Yenileme Eğitimi Alanların Kimlik Müracaatı İçin Hazırlaması Gereken Belgeler

28 Nisan 2010 tarihinde yayinlandi

 

Yenileme eğitimi alanlar için  aşağıda hazırlanması gereken belgelerin listesi Ankara için sırasıyla  verilmiştir. Belgelerin detaylarıyla ilgili bilgilere  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler  ulaşabilirsiniz.

ANKARA DIŞINDAKİ İLLERDEN BAŞVURANLAR BELGE DETAYLARINI KURS MERKEZLERİNDEN ÖĞRENMELİDİRLER.

 

 

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI YENİLEME BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER 

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

1. Doldurulmuş ve imzalanmış yeni kimlik kartı (Tarih bölümleri boş olacak- sadece Ankara’dan başvuranlar için)

2. Eski özel güvenlik kimlik kartının fotokopisi

3. Dilekçe (tarih ve imzalı)

4. Arşiv araştırma formu (imzalı ve fotoğraflı 2 Adet, TC kimlik numarası yazılmış)

5. TC kimlik numarasını gösterir herhangi bir resmi belge

6. Sertifika aslı (kendiniz için mutlaka fotokopi alınız)

7. Vesikalık fotoğraf (2 adet)        

 

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

 

Diploma fotokopisi (noter onaylı veya kendi okulundan “Aslı Gibidir” onaylı) Ankara’dan eski ÖGG kimliğini aynen yenileyenler için (Örneğin; silahlı/silahlı, silahsız/silahsız şeklinde) diploma istenmiyor.

   

 NOT : Yukarıdaki belgeleri MAVİ PLASTİK BİR DOSYA içine sırasıyla yerleştirip AŞTİ içerisinde bulunan Öz.Güv.Ş.Md.lüğüne, BİZZAT vermeniz gerekmektedir.

 

Bu yazı bugün : 70, toplamda : 140962 kişi tarafından okundu.

 1. 28 Mayıs 2014 - 08:37 | #1

  ilyas :

  yenileme egitimi girdim kartımı şubedenmi yoksa emniyet gvn şubesindenmi alacagım

  Kimlik soruşturması için ikamet edilen ilin il emniyeti (veya jandarma) özel güvenlik şubesine başvurmak gerekir. Soruşturma sonunda da oradan teslim alınır. İyi günler.

 2. 28 Mayıs 2014 - 08:37 | #2

  şenet :

  Hocam benım kartıöın süresi mart ta doldu.yenıleme sınavına girdim sertıfıkamı aldım ama yenıleme için emnıyete henuz gıtmedım.haziranda gitcem.ne gıbı sorunlar cıkar.halen ögg olarak çalışıyorum.

  Kimlik süreniz dolduğu için başvuruyu ertelememeniz gerekir. Her ne kadar eğitim alsanız da çalışmanız ancak soruşturmanın tamamlanması ile mümkün çünkü. İyi günler.

 3. 28 Mayıs 2014 - 08:42 | #3

  serkan karakaş :

  merhaba hocam ben suan halen calışmaktayım ve sılahsız yenıleme için mayısdaki sınavı kaçırdım sınav ne zman ve kartım 03.07.2014 tarıhnde bıtıyor çalışamıyacakmıyım bır caresı yok mu belge tarzı bır sey alma ihtımalim var mı bıde sınavlarda geçme kalma varmı yok mu sınav dan ne kadar sonra kartı alabılirim tesekkurler

  25 Mayıs sınavı ile sonraki arasında zaten oldukça uzun bir süre vardı. Seçim nedeniyle iki hafta da ertelenip 31.08.2014′e alınınca daha da açıldı. Temmuz’dan önce yenileme eğitimi alıp sertifika hariç diğer belgelerle bulunduğunuz il emniyetine soruşturmayı başlatmak için başvurabilirsiniz. Bu başvuruya yasal engel yok ama işleri karıştırdığı için pek uygulanmıyor. Dolayısıyla durumu uygun bir dille anlatıp yardım istemenizi tavsiye ederim. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. İyi günler.

 4. 28 Mayıs 2014 - 08:45 | #4

  nly :

  kartımın süresi 11.11.2014de doluyor,en yakın yenileme sınavı ne zaman.şuanki kartım silahlı bunu silahsıza çevirmem mümkünmüdür,atışlara dahil olmak istemiyorum…

  Yenileme sonuçlarının geç açıklanması nedeniyle 31.08.2014 sınavına girecek şekilde eğitim almanızı tavsiye ederim. Silahlı kartı silahsız yenilemek için tek yapacağınız, kayıt olurken bunu kursunuza bildirmenizdir. Başka bir işlem yok, ileride “yenileme-silah” eğitimi alarak tekrar silahlıya geçmeniz de mümkün. İlk kimliğiniz silahlı olduğu için rapor da istenmez. İyi günler.

 5. 28 Mayıs 2014 - 08:46 | #5

  mustafa.a79 :

  25/12/2014 te suresi dolan silahsiz ogg kimligim icin ne zaman yenileme basvurusu yapmam gerekiyor.

  31.08.2014 ve 26.10.2014 sınavlarından size uygun olana girebilirsiniz. Her ikisinde de yeni sertifika süreniz 25.12.2014′den başlayacak şekilde yazılacağı için süre açısından zararınız olmaz. İyi günler.

 6. 28 Mayıs 2014 - 08:49 | #6

  ali gülsay :

  Hocam meraba benim güvenlik kartımın süresi doldu yenileme sınavına girdim ve 20.05.2014 tarihine emniyetten randevu aldım. 2009 yılında tahaüt ihlalinden hakkımda icra ceza davası açıldı duruşmaya katıldım borcumu ödeyeceğim dedim hakim bir ceza vermedi ve borcumu ödedim fakat edevlet ten girdiğimde dava hala gözüküyor fakat borcu yoktur evraklarımı aldım. Arşiv soruşturmasına dava yoktur u işaretledim güvenlik kimliğimi yenilemede bir sorun çıkarmı.kimliğim silahsız.

  Hakkınızdaki dava sonuçlanmış da olsa emniyet soruşturmasında görünür. Dolayısıyla bu davaya ilişkin evrakı da yenileme başvuru evrakınıza eklemenizi tavsiye ederim. Aksi halde işleminiz gecikebilir. Dava var/yok işareti mühim değil, değiştirebilirsiniz. Soruşturma esnasında davası olanlardan, buna ilişkin belge istenmesi zorunlu çünkü. İyi günler.

 7. 28 Mayıs 2014 - 08:52 | #7

  Osman Uğurlu :

  Merhaba hocam
  Ögg kimlik kartımı kaybettim yenilemek için gerekli evrakları hazırladım.
  Ancak ilgili karakoldan tutturduğum kayıp eşya formu ögg şube müdürlüğünün
  ekranında görünmediği için evraklarımı veremedim.
  Kayıp eşya formunu karakoldan tutturalı 8 gün oldu ne zaman ögg şube müdürlüğü bunu görebilir ve neden bukadar uzun sürüyor.
  şimdiden teşekkür ederim.

  Belirttiğiniz işlemin ne kadar süreceğini bilemiyorum. Ancak özel güvenliklerin kimliksiz çalışması mümkün olmadığından kayıp/yıpranma nedeniyle başvuranlara yeni kimlik çıkana kadar geçerli bir yazı verildiğini biliyorum. İyi günler.

 8. sedat
  03 Haziran 2014 - 11:14 | #8

  toprağam sen gec kalmışın mayıs sınavına girmen gerekirdi çünkü bi sonraki sınav 31 ağustosta ve kimlik süren dolana kadar soruşturma dahil işlemlerin bitmesi lazım yoksa kimlik süren bittimi güvenlik olarak çalışamazsın. yani sen hemen kursa yazılsan 31 ağustos sınavına girersin 30 35 gün sonra sertifika alırsın teslim edersin emniyete evrakları ve 30 40 günde soruşturma sürer yani aşağı yukarı kasım sonuna ancak biter senin işin 8. ayda bitiyo demişsin 8. aydan sonra güvenlik olarak çalışamazsın çünkü kanunda kimlik süresi bitimine en az 6 en çok 1 yıl kala yenleme yapman gerekiyo… çalışıp çalışmaman şirkete kalmış eger tespit edilirse cezası var tavsiyem hemen bi kursa yazıl eger ikamet ettiğin ilde mümkünse sertifika olmadan diğer evraklarla emniyete özel güvenlik şubeye soruşturma için başvur en azından 1 ay karın olur.. @vedat arslan

 9. 03 Haziran 2014 - 17:03 | #9

  turabi zengin :

  hocam 16 mayısta bütün evraklarımı izmir narlıdere özel güvenlik şubeye teslim ettim 23 mayıs cuma günü bir sivil polis soruşturma için eve geldi evlimisin adresin bumu annenle mi yaşıyosun nerde çalışıyosun v.s sorular sorup gitti soruşturmam ne zaman biter kimlik süresi bitti bitecek 1 hafta falan kaldı çalışmamda sıkıntı olurmu şirket bişey olmaz dedi ama sabıka kaydı v.s hicbir sıkıntı yok tertemiz sicilim…. tesekkurler saygılar

  Kimlik soruşturması yapıldığına göre işlemleriniz tamamlanmak üzere demektir. İşyeriniz de sıkıntı olmaz dediğine göre endişelenecek bir şey yok, içiniz rahat olsun. İyi günler.

 10. 03 Haziran 2014 - 17:08 | #10

  ilyas :

  iyi günler benim yenilemede sertifikasında eski soy ismim görünüyor soy ismim mahkeme kararıyla deyiştirmiştim ögg kartımda ise daha önce soy isim deyiştirmesi için ögg şube müdürlügünde müracatta bulunmuştum şimdi ise sertifikada eski soy isim görünüyor çalışmamda herhangi bir problem yaşanırmı

  Sertifikaları kurslar hazırlar. Yeni nüfus cüzdanınızı verdiğiniz halde, eski soyisminizi yazılmışsa bunun sorumlusu kursunuzdur. Kimlik başvurusunda mahkeme kararından bir fotokopi eklemenizde yarar var. Kimliğinizi de yeni soyisminize göre yazdırırsınız. Kimlikte doğru olması yeterlidir. İyi günler.

 11. 03 Haziran 2014 - 17:28 | #11

  vedat arslan :

  hocam mrb benim özel güvenlik kimlik yenileme tarihi 8ci ayda yani daha 2 ay var ben şimdiden kimlik yenilemesi için başvuru yapsam benim için bi sorun veya sıkıntı olurmu acaba.. şimdiden teşekkür edrm.

  Sedat Bey, sorunuzu cevaplamış ama kısaca ben de yazayım. Yorumunuzdan başvuruyu erken yaptığınızı düşündüğünüz anlaşılıyor. Oysa geç kalmışsınız. Halen özel güvenlik olarak çalışıyorsanız süreniz dolmadan önce kimlik soruşturması dahil tüm işlemlerin tamamlanmış olması gerekirdi. 31 Ağustos 2014′de yapılacak sınava girebilmeniz için kursunuzun 01 Ağustos 2014′e kadar tamamlanmış olması gerekir. Yenileme eğitiminiz bitince bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine sertifika hariç diğer belgelerle başvurup kabul ettirme konusunu uygun bir dille anlatmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 12. 04 Haziran 2014 - 12:52 | #12

  emre :

  mrb hocam ben silahlı yenileme sınavına girdim gerekli evrakları şubeye verdim fakat sertifika ve fotokopisini şubedeki memur almadı sadece kaşe vurup bana geri verdi acaba almayı unuttu mu yoksa gerek olmadığı için mi almadı sertifikayı almadığı için süreyi uzatmazlar diye korkuyorum tekrar şubeye gidip sormama gerek var mı

  Sertifikayı almamalarının sizin açınızdan bir sıkıntısı olmaz. Sonuçta eğitim aldığınız tarihler, girdiğiniz sınav, notlarınız gibi tüm bilgiler emniyette var. İşlemleriniz başlamış olmalı, endişelenmenizi gerektirir bir durum yok. İyi günler.

 13. 09 Haziran 2014 - 07:10 | #13

  mustafa ali kınık :

  selam hocam mrb ben bi kamu kurumunda taşeron güvenlik olarak çalışıyorum kart yenilemede gec kaldım kartımın süresi gectikten 15 gün sonra sertifikamı aldım ve yaklaşık bir ay öncede evraklarımı izmir özel güvenlik şubeye verdim yani 2 hafta önce daha fazla belki eve polisler geldi soruşturma için soru sorup gittiler yani 45 gündür kimliksiz çalışmış oluyorum şirkette v.s kimse bişey demedi şimdi izndeyim evrakları verdiğim polis 1 ay sonra falan bi ara eger işlemler tamamlanırsa sana bi evrak vercez demişti.işlemlerin sorunsuz bittiğine yanilendiğine dair galiba daha aramadım ama ŞİMDİ BEN O EVRAĞI ALMAYA GİTTİĞİMDE VAY SEN NİYE ÇALIŞTIN KİMLİKSİZ DERLER Mİ VE Bİ SORUN ÇIKARMI YOKSA DENETLEME YAPAN POLİS AYRI (KİMLİKLİMİ UYGUN MU ONLARI KONTROL EDEN BİRİM) KİMLİK VEREN POLİS BİRİM AYRIMIDIR … ŞİRKETLE PAPAZ OLMAYIM SON DAKKADA..TESEKKUR EDER SAYGILAR SUNARIM… ŞİRKETİ DENETLEMİŞTİ POLİSLER AMA BENİM SÜRE DAHA BİTMEMİŞTİ OZAMAN HATTA BEN VARDIM BİRİMDE GELDİLER ÇOK İYİ İNSANLARDI BELGELERİ DOSYALARI KONTROL EDİP BİDE KAĞIT DOLDURUP GİTTİLER .

  Şansınız yaver gitmiş, kimlik süreniz dolduğunda denetleme olup durum tespit edilmemiş. Bundan sonra da geçmişe dönük sorun olmaz, endişelenmeyin. Belgenizi alıp gerekli işlemleri yapmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 14. 12 Haziran 2014 - 12:08 | #14

  alparslan :

  Hocam mrb silahlı kimlik sürem 03.07.2014 doluyor 25 Mayıs sınavına girdim sizinle konuyla ilgili yazıştıktan sonra kursama gidip sertifikam çıktıktan sonra soruşturma varmış diye sordum kursumda öyle birşey yok sertifika ve evraklarınızı teslim ettikten sonra herşey bitiyormuş dedi hocam durum böyle mi yoksa yönetmelik mi değişti değiştiyse ne zaman değişti tşk hocam

  Gerek temel gerekse yenileme eğitimi alanlar sertifika ve diğer belgelerle soruşturma için emniyet veya jandarmaya başvurur. Bu konu ile ilgili yasal değişiklik yok, eskiden nasılsa öyle devam ediyor. Soruşturma yapılmadan işlem tamamlanmaz. İyi günler.

 15. 18 Haziran 2014 - 07:53 | #15

  Erkan Sezer :

  Merhaba Kimlik kartı geçerlilik sürem: 25-12-2014 , 26 Ekimdeki sınava girsem süre dolmadan çalıştığım için kesin olarak yeni kimlik kartımı alabilirmiyim? saygılar

  Kimlik süresi dolmadan en fazla bir yıl, en az altı ay önce kursa başvurmak zorunlu olup eğitimi erken alanlar açısından zarar yok. Çünkü yeni sertifikaya bu durum dikkate alınarak geçerlilik süresi yazılıyor. Ayrıca sizin için 25.12.2014 tarihi, eğitim-sınav-soruşturma sürecinin tamamlanmış olması gereken tarih. Dolayısıyla imkanınız varsa 31.08.2014 sınavına girecek şekilde eğitim almanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 16. 18 Haziran 2014 - 08:19 | #16

  burcin özdemi :

  hocam merhaba dün izmir özel güv.şub. gittim 1 ay önce vermiştim evraklarımı soruşturman bitti dedi eski kimliği ve kimlğimi istedi soğuk mühür basılmış bi kağıttaki bilgileri doldurdu (isim soyisim kimlik numarası yenileme başvuru tarihi dosya numarası ve gecerlilik süresi)yazının sonunda 13.03.2019 a kadar gecerli olduğu yazıyo sertifikadada 6.5.2019 yazıyo polis aceba eski kimlikteki süreye göre mi yazdı yoksa gercekten gecerliliği 13.03.2019 a kadar mı.. çalışıyorum soran olmadı ama şirketten sorarlarsa ne diyim bi sorun olurmu denetlemelerde falan sonuçta imzalayan polisin hatası bende işim acele olduğu için alıp çııktım şimdi gördüm daha… eger ölmez sağ kalırsak 2018 in 7 ila 9.ayları arasında yenilerim nasıl olsa en fazla 1 yıl diyo yasa tesekkurler saygılar

  Yenileme eğitimleri ilk başladığında, sertifika ve kimlik sürelerinin ilk kart süresi dikkate alınarak yazılması geç eğitim alanların zararına bir durum yarattı. Örneğin; süresi dolduktan iki yıl sonra kurs gören birinin çalışabileceği süre üç yıl idi. Birleştirilmiş Genelge ile bu durum düzeltildi. Süresi dolmadan eğitim alanlara bitiş tarihi esas alınarak hakları korundu. Sizin gibi süre dolduktan sonra eğitim alanlar için de sınavın açıklandığı tarih esas alındı. Buna göre kursunuz sertifikaya doğru tarihi yazmış, emniyette ilk süreniz dikkate alınmış. Şu an için telafi edilmez bir zarar yok ama inşallah ömrünüz olur da beş sene sonraki eğitimde iki ay önemli olabilir. Düzeltmek isterseniz Birleştirilmiş Genelge 11.2.i) maddesini kaynak göstererek emniyete başvurabilirsiniz. İyi günler.

 17. 21 Haziran 2014 - 17:19 | #17

  Ceyhun :

  merhaba hocam benım kımlıgımın suresı 06.11.2014 de bıtıyor yenılemek ıcın gecmı kaldım en kısa zamanda bı guvenlık kursuna gıtsem hallettırebılırmıyım en az 6 ay kala basvurman gerekıyor dıye bılıyordum ben ama yetısırmı acaba sımdıden tesekkur ederım

  31.08.2014 tarihindeki sınava girmeniz kaydıyla geç kalmamışsınız. Bu sınava girebilmek için eğitimlerin 01.08.2014′e kadar tamamlanması gerektiği için en geç Temmuz ayı içerisinde bir kursa kayıt olup eğitim almanızı tavsiye ederim. Temmuz ayındaki ramazan bayramı nedeniyle sona kalmamanızda yarar var. İyi günler.

 18. AHMET ÇAKIR
  02 Temmuz 2014 - 09:32 | #18

  merhaba ;
  guv.kımlık kartımın suresı doldu yenıleme ıcın sertıfıkamı aldım fakat suresı gecen kımlık kartımı kaybettım.Ne yapmam gerekmektedır ? elımde fotokopısı var farklı bır ıslem yapmama gerek var mı ? bana maddı olarak bır kulfetı olur mu ?

 19. 02 Temmuz 2014 - 16:46 | #19

  serkan001 :

  hocam sertifikamın süresi 3 temmuzda bitiyor fakat yenilemek için nisanın son haftasına kadar baş vurmam gerekirken iş yoğunluğum nedeniyle mayısın ilk haftası kayıt yaptırabildim fakat sınava için, ağustos ayına ertelediler beni o yüzden yenileyemedim. Şuanda işten çıkarılma gibi bir durumum oldu 5 yıldırda bu iş yerine çalışıyorum. Tazminat hakkım yok olduğunu söylüyorlar, ne kadar doğru bu durum. Bu konuda yardımcı olurmusunuz

  Kimlik süresinin dolduğu 03.07.2014′e kadar soruşturma dahil tüm işlemlerinizin bitmiş olması gerekirdi. Dolayısıyla yetişebilmeniz 25 Nisan’a kadar eğitim bitecek şeklinde kurs alsaydınız bu mümkün olurdu. Ağustos ayındaki sınav sadece 15 gün ertelendi. Kimlik süresi takibi kişilerin kendi sorumluluğunda olduğundan bu nedenle işten çıkarmalarda tazminat ödenmiyor maalesef. İşyerinizle görüşüp yeni kimliği alana kadar ücretsiz izin vb. şekilde idare edilmenizi isteyebilirsiniz. İyi günler.

 20. 15 Temmuz 2014 - 08:56 | #20

  dogan :

  hocam kımlık kartımın suresı dolmadan yenıleme eğıtımını bıtırdım sınav tarıhı agustosda oldugundan o tarıhe kadar kımlık surem bıtecek dıe yenıleme egıtımını bıtırdıgım halde işten çıkardılar tazmınat hakkım olurmu

  Kimlik süresi bitmeden eğitim almak, hatta sınava girmek dahi yeterli değil. Süre dolmadan önce soruşturma dahil tüm işlemlerin tamamlanması zorunlu. Dolayısıyla işyeriniz kendi açısından haklı, çünkü sizi bu halde çalıştırması nedeniyle verilecek en az 2 bin lira cezaya muhatap olmaları sözkonusu. Kimlik süresini takip, kişinin kendi sorumluluğunda olduğundan maalesef tazminat verilmiyor. İyi günler.

 21. 15 Temmuz 2014 - 08:57 | #21

  fatih :

  merhaba sertifikayı yeniledim yalnız benim kartta kayıp hem yenileme hemde kart çıkara bilirmiyim aynı anda dosyayı teslim ederken

  Başvuruda eski kartın fotokopisi, teslimde de eski kartın aslı istenir. Dolayısıyla her iki başvuruyu da aynı anda yapabilirsiniz. İyi günler.

 22. 15 Temmuz 2014 - 09:00 | #22

  murat :

  Hocam benim kimligimin suresi tamamen doldu yenilemek icin baş vurmadim ben tekrar yeni basdan mı egitim alıb başarılı olursam mı kimlik basvurusunda bulunabilirim.

  Bir kez kimlik almaya hak kazananlar, süre dolduktan sonra da sadece yenileme eğitimi alarak süreyi beş yıl daha uzatabilirler. Yeni baştan eğitim almaları gerekmez ve zaten mümkün değil. Dolayısıyla yenileme eğitimi almanız ve sınava katılmanız yeterli. Sınav sonuçları açıklandıktan itibaren de beş yıllık yeni süreniz başlar. Yenileme sınavlarında kalma-geçme yok. Kimliğiniz olduğu için de tekrar rapor-vergi istenmez. İyi günler.

 23. 14 Ağustos 2014 - 15:39 | #23

  nazif :

  hocam ben kimlik yenileme sınavına girdim şimdi ne yapmam gerekiyor

  Sertifikanızı alırken kursunuz size yapmanız gereken işlemleri izah edecektir mutlaka. İstenen belgelerde illere göre farklılık olabildiği için ancak kursunuzdan alacağınız bilgi sağlıklı olur. Genel bilgiler için Kategoriler/Yenileme Eğitimleri bölümüne (veya bu sayfanın baş tarafına) bakabilirsiniz. İyi günler.

 24. 18 Ağustos 2014 - 16:51 | #24

  Alper :

  Hayirli günler iyi calismalar ben yenileme eğitimini gördüm sinavada girdim sertifikam ve evraklarim tamam. Yanliz 1.5 yildir ailevi sorunlarim yani esimle ayrilma problemlerim olduğundan dolayi emniyete gidemedim ve halen calismaktayim çeşitli görevlere gidip emniyet kontrolünden geçtiğinizde herhangi bir sorunlarda karsilasmadim bu gecikmeden dolayi ne gibi problemle karsi karsiya kalirim is yerimiz şuan bütün personellerden emniyetten yenilemenin verildiğine dair kagit istiyor ne yapabilirim lütfen yardim edin saygilarimla

  Kimlik süresi dolanların yenileme eğitimi almaları tek başına yeterli değil, soruşturmanın da tamamlanmış olması gerekir. Dolayısıyla soruşturma başvurusunu gecikmeden yapmanızda yarar var. İşyerinize de sertifika fotokopisini verip soruşturmanın devam ettiğini beyan edersiniz. İyi günler.

 25. 26 Ağustos 2014 - 14:55 | #25

  erkan :

  silahlı yenileme işleminde gerekli evrakları hazırlayıp emniyete teslim etme dışında herhagi bir eksiğim yok. şuan kimliğimin süresi bitmiş durumda ve şuan işsizim evrakları teslim ettikten kaç gün sonra çalışabilir durumda olabilirim teşekkürler.

  Yenileme kimlik soruşturmanız tamamlanıp yeni kimliğinizi aldıktan sonra çalışabilirsiniz. İyi günler.

 26. 11 Eylül 2014 - 15:50 | #26

  SERİF :

  HOCAM IYI GUNLER SILAHLI KARTIM VAR YENILEME SINAVINA GIRDIM DAHA ONCEDEN KONUT DOKUNULMAZLIGINI BOZMADAN 10 AY CEZA ALDIM DENETIMLIDEN DISARI CIKTIM SUAN DENETIMLIMDE BITTI HICBIRSEYIM KALMADI KARTIMI ALMAMDA BIR SORUN OLMAZ DEGILMI.

  Konut dokunulmazlığını ihlalden 10 ay ceza aldıysanız ve denetimli serbestlik süresi de dolduysa silahlı yenileyebilirsiniz. Ancak ceza süresi bir yıl ve üstü ise silahsız dahi kabul edilmez, bilginiz olsun. Arşiv araştırma formuna davanız bitse de var diye işaretleyip karardan onaylı bir suret eklemeniz gerekir. İyi günler.

 27. 11 Eylül 2014 - 15:51 | #27

  sevda koc :

  hocam yenilemede sağlık raporunu yine tam teşekküllü devlet hastansindenmi alacacağız?

  Kimlik kartınız varsa yenileme eğitimi sonunda rapor istenmez. Rapor ve vergi bir kereye mahsus yapılan işlemlerdir. İyi günler.

 28. 11 Eylül 2014 - 15:52 | #28

  ikbal :

  Hocam merhaba sertifikam silahli fakat kimligimi bazi
  sikintilardan dolayi silahsiz alabildim suresi doldu silahlimi silahsiz yenilemeye girmem lazim teskkurler

  Silahlıya bir kez hak kazandığınız için dilerseniz silahlı, dilerseniz silahsız yenileyebilirsiniz. Tercih sizin, zorlayıcı bir düzenleme yok. İyi günler.

 29. 11 Eylül 2014 - 15:53 | #29

  melek :

  Özel güvenlik yenileme sertifikasinda hangi puan yaziyor silahli olarak kazandim

  Silahsız ve silah toplamının ortalaması yazılır. İyi günler.

 30. 18 Eylül 2014 - 17:46 | #30

  huseyin :

  hocam benim kimlik kartimda veriliş tarihi 25.11.2009 yaziyor geçerlilik süreside 06.11.2014 yaziyor. yenileme onbirinci ayin altisina yetismiyor ama yanlislik yokmu gecerlilik süresi 25.11.2014 olmasi gerekmez mi? 25.11.2014 oldumu kurtariyorum şirketimle sorun var cikarmaya calisiyolar ama nasil düzeltirim bu sorunu eylül 26sında sinav var 25 kasim olursa yetisiyo ne yapmaliyim sagolun iyi calismalar

  Kimliklerde yazılan geçerlilik süresi, kimliğin alındığı tarihe değil sertifika almaya hak kazanılan tarihe göre hesaplanır. Tam tarihi bulunduğunuz il özel güvelik şubesine başvurarak öğrenebilirsiniz. Kimlikteki tarihe kadar soruşturma dahil tüm işlemlerin tamamlanmış olması gerektiği için sizin hesap pek doğru değil. Şöyle ki 26 Ekim yenileme sınav sonuçları muhtemelen 14 Kasım 2014′de açıklanacak. Sertifika onayı, kimlik başvurusu, soruşturmanın tamamlanması işlemleri de en az bir ay sürer. İşyerinizden ücretsiz izin veya rapor alma gibi yöntemlerle süre talep edebilirsiniz. Bol şanslar.

 31. 18 Eylül 2014 - 17:47 | #31

  seda :

  Gulsen hanim kimligim 30 nisan 2015 suresi doluyor kursa sordum aralikta sinava gireceksin dedi aralikta sinava girsem kimligim yeni bitis tarihi yine 2020 nisanmi olur yoksa ocak mi olur

  Yenileme eğitimini erken almak süre kaybına neden olmaz. Aralık 2014 sınavına girerseniz yeni sertifikanızın süresi 30.04.2020′ye kadar olur. İyi günler.

 32. 18 Eylül 2014 - 17:49 | #32

  fatoş :

  merhaba hocam kımlık yenılemek ıçın evraklarımda bazı yanlışlıklar,kımlık numram mezun tarıhım gıbı… hocam bu durum sorun olurmu ??ne yapmam gerek hocam…???acıl bılgı verırsenız cok sevınırım…..

  Kimlik numarası yanlışlığını düzelttirmeniz gerekir. Mezuniyet tarihi sorun olmayabilir ama kimlik önemli. Evrakı teslim ettiğiniz yere başvurarak düzeltme yaptırabilirsiniz. İyi günler.

 33. 25 Eylül 2014 - 07:25 | #33

  fatih :

  Merhaba hocam.2013 te kimlik yenileme sınavına girdim.fakat sınavdan sonra evraklarımı emniyete falan götürmedim şuana kadar.kimliğim iptal olur mu ne olur acaba süresi varmıdır.Şuan güvenlik işinde değilim ama kimliğimi de kaybetmek istemem.Sağolun.

  Zamanında kimlik başvurusu yapılmamasının tek zararı, özel güvenlik olarak çalışamamaktır. Hak iptali olmaz. Halen özel güvenlik olarak çalışmadığınıza göre sorun yok. Belgelerinizle başvuru yaparak sertifikada yazan tarihe kadar süreyi uzatabilirsiniz. İyi günler.

 34. 25 Eylül 2014 - 07:26 | #34

  ismail tiril :

  Merhaba hocam ben oğg yenileme işlemini yaptim her seyi hazirlayip emniyete verdim yeni bi kart vereceklermi yoksa is müracaatlarında yeni tarihli bir kimlik vereceklermi

  Yenileme başvurusu yapanlara eski tip kartların yeni düzenlenmiş hali veriliyor. Soruşturmanız tamamlandığında siz de yeni kartınızı alabilirsiniz. İyi günler.

 35. 27 Eylül 2014 - 11:00 | #35

  gökhan can :

  Hocam iyi günler hali hazırda çalışan bir özel güvenlik görevlisi olarak kimliğimi yeniletmediğim takdirde haliyle ögg olarak çalışamyacağım için şirketim tazminat v.s hakedişlerimi ödemeden iş akdimi feshedebilirmi ?

  Beş yılda bir yapılması gereken yenileme işlemlerinin takibinden kişi, bizzat sorumludur. Bu eğitimi zamanında almayan biri, özel güvenlik haklarından yenileme eğitimi alana kadar yararlanamaz, özel güvenlik olarak çalışamaz. Dolayısıyla kişinin kendi sorumluluğunda olan bir şartı yerine getirmemesi nedeniyle o işte aranan niteliği kaybetmesi halinde işyerinin tazminat ödemesi beklenmez. Ancak hak ettiğiniz maaş vb. özlük haklarınızı alırsınız. Yukarıdaki açıklama geneldir, iş akdinizde lehinize maddeler varsa durum ona göre değerlendirilebilir. Bir sosyal güvenlik uzmanına veya avukata danışmanız halinde daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 36. 08 Ekim 2014 - 16:40 | #36

  soner :

  Hocam Benim kimliğimin son günü 08.05.2014de doldu ben bu tarihten 1ay önce yeniledim sertifika mi şirkete verdim emniyete
  evraklari teslim etmedim halen calismaktaym bir süresi varmı herhangi bir problem cikarmi cevaplarsaniz sevinirim şimdiden teşekkür.

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek için yenileme eğitimini zamanında yapmak yeterli değil, kimlik başvurusunun da geciktirilmemesi gerekir. Esas olarak kimlik tarihi dolmadan önce soruşturma dahil tüm işlemlerin tamamlanması istenir. Bu nedenle daha fazla gecikmeden başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 37. 08 Ekim 2014 - 16:43 | #37

  sercan demirci :

  kimlik kartımın tarihi mayısta doldu.1 eylüldeki sınava girdim.sertifikamı bugün aldım.halen çalışıyorum.4 buçuk aydan beri izinsiz çalışmış oluyorum.şimdi belgelerimi soruşturma için teslim etsem,4 buçuk aydır izinsiz çalıştığımdan dolayı sorun olurmu.

  Özel güvenlik olarak çalışabilmeniz için kimlik başvurusunu bir an önce yapmanızda yarar var. Aradaki süre tespit edilmediği için sorun olmaz. Ancak denetlemede tespit edilse idi işyerinize para cezası kesilirdi. Bu riske girmemek için evrakınızı teslim etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 38. 13 Ekim 2014 - 16:33 | #38

  ümüt yıldırım :

  hocam benim sertifika geçerlilik süresi 05.03.2015 ben ne zaman yenileme için başvuru yapmalıyım

  2015 sınav takvimi Aralık 2014 sonuna doğru açıklanır. Genelde ilk sınav Şubat ayında yapılıyor. Ancak yenileme sonuçlarının; sınavdan üç hafta sonra açıklanması, sertifika onayı, kimlik soruşturması gibi işlemlerin en az iki ay süreceği dikkate alınırsa 07 Aralık 2014 sınavına girmeniz sizin açınızdan yararlı olur. Yeni kimlik süreniz, 05.03.2015′den itibaren başlayacağı için erken eğitim almanızın süre bakımından zararı olmaz. İyi günler.

 39. 13 Ekim 2014 - 16:59 | #39

  volkan :

  Selam benimde sıkıntım var nazil çözülür hic bilmiyorum 2013 te yenileme sinavina halada evrak vermedim ama caliamadimda bi yerde gelen aertifikayida kaybettim simdi nasip başvuru yapabilirim eski sertifikam duruyor onu ve ogg kimliğini gotursem alirlarni başvuruyu ?

  Yenileme eğitimi aldığınız kursa bir dilekçe, fotoğraf, nüfus-ÖGG kimlik kartı fotokopisi ile başvurup sertifikanızı kaybettiğinizi, yenisinin düzenlenmesini talep edebilirsiniz. Sertifika olmadan yenileme başvurusu yapılmaz çünkü. Kimlik başvurusunda istenen belgeleri de kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 40. 20 Ekim 2014 - 17:16 | #40

  Serdar :

  Mrb benim silahsız özel güvenlik serfitikamın süresi doldu yenilemeye başvurup 2013 senesinde serfitikamı yeniledim ama daha önce Kimlik kartımı çıkartmadım sağlık raporu almadım Ankara da işe başlıyacağım ve yapmam gerekenler neler en kısa zamanda kimlik kartımı hangi ilde alabilirim yapmam gerekenler neler bu konuda yardımınıza ihtiyacım var tşk ler

  Ana sayfadan Yenileme Eğitimleri başlıklı bölümden Ankara’da istenen belgeleri görebilirsiniz. Daha önce kartınız olmadığı için bir rapor (Özkaya Tıp Merkezi-Kumrular Sokak girişinde 30 TL) almanız ve vergiyi (Harçlar Verasetler Vergi Dairesi Çankırı Cad.Ulus) yatırmanız gerekir. İkamet kaydınız Ankara’da ise tüm belgelerle AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube kimlik bölümüne başvurabilirsiniz. İyi günler.

