Yenileme Eğitimi Alanların Kimlik Müracaatı İçin Hazırlaması Gereken Belgeler

28 Nisan 2010 tarihinde yayinlandi

 

Yenileme eğitimi alanlar için  aşağıda hazırlanması gereken belgelerin listesi Ankara için sırasıyla  verilmiştir. Belgelerin detaylarıyla ilgili bilgilere  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler  ulaşabilirsiniz.

 

 

 

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI YENİLEME BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER 

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Yenileme Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet Fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.)

4.  1 Adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu:  (İmzalı-Biri fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

6.  4 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Fotoğraf : Arka fon beyaz, açık renk kıyafetli, son altı aya ait, ön cepheden çekilmiş

7.  Eski Kimlik Kartı : Aslı ve fotokopisi

8.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

9. Kimlik Harcı Dekontu : Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

 

.

 

 

Bu yazı bugün : 112, toplamda : 286855 kişi tarafından okundu.

 1. 12 Ocak 2017 - 14:48 | #1

  Kadir :

  Hocam iyi günler kimlik yenileme işleminde 520 tl harç yatırılıyor mu yoksa ilk defa kimlik kartı alacaklar için geçerli mi?

  Kimlik kartı olanların yenilemesinde vergi-rapor istenmez. İyi günler.

 2. 01 Haziran 2017 - 13:27 | #2

  Ahmet karahan :

  Özel güvenlik kimlik kartı yenilemede yakin akrabalarimizin(anne kardes vb)kisilerin ev adresleri gerekiyor mu acaba

  Anne babadan ayrı evde ikamet ediyorsanız onların adres hanesine sadece il adı yazmanız da yeterli olur. İyi günler.

 3. 24 Ekim 2017 - 19:09 | #3

  Murat :

  1 yıl kaldı askerlik tecilimin bitmesine ve güvenlik kart sürem 2018 nisan ayında bitiyor başvurduğum zaman kartımi yenilerlermi.

  Yoklama kaçağı olarak aranmıyorsanız yenilemeniz mümkün, askerlik yapma şartı yok çünkü. İyi günler.

 4. 15 Ocak 2018 - 11:45 | #4

  Mehmet :

  Merhaba hocam aralık ayında tüm evraklarimi teslim ettim iki gün önce msj geldi yenileme başvurusunun onaylandığı eski kimlik kartimi geturmem gerektiği yazıyo. Fakat eski kimlik kartimi bulamıyorum bu sorun olur mu yada ne yapmam gerekir şimdiden teşekkür ederim

  Eski kimlik kartınızın kaybolduğuna dair dilekçe mi isterler, karakola kayıp başvurusu yaptığınıza dair belge mi isterler bilemiyorum. Bu işler, illere göre değiştiği için kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. Ankara’da karakol başvurusu isteniyor. İyi günler.

 5. 29 Ocak 2018 - 14:59 | #5

  TAYLAN :

  benim ikametkahım artvin hopada ama ben antalya kemerde çalışıyorum kimliğim eski antalya emniyet müdürlüğüne kimlik yenilemek için başvuru yapabilşomuyum antalyada çalıştığım için gidemiyorum artvine burdan emniyet müdürlüğünden kimlik yenileme işlemi yapabiliyomuyum ayrıca kimliğimin geçerlilik süresi 11.2019 sona erecek

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden şahsen yapılabilir. Siz gidemiyorsanız ikamet kaydınızı bulunduğunuz ile aldırmanız gerekir. İyi günler.

 6. 31 Ocak 2018 - 09:37 | #6

  Murat :

  Benim eski kimliğinin süresi 9. aya kadar var yenileme eğitimine girmem şart mı süresi olduğu için yukarıdaki evraklarla birlikte versem kimlik süresini uzatmayı sonra düşünüyorum

  Özel güvenlik olarak çalışıyorsanız veya kimliğinizin işlerliği devam etsin istiyorsanız yenileme eğitimi almanız gerekir. Yenileme sertifikası olmadan yukarıdaki belgeleri tamamlayamazsınız zaten. Kimlikte yazan süre dolmadan yeni kimlik elinizde olacak şekilde eğitim almanız gerekir. İlinizde sertifika-kimlik onay sürelerini öğrenip ona göre uygun tarihli sınava girebilirsiniz. Kimlik başvurusunda diplomanın aslı görülerek sureti kabul edilir. İyi günler.

 7. 09 Şubat 2018 - 12:12 | #7

  mesut :

  hocam ıyı gunler ben sey soracaktım ben aralıkta yenıleyecem kartımı bankaya para yatırdım ama tasındık 3.4 ayı gectı makbuzu kaybettım tekrardan para yatırmam gerekıyormu

  Aralık’taki yenileme için şimdiden ne parası yatırdınız bilemedim. Ancak hangi bankaya yatırdıysanız oradan dekontun suretini alabilirsiniz, sanırım tekrar yatırmanıza gerek yok. İyi günler.

 8. 21 Şubat 2018 - 13:35 | #8

  Faruk Behyaz :

  Merhabalar hocam iyi günler diliyorum… 2 tane arşiv araştırma formu isteniyor … 1 tanesi fotoğraflı olacak yazıyor… peki bu fotoğrafı da bilgisayar ortamından tarattırarak mı yerleştirmemiz gerekiyor… yoksa direkt olarak elimiz ile yapıştırmalı mıyız ? şimdiden teşekkür ederim… saygılar…

  Ankara’da taratmaya gerek kalmadan yapıştırmak yeterli, bulunduğunuz ilde farklı bir durum var mı bilemiyorum. Garanti olması açısından bir de kursunuza sorsanız uygun olur sanırım. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.