Yenileme Eğitimi Alanların Kimlik Müracaatı İçin Hazırlaması Gereken Belgeler

28 Nisan 2010 tarihinde yayinlandi

 

Yenileme eğitimi alanlar için  aşağıda hazırlanması gereken belgelerin listesi Ankara için sırasıyla  verilmiştir. Belgelerin detaylarıyla ilgili bilgilere  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler  ulaşabilirsiniz.

ANKARA DIŞINDAKİ İLLERDEN BAŞVURANLAR BELGE DETAYLARINI KURS MERKEZLERİNDEN ÖĞRENMELİDİRLER.

 

 

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI YENİLEME BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER 

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

1. Doldurulmuş ve imzalanmış yeni kimlik kartı (Tarih bölümleri boş olacak- sadece Ankara’dan başvuranlar için)

2. Eski özel güvenlik kimlik kartının fotokopisi

3. Dilekçe (tarih ve imzalı)

4. Arşiv araştırma formu (imzalı ve fotoğraflı 2 Adet, TC kimlik numarası yazılmış)

5. TC kimlik numarasını gösterir herhangi bir resmi belge

6. Sertifika aslı (kendiniz için mutlaka fotokopi alınız)

7. Vesikalık fotoğraf (2 adet)        

 

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

 

Diploma fotokopisi (noter onaylı veya kendi okulundan “Aslı Gibidir” onaylı) Ankara’dan eski ÖGG kimliğini aynen yenileyenler için (Örneğin; silahlı/silahlı, silahsız/silahsız şeklinde) diploma istenmiyor.

   

 NOT : Yukarıdaki belgeleri MAVİ PLASTİK BİR DOSYA içine sırasıyla yerleştirip AŞTİ içerisinde bulunan Öz.Güv.Ş.Md.lüğüne, BİZZAT vermeniz gerekmektedir.

 

Bu yazı bugün : 4, toplamda : 179275 kişi tarafından okundu.

 1. 12 Ağustos 2015 - 07:23 | #1

  Özge :

  Merhaba;
  Kurs ucreti sinav ucreti disinda devlete harc yatiriliyormu?

  Kategoriler/Kimlik Maliyeti başlıklı yazıyı lütfen inceleyiniz. İyi günler.

 2. 08 Eylül 2015 - 14:15 | #2

  ilyas :

  merhaba hocam 16.08.2015 tarihinde sürem doldu.23.08.2015 yenilemeye girdim,sertifika cıktıktan sonra aktif olarak çalışmaya devam edebilirmiyim teşekkürler

  Kimlik süresinin bittiği tarihten önce, soruşturma dahil tüm işlemlerin tamamlanması gerekirdi. Şu halde inisiyatif işyerinizde, soruşturma işlemlerinizi bir an önce başlatmanız lehinize olur. İyi günler.

 3. 16 Eylül 2015 - 08:37 | #3

  ilyas :

  merhaba hocam 23.08.2015 yenileme sınavını kazandım.475 tl harç parasını yatırdıktan sonra herhangi bi para isteniyormu.ve ayrıca tekrardan saglık raporu isteniyormu tesekkur ederim

  Daha önceden özel güvenlik kimlik kartı olup yenileme eğitimi alanlardan vergi-rapor istenmez. İyi günler.

 4. 16 Eylül 2015 - 08:42 | #4

  Bülent :

  Merhaba hocam 23 agustos ta silahli yenileme sinavina girdim.Sinava aydin da girdim ama suan Mersin e geldim sertifikami kurs yeri adresime gonderse ve ben burda mersinde sertifikami emniyet ozel guvenlik biriminde onaylatma sansim varmi?Var ise sertifika ve diploma haricinde herhangi belge isteniyormu? Tesekkurler..

  Sertifika onaylandıktan sonra teslim edilir. Kimlik başvurusunu Mersin’den yapabilmeniz ise ancak ikamet kaydınızı da aldırmanız şartıyla mümkün olur. İstenen belgeler illere göre değiştiği için Mersin’den öğrenmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 5. 03 Ekim 2015 - 13:42 | #5

  MURAT :

  hocam merhaba….arşiv araştırma formu en alttaki kimlik bilgileri onay bölümü muhtarlıkmı onaylayacak yoksa güv.şubede mi onaylayacaklar kurstan bilgi vermediler ayrıca bu formdan kaç adet isterler hepsi asıl mı yoksa 1 asıl geriye kalan adet fotokopi mi olacak…lütfen acil cevap

  Belirttiğiniz bölüm evrakı teslim alan emniyet birimi tarafından onaylanıyor. Bu belgeden fotoğraflı-imzalı iki asıl istenir. İyi günler.

 6. 10 Ekim 2015 - 15:51 | #6

  özkan :

  hocam meraba.hocam ben güvenlik sertifikamın aslını kaybettim simdi yenileme için basvuru yapacam ama sertifikanın aslı isteniyor bu sertifikanın aslına nerden ulaşabiliriz.yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin.

  Kimliğiniz varsa muhtemelen sertifika aslı emniyettedir. Kimlik fotokopisi veya sertifika fotokopisi ile eğitim alabilirsiniz. Aslını kim istiyor anlayamadım ama temin için kursunuza başvurmanız gerekir. İyi günler.

 7. 10 Ekim 2015 - 15:52 | #7

  cahit değirmenci :

  yenilemede istenen fotoğraflar beyaz üzerine çekilmiş olmalı deniyor. bendeki fotoda koyu mavi ve 7-8 yıl önceki fotolar sorun olurmu.başına gelen varmı böylebir durum anlatırmısınız.

  Özel güvenlik kimlik işlemlerinde son altı aya ait fotoğraf istenir. İyi günler.

 8. 19 Ekim 2015 - 16:39 | #8

  mert dereli :

  Merhaba hocam devam etmekte olan bir davam var silahlı yenilemede sorun yaşarmıyım acaba

  Yan sütun Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz başlıklı yazıyı incelemenizi tavsiye ederim. Devam eden davaya konu olan suç, ceza süresi gibi bilgiler gerekir. İyi günler.

 9. 19 Ekim 2015 - 17:47 | #9

  zeki yaşar :

  hocam 29/11/2015 tarihinde yenileme sınavına gireceğim 26/12/2015 tarihinde son gün sertifikam yetişir mi?aktif çalışıyorum bu zaman zarfında çalışmama engel olur mu? iyi akşamlar saoğlun.

  Sertifikayı beklemeden kursunuzdan eğitimin tamamlandığına ilişkin bir belge alıp sertifika hariç tüm belgelerle ikamet ettiğiniz il özel güvenlik şubesine soruşturma için başvurmanız gerekir. Böyle yaparsanız soruşturma için geçecek süreyi öne çekmiş olursunuz. Sertifikanın yetişmesi biraz da kursunuza bağlı olduğu için kursunuzla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 10. 11 Kasım 2015 - 18:02 | #10

  Gökhan :

  Merhaba hocam geçen yıl yenileme eğitimi aldım güvenlik şubeye gittiğimde evraklarımı verdim belli bi süre sonra tekrar gittiğimde yaka kartı verilmediğini öğrendim sertifikamı ni kaç fotokopi ile beraber bana geri verdiler sertifikanın aslına baktığımda verdiğim şekilde aldığımı gördüm fakat fotokopilerin birinde kimlik müracaatı yapılmıştır diye bi ibare gördüm bir kaç polis memurunun da imzası vardı şimdi hocam ben güvenlik olarak bi işyerinde çalışmak istesem sertifikanın aslında yenilenme gibi ibare olmaması sorun olur mu yoksa sertifikanın fotokopisi de kabul edilir mi

  Kimlik verilmemesinin sebebini anlayamadım. Soruşturmada bir olumsuzluk mu vardı acaba? Sadece sertifika ile güvenlik olarak çalışmak mümkün değil. Kart alamamanızın nedenini yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. İyi günler.

 11. 13 Kasım 2015 - 15:27 | #11

  Harun Atilla :

  Hocam merhaba kimlik kartım çıktı press yaptırmak için götürdüğüm kırtasiyede presten sonra delinmesini söyledim delerken birazcık kağıt kısmınıda delmişler fakat bilgilerim delinmemiş sadece üst çerçeveden ufacık biryer, sıkıntı olur mu ? teşekkürler

  Belirttiğiniz durumun sorun olacağını zannetmiyorum. Kimlik kartları kalitesiz kağıttan yapıldığı için zamanla yıpranıyor zaten. İyi günler.

 12. 13 Kasım 2015 - 15:29 | #12

  Gökhan :

  hayır hocam yanlış ifade ettim sanırım benim elimde daha önceden olan bir kimlik kartım var yenileme sınavından sonra evrakları teslim ettim tekrar şubeye gittiğimde ordaki memurlar elindeki kimlik ile çalışabilirsin artık yenileme de tekrar kimlik verilmiyor mevcut kimlik ile oluyor dedi

  Yenileme eğitimi alanlara neredeyse iki yıldır yeni kimlik veriliyor. Her ne kadar yenileme eğitimi yaptığınız emniyet kayıtlarında görünse de işyerleri uğraşmamak için yeni kimlik istiyor. İlinizdeki uygulamanın detaylarını kursunuzdan sormanız daha doğru olur sanıyorum. İyi günler.

 13. 20 Kasım 2015 - 08:25 | #13

  Bekir :

  ankara aştiye dosyamı verdim soruşturmada sorun yok tamamlandığını söylediler telefonda ama kimlik kartım 45 gün oldu çıkmadı kimlik geçerlilik süresi 02.12.15 nekadar. İşyerinde kimlik elime geç geçse bile çalışılabilirmi yoksa işten atılırmıyım

  Kimliğinizin çıkıp çıkmadığını başvuru yaptığınız yere gidip sorun. Telefonda sağlıklı bilgi alınamayabilir. İyi günler.

 14. 24 Kasım 2015 - 14:22 | #14

  yücel :

  Güvenlik evrakların 2013 yılında teslim ettim bana evraklarınız teslim alınmıştır diye bir kağıt verdiler şu an kimlik kartı yok sadece evraklar teslim alınmıştır diye bir kağıt var bir sorun olurmu kimlik kartı bana vermediler

  O zamanlar yeni kimlik planlanıyordu vermediler. Artık kimlik verildiği için isterseniz başvurup kimlik alabilirsiniz. İyi günler.

 15. 28 Kasım 2015 - 15:57 | #15

  mikail :

  hocam ben ilk kartımı 19.12.2005 te aldım elimdeki kartta geçerlilik süresi 19.12.2010 tarihi yazıyor ve 05.12.2010 tarihindeki yenileme sınavına girdim yeni kart verilmedi ama aldığım sertifikada geçerlilik süresi 09.12.2015 diye yazıyor. (4 günde sınav nasıl açıklanıyor anlamadım.)şimdi benim göz önünde bulundurmam gereken kart üzerindeki tarih mi yoksa sertifika üstündeki tarih mi? ikinci sorum ise 29 kasımda yenilemeye gireceğim su an güvenlik olarak çalışıyorum ve iş yerimle durumu görüştüm bana ücretsiz izin veririz dediler.Olur da denetleme yapılırsa bir sıkıntı olur mu ne yapmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim tesekkürler..

  Yenileme sınavına girdiğiniz zamanki uygulamada, ilk sertifikanın bitiş tarihinden başlayarak beş yıl yazılıyordu. Kursunuz 19 yerine 09 yazmış muhtemelen. Esas olan emniyetteki kayıttır. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine kimliğinizle uğrayıp sorabilirsiniz. Sınav sonuçları 18.12.2015′de açıklanacağı için fazla sorun olacağını sanmıyorum. İyi günler.

 16. 28 Kasım 2015 - 16:01 | #16

  Deniz :

  S.a hocam benim de bir sorum olacak. 5 yil önce güvenlik sertifika si aldım. Gecerlilik süresi mart 2016 ya kadar. Kimlik kartini hic cikarmadim. Bu süre içinde 10 ay bir ceza aldım. Uyuşturucu madde kullanmak ve tem7n etmekten. Yalniz hukmum geri birakildi. 5 yil boyunca ayni suçtan işlem gormemek üzere. Simdi evraklarimi hazırlayıp gereken mercihlere verip kimlik kartimi cikartabilir miyim. Çıkarsam yenileme isl3mini nasil yapmalıyım son 4 ay kalmis sertifiknin gecerlilik aureaine. Teşekkür ederim

  Uyuşturucu kullanma suçundan ceza alanlara HAGB de olsa Ankara’da kimlik verilmiyor. Bulunduğunuz ildeki uygulamayı oradan araştırmanız yararlı olur. Öte yandan uyuşturucu temin etmek demişsiniz. Bu sorun olabilir. Mahkeme kararıyla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Oradan olumlu cevap alırsanız kimlik kartı başvurusunu yaparsınız. Soruşturma devam ederken yenileme eğitimine de başvurmanız mümkün. İyi günler.

 17. 10 Aralık 2015 - 13:15 | #17

  SONMEZ :

  HOCAM YENİLEME EVRAKLARINI SERTFİKASIZ TESLİM EDİP SERTFİKAM ÇIKTIKTAN SONRA GÖTÜRÜP ONAYLATSAM OLURMU

  Eğitiminizin tamamlandığına dair kursunuzdan bir yazı ve diğer evrakı hazırlamak kaydıyla sertifikasız soruşturma başvurusu yapabilirsiniz. Sertifikanız onaylandıktan sonra teslim ettiğinizde kimliğinizi alabilirsiniz. İyi günler.

 18. 16 Aralık 2015 - 16:55 | #18

  yusuf davut :

  Hocam kimlik kartlm cuzdanla birlikte callndl ve clkarmadan süresi doldu..yenileme sinavina katildim kazandim..
  Simdi ilk önce kayip calintidan mi randevu alayim yoksa yenilemeden mi hocam…sube telefonlarina bakmiyor,
  Bu konu hakkinda bilginiz dahilinde cevab verirseniz sevinirim..

  Sanırım İstanbul’dan yazıyorsunuz, randevulu sistem hakkında inanın hiç bilgim yok. Kursunuza sormanız halinde sağlıklı cevap alırsınız. Ankara’da randevu sistemi olmadığı için bilemiyorum. İyi günler.

 19. 16 Aralık 2015 - 16:58 | #19

  çakır39 :

  hocam benim sorum 13-4-2006 yaka kartımda yazan tarih 22-10-2010 yenilettim sertifikayı şimdi yine yeniletmem gerekiyor.öncekinde 6 ay önceden yenilettim yani altı ay kaybım oluyor.ben hangi tarihe göre yeniletecegim şimdi sertifikamı.ilk aldıgım tarihe göre 2016 4. ay görüküyor.2010 daki yenilemeye göremi yapacağız yoksa ilk aldığım tarihe göremi acil cevap verirseniz sevinirim hocam

  İlk yenilemenizde 6 ay kayıp olacak şekilde tarih yazılması hatalı bir işlem. O zamanki uygulamada kalan süreye beş yıl eklenerek yazılıyordu. Girilen sınavın tarihinden süre başlatılması işlemi 2016′nın ilk sınavında uygulanacak. Şu halde kimlik kartında yazan süreden ziyade sizin emniyetteki kaydınızda hangi tarih göründüğü. Dolayısıyla kimlik kartınızla bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine uğrayıp danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 20. 16 Aralık 2015 - 17:01 | #20

  mehmet :

  hocam ben silahli sertifiya aldım gerekli belgelerle emniyete gittim işlemler yapıldı son anda devam eden mahkeme olduğu için sonucunu beklememiz gerektiğini söylediler bende harç makbuzunu aldım maliyede paramı geri aldım sonra mahkeme sonuçlandı beraat kararı.kimlik alamamıştım.evraklarım emniyette.sertifikanın zamanı gecen yıl doldu.bundan sonra izlemem gereken yol nedir yardımcı lurmusunuz.sertifikanın aslı oluyor değilmi.şimdiden teekkürler

  Yenileme eğitimi almanız gerekir. Vergiyi geri aldığınız için yeni fiyat üzerinden (2016′da 501 TL) yatırmanız ve raporu da yeniden almanız gerekir. Kimliğiniz olsaydı sadece yenileme kurs-sınav ücreti masrafınız olacaktı. Şu halde ilk başvuru gibi rapor-vergi masrafınız olacak. İyi günler.

 21. 22 Aralık 2015 - 16:26 | #21

  selahattin :

  Merhabalar yaka kartımın gecerlilik suresi 17.06.2016 bitiyor 31 ocaktaki sınavı kacırdım 27 marttaki yenileme sinavina gircem 17.06.2016 tarihine kadar yeni yaka kartımı alabilirmiyim yetisirmi

  Sertifikalara girilen sınavın tarihinin yazılması uygulaması 2016′da başlayacağı için 31 Ocak sınavını kaçırmanız iyi olmuş. 27 Mart yenileme sonuçları muhtemelen 15 Nisan’da açıklanır. İstanbul gibi büyükşehirlerden birinde değilseniz soruşturma yetişir gibi görünüyor. Yine de riske girmemek açısından kursunuza kimlik onay süresini sormanız yararlı olur. Eğer yetişme sorun olacak gibi görünüyorsa sertifika hariç diğer belgelerle soruşturmaya erken başvuru yapmanızı tavsiye ederim. Bu işlemin detaylarını da kursunuzla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 22. 27 Aralık 2015 - 15:58 | #22

  nilda :

  Mrb hocam ben 2010 yılında silahsız güvenlik sertifikası aldım kimliğide cikarttirdim. 3 sene sonra silahlı olarak temel eğitimi aldım sağlık raporu harç ücretini de yatırdim ama kimlik cikarttirmadm. Bu sene 29 kasımda sınava girdim başarılı oldum.size sorum elimde silahlı kimliğin olmadığı için emniyet de bi sorum olurmu benden tekrardan harç sağlık raporu istenir mi Teşekkürler

  Silahsız kimliğiniz varken silahlıya geçip tekrar harç mı yatırdınız? Böyle ise silahsız kimliğiniz olduğu için harcı boşuna yatırmışsınız. Dekontun aslı sizde ise aynı vergi dairesinden geri almayı deneyebilirsiniz. Kimlik çıkarmadığınız için raporu tekrar almanız gerekir. Her iki durumu da özel güvenlik şube ile görüşmenizi tavsiye ederim. Silahlı sertifika ve silahsız kimlikle silahlı yenileme eğitimi almak mümkün. İyi günler.

 23. 28 Aralık 2015 - 17:28 | #23

  Ogg :

  Hocam merhaba.2012 yilinda 5 ay 10 gün basit yaralama suçundan hapis cezasi aldim.hagb verdiler.2015 yilindada basit yaralamadan 50 gün idari para cezasi aldim.2017 yilinda yenilemem var ilk davamin hükmü açıklanacak.5ay 10 gun cezayi paraya cevirtsem odeyip kurtursam mi yoksa hüküm aciklandiktan sonra temyize başvurup davami uzatip yenilememi yapsam davam temyizdeyken silahli yenileme yapmazlarmi sertifikam silahli çok kisa bi surem var temyiz edim mi yoksa paraya cevirsem karari kesinlestirsem mi.bu yasadigim olaylar yenilemeden sorun yaratirmi sonuçta basit yaralama silah bicak sopa vb.yok basit tibbi müdahaleyle giderilebilir bi suç 12 ay hapis almadim ne olur bi akil verilmisiniz.saygilar…

  Basit yaralama olayı belirttiğiniz gibi 6136′ya giren alet kullanımı yoksa süre de bir yıldan az olduğu için sorun yok. Silahlı yenileme yapabilirsiniz. O davalara ilişkin belgeleri iyi saklayın, yenileme başvurusunda mutlaka istenecek. İyi günler.

 24. 02 Ocak 2016 - 18:10 | #24

  Sahin :

  Mrb yenileme icin sinavi kazandim sertikayi aldim onceki kimlik kartimi tarihi gectigi icin cope attim yeni kimlik kartimi cikartmak icin kartin fotokapisi yeterli olurmu

  Yeni kart için eskisini teslim etmeniz gerekir. Kimlik başvurusu yaparken durumu anlatıp danışmanızı tavsiye ederim. Aynı zamanda kimlik onay süresi illere göre değiştiği için ne kadar süreceğini de oradan öğrenmeniz doğru olur. İyi günler.

 25. 02 Ocak 2016 - 18:11 | #25

  O.KORKMAZ :

  KİMLİK KARTIMIN 14/12/2017 DE KULLANIM SÜRESİ DOLUYOR.YENİLEMEM GEREKİYOR BAŞVURUMU NE ZAMAN YAPABİLİRİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM…

  02 Ekim 2016 sınavına girmeniz uygun görünüyor. İyi günler.

 26. 04 Ocak 2016 - 18:09 | #26

  tarık :

  merhaba benim kimlik kartımın süresi 14 eylül 2016 da sona eriyor ve sınavada mart ayında gireceğim..benim tahmini olarak sınav açıklanması ve sertifikayı alma sürem ne kadarı bulur..yani kaç gün açığım olur.bide yorumlardan birinde soruşturmayı öne çekmek için kursumuzdan eğitimimizi tamamladığımıza dair yazı alın demişsiniz bunu emniyet kabul ediyormu peki? kendi kursum böyle bişeyin olmadığını söyledi..

  Kursunuzda bilgisiz birine denk gelmişsiniz sanırım. Öncelikle sertifikanıza girdiğiniz sınavın tarihi yazılacağı için Mart sınavına girmeniz, yaklaşık altı ayınızın yanması demektir. Kursunuzun sizi uyarması gerekirdi. Zaten çok erken başvuru yapmışken soruşturmayı acil yaptırmanızın da gereği yok. İstanbul gibi işlemlerin uzun sürdüğü bir ilde değilseniz 31.07.2016 sınavına girmenizi tavsiye ederim. Sınava girdikten sonra kursunuzdan yazı alıp soruşturma için erken başvuru yaparsanız hiç bir sıkıntı yaşamadan kimlik bitiş tarihinize en uygun sınava girmiş olursunuz. İyi günler.

 27. 04 Ocak 2016 - 18:12 | #27

  Ali11 :

  Hocam benim suc esyasini kullanmaktan 5 yil ceza aldim dosyamda hagb var ve 2016 nisan ayinda bitiyor bitince nasil bir yol izlemem gerekiyor su anda ogg olarak calisiyorum ve 2016 eylulde yenileme yapicam ayrica bu karar sonucunda arsiv kaydim silinirmi nasil sildirebilirim saygilar.

  Süre sorunsuz bitince ilk kararı veren mahkemeye başvurup açıklanması geri bırakılan hükmün kaldırılmasını diğer bir ifadeyle davanın düşürülmesini talep etmeniz gerekir. Alacağınız düşme kararını iyi saklayın. Yenileme başvurusunda bu belgenin aslı sizden istenir. Arşiv kaydının nasıl silineceğini bilemiyorum. Mahkemenin özel kalemine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 28. 04 Ocak 2016 - 18:27 | #28

  haydaraltinok :

  Merhaba hocam,sağlık raporunun bende olanını kaybettüm ne yapmam gerekir?

  Kursunuza verdiyseniz orayla görüşmenizi tavsiye ederim. Sertifika tarihi üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmediyse raporun kursunuzda olduğunu söyleyerek başvuru yapmayı deneyebilirsiniz. İyi günler.

 29. 05 Ocak 2016 - 19:09 | #29

  serkan demir :

  merhaba.ilk kimlik kartımın süresi doldu ve yenileme sertifikamı da aldım. fakat 1,5 yıl önce kulaktan duyma sözlerle zaten yeni kimlik verilmiyor eski kimlikle çalışılıyor diye sertifika ve gerekli evrakları şubeye teslim etmedim. yani soruşturmam yapılmadı. yeni sertifikam mevcut fakat 1,5 yıldır teslim etmedim. halen çalışıyorum. şimdi teslim etsem şubede niye şimdiye kadar teslim etmedin gibi bir sorun çıkarmı veya bana şu an çalışıyormusun yasak çalışamazsın gibi problem çıkartabilirlermi. yoksa bir sorun çıkmayıp hemen teslim edebilirmiyim.

  Bu endişelerle zaman kaybetmek yerine bir an önce başvuruyu yapmanızı tavsiye ederim. Sonuçta geçen zaman aleyhinize ve işyerinizin para cezasına muhatap olması söz konusu. Evrakınızı teslim alanların ne diyeceğini bilemiyorum. Muhtemelen sorun olmaz. İyi günler.

 30. 16 Ocak 2016 - 18:18 | #30

  Volkan :

  İyi günler 2012 de denetimli serbestlik hab var daha önce silahsız kimlik kartım vardı adlı sicil kaldım temiz hocam kimlik yenileme yapabilirmiyim teşekkürler

  Kararda HAGB varsa silahsız yenilemeniz mümkün görünüyor. İyi günler.

 31. 29 Ocak 2016 - 18:02 | #31

  Volkan :

  Simdiden Teşekkürler 2017 biten 5 yıl denetimli yani hagb var suçun cinsi hırsızlık fakat 10 ceza aldım ertelendi silahsız kimlik kartım vardı önceden 2013 de süresi bitti yenileme yapabilirmiyim tesekkurler

  Kararda HAGB olduğu için silahsız yenileme eğitimi almanız mümkün. Ancak Ankara’da HAGB olsa da hırsızlık suçunda kimlik verilmiyor. Bu nedenle bulunduğunuz ildeki uygulamayı öğrenmenizi tavsiye ederim. Eğer Ankara’da iseniz denetimli serbestlik süresi dolunca aynı mahkemeye başvurup açıklanması geri bırakılan hükmün kaldırılmasını (düşme) isteyin. O belge ile silahsız kimlik alırsınız (süreyi beklemek kaydıyla). İyi günler.

 32. 29 Ocak 2016 - 18:06 | #32

  bayram :

  Uyusturucudan ds vardı 2 tane davalar dustu ilk yenileme de mahkeme dosyalarını toparlayıp verdim komisyona gircegini söylediler 2 haftada komisyondan geçti sorum su bidaha yenilemeye gircem bu mahkeme dosyalarını tekrarmi toparlicam ve tekrarıml komisyona gitcem ve olumsuz olma ihtimali nedir izmir

  Maalesef o belgeleri tekrar vermeniz gerekir. Arşiv araştırmasında görüneceği için mevzuat gereği istenecektir. Ankara’da uyuşturucu suçlarına kimlik verilmiyor ama İzmir’deki durumu bilemiyorum. Ankara’daki durum yetkili kişinin inisiyatif kullanması, mevzuat engel demiyor. İyi günler.

 33. 01 Şubat 2016 - 11:25 | #33

  fadime :

  Mrb 31ocak tarıhlı yenıleme sınavına gırdım ancak sınav pek ıyı gecmedı bu sınavda kalma gıbı bır durum var mı?ayrıca onumuzdeki ay da Ise baslıycam sertıfika da yazan dusuk puanı Mart ayındaki sınava girip yukseltme olanagım var mı?Birde guvenlik amir Mudurlugu sınavlarına gırerkn bu sınavlardan almış oldugumuz puanlar goz onunde bulundurulur mu?

  Yenileme sınavlarına katılma kaydıyla kalma-geçme yok. Ayrıca artık alınan notların sertifikaya yazılmadığını da belirteyim. İşyerindeki yükselmelerde hangi kriterlere göre hareket edileceği, o işyeri tarafından verilecek bir karardır. Sınav notlarına göre değerlendirme yapılıp yapılmayacağını işyerinizden öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 34. 01 Şubat 2016 - 11:26 | #34

  Dilek :

  Mrb ben 2015 de yenileme yaptim benim sertifikanin aslini aldilarmi hatirlamiyorum normalde kimlik degismedi alinirmi yoksa bizdemi kalacak

  Sertifikanın aslını, başvuruda alıp almamak konusu standart değil. Bazı illerde alınıyor, bazılarında alınmıyor. Bulunduğunuz ilden araştırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 35. 12 Şubat 2016 - 10:50 | #35

  özgür :

  yenileme sınavına giren arkadaşlar kimlikteki tarihden itibaren 5 yıl süre olması gerekirken şimdi sınav tarihinden itibaren geçerli olacakmış erken sınava giren arkadaşların şuçu ne bu konuda gerekli düzenlemeler yapılmalı bu konuyuda yetkili birimlere iletirseniz çok iyi olur. iyi çalışmalar

  Konuyla ilgili bir çok başvuru yapıldı bildiğim kadarıyla. Ancak yapay zeka uygulamasına geçileceğinden bunun zorunlu olduğu söyleniyor. İşyerleri erken almak için sıkıştırıyor, sistem; işi ciddiye alıp eğitime erken katılanları bir nevi cezalandırıyor maalesef. Yine de konuya ilişkin mağduriyetlerin iletilmesi faydalı olabilir. İyi günler.

 36. 13 Şubat 2016 - 18:18 | #36

  Önder koç :

  Merhabalar ben kamu kurumunda calısıyorum yalnız yenileme biraz gecıkti işten cıkarırlarmı gecerlilik auresınden 15gün sonra sınav sınava girdiğim tarih yeterlimi yoksa serfitika beklememmi gerekiyo bu süreçte rapor alsam yine cıkartabiliyolarmı saygılar

  Artık sertifikalara sınav tarihi başlangıç olarak yazılsa da kimlik süresi dolduğu gün itibariyle soruşturma dahil, tüm işlemlerin bitmiş olması gerekiyor. Bu durumda çalışanların işyerlerine para cezası kesilebilir. Dolayısıyla işyerleri bu riske girmek istemiyor. Sertifikayı sınavdan en az bir ay sonra alabileceğinizi, soruşturmanın da en az bir-iki ay süreceğini göz önüne almanız gerekir. Şu halde kursunuzla görüşüp sertifika hariç kimlik başvurusunu yapıp en azından soruşturmayı öne çekmeniz lehinize olur. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster