Yenileme Eğitimi Alanların Kimlik Müracaatı İçin Hazırlaması Gereken Belgeler

28 Nisan 2010 tarihinde yayinlandi

 

Yenileme eğitimi alanlar için  aşağıda hazırlanması gereken belgelerin listesi Ankara için sırasıyla  verilmiştir. Belgelerin detaylarıyla ilgili bilgilere  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler  ulaşabilirsiniz.

ANKARA DIŞINDAKİ İLLERDEN BAŞVURANLAR BELGE DETAYLARINI KURS MERKEZLERİNDEN ÖĞRENMELİDİRLER.

 

 

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI YENİLEME BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER 

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

1. Doldurulmuş ve imzalanmış yeni kimlik kartı (Tarih bölümleri boş olacak- sadece Ankara’dan başvuranlar için)

2. Eski özel güvenlik kimlik kartının fotokopisi

3. Dilekçe (tarih ve imzalı)

4. Arşiv araştırma formu (imzalı ve fotoğraflı 2 Adet, TC kimlik numarası yazılmış)

5. TC kimlik numarasını gösterir herhangi bir resmi belge

6. Sertifika aslı (kendiniz için mutlaka fotokopi alınız)

7. Vesikalık fotoğraf (2 adet)        

 

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

 

Diploma fotokopisi (noter onaylı veya kendi okulundan “Aslı Gibidir” onaylı) Ankara’dan eski ÖGG kimliğini aynen yenileyenler için (Örneğin; silahlı/silahlı, silahsız/silahsız şeklinde) diploma istenmiyor.

   

 NOT : Yukarıdaki belgeleri MAVİ PLASTİK BİR DOSYA içine sırasıyla yerleştirip AŞTİ içerisinde bulunan Öz.Güv.Ş.Md.lüğüne, BİZZAT vermeniz gerekmektedir.

 

Bu yazı bugün : 12, toplamda : 122545 kişi tarafından okundu.

 1. 09 Ocak 2014 - 17:12 | #1

  eda :

  hocam ben evlendim ve soyadı değişikliğinden dolayı ögg kartımı değiştircem bunun için gerekli işlemler ve evraklar nelerdir net bi şekilde yazarmısınız ve değiştirmeyede ayrıca para ödüyormuyuz

  Yeni soyadınızla tanzim edilmiş kimlik belgesi ve evlenme cüzdanınızın ilgili sayfalarının fotokopisi ekleyeceğiniz bir dilekçe ile emniyete başvurmanız gerekir. Bu işlem için masraf gerekmez. İyi günler.

 2. 15 Ocak 2014 - 18:32 | #2

  s.kral :

  s.a hocam benim kimlik kartım 13.03.2014 bitiyor sınava 42 gün önce giriyorum…hocam bu durum bana sıkıntı çıkarırmı.teşekkürler..

  02 Şubat 2014′de yapılacak yenileme sınav sonuçları muhtemelen 21 Şubat 2014′de açıklanır. En az 4-5 gün de sertifika alana kadar geçer. Bu durumda iki seçeneğiniz var. İlki sertifika hariç diğer belgeleri hazırlayıp ikamet ettiğiniz il emniyetine erken soruşturma için başvurmak, ikincisi de sertifikayı aldıktan sonra başvurmaktır. Ancak ikincisinde kimlik süresi dolmadan soruşturmanın tamamlanması ihtimali zayıf görünüyor. Durumu buna göre değerlendirmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 3. 15 Ocak 2014 - 18:34 | #3

  O. Bulut :

  Merhaba,

  Benim güvenlik kartımı aldıgım yer kapanmıs. Farklı bir guvenlik kursu ile mi görusmem gerekiyor. Yenileme yapmam ıcın.

  Yenileme eğitimi için faal olsa dahi ilk kursunuza gitmeniz gerekmiyor. Dilediğiniz yerden yenileme eğitimi alabilirsiniz. Bu konu tamamen sizin tercihize bağlı denilebilir. İyi günler.

 4. 15 Ocak 2014 - 18:35 | #4

  oşgan :

  Hocam mrb ben yenıleme yaptırdım guvenlık sorusturmasındayım hangı numaradan ogrenoyoruz sonucu

  Başvuru yaptığınız il emniyeti özel güvenlik şubesini aramanız gerekir. Kimlik kartı soruşturması yerel makamlarca yürütülen bir işlem, merkezi bir numara yok. İyi günler.

 5. 22 Ocak 2014 - 08:52 | #5

  beyaz_gölge :

  özel güvelik sertifikamı yenıleyemıyorum yargıdaki trafik kazası dosyamdan dolayı karşı tarafla anlaşmamıza rağmen yargıtaya gıtti dosya ne yapmam gerekiyor sertifika yenilenemediği için şuan işede giremiyorum

  Trafik kazasından ilk mahkemeden aldığınız ceza, bir yıl üstü değilse üst mahkemede devam ediyor olması yenilemenize engel olmaz. Sadece silahlı da olsanız dava sonuçlanana kadar silahsız müsaade söz konusu olabilir. Bu nedenle davanın üst mahkemede devam ettiğine dair belgeyi diğer başvuru evrakınıza ekleyip kimlik yenileme talebinizi, bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine iletmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 22 Ocak 2014 - 08:54 | #6

  ersin :

  Silahlı kımlık kartımmı yenileticem sınava girdiğimizde kaç soru sorulacak ve silahlı için girenlere diğer konularda soruluyormu.Sınav kaçsaat sürüyor.İyi günler

  Silahlı yenilemede 100′ü temel dersler, 25′i silahtan olmak üzere 125 soru vardır. Silahlı olduğunuz için ayrıca beş atışlık uygulamadan da sorumlusunuz. Sınav süresi 2,5 saat olup yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma geçme yoktur. İyi günler.

 7. 22 Ocak 2014 - 08:57 | #7

  ekrem arslan :

  günaydın hocam, 2009 un mart ayında ben özel güvelik eğitimine katılarak silahlı özel güvelik sertifası aldım fakat ondan sonra herhangi bir işlem yapmadım hiç. kimlik kartı da almadım. şimdi mart ayının başında süresi doluyor. yenileme eğitimi aldıktan sonra mı kimlik kartı çıkarmalıyım yoksa eğitimden önce çıkarıp sonra yenilesem mi. yenileme eğitimi ne kadar sürüyor bunlar hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. iyi güler

  Süre dolduğu için kimlik başvurusunu yenileme sertifikasını aldıktan sonra yapabilirsiniz. Silahlı yenileme eğitimi 60 ders saatinden oluşur. Yaklaşık 8-9 gün sürer. Yenilemede kalma-geçme yok. Kimlik için başvururken daha önceden kimliğiniz olmadığı için bir kereye mahsus; sağlık raporu, vergi (431 TL) yatırmanız gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 8. 22 Ocak 2014 - 08:58 | #8

  hakan daştan :

  Peki İl Emniyeti Erken soruşturmaya cevap verecekmi _?
  Yani sınavdan önce belgeleri göndersek yetişirmiyiz.
  sorun cıkarmı_?

  Sertifika olmadan soruşturma yapılması, özel güvenlik mevzuatına uygun bir durum. Ancak bazı il emniyetleri tüm belgelerin tamam olmasını istiyor. Bu nedenle bulunduğunuz ildeki uygulamayı öğrenmenizde yarar var. İyi günler.

 9. 29 Ocak 2014 - 18:42 | #9

  adem öz :

  hocam merhaba benim kimlik kartımın süresi dolalı 3 sene oluyor fakat sertifikam kayıp yenileme sürecinde ne yapmam gerekiyor

  Kimlik kartınız varsa onunla yenileme eğitimine başvurabilirsiniz. Sertifika aslı bir çok il emniyetinde kimlik başvurusunda alınıyor. Bu nedenle sizde olmaması normal. Süre dolması hak kaybı yaratmaz. Yeni sertifikayı aldığınız tarihten itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. İyi günler.

 10. 29 Ocak 2014 - 18:44 | #10

  hakan :

  yenileme için özel güvenlik şubeye yukarıdakı yazılı evraklar mı lazım? farklı bişey varmı .Valilige imzalanması gerek evrak varmış ? hangi evrak bu. izlenecek adımları yazarsanız menun oluruz.(sınavdan sonra )yenileme için ,şimiden tşkler.

  Kimlik başvurularında istenen evrak ve adetleri illere göre değişiklik gösterebiliyor. Yukarıda da belirtildiği gibi bu liste sadece Ankara için kesindir, diğer illerde kurslardan veya emniyetten sorulması doğru olur. Kişilerin valilikten şahsen imzalatacağı bir belge yok, sertifikayı kursunuz hazırlar. Kimlik kartı da emniyet tarafından onaylatılır. İyi günler.

 11. 04 Şubat 2014 - 19:01 | #11

  serkan :

  49. yenileme sınavına gırdım kazaandım ama sertıfıkamı bulungum ıl dışında olduğum ıcın daha alamadım ıptal olama yada zman asımnına uğrama gıbı bır durumu varmı ?

  tskrler.

  Sertifikayı zamanında almadığınız için iptal olmaz. Üzerinde yazılı tarihler arasında beş yıl geçerlidir. Kimlik başvurusu daha sonra yapmayı düşünüyorsanız sertifikayı kursta bırakmamanızı tavsiye ederim. Kursların taşınması veya kapanması gibi durumlarda adaylar sertifikayı teminde çaresiz kalıyor çünkü. İyi günler.

 12. 19 Mart 2014 - 16:08 | #12

  çetin :

  selam 07/07/2010-aldım05/03/2015süresi doluyor acaba ne zaman kursa yazılmalıyım silahlı kartım teşekkürler

  Kimlik süresi dolmasına en fazla 1 yıl, en az ay önce yenileme eğitimine başvurmak gerekir. Buna göre 1 yıldan az süreniz kaldığı için eğitim almanız mümkün. Yeni sertifikanızın süresi, 05.03.2015 tarihinden itibaren beş yıl olur. Bu da eğitimi erken almanızdan dolayı mevcut süre açısından zarar görmemenizi sağlar. İyi günler.

 13. 19 Mart 2014 - 16:09 | #13

  seymen :

  SELAM BİZİM ARKADŞIN GÜVENLİK KARTI YOK
  SERTİFİKA sı var
  YENİLEMYE GİRDİ Bİ SORUN YARATIRMII OLMAMASI ACBA ?
  SAYGILAR

  Yenileme eğitimi almak için kimlik çıkarmak zorunlu değil. Arkadaşınız sertifikası ile yenileme eğitimi alabilir. İyi günler.

 14. 19 Mart 2014 - 16:11 | #14

  kutluk06 :

  Iyi günler Hocam.Yenileme için gereken evraklar içinde olan; 1.Doldurulmuş kimlikkartını nerden temin ediyoruz? Kirtasiyelerde falan varmi? Birde nerden doldurtacağız?
  2.Imza ve tarihli dilekçe istenmiş, bu dilekçeyi nerden temin ediyoruz? Matbu dilekçe örneklwri varmı, varsa nerden temin edecez?
  Saygılarımla…

  Bu kart ve belgelerin hazırlanması konusunda kursunuzdan yardım almanız gerekir. Arşiv formu ve dilekçeyi yukarıdaki linkten indirip doldurabilirsiniz ama kimliği nerede yazdırabileceğiniz konusunu ancak kursunuz bilir. İyi günler.

 15. 19 Mart 2014 - 16:12 | #15

  sedef :

  hocam iyi akşamlar benim sorum şuan izmirdeyim yenileme sınavına girdim ewraklarımı buraya teslim edebilirmiyim yalnız ikametim manisada şimdiden teşekkürler

  Eğitim alınan ilin önemi yok ama kimlik başvurusu konusunda ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılması konusunda zorunluluk var. Bu nedenle ya ikametinizi İzmir’e aldırmanız ya da başvuruyu Manisa’dan yapmanız gekeri. İyi günler.

 16. 19 Mart 2014 - 16:31 | #16

  zafer köz :

  Hocam benim yenilemem 26.06.2014 tarihinde doluyor.Geç kaldım mı yoksa çalışmaya devam edebilir miyim…

  25 Nisan 2014′e kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 25 Mayıs sınavına girmeye hak kazanırsınız. Biraz geç kalmışsınız, bu sınavı kaçırırsanız bir sonraki oldukça geç bir tarih olan 17 Ağustos’ta yapılacak. Dolayısıyla 25 Mayıs sınavına girecek şekilde eğitim almanız ve sertifikayı aldığınızda vakit kaybetmeden başvuru yapmanızda yarar var. İyi günler.

 17. 19 Mart 2014 - 16:34 | #17

  sinan :

  20,09,2014-de silahlı güvenlik kartımın suresi doluyor bana önerebileceginiz kurs yeri varmı istanbulda yazarsan sevinirim avcılarda oturuyorum sevgilerle

  25 Mayıs sınavına girecek şekilde eğitim almanızı tavsiye ederim. Sonraki sınav 17 Ağustos’ta yapılacak. Her ne kadar vakit vars gibi görünse de yenileme sonuçlarının sınavdan üç hafta sonra açıklanması, İstanbul’dan sertifika ve kimlik onaylarının tüm illerden daha uzun sürmesi gibi hususları göz önüne alarak 25 Mayıs sınavını kaçırmamanızda yarar var. İstanbul’daki kurslar hakkında maalesef bilgim yok. İyi günler.

 18. 19 Mart 2014 - 16:36 | #18

  mesut mert :

  merhabalar güvenlik kimlik kartımın süresi doldu ılk önce neden tekrar sınava gırmek gereklı? yenıleme değilde ılk kez almadan farkı nedır? ücret nedir? tarih gectıgıne göre yenılemek ısteğe bağlı sanırım?

  Özel güvenlik yasasına göre bir kez temel eğitim görenlerin çalışmaya devam edebilmeleri beş yılda bir yenileme eğitimi almalarına bağlı. Bu konularla ilgili bilgi eğitimde verilir aslındı. Yenilemede kalma-geçme yok, ücret konusunu bulunduğunuz ildeki kurslarla görüşmeniz gerekir. Eğer özel güvenlik olarak çalışmayı düşünmüyorsanız eğitim için de masraf yapmanıza gerek yok demektir. İyi günler.

 19. 24 Mart 2014 - 17:04 | #19

  halime :

  Merhabalar ben yenileme sınavı için geç kaldım 25 mayıs sınavına gideceğim.fakat emniyete verilecek evraklarıişimden olmamak için emniyete teslim etmek istiyorum fakat bunun için dilekçe örneği bulamadım.lütfen yardımcı olur musunuz?

  Dilekçe orijinali ve örnek dilekçe linki yukarıda eklendi. Orijinal dilekçeyi örneğe bakarak kendinize ait bilgilerle doldurabilirsiniz. İyi günler.

 20. 24 Mart 2014 - 17:07 | #20

  buse :

  mrb benim güvenlik sertifikamın aslı bende yok fotokopisi var sadece acaba yenileme yaparken bir sorun olur mu

  Özel güvenlik kimlik kartınız varsa sertifika aslının olmasına gerek yok. Eğer kimliğiniz yoksa kimlik başvurusunda sertifikanın aslı istenir. İyi günler.

 21. 12 Nisan 2014 - 18:06 | #21

  alparslan :

  Mrb hocam benim silahlı güvenlik kartimin süresi 03, 07, 3014 doluyor yenilemede biraz geç kaldım çalıştığım firmada yeni bir projede silahlı olarak görev yapıcam sorum kimliği yenilemede geç kaldın mı valilik firmama benim çalışmama dair sorun çıkartırlar mı şimdi den tşk ederim

  25 Mayıs sınavına girecek şekilde eğitim alma için az da olsa vaktiniz var ve bu sınavı kaçırmamanız gerekir. Bir sonraki sınav 17 Ağustos 2014′de olduğu için süreniz dolmuş olur. Henüz sürenizin dolmaması, eğitim alıp soruşturma dahil işlemleri bitirecek zamanınız olması nedeniyle sorun yok. Sadece bu sınava mutlaka yetişmeniz yeterli. İyi günler.

 22. 12 Nisan 2014 - 18:07 | #22

  ahmet :

  mrb hocam ben bır konuda bılgı almak ıstıyodum sızden ben sertıfıkayı aldım ama yaka kartını cıkarmadım ve bu sure ıcınde 5 sene gectı ne yapmalıyım yardımcı olabılırmısınız

  Yenileme eğitimi alarak süreyi beş yıl daha uzatabilirsiniz. Eski ve yeni alacağınız sertifika ile kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 23. 12 Nisan 2014 - 18:08 | #23

  Karıncayiyen :

  Merhaba,ben 4 sene tsk da görev yapıp kendi isteğimle ayrıldım.Daha önceden silahlı kimliğim vardı süresi gecti simdi.Benimde yenileme sınavına girmem gerekir mi ?

  Silahlı kimliğiniz varsa sadece yenileme eğitimi alarak beş yıl daha süre uzatmanız mümkün. Bunun için tek yapacağınız şey eğitim almak, hatta çabuk davranırsanız 25 Mayıs 2014 sınavına yetişmeniz de mümkün. İyi günler.

 24. 12 Nisan 2014 - 18:11 | #24

  Sercan GÜLLÜ :

  Selamün aleyküm benim sorum,hocam benim kartın süresi 26.09.2013 te doldu,ben bu 25.05.2014 te ki sınav için ön kayıt yaptırdım,sürenin geçmesi bu benim kartı çıkarmama engel mi,teşekküeler…

  25 Mayıs sınavına girecek şekilde eğitim aldığınız takdirde, sonuçların açıklandığı günden itibaren beş yıl daha süre uzatma hakkı elde edersiniz. Kimlik süresi dolduktan sonra başvurmanın tek dezavantajı, aradaki zamanda güvenlik olarak çalışamamaktır. Hak kaybı olmaz. İyi günler.

 25. 12 Nisan 2014 - 18:13 | #25

  Hamit Yilmaz :

  Selam benim sorum şu Trabzondan yaziyorum 17 ocakta yenileme evraklarimi Jandarma komutanligina verdim uc aydir yenileme kimligimin cikmasini bekliyorum her aradigimda subeyi bana soylenen yenileme kimliklerini icisleri bakanligi cikartiyor ve ne zaman cikacagi belli degil yeni kanuna gore kimlikleri adrese gondereceklermis boyle bir kanun mu cikti.Ayrica suresi dolan kimligimle de calismaya devam edebilecegim soylendi turkiye genelinde boyle yeni bir uygulama mi var kimlikler adrese mi gonderilecek?

  2009 yılında yapılan ilk yenileme sınavından beri kimliklerin çıkması bekleniyor ama maalesef bir gelişme yok. Ankara’da eski kimliklerin yeniden yazılıp verilmesi şeklinde bir uygulama var. Yeni kimlik verilmediği için eskilerin (yenileme eğitimi alma kaydıyla) kullanılması halen mümkün. Sizin açınızdan sıkıntı yok. İyi günler.

 26. 12 Nisan 2014 - 18:14 | #26

  zafer pire :

  24.04.2014tarihinde güv. kartım doluyor yenileme yaptıramadım süresi ne kadardır

  24.04.2014 tarihinde süreniz doluyorsa o tarihten sonra özel güvenlik olarak çalışamazsınız. Kimlik süresi kartta yazan kadardır, o süre dolmadan en az altı ay önce yenileme eğitimi almak gerekir. Kart süreniz dolduğu halde çalışmaya devam ederseniz, sizi çalıştıran firma maddi ceza alabilir. İyi günler.

 27. basaran
  13 Nisan 2014 - 21:04 | #27

  Merhaba hocam benim kimlimin suresi 08/05/2014 te doluyo mayis 25. Sibavina giricem isyerim sorun cikariyo. Sizce nevyapmaliyim bu arayi kapatmam icin. 25/05/2014 sinavina giriyom sorun olurmu bu 17 gunluk ara lutfn cvp bekliyorum

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 3 4 Hepsini Göster