Yenileme Eğitiminde Tereddütler

20 Şubat 2010 tarihinde yayinlandi

Yenileme Eğitiminde Tereddütler konulu emir, 17.07.2012 tarihinde yayınlanan Birleştirilmiş Genelgeler’e aşağıdaki şekilde geçmiştir.  

Birleştirilmiş Genelgeler 11.EĞİTİM başlıklı bölümden alıntı ;

h) Özel güvenlik görevlilerine kimlik kartı düzenlenirken, özel güvenlik temel eğitim veya yenileme eğitimi sertifikasının aslı görülerek fotokopisi alındıktan sonra sahibine iade edilecek, kimlik kartı üzerindeki “veriliş tarihi” bölümüne ise kimlik kartının fiilen verildiği tarih yazılacaktır. Ancak “geçerlilik süresi” yazan bölümüne temel eğitim sertifikasının verildiği tarih esas alınarak beş yıl süre ile geçerli olacak şekilde tarih yazılacaktır.

ı) Kimlik kartı süresinin dolmasına bir yıl süre kalan özel güvenlik görevlileri yenileme eğitimlerine müracaat edebileceklerdir. bu sürenin tespitinde işlemlerin takibi ve yeknesaklığın sağlanması bakımından özel güvenlik görevlilerinin temel eğitim sonrası başarılı olarak eğitim sertifikası almaya hak kazandığı sınavın tarihi, Kanunun 14.maddesi 1.fıkrası gereğince özel güvenlik temel eğitiminden muaf tutulan özel güvenlik görevlilerinde ise özel güvenlik görevlisi kimlik kartı aldıkları tarih esas alınacaktır.

i) Özel güvenlik yenileme eğitimi alarak sertifikasını yenileme hakkı kazananlara verilecek olan sertifikanın “geçerlilik süresi”ne yenileme eğitimi aldığı tarih veya sınavın açıklandığı tarihe bakılmaksızın, temel eğitim sonrası verilen sertifikanın geçerlilik süresi dikkate alınarak beş yıl sonrasını ifade eden tarih yazılacaktır. Örneğin; geçerlilik süresi 26.06.2010 olan bir sertifika (temel) için yenileme eğitimi sonrası yeni düzenlenecek olan sertifikanın (yenilem) geçerlilik süresi 26.06.2015 olarak yazılacaktır.

Temel eğitim sertifikasının geçerlilik süresi dolduktan sonra herhangi bir tarihte yenileme eğitimi alıp sınava giren ve yenileme eğitimi sertifikası alanların geçerlilik süresi sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren beş yıl olacaktır.

j) Özel güvenlik temel eğitimini silahsız olarak alıp özel güvenlik sertifikası ve kimliğini alan bir özel güvenlik görevlisi daha sonra silahlı özel güvenlik sertifikası almak istemesi halinde temel eğitim için öngörülen 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersini alarak sınava girebilecektir. sınavda başarılı olması durumunda ise sertifika ve kimliği silahlıya çevrilecektir.

Ancak özel güvenlik temel eğitim sertifikası ve kimliği silahsız olan bir özel güvenlik görevlisi sertifika ve kimliğin geçerlilik süresi sonunda yenileme eğitimi alacağı aşamada yenileme eğitimini silahlı olarak almak istemesi halinde; yenileme eğitimi için belirlenen 50 saat eğitim ile birlikte 20 saat Silah Bilgisi ve Atış eğitimini alabilecek ve silahsız yenileme sınavına girecektir. Yenileme eğitim sertifikasını aldıktan sonra bir sonraki tarihte yapılacak olan temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Ayrıca, silahsız yenileme eğitimi sertifikası ve kimliği alındıktan sonra silah eğitimi alınmak istenmesi durumunda ise 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersi alınarak bir sonraki tarihte yapılacak temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Her iki durumda da silah sınavında başarılı olunması halinde sertifika ve kimlik kartı silahlıya çevrilecektir. bu kişilere ayrıca 10 saatlik silahlı yenileme eğitimi aldırılmayacaktır.

 

Bu yazı bugün : 0, toplamda : 87841 kişi tarafından okundu.

 1. 29 Ocak 2016 - 18:33 | #1

  murat :

  Hocam ben almanyada darp ve hakaret en 3 ay hapı cezası aldım yenilemede sorun olurmu herangi bir belge isterlermi çünkü cezayı veren mahkeme almanyada

  Almanya’daki suç kaydınızın Türkiye’deki GBT kayıtlarına girip girmeyeceğini bilemiyorum. Elçilik yoluyla bildirilmiş olabilir. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 24 Ekim 2017 - 17:32 | #2

  caner :

  MERHABA HOcam yenıleme atısına gırmeyıp dıger turlu sınav ve atısa gırsek sıkıntı yasarmıyım

  Yenileme eğitim atışına girmeyenlerin, eğitimleri silahsız olur. Bu da sınava da silahsız girmek anlamına gelir. Dolayısıyla eğitimin tamamına katılmakta yarar var. İyi günler.

 3. 23 Ocak 2018 - 09:52 | #3

  Tuğba :

  Merhabalar benim kimlik sürem 12.07.2018 bitiyor kursa başvurumu yaptım 8 Nisanda yenileme sınavına giricem fakat kimliğim eski tip sertifikam geldiğinde emniyete başvuru yaptığımda herhangi bi sorun yaşarmıyım bunu öğrenmek istiyorum birde yenileme sınavında kalma gibi bir durum oluyormu acaba ???

  Eski tip kimlikle çalışma süresi 01.07.2018′e kadar uzatıldı. Dolayısıyla yenileme eğitiminden sonra başvurmanız mümkün. Yenileme sınavlarına katılma kaydıyla kalma-geçme yok. İyi günler.

 4. 23 Ocak 2018 - 09:57 | #4

  Fatih :

  Hocam benim kimlik kartımın günü 22 şubat da bitiyor daha önce kursa kayıt olduğun tarih yetiyordu şimdi en az 6 ay kala yazılmamız gerekiyormuş benim gireceğim sınav 8 Nisan’da aradaki sürede işime son verilmemesi için özel güvenlik şubeden çalışma iznimi uzatabilir miyim böyle bir durum yoksa ne yapabilirim

  Özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilmek için kimlikte yazan süreden önce yeni kimliğin elde olması gerekir. Kursa kayıt olduğunu belgeleyip çalışmaya devam etme işi çok suistimal edildiği için sanırım 2013′de kaldırıldı. 08.04.2018 sınavına giren yenilemelerin sertifikaları en erken 08.05.2018′de çıkar. Sertifikadan sonra soruşturma da hayli zaman alıyor. Ancak gerek sertifika, gerekse kimlik onay işlemleri illerden yürütüldüğü için bunların ne kadar zaman alacağını sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca ilinizde başvuranlara kimlik gelene kadar geçerli belge verilip verilmediğini de kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Sertifikanın çıkacağı yaklaşık tarihe göre hesaplayıp randevuyu önceden almak zaman kazandırır. Özel güvenlik şubelerin çalışma süresini uzatmak gibi bir uygulaması yok maalesef. Yeni kimlik veya belge alana kadarki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirmeyi işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 5. 25 Ocak 2018 - 07:56 | #5

  ferit gül :

  silahlı kartım vardı silahsız kartı aldım şimdi tekrar silahlı almam gerekiyor yenileme mi yoksa temel egitimmi olacak silah kartı iptalmi oldu teşekkürler

  Silahlı kartınız varken silahsız yenileme yapmış ve şimdi silahlı olmak istiyorsanız silahlı yenileme eğitimi almanız gerekir. Ancak bazı illerde, arada silahsız kart alıp sonra tekrar silahlıya geçmek isteyenlerden tekrar heyet raporu istenme durumu olabiliyor bilginiz olsun. İyi günler.

 6. 26 Ocak 2018 - 08:22 | #6

  Evren pecinkaya :

  Mrb benim Güvenlik sertifikam 2012 de dolmuştu ogün den beri hiç yenileme yapmadım başka bir işte çalıştığım için . Yenileme için ne yapmam gerekiyor veya artık o sertifika geçersiz mi sayılır cunki üzerinden 6 yıl geçti yeniletmeyeli bilgi verirseniz sevinirim

  Kimlik/sertifika süresinin dolması, hak kaybı yaratmaz. Sadece yenileme eğitimi alarak süreyi uzatmak mümkün. 02.03.2018′e kadar tamamlanacak şekilde yenileme eğitimi görürseniz 08.04.2018 sınavına girebilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olmanız halinde yapılacak işlemleri öğrenebilirsiniz. İşlemler ile ilgili en doğru bilgi, illere göre farklı olabildiği için kurslardan alınır. İyi günler.

 7. 27 Ocak 2018 - 09:22 | #7

  evren muganlo :

  2008 yılına kadar silahlı kartım vardı 2009da silahsızkartı aldım şu an tekrar silahlı almam gerekiyor sınavda başarılı olma şartım varmı yoksa silahlı temel egitimi mi alacam teşekkürler

  Silahlı yenileme eğitimi almanız yeterlidir. Yenilemede sınavlara katılma kaydıyla kalma-geçme yok. Ancak iliniz özel güvenlik şubesi silahlı-silahsız tekrar silahlı sıralamasında arada niye silahsız olmuş diye kuşkulanıp tekrar silahlıya uygun rapor isteyebilir. Başvuruda rapor istenmesi ihtimaline karşı hazırlıklı olmanızda yarar var. İstenmeden de almayın, ilinizdeki durumu bilemiyorum. İyi günler.

 8. 01 Şubat 2018 - 08:29 | #8

  bora çetin :

  hocam iyi günler 4 subatta yenileme sınavına gireceğiz, sürem 17.4.2018 de dolacak sizce kartımın yenilenmesi yetişirmi?

  Yenileme sonuçları sınavdan 3 hafta sonra açıklanır. Sertifikayı hazırlayıp onaylatacak yer olan kursunuz, ilinizdeki işlemlerin süresi hakkında bilgi sahibidir mutlaka. Sınavdan sonraki işlemler illerden yürütüldüğü için en sağlıklı bilgi, aynı ilde olmaları nedeniyle kurslardan alınabilir. Esas olanın kursunuzun söyleyeceği olduğunu tekrar vurgulayarak sadece yaklaşık şekilde belirteyim. Sınavdan bir ay sonra sertifika çıkar, randevuyu kursunuzdan öğreneceğiniz tarihe göre önceden almanız zaman kazandırır. Büyükşehirlerde soruşturmalar en az üç ay sürüyor. İlinizde soruşturma bir ay kadar sürüyorsa yetişirsiniz. Fazla ise kimlik veya başvuruda verilen belgeyi (bu da kursunuzdan öğrenmeniz gereken bir husus, Ankara’da çalışan yenilemelere belge veriliyor) alana kadarki süre kimlik kartınızdaki süreyi geçerse aradaki zamanı ücretsiz izin-rapor vb. şekilde geçirebilme konusunu da işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 9. 07 Şubat 2018 - 11:00 | #9

  Emre akbay :

  merhaba hocam benim yenileme sınavım vardı silahlı ama silah atışında 0 çektim büyüksen kimlik yenilenmezmiş acaba

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla sınav notu, isabetli atış şartı olmadan sertifika yenilenir. İyi günler.

 10. 10 Şubat 2018 - 09:01 | #10

  İmdat Eser :

  Merhabalar Kollukkuvvetinden Emekliyim 5188 sayılı kanunun 10 uncu ve 14 üncü maddeleri gereğince silahlı güvenlik kimlik kartı aldım. Yenileme işleminde orta okul mezunu oldugum için sıkıntı yaratırmı yoksa 14.Maddeden yenileme işlemindede yararlana bilirmiyim sayģılar.

  Kanunun 10. ve 14. maddelerinde genel kolluk mensuplarına tanınan muafiyetten yararlanırsınız. Zaten aksi olsaydı şimdi de silahlı kimlik kartı vermezlerdi. İyi günler.

 11. 09 Nisan 2018 - 12:52 | #11

  Hasan akar :

  Hocam silahlı yenileme sınavına girdim sınav iyi geçti ama atışta beste 0 yaptım sınav dan geçebilir miyim

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Atış sınavına katıldığınız için silahlı sertifika alabilirsiniz. İyi günler.

 12. 17 Nisan 2018 - 10:31 | #12

  Yalcin ergin :

  Merhabalar ben yenileme sinavina girip sertifikayi aldiktan sonra evraklari teslim etsem. kimlik son kullanim tarihi yetismesse eger geçici izin belgesi falan veriliyor mu böyle birsey varmi.

  Özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilmek için kimlik süresi dolmadan yeni kart için başvuru yapıldığının belgelenmesi gerekir. Bunun için yenileme sertifikanızın yaklaşık onay tarihini kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almanız zaman kazandırır. Başvuruda alacağınız belge, kimlik gelene kadar geçerlidir. İyi günler.

 13. 21 Nisan 2018 - 14:31 | #13

  Halil İbrahim :

  Mrb hocam benim kimlik kartımın süresi 06.09.2018’de doluyor ben yenileme müracaatını 18.04.2018 tarihinde yaptım bana haziran sınavına yetişemezsin dediler 12 Ağustos’taki sınava girebilirsin dediler bana yetişirmi acaba Tşk ediyorum cvp içi şimdiden

  03.06.2018 yenileme sınavı için son kurslar 12.04.2018 itibariyle başladığı için size verilen bilgi doğru. Gireceğiniz 12.08.2018 sınavının sonuçları muhtemelen 31.08.2018′de açıklanır. Bu durumda süre bitene kadar ancak sertifikayı almış olmanız muhtemel. Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için net bilgiyi sadece kursunuz verebilir. Sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi öğrenip randevuyu erken almanız zaman kazandırır. Kimlik süresi dolmadan başvuru yaptığınıza dair emniyetten alacağınız belgeyi işyeriniz kabul etmek zorundadır. Ancak kimlik süresi dolduktan sonra alırsanız işyeriniz sıkıntı çıkarabilir, bunu işyerinizle görüşmeniz gerekir. Sertifika ve kimlik işlem ve sürelerini de kursunuzun rehberliğinde yapmanızda yarar var. İyi günler.

 14. 21 Nisan 2018 - 15:01 | #14

  Halil İbrahim :

  Sayın hocam çok açıklayıcı bir yorum yaptınız çok Tşk ediyorum ilgi ve alakadanızdan ötürü iyi çalışmalar dilerim

  Ben de size işlemlerde kolaylıklar ve şans dilerim.

 15. 30 Mayıs 2018 - 08:03 | #15

  büşra :

  Merhaba,
  Bütün soruları ayrıntılarıyla cevaplamışsınız, teşekkürler. Silahsız kimliği silahlıya çevirmek için 12.08.2018′deki sınava girecek biri silahlı kimliğini ne zaman alır? Tahmini de olsa bir bilgi verebilirseniz çok mutlu olurum.

  Temel sonuçları sınavdan iki hafta sonra açıklanır. Normal koşullarda 12.06.2018 sınav sonuçlarının da 24.08.2018′de açıklanması gerekirdi, ancak o tarih Kurban Bayramı tatiline denk geliyor. Daha açık bilgi için 77.Sınav takviminin detaylarının açıklanmasını beklemek gerek. Sadece tahmin olduğunu belirteyim 27.08.2018′de açıklanırsa yaklaşık bir hafta sertifika onayı için geçer. Sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almanız zaman kazandırır. İyi günler.

 16. 09 Haziran 2018 - 07:48 | #16

  Serap :

  Hocam ben bugün yenileme için silah atışı yaptım. Sıfır çektim hiç vuramadim ögg kimlik kartim silahsız mı olur?

  Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme, not barajı-atış şartı yok. Dolayısıyla silahlı olarak yenilemeniz mümkün. İyi günler.

 17. 18 Haziran 2018 - 07:54 | #17

  Serdar :

  Hocam silahsız kartım var silahliya çevirmek istiyorum sınava girdim 22 doğrum var atıştan da 1 tane vurabildim yeterli oluyor mu?Birde hocam silahlı yenilemede eğitim atışında 15 tane vuramayanin kimliği silahsiza döner mi yoksa silahlı kartı yenilenir mi?Ilginize teşekkür eder saygılar sunarım hocam

  İlk defa silahlıya geçenler için puan barajı vardır. Verdiğiniz notlara göre silah toplamı 54. İlk temel notunuz en az 66 olmak kaydıyla silahlı geçersiniz. Eğitim atışlarında 25 mermiden 15′inin isabet şartı, temel-yenileme için aynıdır. Bu durumda olanlar genelde, poligon masrafını kendi karşılamak kaydıyla 25 mermi daha alıp tekrar atış yapabilir. İyi günler.

 18. 03 Temmuz 2018 - 16:43 | #18

  gökhan :

  s.a hocam yenileme sinavini kaciranların durumu hakkında bilgi verebilir misiniz? Halen çalişiyorum ama sinava evraklarimi yetiştiremedim. 3 ay sonraya kaldım acaba iş yeri veya bana bu durumla alakalı bir sıkıntı olurmu?

  Ana Sayfa’da Yenileme Eğitimleri ile ilgili (yorum yazdığınız bu başlık da onun içerisinde) bölümde süresi dolanları çalıştıranlarla ilgili iki yazı var. Sizin onları okumanız, aynılarını buraya yazmamdan kolay olur sanırım. Özel güvenlik olarak çalışan ve işini kaybetmek istemeyenlerin kimlik sürelerini iyi takip etmeleri gerekir. Süre dolduktan sonra olacaklar işyerine değil, çalışana zarar çünkü. İşyerleri bu durumdakileri tazminatsız işten çıkarabiliyor, çalıştırmaya devam etmeleri halinde para veya hapis cezası söz konusu olduğu için kimse onları suçlamıyor. Kursunuzla görüşüp sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihe göre randevuyu erken almanız zaman kazandırır. Başvuru yaptığınıza dair alacağınız belgeyi işyeri kabul etmek zorundadır. Süre dolmasından başvuru belgesini alana kadar geçecek zamanı ücretsiz izin/rapor vb. şekilde geçirip geçiremeyeceğinizi işyerinizle, sertifikayı en çabuk ne zaman alacağınızı kursunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 19. 04 Temmuz 2018 - 07:36 | #19

  Sami :

  Silahlı eğitim atışlarında 15 başarılı atış yapma şartı varmı 15 tane atış yapamayinca eğitim iptal olup silahsizami dönüyo yani 15 atış yapamayan için durum ne

  Silahlı yenileme eğitiminin atış bölümünde 25′te 15 isabet kaydedemeyen kişi, kendi imkanlarıyla (kurs ücretine bir poligon dahil olduğundan) isteyip 25/15 isabet olana kadar yirmibeşer mermi alabilir. Bununla ilgili sınır yok, önemli olan 25′te 15 olana kadar, 25 mermi kullanımından sonra yeni hedef kağıdıyla devam edilmesidir. Eğer kişi, devam etmek istemezse eğitiminin silahlı bölümü geçersiz olur, sınava silahsız girer. Sonraki sınav haklarında sadece yenileme silah eğitimi alarak tekrar sınava girebilir. Ancak ayrı eğitim ve sınav ücreti gerekeceği için maliyeti artırır. Sonraki sınavları da yenileme kapsamında olduğu için sınavda isabet olmasa da silahlı sertifika alır. Yazılı izah karışık gelebilir, esasında bu bilgi kurslardan verilse daha sağlıklı anlaşılır. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.