 41. 24 Ekim 2014 - 16:33 | #41

  recep :

  Mrb ben silhlı eğitimi aldım ve kazanmıştım ama kimliği çikartmamıştım şimdi süresi doldu ve yenilemem gerekiyor ne yapmaliyim ?

  Sertifikanızla yenileme eğitimi alabilirsiniz. Daha önce kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus rapor-vergi masrafını yapmanız gerekir. Her iki sertifika ve ilinizde istenen belgelerle kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Şimdilik kart çıkarmayı düşünmüyorsanız sertifikayı alıp daha sonra da başvurabilirsiniz. İyi günler.

 42. 27 Ekim 2014 - 16:12 | #42

  anıl :

  Hocam benim kimlik 03.03.2014 tarihinde doldu ama ben 21.02.2014 tarihinde yenileme sınavından sertifikamı aldım ve bazı sıkıntılardan dolayı evrakları emniyete veremedim sizce bu yüzden bir sorun olurmu şimdiden teşekkürler..

  Yenileme eğitimi almak işin birinci aşaması, soruşturmanın yapılması ile işlem tamamlanır. Halen özel güvenlik olarak çalışıyorsanız ve denetlemede soruşturmaya başvurmadığınız tespit edilirse işyeriniz sıkıntı yaşayabilir. Geciktirmeden gereken evrakla kimlik başvurusunda bulunmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 43. 28 Ekim 2014 - 13:16 | #43

  fatoş :

  hocam iyi günler temel sınavda vergi dairesine özel güvenlik harcı yatırmıştırdık. ama yenilemede bu harç yok tu varmı harç 2014 yılı iç,in.

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme, kimlik kartı olması kaydıyla vergi-rapor yok. İyi günler.

 44. 10 Kasım 2014 - 17:41 | #44

  bora :

  hocam iyi günler size bir sorum olacak güvenlik kartımın süresi bitti yenileme sınavına girdim yenileme için gerekli evrak güvenlik soruşturması ve arşiv formunda (HAKKINIZDA VERİLMİŞ BULUNAN MAHKÜMİYET KARARI VEYA HALEN DEVAM EDEN CEZA DAVASI BULUNUP BULUNMADIĞI ) YOK VEYA VAR YAZIYOR BENİM HALAN DEVAM EDEN DAVAM VAR AMA SONUÇLANMADI İLERİ TARİHLERE ATIYOR HERHANGİ BİR MAHKÜMİYET FELANDA YOK BEN FORMDA (VAR OLARAKMI YOK OLARAKMI YAZICAM ?

  Devam eden dava GBT araştırmasında görüneceği için var olarak işaretlemeniz ve davanın son durumuna ilişkin bir belgeyi, başvuru evrakınıza eklemeniz gerekir. İyi günler.

 45. 24 Kasım 2014 - 09:20 | #45

  Tunç :

  Merhaba,

  ÖGG Kimlik kartımı kaybettim, kaybettiğim kartımın süresi de bitmişti.
  Şimdi yeniden çıkarmak istediğimde, neler yapmam gerekiyor,

  Teşekkürler iyi çalışmalar ..

  Kimlik süresi dolduğu için yenisi için başvursanız da muhtemelen verilmez. Bu nedenle yenileme eğitimi aldıktan sonra başvurmanızı tavsiye ederim. Eski kimliğinizin fotokopisi varsa eğitim için yeterli olur. Yoksa bulunduğunuz il emniyetine başvurmanız gerekir. İyi günler.

 46. 24 Kasım 2014 - 09:22 | #46

  bora :

  hocam mrb daha öncede belirtimgibi kimlik yenilemede davam oldugundan dolayı dosyayı istediler ve savcılıktan alıp teslim ettim sertifika onaylanmasında bi sorun yaşanırmı dava tehtit şantaj geciyo ama ifitira verilmiş bi ceza yok mahkemeye bile gitmeme gerek olmadıgını söylediler avukat takip ediyor şu aşamada şimdiden teşekürler

  Bir yıl ve üstü ceza talep edilmediği anlaşılıyor. Bu nedenle sorun olmaması gerekir. Ancak emniyet birimlerindeki personel değişikliği nedeniyle komisyona havale gibi işlemler yapılıp uzayabiliyor. Takip etmenizde yarar var. İyi günler.

 47. 24 Kasım 2014 - 09:23 | #47

  ugur alici :

  Slm hocam kimligimi sakaryada yeniledim dosyam jandarmada guvenlik olur kimligini yenilemistir diye calismasinda bi sakincasi yoktur yazili begeyi emniyet guvenlik subedenmi yokda jandarma bolgesi oldugu icin jandarmadanmi alacagim

  2014 yılbaşından itibaren eski kimlikler, yeni bilgilerle tanzim edilip verildiği için belirttiğiniz şekilde yazı değil kimlik talep etmeniz gerekir. İkametiniz jandarma bölgesinde ise il jandarma özel güvenlik şubesina başvurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 48. sinan karakaya
  27 Kasım 2014 - 06:51 | #48

  hojam yenilme eğitim sonrası bana yenileme müracatı alınmıştır ibaresi içeren küçük bir kağıt verdiler.tarih 2012 8. ay başka yapmamaız gereken bişi yok dediler şimdi yeni kimlik kartları halen çıkmadı mı…

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster