Yenileme Eğitimi Alanların Kimlik Müracaatı İçin Hazırlaması Gereken Belgeler

28 Nisan 2010 tarihinde yayinlandi

 

Yenileme eğitimi alanlar için  aşağıda hazırlanması gereken belgelerin listesi Ankara için sırasıyla  verilmiştir. Belgelerin detaylarıyla ilgili bilgilere  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler  ulaşabilirsiniz.

ANKARA DIŞINDAKİ İLLERDEN BAŞVURANLAR BELGE DETAYLARINI KURS MERKEZLERİNDEN ÖĞRENMELİDİRLER.

 

 

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI YENİLEME BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER 

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

1. Doldurulmuş ve imzalanmış yeni kimlik kartı (Tarih bölümleri boş olacak- sadece Ankara’dan başvuranlar için)

2. Eski özel güvenlik kimlik kartının fotokopisi

3. Dilekçe (tarih ve imzalı)

4. Arşiv araştırma formu (imzalı ve fotoğraflı 2 Adet, TC kimlik numarası yazılmış)

5. TC kimlik numarasını gösterir herhangi bir resmi belge

6. Sertifika aslı (kendiniz için mutlaka fotokopi alınız)

7. Vesikalık fotoğraf (2 adet)        

 

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

 

Diploma fotokopisi (noter onaylı veya kendi okulundan “Aslı Gibidir” onaylı) Ankara’dan eski ÖGG kimliğini aynen yenileyenler için (Örneğin; silahlı/silahlı, silahsız/silahsız şeklinde) diploma istenmiyor.

   

 NOT : Yukarıdaki belgeleri MAVİ PLASTİK BİR DOSYA içine sırasıyla yerleştirip AŞTİ içerisinde bulunan Öz.Güv.Ş.Md.lüğüne, BİZZAT vermeniz gerekmektedir.

 

Bu yazı bugün : 44, toplamda : 150009 kişi tarafından okundu.

 1. Serdal
  31 Ocak 2013 - 23:31 | #1

  hocam Merhaba.tüm yorumları okudum ve herkesin sorularıni da cevaplamişsiniz. Allah sizden razı olsun demeden geçmek istemedim. Iyi geceler.

 2. 22 Mart 2013 - 17:39 | #2

  erdi :

  Kimliğim suya düştü bozuldu yazıları falan silindi yenilemek için sınav girmek veya evrak geteklimi

  Bulunduğunuz il emniyetine yıpranma nedeniyle kimlik değişimi için başvurabilirsiniz. Bunun için sınava girmenize veya ekstra masraf yapmanıza gerek yok. İyi günler.

 3. 11 Şubat 2015 - 09:36 | #3

  serkan polat :

  hocam mrb benim kimlik sürem 2011 yılında sona erdi. ve ben yenileme sınavına girdim ancak dosyamı hazırlayıp emniyete götürmedim ve halen çalışmaktayım. dosyamı hazırlayıp versem ne zaman hazır olur? ayrıca bir sorum daha olacak ben yenileme sınavından sonra aldığım sertifika mı kaybettim yenisini nerden alabilirim acillll cvp verirseniz çok sevinirim

  Kayıp sertifikanın yenisini, kurs aldığınız yerden alabilirsiniz. Halen özel güvenlik olarak çalışıyorsanız başvuruyu daha fazla geciktirmeden yapmanızda yarar var. Neredeyse tekrar yenileme zamanınız gelmiş çünkü. Soruşturmanın tamamlanma süresinde bilgiyi ise başvuru yaptığınız özel güvenlik şubesinden alabilirsiniz. Genel olarak 1-2 ay diyoruz ama gelen bilgilere göre süreler çok değişti. İyi günler.

 4. 11 Şubat 2015 - 13:18 | #4

  emrah :

  Merhabalar benim kimliğin silahlı yenileme ile silahsıza çevirebilir miyim ? Teşekkürler.

  Silahlı kimliği olanların yenilerken silahsız olmaları için tek yapacakları işlem, bu isteklerini kurslarına bildirmeleridir. Bazı kurslar bunun mümkün olmayacağını söylese de dikkate almayın. Bildiriminizi silahsız yapmaları yeterlidir. İyi günler.

 5. 18 Şubat 2015 - 13:00 | #5

  kerim :

  Merhaba
  2014 şubatta yenilettim belgeyi sertifikam cikti kursta duruyor.
  Arşiv araştırması için belgeleri goturmedim kursa.kurs bana acelesi yok dedi.bir yıl geçti
  Arşiv için sure varmı belge verme suresi

  Kursun acelesi olmayabilir ama sizin kimlik kartında yazan süre dolmadan soruşturma dahil, tüm işlemlerin tamamlanmış olması gerektiği gibi bir sorumluluğunuz var. Süreniz dolmadan başvuru yapmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 24 Şubat 2015 - 10:58 | #6

  can :

  selam hocam kimligimi yenilemek icin sınava girdim basarılı olmusum suan calısmıs oldugum yerde bir baskası gecici olarak calısmakta yenileme sertifikamı aldoktan sonra işime dönebilirmiyim soruşturmayı beklemeden.iyi günler

  Normal şartlarda soruşturmanın beklenmesi gerekir. Keşke sınava girdikten sonra kursunuzdan belge alıp sertifika hariç diğer belgelerle soruşturma başvurunuzu yapsaydınız. Daha fazla zaman kaybetmemek için belgeleri öğrenip hazırlamanız yararlı olur. Sertifikanız çıkınca da hemen başvuruyu yaparsınız, işyerine de soruşturmanın devam ettiğini söyleyebilirsiniz. Sonrasında inisiyatif işyerinizde, kabul ederlerse sorun olmaz. İyi günler.

 7. 24 Şubat 2015 - 11:05 | #7

  Merve :

  İyi günler hocam kayıt yenileme işlemleri için kursa başvurdum sınav ücreti ve kurs ücreti haricinde herhangi bi ücret ödenmeyeceğini söylediler fakat sınava girdim yapılacak işlemler için benden 80 tl para istediler bikaç güvenlik kursunu aradım böyle bişey olmadığını söylediler.Kursun para istemedeki gerekçesi gbt araştırması falan yapılacakmış onun için denildi böyle bi ücret varmı bilgilendirirseniz sevinirim.

  Bu araştırmayı o kursa kayıt olmadan yapmalıydınız. Yine size insaflı davranmışlar, 100 TL istedikleri de var. Yenileme aldığınıza göre özel güvenlik sektöründeki açıkları, kurslardaki bu tür sıkıntıları da biraz biliyor olmalısınız. En azından kayıt olduğunuz yer ile sertifikayı aldığınız yerin farklı olması dikkatinizi çekmeliydi. Malumunuz olduğu üzere kursların GBT araştırmasını yapma, bu bilgileri görme yetkisi yok. Bu araştırma, sadece emniyet-jandarma birimlerinde yapılabilir. Demek ki kursunuz, sizden görme yetkisi olmadığı bilgileri sağlamak için para istiyor. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine şikayet dilekçesi verebilirsiniz. İyi günler.

 8. 12 Mart 2015 - 08:51 | #8

  ali :

  Yenileme de saglik raporu gerekli degil mi istenilen evraklar arasında yok

  Kimlik kartı olanların yenileme başvurularında sağlık raporu-vergi dekontu vermeleri istenmez. İyi günler.

 9. 24 Mart 2015 - 13:07 | #9

  akalom :

  kimliğim silahlı. silahsız’a çevirip yenileme yapabiliyor muyuz

  Silahlı kimliği olanların silahsız yenileme için tek yapmaları gereken bu hususu, yenileme eğitimine kayıt olurken kursa bildirmesidir. Başka işlem yapmanıza gerek yok. İleride silahlıya geçmek isterseniz yenileme-uygulama eğitimi almanız yeterli. İyi günler.

 10. 24 Mart 2015 - 13:08 | #10

  seyfi :

  geçerlilik süresi dolduktan sonra kimliği yenileyemiyoruz değil mi

  Kimlik süresi dolanlar da yenileme eğitimi alabilir. Tek zararları aradaki sürede, özel güvenlik olarak çalışamamaktır. Yenileme sınavının açıklandığı günden geçerli beş yıllık yeni süre başlar. İyi günler.

 11. 24 Mart 2015 - 13:12 | #11

  özgür :

  hocam iyi aksamlar ben 3 ay sonra yenileme sınavına giricem ama ben kurstan aldıgım sertifikayı kaybettım ama fotokopisi duruyor sertifikayı aldıgım kursta kapandı ne yapmam lazım aslını almam için aslı olmadan yenilemeye girememmi iyi günler

  Kimliğiniz varsa sertifika aslı, muhtemelen emniyettedir. Yenileme eğitimine özel güvenlik kimliğinizle kayıt olabilirsiniz. Sertifika, kimliği olmayanlar için gereklidir. Fotokopi ile kursa kayıt olabilirsiniz. Ancak kimliğiniz yoksa ve kimlik başvurusu yapacaksanız eski ve yeni sertifikaların asıl suretleri istenir. Kursun kapandığı, bulunduğunuz il özel güvenlik şubesi tarafından biliniyordur. Dolayısıyla ne şekilde hareket edeceğinizi oradan öğrenmenizde yarar var. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.