Yenileme Eğitimi Alanların Kimlik Müracaatı İçin Hazırlaması Gereken Belgeler

28 Nisan 2010 tarihinde yayinlandi

 

Yenileme eğitimi alanlar için  aşağıda hazırlanması gereken belgelerin listesi Ankara için sırasıyla  verilmiştir. Belgelerin detaylarıyla ilgili bilgilere  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler  ulaşabilirsiniz.

 

 

 

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI YENİLEME BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER 

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Yenileme Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet Fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.)

4.  1 Adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu:  (İmzalı-Biri fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

6.  4 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Fotoğraf : Arka fon beyaz, açık renk kıyafetli, son altı aya ait, ön cepheden çekilmiş

7.  Eski Kimlik Kartı : Aslı ve fotokopisi

8.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

9. Kimlik Harcı Dekontu : Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

 

.

 

 

Bu yazı bugün : 45, toplamda : 255523 kişi tarafından okundu.

 1. 08 Haziran 2017 - 09:38 | #1

  Selim :

  Merhaba bana kurs yerim güvenlik yenileme kartı için hazırlamam gereken belgeler arasında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma belgesi yazıyo iki adet bunu bilgisayar ortamında doldurdum yalnız çıktısını almadım Ankaradayım muhtar onayı şart mı hocam

  Ankara’da muhtar onayı istenmiyor. İyi günler.

 2. 12 Haziran 2017 - 09:13 | #2

  mehmet :

  Merhaba yeni kimlik kartı için iki adet güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu hazırlamam gereken belgeler arasında şimdi hocam bu belgelerin ikisinede imza fotograf ve muhtar onayı gerekiyomu yoksa bitanesinemi imza foto ve muhtar onayı gerekiyo tam olarak bilgi verirmisiniz iyi günler…

  Bir üst yorumda Ankara’da muhtar onayı istenmediği yazıyor. Yanlış anlamayın ama sizler, tek satırlık bilgiyi okumadan hep tam bilgi istiyorsunuz. Sizin okumaya vaktiniz olmayabilir ama inanın ben de aynı durumdayım. Kimlik başvurusunda istenen belgeler, adet sayıları, işlem süreleri illere göre değişir. Sizin ilinizdeki durumu en iyi kursunuz bilir, belge konusunda kursunuzun yönlendirdiği şekilde hareket etmeniz gerekir. Ankara’da arşiv formu iki adet imzalı, biri fotoğraflı oluyor. İyi günler.

 3. 12 Haziran 2017 - 09:17 | #3

  Su perisi :

  Merhaba hocam benim kimlik kartimin süresi 29.04.2016 tarihinde sona erdi. Yenilemem için hangi tarihte başvurmam gerekiyor ve bunun icin nereye gidecem. Masrafları ne kadardır.Hocam bi de egitim sertifikamin aslini kaybettim fotokopisi var işe yarar mi?

  23.06.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 30.07.2017 sınavına yenilemeden girebilirsiniz. Nereye gideceğinize gelince, elbette bulunduğunuz ildeki kurslardan birine gitmeniz gerekiyor. Doğal olarak kurs ücretini, kayıp sertifika için ne yapacağınızı da oradan öğrenmelisiniz. İyi günler.

 4. 13 Haziran 2017 - 16:09 | #4

  Burhan :

  Hocam kimliğim var ama yeni istenilen belgelerde güvenlik soruşturması var askerlikten muaftım sorun olurmu

  Askerlikten muaf olmanıza neden olan durum, özel güvenlik sağlık şartlarında aranan bir husus değilse sorun olmaz. Ayrıca özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı yok zaten biliyor olmalısınız. İyi günler.

 5. 28 Haziran 2017 - 09:03 | #5

  Emrah :

  Hocam saygilar benim guvenlik sertifikam var ama adima 2 yil 1 ay kavgadan ertrli cezam vardi kimligimi alamadim suremde doldu dosyam yargitayda benim simdi sertifikami yenilemem gerekiyormu yoksa yargitay bozma karari verirse o kararla kimligimi alirkenmi yenilemem gerekiyor saygilarimla

  Bir yıl ve üzeri cezalarda HAGB olursa denetimli serbestlik süresinin sorunsuz tamamlanması, davanın düşmesi ile özel güvenlik olmak mümkün. Kararda erteleme yazıyorsa sıkıntı olur. Erteleme cezayı ortadan kaldırmaz. Dolayısıyla yenileme yapmadan önce davanın sonuçlanmasını beklemeniz uygun görünüyor. Ceza bir yılın altına düşerse veya HAGB’li olursa yukarıdaki şartlar yerine geldiğinde başvuru yaparsınız. Daha net cevap için davaya ilişkin elinizdeki tüm evrakları toplayıp bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 05 Temmuz 2017 - 09:07 | #6

  Fatih :

  Benim sertifikam silahlıydı yenilemeye silahsız girdim şimdi üçüncü yenilemeyi yapacağım tekrar silahlı sertifika almak istiyorum ben şimdi
  silahsızdan silahlıya geçiş sınavınamı gireceğim yoksa silahlı yenilemeyemi gireceğim aynı durumdaki arkadaşım geçiş sınavına girmiş sınav kabul edilmemiş sonradan zorbela halletti.
  Rapor alcakmıyız biz.

  Normal şartlarda silahlı kimliği varken silahsız yenileme yapan biri sadece yenilemenin silah fark eğitimini görüp sınava girebilir, rapor da gerekmeden silahlı kimlik alabilir. Ancak arada silahsız yenileme sağlık nedeniyle olabilir diye şüphe çektiğinden olacak yenilemede tekrar rapor isteniyor. Silahlı kart sahibi olduğu halde silahsız yenilemek isteyenlerin bunu göze almaları gerekiyor artık. Daha önce kimliğinizin silahlı olduğunu belgeleyen eski kimlik veya silahlı sertifika fotokopisi varsa silahlı yenileme eğitimi alabilirsiniz. Eğitim için o belgelerin olması kaydıyla başka işleme ihtiyaç yok. Ancak silahlı kimlik müracaatında rapor istenmesi ihtimali var. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster