Yenileme Eğitimi Alanların Kimlik Müracaatı İçin Hazırlaması Gereken Belgeler

28 Nisan 2010 tarihinde yayinlandi

 

Yenileme eğitimi alanlar için  aşağıda hazırlanması gereken belgelerin listesi Ankara için sırasıyla  verilmiştir. Belgelerin detaylarıyla ilgili bilgilere  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler  ulaşabilirsiniz.

 

 

 

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI YENİLEME BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER 

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Yenileme Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet Fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.)

4.  1 Adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu:  (İmzalı-Biri fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

6.  4 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Fotoğraf : Arka fon beyaz, açık renk kıyafetli, son altı aya ait, ön cepheden çekilmiş

7.  Eski Kimlik Kartı : Aslı ve fotokopisi

8.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

9. Kimlik Harcı Dekontu : Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

 

.

 

 

Bu yazı bugün : 128, toplamda : 232118 kişi tarafından okundu.

 1. 12 Ocak 2017 - 14:48 | #1

  Kadir :

  Hocam iyi günler kimlik yenileme işleminde 520 tl harç yatırılıyor mu yoksa ilk defa kimlik kartı alacaklar için geçerli mi?

  Kimlik kartı olanların yenilemesinde vergi-rapor istenmez. İyi günler.

 2. 21 Ocak 2017 - 14:42 | #2

  Mutlu :

  Hayirli günler yeni kimlik kartini alirken eskisi isteniyor.ben kartimi kaybettim müracaat etmeye gittigimde bundan dolayi problem yasarmiyim calistigim yerde renkli fotokopilisini kullaniyorum.simdiden Teşekkürler.

  Fotokopi kullanmak yasak, tespit edilirse işyerinize ceza kesilebilir bilginiz olsun. Başvuruda kayıp dilekçesini de verin. Ancak işlemler illere göre çok değişti artık. Özel güvenlik şubeye danışmanız daha uygun olur sanıyorum. İyi günler.

 3. 23 Ocak 2017 - 16:30 | #3

  fatih :

  yenileme egtimine girdim ve kimlik surem doldu su anda emniyetin istedigi belgeleri yogunluktan dolayi randevu alip teslim edemedim yenileme egtimi ve sertifikam elim evraklari teslim etmek icin herhangi bir zaman şartı varmi

  cevalarsaniz cok memnun olurum teşekürler

  Özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilmek için kimlikte yazan son tarihten önce yeni kimliğin alınmış olması gerekir. Halen özel güvenlik olarak çalışmıyorsanız sorun olmaz. Özel güvenlik olarak çalışıyorsanız, çalışmaya devam edebilmeniz buna bağlı. Dolayısıyla hiç bir iş, işinizin devamı için gerekli olandan öncelikli olmamalı. İşyerinize maddi ceza kesilir, ceza miktarları artırıldı. Muhtemelen denetimler de artar. İyi günler.

 4. 01 Şubat 2017 - 15:45 | #4

  Yalçın :

  Merhaba ben kimlik yenileme ile ilgili herşeyi hazırladım 2 şubata randevu aldım. Fakat benim sorum şu kimlikler PTT ile ikametgah adreslerine geliyor fakat ben gün içinde işteyim ve evde kimse yok. Bu durumda ne yapmam gerekli kimseye ulaşamazlar cunki

  Cep telefonundan arayıp PTT merkezinden almanızı isteyebilirler. Malum kargo şirketleri genelde geldik yoktunuz veya adres yanlış, kendiniz gelip alın diyorlar. İyi günler.

 5. 03 Şubat 2017 - 12:27 | #5

  abdullah :

  merhaba benim kimlik kartım şuan yenisiyle degiştirilmek üzere güvenlik şirketimde ve hala elime ulaşmadı yeni kimligim kimlik yenilemesinde eski kimlikler isteniyomu yoksa yeni güvenlik kimlik kartımızla yenileme oluyo bide yenileme ücretleri hakkında bilginiz var mı yardımcı olursanız sevinirim iyi günler…

  İnanın sorunuzu anlayamadım. Yeni kimlik başvurusu yapacaksanız, eskisini teslim etmeniz gerekir. Yenileme kaydı olacaksanız mevcut kart istenir. Kurs ücretleri illere göre değiştiği için bulunduğunuz ilden araştırmanız uygun olur. İyi günler.

 6. 18 Şubat 2017 - 13:04 | #6

  Unzile :

  Hocam iyi gunler benim yasim yetmedigi icin silahsiz kimlik karti almistim ama simdi hem yeniletecem hem silahliya cevirecem yinede 520 tl harc mi yatiracam ???
  Simdiden tesekkurler hocam

  Süre dolmasına az zaman varsa önce silahsız yenileme, sonra silah temel eğitimi alınız. Yenilemede sınava katılmak kaydıyla kalma-geçme yok, diğerinde ilk notunuzla toplam 120′yi sağlayacak notu almanız halinde silahlıya hak kazanırsınız. Silahlıya uygun rapor almanız gerekir, daha önceden kimliğiniz olduğu için vergiyi tekrar yatırmanız istenmez. İyi günler.

 7. 18 Şubat 2017 - 13:05 | #7

  oguzhan ergün :

  kımlık kartımı almak ıcın evraklarımı teslım ettım 1 hafta oldu donus saglanmadı ne zamn calısma ruhsatım cıkar

  Kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bilemiyorum. Bu soruya sadece kursunuz ve başvuru yaptığınız yer dışında cevap almanız mümkün değil maalesef. İyi günler.

 8. 18 Şubat 2017 - 13:13 | #8

  MURAT :

  Selam..Benim kimliğim daha 2 yıllık..Süresi 5 yıl değil mi? Benimde değiştirmem gerekir mi?3 yıl daha süresi var sonuçta..Yoksa illa yeni kimlik mi olmalı..Teşekkürler

  Kimlik süresi beş yıl ama yeni kimlik uygulaması nedeniyle eski kimliklerle en fazla 30.06.2017′ye kadar çalışmak mümkün. Bu tarih itibariyle yeni kimliği olmayanların özel güvenlik olarak çalışması mümkün görünmüyor. Siz de kalan süreniz kadar geçerli olacak şekilde kimliğinizi değiştirme işlemini zamanında yapmalısınız. İyi günler.

 9. 18 Şubat 2017 - 13:16 | #9

  Esma :

  Slm.yenilemede sonuçlar açıklanıp evrak tesliminden sonra kimlik elime nekadar zamanda geçer..(tahmini)?

  Ankara’da başvuru yapanlara buna dair belge veriliyor. Yaklaşık 10-15 günde de kimlik kayıtlı adrese kargo ile gönderiliyor. Diğer illerdeki durumu bilemiyorum, kursunuz veya başvuru yapacağınız emniyet birimi dışında illere göre farklılık gösterdiği için sağlıklı bilgi almanız mümkün değil. İyi günler.

 10. 18 Şubat 2017 - 13:19 | #10

  Onur :

  Yenileme eğitmine girdim 29.01.2017 tarihli kurstan sertifika kaç günde çıkar tahmini olarak? Ve iem den randevu almak sıkıntılı bu ara bu sertifikayı almam benim çalışmaya devamı mı sağlarmı? Kimlik sürem 17.08.2017 doluyor ve şuan ögg olarak görev yapmaktayım?

  Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değişiyor. Ankara’da sertifikalar en fazla bir haftada hazır olur. Ancak İstanbul’u bilemiyorum. Yaklaşık tarihi kursunuzdan öğrenip uygun şekilde randevu almanız gerekir. Kimlik bitiş tarihinizde yazım yanlışı yoksa 17.08.2017′ye kadar sorunsuz alırsınız gibi görünüyor. İyi günler.

 11. 18 Şubat 2017 - 13:20 | #11

  ayhan :

  eski kimliği olupta yenisi ile değiştirmek isteyenler için gerekli belgeler nelerdir hocam ?

  Yan sütun Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde kimlik değişiminde istenen belgeler yazıyor. Ancak Ankara dışında bir ilden yazıyorsanız ufak tefek değişiklikler olabileceğini dikkate almalısınız. İşlemler ve istenen belgeler standart değil maalesef, illere göre farklı olabiliyor. İyi günler.

 12. 18 Şubat 2017 - 13:21 | #12

  cem :

  HOCAM YENI KIMLIKLER ICIN EN SON BASVURU TARIHI NEDIR AYIRDIGINIZ ZAMAN ICIN TUM ARKADASLARIM ADINA TESEKKUR EDERIM

  On gün kadar süren internet arızası nedeniyle cevaplar hep gecikti, kusura bakmayın. Kimlik süresi olanların yeni kimlik almaları için süre 30.06.2017′de doluyor. Bu tarihten önce yeni kimliğin alınması gerekir. İyi günler.

 13. 19 Şubat 2017 - 13:19 | #13

  serkan :

  Merhabalar hocam ben kimlik sürem doldu, kimliğimi yenileyince çipli kimlikten mi verecekler. Yoksa eski kimlikle devam mı edeceğim?
  İlginiz için teşekkür ederim.

  Özel güvenlik olarak çalışan/çalışacak kişilerin tamamı 30.06.2017′ye kadar yeni tip kimliklerden almak zorunda. Dolayısıyla yeni tip kimlik alırsınız. İyi günler.

 14. 20 Şubat 2017 - 09:35 | #14

  Okan :

  Hocam benim yenileme tarihim 17.02.2018 bitiyoo o tarihe kadar eski kimlikle calicabilirmiyim yoksa 30.06.2017 tarihine kadar yeni kimlik cikartip mi yenileme yapmaliyim

  Halen özel güvenlik olarak çalışıyorsanız kimliğinizi en son tarih olan 30.06.2017′den önce mutlaka değiştirmeniz gerekir. Sınav tarihi, sertifika-kimlik tarihi de olduğundan yenileme yaparsanız kalan süre yanar. Kimliği değiştirip Ekim veya Aralık 2017 sınavlarından birine girmeniz mantıklı görünüyor. İyi günler.

 15. İlhami DEMİRKOL
  22 Şubat 2017 - 15:59 | #15

  merhaba kolay gelsin süresi bitecek olan sertifikamı yeniledim yeni kimlik almak için tekrar randevumu almak gerekir.Yoksa direk AŞTİye teslim edebilirmiyiz?
  not 6 ay önce yeni tip kimlik kartı almıştım.

 1. Henüz geri izleme yok.