Yenileme Eğitimi Alanların Kimlik Müracaatı İçin Hazırlaması Gereken Belgeler

28 Nisan 2010 tarihinde yayinlandi

 

Yenileme eğitimi alanlar için  aşağıda hazırlanması gereken belgelerin listesi Ankara için sırasıyla  verilmiştir. Belgelerin detaylarıyla ilgili bilgilere  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler  ulaşabilirsiniz.

 

 

 

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI YENİLEME BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER 

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Yenileme Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet Fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.)

4.  1 Adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu:  (İmzalı-Biri fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

6.  4 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Fotoğraf : Arka fon beyaz, açık renk kıyafetli, son altı aya ait, ön cepheden çekilmiş

7.  Eski Kimlik Kartı : Aslı ve fotokopisi

8.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

9. Kimlik Harcı Dekontu : Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının, T. Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi -  IBAN – TR-58 0001 5001 5800 7303 9981 15 nolu hesabına 20 TL yatırılıp dekontunun, kimlik başvuru evrakına eklenmesi gerekiyor.

 

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

 

.

 

 

Bu yazı bugün : 79, toplamda : 282671 kişi tarafından okundu.

 1. 12 Ocak 2017 - 14:48 | #1

  Kadir :

  Hocam iyi günler kimlik yenileme işleminde 520 tl harç yatırılıyor mu yoksa ilk defa kimlik kartı alacaklar için geçerli mi?

  Kimlik kartı olanların yenilemesinde vergi-rapor istenmez. İyi günler.

 2. 18 Şubat 2017 - 13:21 | #2

  cem :

  HOCAM YENI KIMLIKLER ICIN EN SON BASVURU TARIHI NEDIR AYIRDIGINIZ ZAMAN ICIN TUM ARKADASLARIM ADINA TESEKKUR EDERIM

  On gün kadar süren internet arızası nedeniyle cevaplar hep gecikti, kusura bakmayın. Kimlik süresi olanların yeni kimlik almaları için süre 30.06.2017′de doluyor. Bu tarihten önce yeni kimliğin alınması gerekir. İyi günler.

 3. 28 Şubat 2017 - 16:27 | #3

  İlhami DEMİRKOL :

  merhaba kolay gelsin süresi bitecek olan sertifikamı yeniledim yeni kimlik almak için tekrar randevumu almak gerekir.Yoksa direk AŞTİye teslim edebilirmiyiz?
  not 6 ay önce yeni tip kimlik kartı almıştım.

  Cevap geciktiği için kusura bakmayın. Yenilemede gerekli belgeleri kursunuzdan öğrenip temin etmeniz gerekir. Ankara’da olduğunuza göre yan sütundaki Kategoriler/Belge Örnekleri bölümü de size yardımcı olabilir. Bu belgeleri hazırladıktan sonra randevu alarak (yine yan sütun en altta Ankara linki var) başvuru yapabilirsiniz. Kimliğiniz yeni de olsa süre açısından değiştirileceği için bu şekilde hareket etmeniz gerekir. İyi günler.

 4. 28 Şubat 2017 - 16:29 | #4

  Utku :

  Hocam benim kimliğin süresi doldu ama ben çalışıyorum benim bölgem jandarma bakıyormus güvenlik sorusturmam uzadı kimlik sürem 15 gün geçmektedir bu isin bir yaptırımı olurmu

  Kimlik süresi dolduktan sonra çalışmaya devam ettiğiniz tespit edilirse yaptırım size değil, işverene uygulanır. Ancak başvuru ve diğer işlemleri zamanında yaptığınız için umarım sorun olmadan kimliğinize kavuşursunuz. İyi günler.

 5. 28 Şubat 2017 - 16:46 | #5

  huseyın :

  iyi gunler şimdi bn silahlı güvenilk olarak çalişiyorum yenileme sınavına girdm
  yenileme evrakları nedir nereye başvuru yapacağim köyde oturuyorum il jandarmaya mı yoksa il emniyet özel güvenlik şubeye mi tesekkurler

  İkamet kaydınızın bulunduğu yere göre hareket etmeniz gerekir. Köyünüze muhtemelen jandarma bakıyordur. Dolayısıyla başvuruyu da il jandarma özel güvenlik şubesine yapmanız gerekir. Jandarmanın yenilemede istediği evrakları kursunuza sormanız uygun olur. Yenileme olduğuna göre rapor gerekmez bilginiz olsun, Ankara’da yenilemeden rapor istenmiş, almak zorunda değilsiniz. Genel olarak bilgi edinmek için yan sütun Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde Ankara’da istenen belgeleri görebilirsiniz. İyi günler.

 6. 28 Şubat 2017 - 16:51 | #6

  Kaan arslan :

  İyi çalışmalar yenileme için gerekli evraklar arasında kan gurubu kartı yazıyo hafta sonu araya girdiği için alma imkanım yok fakat eski ögg kartımda kan gurubum yazıyo bu geçerli olurmu teşekkür ederim

  Cevap geciktiği için lütfen kusura bakmayın. Eski kartınız veya üzerinde kan grubunuzu belirtir tüm kart fotokopileri işinizi görür. İyi günler.

 7. 28 Şubat 2017 - 16:52 | #7

  abdullah :

  kimlik kartı yenilemede ücreti ödeyip kursa gitmesek olur mu sadece sınavına ve atışa gitsem.Olur mu ilk kimligimi böyle aldım kitap verdiler ordan çalıştım kolay gelsin……

  Bunu kursunuzla görüşmeniz gerekir. Muhtemelen size uygun saatlerde ders veren yerler vardır. Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. İyi günler.

 8. 28 Şubat 2017 - 16:54 | #8

  Aydın :

  Hocam merhaba ben normalde Gaziantep te oturuyorum ancak aydında çalışıyorum şuan ve eski kimliğimi değiştirmek için gaziantepe gitmem gerekiyormu haziran sonunda biteceğini söylemişsiniz hazirandan sonra kimliğim geçersizmi olucak lütfen bilgi verin Gaziantepe gitmem gerekiyor mu

  Yenileme eğitimini istediğiniz ilden alabilirsiniz. Sadece kimlik başvurusu için ikamet kaydınızın bulunduğu ilden başvurmanız zorunlu. Bu arada kimlik süresi 31.12.2017′ye kadar uzatıldı. İyi günler.

 9. 28 Şubat 2017 - 16:55 | #9

  abdullah :

  hocamm nisann 30.Unda.Yenileme sınavına girecem yeni kimlikler haziranın 30 unda,veriliyomuş o zamana kadar alabilirmiyim.Kimligi yetişir mi Arkadaşlar bilgisi olan varsa cevap yazabilir mi.Iyi günler

  Kimlik değiştirme süresi 31.12.2017′ye kadar uzatıldı. Bu durumda kimlik için iki masraf yapmanıza gerek kalmadı. Yenileme sonrasında yeni kimliğinizi alırsınız. İyi günler.

 10. 28 Şubat 2017 - 16:56 | #10

  Erdoğan öztürk :

  Merhabalar elimde sakalli biyometrik acik renk kiyafetli fotografim var kullanabilirmiyim

  Ankara’da sakallı resimle kimlik onaylanıyor. Ancak bazı kurumlar sakallı resim istemediği için kartı değiştirmek zorunda kalanlar var, bilginiz olsun. İyi günler.

 11. 28 Şubat 2017 - 16:57 | #11

  taner :

  Hocam şimdi kimlik yenileme yaptım da taşınma yapacağım içn daha ev ayarlayamadım tanıdığımın adresini verirsem uygun olur mu yeni kimliğin elime ulaşması için

  Kimlik başvurusunda MERNİS’ten kayıtlı adresi vermeniz gerekir. Adres eşleşmezse olmaz. Dolayısıyla ikamet kaydınızı aldıracağınız yere göre başvurmanızda yarar var. İyi günler.

 12. 28 Şubat 2017 - 17:00 | #12

  mesut :

  Hocam iyi günler Silahlı kimlik kartımın süresi 07.06.2017 tarihinde doluyor.Yenileme için kursa kayıt oldum 30 Nisanda sınava girecem.Eğitim aşamasındayken Güvenlik soruşturmsı yapılırmı.Kartımın süresi dolmadan en erken ne yapabilirim cevabınızı rica ediyorum şimdiden teşekkürler.

  Randevulu sistemin uygulanması ile önceden başvuru artık mümkün değil. 30.04.2017 yenileme sonuçları muhtemelen 18 Mayıs’ta açıklanır. Kursunuzdan sertifika alacağınız yaklaşık tarihi öğrenip randevuyu önceden alırsanız kimliğiniz süre dolmadan elinize geçer. İyi günler.

 13. 28 Şubat 2017 - 17:01 | #13

  ziyad :

  iyi günler şubeye gittiğiğmizde eski ögg kartını alıncakmı peki çalışıyorum nasıl olcak yaka kartı olmadan çalışabilirmiyim geçici kartmı vercekler .

  Eski kart alınır ancak yeni kimlik gelene kadar geçerli belge verilir. Yine de bulunduğunuz ilde farklı uygulama olup olmadığını kursunuzdan öğrenmeniz doğru olur. Çünkü işlemler illere göre değişiklik gösterebiliyor. İyi günler.

 14. 28 Şubat 2017 - 17:05 | #14

  kemal :

  ben daha once silahli aldim sertifikayi daha sonra kimlik karti cikartmadim su an silahsiz olarak yenileme yapcam bu 520 tl yi yatiracam mi.saygilarimla

  Kimlik kartı alacaksanız vergiyi yatırmanız gerekir. Silahlı-silahsız fark etmeksizin kimlik almak isteyen herkesin bu vergiyi bir kereye mahsus yatırması zorunlu. Ayrıca silahsıza uygun rapor da aynı şekilde bir kez alınmalıdır. İyi günler.

 15. 01 Mart 2017 - 11:46 | #15

  mesut :

  Hocam 30.04.2017 yenileme sonuçları 18 Mayısta açıklanır demişsiniz.Kursumdan sertifikamı alıp önceden randevumuda alırsam 07.06.2017 tarihli kartımın süresine kadar yani kalan 15-20 gün süre içerisinde güvenlik soruşturması yetişirmi.Yoksa sertifikam çıktıktan sonra evraklarımı Özel Güvenlik Şubeye teslim ettiğim tarihmi geçerlidir.Cevabınız için çok teşekkür ediyorum.

  O bir tahmindi ama artık geçerli değil. Referandum nedeniyle AÖF’ün sınav tarihi, özel güvenlik sınavı ile çakışınca bizim sınavlar bugün itibariyle 07.05.2017′ye alındı. Dolayısıyla bu zaruri durumdan dolayı işyerlerinin çalışanları mağdur etmeyecek şekilde hareket etmesi gerekir. İyi günler.

 16. 01 Mart 2017 - 11:46 | #16

  Yaşar :

  Merhaba ben güvenlik kartımi istanbuldan aldım kartımi yenisi ile değişecem şuanda ki ikamet adresim istanbul dışı kârtimin yenisi ni almak için İstanbul da baş vueabilirmiyim

  Kimlik başvurusunu sadece ikamet kaydınızın bulunduğu ilden yapabilirsiniz. İyi günler.

 17. 02 Mart 2017 - 15:58 | #17

  Aydın :

  @A.GÜLŞEN Hocam peki ikametgahımı aydına alsam o zaman başvurabilirmiyim

  Diğer yorumda da belirttiğim gibi ikamet kaydınız hangi ilde ise oradan başvuru yapabilirsiniz. Kaydı aldırırsanız Aydın’dan başvurunuz mümkün. İyi günler.

 18. 04 Mart 2017 - 10:06 | #18

  Hüseyin :

  İyi günler benim kimlik kartı suresi
  11.06.2017 bitiyor yenilemeye ne zaman baş vurmam gerek

  07 Mayıs 2017 sınavına girecek şekilde eğitim almanız gerekir. İyi günler.

 19. 14 Mart 2017 - 16:11 | #19

  Mahir talşık :

  Güvenlik yenilemesi 2016 ekiminde yaptım ve belgemı yeniledim dosyamı 2017 martta verdim çalıştığım için iş hakkım fes oldu dböyle bişey olabilirmi

  Yenileme zamanı gelen bir özel güvenliğin çalışmaya devam edebilmesi için kimlikte yazan süre dolmadan soruşturma dahil tüm işlemlerin tamamlanmış olması gerekir. Yenileme eğitimi almak yetmez, soruşturmaya başvuru zorunludur. Yeni kimliği zamanında almadıysanız işyeriniz kendi açısından haklı sayılır. İyi günler.

 20. 22 Mart 2017 - 13:03 | #20

  abdullah :

  hocam bugün yenileme atışında 25 te 18 vurdum gerçek atışlar gölbaşında yapılalacakmış bunun nedenini biliyomusunuz başka poligonlarda niye yapmıyolar ta gölbaşında yaptıracaklarmış yenileme atışlarını dogrulugu var mı bunun iyi günler…

  Ankara’dan girenlerin sınav atışları Gölbaşı Polis Akademisi açık atış alanında yapılıyor. Bu tercih kursların değil, sınavlardan sorunlu makam olan emniyetin takdiri ve bizler uymak zorundayız. İyi günler.

 21. 22 Mart 2017 - 13:23 | #21

  Salih YANIK :

  Yenilemede soruşturma aşamasında bize geçici bi belge verilecekmi belgemiz zamanında yetismezse İsden cikarilma durumumuz var bu durumla karşılaşmamak için ücretsiz izne ayrılsak bi problem olurmu

  Ankara’da başvuranlara kimlik adreslerine gelene kadar geçerli belge veriliyor. Bulunduğunuz ildeki uygulamayı kursunuza sormanız gerekir. Başvuru tarihi ile kimlik süresi bitimi arasındaki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şeklinde geçirebilirsiniz. İyi günler.

 22. 22 Mart 2017 - 13:24 | #22

  Nilgün :

  İyi günler.kimliğimin süresi bitince işten çıkarıldım.evrakları emniyete teslim ettiğimde kimliğin gelmesini beklemeden ise başlayabilir miyim. Teşekkürler

  Bulunduğunuz ilde başvuru yapanlara belge veriliyorsa mümkün, değilse kimliği beklemeniz gerekir. Belge durumunu kursunuza sormanız gerekir. İyi günler.

 23. 23 Mart 2017 - 15:03 | #23

  hayrettin :

  selamün aleyküm hayırlı günler benim kimligin bitmesine daha var yeni kimlik kartı alacam hangi evraklar lazım teşekkürler

  Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde kimlik değişimi için gerekenler yazıyor. Ancak illere göre farklılık olabildiği için eski kursunuza da danışmanızda yarar var. İyi günler.

 24. 30 Mart 2017 - 15:11 | #24

  zekai :

  2012 de yenileme yaptım kimlik verilmedi.20 01 2012 tarihli müracatınız alınmıştır:diye imzalı ANKARA EM ÖZEL GÜVENLİK ŞB MD LÜĞÜNDEN kağıt verdiler yeni kimlikler çıkana kadar diye o günden bugüne kadar kimliği göndermediler 2007 aldığım kimliği kullanıyorum evrakları hazırladım randevu alıp başvuru yapacağım sorun olurmu not:yenileme süresi 11 05 2017 de bitiyor.

  Yeni tip kimlik kartları o zaman yetişmediği için öyle söylendi, sonra eski kartların yenisi kabul edildi. Şimdi de çipli kartlar çıktı. Başvuruyu yenileme eğitimi alıp yaptınız umarım. Eğitim almadıysanız az zaman için başvurmayın, eğitimden sonra yapabilirsiniz. Yeni kimlik değişim süresi 31.12.2017′ye kadar uzatıldı. İyi günler.

 25. 31 Mart 2017 - 15:12 | #25

  Ömer :

  Merhaba benim ögg kimlik kartının yenilemesi için 7mayistaki sınav için kursa gittim sınav hacım yatırım.kamuda çalışıyorum denetleme yapılıyor benden seltifikasi aslını istiyorlar aslını kaybettim fotokopisini verdim kartı var ama ille aslidiyor ne yapmam lazım yardimci olursaniz çok sevinirim

  Sertifika aslını isteyen neresi anlayamadım. Çoğu ilde yakın zamana kadar sertifika aslı alınarak kart veriliyordu. Sizden isteyen birim (işyeri-kurs ?) bunu biliyor olması gerekir. Yine de aslı diye ısrar edilirse sertifikayı aldığınız kurstan bir dilekçe ile talep edebilirsiniz. İyi günler.

 26. 31 Mart 2017 - 16:33 | #26

  HAKAN :

  Merhaba @A.GÜLŞEN HOCAM 29 Ocak da olan sınavda yenileme işlemi yaptim ve yenileme evraklarını tamamladıkdan sonra teslımat Ankara /Aşti bölgesinde bulunan özel güvenlik birimine teslim etmemiz gerekiyormus randevuyu emnıyetten alıp evrakları orayamı teslım edıyoruz.Yani randevu saatimizde emniyet binasina degilde Ank./ Aşti bölgesinemi gidiyoruz? şimdiden ilginiz için tsk ederim

  Ankara’da özel güvenlik kimlik başvuruları AŞTİ içerisinde bulunan Öz.Güv.Ş.Md.lüğüne yapılır. Randevuyu sistem üzerinden alıp günü ve saatinde AŞTİ’deki yere evrakınızı bizzat teslim etmeniz gerekir. İyi günler. ANKARAY’la giderseniz AŞTİ içerisine girişteki kontrol noktasından itibaren levhalarla yön gösterilmiş, ayrıca güvenliklere de sorabilirsiniz. İyi günler.

 27. 01 Nisan 2017 - 08:43 | #27

  hidayet :

  2007 yılında kimlik aldım.ve çalısmaya basladım. 2011 yılında iştem ayrıldım ve kimliğimi biyere kaldırdım birdaha da bulamadım.gecenlerde Karakoldan , eski kimliğimi kaybettiğime dair bi yazı aldım. şuan istanbuldayım yenileme sınavına gırdım ve kimliği yeniden almaya hak kazandım. istenilen evraklar arasında eski kimlik aslı ve fotokopisi de yer alıyor . ne yapmalıyım. yardımcı olursanız sevinirim. hepinize iyi çalısmalar dilerim.

  İşlemler illere göre değişebildiği için esas olarak kursunuza sormanızda yarar var. Kayıp dilekçesi ve karakoldan aldığınız belge yeterli olabilir ama net bilgi kursunuzdan alacağınızdır. İyi günler.

 28. 05 Nisan 2017 - 13:29 | #28

  DURMUŞ :

  SLM BEN MAYISTA YENİLEME SINAVINA GİRECEGİM.SONRASINDA YENİ KİMLİK İÇİN RANDEVU ALMAM GEREKİRMİ YOKSA GEREKMEZMİ?

  Sertifikayı alacağınız tarihi hesaplayarak randevu almanız gerekir. İyi günler.

 29. 07 Nisan 2017 - 12:20 | #29

  Orhan :

  Selam ben 2013 yılında sınavı kazandım tüm evraklarımı hazırladım yalnız kimliğe çevirttirmedim o zaman ruhsat harcına 400 kusur lira yatırdım yalnız kimliğe simdi cevirttirecegim ruhsat harcı 500 küsür olmuş emniyete kimlik başvurusu yapmaya gitmeden önce aradaki bu farkı yatırmam gerekirmi,teşekkürler.

  İlk dekontun asıl suretinin elinizde olması gerekir. Vergi dairesine ilk dekontu da gösterip aradaki farkı yatırmak istediğinizi belirtin. Harçlarda müracaat edilen yıl esas alındığı için farkı yatırmanız zorunlu. İyi günler.

 30. 10 Nisan 2017 - 07:39 | #30

  Abdullah :

  Hocam güvenlik kimlik kartı yenilememiz için son tarih nedir yeni kimlikleri ne zamana kadar almaliyiz iyi calismalar.

  Yeni kimlikler için süre 31.12.2017′ye kadar uzatıldı. Bu tarihten önce yeni kartı almış olmanız gerekli. İyi günler.

 31. 12 Nisan 2017 - 09:36 | #31

  kadir :

  hocam slm aralık ayında polis teşkilatını güçlendirme harcı olarak 20 lira yatırdım ama emniyet randevusunu 18/04/2017 de zor bela alabiidim bu tutarda bi degişiklik varmı saygılar.

  Kimlik değiştirmede yatırılan 20 TL, aynen geçerli zam gelmedi. O dekontu kullanarak başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 32. 13 Nisan 2017 - 09:59 | #32

  Mehmet 29 :

  Merhaba hocam ben o.g.g.kimligimi yeni cikan kimlikle değiştirdim.kimlik sürem 10.06.2017.de doluyor.yenileme sertifikası aldım.10.05.2017.rendevu aldım tekrar yeniden 20.tl yatırıp dekontu götürüp bana yeni kimlik mi verecekler
  Yoksa daha önce aldığım yeni çıkan kimlik üzerine mi yenileme yapacaklar bilgi verirsen sevinirim.saygilarimla

  Maalesef o 20 TL’yi yeniden yatırmanız gerekecek. Bu kadar yakın zamanda yenilemeniz varsa bekleyebilirdiniz aslında. Ancak yapacak bir şey yok. İyi günler.

 33. 19 Nisan 2017 - 13:32 | #33

  Ümriye :

  Hocam ekim ayında özel kimlik kartı doluyor yenileme için 2 hafta geç kaldım şimdi başvursam olur mu

  Geç kalmış sayılmazsınız, 30.07.2017 sınavına girecek şekilde eğitim alacak vaktiniz var. Artık sertifikaya girilen sınav tarihi yazıldığı için 07.05.2017 sınavına girseydiniz on ayınız yanacaktı. Temmuz sınavına girerseniz en geç Eylül ortasında kimliğiniz elinizde olur. Sertifikayı alır almaz müracaat etmeniz şartıyla tabii. İyi günler.

 34. 27 Nisan 2017 - 12:24 | #34

  gurbuz :

  Selam kocaeli de ikamet ediyorm.kimlik yenileme işlemleri için kocaeli randevu bulamadım.çevre illerden randevu alsam kimliğimi yenileme için bir sıkıntı olurmu.örneğin ikametkah

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydının olduğu ilden yapılabilir. Başka ilden başvuru yapacaksanız önce ikamet kaydınızı aldırmanız gerekir. İyi günler.

 35. 27 Nisan 2017 - 15:18 | #35

  Mustafa ışık :

  Merhaba. İkamet ankara.Benim kimlik yenilemem 14 aralik. Sizce hangi ayda basvurmaliyim. 1 ekim 2017 tarihindeki sinava girersem 14 aralığa kadar yetişirmi. Şimdiden cevap için teşekkürler.sagolun iyi günler.

  Sertifika ve kimlik tarihi olarak gireceğiniz sınavın tarihi yazılacak. Bu durumda kalan süreyi yakmamak açısından en uygunu 01.10.2017 sınavına girmeniz olur. Yaklaşık bir ay sonra sertifikayı alırsınız, belgeler hazır olup hemen başvurursanız (randevu önceden alınmalı), süreniz dolmadan kimlik elinizde olur. İyi günler.

 36. 28 Nisan 2017 - 07:24 | #36

  samet :

  merhaba,hocam ben yenileme eğitimi aldım 2015 te 2019 kimlik bitiş tarihi,şimdi yeni nesil karta geçmem için neler gerekiyor ben adana da ikamet ediyorum .adana emniyetin sitesinde randevu kısmına girdiğimde şöyle bir madde yazmışlar .

  Not: TEMEL VE YENİLEME EĞİTİMİ ALMIŞ OLUP GÜVENLİK SORUŞTURMASI İÇİN MÜRACAAT EDECEKLER RANDEVU ALMADAN GELECEK evrakları teslim ettiğiniz gün randevu alınız (çünkü güvenlik araştırması 1 ayda tamamlanmaktadır) daha öncesinden randevu alınmayacak!

  burda ne anlatılmak istenmiş hocam teşekkürler.

  Kimlik değiştirme süresi 31.12.2017′ye kadar uzatıldı. Siz kimlik değiştirme için başvuracaksanız vaktiniz var. Arkadaşlarınızdan sormanız uygun olur. Benim anladığım şey sizin işinizi uzatabilir. İyi günler.

 37. 03 Mayıs 2017 - 07:58 | #37

  Abdullah :

  Merhaba hocam güvenlik yenileme kartı için ankara randevu numarası nedir bide bu evrakları verirken belli bi sırası var mı evrakların aştiye gittigimizde herhangi bi evrak yanlış konulsun geri gönderiyolarmıs bi açıklik getiritmisiniz bu konuya evraklar nasıl ayarlanmali…

  Abdullah Bey, Ankara’da nasıl bir kursa gittiniz de en basit bilgileri dahi alamıyorsunuz anlayamadım. Tam yedi kez bize yazmışsınız, bir kere kursunuzu arasınız yeterdi. Bazı kurslar servis de ayarladığı için sanırım kursa danışmanız her bakımdan uygun olacak. Başvuruda istenen belgeleri de sertifikayı alırken kursunuzdan alacağınız listeye göre hazırlamanız gerekir. Yan sütun Kategoriler/Belge Örneklerini inceleyebilirsiniz. Yine yan sütun en altta Ankara’nın randevu linki var, randevu telefonla alınmıyor. İyi günler.

 38. 03 Mayıs 2017 - 09:50 | #38

  suleyman :

  Hocam iyi gunler.silahli guvenlik belgemi yenilemek icin.ne kadar zaman kursa gitmek gerekiyor.yani kartimin yenilenmesi nekadar zaman alir.tsk

  Yenileme kursları, günlük programa göre değişse de genelde sekiz günden az olamaz. 23.06.2017′den önce bitecek şekilde eğitim alırsanız 30.07.2017 sınavına girebilirsiniz. Kimlik başvuru, istenen belgeler, onay süresi vb. bir çok detay illere göre değiştiği için kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz gerekir. İyi günler.

 39. 13 Mayıs 2017 - 11:20 | #39

  Abdullah :

  Hocam yeni kimlik kartları için bütün evraklar hazır sadece güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma fonu istiyolar galiba Ankaradayım ben güvenlik kimlik kartı yenileme için randevu hattı numarası var mı veya sistemde sorun oldugu için randevu alınmiyo iyi günler…

  Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde dilekçe ve istenen belgeleri görebilirsiniz. Süresi olanların yeni kimlik başvurusunda (Ankara’da) arşiv formu istenmiyor ama diğer belgelerin tam olması gerekir. Yan sütun Bağlantılar bölümünde Ankara randevu linki var. Telefonla randevu alınmıyor, randevusuz başvuru kabul edilmiyor. Her saat başı beş kişiye randevu veren sistem nedeniyle günün 24 saatinde, saat başlarında deneyiniz. İyi günler.

 40. 13 Mayıs 2017 - 14:24 | #40

  özkan :

  hocam özel guvenlik kimlik kartımı kaybettim calısmasuresıde bitmişti nasıl cıkartabilirim teskurederim

  Süresi biten kartı yeniden çıkartamazsınız. Yenileme eğitimi aldıktan sonra mümkün. Kayıp işlemleri de illere göre değişiyor sanırım. Ankara’da artık mutlaka karakol tutanağı isteniyor. Siz de ilinizdeki durumu yenileme eğitimi alacağınız kurstan öğrenip başvuru yapmalısınız. İyi günler.

 41. 18 Mayıs 2017 - 13:13 | #41

  Recep :

  Hocam Merhabalar benim kimlik sürem doldu yenileme sınavına girdim ama randevu sistemindeki sıradan dolayi sıra alamıyorum yenileme sertifikasıyla çalışmam mümkündür

  Kimlik süresi dolduktan sonra yenileme sertifikası ile çalışmak mümkün değildir. Halen çalışıyorsanız ve durum denetlemede ortaya çıkarsa işyerinize para cezası kesilebileceğinden aradaki süreyi ücretsiz izin vb. şekilde geçirmeniz uygun olur. Çalışmıyorsanız da sertifika ile iş başvurusu olmaz maalesef. İyi günler.

 42. 19 Mayıs 2017 - 08:39 | #42

  Asli Aktürk Oğur :

  Merhaba hocam ücreti yatiracagmz banka fark ediyormu acaba bi banka ismi yazilmamsta smdiden tesekkr ederim

  20 TL için söylüyorsanız Vakıfbank olduğu yazıyor aslında. İyi günler.

 43. 31 Mayıs 2017 - 15:37 | #43

  Ahmet :

  Hocam güvenlik randevu sistemi hep dolu gösteriyor bi türlü randevu alamıyorum ankaradayım hep böylemi olacak…ne yapabiliriz iyi günler

  Ankara’daki sistem her saat başı, beş kişiye randevu verecek şekilde çalışıyormuş. Buna göre saat başlarında hatta beş dakika öncesinden beş dakika sonrasına kadar denemenizi tavsiye ederim. Başka yapacak bir şey yok maalesef. İyi günler.

 44. 01 Haziran 2017 - 13:27 | #44

  Ahmet karahan :

  Özel güvenlik kimlik kartı yenilemede yakin akrabalarimizin(anne kardes vb)kisilerin ev adresleri gerekiyor mu acaba

  Anne babadan ayrı evde ikamet ediyorsanız onların adres hanesine sadece il adı yazmanız da yeterli olur. İyi günler.

 45. 02 Haziran 2017 - 08:34 | #45

  Ahmet :

  Hocam yeni kimlikleri almamız için son tarih nedir telefonla alınmıyo bilgisayar gerekli diyolar dogrumu çünkü ben bir buçuk saat randevu aradım saat 1 10 da falan açıldı ama gene dolu gösteriyodu sürekli yeniledim sayfayı ama alamadım nasıl olacak bilmiyorum iyi günler…

  Yeni kimlikler için tanınan süre 31.12.2017′de sona erecek. Randevu alma, özellikle büyükşehirlerde öyle bir gün uğraşma ile çözülecek gibi değil maalesef. Bulunduğunuz ilin randevu sisteminin nasıl çalıştığı da önemli. Örneğin Ankara’da her saat başı, beş kişiye randevu verecek şekilde sistem kurmuşlar. İyi günler.

 46. 05 Haziran 2017 - 16:00 | #46

  Süleyman :

  Merhaba ben Nisan ikinci haftası başvuru yaptım ancak kurs yetkilileri Haziran ilk haftası eksik evrakları getir ve yenileme için imza istediler kurs giriş çıkış için dün aradılar seni evraklar geri döndü acaba sınava kadar yetiştirsem sınav 30 Temmuz

  Kursla neler olmuş tam anlayamadım. En geç 15.06.2017′de başlamak kaydıyla silahlı-yenileme eğitimi alıp 30.07.1027 sınavına girmek mümkün. İyi günler.

 47. 05 Haziran 2017 - 16:02 | #47

  Osman Yurdakul :

  Hocam yenileme de sağlık kurulu raporu tekrar istenmeyen başlamış bilgilendirirseniz memnun olurum

  Ankara’da böyle bir şey yok, Öz.Güv.D.Bşk.lığının web sayfasında duyurular veya mevzuat bölümünde böyle bir şey yok. Kaynağı nedir bilemiyorum. İyi günler.

 48. 05 Haziran 2017 - 16:03 | #48

  Saban :

  Hocam ben nasıl sertika kaurtımı cıkartabilirim

  Sertifikayı aldığınız kursunuzdan ilinizde hangi belgeler isteniyor öğrenmeniz gerekir. Kimlik işlemleri illere göre değişir. Eğer henüz eğitim almadıysanız bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olmanız gerekir. İyi günler.

 49. 08 Haziran 2017 - 09:05 | #49

  fikret :

  hocam meraba yenile evraklarında diplomanın aslını götürmek mecburimi fotokobi yetrli olurmu

  Ankara’da fotokopi kabul ediliyor ama diğer illeri bilemiyorum. Bu işlemler ve onay süreleri illere göre değiştiği için sanırım kursunuza sormanız uygun olur. İyi günler.

 50. 08 Haziran 2017 - 09:37 | #50

  D.doğan :

  Merhaba sayın hocam 15.10.2015de süresi dolan kimliğimi 10.01.2016da yeniledim yanlız yeni tip kimlik kartı verilmedi hali hazırda eski kimligimle calısmaktayım şimdi bu eski kimligi yeni lemem şartmı yoksa sertifika süresi bitene kadar kullanabilirmiyim

  Eski kimliklerin değişimi için 31.12.2017′ye kadar süre tanındı. Yenileme tarihiniz 2021 olduğuna göre o zamanı beklemeniz mümkün değil. Bu yıl sonuna kadar kimliğinizi değiştirmeniz gerekir. İyi günler.

 51. 08 Haziran 2017 - 09:38 | #51

  Selim :

  Merhaba bana kurs yerim güvenlik yenileme kartı için hazırlamam gereken belgeler arasında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma belgesi yazıyo iki adet bunu bilgisayar ortamında doldurdum yalnız çıktısını almadım Ankaradayım muhtar onayı şart mı hocam

  Ankara’da muhtar onayı istenmiyor. İyi günler.

 52. 12 Haziran 2017 - 09:13 | #52

  mehmet :

  Merhaba yeni kimlik kartı için iki adet güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu hazırlamam gereken belgeler arasında şimdi hocam bu belgelerin ikisinede imza fotograf ve muhtar onayı gerekiyomu yoksa bitanesinemi imza foto ve muhtar onayı gerekiyo tam olarak bilgi verirmisiniz iyi günler…

  Bir üst yorumda Ankara’da muhtar onayı istenmediği yazıyor. Yanlış anlamayın ama sizler, tek satırlık bilgiyi okumadan hep tam bilgi istiyorsunuz. Sizin okumaya vaktiniz olmayabilir ama inanın ben de aynı durumdayım. Kimlik başvurusunda istenen belgeler, adet sayıları, işlem süreleri illere göre değişir. Sizin ilinizdeki durumu en iyi kursunuz bilir, belge konusunda kursunuzun yönlendirdiği şekilde hareket etmeniz gerekir. Ankara’da arşiv formu iki adet imzalı, biri fotoğraflı oluyor. İyi günler.

 53. 12 Haziran 2017 - 09:17 | #53

  Su perisi :

  Merhaba hocam benim kimlik kartimin süresi 29.04.2016 tarihinde sona erdi. Yenilemem için hangi tarihte başvurmam gerekiyor ve bunun icin nereye gidecem. Masrafları ne kadardır.Hocam bi de egitim sertifikamin aslini kaybettim fotokopisi var işe yarar mi?

  23.06.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 30.07.2017 sınavına yenilemeden girebilirsiniz. Nereye gideceğinize gelince, elbette bulunduğunuz ildeki kurslardan birine gitmeniz gerekiyor. Doğal olarak kurs ücretini, kayıp sertifika için ne yapacağınızı da oradan öğrenmelisiniz. İyi günler.

 54. 13 Haziran 2017 - 16:09 | #54

  Burhan :

  Hocam kimliğim var ama yeni istenilen belgelerde güvenlik soruşturması var askerlikten muaftım sorun olurmu

  Askerlikten muaf olmanıza neden olan durum, özel güvenlik sağlık şartlarında aranan bir husus değilse sorun olmaz. Ayrıca özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı yok zaten biliyor olmalısınız. İyi günler.

 55. 28 Haziran 2017 - 09:03 | #55

  Emrah :

  Hocam saygilar benim guvenlik sertifikam var ama adima 2 yil 1 ay kavgadan ertrli cezam vardi kimligimi alamadim suremde doldu dosyam yargitayda benim simdi sertifikami yenilemem gerekiyormu yoksa yargitay bozma karari verirse o kararla kimligimi alirkenmi yenilemem gerekiyor saygilarimla

  Bir yıl ve üzeri cezalarda HAGB olursa denetimli serbestlik süresinin sorunsuz tamamlanması, davanın düşmesi ile özel güvenlik olmak mümkün. Kararda erteleme yazıyorsa sıkıntı olur. Erteleme cezayı ortadan kaldırmaz. Dolayısıyla yenileme yapmadan önce davanın sonuçlanmasını beklemeniz uygun görünüyor. Ceza bir yılın altına düşerse veya HAGB’li olursa yukarıdaki şartlar yerine geldiğinde başvuru yaparsınız. Daha net cevap için davaya ilişkin elinizdeki tüm evrakları toplayıp bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 56. 05 Temmuz 2017 - 09:07 | #56

  Fatih :

  Benim sertifikam silahlıydı yenilemeye silahsız girdim şimdi üçüncü yenilemeyi yapacağım tekrar silahlı sertifika almak istiyorum ben şimdi
  silahsızdan silahlıya geçiş sınavınamı gireceğim yoksa silahlı yenilemeyemi gireceğim aynı durumdaki arkadaşım geçiş sınavına girmiş sınav kabul edilmemiş sonradan zorbela halletti.
  Rapor alcakmıyız biz.

  Normal şartlarda silahlı kimliği varken silahsız yenileme yapan biri sadece yenilemenin silah fark eğitimini görüp sınava girebilir, rapor da gerekmeden silahlı kimlik alabilir. Ancak arada silahsız yenileme sağlık nedeniyle olabilir diye şüphe çektiğinden olacak yenilemede tekrar rapor isteniyor. Silahlı kart sahibi olduğu halde silahsız yenilemek isteyenlerin bunu göze almaları gerekiyor artık. Daha önce kimliğinizin silahlı olduğunu belgeleyen eski kimlik veya silahlı sertifika fotokopisi varsa silahlı yenileme eğitimi alabilirsiniz. Eğitim için o belgelerin olması kaydıyla başka işleme ihtiyaç yok. Ancak silahlı kimlik müracaatında rapor istenmesi ihtimali var. İyi günler.

 57. 24 Temmuz 2017 - 15:40 | #57

  Cavit :

  Hocam saygilar ben yenileme sinavina giricem randevu alicam da emniyetten yenileme icin kimlik kartim eski ve suresi 14 eylulde dolacak randevuyu kimlik yenileme olarak alirsam yeni kimlik gelirmi kaldiki yenileme icin sinava giriyorum yoksa eski kimlik degistirme icin mi randevu almam lazim kafa karistirici

  Kimlik değiştirmek için 31.12.2017′ye kadar zamanınız var. Yenileme sertifikanızı alabileceğiniz tarihi kursunuzdan öğrenip randevuyu ona göre alınız. Böylece 20 TL kimlik parasını bir kere ödemiş olursunuz. İyi günler.

 58. 10 Ağustos 2017 - 09:03 | #58

  Osk :

  Merhaba güvenlik kartımı yenileyecegim ama yılı dolduğu için değil kartlar değiştiği için daha sertifika süremin bitmesine 2 yıl var ama asli olan sertifikami bulamıyorum fotokopisi duruyo yenileme yapabiliyormuyum ve sertifika aslını tekrar alabiliyormuyum cevap verirseniz sevinirim

  Ankara’da fotokopi kabul ediliyor. Sanırım kursunuza danışsanız daha doğru olur, işlemler illere göre değişiyor çünkü. İyi günler.

 59. 10 Ağustos 2017 - 16:33 | #59

  Cavit :

  Saygilar guvenlik arsiv formunu herhangi bir tarifede doldurup cikara bilirmiyiz yoksa randevu aldimiz tarih mi olmasi lazim bir sorun cikarmi

  Randevu tarihiyle belge tanzim tarihi arasında makul bir süre (3-5 gün) fark olabilir. İyi günler.

 60. 24 Ağustos 2017 - 14:55 | #60

  mustafa :

  Merhaba hocam kimlik yenilemede harç ödeniyor mu ?

  Kimliği olanların yenilemede harç ödemesi gerekmez. Harç bir defaya mahsus yapılan bir masraftır. İyi günler.

 61. 06 Eylül 2017 - 16:26 | #61

  raif :

  selam 30.07.2017 deki sınavımız emniyet tarafından iptal edildi.14.09.2017 de kartımın süresi doluyor.01.10.2017 deki sınava girmemiz söylendi ve şuan çalişiyorum.yenileme formu doldurup emniyete verdim herhangi bir sıkıntı olurmu.

  Sanırım bir yanlış anlaşılma var. 30.07.2017′deki sınavın yenileme bölümü iptal olmadı. Sadece temelde (A) gruplarıyla ilgili bir durum oldu. Dolayısıyla sizin yenileme sınavı iptal edildi diye bir mazeretiniz olamaz. Emniyete verilen formu da bilemiyorum, Ankara’da böyle bir uygulama yok çünkü. İyi günler.

 62. 07 Eylül 2017 - 08:38 | #62

  özgür :

  Merhaba Hocam, kimlik sürem 20 temmuzda bitti 30 temmuzdaki sınava girdim çalıştığım şirket 20 temmuzdan sonra ücretsiz izin verdi ve bu yuzden çalışamıyorum kurstan 8 eylülde sertifikanın çıkabileceği söylendi sertifikayı onaylattıktan hemen sonra işe başlayabilirmiyim sertifikayı onaylatsam bile çalışma iznin verilmediği arşiv araştırma sonucunun beklenmesi gerektiği ve bunun da yine yaklaşık 30 gün sürebileceği ve ancak sonuçlandıktan sonra özel güvenlikteki işime tekrar geri dönebileceğim şeklinde buna benzer bir bilgi aldım bu konuda sizden de bilgi almak isterim teşekkürler iyi akşamlar

  Kısa bir zaman öncesine kadar Ankara’da yenileme başvurusu alınanlara buna dair bir belge veriliyordu. Bulunduğunuz ilde böyle bir uygulama varsa işyerinizin de kabulü ile yeterli olabilir. Belge verilmiyorsa yeni kimlik elinize geçene kadar beklemeniz gerekir. İlinizde randevu sistemi varsa sertifikayı beklemeden randevuyu almanız zaman kazandırır. Bundan sonraki tüm işlemler yerelden yürütüleceği için kursunuza danışarak hareket etmeniz uygun olur. Malum, işlemler ve süreleri illere göre değişiyor. İyi günler.

 63. 07 Eylül 2017 - 08:41 | #63

  Murat :

  Merhaba kayıt yenileme için eski o.g.g kimlik kattini da istiyor fakat benim arabamdan çalınmıştı 1 yıl önce ne yapmam laxim6 tskler

  Belirttiğiniz hırsızlık olayı üzerine karakol başvurusu veya tutanak vb. belge varsa işinizi görür. Belge yoksa ilinizdeki benzer durumların çözümü için bilgi sahibi olması gereken yer kursunuzdur. Genel bilgi Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde var. İyi günler.

 64. 09 Eylül 2017 - 09:08 | #64

  Gokhan :

  Merhabalar hocam ben diplomanin aslini gecen yil kaybetim ama kaybetmeden önce aslini taratip kaydetmistim bilgisayara sanirim aslinin gorulmesi gerekiyormus emniyete ben bayramdan önce meb aradim ne yapabilcegimi sordum bana okuldan almam gerektigi soylediler ama benim okulun 9 yil oncr yıkıldığı soyledim ozman kayip ilani ve dilekce yaz dediler bununda zaman alicagini soylediler size dansimak istedim herhangi baska bi fikriniz varmi hocam benim işede ihtiyacim var ne yapabilirim e devletende geriye donusum arama yapilamiyor cevaplarsaniz sevinirim

  Kayıp ilanı niçin zaman alsın ki, ilanı verirsiniz en fazla bir gün sonra yayınlanır. İlinizde fotokopi üzerinden başvuru kabul edilip edilmediğini kursunuza sormanız gerekir. Suret üzerinde daha önceden noter onayı varsa işiniz daha kolay olur sanırım. İyi günler.

 65. 09 Eylül 2017 - 11:00 | #65

  Gokhan :

  @A.GÜLŞEN
  Ankaradayim hocam ben yani zaman almasi derken ilan verilir ama bulunmasi zaman alir bunun icin oyle dedim benimde randevum sali gunu

  Neyin bulunması anlayamadım. Ancak madem Ankara’dasınız bizden alacağınız bilginin çok daha fazlasını kendi kursunuzdan alabilirsiniz değil mi? Yol gösterme açısından oraya danışmanız uygun olur. İyi günler.

 66. 16 Eylül 2017 - 09:04 | #66

  gamze :

  İyi günler ben ilk defa yenileyecem sınava girdim diplomamı aldım evraklar için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu yazıyor bunu nerden alabilirim ve güvenlik soruşturma müdürlüğüne diplomamı aldıktan bir hafta sonra gitsem sorun olurmu şimdiden teşekur ederim

  Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde arşiv formu var. Bilgisayarınıza indirip kendinizle ilgili bilgileri yazdıktan sonra çıktı alabilirsiniz. İşlemlerin başvuru ve detaylarını kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. İllere göre değiştiği için başka yolu yok. İyi günler.

 67. 23 Eylül 2017 - 13:54 | #67

  Mehmet Sönmez :

  Slm hocam kimlik kartımı Ankara dan almadım Ankara’ya Yen’i taşındım kimliğimi burdan Yen’i leyebilirmiyim

  Eğitimi, sertifikayı, raporu hangi ilden aldığınızın önemi yok. Sadece kimlik kartı başvurusunda ikamet kaydı olan ilden yapılması konusu zorunluluk. İkamet kaydınız da Ankara’da ise kimlik başvurusunu AŞTİ içerisindeki Öz.Güv.Ş.Md.lüğüne randevu alarak yapabilirsiniz. İyi günler.

 68. 23 Eylül 2017 - 14:11 | #68

  Kemal yiğit :

  Iyı günler ben yenileme için sınava girecem 3 yıl önce kargoculuk yapıyordum müşterinin biri gizli saklı kaçak sigara gönderdi ve suçunu kabul etmeyip suçu bize attı bu yüzden savcı hakkımda soruşturma başlattı bu benim güvenlik kimliği almama engel olurmu

  Başlatılan soruşturmada sonuç çıkmadı demişsiniz. Bu, kaçakçılıktan ceza almadığınız anlamına geliyorsa sorun yok. Eğer kaçakçılık suçundan infaz edilmemiş dahi olsa hapis veya para cezası aldıysanız özel güvenlik için engel teşkil eder. Bu suçtan ceza alanların özel güvenlik olabilmesi için mahkeme kararlarında HAGB olması, denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlanması, düşme kararı alması gibi süreçlerden geçmesi gerekir. Elinizde davaya ilişkin belge varsa bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 69. 23 Eylül 2017 - 14:35 | #69

  gamze :

  Merhabalar ilk defa yenileme yapıyorum
  1-bana dilekçe ve altında evrak için gereken ekler var ben sadece ustedi dilekceyı doldurup mu verecem
  2-okul diploması şartmı
  3-isterseniz size bana verilen listeyi yollayayım yardımcı olursanız sevinirim antalyada yaşıyorum

  Başvuru şekli ve istenen belgeler illere göre değiştiği için kursunuzdan aldığınız listedeki evrakı temin etmeniz gerekir. Ankara’da diploma aslı görülerek fotokopisi kabul ediliyor. İlinizdeki durum için size sağlıklı, doğru bilgi verebilecek tek yer kursunuz. Bu nedenle kursunuzla irtibat kurmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 70. 26 Eylül 2017 - 10:43 | #70

  emre :

  hocam ankara özel güvenlık sube de Yenileme müracatı yapılırken adli sicil begesi isteniliyor mu ?

  Ankara’da adli sicil istenmiyor. İyi günler.

 71. 04 Ekim 2017 - 11:16 | #71

  taner :

  Hocam benim kimlik kartı suresi doldu temmuz ayında bitiş ama yenileme sertifikanın dolması beş yıl 2018 de bitiyor 213 yenileşim bu durumda kimlik bitiş tarihine göremi işlem yapiliyor

  Sorunuzu anlayamadım inanın, tarihler de biraz karışık olmuş. Daha çabuk cevap alabilmek ve bilgilerinizin kayıtlarında olması açısından eski kursunuza sormanız sanırım daha doğru olur. İyi günler.

 72. 07 Ekim 2017 - 07:40 | #72

  Mitat bakirci :

  Özel güvenlik önlisans mezunu olanlar yenileme sınavına girmek zorunda midir

  Özel güvenlik önlisans mezunları, bu sektörde çalışmaya devam etmek istiyorlarsa beş yıl dolduğunda diğer özel güvenlikler gibi yenileme eğitimi almak zorundadır. Özel güvenlik önlisans mezuniyeti sadece başlangıçta silahsız bölümden muafiyet sağlar. İyi günler.

 73. 11 Ekim 2017 - 07:30 | #73

  Hikmet i :

  Hocam ben yenileme sınavına girdim sertifika mi aldım 2013 de ama dosyayı 2017 de götürdüm yaklaşık 3ay oldu kimlik kartım gelmedi dosyanın süresi var mıydı kimlik kartimi alabilirmiyim

  Sertifika üzerinde yazılı tarihler arasında beş yıl geçerlidir. Onay süresi illere göre değiştiği için başvuru yaptığınız yer veya eski kursunuzdan bilgi almanız uygun olur. İyi günler.

 74. 11 Ekim 2017 - 14:58 | #74

  yusuf :

  iyi günler hocam..süresi devam eden yeni kimlik kartı almak için ankara özel güvenlik şube internet sitesinde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu yazmıyo…bu konuda bilginiz varmı..teşekkür ederim…

  Yan sütun Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde durumunuza uygun dilekçeyi bilgisayarınıza indirip doldurabilirsiniz. O dilekçenin eklerinde de arşiv formu yok. İyi günler.

 75. 12 Ekim 2017 - 07:55 | #75

  timucin :

  Hocam 2016 yilinda yapmistim yenileme bana eski kimligini kullanacaksin simdilik demislerdi.simdi ise degismesi gerekiyomus ben banka makbuzu ve resim gotursem guvenlik sube mudurlugune basvurumu kabul ederlermi kimligim gelirmi.ben isyeri misafirhanede kaliyorum eski adresim yaziyodu arsiv arstr formda.kimligim nasil degistirebilirim.tskr ederim.

  Yan sütun Kategoriler/Belge Örnekleri bölümünde durumunuza uygun olan dilekçeyi bilgisayara indirip doldurmanız, altında yazan belgeleri de hazırlamanız gerekir. Kimlik alma işini hayli ihmal etmişsiniz, tanınan süre iki kere uzatıldı. 31.12.2017′den sonra eski kimlikle çalışmak mümkün değil. İyi günler.

 76. 13 Ekim 2017 - 11:18 | #76

  Köksal :

  Selam ben jandarma bölgesindeyim evrakları jandarmaya verdim ve soruşturma bitikten sonra emniyette de işlem yaptırmam gerekiyormuş aynı evrakları tekrar mı hazırlamam gerekiyor

  Özel güvenlikte sadece sınav, merkezi sistemle yapılır. Kursa başlamak ve kimlik dahil diğer işlemlerin tamamı bulunulan şehirden yürütülür. Hangi belgelerin, kaçar adet isteneceği, kimliğin teslimi dahil diğer tüm işlemler ilden ile değiştiği için bu sorunuza sadece kursunuzdan cevap alabilirsiniz. İnanın bilmiyorum, bilsem yardımcı olmaya çalışırdım. İyi günler.

 77. 17 Ekim 2017 - 15:15 | #77

  emir genç :

  merhaba hocam 2014 yılında sertıfıkamı aldım evraklarımı tamamlayıp kımlık basvursu ıcın özel guvenlık sube mudurlugune teslım ettım . fakat çalıstırmıs olduğum iş yerınden dolayı kımlığı gıdıp almadım .. iş yerımı kapattım sımdı gıdıp kımlık basvurusunda bulunmak ıstıyorum bende tekrar sağlık raporu istıyorlar 2014 yılında vermıs olduğum dosyda sağlık raporu var … ne yapmam gerekır

  Özel güvenlikte raporların geçerlilik süresi bir yıldır. Dosyanızda olan raporun üzerinden bir yıl geçtiğine göre yeniden almanız gerekir. Buna yapacak bir şey yok maalesef. İyi günler.

 78. 24 Ekim 2017 - 19:09 | #78

  Murat :

  1 yıl kaldı askerlik tecilimin bitmesine ve güvenlik kart sürem 2018 nisan ayında bitiyor başvurduğum zaman kartımi yenilerlermi.

  Yoklama kaçağı olarak aranmıyorsanız yenilemeniz mümkün, askerlik yapma şartı yok çünkü. İyi günler.

 79. 24 Ekim 2017 - 19:11 | #79

  Gül :

  Selam iyi akşamlar hocam bulunduğum ilde kursa gitmedim yenileme eğitimini başka bir ilde kursa gidip sınava girdim…suan sınav sonuçları açıklandı…gitmeden önce kendi bulunduğum şehirden hangi evrakları almam gerek kurs gördüğüm şehirdeki emniyete soruşturma için versem evrakları sorun olur mu?ne yapacağım bilmiyorum sürekli gel git yapmakta istemiyorum girmeden önce hangi evrakları almam lazım yardımcı olur musunuz hocam yenileme eğitimin de kursada gittim…sinavdan başarı ile geçmişim…kazandiniz yazıyor…tesekkur ettim bilgileriniz için SAYGILARIMLA

  Hangi belgelerin, kaçar suret istendiğini başvuru yapacağınız ilden öğrenmeniz gerekir. İlinizdeki kurslardan birine ve özel güvenlik şubeye danışabilirsiniz. İyi günler.

 80. 06 Kasım 2017 - 07:29 | #80

  Sevinç :

  Slm ogg kartımin yenileme tarihi 24.12.2017 şu an çalışmadığım için yenileme kursuna daha sonra gitmek istiyorum.son başvuru sürem nedir acaba

  Yenileme eğitimini zamanında almayanların aradaki zamanda özel güvenlik olarak çalışamama dışında hak kaybı yok. İstediğiniz zaman yenileme eğitimi almanız mümkün. Gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. İyi günler.

 81. 16 Kasım 2017 - 09:11 | #81

  erol :

  süresi dolmayan güvenlik kimliklerinin yenisi ile degişmesindeki gerekli olan evraklar nelerdir teşekkürler.

  Sayfanın başındaki açıklamaları okuyunuz. Belge Örnekleri bölümünün linki de var. Orada istenen belgeleri hazırlamanız gerekir. Ancak o listenin Ankara için hazırlandığını, illere göre belge adetlerinde değişiklik olabileceğini belirtmek isterim. İyi günler.

 82. 21 Kasım 2017 - 17:48 | #82

  Fuat :

  Emniyetten problem çıkarmı şu ana kadar denetleme olmadı hiç sorun olmadı şimdi emniyetten olurmuş lütfen vp sorulara saygılar artık teslim. Ettim evrakları emniyetten sorun çıkarmı diye soruyorum

  Özel güvenlik yenileme eğitiminin amacı bir anlamda beş yılda bir soruşturmayı yapabilmek denilebilir. Siz esas amacı es geçmişsiniz, kursunuzun da bilip uyarması lazımdı ya neyse. Nihayetinde müracaat etmişsiniz. Durumunuz denetlemede tespit edilse idi işyerinize ceza kesilirdi. Yeni kimliğinizi aldıktan sonra siz ve işyeriniz açısından sıkıntı olmaz. İyi günler.

 83. 04 Aralık 2017 - 15:23 | #83

  Uğur :

  Hocam kimlik değişimi için arka plan beyaz ve beyaz gomlek siyah ceketli takim elbise ile resim kabul olurmu

  Ankara’da biyometrik fotoğraflarda arka plan ve giysinin açık renkli olması isteniyor. Bulunduğunuz ildeki durumu kursunuza sormanız uygun olur. İyi günler.

 84. 21 Aralık 2017 - 08:49 | #84

  Savaş uçan :

  Eski kimlik kartimi yırtıp attim
  .çünkü yenisini alırken eskisini istemediler.bende lazım olmaz diye yirttim attım.simdi yenileme silahlı için bu eski kimlik kartimi getiremeyecegim sıkıntı olur mu?

  Mevcut kartınızla yenileme eğitimi alabilirsiniz. İyi günler.

 85. 28 Aralık 2017 - 08:44 | #85

  eda :

  Ankara için ögg kimlik belgelerine hazırladım.Mavi telli dosya içine naylon dosyayı tek koysam olur mu.Yoksa delgeçle hepsini delip mi yerleştirecem.

  İstenen belgeler dosyanın içerisinde olsun yeterli, başka bir şey yapmanıza gerek yok. İyi günler.

 86. 28 Aralık 2017 - 08:46 | #86

  dilek :

  meraba sılahlı guvenlım sınavını kazandım. evrakları hazırlamam gerekıyor fakat sagşık raporunu kaybettım. tekrar rapor mu almam gerekecek hastaneden.

  Sağlık raporlarının asıl suretleri kurslarda muhafaza edilir. Sizin raporunuz da muhtemelen kursunuzdadır. Bazı illerde yeni tarihli başvurularda rapor istenmiyor, raporun kursta bulunması zorunlu olduğu için. Bu varsayımlarla uğraşmak yerine doğrudan kursunuza danışmanız zaman kazandırır. İyi günler.

 87. 30 Aralık 2017 - 12:47 | #87

  Bekir :

  Sa hocam hakkimda acilms baya bi dosya var ben yenileme yapcam
  Ama kartim.cikarmi cikmazmi bilmiyom yapmadn ogrenmk mumkunmu
  Ona gore masraf edelim

  Hakkınızda sonuçlanmış, yeni açılmış, devam eden tüm davalara ilişkin belgeleri toparlayıp nüfus cüzdanınızla birlikte, iliniz özel güvenlik şubesine danışınız. Kimlik başvurularını inceleyip son ve geçerli kararı veren yer orası, alacağınız cevaba göre yenileme eğitimi için başvurusu yaparsınız. İyi günler.

 88. 02 Ocak 2018 - 13:17 | #88

  hakan :

  merhaba hocam benim kimlik kartım yeni olanından fakat suresı bıttı yenıleme sınavına gırdım tekrar yenilycem evraklar aynımı hazırlamam gereken sorma sebebim zaten kart en son cıkan kart olarak degısmısdi birde 20 tl bankaya yatırıcam mı

  Dekont numarası sisteme girildiğinden her başvuruda 20 TL’nin yeniden yatırılması gerekir. Yenilemede istenen evrak da illere göre değiştiğinden kursunuzdan öğrenip hazırlamalısınız. İyi günler.

 89. 03 Ocak 2018 - 14:04 | #89

  Muhammed :

  Mrb hocam bu kart yenileme başka bi güvenlik şirketinde yapilabilrmi yoksa eğitim aldığımız güvenlik sirketindemi yaptırmak zorundayız

  Yenileme eğitimini istediğiniz şehirden, istediğiniz kurstan alabilirsiniz. Aynı kursa gitmek gibi bir zorunluluk yok. Sadece kimlik başvurusu için ikamet kaydının olduğu ilden başvuru zorunlu. İyi günler.

 90. 05 Ocak 2018 - 16:25 | #90

  Savaş uçan :

  Ben Hüseyingazi şubesinden belirtilen ibana numarasına parayı yatırdım.ama Gaziosmanpaşa şubesi diye belirtmem mi lazımdı anlamadim.yada Gaziosmanpaşa şubesine gitmem mi lazımdı.

  Parayı IBAN numarasına yatırdığınız için o şubeye gitmenize gerek yok. Başvurunuz aldığına göre bu konuda sorun da yok demektir. İyi günler.

 91. 06 Ocak 2018 - 08:33 | #91

  Murat Kaya :

  S.a hocam iyi günler benim güvenlik kartım eski tarihi 9.ayda dolacak yeni kimlik için önce bi kursa yenileme kaydı mı yaptıratım bide yeni kimlik için ikametgah şartı var mıdır ? İkametgahım yozgat elazığda çalışmaktayım

  Kimlik sürenize göre 27 Mayıs 2018 sınavına girmeniz mantıklı görünüyor. Girdiğiniz sınav, yeni kimliğin başlangıç tarihi olarak kabul edildiği için kalan süreniz yanacak maalesef. Yenileme veya temel fark etmez, eğitimi istediğiniz ilden alabilirsiniz ikamet şartı yok. Sadece kimlik başvurusu, ikamet kaydı olan ilden yapılmak zorunda. İyi günler.

 92. 15 Ocak 2018 - 11:45 | #92

  Mehmet :

  Merhaba hocam aralık ayında tüm evraklarimi teslim ettim iki gün önce msj geldi yenileme başvurusunun onaylandığı eski kimlik kartimi geturmem gerektiği yazıyo. Fakat eski kimlik kartimi bulamıyorum bu sorun olur mu yada ne yapmam gerekir şimdiden teşekkür ederim

  Eski kimlik kartınızın kaybolduğuna dair dilekçe mi isterler, karakola kayıp başvurusu yaptığınıza dair belge mi isterler bilemiyorum. Bu işler, illere göre değiştiği için kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. Ankara’da karakol başvurusu isteniyor. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.