Yenileme Eğitimi Alanların Kimlik Müracaatı İçin Hazırlaması Gereken Belgeler

28 Nisan 2010 tarihinde yayinlandi

 

Yenileme eğitimi alanlar için  aşağıda hazırlanması gereken belgelerin listesi Ankara için sırasıyla  verilmiştir. Belgelerin detaylarıyla ilgili bilgilere  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler  ulaşabilirsiniz.

 

 

 

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI YENİLEME BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER 

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Yenileme Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet Fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.)

4.  1 Adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu:  (İmzalı-Biri fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

6.  4 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Fotoğraf : Arka fon beyaz, açık renk kıyafetli, son altı aya ait, ön cepheden çekilmiş

7.  Eski Kimlik Kartı : Aslı ve fotokopisi

8.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

9. Kimlik Harcı Dekontu : Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

 

.

 

 

Bu yazı bugün : 187, toplamda : 264193 kişi tarafından okundu.

 1. 08 Haziran 2017 - 09:38 | #1

  Selim :

  Merhaba bana kurs yerim güvenlik yenileme kartı için hazırlamam gereken belgeler arasında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma belgesi yazıyo iki adet bunu bilgisayar ortamında doldurdum yalnız çıktısını almadım Ankaradayım muhtar onayı şart mı hocam

  Ankara’da muhtar onayı istenmiyor. İyi günler.

 2. 12 Haziran 2017 - 09:13 | #2

  mehmet :

  Merhaba yeni kimlik kartı için iki adet güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu hazırlamam gereken belgeler arasında şimdi hocam bu belgelerin ikisinede imza fotograf ve muhtar onayı gerekiyomu yoksa bitanesinemi imza foto ve muhtar onayı gerekiyo tam olarak bilgi verirmisiniz iyi günler…

  Bir üst yorumda Ankara’da muhtar onayı istenmediği yazıyor. Yanlış anlamayın ama sizler, tek satırlık bilgiyi okumadan hep tam bilgi istiyorsunuz. Sizin okumaya vaktiniz olmayabilir ama inanın ben de aynı durumdayım. Kimlik başvurusunda istenen belgeler, adet sayıları, işlem süreleri illere göre değişir. Sizin ilinizdeki durumu en iyi kursunuz bilir, belge konusunda kursunuzun yönlendirdiği şekilde hareket etmeniz gerekir. Ankara’da arşiv formu iki adet imzalı, biri fotoğraflı oluyor. İyi günler.

 3. 12 Haziran 2017 - 09:17 | #3

  Su perisi :

  Merhaba hocam benim kimlik kartimin süresi 29.04.2016 tarihinde sona erdi. Yenilemem için hangi tarihte başvurmam gerekiyor ve bunun icin nereye gidecem. Masrafları ne kadardır.Hocam bi de egitim sertifikamin aslini kaybettim fotokopisi var işe yarar mi?

  23.06.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 30.07.2017 sınavına yenilemeden girebilirsiniz. Nereye gideceğinize gelince, elbette bulunduğunuz ildeki kurslardan birine gitmeniz gerekiyor. Doğal olarak kurs ücretini, kayıp sertifika için ne yapacağınızı da oradan öğrenmelisiniz. İyi günler.

 4. 13 Haziran 2017 - 16:09 | #4

  Burhan :

  Hocam kimliğim var ama yeni istenilen belgelerde güvenlik soruşturması var askerlikten muaftım sorun olurmu

  Askerlikten muaf olmanıza neden olan durum, özel güvenlik sağlık şartlarında aranan bir husus değilse sorun olmaz. Ayrıca özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı yok zaten biliyor olmalısınız. İyi günler.

 5. 28 Haziran 2017 - 09:03 | #5

  Emrah :

  Hocam saygilar benim guvenlik sertifikam var ama adima 2 yil 1 ay kavgadan ertrli cezam vardi kimligimi alamadim suremde doldu dosyam yargitayda benim simdi sertifikami yenilemem gerekiyormu yoksa yargitay bozma karari verirse o kararla kimligimi alirkenmi yenilemem gerekiyor saygilarimla

  Bir yıl ve üzeri cezalarda HAGB olursa denetimli serbestlik süresinin sorunsuz tamamlanması, davanın düşmesi ile özel güvenlik olmak mümkün. Kararda erteleme yazıyorsa sıkıntı olur. Erteleme cezayı ortadan kaldırmaz. Dolayısıyla yenileme yapmadan önce davanın sonuçlanmasını beklemeniz uygun görünüyor. Ceza bir yılın altına düşerse veya HAGB’li olursa yukarıdaki şartlar yerine geldiğinde başvuru yaparsınız. Daha net cevap için davaya ilişkin elinizdeki tüm evrakları toplayıp bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 05 Temmuz 2017 - 09:07 | #6

  Fatih :

  Benim sertifikam silahlıydı yenilemeye silahsız girdim şimdi üçüncü yenilemeyi yapacağım tekrar silahlı sertifika almak istiyorum ben şimdi
  silahsızdan silahlıya geçiş sınavınamı gireceğim yoksa silahlı yenilemeyemi gireceğim aynı durumdaki arkadaşım geçiş sınavına girmiş sınav kabul edilmemiş sonradan zorbela halletti.
  Rapor alcakmıyız biz.

  Normal şartlarda silahlı kimliği varken silahsız yenileme yapan biri sadece yenilemenin silah fark eğitimini görüp sınava girebilir, rapor da gerekmeden silahlı kimlik alabilir. Ancak arada silahsız yenileme sağlık nedeniyle olabilir diye şüphe çektiğinden olacak yenilemede tekrar rapor isteniyor. Silahlı kart sahibi olduğu halde silahsız yenilemek isteyenlerin bunu göze almaları gerekiyor artık. Daha önce kimliğinizin silahlı olduğunu belgeleyen eski kimlik veya silahlı sertifika fotokopisi varsa silahlı yenileme eğitimi alabilirsiniz. Eğitim için o belgelerin olması kaydıyla başka işleme ihtiyaç yok. Ancak silahlı kimlik müracaatında rapor istenmesi ihtimali var. İyi günler.

 7. 24 Temmuz 2017 - 15:40 | #7

  Cavit :

  Hocam saygilar ben yenileme sinavina giricem randevu alicam da emniyetten yenileme icin kimlik kartim eski ve suresi 14 eylulde dolacak randevuyu kimlik yenileme olarak alirsam yeni kimlik gelirmi kaldiki yenileme icin sinava giriyorum yoksa eski kimlik degistirme icin mi randevu almam lazim kafa karistirici

  Kimlik değiştirmek için 31.12.2017′ye kadar zamanınız var. Yenileme sertifikanızı alabileceğiniz tarihi kursunuzdan öğrenip randevuyu ona göre alınız. Böylece 20 TL kimlik parasını bir kere ödemiş olursunuz. İyi günler.

 8. 10 Ağustos 2017 - 09:03 | #8

  Osk :

  Merhaba güvenlik kartımı yenileyecegim ama yılı dolduğu için değil kartlar değiştiği için daha sertifika süremin bitmesine 2 yıl var ama asli olan sertifikami bulamıyorum fotokopisi duruyo yenileme yapabiliyormuyum ve sertifika aslını tekrar alabiliyormuyum cevap verirseniz sevinirim

  Ankara’da fotokopi kabul ediliyor. Sanırım kursunuza danışsanız daha doğru olur, işlemler illere göre değişiyor çünkü. İyi günler.

 9. 10 Ağustos 2017 - 16:33 | #9

  Cavit :

  Saygilar guvenlik arsiv formunu herhangi bir tarifede doldurup cikara bilirmiyiz yoksa randevu aldimiz tarih mi olmasi lazim bir sorun cikarmi

  Randevu tarihiyle belge tanzim tarihi arasında makul bir süre (3-5 gün) fark olabilir. İyi günler.

 10. 24 Ağustos 2017 - 14:55 | #10

  mustafa :

  Merhaba hocam kimlik yenilemede harç ödeniyor mu ?

  Kimliği olanların yenilemede harç ödemesi gerekmez. Harç bir defaya mahsus yapılan bir masraftır. İyi günler.

 11. 06 Eylül 2017 - 16:26 | #11

  raif :

  selam 30.07.2017 deki sınavımız emniyet tarafından iptal edildi.14.09.2017 de kartımın süresi doluyor.01.10.2017 deki sınava girmemiz söylendi ve şuan çalişiyorum.yenileme formu doldurup emniyete verdim herhangi bir sıkıntı olurmu.

  Sanırım bir yanlış anlaşılma var. 30.07.2017′deki sınavın yenileme bölümü iptal olmadı. Sadece temelde (A) gruplarıyla ilgili bir durum oldu. Dolayısıyla sizin yenileme sınavı iptal edildi diye bir mazeretiniz olamaz. Emniyete verilen formu da bilemiyorum, Ankara’da böyle bir uygulama yok çünkü. İyi günler.

 12. 07 Eylül 2017 - 08:38 | #12

  özgür :

  Merhaba Hocam, kimlik sürem 20 temmuzda bitti 30 temmuzdaki sınava girdim çalıştığım şirket 20 temmuzdan sonra ücretsiz izin verdi ve bu yuzden çalışamıyorum kurstan 8 eylülde sertifikanın çıkabileceği söylendi sertifikayı onaylattıktan hemen sonra işe başlayabilirmiyim sertifikayı onaylatsam bile çalışma iznin verilmediği arşiv araştırma sonucunun beklenmesi gerektiği ve bunun da yine yaklaşık 30 gün sürebileceği ve ancak sonuçlandıktan sonra özel güvenlikteki işime tekrar geri dönebileceğim şeklinde buna benzer bir bilgi aldım bu konuda sizden de bilgi almak isterim teşekkürler iyi akşamlar

  Kısa bir zaman öncesine kadar Ankara’da yenileme başvurusu alınanlara buna dair bir belge veriliyordu. Bulunduğunuz ilde böyle bir uygulama varsa işyerinizin de kabulü ile yeterli olabilir. Belge verilmiyorsa yeni kimlik elinize geçene kadar beklemeniz gerekir. İlinizde randevu sistemi varsa sertifikayı beklemeden randevuyu almanız zaman kazandırır. Bundan sonraki tüm işlemler yerelden yürütüleceği için kursunuza danışarak hareket etmeniz uygun olur. Malum, işlemler ve süreleri illere göre değişiyor. İyi günler.

 13. 07 Eylül 2017 - 08:41 | #13

  Murat :

  Merhaba kayıt yenileme için eski o.g.g kimlik kattini da istiyor fakat benim arabamdan çalınmıştı 1 yıl önce ne yapmam laxim6 tskler

  Belirttiğiniz hırsızlık olayı üzerine karakol başvurusu veya tutanak vb. belge varsa işinizi görür. Belge yoksa ilinizdeki benzer durumların çözümü için bilgi sahibi olması gereken yer kursunuzdur. Genel bilgi Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde var. İyi günler.

 14. 09 Eylül 2017 - 09:08 | #14

  Gokhan :

  Merhabalar hocam ben diplomanin aslini gecen yil kaybetim ama kaybetmeden önce aslini taratip kaydetmistim bilgisayara sanirim aslinin gorulmesi gerekiyormus emniyete ben bayramdan önce meb aradim ne yapabilcegimi sordum bana okuldan almam gerektigi soylediler ama benim okulun 9 yil oncr yıkıldığı soyledim ozman kayip ilani ve dilekce yaz dediler bununda zaman alicagini soylediler size dansimak istedim herhangi baska bi fikriniz varmi hocam benim işede ihtiyacim var ne yapabilirim e devletende geriye donusum arama yapilamiyor cevaplarsaniz sevinirim

  Kayıp ilanı niçin zaman alsın ki, ilanı verirsiniz en fazla bir gün sonra yayınlanır. İlinizde fotokopi üzerinden başvuru kabul edilip edilmediğini kursunuza sormanız gerekir. Suret üzerinde daha önceden noter onayı varsa işiniz daha kolay olur sanırım. İyi günler.

 15. 09 Eylül 2017 - 11:00 | #15

  Gokhan :

  @A.GÜLŞEN
  Ankaradayim hocam ben yani zaman almasi derken ilan verilir ama bulunmasi zaman alir bunun icin oyle dedim benimde randevum sali gunu

  Neyin bulunması anlayamadım. Ancak madem Ankara’dasınız bizden alacağınız bilginin çok daha fazlasını kendi kursunuzdan alabilirsiniz değil mi? Yol gösterme açısından oraya danışmanız uygun olur. İyi günler.

 16. 16 Eylül 2017 - 09:04 | #16

  gamze :

  İyi günler ben ilk defa yenileyecem sınava girdim diplomamı aldım evraklar için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu yazıyor bunu nerden alabilirim ve güvenlik soruşturma müdürlüğüne diplomamı aldıktan bir hafta sonra gitsem sorun olurmu şimdiden teşekur ederim

  Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde arşiv formu var. Bilgisayarınıza indirip kendinizle ilgili bilgileri yazdıktan sonra çıktı alabilirsiniz. İşlemlerin başvuru ve detaylarını kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. İllere göre değiştiği için başka yolu yok. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster