Yenileme Eğitiminde Tereddütler

20 Şubat 2010 tarihinde yayinlandi

Yenileme Eğitiminde Tereddütler konulu emir, 17.07.2012 tarihinde yayınlanan Birleştirilmiş Genelgeler’e aşağıdaki şekilde geçmiştir.  

Birleştirilmiş Genelgeler 11.EĞİTİM başlıklı bölümden alıntı ;

h) Özel güvenlik görevlilerine kimlik kartı düzenlenirken, özel güvenlik temel eğitim veya yenileme eğitimi sertifikasının aslı görülerek fotokopisi alındıktan sonra sahibine iade edilecek, kimlik kartı üzerindeki “veriliş tarihi” bölümüne ise kimlik kartının fiilen verildiği tarih yazılacaktır. Ancak “geçerlilik süresi” yazan bölümüne temel eğitim sertifikasının verildiği tarih esas alınarak beş yıl süre ile geçerli olacak şekilde tarih yazılacaktır.

ı) Kimlik kartı süresinin dolmasına bir yıl süre kalan özel güvenlik görevlileri yenileme eğitimlerine müracaat edebileceklerdir. bu sürenin tespitinde işlemlerin takibi ve yeknesaklığın sağlanması bakımından özel güvenlik görevlilerinin temel eğitim sonrası başarılı olarak eğitim sertifikası almaya hak kazandığı sınavın tarihi, Kanunun 14.maddesi 1.fıkrası gereğince özel güvenlik temel eğitiminden muaf tutulan özel güvenlik görevlilerinde ise özel güvenlik görevlisi kimlik kartı aldıkları tarih esas alınacaktır.

i) Özel güvenlik yenileme eğitimi alarak sertifikasını yenileme hakkı kazananlara verilecek olan sertifikanın “geçerlilik süresi”ne yenileme eğitimi aldığı tarih veya sınavın açıklandığı tarihe bakılmaksızın, temel eğitim sonrası verilen sertifikanın geçerlilik süresi dikkate alınarak beş yıl sonrasını ifade eden tarih yazılacaktır. Örneğin; geçerlilik süresi 26.06.2010 olan bir sertifika (temel) için yenileme eğitimi sonrası yeni düzenlenecek olan sertifikanın (yenilem) geçerlilik süresi 26.06.2015 olarak yazılacaktır.

Temel eğitim sertifikasının geçerlilik süresi dolduktan sonra herhangi bir tarihte yenileme eğitimi alıp sınava giren ve yenileme eğitimi sertifikası alanların geçerlilik süresi sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren beş yıl olacaktır.

j) Özel güvenlik temel eğitimini silahsız olarak alıp özel güvenlik sertifikası ve kimliğini alan bir özel güvenlik görevlisi daha sonra silahlı özel güvenlik sertifikası almak istemesi halinde temel eğitim için öngörülen 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersini alarak sınava girebilecektir. sınavda başarılı olması durumunda ise sertifika ve kimliği silahlıya çevrilecektir.

Ancak özel güvenlik temel eğitim sertifikası ve kimliği silahsız olan bir özel güvenlik görevlisi sertifika ve kimliğin geçerlilik süresi sonunda yenileme eğitimi alacağı aşamada yenileme eğitimini silahlı olarak almak istemesi halinde; yenileme eğitimi için belirlenen 50 saat eğitim ile birlikte 20 saat Silah Bilgisi ve Atış eğitimini alabilecek ve silahsız yenileme sınavına girecektir. Yenileme eğitim sertifikasını aldıktan sonra bir sonraki tarihte yapılacak olan temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Ayrıca, silahsız yenileme eğitimi sertifikası ve kimliği alındıktan sonra silah eğitimi alınmak istenmesi durumunda ise 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersi alınarak bir sonraki tarihte yapılacak temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Her iki durumda da silah sınavında başarılı olunması halinde sertifika ve kimlik kartı silahlıya çevrilecektir. bu kişilere ayrıca 10 saatlik silahlı yenileme eğitimi aldırılmayacaktır.

 

Bu yazı bugün : 9, toplamda : 77989 kişi tarafından okundu.

 1. 04 Ekim 2017 - 10:55 | #1

  ilhan :

  Hocam bir sorum daha olacak benim 14.12.2017 tarihinde kimlik sürem doluyor 1 ekimde yenilemeye girecem evraklar yetişir mi yetişmesse sıkıntı olurmu şuan çalışıyorum kurumda teşekkürler…

  Sertifika ve kimlik onay süreleri, istenen belgeler vb. detayların tamamı illere göre değiştiği için bundan sonrasında sadece kursunuz size doğru bilgi verebilir. Sertifikayı alacağınız tarihi öğrenip randevuyu erken almanız lehinize olur. İyi günler.

 2. 04 Ekim 2017 - 10:56 | #2

  mehmet bayram :

  selam HOCam bugun yenileme silah atısında sadece 2 tane vurabildim 3 ten asagı vuruldugunda silahsiza dönüyor söylentileri var bilgi verirseniz sevinirim tesekkürler kolay gelsin

  Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme-isabet şartı yok. Söylentilere bakmayın. İyi günler.

 3. 06 Ekim 2017 - 14:02 | #3

  ilhan :

  Hocam bugün yenileme için evraklarımı sertifika hariç emniyete verdim 1 ekimde sınava girdim sertifikayı çıkınca ekleyeceğim şuan benim soruşturma sürecim başladımı acaba?

  Bu sorunuzu evrakı teslim ederken sorsaydınız keşke. İnanın bilemiyorum, başvuru yaptığınız yer dışında kimse de bilemez, söylenenler tahmin olur sadece. Yine de kursunuza danışmanız yararlı olabilir, en azından daha gerçekçi tahminde bulunurlar. İyi günler.

 4. 13 Ekim 2017 - 16:26 | #4

  ilhan :

  Hocam 72.sınav sonuçları açıklandı ama yenileme sonuçları yok ne zaman açıklanacak yenileme sonuçları bilginiz varmı acaba

  Yenileme sonuçları 20.10.2017 günü açıklanacak. Genelde akşama doğru internete veriliyor. İyi günler.

 5. 23 Ekim 2017 - 08:06 | #5

  halil :

  kimliğin süresi 2019 nisanda bitiyor kurs beni yenilemeye yazmış gelmezsen devamsızlıktan kalırsın belge alamazsın diye mesaj atmış ben demedim ki kursa yazın beni diye bi sıkıntı çıkarmı bundan

  Sizin talebiniz olmadan kurs kayıt yapamaz. Ayrıca yenileme eğitimi en fazla, kimliğin bitmesine bir yıl kala alınabilir. Yazım hatası yoksa Nisan 2019 olduğu için zaten yenileme eğitimi alamazsınız. Öte yandan sertifikaya sınava girilen tarih, yeni beş yılın başlangıcı olarak yazılacağı için kalan bir yıldan fazla sürenin yanması gibi önemli bir zarar daha var. Hem süre açısından aleyhinize olması, hem de talebiniz olmaması nedeniyle o kursa katılmamanız uygun olur. İyi günler.

 6. 23 Ekim 2017 - 08:18 | #6

  mahmut :

  Hocam 1 ekimde yenileme sınavına girdim fakat evrakları hazır internetten randevu alamıyorum çok yoğun oldugu için yoğunluk aralık 31 e kadar devam edecek gibi duruyor ben ocak veya şubat gibi teslim etsem bi sakıncası olurmu yani evrakları teslim etmem için belli bir süre varmı ? ben şu an özel güvenlik işini yapmıyorum benim bi zaman sorunum yok iyi çalışmalar.

  31.12.2017′den sonra eski tip kimlikle çalışmak mümkün olmadığından halen çalışanlar için zorunlu bir durum. Eğer siz özel güvenlik olarak çalışmıyorsanız yeni yılda da başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster