Yenileme Eğitiminde Tereddütler

20 Şubat 2010 tarihinde yayinlandi

Yenileme Eğitiminde Tereddütler konulu emir, 17.07.2012 tarihinde yayınlanan Birleştirilmiş Genelgeler’e aşağıdaki şekilde geçmiştir.  

Birleştirilmiş Genelgeler 11.EĞİTİM başlıklı bölümden alıntı ;

h) Özel güvenlik görevlilerine kimlik kartı düzenlenirken, özel güvenlik temel eğitim veya yenileme eğitimi sertifikasının aslı görülerek fotokopisi alındıktan sonra sahibine iade edilecek, kimlik kartı üzerindeki “veriliş tarihi” bölümüne ise kimlik kartının fiilen verildiği tarih yazılacaktır. Ancak “geçerlilik süresi” yazan bölümüne temel eğitim sertifikasının verildiği tarih esas alınarak beş yıl süre ile geçerli olacak şekilde tarih yazılacaktır.

ı) Kimlik kartı süresinin dolmasına bir yıl süre kalan özel güvenlik görevlileri yenileme eğitimlerine müracaat edebileceklerdir. bu sürenin tespitinde işlemlerin takibi ve yeknesaklığın sağlanması bakımından özel güvenlik görevlilerinin temel eğitim sonrası başarılı olarak eğitim sertifikası almaya hak kazandığı sınavın tarihi, Kanunun 14.maddesi 1.fıkrası gereğince özel güvenlik temel eğitiminden muaf tutulan özel güvenlik görevlilerinde ise özel güvenlik görevlisi kimlik kartı aldıkları tarih esas alınacaktır.

i) Özel güvenlik yenileme eğitimi alarak sertifikasını yenileme hakkı kazananlara verilecek olan sertifikanın “geçerlilik süresi”ne yenileme eğitimi aldığı tarih veya sınavın açıklandığı tarihe bakılmaksızın, temel eğitim sonrası verilen sertifikanın geçerlilik süresi dikkate alınarak beş yıl sonrasını ifade eden tarih yazılacaktır. Örneğin; geçerlilik süresi 26.06.2010 olan bir sertifika (temel) için yenileme eğitimi sonrası yeni düzenlenecek olan sertifikanın (yenilem) geçerlilik süresi 26.06.2015 olarak yazılacaktır.

Temel eğitim sertifikasının geçerlilik süresi dolduktan sonra herhangi bir tarihte yenileme eğitimi alıp sınava giren ve yenileme eğitimi sertifikası alanların geçerlilik süresi sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren beş yıl olacaktır.

j) Özel güvenlik temel eğitimini silahsız olarak alıp özel güvenlik sertifikası ve kimliğini alan bir özel güvenlik görevlisi daha sonra silahlı özel güvenlik sertifikası almak istemesi halinde temel eğitim için öngörülen 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersini alarak sınava girebilecektir. sınavda başarılı olması durumunda ise sertifika ve kimliği silahlıya çevrilecektir.

Ancak özel güvenlik temel eğitim sertifikası ve kimliği silahsız olan bir özel güvenlik görevlisi sertifika ve kimliğin geçerlilik süresi sonunda yenileme eğitimi alacağı aşamada yenileme eğitimini silahlı olarak almak istemesi halinde; yenileme eğitimi için belirlenen 50 saat eğitim ile birlikte 20 saat Silah Bilgisi ve Atış eğitimini alabilecek ve silahsız yenileme sınavına girecektir. Yenileme eğitim sertifikasını aldıktan sonra bir sonraki tarihte yapılacak olan temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Ayrıca, silahsız yenileme eğitimi sertifikası ve kimliği alındıktan sonra silah eğitimi alınmak istenmesi durumunda ise 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersi alınarak bir sonraki tarihte yapılacak temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Her iki durumda da silah sınavında başarılı olunması halinde sertifika ve kimlik kartı silahlıya çevrilecektir. bu kişilere ayrıca 10 saatlik silahlı yenileme eğitimi aldırılmayacaktır.

 

Bu yazı bugün : 9, toplamda : 65627 kişi tarafından okundu.

 1. 21 Nisan 2015 - 09:39 | #1

  selçuk :

  merhaba hocam benim güvenlik kimlik kartımın süresi 13.08.2015 dolacak yenileme işleminde ilk sınav tarihine yetişemiyorum ve bide veriliş tarihi 11.02.2011 yazıyor 5 yıl olmuyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor…
  iyi günler

  Kimlik süresi kazanılan sınavın açıklandığı tarihte başlar. Başvuruda veriliş tarihi değil, sınav süresine beş yıl eklenip kimliğe yazılır. Durum, muhtemelen geç başvurunuzdan kaynaklanmıştır. 23.08.2015 sınavına girecek şekilde yenileme eğitimi almanız gerekir. Eğitim bitince kursunuzdan buna ilişkin bir yazı ve ilinizde istenen belgelerin listesini alıp sertifika hariç başvuru yapabilirsiniz. Böylece soruşturma süresini beklemenize gerek kalmaz. İyi günler.

 2. 30 Nisan 2015 - 07:32 | #2

  deniz :

  hocam güvenlik görevlisi olarak kimlik kartı kullanım süresi dolduğundan eğitim aşamasındayken aynı zamanda da çalışabilir miyim? yönetmelikte hizmet ve iş akdi bu eğitim aşamasındayken devam eder yazıyor yani bu durumda hem çalışıp hem de eğitim alabilir miyim?

  Eğitim devam ederken çalışma ile sadece kurs süresi kastediliyor. Kurs bittikten sonraki dönem değil maalesef. Sınava kadar geçecek zamanda çalışmanız için işverenin bu riske girmesi gerekir. Çünkü bu durumun tespiti halinde para cezasının muhatabı çalışan değil, işveren. Durumu buna göre değerlendirmenizde yarar var. İyi günler.

 3. 22 Eylül 2015 - 07:40 | #3

  ozgur :

  benim sorum silahli olan sertifikayi yenilemede silahsiza cevirebilirmiyiz

  Silahlı kimlik kartı sahipleri, yenileme eğitimi aldıkları kurs merkezine silahsız eğitim almak istediklerini belirterek silahsız olabilirler. Başka bir işlem yapmanıza gerek yok. İleride silahlıya geçmek isterseniz “yenileme-silah” eğitimi alarak tekrar silahlıya geçebilirsiniz. İyi günler.

 4. 30 Kasım 2015 - 16:44 | #4

  enginci :

  Slm hocam ben esenboga havalimanında çalışıyorum 2006 yılında aldığım silahlı sertifikami 2011 de silahsıza çevirdim şimdi 2016 da silahlı almak istiyorum yenilemeyi silahlı yapa bilirmiyim birde tekrar harç parası yatirmam gereklidir teşekürler.

  Silahlı yenileme eğitimi alabilirsiniz. Rapor-vergi istenmez. İyi günler.

 5. 02 Ocak 2016 - 17:59 | #5

  Emrah :

  Özel guvenlik silahlı yenileme sınavında kalma geçme var mı?

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Sınav, seviye belirleme olarak tanımlanıyor. İyi günler.

 6. 02 Ocak 2016 - 18:03 | #6

  Suat :

  Hocam yenilemede silahlı kurs bitiminde olan 25 de 15 vurmak. Şartmı Mesela dıyelim 25 de 10 vurduk yeni mermi aldık diyelim o vurduğumuz 10 merminin olduğu hedefe mi atacaz yoksa ayrı hedef mi yada kurs 15 yazarsa sıkıntı Olurmu

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla atışta isabet olmasa da silahlı sertifika çıkıyor. Ancak eğitimin atış bölümünde 25/15 olana kadar, her seferinde yeni bir hedef kağıdı takılarak 25 mermi ile atış yaptırılması gerekir. Eksik tamamlama şeklinde olmaz. Kursunuz, atış hocanız tekrar tekrar poligon ücreti ödemenize gerek kalmayacak şekilde yardımcı olacaktır. İyi günler.

 7. 16 Ocak 2016 - 18:30 | #7

  AYSEGUL :

  hocam bir ay once kart surem doldu yenileme egıtımı aldım fakat sınavım 31 ocakta isyeri bu sure zarfında calıstırmıyor kartını yenıle gel hemen dedıler benım sorum su calısabılmem ıcın sınava gırmıs olmam yeterlımıdır 31 ocak sınavım 1 subat işbası yapabılırmıyım

  Normal şartlarda çalışabilmek için süre dolmadan, soruşturma dahil tüm işlemler tamamlanmış yeni kimlik alınmış olmalıdır. Ancak yeni durumda sertifikaya sınav tarihi yazıldığı için sınava girdikten sonra çalışmaya imkan tanınabilir. Buraya gelen yorumlarda, çalışanların soruşturma bitmeden çalışmaya devam edebilecekleri emniyette başvuru esnasında bildirilmiş olanlar var. Sertifikaya sınav tarihi yazıldığına göre mantıklı olan da bu aslında. Ancak eğitiminizi tamamladığınıza göre kursunuzdan bir yazı alıp sertifikayı beklemeden soruşturmanızı başlatarak işi şansa bırakmamanızda yarar var. İyi günler

 8. 29 Ocak 2016 - 18:33 | #8

  murat :

  Hocam ben almanyada darp ve hakaret en 3 ay hapı cezası aldım yenilemede sorun olurmu herangi bir belge isterlermi çünkü cezayı veren mahkeme almanyada

  Almanya’daki suç kaydınızın Türkiye’deki GBT kayıtlarına girip girmeyeceğini bilemiyorum. Elçilik yoluyla bildirilmiş olabilir. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 9. 20 Mayıs 2016 - 10:33 | #9

  Murat :

  Hocam yenileme sınavından 55 aldım bunu yükseltme imkanımız varmı varsa nasıl

  Sınav haklarınız devam ediyorsa sadece sınav ücreti yatırıp kursunuza “seviye yükseltme sınavına” girmek istediğinizi belirterek girebilirsiniz. Artık sertifikaya not yazılmaması, yenilemede başarı şartı aranmaması nedeniyle gerek var mı bilemiyorum. Ancak işyeriniz puan başarısı istiyorsa başka. İyi günler.

 10. 21 Mayıs 2016 - 07:46 | #10

  atalay :

  hocam yenileme sınavına girdim temel eğitimim ve silah yazılım çok iyi ama atışta 0 çektim.seviye yükseltme sınavına hepsindenmi yoksa sadece atıştanmı girmem gerekiyor.

  Sertifikalara artık not yazılmıyor. Yenilemede baraj not uygulaması da şimdilik yok. Dolayısıyla işyeriniz puan başarısı istemiyorsa seviye yükseltme sınavı için masraf gereksiz bence. Yine de girmek isterseniz sadece atıştan değil, sınavın tamamından girmeniz gerekir. Hangi ortalama yüksek olursa o geçerlidir. Bunun için kursunuza seviye yükseltme sınavına girmek istediğinizi belirtmeniz, sınav ücretini zamanında yatırmanız gerekir. Konuyu kursunuzla görüşürseniz muhtemelen bilgi vereceklerdir. İyi günler.

 11. 03 Haziran 2016 - 15:51 | #11

  bahattin :

  hocom iyi akşamlar ıkınci kimlik yenilemede yenileme müracata alındıgı tarihmi gecerldir

  Sertifika üzerinde yazan tarih geçerlidir. İyi günler.

 12. 03 Haziran 2016 - 15:52 | #12

  MEHMET VARLI :

  15,05,2016 da yenileme sınavına girdim atısıda yaptım fakat sonuç olarak atışa katılmadı diye cıkıyor

  Sonucunuzu gördüğünüz ekranın altında itiraz süresi ve itiraz dilekçesinin linki var. Atışa katıldıysanız itiraz ediniz. İtiraz ücretini yatıracağınız hesap no, dekont ve dilekçenin özel güvenlik şubeye iletilmesi gibi hususlarda kursunuzla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 13. 28 Haziran 2016 - 10:31 | #13

  bilal yıldırım :

  hocam ben yenileme sınavına girmeden önce silah farkına girdim sınavı kazandım lakin kurs da ki görevliler sisteme yenileme yi girdileri için şunu dediler sen yenileme sınavına girdikten sonra tekrar silah farkına gireceksin ama kalmak yok dediler bazıları var diyor kalmak var mi hocam

  Temel silah fark sınavını kazandıysanız sonraki yenileme sınavına silahlı girmeniz gerekirdi. Hangi eğitimi aldıysanız onun sınavına girmeniz gerekir. Kursunuz işleri karıştırmış gibi. Tekrar sadece yenileme silahtan girecekseniz sizin kabahatiniz olmayan bir durumdan mağdur olacaksınız demektir. Hem sınav ücreti, hem zaman kaybı açısından. Dolayısıyla durumu kursunuzla görüşünüz, vakit varken düzeltme yapsınlar. İyi günler.

 14. 28 Haziran 2016 - 14:56 | #14

  bilal yıldırım :

  silahsiz yenileme ye girdim hocam şimdi de silah farkına gireceksin diyorlar kalmak yok demiştiler aylar dir dün sordum var diyor sonra saka yaptım dedi merak ettiğim kalmak var mi 4çünküben zaten sınavı kazandım yani

  Kursların görevi kursiyerlere yersiz şakalar yapmak değil, gereken bilgileri vermektir. Bakın bu kaçıncı yorumunuz ve eksik bilgi nedeniyle ben durumunuzu anlamakta zorlanıyorum. Buraya yazmak yerine kursunuza gidip sorunun nereden kaynaklandığını, bir sınav ücreti daha vermek gibi bir zarar olacaksa bunun müsebbibinin kim olduğunu, neden eksik bilgilendirme/yönlendirme yapıldığını sorunuz. Yenilemesine az zaman kalanlar önce silahsız yenileme sonra silah eğitimi alıp doğrudan silahlı kimlik çıkarabilir. Silahsız yenilemeyi mi, silah temel eğitimini mi önce aldınız ben bilemem. Lütfen kursunuzla görüşün, muhtemelen bir ihmal durumu var. İyi günler.

 15. 30 Haziran 2016 - 15:31 | #15

  Kuzey Kalemoglu :

  Hocam sirnakta yasak olduğu için sertifikami aldım ama daha kart yapmadım peki süreç bitene kadar yada kart yapana kadar sertifikayla çalışabilir mıyım

  Şırnak’ta yasak olan ne anlayamadım. Kimlik başvurusu mu kabul edilmiyor? Eğer böyle ise kimlik başvurusunu beklemeniz veya ikamet kaydını başka şehre aldırıp oradan başvuru yapmanız gerekir. Sertifika sadece eğitimin başarıyla tamamlandığını belgeler, çalışma izni yerine geçmez. Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlik kartı ile mümkündür. İyi günler.

 16. 08 Temmuz 2016 - 13:43 | #16

  A.Eren :

  SLM hocam benim kuzenim adina bir sorum olacak.Kuzenimin 30 temmuzda yenileme sınavı olacak.ama 3 kasımda bir olayla karşılaştı karşı taraf davacı olmadığı halde dava açıldı sınavdan sonra soruşturmada mahkemeye girilmemiş ve sonuclanmamış olan mahkeme günü gözükürmü?böylebaşınagelmiş güvenlikci arkadaşlar yenileme sınavına girip mahkesi olup sonuclalnmamış hangi suç suç davaası istisnalarda özel güvenlik yenileme izni çıkmaz

  Kuzeniniz, 31.07.2016′daki sınavdan sonra sertifikasını alıp başvuru yaptığında olay tarihi üzerinden geçen zamana bakılırsa muhtemelen kayıtlarda görünecektir. Olayın içeriği, kuzeninize yöneltilen suçlama, muhtemel ceza süresi vb. detaylara göre durumu değerlendirilir. Kategoriler/Kimler Güvenlik Olamaz bölümünü incelemenizi tavsiye ederim. Başvuru evrakına davanın son aşamasını gösteren belge eklemesi gerekebilir. İyi günler.

 17. 12 Temmuz 2016 - 12:30 | #17

  Yigit :

  Merhaba, 27/07/2016 tarihinde yenileme sürem doluyor. Yenileme eğitimi ve sertifikamı 1 ay once aldım. Ama ist. özel güvenlik şube de randevu bulamıyorum. Evraklarımı teslim edemedim. Evraklarımı teslim edememem yada arşiv araştırma sonucunun yetişmemesi durumunda 27/07/2016 tarihinde işten çıkarılacakmıyım ?

  Arşiv araştırması nekadar surer ?

  Güvenlik soruşturma süresi illere göre değişir, maalesef standart bir uygulama yok. İstanbul’da altı ay bekleyen de var, 3 haftada alan da var. Posta ile ev adreslerine gönderilecek yeni kimlik dağıtımı başladığı için başvuru yapanlara, evrakın teslim alındığına dair belge veriliyormuş. İşyerinize bu belgeyi vermeniz zaman kazandırabilir. İyi günler.

 18. 25 Temmuz 2016 - 15:41 | #18

  emine güldorum :

  Acele cevap Hocam 31 temmuz daki sınav iptal oldu 26 temmuzda benim sürem bitiyor ıçişleri bakanlığı emniyete yazı gönderdi süresi dolan güvenlik görevlisi yapılacak sınava kadar kimlik kartları geçerlidir bugün bu yazıyı çalıştığım kuruma verdim kurumda bu kapsama girip giremeyeceğini emniyete dilekçe her yarın sonucunu al dedi sonuç yarın çıkarım ve beni işten çıkarırlarmı beni işten çıkarmak için bir yazı imzalatmak istediler izlamadım

  Daha önce yorumunuza verdiğim detaylı cevaba ilave edecek bir husus olmadığını, devamındaki işlemler için kursunuza danışmanızı tavsiye etmiştim hatırlarsanız. Aradaki zamanda ülkemizde öngörülmeyen tatsız durumlar yaşandı. Sonuçta kimsenin kimseyi kollayıp idare edecek durumu olmayan günler yaşıyoruz maalesef. Bulunduğunuz şehri bile bilmiyorum ne diyebilirim? Size bilgi verip doğru yönlendirecek tek yer kursunuzdur. İl özel güvenlik şubesinde işlemler dolayısıyla ilişkide oldukları, sorup danışabilecekleri birileri varsa ancak onların vardır. Sizi anlıyorum ama elimden bir şey gelmiyor maalesef. Madem yarın süreniz doluyor ve işyeriniz anlayış göstermiyor vakit kaybetmeden kursunuzla irtibat kurmanızda yarar var. Allah işinizi rast getirsin. İyi günler.

 19. 06 Ağustos 2016 - 12:45 | #19

  Yusuf akkuş :

  Hocam s.a. kimlik kartımı 2013 silahsız yeniledim.sonra aynı yıl içerisinde silahlıya çevirdim. Bu yıla kadar ben silahlı özel güvenlik görevlisiydim. Fakat yeni kimlik değişimi için belgeler istediler verdim yeni kimlikte silahsız yazıyor bu nasıl iş ben anlamadım. Tekrardan silahlıyamı çevirmem gerekiyor…

  Anlaşılan sadece kimliğinize yanlış yazılma durumu var. Bunu düzeltmek için kimliği aldığınız yere başvurunuz. İyi günler.

 20. 09 Ağustos 2016 - 13:58 | #20

  Suat yıldırım :

  Hocam bu hafta yenileme eğitimine katılacağım silahlı eğitim atışında 25de 15 vurmak şart mı vuramazsak kalıyor muyuz 15 tane Nasıl oluyor yada 10 tane vurduk diyelim mermi mi alacan o 10 tane isabetin olduğu hedef kağıdına mı devam edecez saygılar

  Eğitimlerde 25′de 15 isabet şarttır. Sınav olmadığı için atamayanlar kalmaz, sadece eğitimin silahlı bölümü geçersiz olur. 15′in altındaki kağıtlara ilave atış yapılmaz, yeni hedef kağıdına 25 mermi ile baştan atış yaptırılır. Esasında tüm bunları daha detayları ile kursunuzdan da öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 21. 11 Ağustos 2016 - 11:05 | #21

  Salih yalçın :

  Hocam. İki yıllık özel güvenlik koruma bölümünü bitiren kişi yenileme eğitimi dahi almıyor diye yani kimliği sınırsız oluyor böyle bir şey varmı

  Öz.Güv.Önlisans mezunları, mezuniyet üzerinden beş yıl geçmeden başvuru yapmaları halinde ilk beş yıl silahsız eğitimden muaf olur. Beş yılı geçirirse yenileme alması gerekir. İki yıl eğitim alan diğer önlisans mezunlarında beş yılda bir tazeleme/yenileme olmadığına göre bu bölüm mezunlarının da öyle olması beklenirdi. Ancak o iki yıl, yenileme yerine bile geçmiyor. İyi günler.

 22. 11 Ağustos 2016 - 16:00 | #22

  Salih Yalçın :

  Hocam kusura bakma hakkını helal et anlayamadım. Ben özel güvenlik ve koruma önlisans iki yıllık okuyorum bu sene son senem silahlı sertifikam var okul bitince Yenileme olacak mı yani artık

  Öz.Güv.Önlisans diploması silahsız temel yerine geçiyor ama yenileme eğitimi yerine geçmiyor. Tuhaf ama böyle bir uygulama var maalesef. Sizin o diploma yenilemede işinize yaramayacak. Silahlı yenileme eğitimi almanız gerekir. İyi günler.

 23. 18 Ağustos 2016 - 17:16 | #23

  Memet aktaş :

  Hocam kolay gelsin dün yenileme eğitim atışı yaptık 25 de 17 vurduk sıkıntı olmadı yenileme Sınavı’nda atışta 5 de 0 Çeken kalıyor mu arkadaş ile tartıştık kalma yok diyorum o var diyor bilgi verirseniz saygılar

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Yazılıdan baraj altı not almak veya atışta isabet kaydetmemek sorun değil, sertifika aynen yenileniyor. Ancak kalma olmadığı için sınavlara boş verildiği fikri oluştuğundan en az bir atış, otuz puan gibi şartlar gelebileceği söyleniyor, fakat şimdilik sadece dedikodu. İyi günler.

 24. 24 Ağustos 2016 - 09:25 | #24

  ılyas :

  Hocam bana yardımcı olursanız sevinirim başım dertte 21.12.2012 yenileme yaptım geçerlilik süresini 29.09.2016 yapılmış yani sertifika mı ilk aldığım tarih baza alınarak hesaplanmış ne yapmalıyım

  Sertifikayı alırken baksaydınız şimdi uğraşmazdınız. Sorunuzun muhatabı, 17.07.2012′de çıkan Birleştirilmiş Genelgeyi dikkate almama ihtimali olan kursunuzdur. Detaylarını bilmeden varsayımlar üzerinden ne diyebilirim? O genelgeye göre, süresi geçenlere sınavın açıklandığı tarihten, erken olanlara kalan süreleri üzerinden beş yıl eklenecek şekilde yazılmalıydı. Öncelikle kursunuzla irtibat kurmanızda yarar var. Emniyetteki kayıtlar sertifika üzerinden yapıldığı için orada da aynı olma ihtimali yüksek çünkü. Hata kursunuzdan kaynaklanıyorsa gerekirse bir yazı ile yeniden sertifika düzenlemeleri sorunu çözebilir. İyi günler.

 25. 25 Ağustos 2016 - 06:57 | #25

  Dürdne :

  Merhaba ben 2006da güvenlik kartı aldım daha sonrasında buzamana kadar buzamana kadar hiç yenilemedim şimdi yenilesem kabul olurmu

  Süre geçse de yenileme eğitimi almak mümkün. Sınava girdiğiniz tarihten itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. İyi günler.

 26. 29 Ağustos 2016 - 08:01 | #26

  Sultan :

  Merhaba ben bugun silahsi yenileme sinavina girdim fakat silahlilaya gececegim dusuncesiyle silah sorularinada cevap verdim aacaba sinavim iptalmi olmustur.

  Silahsız yenileme sorularını cevapladıysanız silahtan yaptığınız işaretlemeler dikkate alınmaz. İyi günler.

 27. 29 Ağustos 2016 - 14:17 | #27

  Cunet :

  Hocam merhaba benim sorum yenilemem iyi geçti fakat atış 5 de sıfır çektik durum n olur.teşekkür ler

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme, not barajı yok. Dolayısıyla silahlı sertifika alırsınız. İyi günler.

 28. 31 Ağustos 2016 - 09:12 | #28

  özer dnr :

  Merhaba hocam 27.08.2016 tarihinde yenileme silahlı sınavına girdim.
  sınavda görevli bayan silahlı ve kitapçığı karalamama mı söyledi kendileri yapacaklarmış öyle dediler çıkarken teslimde gösterdim git dediler. çıktıktan 1 saat sonra tc yi yalış mı yazdım optik kağıda diye düşünmeye başladım.tc yi yanlış yazmış olabilirim ama isim soyadı ve imza mı attım bir sıkıntı olurmu. atış ta 5 te 5 yaptım onda sorun yok imzalar tamam bilgilendiriseniz sevinirim tşkler

  Optik formda TC numarasını yanlış kodlama, geri dönüşü olmayan bir hata. Bunu sonradan düzeltmek mümkün değil. Ancak sınav stresi ile genelde böyle kaygılar yaşayanların sonradan yanlış yapmadıkları anlaşılıyor. Muhtemelen siz de gereksiz evham yaptınız. Fakat görevlilerle aranızda geçen durumu anlayamadım. Kitapçığa da isim-soyisim vb. bilgiler yazılır, üzerinde de karalama yapılabilir çünkü. Umarın sorun yaşamazsınız. İyi günler.

 29. 06 Eylül 2016 - 07:44 | #29

  Hakan Karabakla :

  Merhaba Hocam, Saygılar.
  Kadeşim 2006 yılında silahsız güvenlik sertifikası almıştı, ancak herhangi bir işe müracaatı olmadı.
  Daha sonra,Düzenleme tarihi 01.11.2013 olan silahlı güvenlik sertifikası aldı. Sertifikada Geçerlilik tarihi 01.10.2016 yazıyor.(5 yıl sonrası 01.11.2018 olması gerekmez mi)
  Kimlik Kartında Geçerlilik tarihi: 01.10.2011 Veriliş Tarihi:28.11.2013 yazıyor.
  Bir aydan az bir süre kalmış görünüyor. Geçerlilik Tarihinde bir yanlışlık var mı. Şu an çalışıyor. Kurs için ileri tarih(04 Aralık gibi) tarih söylenmiş.Olumsuzluk olurmu. Ne yapmalıyız. Teşekkürler.

  Güvenlik eğitimi sonunda sınavda başarılı olan kişiye, kursu sertifika düzenler. Kişi kimlik için başvursa da başvurmasa da o süre kendi kendine ilerler. Kardeşinizin süresi de başvurduğu değil, sertifikaya hak kazandığı tarihten başlatılmış normal olarak. Bu arada silahlı eğitim, ilkinin tamamlayıcısı olduğu için onun geçerliliği de ilk temel sertifikasında yazan tarihler arasıdır. Kardeşinizin yenileme eğitimi alıp kimlik müracaatı yapmaktan başka çaresi yok. Yenileme eğitimini bir an önce alıp sertifikayı beklemeden kimlik soruşturmasına başvurması mümkün. Bunun için yenileme eğitimi alacağı kursun yardımcı olup yol göstermesi gerekir. İyi günler.

 30. 17 Eylül 2016 - 13:33 | #30

  emrah kayabaşı :

  özel güvenlik sertifikamı k.maraşlıyım k.maraştan aldım fakat dışarda çalışmayı düşünüyorum kimliğin süresi bitmesine mütakip k.maraş dışında yenileme sınavına girebilirmiyiz

  Yenileme eğitimini istediğiniz ilde alıp sınava girebilirsiniz. Sadece kimlik başvurusunu ikamet kaydınızın olduğu ilden yapmanız zorunlu. İyi günler.

 31. 27 Eylül 2016 - 05:05 | #31

  ADEM :

  silahlı güvenlik yenileme için kurs gördüm. ayın 2 sindeki sınabvı bekliyorum. atışta 25 de 24 yaptım. sınav da aldığım puanın ne gibi bir önemi var. ve sınavda kalma geçme olayı var mı yok mu. yani kimlik süremin yenilenmesi için o yenileme sınavına girmem yeterli mi ?

  Eğitim atışındaki isabet sayısının sınava etkisi yoktur. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla başarı şartı olmadığı için sertifikanız aynen yenilenir. İyi günler.

 32. 27 Eylül 2016 - 05:06 | #32

  Mustafa kemal :

  Hocam silahsızgüvenlik sınavında kalma varmı

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Sertifikanız sınav tarihinden geçerli olarak aynen yenilenir. İyi günler.

 33. 30 Eylül 2016 - 08:32 | #33

  m.atakan :

  merhabalar hocam 2 ekimdeki silahlı ilk yenileme sınavına girecegım bu sınavda sadece 25 silah sorusuna mı yoksa diger 100 soruyada cevap verecekmıyım tesekkurler.son olarak yaka kartımın suresı biteli 1 yıl oldu ortalama yeni kartı almam ne kadar sürer.

  Yenileme sınavında 100 soru, 25 silah, 5 atıştan sorumlu olunur. Sınavlara katılmak kaydıyla başarı şartı aranmaz. Alacağınız sertifika, sınav tarihinden itibaren beş yıl geçerlidir. Kimliğin ne kadar zamanda çıkacağını da kursunuzdan öğreniniz, illere göre değiştiği için bilmem mümkün değil. İyi günler.

 34. 01 Ekim 2016 - 07:56 | #34

  N.yılmaz :

  Merhaba hocam.kimlik kartı sürem geçtiği için ücretsiz izine ayrılmak istiyorum fakat ücretsiz izin dilekçesine bi açıklama yapmak zorunluymuş nasıl bir açıklama yapabilirim acele cvp verirseniz memnun olurum.

  Hangi mazeretin ücretsiz izin hakkı doğurduğunu inanın bilmiyorum. SGK konuları ile ilgili bilgisi olan birine danışmanız doğru olur sanırım. İyi günler.

 35. 07 Ekim 2016 - 15:44 | #35

  Fırat :

  Hocam benim yenileme sürem 10.01.2017 doluyo 2 ekimde sınava girecektim fakat egitim veren şirket zamanında harçları yatırmadıgından dolayı magdur edildik şimdi 4 aralık sınavına kaldım çalışıyrm yetişirmi sertifikam 10 ocakta sürem bitiyo sorun yaşarmıyım bilgi verirmisiniz saygılar

  04 Aralık yenileme sınav sonuçları muhtemelen 23 Aralık’ta açıklanır. Sertifikanızın ne kadar zamanda teslim edileceğini kursunuz bilir. Madem daha önceki sınava girmenize engel oldular, sertifikaları erken hazırlayıp o zararı telafi etmeleri gerekir. Bunu özellikle hatırlatıp sertifikanızı aldıktan sonra istenen belgelerle başvuru yapınız. Yeni kart başvurusunda 15 gün geçerli belge veriliyor, o sürede kimlik de kayıtlı ikamet adresine geliyor. İşler bu şekilde gelişirse sorun yaşamazsınız. İyi günler.

 36. 07 Ekim 2016 - 15:44 | #36

  Arif Öz :

  Selam hocam ben yenileme eğitimi aldım yenileme eğitiminde hedefte 1 kere vurdum sınav sonucum daha belli değil acaba kimligim silahli olurmu teşekkürler

  Yenileme atış ve yazılı sınavlarına katılmak yeterli, kalma-geçme-not-isabet şartı yok. İyi günler.

 37. 11 Ekim 2016 - 13:24 | #37

  ş.avcu :

  selam hocam benim kimlik kartımın sonu 26.07.2016 da doldu 02.10.2016 tarihinde sınava girdim.ne zaman iş başı yapabilirim

  Yenileme sonuçları 21.10.2016 günü açıklanacak. Sertifikanızın ne kadar zamanda çıkacağını kursunuza, kimliğin ne kadar zamanda çıkacağını da başvuru yaparken emniyete sorunuz. İyi günler.

 38. 12 Ekim 2016 - 17:22 | #38

  yigitcenk :

  merhaba; ben aöf koruma ve özel güvenlik önlisans mezunuyum.diplomam var.yenileme eğitimi alacakmıyım.sınavına girecekmiyim.kartım silahlı..saygılarımla..

  Özel güvenlik önlisans mezuniyetinin sadece silahsız temel eğitim yerine geçmesi nedeniyle maalesef size bir faydası yok. Normal şartlarda temel yerine geçenin, yenileme yerine geçmesi beklenir. Ancak kanundaki o ifade nedeniyle maalesef silahlı-yenileme eğitimi almanız gerekiyor. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.