Yenileme Eğitimi Alanların Kimlik Müracaatı İçin Hazırlaması Gereken Belgeler

28 Nisan 2010 tarihinde yayinlandi

 

Yenileme eğitimi alanlar için  aşağıda hazırlanması gereken belgelerin listesi Ankara için sırasıyla  verilmiştir. Belgelerin detaylarıyla ilgili bilgilere  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler  ulaşabilirsiniz.

 

 

 

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI YENİLEME BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER 

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Yenileme Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet Fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.)

4.  1 Adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu:  (İmzalı-Biri fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

6.  4 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Fotoğraf : Arka fon beyaz, açık renk kıyafetli, son altı aya ait, ön cepheden çekilmiş

7.  Eski Kimlik Kartı : Aslı ve fotokopisi

8.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

9. Kimlik Harcı Dekontu : Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

 

.

 

 

Bu yazı bugün : 25, toplamda : 208376 kişi tarafından okundu.

 1. 10 Ekim 2015 - 15:51 | #1

  özkan :

  hocam meraba.hocam ben güvenlik sertifikamın aslını kaybettim simdi yenileme için basvuru yapacam ama sertifikanın aslı isteniyor bu sertifikanın aslına nerden ulaşabiliriz.yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin.

  Kimliğiniz varsa muhtemelen sertifika aslı emniyettedir. Kimlik fotokopisi veya sertifika fotokopisi ile eğitim alabilirsiniz. Aslını kim istiyor anlayamadım ama temin için kursunuza başvurmanız gerekir. İyi günler.

 2. 03 Haziran 2016 - 15:39 | #2

  levent :

  hocam silahsız yenılemede emnyete ne evrak vercez

  Ankara için evrak listesi yukarıda var. İllere göre değiştiği için başka şehirdeyseniz kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 3. 23 Haziran 2016 - 09:36 | #3

  Erdem :

  Hocam 12.07.2018 ö.g.g kimlik kartin suresi doluyor hakkimda ertelenmis 5 yil ceza vardi arsif sorusturmasindan bisey cikmadi karti aldim ancak 2015 agustos ayinda hasta durumundan dolayi alkollu arac kullanmak zorunda kaldim adli ve idari para cezasi odedim 5 yil icinde bu olay oldugu icin erteleme bozuldu o ertelemedende para cezasi geldi ancak adli sicil kaydimda adli sicili vardir diye cikiyor bu durum yenilemeye engelmidir…saygilar

  Yan sütunda Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz bölümünü incelemenizi tavsiye ederim. Ertelenmiş cezaya neden olan suç, ceza süresi vb. detaylara göre sonuç değişir. Yenileme eğitiminden önce o mahkeme kararı ile bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışabilirsiniz. İyi günler.

 4. 29 Haziran 2016 - 11:49 | #4

  Ali :

  Merhaba Ankara’da ikamet ediyorum.Kızılay’da bu evrakları nerede yaptırırım.
  Kolay gelsin

  Ankara’da olduğunuza göre kursunuza sorsanız iyi olur, muhtemelen çalıştıkları bir yer vardır. Biz, İnkılâp-2 Sokak 22/7′de bulunan Karizma Matbaasına yönlendiriyoruz. İyi günler.

 5. 16 Temmuz 2016 - 13:55 | #5

  Adem :

  Merhaba hocam tüm evrakları tam ve eksiksiz hazırlayıp astiye sabah 6 da yola çıktım taşra 7.30 da astiye geldim ve onca zorluklarla maddi ve manevi zor izin aldım geldim ve bana dedikleri geç kaldın 70 dosyadan sonra alim yokmuş bizim suçum ne hocam ogg olmamizmi bede artık şirketi arayip yıllık izine çıkacağım yatak ve yorgan aşti de evrak teslim tatili yapacam hocam iyi günler yazık çok yazık buna bi çare hocam saygilar

  Daha önce günde 80 kişi alınıyordu, 70′e düşmüş demek ki. Siteminizde çok haklısınız, büyükşehirde ulaşım hem zaman, hem de maddi masraf gerektiriyor. Emniyet personelinin ek görevleri nedeniyle yeterli sayıda görevli bulunduramadığı gibi bir durum var sanırım. Ortalık böyle karışıkken özel güvenliğin işlemlerine ne derece öncelik tanınır bilemiyorum. İyi günler dilerim.

 6. 23 Temmuz 2016 - 14:49 | #6

  Security :

  Merhabalar arkadaşlar ben özel güvenlik sertifikası aldım şimdi güvenlik kimlik müracatı yapcam ama sertifikada kızlık soyadım duruyor nasıl evraklar hasırlamam gerek acaba bilgisi olan varmı

  Kimlik başvuru evrakına evlenme cüzdanının ilgili sayfa fotokopilerini ekleyiniz. Hazırlamanız gereken evraklarla ilgili bilgiyi illere göre değiştiği için kursunuzdan sormanız gerekir. İyi günler.

 7. 23 Temmuz 2016 - 14:53 | #7

  Erkan :

  Benim bir sorum olacak.çalıştığım yer bizi izin zamanları aynı kurumun başka birimine/binasına göreve gönderiyor.gitmek istemesekte karşıda gelemiyoruz.bu kanunimi bizi ilçe ilçe dolaştırmaları.yılın son altı ayı hep böyle geçiyor bizde.senelerdir.

  Şirketiniz il dışında görevlendirme için özel güvenlik komisyonundan izin aldı ise uymanız gerekir. İzin yoksa şirketiniz için sorun olur. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine bildirebilirsiniz. İyi günler.

 8. 29 Temmuz 2016 - 15:55 | #8

  ali kankaya :

  2015 in ekim ayi öz. Güv.kimlik Yenileme sinavina girdik emniyete dosyayi verdik
  Yeni kimlik karti icin yeniden randevu almak gerekiyor mu? Veya ne yapmamiz gerekiyor

  Yeni kimliklerin dağıtımı öncelikle kurumlarda çalışanların müracaatını kabul edecek şekilde düzenlenmiş bildiğim kadarıyla. Biyometrik fotoğraf, 20 TL dekontu vb. belgeler isteniyor. Bulunduğunuz ildeki durumu özel güvenlik şubesine sorabilirsiniz. İyi günler.

 9. 06 Ağustos 2016 - 12:40 | #9

  Coşkun kaya :

  güvenlik şube müdürlüğüne evrak teslimini kendimizin mi yapması zorunlu
  Randevu alamıyorum gece gündüz uğraşıyorum olmuyo
  Çünkü muameleciler heryerde önce işlem yapıyo
  Bende evrak işlerimi onlara versem olabilirim yada onla gitsem

  Randevulu sistemin nasıl uygulandığını bilmiyorum, muamelecileri de ilk defa duydum inanın. Sanırım İstanbul’dan yazıyorsunuz, kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. Ankara’da bu tür uygulama yok çünkü. İyi günler.

 10. 08 Ağustos 2016 - 06:56 | #10

  Canan :

  Sınavı kazandım ama sertifikayı almadım sisi neyapamam gerekli

  Eğitim aldığınız yerden kimlik müracaatını nasıl yapacağınızı öğrenmeniz gerekli. Yukarıdaki yazıyı okusaydınız, belgelerin illere göre değişebildiğini görürdünüz. İyi günler.

 11. 10 Ağustos 2016 - 15:01 | #11

  Kenan yıldırım :

  Hocam ben yeni kimlik kartımı aldım son çıkan güvenlik kimliklerinden yanlız bu hafta yenileme eğitimine başlıyorum. Yeni sertifika bitti mi tekrar mı kimlik kartı müracatı yapıcam

  Maalesef yeniden başvuru, yeniden 20 TL gideriniz olacak. Keşke bekleseydiniz. İyi günler.

 12. 11 Ağustos 2016 - 11:03 | #12

  Murat aktaş :

  Hocam kolay gelsin yenileme eğitim atışında 25 de 15 vuramayanlar kalıyor mu yoksa 15 bulana kadar atış yaptırılıyor mu Nasıl oluyor

  Eğitim atışlarında 15′den az isabeti olanın, eğitiminin silahlı kısmı geçersiz oluyor. Sınav değil, eğitim olduğu için kalma-geçme ile ifade edilmez. Yeniden 25 mermi alıp yeni kağıda atış gerekir. Ancak konunun tamamen eğitimle ilgili olması, sizin de halen bir kurstan eğitim gördüğünüz dikkate alındığında detaylarını kursunuza sormanız daha uygun olur. İyi günler.

 13. 13 Ağustos 2016 - 11:35 | #13

  birdal :

  merhaba hocam silahlı kimlik katım aracım soyuldugdan dolayıkayıp şimdikartımın zamanı doldu yenilemem içim aslı gereklimi fotokobisi var elimde

  Kimlik fotokopisi ile yenileme eğitimi alabilirsiniz. Ancak yeni kimlik başvurusunda eskisi istenir. Yenileme eğitimi alacağınız kursa veya özel güvenlik şubesine ne yapmanız gerektiğini sorabilirsiniz. İyi günler.

 14. 20 Ağustos 2016 - 13:15 | #14

  yasin :

  mrb hocam silahlı kimlik kartım vardı yeneılemeye gırdım kurstan evrakları aldım ama guvenılk subeye basvuru yapmadım işyerı deısıklıgı yaptıgım ıcın bu evrakları teslım etme tarıhı suresı varmı ben yenıleme sınavına gırdıkten 1 sene gectı

  Yenileme işlemi kimlik soruşturması ile tamamlanır. Bu durumda kimlik süreniz dolmuşsa sıkıntı yaşarsınız. Özel güvenlik olarak çalışıyorsanız işyerinize para cezası kesilebilir. Kimlik süresi dolmadan soruşturma dahil işlemlerin tamamlanması gerekir. İyi günler.

 15. 22 Ağustos 2016 - 07:08 | #15

  yasin :

  mrb hocam suan ö.güvenlik deılım kımlık surem doldu yenılemeye gırdım evrakları kurstan aldım ama güvenlik şubeye gıtmedım ne gıbı bı sorun olur yenıleme sınavına 1 sene once gırmıstım ıyı gunler.

  Kimlik süresi dolmadan evvel, soruşturma dahil tüm işlemlerin tamamlanmış olması sorumluluğu çalışanındır. Halen özel güvenlik olarak çalışıyorsanız işiniz riske girebilir. Yenileme eğitimi almak yeterli değil, soruşturma ile işlem biter. Bu durumda daha fazla vakit kaybetmeden başvurunuzu yapmanız gerekir. İyi günler.

 16. 22 Ağustos 2016 - 15:13 | #16

  yasin :

  kımlık surem dolmadan yenıleme basvurusu yapmıstım bıtmedenden yenıleme evraklarını aldım ama güvenlık subeye gıtmedım guvenlık ısını bıraktıgım ıcın .sımdı evrakları tslım edmek ıstıyorum .

  Sertifika süreniz halen devam ediyorsa başvuru yapabilirsiniz. Hazırlanacak evraklar konusunda kursunuza danışmanız doğru olur, yeni kimlik dağıtımı başladığı için buna uygun belge istenecektir. İyi günler.

 17. 22 Ağustos 2016 - 15:23 | #17

  Yalçın :

  Merhabalar
  Silahlı güvenlik kartimi yenilemek icin verecegim 2 adet Biyometrik fotoğraf kravatlı mı olmalıdır yoksa açık renk giyside kabil edilmekte midir?teşekkürler

  Kıravat şartı yok, açık renk giysi ile arka fon beyaz, 5×6 ebatlarında olacak. İyi günler.

 18. 03 Eylül 2016 - 08:51 | #18

  Dilara :

  Merhaba Özel güvenlik yenilemeyi 2012 yaptım fakat bana kart verilmedi yeni kartlar çıkacak diye 2017 de sürem doluyor ben bana verilen kağıdı kaybettim ne yapmam gerekiyo teşekkürler

  Yenileme eğitimi aldıktan sonra kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Kimliğiniz olduktan sonra o kağıdın süre belirtmekten başka önemi yok. Eğitim aldığınıza ilişkin kayıtlar zaten emniyette vardır. İyi günler.

 19. 06 Eylül 2016 - 07:53 | #19

  Dursun :

  Mrb hocam ben cok onceden silahli aldim sonra yenilrmek istedim sinava girdim fakat atisa gitmedigim icin silahsiza dustu 27 agusta silahliya girdim . bu cumaya kadar evraklari yetistirmem geremio ise başlamam icin yetisirmi.

  Evrak işlem süreleri illere göre değiştiği için kursunuza sormanız uygun olur. Bu sınavın atışına giremediyseniz sınav ücretini hemen yatırıp dekontu kursunuza vererek bir sonraki sınava sadece silahtan girebilirsiniz. İyi günler.

 20. 06 Eylül 2016 - 07:54 | #20

  Arif :

  İyi günler kolay gelsin en son yenileme sınavına girdim evraklardan özel güvenlik kimlik kartımı kaybettim, fotokopisi var ama kimlik kayıp ne yapmam gerekiyor

  Kimlik başvurusu ile diğer kimliğin kayıp dilekçesini de vermeniz yeterli olabilir. Ama bu işlemler illere göre değiştiği için kursunuza veya özel güvenlik şubeye sormanızda yarar var. İyi günler.

