Yenileme Eğitimi Alanların Kimlik Müracaatı İçin Hazırlaması Gereken Belgeler

28 Nisan 2010 tarihinde yayinlandi

 

Yenileme eğitimi alanlar için  aşağıda hazırlanması gereken belgelerin listesi Ankara için sırasıyla  verilmiştir. Belgelerin detaylarıyla ilgili bilgilere  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler  ulaşabilirsiniz.

 

 

 

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI YENİLEME BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER 

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Yenileme Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet Fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.)

4.  1 Adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu:  (İmzalı-Biri fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

6.  4 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Fotoğraf : Arka fon beyaz, açık renk kıyafetli, son altı aya ait, ön cepheden çekilmiş

7.  Eski Kimlik Kartı : Aslı ve fotokopisi

8.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

9. Kimlik Harcı Dekontu : Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

 

.

 

 

Bu yazı bugün : 34, toplamda : 195129 kişi tarafından okundu.

 1. 15 Nisan 2016 - 16:01 | #1

  aytug :

  Meraba iyi gunler size su sekilde bi sorum olcakdi kendim ozel guvenlik gorevlisi olarak suan aktif olarak calismakdayim 27 mart 2016 tarihindeki yenileme sinavina girdim sinav sonuclari aciklanmadan veya sertirifikam cikmadan zaman kazanma amaci ile guvenlik sorusturmami daha onceden yaptirabilirmiyim formu doldurup basvuru yaptigimda bu islem kimligim cikmasina hiz kazandirirmi acaba simdiden tesekker ederim

  Huawei Mobile’den gönderildi

  Yenileme sonuçları bugün açıklandı. Sertifika onayı zaman alabilir diyorsanız başvuruyu yapabilirsiniz. Ancak sınav sonuçları belli olduğu için emniyet sertifikayı da isteyebilir, bilginiz olsun. İyi günler.

 2. 18 Nisan 2016 - 16:46 | #2

  firat :

  27 marttaki özel güvenlik yenileme sınavına girdim sonuçlar açıklandı bundan sonra ne yapmamiz lazım ne evraklar topluyacaz bide yeni güvenlik kartını mi verecekler

  Kursunuzdan sertifikayı alırken yapacaklarınız hakkında bilgi verilecektir. Belgeler illere göre değişebildiği için en doğru bilgiyi ancak kursunuz verebilir. Soruşturma evrakını teslim ederken de ne kadar zamanda onaylanacağını öğrenmenizi tavsiye ederim.

 3. 20 Nisan 2016 - 10:33 | #3

  Sevgi :

  Merhaba hocam ben 27 martta ki yenileme sınavına girdim kurs sertifikanin 27 nisanda hazır olacağını söyledi sertifika ve diger evraklari emniyete teslim ettiğimde calismaya devam edebilir miyim şu anda ızinliyim bu süreci izinle geçiyorum

  Çalışmaya devam edebilmek için normal şartlarda soruşturmanın tamamlanmış olması gerekir. Bunun için başvuruyu erken yaptıysanız lehinize olur. İyi günler.

 4. 21 Nisan 2016 - 15:21 | #4

  Ilknur :

  Slm yenileme dosyamizi emniyete teslim ettiğimizde yeni kimlik kartını hemen veriyorlar mi?

  Yeni kimlik kartı, soruşturma bittikten sonra verilir. İyi günler.

 5. 26 Nisan 2016 - 16:22 | #5

  Ilknur :

  Meraba hocam şu anda aktif olarak çalışıyorum 27 marttaki sınava girdim kimligimin süresi 24 nisanda bitiyor kurdum sertifikanin 27 nisanda hazır olacağını söyledi sertifikayi aldıktan sonra calismaya devam edebilirmiyim yoksa kimliğin çıkmasınıbeklemem gerekiyor mu?şimdiden teşekkürler

  Normal şartlarda 24.04.2016 itibariyle soruşturma dahil tüm işlemlerinizin bitmiş olması gerekirdi. Halen özel güvenlik olarak çalışan birinin yenilemeyi bu kadar geciktirmesi halinde işini riske atmamak açısından soruşturmayı erken başlatması uygun olur. Durumu kursunuza bildirseydiniz yardımcı olup yol gösterirlerdi sanırım. Şu halde soruşturma bitmeden çalıştırarak işyerinizin maddi ceza alması ihtimali olduğundan bunu göze alp almamak işyerinizin inisiyatifine kalmış bir durum. Sertifikaya sınav tarihinin yazılması lehinize olabilir. Sertifika çıkınca işyerinize de fotokopi vermenizi, soruşturmaya gecikmeden başvurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 26 Nisan 2016 - 16:22 | #6

  Şahabettin :

  Merhaba ben 2 3 ay önce evrakları tamamladım randevu aldım fakat teslim etmeye gidemedim sorum su evrakların belirli bir tarihi geçerlilik suresi varmı ayni evrakları tekrar verebilirmiyim

  Dilekçe vb. belgeler üzerindeki tarihleri güncellemeniz yararlı olur. İyi günler.

 7. 30 Nisan 2016 - 12:31 | #7

  Bahadır :

  Merhaba hocam bu hazırlanması geren evreaklar listesindeki dilekçe tam olarak nedir bir örneği varmı ve bu dilekçede muhtar onaylımı olacak kolay gelsin

  Dilekçe, sizin adınıza olacağı için onay istenmez. Yenileme kimlik kartı da yazdırmanız gerektiğinden bu belgeler için kursunuza danışmanız doğru olur. İyi günler.

 8. 20 Mayıs 2016 - 10:24 | #8

  uğur :

  merhaba yenileme içim sertifika aslı isteniyor fakat bende yok çalıştığımız yerde mi yoksa kurs aldığımız yerde mi? iyi günler

  Yenileme kimlik başvurusu ise sertifikayı kursunuzdan, işyerinize verdiyseniz oradan almanız gerekir. İyi günler.

 9. 03 Haziran 2016 - 15:39 | #9

  levent :

  hocam silahsız yenılemede emnyete ne evrak vercez

  Ankara için evrak listesi yukarıda var. İllere göre değiştiği için başka şehirdeyseniz kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 10. 23 Haziran 2016 - 09:36 | #10

  Erdem :

  Hocam 12.07.2018 ö.g.g kimlik kartin suresi doluyor hakkimda ertelenmis 5 yil ceza vardi arsif sorusturmasindan bisey cikmadi karti aldim ancak 2015 agustos ayinda hasta durumundan dolayi alkollu arac kullanmak zorunda kaldim adli ve idari para cezasi odedim 5 yil icinde bu olay oldugu icin erteleme bozuldu o ertelemedende para cezasi geldi ancak adli sicil kaydimda adli sicili vardir diye cikiyor bu durum yenilemeye engelmidir…saygilar

  Yan sütunda Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz bölümünü incelemenizi tavsiye ederim. Ertelenmiş cezaya neden olan suç, ceza süresi vb. detaylara göre sonuç değişir. Yenileme eğitiminden önce o mahkeme kararı ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 11. 29 Haziran 2016 - 11:49 | #11

  Ali :

  Merhaba Ankara’da ikamet ediyorum.Kızılay’da bu evrakları nerede yaptırırım.
  Kolay gelsin

  Ankara’da olduğunuza göre kursunuza sorsanız iyi olur, muhtemelen çalıştıkları bir yer vardır. Biz, İnkılâp-2 Sokak 22/7′de bulunan Karizma Matbaasına yönlendiriyoruz. İyi günler.

 12. 16 Temmuz 2016 - 13:55 | #12

  Adem :

  Merhaba hocam tüm evrakları tam ve eksiksiz hazırlayıp astiye sabah 6 da yola çıktım taşra 7.30 da astiye geldim ve onca zorluklarla maddi ve manevi zor izin aldım geldim ve bana dedikleri geç kaldın 70 dosyadan sonra alim yokmuş bizim suçum ne hocam ogg olmamizmi bede artık şirketi arayip yıllık izine çıkacağım yatak ve yorgan aşti de evrak teslim tatili yapacam hocam iyi günler yazık çok yazık buna bi çare hocam saygilar

  Daha önce günde 80 kişi alınıyordu, 70′e düşmüş demek ki. Siteminizde çok haklısınız, büyükşehirde ulaşım hem zaman, hem de maddi masraf gerektiriyor. Emniyet personelinin ek görevleri nedeniyle yeterli sayıda görevli bulunduramadığı gibi bir durum var sanırım. Ortalık böyle karışıkken özel güvenliğin işlemlerine ne derece öncelik tanınır bilemiyorum. İyi günler dilerim.

 13. 23 Temmuz 2016 - 14:49 | #13

  Security :

  Merhabalar arkadaşlar ben özel güvenlik sertifikası aldım şimdi güvenlik kimlik müracatı yapcam ama sertifikada kızlık soyadım duruyor nasıl evraklar hasırlamam gerek acaba bilgisi olan varmı

  Kimlik başvuru evrakına evlenme cüzdanının ilgili sayfa fotokopilerini ekleyiniz. Hazırlamanız gereken evraklarla ilgili bilgiyi illere göre değiştiği için kursunuzdan sormanız gerekir. İyi günler.

 14. 23 Temmuz 2016 - 14:53 | #14

  Erkan :

  Benim bir sorum olacak.çalıştığım yer bizi izin zamanları aynı kurumun başka birimine/binasına göreve gönderiyor.gitmek istemesekte karşıda gelemiyoruz.bu kanunimi bizi ilçe ilçe dolaştırmaları.yılın son altı ayı hep böyle geçiyor bizde.senelerdir.

  Şirketiniz il dışında görevlendirme için özel güvenlik komisyonundan izin aldı ise uymanız gerekir. İzin yoksa şirketiniz için sorun olur. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine bildirebilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster