Yenileme Eğitiminde Tereddütler

20 Şubat 2010 tarihinde yayinlandi

Yenileme Eğitiminde Tereddütler konulu emir, 17.07.2012 tarihinde yayınlanan Birleştirilmiş Genelgeler’e aşağıdaki şekilde geçmiştir.  

Birleştirilmiş Genelgeler 11.EĞİTİM başlıklı bölümden alıntı ;

h) Özel güvenlik görevlilerine kimlik kartı düzenlenirken, özel güvenlik temel eğitim veya yenileme eğitimi sertifikasının aslı görülerek fotokopisi alındıktan sonra sahibine iade edilecek, kimlik kartı üzerindeki “veriliş tarihi” bölümüne ise kimlik kartının fiilen verildiği tarih yazılacaktır. Ancak “geçerlilik süresi” yazan bölümüne temel eğitim sertifikasının verildiği tarih esas alınarak beş yıl süre ile geçerli olacak şekilde tarih yazılacaktır.

ı) Kimlik kartı süresinin dolmasına bir yıl süre kalan özel güvenlik görevlileri yenileme eğitimlerine müracaat edebileceklerdir. bu sürenin tespitinde işlemlerin takibi ve yeknesaklığın sağlanması bakımından özel güvenlik görevlilerinin temel eğitim sonrası başarılı olarak eğitim sertifikası almaya hak kazandığı sınavın tarihi, Kanunun 14.maddesi 1.fıkrası gereğince özel güvenlik temel eğitiminden muaf tutulan özel güvenlik görevlilerinde ise özel güvenlik görevlisi kimlik kartı aldıkları tarih esas alınacaktır.

i) Özel güvenlik yenileme eğitimi alarak sertifikasını yenileme hakkı kazananlara verilecek olan sertifikanın “geçerlilik süresi”ne yenileme eğitimi aldığı tarih veya sınavın açıklandığı tarihe bakılmaksızın, temel eğitim sonrası verilen sertifikanın geçerlilik süresi dikkate alınarak beş yıl sonrasını ifade eden tarih yazılacaktır. Örneğin; geçerlilik süresi 26.06.2010 olan bir sertifika (temel) için yenileme eğitimi sonrası yeni düzenlenecek olan sertifikanın (yenilem) geçerlilik süresi 26.06.2015 olarak yazılacaktır.

Temel eğitim sertifikasının geçerlilik süresi dolduktan sonra herhangi bir tarihte yenileme eğitimi alıp sınava giren ve yenileme eğitimi sertifikası alanların geçerlilik süresi sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren beş yıl olacaktır.

j) Özel güvenlik temel eğitimini silahsız olarak alıp özel güvenlik sertifikası ve kimliğini alan bir özel güvenlik görevlisi daha sonra silahlı özel güvenlik sertifikası almak istemesi halinde temel eğitim için öngörülen 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersini alarak sınava girebilecektir. sınavda başarılı olması durumunda ise sertifika ve kimliği silahlıya çevrilecektir.

Ancak özel güvenlik temel eğitim sertifikası ve kimliği silahsız olan bir özel güvenlik görevlisi sertifika ve kimliğin geçerlilik süresi sonunda yenileme eğitimi alacağı aşamada yenileme eğitimini silahlı olarak almak istemesi halinde; yenileme eğitimi için belirlenen 50 saat eğitim ile birlikte 20 saat Silah Bilgisi ve Atış eğitimini alabilecek ve silahsız yenileme sınavına girecektir. Yenileme eğitim sertifikasını aldıktan sonra bir sonraki tarihte yapılacak olan temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Ayrıca, silahsız yenileme eğitimi sertifikası ve kimliği alındıktan sonra silah eğitimi alınmak istenmesi durumunda ise 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersi alınarak bir sonraki tarihte yapılacak temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Her iki durumda da silah sınavında başarılı olunması halinde sertifika ve kimlik kartı silahlıya çevrilecektir. bu kişilere ayrıca 10 saatlik silahlı yenileme eğitimi aldırılmayacaktır.

 

Bu yazı bugün : 4, toplamda : 71257 kişi tarafından okundu.

 1. 29 Ocak 2016 - 18:33 | #1

  murat :

  Hocam ben almanyada darp ve hakaret en 3 ay hapı cezası aldım yenilemede sorun olurmu herangi bir belge isterlermi çünkü cezayı veren mahkeme almanyada

  Almanya’daki suç kaydınızın Türkiye’deki GBT kayıtlarına girip girmeyeceğini bilemiyorum. Elçilik yoluyla bildirilmiş olabilir. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 21 Mayıs 2016 - 07:46 | #2

  atalay :

  hocam yenileme sınavına girdim temel eğitimim ve silah yazılım çok iyi ama atışta 0 çektim.seviye yükseltme sınavına hepsindenmi yoksa sadece atıştanmı girmem gerekiyor.

  Sertifikalara artık not yazılmıyor. Yenilemede baraj not uygulaması da şimdilik yok. Dolayısıyla işyeriniz puan başarısı istemiyorsa seviye yükseltme sınavı için masraf gereksiz bence. Yine de girmek isterseniz sadece atıştan değil, sınavın tamamından girmeniz gerekir. Hangi ortalama yüksek olursa o geçerlidir. Bunun için kursunuza seviye yükseltme sınavına girmek istediğinizi belirtmeniz, sınav ücretini zamanında yatırmanız gerekir. Konuyu kursunuzla görüşürseniz muhtemelen bilgi vereceklerdir. İyi günler.

 3. 19 Ocak 2017 - 17:01 | #3

  metin :

  Hocam.. benim güv kimlik kartin sureri 10.02 2018 doluyo hocam yeni ģüv karti iicn basvurmam gereklimdir yoksa suresi bitimine yakin yenilememi yapmam lazim.. simdiden tsk

  30.06.2017′ye kadar yeni kimliklerin alınması zorunlu. Yenilemeyi beklemeden değiştirmeniz gerekir. İyi günler.

 4. 18 Şubat 2017 - 13:25 | #4

  Aydin :

  İyi günler benim bi sıkıntı m varda kafami kurcalayan güvenlik gorevlisiyken bulunduğum yeri korumakla yükümlü olduğum yeri koruduğum için baraj yapımına karşı duranlar tarafından mahkemeye vermişler şikayetçi olmuşlar mahkemede basit yaralama diye devam etmekte ama gorevliyken mahkemelik olduk kimlik yenilemem de her hangi bi sıkıntı olur mu

  Bir yıl ve üstünde ceza almamanız önemli. Yeni durumda HAGB’li de olsa bir yıl ve üstü ceza almak, özel güvenliğe engel hal sayılıyor. Bu arada basit yaralamada 6136 S.Kanun kapsamına girecek silah-bıçak vb. alet kullanımı yoktur umarım. İyi günler.

 5. 28 Şubat 2017 - 17:07 | #5

  ERDAL SALPER :

  Merhaba, kimliğimin süresi 17.02.2017 itibari ile dolmuştur. Bu tarihte 29.01.2017′de girmiş olduğumuz sınav sonucu açıklanmış ve 24.02.2017 tarihinde yenileme sertifikasını almış bulunmaktayım.Çalıştığım kurum kimlik süresi dolması mütakibinde beni ücretsiz izine çıkarmıştır. Henüz başvuru yapmadım.
  Sertifikayı almış olduğum için başvuruyu henüz yapmasamda çalışmama engel birşey var mı? Yoksa kesinlikle başvuru yapılmadan işe başlanılmıyor mu?

  Süresi dolan birinin özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilmesi mümkün, ancak bu durum denetlemede tespit edilirse çalıştıran firmaya para cezası kesilebilir. Dolayısıyla başvuruyu gecikmeden yapmanızda yarar var. Şirkete sertifikadan fotokopi vermeniz lehinize olur. İyi günler.

 6. 01 Mart 2017 - 15:32 | #6

  Önder kara :

  Merhabalar benim kimlik kartımın süresi 2017 mayısta doluyo . Bende ocakta başvurdum ve sınava girdim yenilemeye. Sertifikamı bugün aldım geçerlilik süresi sınava girdiğim gün olan 29.01. 2022 yazıyo. Halbuki kimlik kartındaki tarih mayıs 2017 yani 05.2022 olması lazımdı . Neden böyle oldu. Mademki sınava giriş tarihi yazılıyo niye erkenden başvuruyoruz . Kimlik kartındaki süre esas alınmıyormuydu . Haksızlık deilmi bu

  2016 yılbaşından itibaren yenilemede kalan kimlik süresine bakılmadan sınav tarihi, sertifika tarihi olarak belirlendi. Dolayısıyla bir yıldan fazla zamandır böyle, kaldı ki bu uygulamanın 2016′da başlayacağı 2015′in son sınavından önce duyurulmuştu. Özel güvenlik olarak çalışmaya halen devam edenler açısından sınav tarihini en az zarar görecek şekilde ayarlamak önemli, kursunuz bilgi verseydi iyi olurdu ama olmamış sanırım. Yapacak bir şey yok maalesef. İyi günler.

 7. 03 Mart 2017 - 12:36 | #7

  Ali yilmaz :

  Sa. Hocam ben dilahli izel guvenlik kartimin suresi doldu.yenileme sinavina girecegim.sinavda ve atista badarisiz olma durumunfa sertifika alabiliyormuyum.atista vuramazam ne olur

  Yenileme sınavlarına katılma kaydıyla kalma-geçme, başarı şartı yok. Yeter ki sınavlara girin, sertifikanız yenilenir. İyi günler.

 8. 22 Mart 2017 - 14:05 | #8

  görkem :

  merhaba hocam yenileme egitimlerinde baraj varmı yani sınavda kalma varmı acaba bunu ögrenmek istiyorum puan sertifikalara yazılıyor dedilerde puana göremi tşk ederim

  Yenileme sınavlarında baraj notu, başarı şartı yok. Alınan notlar da sertifikaya yazılmıyor. İyi günler.

 9. 22 Mart 2017 - 14:19 | #9

  ahmt :

  Hocam yenileme sınavina girdim okumadan işaretledim geçtim atisda 1 tane vurdum sonuç ne olur tesekkurler

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla her ne kadar kalma-geçme olmasa da en azından soruları okusaydınız. Sınavların bu kadar ciddiye alınmamasından dolayı baraj not geleceği söylentileri var çünkü. Yine de geçerli duruma göre sizin açınızdan sorun yok. İyi günler.

 10. 22 Mart 2017 - 14:21 | #10

  uğur :

  hocam merhaba sılahlı yenılemede 25 lık deneme atışlarına gitmezsem sınava girebilirmiyim

  Atışa katılmazsanız da sınava girebilirsiniz ama silahsız. Silahlı olarak devam etmek istiyorsanız atışa katılmanız zorunlu. İyi günler.

 11. 22 Mart 2017 - 15:58 | #11

  Serkan :

  Merhaba benim özel güvenlik kimlik yenileme tarihim 20.07.2017
  ben bugün başvuru yaptım ancak 30.07.2017 deki sınava katılabilirsiniz dediler.
  Arada 10 gün var bu 10 gün için işten çıkartabilirlermi ben kamu kurumunda özel bir şirket elemanı olarak çalışıyorum
  iyi günler

  07.05.2017 sınavına yetişmek için silahlı yenileme kurslarının 23.03.2017 tarihi itibariyle başlaması mümkün. Başvurduğunuz yer, kurs açmayacağı için muhtemelen sizi tam bilgilendirmemiş. Bulunduğunuz ilde başka kurslar varsa oraları arayın. Yarın son kurslar başlar, bir gün sonra bildirimler yapılır. Kamuda çalışıyorsanız Temmuz sınavı sizin için çok geç, işiniz riske girer. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.