvenlik olarak çalışmaya devam ediyorsanız durumun tespiti halinde işyerinize para cezasından başlayıp ağırlaşan cezalar verilebilir. İyi günler.

 144. 07 Kasım 2018 - 13:57 | #144

  Hamza :

  Hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim güvenlik kartım 21-02-2019 tarihinde doluyor eylül ayında kursa başvuru yaptım atislara gittim araliktaki sınava girecektim fakat sınav harcını yataçağını kurs bildirmedi günü geçmiş herşeyi kurs hallediyordu şimdi yasa çıktı siz yatıracaktınız msj çektik diyorlar fakat numarayı yanlış yazdıkları ortaya çıktı benim sınav 2019 Şubat başı gibi olacakmış yetişirmi 21-02-2019

  Sınav ücretlerini kursiyerler yatıracak diye yasa çıkmadı. Yapılan ihmali olmayan yasalara yüklemek garip olmuş. Sınav ücretleri, kursiyerler tarafından bankaya yatırılıp dekontları, sınavdan yaklaşık 4-5 hafta önce kursa teslim edilmelidir. Eğer kadrolu memursanız ve kurs ücretinizi kurumunuz ödüyorsa sınav ücretinin dahil olup olmadığına göre bu mesuliyet değişir. Eğer sınav ücreti dahilse kursunuzun bunu sizin adınıza yatırması veya şahsen yatırmanız için size bir şekilde ulaşması gerekirdi. 2019 sınav takvimi henüz açıklanmadı, ilk sınavın Ocak sonu, Şubat başı yapılması bekleniyor. Ancak aynı yıl yapılacak yerel seçimler, takvimi etkileyebilir. Şubat başında sınav olsa bile yenileme sonuçlarının üç hafta sonra açıklanması, sertifika onayı vb. nedenle zaman geçeceğinden kimlik bitiş tarihinden önce yenileme yaptığınızı emniyetten alacağınız yazı veya kimlikle belgelemeniz zor görünüyor. İşlem süreleri illere göre değiştiği için bu konularda kursunuzdan bilgi almanız gerekir. İyi günler.

 145. 08 Kasım 2018 - 13:55 | #145

  Fikret döner :

  Hocam hayırlı günler.hocam ben 2013 yılında silahsız sertifika aldım.sertifika kaç yıldır köşede tozlu duruyor.şimdi güvenlik işi yapmak istiyorum…sertifikayı yenilemekmi lazım sınava falan girecekmiyim..vereceğiniz cevap için şimdiden çok teşekkürler kolay gelsin…

  Sertifikanın beş yıl geçerlilik süresi dolduğu için yenileme eğitimi aldıktan sonra başvuru yapmanız mümkün. İlinizde bulunan kurslardan birine kayıt olup eğitim alabilirsiniz. Daha önce kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus rapor-vergi masrafınız olur. Sınavlara katılmak kaydıyla yenilemede kalma-geçme yok. Yapılacak işlemler, hazırlanacak belgeler vb. hususlarda detaylar illere göre değiştiği için kursunuzun yönlendireceği şekilde hareket etmeniz gerekir. İyi günler.

 146. 12 Kasım 2018 - 15:33 | #146

  fethi :

  selamun aleyküm hocam.benim kimlik kartım 02.02.2019 bitiyor süresi bende şuan güvenlik işinde çalışıyorum 02.11.2018 de sınavım var şubat ayına kadar sertifikamı alabilirmiyim yani sertifikam aktif olurmu.

  Sertifika onay süreleri ve emniyete başvuru işlemleri illere göre değiştiği için bu sorunuza sadece kursunuzdan cevap alabilirsiniz. Ankara’da yenilemeden başvuranlara kimlik kartı hemen veriliyor. 02.12.2018 yenileme sonuçları 21.12.2018′de açıklanacak. Kursunuzla görüşüp sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihe göre randevuyu erken ayarlamak lehinize olur. İyi günler.

 147. 13 Kasım 2018 - 08:23 | #147

  fethi :

  @A.GÜLŞEN
  kısa bi sorum daha olucak hocam peki sertifikam çıkarsa kartımı beklemeden çalışabilirmiyim

  Diğer yorumun cevabında da belirttiğim gibi işlemler illere göre değişir. İlinizde başvuruda belge verilip verilmediğini sadece kursunuz bilir. Normal koşullarda kursiyerlerin öncelikle kurslarına danışmaları, aynı ilde olmaları nedeniyle işlerini çabuklaştırır. İyi günler.

 148. 13 Kasım 2018 - 08:26 | #148

  Fatih :

  Merhaba sayın yetkili 19.03.2019 tarihinde güvenlik kimlik kartımın süresi doluyor ve ben çalışmaya devam ediyorum bugün itibarı ile kursa başvuru yaptım şubat ayında yenileme sınavına giricekmişim bu konu işimle ilgili problem olur mu

  19.03.2019′a kadar kimlik yenileme başvurusunu yaptığınıza dair belge almanız halinde işinizle ilgili sorun olmaz. 2019 sınav takvimi henüz açıklanmadı. Sertifika-kimlik onay süreleri, istenen belgeler vb. bir çok detay illere göre değiştiği için kursunuzun yönlendireceği şekilde hareket etmeniz gerekir. Sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almanız zaman kazandırır. Ankara’da yenileme başvurusu yapanlara iş konusunda mağduriyet yaşamamaları için kimlik kartları hemen veriliyor. İlinizdeki durumu kursunuz bilir. İyi günler.

 149. 21 Kasım 2018 - 16:44 | #149

  ceren :

  Merhaba ben güvenlik kartımı almıştım ama iş bulamadığım için o aralar çalışmamıştım. ve baktım süresi dolmuş ne yapmam gerek şuan

  Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınav tarihinden itibaren beş yıl geçerli yeni kimlik alabilirsiniz. Bunun için ilinizdeki kurslardan birine kayıt olmanız gerekir. 2019 sınav takvimi henüz belli değil ama eğitim alma açısından sıkıntı yok. Eğitimden sonra kimlik başvurusunda istenen belgeler, yapılacak işlemler illere göre farklılık gösterebildiği için kursunuzun yönlendireceği şekilde hareket etmeniz uygun olur. Yenilemede sınavlara katılma kaydıyla kalma-geçme yok, kimliğiniz olduğu için rapor-vergi masrafınız da yok. İyi günler.

 150. 21 Kasım 2018 - 16:47 | #150

  Mehmet :

  Merhaba hocam benim sorum şu ben 2010 da kaçak sigara satmaktan
  5 ay hagb karararı verildi beş yıl denetim sürem bitti ayrıca o kararı o tarihler
  de yargıtaya beraat etmek için yargıtaya göndermiştim ama ondan sonra
  hiç arkasına düşmedim.Şimdi e devletten arşiv kaydı ve sabıka kaydı
  sorgulaması yaptığımda arşiv kaydı yoktur,adli sicil kaydı yoktur
  yazıyor.Polisler kimlik kontrolünde gbt ye bakınca hiç bi şey demeyip kimligimi
  veriyorlar.Ben 2008 de çıkarıp hiç çalışmadığım ögg kimliğimi yenilerken,
  acaba güvenlik şubeye mahkeme kararını götürmem gerekir mi

  Polislerin GBT kontrolünde bir şey dememeleri kayıt olmadığı anlamına gelmez. Ayrıca adli sicilde görünmemesi de özel güvenlik açısından anlam ifade etmez. Başvurularda GBT arşivine bakıldığı için davanın kaydı mutlaka görünür. Dolayısıyla o davanın son durumunu gösterir belgeyi başvuru evrakınıza eklemeniz gerekir. Bu belge eksik olursa soruşturmanız tamamlanmaz, bekletilir. İyi günler.

 151. 21 Kasım 2018 - 16:48 | #151

  hösün :

  hocam sınavı filan geçtim sertifikayı aldım kimlik basimi suan kapatilmis nezaman açılacak bi bilgi verininiz saygilar

  Yenileme veya temelden başvurularda eski tip kartlar, yeni bilgilerle tanzim edilip veriliyor. Yeni tip kimlik kartı basımının yapılmaması, başvuranlara kimli verilmesine engel değil. Yeni tip kimlik kartlarının basımı ile ilgili henüz bilgi yok. İyi günler.

 152. 21 Kasım 2018 - 16:52 | #152

  Bedir :

  Mrb benim güvenlik kimlik kartımın süresi 2015 te doldu ve aldiktan sonra hiç calışmadım süresi doluncada yenilemeye başvurmadım simdi tekrar yenilemek istiyorum başvurabilirmiyim yoksa iptal mi olmuştur

  Kimlik kartının süresinin dolması kişi açısından hak kaybı yaratmaz. Yenileme eğitimi alıp gireceği sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süre başlar. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olup 2019′un ilk sınavına girecek şekilde eğitim alabilirsiniz. Daha önce kimliğiniz olduğu için rapor-vergi masrafınız yok. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme, puan barajı da yok. Kimlik başvuru işlemlerinde illere göre farklı uygulamalar olabildiği için sertifikayı aldıktan sonra kursunuzun yönlendireceği şekilde hareket etmeniz uygun olur. İyi günler.

 153. 21 Kasım 2018 - 17:05 | #153

  Mehmetsever :

  Merhaba sayin yetkili ben daha önce güvenlik belgesi almistim ve elimde sertifa olarak duruyor bunu kimlige cevirmedim ve bunun 5 yil suresi doldu bunun icin yenileme basvurusumu yapmam gerekli yoksa yeniden en bastan mi almam gerekli.
  Birde sınav tarihinden ne kadar bir zaman once basvuru kayit yaptirmam gerekli tesekkur ederim.

  Bir kez temel eğitim sertifikası alanların süre dolduktan sonra yenileme eğitimi alması yeterlidir. İlinizdeki kurslardan birine 2019′un ilk sınavına girecek şekilde eğitim almak üzerine kayıt olabilirsiniz. Gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Yenileme sınavlarına katılmak şartıyla kalma-geçme yok. Ancak daha önce kimlik almadığınız için bir defaya mahsus vergi-rapor masrafı gerektiğinden bilginiz olsun. Kimlik başvuru işlemlerinde illere göre değişiklik olabildiği için bu konuda kursunuzun yönlendireceği şekilde hareket etmeniz uygun olur. İyi günler.

 154. 24 Kasım 2018 - 07:38 | #154

  Emrah :

  Ben silahli ozel guvenlik kartimi 2013 yilinda aldim.2015 yilinda suresi doldu.yenilemek icin ne yapmam gerekiyor

  İlinizde bulunan kurslardan birine kayıt olup 2019′un ilk sınavına girecek şekilde eğitim alabilirsiniz. Kartınız olduğuna göre rapor-vergi masrafınız yok. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme-not barajı da yok. Kart başvuru aşamasında işlemler illere göre farklılık gösterebildiği için kursunuzdan alacağınız bilgiye göre hareket etmeniz zaman kazandırır. İyi günler.

 155. 26 Kasım 2018 - 17:16 | #155

  ali :

  Merhaba Kimlik süresi 25.10.2018 de doldu yenileme eğitimini aldım yeni sertifika çıkış tarihi 03.09.2018 fakat emniyete yeni evrakları teslim tarihim 16.11.2018 bu durumda çalışmama engel teşkil edecek durum var mıdır ?

  Halen özel güvenlik olarak çalışıyorsanız 25.10.2018 tarihi itibariyle kimlik müracaatını yapmış olduğunuzu belgelemeniz gerekirdi. Yenileme işlemlerinde sertifika tarihi değil, özel güvenlik şubeye kimlik için başvuru yapılan tarih itibariyle alınacak belge veya kimlik dikkate alınır. Kimlik süresi dolduktan sonraki dönemde çalışmıyorsanız sorun yok. İyi günler.

 156. 27 Kasım 2018 - 08:38 | #156

  hösün :

  hocam emniyete gittim polis arkadaslar dio daha kimlik basmi acilmadi nezaman acilicak sizin bilginiz vardir

  Emniyetin net cevaplayamadığı soruyu bizim bilmemiz imkansız. Yeni kimliklerle ilgili henüz bir gelişme yok bildiğim kadarıyla. Ancak çalışanlar açısından bunun önemi yok, eski-yeni tip olması fark etmez. Öemli olan kimliğin üzerinde yazan süredir. İyi günler.

 157. 29 Kasım 2018 - 08:07 | #157

  Burhan sevimli :

  Hocam benim kimlik sürem 08.05.2019 da bitiyor kursa yazıldım ocak ayında olur tam tarihi belli degil dediler silahli iş yeri bana forma imzalattı günü gectigi taktirde iş feshi yetişememe gibi bi sansi varmı sizce yetisirmi ocakta
  girsem mayısa kadar

  Sertifika-kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu konuda sadece kursunuzdan doğru bilgi alabilirsiniz. Yenileme sonuçları sınavdan üç hafta sonra açıklanır. Sertifikayı alacağınız yaklaşık zamanı ve ilinizde istenen belgeleri kursunuzdan öğrenip randevuyu buna uygun almak zaman kazandırır. Ankara’da yenilemeden başvuru yapanlara kimlikleri hemen veriliyor. İlinizdeki durumu da kursunuz bilir. Yılın ilk sınavı genelde Şubat ayında yapıldığı için işlemleri erken yaparsanız yetişirsiniz gibi görünüyor. İyi günler.

 158. 30 Kasım 2018 - 07:45 | #158

  Burhan sevimli :

  Hocam adanada calisiyorm kimlik 08.05.2019 da bitiyor. 2019 şubat ayindaki sinava girecem 2 ay zaman kaliyor sertifikayi güvenlik şubeye verir vermez kimlik yerine geçici belge veriyolar sorusturma bitesiye kadar.. mart ayında secimlerde olabilir yılbaşınıda sayarsak kimlik suresine yetistirebilirmiyim

  Diğer yorumda da belirttiğim gibi işlem süreleri illere göre değiştiği için bu konuda sadece kursunuzdan doğru bilgi almanız mümkün. Adana’daki işlem sürelerini gerçekten bilmiyorum. Seçim tarihi önceden belli olduğuna göre sınav takvimi planlamasında dikkate alınacaktır. İyi günler.

 159. 03 Aralık 2018 - 08:13 | #159

  Bahri :

  Güvenlik sertifikamın süresinin dolmasına 2 ay kaldibu süre dolmadan yenileye bilirmiyim

  Özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilmek için arada boşluk olmadan kimlik süresinin devam zorunludur. Bu nedenle sürenin bitmesini beklemeden aradan boşluk olmayacak şekilde girilecek sınavın hesap edilmesi gerekir. Özel güvenlik olarak çalışmayanlar açısından sorun yok. 2019 sınav takvimi henüz belli olmasa da ilk sınavın Şubat 2019′da olacağı tahmin ediliyor. Bu sınava girecek şekilde eğitim almak için en geç Aralık ayı ortasına kadar ilinizdeki kurslardan birine kayıt olmanız gerekir. İyi günler.

 160. 04 Aralık 2018 - 08:15 | #160

  Emre güney :

  Hocam konyadan yazıyorum 12.12.2018 de kimlik sürem doluyor dun yenileme sınavina katıldım calismaya devam etmek için napmaliyim

  Halen özel güvenlik olarak çalışan biri için geç kalmışsınız maalesef. Alacağınız sertifika her ne kadar 02.12.2018′den itibaren geçerli çıkacak olsa da işyerleri kimlik süresi bittiği gün itibariyle yeni kimlik için başvuru yapıldığına dair belgeyi istiyorlar. Bunun için tazminatı yananlar var maalesef. Girdiğiniz sınavın sonuçları 21.12.2018′de açıklanacak. Sertifika onay süreleri ve yenileme başvuru işlemleri illere göre değiştiği için bu konuda sadece kursunuz size doğru bilgi verebilir. Sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi öğrenip başvuru randevusunu erken almak zaman kazandırır. Sürenin bitiminden belgeyi alana kadarki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirme konusunu da işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.