 21. 09 Eylül 2016 - 12:56 | #21

  Süreyya Turgut :

  Hocam s.a 27agustos da yenileme sınavına girdim kazandım şimdi bize yeni kimlik mi verilecek yoksa ayrı bir başvurusu yapcam

  Yenileme sertifikanızı teslim ederken kursunuz size yapmanız gerekenleri anlatacaktır. Yeni kimlik dağıtımı başladı, detayları var. İyi günler.

 22. 28 Eylül 2016 - 06:10 | #22

  abdullah :

  Hocam benim güvenlik kartımı yenilemem gerekiyor 2017 ekim ayına kadar süresi var ne zaman başvuru yapabilirim yenileme icin başka ne yapmam gerekiyor iyi günler saygılar…

  Bu yıl sonuna doğru açıklanacak olan 2017 sınav takvimi belli olduktan sonra hangi sınava gireceğinize karar verilebilir. Kimlik süresi dolmadan yeni kimliği alacak şekilde yenileme eğitimi almak, soruşturmaya başvurmak yeterlidir. İyi günler.

 23. 01 Ekim 2016 - 07:29 | #23

  abdullah :

  Hocam yenileme sınavında gecme kalma gibi bi durum var mı bide bu yeni kimlikleri aldıktan sonra tekraryenilemem gerekiyomu ilginiz icin teşekkürler…

  Yenileme sınavlarına katılma kaydıyla kalma-geçme yok. Sertifikanızı kurstan aldıktan sonra yeni kimlik müracaatını da yapmanız gerekir. İyi günler.

 24. 07 Ekim 2016 - 15:29 | #24

  volkan :

  bu biometrik resim kravatlımı olucak kravatsızmı olucak

  Ankara’da resimlerle ilgili böyle bir şart yok, illere göre değişebildiği için kursunuzdan sormanız doğru olur. İstanbul’dan yazıyorsanız saat 14.40′dan itibaren internet başında olup 15.00-16.00 arası açılan sistemi takip etmeyi öneriyorlar. İyi günler.

 25. 07 Ekim 2016 - 15:30 | #25

  Hasan :

  Hocam kimlik yenileme evrakların il özel güvenlik şube müdürlüğü ne teslim ettim sertifikasını aslını almadı yanlışlıkla oldu bilmiyorum ne yapmam lazım

  Bazı illerde sertifika alınmıyor. Muhtemelen sizin ilinizde de öyledir. İsteniyorsa size ulaşırlar zaten. İyi günler.

 26. 07 Ekim 2016 - 15:41 | #26

  abdullah :

  Hocam yeni kimlik kartını aldıktan sonra 2017 ekiminde kartın süresi bitiyo yenileme gerekiyomu ve bu yenileme için bi ücret ödeniyomu ödeniyosa kaç tl iyi günler…

  Yeni kimlik kartı, eski kartınız kadar geçerlidir. Süre dolmadan önce yenileme eğitimi almanız gerekir. Kurs ücretleri illere göre değiştiği için bulunduğunuz ilden araştırmanızda yarar var. İyi günler.

 27. 10 Ekim 2016 - 15:09 | #27

  murat :

  hocam öncelikle kolay gelsin en az 10 yıl önce özel güvenlik sertifikası aldım fakat araya askerlik girince kimlik kartımı almadım daha sonra iş kurunca bir dahada almak nasip olmadı iptal olmuş mudur acaba sertifikam.

  Yenileme eğitimi alarak süreyi beş yıl daha uzatabilirsiniz. Süre doldu diye iptal olmaz. İyi günler.

 28. 22 Ekim 2016 - 17:39 | #28

  Serhat :

  Hocam iyi akşamlar.özel güvenlik kimlik kart geçerlilik süresi 06/04/2017 tarihinde bitiyor hangi tarihte yenilemek için nereye başvuru gereklidir. Teşekkürler..

  Halen özel güvenlik olarak çalışıyorsanız riske girmemek açısından Kasım ayında açılacak kurslara katılmanızı tavsiye ederim. Böylece 2017′nin ilk sınavına girmeye hak kazanırsınız. Sınav takviminin Kasım sonuna doğru açıklanması bekleniyor. Her yıl böyle sınav tarihini bilmeden temel-yenileme eğitimleri açılır. İlk sınavın Ocak sonu, Şubat başı gibi yapılması bekleniyor. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.