Yenileme Eğitiminde Tereddütler

20 Şubat 2010 tarihinde yayinlandi

Yenileme Eğitiminde Tereddütler konulu emir, 17.07.2012 tarihinde yayınlanan Birleştirilmiş Genelgeler’e aşağıdaki şekilde geçmiştir.  

Birleştirilmiş Genelgeler 11.EĞİTİM başlıklı bölümden alıntı ;

h) Özel güvenlik görevlilerine kimlik kartı düzenlenirken, özel güvenlik temel eğitim veya yenileme eğitimi sertifikasının aslı görülerek fotokopisi alındıktan sonra sahibine iade edilecek, kimlik kartı üzerindeki “veriliş tarihi” bölümüne ise kimlik kartının fiilen verildiği tarih yazılacaktır. Ancak “geçerlilik süresi” yazan bölümüne temel eğitim sertifikasının verildiği tarih esas alınarak beş yıl süre ile geçerli olacak şekilde tarih yazılacaktır.

ı) Kimlik kartı süresinin dolmasına bir yıl süre kalan özel güvenlik görevlileri yenileme eğitimlerine müracaat edebileceklerdir. bu sürenin tespitinde işlemlerin takibi ve yeknesaklığın sağlanması bakımından özel güvenlik görevlilerinin temel eğitim sonrası başarılı olarak eğitim sertifikası almaya hak kazandığı sınavın tarihi, Kanunun 14.maddesi 1.fıkrası gereğince özel güvenlik temel eğitiminden muaf tutulan özel güvenlik görevlilerinde ise özel güvenlik görevlisi kimlik kartı aldıkları tarih esas alınacaktır.

i) Özel güvenlik yenileme eğitimi alarak sertifikasını yenileme hakkı kazananlara verilecek olan sertifikanın “geçerlilik süresi”ne yenileme eğitimi aldığı tarih veya sınavın açıklandığı tarihe bakılmaksızın, temel eğitim sonrası verilen sertifikanın geçerlilik süresi dikkate alınarak beş yıl sonrasını ifade eden tarih yazılacaktır. Örneğin; geçerlilik süresi 26.06.2010 olan bir sertifika (temel) için yenileme eğitimi sonrası yeni düzenlenecek olan sertifikanın (yenilem) geçerlilik süresi 26.06.2015 olarak yazılacaktır.

Temel eğitim sertifikasının geçerlilik süresi dolduktan sonra herhangi bir tarihte yenileme eğitimi alıp sınava giren ve yenileme eğitimi sertifikası alanların geçerlilik süresi sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren beş yıl olacaktır.

j) Özel güvenlik temel eğitimini silahsız olarak alıp özel güvenlik sertifikası ve kimliğini alan bir özel güvenlik görevlisi daha sonra silahlı özel güvenlik sertifikası almak istemesi halinde temel eğitim için öngörülen 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersini alarak sınava girebilecektir. sınavda başarılı olması durumunda ise sertifika ve kimliği silahlıya çevrilecektir.

Ancak özel güvenlik temel eğitim sertifikası ve kimliği silahsız olan bir özel güvenlik görevlisi sertifika ve kimliğin geçerlilik süresi sonunda yenileme eğitimi alacağı aşamada yenileme eğitimini silahlı olarak almak istemesi halinde; yenileme eğitimi için belirlenen 50 saat eğitim ile birlikte 20 saat Silah Bilgisi ve Atış eğitimini alabilecek ve silahsız yenileme sınavına girecektir. Yenileme eğitim sertifikasını aldıktan sonra bir sonraki tarihte yapılacak olan temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Ayrıca, silahsız yenileme eğitimi sertifikası ve kimliği alındıktan sonra silah eğitimi alınmak istenmesi durumunda ise 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersi alınarak bir sonraki tarihte yapılacak temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Her iki durumda da silah sınavında başarılı olunması halinde sertifika ve kimlik kartı silahlıya çevrilecektir. bu kişilere ayrıca 10 saatlik silahlı yenileme eğitimi aldırılmayacaktır.

 

Bu yazı bugün : 7, toplamda : 81387 kişi tarafından okundu.

 1. 04 Ekim 2017 - 10:55 | #1

  ilhan :

  Hocam bir sorum daha olacak benim 14.12.2017 tarihinde kimlik sürem doluyor 1 ekimde yenilemeye girecem evraklar yetişir mi yetişmesse sıkıntı olurmu şuan çalışıyorum kurumda teşekkürler…

  Sertifika ve kimlik onay süreleri, istenen belgeler vb. detayların tamamı illere göre değiştiği için bundan sonrasında sadece kursunuz size doğru bilgi verebilir. Sertifikayı alacağınız tarihi öğrenip randevuyu erken almanız lehinize olur. İyi günler.

 2. 04 Ekim 2017 - 10:56 | #2

  mehmet bayram :

  selam HOCam bugun yenileme silah atısında sadece 2 tane vurabildim 3 ten asagı vuruldugunda silahsiza dönüyor söylentileri var bilgi verirseniz sevinirim tesekkürler kolay gelsin

  Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme-isabet şartı yok. Söylentilere bakmayın. İyi günler.

 3. 06 Ekim 2017 - 14:02 | #3

  ilhan :

  Hocam bugün yenileme için evraklarımı sertifika hariç emniyete verdim 1 ekimde sınava girdim sertifikayı çıkınca ekleyeceğim şuan benim soruşturma sürecim başladımı acaba?

  Bu sorunuzu evrakı teslim ederken sorsaydınız keşke. İnanın bilemiyorum, başvuru yaptığınız yer dışında kimse de bilemez, söylenenler tahmin olur sadece. Yine de kursunuza danışmanız yararlı olabilir, en azından daha gerçekçi tahminde bulunurlar. İyi günler.

 4. 13 Ekim 2017 - 16:26 | #4

  ilhan :

  Hocam 72.sınav sonuçları açıklandı ama yenileme sonuçları yok ne zaman açıklanacak yenileme sonuçları bilginiz varmı acaba

  Yenileme sonuçları 20.10.2017 günü açıklanacak. Genelde akşama doğru internete veriliyor. İyi günler.

 5. 23 Ekim 2017 - 08:06 | #5

  halil :

  kimliğin süresi 2019 nisanda bitiyor kurs beni yenilemeye yazmış gelmezsen devamsızlıktan kalırsın belge alamazsın diye mesaj atmış ben demedim ki kursa yazın beni diye bi sıkıntı çıkarmı bundan

  Sizin talebiniz olmadan kurs kayıt yapamaz. Ayrıca yenileme eğitimi en fazla, kimliğin bitmesine bir yıl kala alınabilir. Yazım hatası yoksa Nisan 2019 olduğu için zaten yenileme eğitimi alamazsınız. Öte yandan sertifikaya sınava girilen tarih, yeni beş yılın başlangıcı olarak yazılacağı için kalan bir yıldan fazla sürenin yanması gibi önemli bir zarar daha var. Hem süre açısından aleyhinize olması, hem de talebiniz olmaması nedeniyle o kursa katılmamanız uygun olur. İyi günler.

 6. 23 Ekim 2017 - 08:18 | #6

  mahmut :

  Hocam 1 ekimde yenileme sınavına girdim fakat evrakları hazır internetten randevu alamıyorum çok yoğun oldugu için yoğunluk aralık 31 e kadar devam edecek gibi duruyor ben ocak veya şubat gibi teslim etsem bi sakıncası olurmu yani evrakları teslim etmem için belli bir süre varmı ? ben şu an özel güvenlik işini yapmıyorum benim bi zaman sorunum yok iyi çalışmalar.

  31.12.2017′den sonra eski tip kimlikle çalışmak mümkün olmadığından halen çalışanlar için zorunlu bir durum. Eğer siz özel güvenlik olarak çalışmıyorsanız yeni yılda da başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 7. 24 Ekim 2017 - 17:32 | #7

  caner :

  MERHABA HOcam yenıleme atısına gırmeyıp dıger turlu sınav ve atısa gırsek sıkıntı yasarmıyım

  Yenileme eğitim atışına girmeyenlerin, eğitimleri silahsız olur. Bu da sınava da silahsız girmek anlamına gelir. Dolayısıyla eğitimin tamamına katılmakta yarar var. İyi günler.

 8. 07 Kasım 2017 - 08:39 | #8

  Mehmet :

  Selamın aleyküm hocam ben 2009 guvenlik karti aldim 2014 bitti bi daha yeniletmedim simdi yeniletmek istiyorum sinava girmem gerekir mi bana kac paraya mal olur

  Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlayacak şekilde kimlik alabilirsiniz. Bunun için 2017′de eğitiminiz tamamlanırsa 2018′in ilk sınavına girmeye hak kazanırsınız. 2018 sınav takvimi henüz açıklanmadı ama eğitimler başladı. Kimliği olanlardan rapor-vergi istenmez. Halen silahlı 60, silahsız 40 TL sınav ücreti olarak alınıyor. Ancak 2018′de zam gelebilir. Kurs ücretini bulunduğunuz ilden araştırmanız gerekir. İyi günler.

 9. 14 Kasım 2017 - 09:37 | #9

  adem :

  hocam hayırlı günler,eski tip kartlarla 31.12.2017 den sonra çalışmayacak demişsiniz fakat bundan bizim bilgimiz yoktu firma ve güvenlik şirketi bilgi vermedi,benim kartım 01.03.2018 de bitiyor 03.12.2017 de yenileme sınavına giricem,yeni kartımda yok sınava girenler için yeni kartın bir süresi düzenleme felan varmı acaba.teşekkür ederim.

  Kimliklerin değiştirilmesi bir yıldan fazladır söz konusu, verilen süre de sanırım üçüncü kez uzatıldı. Firmalar çalışanlarına bilgi vermeyebilir, özel güvenliklerin de kendi sektörleri ile ilgili gelişmeleri takip etmeleri umuluyor veya takip ettikleri varsayılıyor sanırım. Yeni tip kart için Vakıfbank’a 20 TL yatırılması gerekiyor. Yenileme için başvurduğunuzda tekrar 20 TL istenir. Madem ki Aralık 2017′de sınava gireceksiniz, kursunuzla görüşüp sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihe göre randevuyu da alırsınız. Özel güvenlik olarak çalışanlara Ankara’da yeni kimlik gelene kadar geçerli belge veriliyor. İlinizde de öyle ise işiniz kolaylaşır. Böylece 20 TL’yi de bir kere yatırmış olursunuz. İyi günler.

 10. erol
  28 Kasım 2017 - 03:43 | #10

  @KARAMANO MURAT
  kalma geçme yok sadece sınava giriyon kardeş eskisi gibi devam 0 alsanda 100 alsanda

 11. 28 Kasım 2017 - 07:52 | #11

  KARAMANO MURAT :

  yenileme sınavına girince kalma oluyomu hocam

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma geçme yok. İyi günler.

 12. 28 Kasım 2017 - 08:03 | #12

  erol :

  Hocam kolay gelsin… ben 1ekimde yenileme sınavına girdim 76 puan aldım şimdi 3 aralıkta silahsız kimliğimi silahlıya çevirecem 15/02/2018de kimliğimin geçerlilik süresi doluyor…yenileme yaptığım belgeyle emniyete baş vurmalımıyım yoksa 3 aralık sınav sonuçlarını bekleyip ikisini bir emniyete vermeliyim…. şu an çalışıyorum sorun olurmu .. saygılar…..

  Yenilemeyi önce alıp beş ayı yakmışsınız ama artık yapacak bir şey yok. Mevcut silahsız sertifikadaki tarih, sizin yeni sürenizin başlangıcı sayılır. Silahlıya geçme temele dahil olduğu için alacağınız silahlı sertifika da silahsızda yazan tarihler arasında geçerlidir. İki kez 20 TL kimlik parası vermemek, randevu-başvuru vb. uğraşmamak için silahlı sertifikayı aldıktan sonra başvurmanız uygun görünüyor. Ancak silahtan kalırsanız yeni yılda eski kimlikle çalışmak mümkün olmadığından başvuruyu ihmal etmeyin. İyi günler.

 13. 04 Aralık 2017 - 15:13 | #13

  veli :

  hocam yenilemede silahlı atış sınavında hiç vuramazsam silahlı güvenlik kimlik kartım silahsıza düşüyormuş bu doğrumu?

  Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla baraj notu-isabet şartı yok. 2009′dan beri 50 yenileme sınavı yapıldı hâlâ bunu bilmeyip uyduran insanlar var ne yazık ki. Atış dahil sınava katılmak yeterli, isabete bakılmaz. İyi günler.

 14. 06 Aralık 2017 - 12:00 | #14

  bora tan :

  selamınaleyküm hocam benim eski özel güvenlik kimlik kartımın süresi doldu yenileme sınavına girdim 3 aralıkta yeni kartmı geliyor bu konuyla ilgili nasıl haraket etmemiz gerekiyor yardımcı olursanız şimdiden tşk ler

  İşin bundan sonrasında yapılacaklarla ilgili doğru bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Sertifikanın ne zaman elinizde olacağı, hangi belgeleri hazırlayıp ne şekilde müracaat edeceğiniz, kimlik onay süresi dahil. İyi günler.

 15. 08 Aralık 2017 - 14:45 | #15

  güvenlik–1 :

  merhaba
  ben yenileme sınavına 30.07.2017 de sınava girdim sertifikamı emniyete 12.10.2017 de teslim ettim ama benim kimliğimin süresi 21.12.2017 de sona eriyor emniyeti aradım güvenlik araştırması devam ediyormuş şuan çalışmaktayım ama süre dolunca yani 21.12.2017 de yeni kimlik gelmez ise ne olacak çalışabilecekmiyim yoksa işten mi çıkarılacağım beni beklemeye mi alacaklar
  KOLAY GELSİN

  Sertifikayı almanız ile başvurunuz arasındaki süreyi uzun tutup işinizi riske atmışsınız. Oysa yenileme eğitimini de erken almışsınız, keşke ihmal etmeseydiniz. Soruşturmalar kapsamlı yapıldığı için sanırım (sadece tahmin) artık uzun zaman alıyor. Dolayısıyla en az 3 ay soruşturma sürer diye düşünerek hareket etmekte yarar var. Ankara’da halen çalışmaya devam eden yenilemelere kimlik gelene kadar geçerli belge veriliyor. İlinizdeki durumu bilemiyorum, kursunuza danışmanız uygun olur. Süre dolana kadar kimlik gelmezse ve ilinizde belge verilmiyorsa çalışmaya devam ettiğinizin denetlemede tespiti halinde işyerinize para cezası kesilir. Bu nedenle işyerleri riske girmemek açısından süresi dolanları çalıştırmamayı doğal olarak tercih ediyor. Kimlik gelene kadar geçecek süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirme konusunu da işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 16. 22 Aralık 2017 - 11:25 | #16

  emre :

  Hocam ben eski tip kimlik kartiyla calısmaktayim 2019 da süresi bitiyor direk yenileme mi yapmalıyım yoksa önce yeni kimliği alıp snra yenilemeye mi katılmaliyim ?

  Yeni kimlikler için 01.07.2018′e kadar süre uzatıldı. 2019′a kadarki sürede tekrar uzatma olmazsa yenileme yapana kadar eski tip kimlikle çalışmanız mümkün olmayabilir. Bu durumda yeni tip kimliği almak mantıklı görünüyor. İyi günler.

 17. 26 Aralık 2017 - 09:17 | #17

  mustafa :

  Hocam benim kimlik yenilemem 25.07.2018 sona eriyor tekrar yenilemeye yetişebilir miyim acil cevap verin

  04.02.2018 sınavı için tüm yurtta süre doldu. Bu durumda acele etmenizin faydası yok maalesef. Bulunduğunuz ilde çalışanların yenileme başvurusunda belge verilip verilmediğini, ilinizde soruşturmaların ne kadar zaman aldığını bilemiyorum. Bunları kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz gerekir. Ayrıca 2018 sınav takvimi henüz açıklanmadı, sadece ilk sınav tarihi belli, ikincisinin tarihini ve ilinizdeki işlem sürelerini bilmeden yetişmeniz konusunda yorum yapmak mümkün değil. İyi günler.

 18. 27 Aralık 2017 - 09:54 | #18

  Yusuf :

  Hocam iyi calismalar öncelikle ben askeri personelim sozlesmeliyim.subat 15de sertifikamin suresi doluyor 3 subatta yenileme sinavina daha sonrada atis sinavina girecem.sorum su askeri personel oldugum icin benim kimlik kartim emniyetten ne kadar kisa surede gelir guvenlik sorusturmasi gibi prosedurler ne kadar zamanda tamamlanir.is degisikligi yapma durumum varda rica etsem sorumu gordugunuzde yanitlama durumunuz varsa tesekkur ederim simdiden

  Askeri personel de olsanız güvenlik soruşturmasının seyri açısından fark olmaz. Genel kolluktan yeni emekli olanlar da soruşturmada sivillerle aynı aşamalardan geçiyor çünkü. Kimlik onay süreleri, başvuru şekli, istenen belgeler vb. detaylar illere göre değiştiği için sorunuza en sağlıklı cevabı sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Sertifikanın çıkacağı yaklaşık tarihi kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almanız zaman kazandırır. İyi günler.

 19. 28 Aralık 2017 - 17:16 | #19

  Abdullah dnr :

  2012 yılında kimlik yenileme sınavına girdim sertifikayı aldım ama kimlik için müracaat etmedim şimdi kimliğimi yenilemek istiyorum kimlik müracaatında eski kimlik istiyorlar ama ben kimliği kaybettim ne yapmaliyim

  2012′deki yenileme için kimlik istiyorsanız süresi dolduğu için başvurmanız mümkün değil zaten. Yenileme eğitimi alıp da başvuru yapacaksanız eski kimliğin kaybolduğuna dair dilekçe verebilirsiniz. İyi günler.

 20. 29 Aralık 2017 - 10:12 | #20

  Abdullah dnr :

  Iyi akşamlar tekrar yenileme eğitimi alıyorum kimliğin kaybolduguna dair dilekçeyi istenilen evraklarla birliktemi vermem gerekiyor tesekkür ederim iyi akşamlar

  Yenileme eğitimi aldığınıza ve işlemler illere göre değiştiğine göre bu sorunun cevabını kursunuzdan almanızı tavsiye ederim. İlinizdeki uygulamayı en doğru şekilde öğrenebileceğiniz yer kursunuzdur. İyi günler.

 21. 06 Ocak 2018 - 08:19 | #21

  nihal :

  Merhaba hocam ben kamuda ogg olarak calisiyorum.kimlik surem farkinda olmadan bitti. Su an raporluyum ve kursum bitti.yenileme sinavdan sonra isime donebilirmiyim. Sinav sonuclarinin açiklanmasini beklemem geeekirmi?

  Süresi bitenlerin çalışmaya tekrar başlayabilmesi için yeni kimliğin elinde olması veya başvuruda belge veriliyorsa en azından bu belgenin olması gerekir. İlinizde yenilemede başvuru yapanlara belge verilip verilmediğini kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca sertifika ve kimlik onayı için geçen süre illere göre değiştiği için bu konuyu da kursunuzdan sorup randevu, belge hazırlığı gibi işlemleri önceden hazırlamanız zaman kazandırır. İyi günler.

 22. 06 Ocak 2018 - 08:25 | #22

  engin :

  iyi akşamlar hocam benim yenilem sınavım 19.04.2018 tarihin de bitecek ben şuba da ki kursa yazıldım sınan 8 nisan da yapılacak.kamuda calısıyorum sınava giriş tarihim mi önemlidir yenilemede acıklandıktan sonra ki tarh mi önemlidir?

  Özel güvenlik olarak çalışanların, kimlikte yazan süre dolmadan yeni kimliği veya en azından özel güvenlik şubeye başvuru yaptığına dair elinde belgeyi almış olması gerekir. Bu açıdan özel güvenlik olarak çalışanlara düşen sorumluluk, çalıştıkları yerin kamu/özel olmasına göre değişmez. Kaldı ki kamuda çalışanların daha titiz davranmaları gerekir. Yeni sisteme göre girilen sınav tarihi, kimlik sürenin de başlangıcı kabul ediliyor. Kağıt üzerinde süreniz dolmadan sınava girmiş görünürsünüz, ancak çalışmaya devam edebilmek için kimlik gerektiğinden sınava girmek yeterli değil. Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için kursunuza danışarak hareket etmeniz zaman kazandırır. Randevu, ilinizde istenen belgeler vb. konusunda kursunuz yardımcı olacaktır mutlaka. Sürenizin dolduğu tarih ile kimliği alacağınız yaklaşık tarih arasındaki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirebilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorum Sayfaları: Önceki « 1 2 Hepsini Göster