Yenileme Eğitimi Alanların Kimlik Müracaatı İçin Hazırlaması Gereken Belgeler

28 Nisan 2010 tarihinde yayinlandi

 

Yenileme eğitimi alanlar için  aşağıda hazırlanması gereken belgelerin listesi Ankara için sırasıyla  verilmiştir. Belgelerin detaylarıyla ilgili bilgilere  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler  ulaşabilirsiniz.

 

 

 

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI YENİLEME BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER 

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Yenileme Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet Fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.)

4.  1 Adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu:  (İmzalı-Biri fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

6.  4 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Fotoğraf : Arka fon beyaz, açık renk kıyafetli, son altı aya ait, ön cepheden çekilmiş

7.  Eski Kimlik Kartı : Aslı ve fotokopisi

8.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

9. Kimlik Harcı Dekontu : Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

 

.

 

 

Bu yazı bugün : 123, toplamda : 319465 kişi tarafından okundu.

 1. 12 Ocak 2017 - 14:48 | #1

  Kadir :

  Hocam iyi günler kimlik yenileme işleminde 520 tl harç yatırılıyor mu yoksa ilk defa kimlik kartı alacaklar için geçerli mi?

  Kimlik kartı olanların yenilemesinde vergi-rapor istenmez. İyi günler.

 2. 24 Ekim 2017 - 19:09 | #2

  Murat :

  1 yıl kaldı askerlik tecilimin bitmesine ve güvenlik kart sürem 2018 nisan ayında bitiyor başvurduğum zaman kartımi yenilerlermi.

  Yoklama kaçağı olarak aranmıyorsanız yenilemeniz mümkün, askerlik yapma şartı yok çünkü. İyi günler.

 3. 15 Ocak 2018 - 11:45 | #3

  Mehmet :

  Merhaba hocam aralık ayında tüm evraklarimi teslim ettim iki gün önce msj geldi yenileme başvurusunun onaylandığı eski kimlik kartimi geturmem gerektiği yazıyo. Fakat eski kimlik kartimi bulamıyorum bu sorun olur mu yada ne yapmam gerekir şimdiden teşekkür ederim

  Eski kimlik kartınızın kaybolduğuna dair dilekçe mi isterler, karakola kayıp başvurusu yaptığınıza dair belge mi isterler bilemiyorum. Bu işler, illere göre değiştiği için kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. Ankara’da karakol başvurusu isteniyor. İyi günler.

 4. 29 Ocak 2018 - 14:59 | #4

  TAYLAN :

  benim ikametkahım artvin hopada ama ben antalya kemerde çalışıyorum kimliğim eski antalya emniyet müdürlüğüne kimlik yenilemek için başvuru yapabilşomuyum antalyada çalıştığım için gidemiyorum artvine burdan emniyet müdürlüğünden kimlik yenileme işlemi yapabiliyomuyum ayrıca kimliğimin geçerlilik süresi 11.2019 sona erecek

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden şahsen yapılabilir. Siz gidemiyorsanız ikamet kaydınızı bulunduğunuz ile aldırmanız gerekir. İyi günler.

 5. 31 Ocak 2018 - 09:37 | #5

  Murat :

  Benim eski kimliğinin süresi 9. aya kadar var yenileme eğitimine girmem şart mı süresi olduğu için yukarıdaki evraklarla birlikte versem kimlik süresini uzatmayı sonra düşünüyorum

  Özel güvenlik olarak çalışıyorsanız veya kimliğinizin işlerliği devam etsin istiyorsanız yenileme eğitimi almanız gerekir. Yenileme sertifikası olmadan yukarıdaki belgeleri tamamlayamazsınız zaten. Kimlikte yazan süre dolmadan yeni kimlik elinizde olacak şekilde eğitim almanız gerekir. İlinizde sertifika-kimlik onay sürelerini öğrenip ona göre uygun tarihli sınava girebilirsiniz. Kimlik başvurusunda diplomanın aslı görülerek sureti kabul edilir. İyi günler.

 6. 21 Şubat 2018 - 13:35 | #6

  Faruk Behyaz :

  Merhabalar hocam iyi günler diliyorum… 2 tane arşiv araştırma formu isteniyor … 1 tanesi fotoğraflı olacak yazıyor… peki bu fotoğrafı da bilgisayar ortamından tarattırarak mı yerleştirmemiz gerekiyor… yoksa direkt olarak elimiz ile yapıştırmalı mıyız ? şimdiden teşekkür ederim… saygılar…

  Ankara’da taratmaya gerek kalmadan yapıştırmak yeterli, bulunduğunuz ilde farklı bir durum var mı bilemiyorum. Garanti olması açısından bir de kursunuza sorsanız uygun olur sanırım. İyi günler.

 7. 26 Şubat 2018 - 09:53 | #7

  Fatma guk :

  Merhaba. Ben 10 sene once guvenlik egitimi aldim. Sertifikami aldim. Fakat guvenlik kimligimin ciktigini haber verdiler ama ben emniyete gidip almadim. Evlendim ihmal ettim. Simdi 10 sene gecti calismak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor

  Kartın akıbetini öğrenmek için başvuru yaptığınız il özel güvenlik şubesine gidip sormanız gerekir. Eğer dosyanız muhafaza edilmişse kartı alıp yenileme eğitimi için kursa kayıt olursunuz. Kartınızı bulamazlarsa ekran çıktısı alıp onunla başvuru yaparsınız. Kartınızın olduğunu belgelemeniz rapor-vergi masraflarını tekrar yapmamanız açısından önemli çünkü. İyi günler.

 8. 28 Şubat 2018 - 07:38 | #8

  murat :

  ben ankaradayım ikametim yozgatta ankarada kursa kayıt yaptırabilirmiyim güvenlik soruşturması için ikametimi ankaraya aldırmam gerekirmi? kimlik yenilemek için toplamda kurs ücreti dahil ne kadar para gerekiyor.kimlik yenileme için gerekli evraklar nelerdir iyi günler

  Temel veya yenileme eğitimini ikamet kaydına bakılmaksızın istediğiniz ilden alabilirsiniz. Sadece kimlik başvurusunun ikamet kaydı olan ilden yapılması konusunda zorunluluk var. İstenen belgeleri, maliyeti, eğitim tarihlerini kayıt olacağınız kurstan sormanızda yarar var. Bunların içinde sadece silahlı-silahsız sınav ücreti sabittir, diğerleri kurslara göre değişebilir çünkü. İyi günler.

 9. 06 Mart 2018 - 14:42 | #9

  Reşat :

  E devletten ikamet adresi ve adli sicil
  Olur mu güvenlik kartı yenilemede

  Ankara’da adli sicil, ikamet belgesi istenmiyor. İşlemler illere göre değişebildiği için sanırım kursunuza sormanız uygun olur. İyi günler.

 10. 10 Mart 2018 - 12:06 | #10

  Haydar akarsu :

  Hocam benim nufusum da soyisim degisikligi oldu kimlim kartim da eski soyismim yaziyor gerekli belgelerle gidip kimlik kartimi yenileyebilirmiyim gecerlilik suresi 2022 bi sıkıntı olur mu ?

  Soyisim değişikliğine neden olan durum evlenme/mahkeme kararı vb. ne tür belge ise onun aslı ve fotokopisi ile yeni kimlik talebinde bulunabilirsiniz. Yenilemeye daha 4 yıl olduğuna göre sorun yaşamamak açısından kimliği değiştirmeniz uygun olur. İlinizde bu tür durumlarda hangi belgeler istendiğini öğrendikten sonra hazırlamanızda yarar var. İyi günler.

 11. 20 Mart 2018 - 12:08 | #11

  ayhan :

  mrb hocam ben 2011 yılında belgemi aldim ama kartimi çıkartmadım kursa muracat ettim yenileme sinavina girmem gerektigi soylendi bir sorum olucak size emniyet müdürlüğüne gittigimde eski kartı istiyorlar ama belirttigim gibi cikartmadim ne yapmam lazim

  Yenilemeden sonra eski ve yeni sertifikalarla temelden başvuranların hazırlayacağı belgeleri hazırlayarak başvurmanız yeterlidir. Daha önce kimliğiniz olmadığı için yenileme değil, temel gibi evrak hazırlamanız gerekir. İlinizde istenen belgeleri kursunuzdan öğrenmenizde yarar var. İyi günler.

 12. 03 Nisan 2018 - 08:08 | #12

  MELEK :

  YENİLEME SINAVINA GİRİCEM KİMLİK KARTIMI NE ZAMAN ALABİLİRİM NİSAN 8DE YENİLEME İSTANBULDA İKAMET EDİYORUM

  Sertifika ve kimlik onay süreleri, istenen belgeler vb. konular illere göre değiştiği için bu sorunuza doğru cevabı sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Ankara ve diğer illerdekiler sertifikalarını aldıktan sonra İstanbul’da yeni onaya gönderilmiş olabiliyor çünkü. İyi günler.

 13. 03 Nisan 2018 - 11:23 | #13

  ayhan :

  @A.GÜLŞEN
  peki hocam 2011 de vergi dairesine para yatırmistim 450 tl civarı fakat belirtigim gibi kartımi cikartmadim simdi kart çıkarıcam tekrar vergi dairesine para yatırmam gerekirmi

  Yenileme aldığınız kurs, bu konularda size yardımcı olur aslında. Eski dekontun aslı duruyorsa bu yılki vergi ile arasındaki farkı ödeyip iki dekont verebilirsiniz. İyi günler.

 14. 09 Nisan 2018 - 12:56 | #14

  ayhan :

  @A.GÜLŞEN
  yenileme sınavında kalma yok degilmi hocam

  Sınavlara katılmak şartıyla yok. İyi günler.

 15. 10 Nisan 2018 - 09:24 | #15

  ayhan :

  @A.GÜLŞEN
  hocam adima acilmis kredi karti borcu nedeniyle dava var güvenlik sorusturmasinda sorun olurmu

  Bir yıl ve üstü ceza söz konusu değilse sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 16. 17 Nisan 2018 - 11:14 | #16

  Uğur :

  İyi günler
  2011 yılında kimlik sürem doldu.7 yıl geçtiği için kimliğimi yenileyebiliyormuyum?Eğer yanileyebiliyorsam yenileme eğitimimi almam gerekli yoksa temel eğitimmi?

  Sürenin dolması, aradaki sürede özel güvenlik olarak çalışamamak dışında hak kaybı yaratmaz. Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınav tarihinden başlayarak yeni beş yıllık kimlik alabilirsiniz. Yenileme sınavlarına katılmak şartıyla kalma-geçme yok. Kimliği olanlardan tekrar rapor-vergi istenmez. İlinizdeki kurslardan birine kayıt olup 12.08.2018 sınavına girecek şekilde eğitim alabilirsiniz. Yapılacak işlemler illere göre değiştiğinden bundan sonrasını kursunuzdan öğrenmeniz uygun olur. İyi günler.

 17. 25 Nisan 2018 - 16:24 | #17

  onur :

  şefim hayırlı günler guvenlik kimlik kartı surem 12 temmuzda bitıyor kocaelinde yasıyorum 51. yenileme sınavına girdim , Emniyetten 14.05.2018 tarıhıne randevu aldım daha öncesıne bulamadım guvenlik kimlik kartım 12 temmuza kadar yetişirmi şefim,birde arşiv araştırma formunu muhtara onaylatmamız gerekiyormu tarih ve imzayı tükenmez kalemle yapsak olurmu yada tarihini bilgisayardan yazıp imzayı elle atsak şimdiden teşekkürler şefim.

  Kimlik onay sürelerinin ve işlemlerin illere göre değişmesi nedeniyle bu sorularınıza ancak kursunuzdan doğru cevap alabilirsiniz. Ankara’da arşiv araştırma formuna muhtar onayı istenmiyor. Tarihi yazılı yapabilirsiniz. Başvuru yaptığınıza dair özel güvenlik şubeden alacağınız belge, kimlik gelene kadar geçerli olduğu için işyeriniz bunu kabul etmek zorunda. İyi günler.

 18. 31 Mayıs 2018 - 12:12 | #18

  Hacer :

  Kimlik sürem 12 temmuzda bitecek 3haziranda sınav var 8 haziranda atis sinavi var kimlik kartimi ne zaman alabilirim yardımcı olurmusunuz

  Gireceğiniz 52.Sınav takviminde sonuçların 22.06.2018′de açıklanacağı belirtilmiş. Sertifika da genelde bir hafta kadar zaman alıyor. Ancak gerek sertifika, gerekse kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu sorunuza sadece kursunuz doğru cevap verebilir. İyi günler.

 19. 04 Haziran 2018 - 13:22 | #19

  ersinucan :

  İyi çalışmalar kimlik sürem 25.07.2018 tarihinde doluyor aktif olarak çalışıyorum 3 haziran yenileme sınavına girdim 22 haziranda açıklanacak 2. Yenilemem güvenlik soruşturması yetişirmi bitiş tarihine kolay gelsin.

  Ankara’da çalışan yenilemelere müracaat esnasında eski tip kimlik yazılarak emniyette veriliyor. Soruşturma devam ediyor bu arada, sertifikalar da sonuçların açıklanmasını takip eden hafta içerisinde onaylanıyor genelde. İlinizdeki durumu da kursunuzdan öğrenmeniz uygun olur. İyi günler.

 20. 29 Haziran 2018 - 14:56 | #20

  veli :

  hocam merhaba benim ikemetgahim şu an istanbul olarak gözüküyor yalnız çalışmaya antalya ya gideceğim ve orda ikematgah alabilirim kimliğim eski kimlik verdiler yıl sonu yeni kimlik gelecek dediler şimdi ben gidince antakya emniyete baş vurmam gerekirmi bilgi verirseniz sevinirim

  Eski kimliklerin geçerlilik süresi yılbaşına kadar uzatıldı. Yeni kimliklerle ilgili hiç bir gelişme olmadığı için tekrar süre uzatımı bile söz konusu olabilir. Dolayısıyla sadece yeni kimlik için ikamet kaydınızı aldıracaksanız en az azından sezon sonuna kadar bir gelişme olacağını sanmıyorum. İyi günler.

 21. 11 Temmuz 2018 - 15:09 | #21

  A.TEKİN :

  Hocam iyi günler ben bundan 5-6 yıl önce silahlı güvenlik sertifikası aldım ancak harç yatırmadım ve kartı da almadım.Şu anda sertifikam kayıp ve sertifikayı aldığım kursta kapanmış.Bulunduğum yerdeki şube yenileme için sevk yaparız diyor ama yenilemeden sonra iki sertifikada gerekli ise nasıl bir işlem yapılabilir?

  İliniz özel güvenlik şubesinden kendinizle ilgili sayfadan ekran görüntüsünü yazılı olarak isteyin. Bu belge ile yenileme eğitimi alabilir, kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Yenileme eğitimi alacağınız kurs, ilinizde işlemlerin yürütülme şekli, istenenler hakkında zamanı geldikçe sizi bilgilendirir. İyi günler.

 22. 31 Ağustos 2018 - 15:54 | #22

  Mustafa :

  İyi günler hocam 10 yıl önce silahsız sertifikamı aldım kartımı çıkarmadım 12 ağustosta yenileme sınavına girdim kimliğimi ilk defa alacağım. Sorum randevu alırken ilk müracaat olarakmı yoksa yenileme olarakmı seçim yapmam
  gerekiyor.teşekkür ederim

  Daha önce kimliğiniz olmamasından dolayı her ne kadar yenileme de olsanız soruşturmanın tamamlanmasını beklemeniz gerekecek. Dolayısıyla temel gibi randevu almanız uygun olur. İyi günler.

 23. 31 Ağustos 2018 - 15:55 | #23

  Yakup :

  Evrakları eşim teslim etse olurmuş aşti deki güvenlik daire ye teşekkürler

  Kimlik başvuruları şahsen yapılmak zorunda olduğundan kendiniz başvuracak şekilde zaman ayırmanız gerekir. İyi günler.

 24. 14 Eylül 2018 - 07:27 | #24

  reis145328 :

  merhaba hocam ben sınavı kazandım evrakları tamamlayıp harç yatırıcakmışız bu harcı yatırma süresi varmı acaba hemen yatırmak mı lazım yoksa biz ne zaman yatırırsak olurmu teşekkür ederim…

  Sertifikanız, üzerinde yazılı tarihler arasında beş yıl geçerlidir. Sürenin dolmasına 8-10 ay kalana kadar başvuru mümkün. Ancak raporun bir yıl geçerli olduğunu, vergiye her yıl zam geldiğini dikkate almanız gerekir. İyi günler.

 25. 14 Eylül 2018 - 10:54 | #25

  reis145328 :

  teşekkür ederim hocam
  sertifika daha 12.09.2018 de çıktı 2 gün oldu 2-3 ay sonra yaptırsak olurmu

  Önceki yorumdaki açıklamaya ekleyecek bir husus yok, orada yazılanları dikkate alınız. İyi günler.

 26. 29 Eylül 2018 - 09:43 | #26

  Serhat :

  Merhaba hocam 2010 yılın da sınavı kazandım ama hiç bir işlem yapmadım kazandıktan sonra şimdi gitsem güvenlik sertifikasını çıkarttırabilirmiyim yoksa iptal olmuş mudur. Şimdiden teşekkürler

  Sertifikanın beş yıllık süresi dolmuş görünüyor. Yenileme eğitimi aldıktan sonra her iki sertifika ve ilinizde istenen diğer belgelerle başvuru yapabilirsiniz. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Daha önceden kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus rapor-vergi masrafınız olur. Detaylarını yenileme eğitimi alacağınız kurstan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 27. 29 Eylül 2018 - 16:15 | #27

  Murat :

  Hocam iyi günler güwenlik yenileme sinawindan sonra ewraklari teslim edince kimlik hemen weriolarmi.eski kimlik werilio die duymustum ama ankara icin sormustum tskler hocam

  Ankara’da yenilemeden başvuranlara eski tip kimlik (yeni tarihli) hemen veriliyor. İyi günler.

 28. 20 Ekim 2018 - 08:49 | #28

  turgay :

  slm ben sınavı kazandım yannız bu soruşturma evrağını doldururken kardeş adresi yeni taşındı ve çeşitli sebeplerden öğrenemiyorum eski adresi yani 3 ay önce oturduğu adresi biliyorum onu yazsam bi sorun olurmu acaba

  Ankara’da kardeş adresi hanesine sadece şehir-semt adı da yazılabiliyor. İlinizdeki durumu kursunuza sormanız uygun olur. İyi günler.

 29. 23 Ekim 2018 - 16:51 | #29

  Ugur :

  Hocam meraba.benim ogg kgimlik kartim eski değişmesi gerekği hakkında hiç bu bilgim olmadi .ozamanlar isyerim vardı ve haberin olmadi.su an isdizim ve ogg isi buldum fakat kimlik kartim eski tip degistirmem icin ne yapmam lazim.

  Kimlik kartınızın geçerlilik süresi devam ediyorsa çalışmanız mümkün. Yeni tip kimliklerin basımına, sorumluluk sahibi kurum değişikliği nedeniyle ara verildi. Eğer kimlik süreniz doldu ise yenileme eğitimi almanız gerekir. İyi günler.

 30. 19 Kasım 2018 - 08:05 | #30

  Sedat :

  Hocam merhaba.ben 2 yıllık özel güvenlik mezunuyum.yenileme yapmam için kurs vb. Bisey yapacak mıyım?teşekkür ederim.

  Mezuniyet tarihinden itibaren beş yıl geçti ise yenileme eğitimi almanız gerekir. İyi günler.

 31. 23 Kasım 2018 - 16:34 | #31

  Selman :

  Slm hocam benim kimlik 25.05.2019 tarinde son fakat daha oncesi girmistim onun uzerine 5 yil ekleniyordi fakat benim kimlik daha suresi vardi erkenden sinava girdim 30.09.2018 de sureyi yanlis hesaplamislar birde yeni kimlik var cipli olan onumu kullanacam yoksa yeniden eski kimlige donecem yardim icin tskler

  Sürenin yanlış hesabını fark etmek için biraz geç kalmışsınız. Neticede bu kimlik yaklaşık dört yıldır elinizde olmalı. İliniz özel güvenlik şubesine gidip kimlik süresinin oradaki kayıtlarda hangi tarihte bitecek şekilde olduğunu sormanız uygun olur sanırım. Yenileme eğitimi aldığınızda hangi tip kimlik kartı veriliyorsa onu alırsınız. Şu an yeni tip kimliklerin basımı ile ilgili bir gelişme yok. İyi günler.

 32. 28 Kasım 2018 - 08:17 | #32

  Mustafa :

  Hocam silahli yenileme icin arsiv arastirma formuna muhtar anayi gereklimi

  Ankara’da bu forma muhtar veya başka bir onay gerekmeden veriliyor. İşlemler illere göre değişebildiği için kursunuzdan öğrenmeniz doğru olabilir. İyi günler.

 33. 03 Aralık 2018 - 08:05 | #33

  Hakan :

  Mrb finansbank güvenlik görevlisi mülakatına davet edildim ama 1 ay önce 5 yıllık sürem doldu yenileme işlemi 1 ay sürermiş 3 gün sonra mülakat var Ankara’da bu yüzden belge kabul ediliyor mu yoksa hiç masraf yapmayın gitmemelimiyim acil cevap gerekiyor

  02.12.2018 sınavına girdiyseniz kimlik başvuru yaptığınıza dair belge ile iş başvurusu da yapabilirsiniz. 02.12.2018 yenileme sonuçları 21.12.2018′de açıklanacak. Sertifikayı alacağınız yaklaşık süreyi kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almak zaman kazandırır. İş başvurusunda bu hususu belirtmeniz yeterli olur mu bilemiyorum. Yenileme eğitimi almadıysanız 2019′un sınav takvimi henüz açıklanmadığı Şubat 2019′da yapılması muhtemel sınava girecek şekilde eğitim almanız gerekir. Bu da kimlik için bir aydan çok daha fazla zamana ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. İyi günler.

 34. 10 Aralık 2018 - 07:48 | #34

  buket :

  merhaba.ögg kimlik yenileme sınavına girdim evrak hazırlıyorum.fakat istenen evrakların arasında 5 yıl önce emniyetten bir nüshasını verdikleri parmak izi belgesi isteniyor. fakat ben kaybettim bu kağıdı sorun çıkarırlarmı

  Parmak izinin sisteme bir kez girilmesi yeterli olduğu için belgeyi saklamanız gerekmez, dolayısıyla sorun olmaz. İyi günler.

 35. 10 Aralık 2018 - 13:05 | #35

  Mehmet :

  İyi günler hocam benim kartım 7.ayın 2019 unda süresi bitiyor.yenileme için kac ay önceden basvurmam gerekir.hemen basvurmanız lazım yoksa kartınız yetişmez diyenlerde var erken diyenlerde

  Kimlik süresi yenileme sınavına girildiği tarih itibariyle başladığı için kalan sürenizin yanmaması ve yeni kimliği süre bitmeden alabilecek şekilde ayarlamanız gerekir. 2019 sınav takvimi açıklanınca ilinizde sertifikaların onay süresini yenileme alacağınız kurstan öğrenip gireceğiniz sınavı belirleyebilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.