Yenileme Eğitiminde Tereddütler

20 Şubat 2010 tarihinde yayinlandi

Yenileme Eğitiminde Tereddütler konulu emir, 17.07.2012 tarihinde yayınlanan Birleştirilmiş Genelgeler’e aşağıdaki şekilde geçmiştir.  

Birleştirilmiş Genelgeler 11.EĞİTİM başlıklı bölümden alıntı ;

h) Özel güvenlik görevlilerine kimlik kartı düzenlenirken, özel güvenlik temel eğitim veya yenileme eğitimi sertifikasının aslı görülerek fotokopisi alındıktan sonra sahibine iade edilecek, kimlik kartı üzerindeki “veriliş tarihi” bölümüne ise kimlik kartının fiilen verildiği tarih yazılacaktır. Ancak “geçerlilik süresi” yazan bölümüne temel eğitim sertifikasının verildiği tarih esas alınarak beş yıl süre ile geçerli olacak şekilde tarih yazılacaktır.

ı) Kimlik kartı süresinin dolmasına bir yıl süre kalan özel güvenlik görevlileri yenileme eğitimlerine müracaat edebileceklerdir. bu sürenin tespitinde işlemlerin takibi ve yeknesaklığın sağlanması bakımından özel güvenlik görevlilerinin temel eğitim sonrası başarılı olarak eğitim sertifikası almaya hak kazandığı sınavın tarihi, Kanunun 14.maddesi 1.fıkrası gereğince özel güvenlik temel eğitiminden muaf tutulan özel güvenlik görevlilerinde ise özel güvenlik görevlisi kimlik kartı aldıkları tarih esas alınacaktır.

i) Özel güvenlik yenileme eğitimi alarak sertifikasını yenileme hakkı kazananlara verilecek olan sertifikanın “geçerlilik süresi”ne yenileme eğitimi aldığı tarih veya sınavın açıklandığı tarihe bakılmaksızın, temel eğitim sonrası verilen sertifikanın geçerlilik süresi dikkate alınarak beş yıl sonrasını ifade eden tarih yazılacaktır. Örneğin; geçerlilik süresi 26.06.2010 olan bir sertifika (temel) için yenileme eğitimi sonrası yeni düzenlenecek olan sertifikanın (yenilem) geçerlilik süresi 26.06.2015 olarak yazılacaktır.

Temel eğitim sertifikasının geçerlilik süresi dolduktan sonra herhangi bir tarihte yenileme eğitimi alıp sınava giren ve yenileme eğitimi sertifikası alanların geçerlilik süresi sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren beş yıl olacaktır.

j) Özel güvenlik temel eğitimini silahsız olarak alıp özel güvenlik sertifikası ve kimliğini alan bir özel güvenlik görevlisi daha sonra silahlı özel güvenlik sertifikası almak istemesi halinde temel eğitim için öngörülen 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersini alarak sınava girebilecektir. sınavda başarılı olması durumunda ise sertifika ve kimliği silahlıya çevrilecektir.

Ancak özel güvenlik temel eğitim sertifikası ve kimliği silahsız olan bir özel güvenlik görevlisi sertifika ve kimliğin geçerlilik süresi sonunda yenileme eğitimi alacağı aşamada yenileme eğitimini silahlı olarak almak istemesi halinde; yenileme eğitimi için belirlenen 50 saat eğitim ile birlikte 20 saat Silah Bilgisi ve Atış eğitimini alabilecek ve silahsız yenileme sınavına girecektir. Yenileme eğitim sertifikasını aldıktan sonra bir sonraki tarihte yapılacak olan temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Ayrıca, silahsız yenileme eğitimi sertifikası ve kimliği alındıktan sonra silah eğitimi alınmak istenmesi durumunda ise 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersi alınarak bir sonraki tarihte yapılacak temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Her iki durumda da silah sınavında başarılı olunması halinde sertifika ve kimlik kartı silahlıya çevrilecektir. bu kişilere ayrıca 10 saatlik silahlı yenileme eğitimi aldırılmayacaktır.

 

Bu yazı bugün : 16, toplamda : 81286 kişi tarafından okundu.

 1. 29 Ocak 2016 - 18:33 | #1

  murat :

  Hocam ben almanyada darp ve hakaret en 3 ay hapı cezası aldım yenilemede sorun olurmu herangi bir belge isterlermi çünkü cezayı veren mahkeme almanyada

  Almanya’daki suç kaydınızın Türkiye’deki GBT kayıtlarına girip girmeyeceğini bilemiyorum. Elçilik yoluyla bildirilmiş olabilir. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 21 Mayıs 2016 - 07:46 | #2

  atalay :

  hocam yenileme sınavına girdim temel eğitimim ve silah yazılım çok iyi ama atışta 0 çektim.seviye yükseltme sınavına hepsindenmi yoksa sadece atıştanmı girmem gerekiyor.

  Sertifikalara artık not yazılmıyor. Yenilemede baraj not uygulaması da şimdilik yok. Dolayısıyla işyeriniz puan başarısı istemiyorsa seviye yükseltme sınavı için masraf gereksiz bence. Yine de girmek isterseniz sadece atıştan değil, sınavın tamamından girmeniz gerekir. Hangi ortalama yüksek olursa o geçerlidir. Bunun için kursunuza seviye yükseltme sınavına girmek istediğinizi belirtmeniz, sınav ücretini zamanında yatırmanız gerekir. Konuyu kursunuzla görüşürseniz muhtemelen bilgi vereceklerdir. İyi günler.

 3. 19 Ocak 2017 - 17:01 | #3

  metin :

  Hocam.. benim güv kimlik kartin sureri 10.02 2018 doluyo hocam yeni ģüv karti iicn basvurmam gereklimdir yoksa suresi bitimine yakin yenilememi yapmam lazim.. simdiden tsk

  30.06.2017′ye kadar yeni kimliklerin alınması zorunlu. Yenilemeyi beklemeden değiştirmeniz gerekir. İyi günler.

 4. 18 Şubat 2017 - 13:25 | #4

  Aydin :

  İyi günler benim bi sıkıntı m varda kafami kurcalayan güvenlik gorevlisiyken bulunduğum yeri korumakla yükümlü olduğum yeri koruduğum için baraj yapımına karşı duranlar tarafından mahkemeye vermişler şikayetçi olmuşlar mahkemede basit yaralama diye devam etmekte ama gorevliyken mahkemelik olduk kimlik yenilemem de her hangi bi sıkıntı olur mu

  Bir yıl ve üstünde ceza almamanız önemli. Yeni durumda HAGB’li de olsa bir yıl ve üstü ceza almak, özel güvenliğe engel hal sayılıyor. Bu arada basit yaralamada 6136 S.Kanun kapsamına girecek silah-bıçak vb. alet kullanımı yoktur umarım. İyi günler.

 5. 28 Şubat 2017 - 17:07 | #5

  ERDAL SALPER :

  Merhaba, kimliğimin süresi 17.02.2017 itibari ile dolmuştur. Bu tarihte 29.01.2017′de girmiş olduğumuz sınav sonucu açıklanmış ve 24.02.2017 tarihinde yenileme sertifikasını almış bulunmaktayım.Çalıştığım kurum kimlik süresi dolması mütakibinde beni ücretsiz izine çıkarmıştır. Henüz başvuru yapmadım.
  Sertifikayı almış olduğum için başvuruyu henüz yapmasamda çalışmama engel birşey var mı? Yoksa kesinlikle başvuru yapılmadan işe başlanılmıyor mu?

  Süresi dolan birinin özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilmesi mümkün, ancak bu durum denetlemede tespit edilirse çalıştıran firmaya para cezası kesilebilir. Dolayısıyla başvuruyu gecikmeden yapmanızda yarar var. Şirkete sertifikadan fotokopi vermeniz lehinize olur. İyi günler.

 6. 01 Mart 2017 - 15:32 | #6

  Önder kara :

  Merhabalar benim kimlik kartımın süresi 2017 mayısta doluyo . Bende ocakta başvurdum ve sınava girdim yenilemeye. Sertifikamı bugün aldım geçerlilik süresi sınava girdiğim gün olan 29.01. 2022 yazıyo. Halbuki kimlik kartındaki tarih mayıs 2017 yani 05.2022 olması lazımdı . Neden böyle oldu. Mademki sınava giriş tarihi yazılıyo niye erkenden başvuruyoruz . Kimlik kartındaki süre esas alınmıyormuydu . Haksızlık deilmi bu

  2016 yılbaşından itibaren yenilemede kalan kimlik süresine bakılmadan sınav tarihi, sertifika tarihi olarak belirlendi. Dolayısıyla bir yıldan fazla zamandır böyle, kaldı ki bu uygulamanın 2016′da başlayacağı 2015′in son sınavından önce duyurulmuştu. Özel güvenlik olarak çalışmaya halen devam edenler açısından sınav tarihini en az zarar görecek şekilde ayarlamak önemli, kursunuz bilgi verseydi iyi olurdu ama olmamış sanırım. Yapacak bir şey yok maalesef. İyi günler.

 7. 03 Mart 2017 - 12:36 | #7

  Ali yilmaz :

  Sa. Hocam ben dilahli izel guvenlik kartimin suresi doldu.yenileme sinavina girecegim.sinavda ve atista badarisiz olma durumunfa sertifika alabiliyormuyum.atista vuramazam ne olur

  Yenileme sınavlarına katılma kaydıyla kalma-geçme, başarı şartı yok. Yeter ki sınavlara girin, sertifikanız yenilenir. İyi günler.

 8. 22 Mart 2017 - 14:05 | #8

  görkem :

  merhaba hocam yenileme egitimlerinde baraj varmı yani sınavda kalma varmı acaba bunu ögrenmek istiyorum puan sertifikalara yazılıyor dedilerde puana göremi tşk ederim

  Yenileme sınavlarında baraj notu, başarı şartı yok. Alınan notlar da sertifikaya yazılmıyor. İyi günler.

 9. 22 Mart 2017 - 14:19 | #9

  ahmt :

  Hocam yenileme sınavina girdim okumadan işaretledim geçtim atisda 1 tane vurdum sonuç ne olur tesekkurler

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla her ne kadar kalma-geçme olmasa da en azından soruları okusaydınız. Sınavların bu kadar ciddiye alınmamasından dolayı baraj not geleceği söylentileri var çünkü. Yine de geçerli duruma göre sizin açınızdan sorun yok. İyi günler.

 10. 22 Mart 2017 - 14:21 | #10

  uğur :

  hocam merhaba sılahlı yenılemede 25 lık deneme atışlarına gitmezsem sınava girebilirmiyim

  Atışa katılmazsanız da sınava girebilirsiniz ama silahsız. Silahlı olarak devam etmek istiyorsanız atışa katılmanız zorunlu. İyi günler.

 11. 22 Mart 2017 - 15:58 | #11

  Serkan :

  Merhaba benim özel güvenlik kimlik yenileme tarihim 20.07.2017
  ben bugün başvuru yaptım ancak 30.07.2017 deki sınava katılabilirsiniz dediler.
  Arada 10 gün var bu 10 gün için işten çıkartabilirlermi ben kamu kurumunda özel bir şirket elemanı olarak çalışıyorum
  iyi günler

  07.05.2017 sınavına yetişmek için silahlı yenileme kurslarının 23.03.2017 tarihi itibariyle başlaması mümkün. Başvurduğunuz yer, kurs açmayacağı için muhtemelen sizi tam bilgilendirmemiş. Bulunduğunuz ilde başka kurslar varsa oraları arayın. Yarın son kurslar başlar, bir gün sonra bildirimler yapılır. Kamuda çalışıyorsanız Temmuz sınavı sizin için çok geç, işiniz riske girer. İyi günler.

 12. 31 Mart 2017 - 16:35 | #12

  betul :

  6 nisanda kimlik kartımın süresi doluyor sınav 7 mayısta ben bu tarih arasında yıllık izin kullanabiliyormuyum? birde sonrasında sınav acıklanana kadar 20 gün eksigim kalıyor işten cıkarılırmıyım ücretsiz izin isteme hakkım yokmu?

  07.05.2017 yenileme sınav sertifikaları onayı, illere-kurslara göre süre değişse de en iyimser tahminle 07.06.2017′yi bulur. Kursunuzla görüşüp sertifikanın yaklaşık onay süresine uygun zamanda randevuyu alıp zaman kaybetmemeniz önemli. İşyerinizin ne şekilde davranacağını bilemem, usulünce görüşüp ücretsiz izin-rapor vb. şekilde geçirmek için anlayış göstermelerini rica edebilirsiniz. Ancak süresi dolanları işyerlerinin tazminatsız işten çıkarma hakları olduğunu da söylemek gerek. İyi günler.

 13. 05 Nisan 2017 - 14:56 | #13

  Cem :

  Mrb yenileme sınavında kalma durumu varmı

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. İyi günler.

 14. 11 Nisan 2017 - 16:46 | #14

  Salih :

  Merhaba
  Benim yaka kartım 07/06/2017 de doluyor
  Ben yenileme sınavına 07/05/2017 girecem güvenlik şirketinden bi kagıt verdiler egitimi tamamladıgıma dair ve ben gerekli evrakları hazırlayıp emniyete teslim ettim benim iş hakkım fes olma durumu varmı şimdiden teşekkür ederim

  Sertifika onaylanır onaylanmaz, emniyetteki evraka eklemeniz gerekir. Sınav tarihine göre ancak olur zaten. Kursunuzla görüşüp sertifikayı mümkün olabildiğince erken almanızın gerekliliği izah edin. Belge verdiklerine göre durumdan haberdar olmalılar. Belgeleri teslim ettiğinize göre size buna ilişkin bir yazı verildi ise onun fotokopisini işyerinize vermeniz de zaman kazandırır. İyi günler.

 15. 13 Nisan 2017 - 09:19 | #15

  recep :

  Merhaba.. Yaka kartimin suresi 12/05/2017 de doluyor. Rahatsizligimdan dolayi hastanede yattigim ve sonrasinda raporlu oldugum icin 7/05/2017 deki sinava girebiliyorum. Bu bir sikintiya yol acarmi lutfen acil cevaplarsaniz sevinirim dusunmekten psikolojim bozuldu ne yapmaliyim?

  Zamanında eğitim ve yeni kimliğini almayanlar için hastanede yattığını belgelemek dahil, hiç bir mazeret kabul edilmiyor. Dolayısıyla gireceğiniz sınav sonucunun açıklanmasının yaklaşık 27.05.2017′yi bulacağını, buna en az bir hafta da sertifikayı onayı için zaman gerekeceğini hesaplayıp aradaki süreyi rapor-ücretsiz izin vb. şekilde geçirmenizi tavsiye ederim. Ayrıca sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi kursunuzdan öğrenip kimlik randevusu için de zaman kaybetmemeniz önemli. İyi günler.

 16. 22 Nisan 2017 - 15:35 | #16

  Murat :

  Hocam merhaba benim silahlı güvenlik sertifikam var. Ve hakaretten dolayı mahkemem var. Kimliğimi yenilemek için başvuruda bulundum mahkemem olduğu için belgemi silahsıza çevireceklerini söylediler. Yeni kanuna göre bu yasalmıdır. Yoksa Mahkeme kararınımı beklemek gerekiyor?

  Hakkınızda devam eden davada istenen ceza süresi bir yıldan fazla ise böyle karar alınmış olabilir. Bazı illerde daha basit durumlar için dahi dava devam ediyor diye kimlik verilmediği veya silahsıza çevrildiği oluyor maalesef. İstenen ceza süresi bir yıldan fazla değilse ve silahlıya ikna edemezseniz BİMER’e yazabilirsiniz. İyi günler.

 17. 04 Mayıs 2017 - 07:39 | #17

  halil :

  hocam merhaba 7 mayista 2017 sinava girecegim yenileme sinavi atislar 12 mayis 2017 de atislara girmessem ne olur 10 mayisda sehir disina gidecegim onceden ucak biletlerini almistim yazili sinava gitip atis sinavina gormezsem ne olur

  Silahlı yenileme sınavının atış bölümüne katılmayanların sertifikaları silahsız çıkar. Bir sonraki sınava yine 60 TL sınav ücreti yatırarak sadece silahtan girmeniz gerekir. İyi günler.

 18. 04 Mayıs 2017 - 08:47 | #18

  halil :

  @A.GÜLŞEN
  peki hocam sonraki sinavada yenileme gibimi giricez kalma gecme olayi nasill sonraki girecegim sinav atis sinavinda kalma gecme varmi

  Yenilemede sınavlara katılma şartıyla kalma geçme yok. İyi günler.

 19. 10 Mayıs 2017 - 12:35 | #19

  Mehmet :

  yenilemede atışta ilaki bir mermi vurma zorunluğu varmıdır

  Yenileme sınavlarına atış dahil katılmak kaydıyla isabetli atış olmasa da kalma yok. İyi günler.

 20. 10 Mayıs 2017 - 12:46 | #20

  hüseyin :

  11.05.2017 tarihinde kat sürem doluyor.7 mayıs sınava girdim.10 mayıs çıkışım veriliyor.tekrardan iş başı ne zaman yapabilirim.kural nedir?

  Yenileme sonuçları 26.05.2017′de açıklanacak. Bundan sonraki tüm işlemleri kursunuzdan bilgi alarak yapmanız gerekir. Sertifikanın ne kadar zamanda onaylanacağı, randevunun nasıl alınacağı, ne kadar zaman gerektiği, ilinizde başvuru yapanlara belge verilip verilmediği vb. tüm soruların cevabını sadece kursunuzdan almanız mümkün, başkaları bilemez. İşbaşı durumu da bu alacağınız cevaplara göre belli olur. İyi günler.

 21. 10 Mayıs 2017 - 12:51 | #21

  Utku :

  Hocam yenilemede kalma var diyorlar ne derece doğru ben sınavda salladım geçtim yarin atış var

  Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme yok ama yine de bu kadar hafife almamak gerekir. Sertifikaya not yazılırsa veya işyerleri notları dikkate almaya kalkarsa sıkıntı olur. Sınavların ciddiye alınması için bu tür uygulamalar gelebileceği söyleniyor çünkü. İyi günler.

 22. 10 Mayıs 2017 - 12:53 | #22

  cem arp :

  sertifikam 2009 da doldu daha sonra özel güvenlik olarak çalışmadım.
  şimdi çalışmayı düşünüyorum. yenileme yapabiliyormuyum

  saygılarımla

  Süre geçmesi hak kaybı yaratmaz. Sertifikanızla yenileme eğitimi alabilirsiniz. 23.06.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde kurs görürseniz 30.07.2017 sınavına girmeniz mümkün. Kimlik başvuru ve diğer işlemler illere göre değiştiği için kursunuza danışmanız gerekir. İyi günler.

 23. 11 Mayıs 2017 - 11:06 | #23

  Selcuk zeybel :

  Hocam iyi gunler kimligimin suresi 17.07.2017 tarihinde doluyor 7 mayistaki sinava girdim 26.05 2017 sonuc aciklaniyor sertifika onayi ve randevu ve basvuruyu diyelimki 16.07.2017 yaptik sikinti olurmu simdiden cevap icin tskler

  Kimliğinizdeki süre dolmadan yeni kimliği almış olmalısınız, eğer özel güvenlik olarak çalışıyorsanız. Mayıs’ta sertifikayı alıp niçin son gün başvuru düşündünüz anlayamadım. Yeni kimliği, eskisinin süresi dolmadan almayanları işverenler isterlerse tazminatsız çıkarabilir. Kursunuzla görüşüp sertifikanın onaylanacağı tarihe göre randevu, belge hazırlığı işlerini erken yapmanızda yarar var. İyi günler.

 24. 12 Mayıs 2017 - 06:37 | #24

  Selami KARA :

  Merhaba 5 yıllık süeresi dolan ÖGG kimliğimi yenilmeyi unutuum tekrar yenileme hakkım hale devam ediyormu yenileme için için şartlar nedir yoksa yendien silbaştan kursamı gitmem gerkiyor
  Teşekkürler

  Yenileme eğitimini zamanında almamak, özel güvenlik olarak çalışamamanın dışında hak kaybı yaratmaz. 23.06.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 30.07.2017 sınavına girebilirsiniz. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma geçme yok. İşlem detayları illere göre değiştiği için devamında yapılacakları kursunuzdan öğrenmeniz uygun olur. İyi günler.

 25. 12 Mayıs 2017 - 06:44 | #25

  Kemal SOFU :

  Hocam merhaba;
  07.12.2017 silahlı kartımın süresinin bitiş tarihi. temmuz ayında yapılacak yenileme sınavına katılmam gerekiyor. peki yenileme eğitimine hangi tarihte başlamam gerekiyor. teşekkürler

  Kurs başlama tarihleri, kurslar tarafından belirlenir. Yıllık sınav takvimi sadece eğitimlerin bitmesi gereken tarihleri söyler. Dolayısıyla bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olmanız halinde devamındaki işleri de kursunuzun yönlendireceği şekilde yaparsınız. 23.06.2017′ye kadar eğitimi tamamlananlar 30.07.2017 sınavına girebilir. İyi günler.

 26. 22 Mayıs 2017 - 12:46 | #26

  yalcin :

  Hocam ben zonguldaktayiz oturuyorum benim kimlik kartı sürem 2015de bitti kursa gittim 7 mayısta sınava girdim ben çalışmak için kaç gün beklemem lazım çalışma evrakı icin9

  Zaman kazanmak için sertifikanın yaklaşık onay tarihini kursunuzdan öğrenip başvuru randevusu almanız gerekir. İşlemler ve süreleri illere göre değiştiği için en doğru bilgi kursunuzdan verilen olacaktır. Yine hazırlanacak belgeleri de kursunuzdan öğrenip erken hazırlamanızda yarar var. İyi günler.

 27. 25 Mayıs 2017 - 15:30 | #27

  ismail :

  hocam benım kart surem eylul 14 2017 temmuz 30 da sınava giricegim 45 gun kalıyor kımlık yetısır mı ıy gunler

  30.07.2017 yenileme sertifikaları en iyimser tahminle 31.08.2017′yi bulur ki o zaman da Kurban Bayramı tatili başlamış oluyor. Siz ancak 05 Eylül gibi randevu alabilirsiniz sanırım. Ancak tüm bunlarla ilgili detayı sadece kursunuzdan öğrenmeniz doğru olur. Çünkü bulunduğunuz ilde sertifikaların ne kadar zamanda onaylanacağını, randevu sistemini onlar bilir. Kursunuza danışarak hareket etmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 28. 01 Haziran 2017 - 16:06 | #28

  vatansever :

  11 mayıs 2017 de kart sürem doldu ve şirketim çıkış verdi. Bugün evraklarımı emniyete teslim edip çalışabilir kağıdı aldım. Bu kağıtla iş başvurusu yapabilir miyim?

  Belirttiğiniz şekilde belge aldıysanız elbette başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 29. 13 Haziran 2017 - 15:23 | #29

  okan :

  02.2017 itibaren benim bitiş süresinden itibaren 4 ay geçti yeniletebiliyor muyum

  Kimlik süresinin dolması hak kaybı yaratmaz. 23.06.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 30.07.2017 sınavına girmeniz mümkün. Ancak az zaman kaldığı için eğer düşünüyorsanız elinizi çabuk tutmanızı hatırlatayım. İyi günler.

 30. 16 Haziran 2017 - 16:13 | #30

  FATMA :

  MERHABA MAYIS AYINDAKİ SINAVA GİRDİM ÖG KARTIMI YENİLEMEK İÇİN KAZNDIM ELİMDE SERTİFİKAM VAR HENÜZ RANDEVU ALAMADIM ÇOK DOLU. BEN ŞİMDİ SİLAHLIYA ÇEVİRMEK İSTİYORUM ELİMDEİ BELGENİN GEÇERLİLİK SÜRESİ KISA MI DEĞİL Mİ BİLMEK İSTİYORUM YANİ GECERLİLİK SÜRESİ VARSA YENİ KİMLİK KARTIMI ALMADAN SİLAHLIYA BASVURU YAPABİLİR MİYİM ELİMDEKİ BELGE İLE? TEMMUZDA SİLAHLI KURSLARI BASLAYACAK MÜMKÜN MÜ ACABA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM BELGE ALDIGIM GÜVENLİK KURUMU BİRSEY ANLAMIYORDA ORAYA GİTMEK İSTEMEDİM

  Kursunuz, kursiyerlerine en basit-sıradan bilgiyi veremiyor ama parayı alıyor. Sonra sizler de paranızın karşılığını alamadan internetten çözüm arıyorsunuz. İşte bunun için özel güvenlik adaylarına kurs seçerken dikkat etmelerini öneriyoruz. Elinizdeki sertifikanın üzerinde geçerlilik tarihi yazar. Sadece silah eğitimi alacaksanız silahlıya uygun rapor da vakit aldığından Temmuz sınavına yetişebilmek için öncelikle rapor işlemini başlatmanız uygun olur. Silahtan gireceğiniz sınavda alacağınız sertifika, yenileme sertifikanızdaki süre kadar geçerli olur. Silah eğitimi almak için silahsız yenileme sertifikanız yeterli, kimlik olması şart değil. İyi günler.

 31. 20 Haziran 2017 - 08:49 | #31

  Taha yasin :

  Hayirli ramazanlar hocam Benim sertifikam 12.2015 yılında bitti. Bugun itibariyle yenileme yapabiliyormuyum yoksa iptal olup tekrardan bastanmi cikarmam gerekiyo

  Kimlik süresi dolanların aradaki zamanda özel güvenlik olarak çalışamama dışında kayıpları yoktur. İstedikleri zaman yenileme eğitimi alıp beş yıl daha çalışma müsaadesi alabilirler, kart iptal olmaz. Gireceğiniz sınav, sertifika ve kimliğin başlangıcı sayılır. 25.08.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 01.10.2017 sınavına girebilirsiniz. İyi günler.

 32. 23 Haziran 2017 - 10:11 | #32

  erol :

  mrb hocam ozel guvenlik sirketi yenilemede baraji gecemeyenler kaliyormus dogrumu acaba yeni yasa cikti diyorlar

  Söylentisi var, ancak henüz açıklanan bir durum yok. İyi günler.

 33. 06 Temmuz 2017 - 11:09 | #33

  BİNGÖL :

  merhabalar benim güvenlik kimlik kartımın süresi 2014 yılında doldu yaklaşık 2012 yılından bu zamana kadarda güvenlik görevlisi olaraka çalışmıyorum kimlik kartı yenileme sınavınamı girmem gerekiyor yoksa ilk defa alacakmış gibimi hazırlık yapmam gerekiyor.
  şimdiden teşekkürler.

  Kimlik süresinin dolması, aradaki zamanda güvenlik olarak çalışamama dışında zarar vermez. Gecikme nedeniyle kart iptal olmaz. 25.08.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde yenileme eğitimi alırsanız 01.10.2017 sınavına girebilirsiniz. Sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Kimlik işlemleri illere göre değiştiği için kursunuza danışarak hareket etmeniz uygun olur. İyi günler.

 34. 08 Temmuz 2017 - 15:45 | #34

  Murat :

  Silahlı yenilemede 25 de 15 vurma zorunluluğu varmı vuramazsan ne olur

  25 mermilik atış, yenileme eğitiminin silahlı bölümünde yapılır. 25′te 15 isabet sağlayamayan kişilerin, eğitiminin silahlı kısmı geçersiz olur. Silahlı eğitimin geçerli olabilmesi ancak 25 mermilik demetten 15 isabetle mümkün. İsabet ettiremeyen poligon ücretini kendi karşılayarak (kurslar, bir poligon bedeli üzerinden kurs ücreti belirlediği için genelde böyle oluyor) 25/15 şartı yerine gelene kadar yirmibeşer mermi alıp atış yapabilir. İyi günler.

 35. 11 Temmuz 2017 - 07:48 | #35

  Evren :

  Hocam merhaba
  1. yenilemeye girdigimizde düşük not 20 veya 30 puan aldım kalma durumu var mı
  2.kimliğim silahsız kimlik sürem 2020 silahlı sınava girmek istiyorum sadece silahlı sinava mi girmem gerekiyor
  Teşekkürler.

  Silahlıya geçerken yenileme değil, sertifika almaya hak kazanılan sınav notuna bakılır. Yenilemede başarı şartı yok, yenileme sınavı “seviye tespit olarak” nitelendirilmiş. Silahlıya geçecekseniz alacağınız kimliğin silahsız süresi kadar geçerli olduğunu bilmenizde yarar var. Zamanı gelince silahlı yenileme almanız gerekir. Silahlı eğitimi alacağınız kurstan sonrasında yapılacak işlemleri öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 36. 15 Temmuz 2017 - 13:08 | #36

  Okan :

  Sertifikamın süresi 2020 kadar var kimlik belgem eski tip randevu alamıyoruz polikarbon karta çevirmeye bana 31 aralık son çalışamazsın dediler

  Eski kartların yeni tip olanla değiştirilmesi için verilen süre 31.12.2017′de doluyor. Dolayısıyla o tarihten önce başvuru yapmanız gerekir. Randevuyu gece saatleri dahil sistemi takip ederek alabilirsiniz. İyi günler.

 37. 18 Temmuz 2017 - 11:06 | #37

  Devran :

  Mrb hocam ben 3ay 20gün ceza evinde kaldım. Gömen kacakcılıgı sucundan hakim 4 sene ceza verdi temziye yolumu acık bıraktı suanda konu yargıtayda olay olalı 2 sene oluyor halan güvenlik görevliligi yapıyorum bikac avukatla görüştüm yenileme de sorun olmaz diyorlar sucum kesınlesmedıgı icin sizce dogrumu hocam yenileme de sıkıntı yasarmıyım tskkurler

  Hem suçun kaçakçılık olması, hem de bir yıldan fazla ceza verilmesi nedeniyle maalesef olumsuz görünüyor. Eskiden davanın üst mahkemede devam ettiğini belgeleyerek silahsız devam mümkündü (kaçakçılık hariç). Ancak yeni durumda bir yıl ve üstü ceza alanların HAGB, denetimli serbestliğin koşullara uygun tamamlanması, düşme kararı gibi süreçlerden geçmesi gerekiyor. Bu arada kaçakçılık suçunda kimliğin dava sonuna kadar alıkonması eskiden beri geçerli bir uygulama. Bu davadan mutlaka ceza alacaksanız en azından HAGB’li olmasını sağlayabilmek için iyi bir avukat tutmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 38. 30 Temmuz 2017 - 15:11 | #38

  Muhammed aytaç :

  Merhaba hocam ben bugün yazılı sınava girmeyi unuttum Silah deneme eğitimine katıldım 5 gün sonra 5 atışlık sınav atışı var ne yapmam gerekiyor
  </bl

  Yazılı sınava girmediğinize göre silah atışına girmenizin anlamı yok. Sınavlar yazılı ve uygulama şeklinde değerlendirilir. Bir sonraki sınava tekrar sınav ücreti ödeyerek (hakkınız devam ediyorsa) girebilirsiniz. Bunun için kursunuzla irtibatta olunuz. İyi günler.

 39. 31 Temmuz 2017 - 11:55 | #39

  Muhammed aytaç :

  Hocam yanlız benim yenileme sınavı idi fark ediyor mu

  Fark etseydi diğer yorumda açıklardım. Temel-yenileme fark etmez, yazılıya girmeyenin silah sınavı geçersizdir. İyi günler.

 40. 10 Ağustos 2017 - 08:28 | #40

  ElmasÖ :

  Merhaba benim güvenlik sertifikamın 5 yıl olan geçerlilik süresi doldu. Ve üzerinden bir yıl geçti yenilemek istiyorum bunun için yenilemem sınavlarına mı başvurmam gerekiyor yoksa en baştan özel güvenlik eğitimi veren bir kuruma mı kaydolmam şazım?

  Kimlik süresinin dolması hak kaybı yaratmaz. Yenileme eğitimi alarak gireceğiniz ilk sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine, 25.08.2017′ye kadar tamamlanacak şekilde eğitim almak üzere kayıt olursanız 01.10.2017 sınavına girebilirsiniz. İyi günler.

 41. 10 Ağustos 2017 - 08:31 | #41

  Erdinç :

  Şirket Proje Bitecek Diye Diye 6 Aydan Beri 1 ay 1 ay Proje Uzadı Diyor Bende Güvenlik Olarak Birdaha Çalışmayacağm İçin Proje Bitecek Diye Kartı Yenilemedim Şuan 1 Ekim’de sinav var benim 12 Ekim’de kartımın süresi doluyor kursa kaydimı yaptırdım ancak iş bitmezse 2 Yıllık iznim var kullansam yetişir mi kartım ve şirket bize kartın süresi dolmadan bilgilendirmek zorunda mı

  Özel güvenlikler kimlik sürelerini kendileri takip etmek, zamanı geldiğinde yenileme eğitimi almak zorundadır. Şirketler açısından, elemanlarının kimlik süresini takip etme zorunluluğu yok. İşi ciddiye alıp personelini kaybetmek istemeyen bazı şirketler yeterli zaman önce uyarı yapabilir ama yasal olarak zorunlu değiller. İzinle süreyi geçirme durumu işyerinizle görüşmeniz gerekir. Yenileme sertifikaları sınavdan bir ay kadar sonra çıkar. Tam süreleri, ilinizde kimlik başvuru sistemini kursunuzla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 42. 13 Ağustos 2017 - 14:57 | #42

  savaş :

  Kolay gelsin ben yenilemeye girdim ama kartimin surwsine 1 sene varmiş şimdiki aldigim kartda yeni kimlik kartinda verilis tarihi 03.08.2017 gecerlilik tarihiyse 19.04.2018 nasil yapcam birdaha mi kursa gircem anlammdim yardimci olursaniz sevinirim,,

  Sizin gözünüzden kaçmış da kursunuz nasıl dikkat etmemiş, enteresan. Yenileme sınavına giren birinin yeni beş yıllık süresi, girdiği sınav tarihinden itibaren beş yıldır. Oraya 8 ay geçerlilik süresi yazan kim, kursunuz mu emniyet mi anlayamadım. Sertifikada aynı şekilde ise kursunuzdan sertifika tarihinin düzeltilmesini talep edin. Böyle bir dikkatsizlikte size en fazla bir yıllık sürenin yanıp bir yıl erkene çekmek olmalıydı, sekiz ay geçerli kimlik olamaz. İyi günler.

 43. 17 Ağustos 2017 - 17:14 | #43

  G.AKSOY :

  kolay gelsin silahlı kimlik alıcamda kaç atış kaç metreden yapıyoruz teşekkürler..

  Eğitimde 25, sınavda 5 mermi kullanılır. Her ikisi de 15 metreden olmak üzere. Detaylarını kursunuzdan öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 44. 23 Ağustos 2017 - 10:35 | #44

  M.arslan :

  07.12.2017 tarihinde ögg kartımın süresi bitiyor işimden olmamam için ne yapmam gerektiğini söyler misiniz suan hiçbir işlem yapmadım

  Öncelikle 03.12.2017 sınavına girecek şekilde bir kursa kayıt olmanız gerekir. Yenileme sertifikaları normal şartlarda sınavdan yaklaşık bir ay sonra onaylanıyor. Sertifikayı alma için yaklaşık tarihi kursunuzdan öğrenip randevu için tarihi önceden almak zaman kazandırır. Sertifika-kimlik onay işlemleri, randevu yoğunluğu gibi süreler ve bu işlemlerde istenen belgeler illere göre değiştiği için kursunuza danışarak hareket etmeniz uygun olur. Kimlik süresi dolduktan sonra çalışmaya devam ettiğiniz denetleme ile tespit edilirse işyerinize para cezası kesilir. 07.12.2017 itibariyle işyerinizin sizi tazminatsız çıkarması da ihtimal dahilinde. Bu nedenle önce kursunuzdan kimliğin yaklaşık onay tarihini öğrenip o tarihe kadar ücretsiz izin-rapor ve şekilde aradaki süreyi geçirmek için işyerinizle görüşmeniz uygun olur sanıyorum. Başka yapılabilecek bir şey var mı bilemiyorum, konuya ilişkin benim önerilerim bu kadar. İyi günler.

 45. 07 Eylül 2017 - 10:47 | #45

  Tuba :

  Merhabalar Sinavdan alinan puanin is acisindan etkisi olacakmi yani 60 uzeri notun yuksekligi is sahipleri tarafindan soruluyormu

  Puanlar sertifikaya yazılmıyor. Yenilemede de sınavlara katılma kaydıyla şimdilik kalma-geçme yok. İleride konuya ilişkin bir düzenleme olacağı söylentisi var sadece. Sınav puanını dikkate alıp almamak da işyerlerinin tercihi. Önemseyen işe başvurursanız dikkate alınacaktır. İyi günler.

 46. 23 Eylül 2017 - 13:51 | #46

  Kurtar :

  Hocam merhaba ben aralık 3 te yenileme sınavına gireceğim Eğitim atışında 25 te 15 vuramazsan yada atış sınavında 5 te 0 çekersek silahsızamı döner kimliğimiz

  Eğitim atışlarında puanlama olmaz. Eğitimin silahlı bölümünün geçerli olabilmesi için 25 merminin en az 15′inin isabet şartı vardır. Eğer bu şart yerine gelmezse yeni 25 mermi alıp tekrar atış yapılabilir. Aday, 15 isabet kaydedene kadar yirmibeşer mermi alıp deneyebilir. Burada önemli olan ilave atışlarda poligon giderinin aday tarafından ödenmesi durumudur. Kurslar her kursiyer için bir defa atış üzerinden fiyat belirler çünkü. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok, dolayısıyla katılıp hiç isabet kaydetmeseniz de sertifikanız silahlı yenilenir. İyi günler.

 47. 23 Eylül 2017 - 14:47 | #47

  MAĞDUR A. :

  MERHABA HOCAM YAKLAŞIK 9 YILDIR KAMUDA ÇALIŞAN ÖGG’YİM.TALİHSİZ BİR OLAY YAŞADIM,DARP EDİLİP LİNÇ GİRİŞİMİNDE BULUNDULAR.YARGILAMA DEVAM EDİYOR.BU ESNADA SİLAHLI KİMLİK KARTIM SİLAHSIZA ÇEVRİLDİ.TEKRAR SİLHLI ALABİLİRMİYİM.

  Geçmiş olsun ama hem darp-linç size uygulanıyor, hem de kartınız niye silahsız oluyor anlamadım. Eğer olayda size de suçlama yöneltildi ise dava sonunda bir yıldan az ceza almak, bir yıl üstü ceza halinde de HAGB ve denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlanması, düşme kararı alınması şartıyla tekrar silahlı olmanız mümkün olabilir. Ancak size yöneltilen suçlamanın içeriği de önemli, sayfanın başındaki bilgiler yardımcı olabilir. İyi günler.

 48. 27 Eylül 2017 - 10:59 | #48

  Haksızlik :

  Hocam kimlik yenileme sınavında kalmak yoktu şimdi yeni kanun çıkıyormuş yenilemede 60 altında yani barajın altında kalanlar bidaha sınava girmek zorunda kalacakmış ve 3 sefer kalanın sertifikası iptal olacakmış yenileme bile haksızlikken bide bu daha büyük haksızlık değilmi buna artık bir çare bulunması lazım değilmi

  Yenilemeye baraj not söylentisi uzun zamandır var ama uygulamasına ilişkin henüz gerçekleşen bir şey yok. Yenileme konusunda hem fikiriz. Ancak sınava sadece isim yazıp çıkanlar yüzünden ciddiye alınmasını sağlamak için sanırım böyle bir durum var. İyi günler.

 49. 28 Eylül 2017 - 07:49 | #49

  ali kuzu :

  hocam benim kimlik surem 2019 yilinda 8inci ayda doluyor fakat ben simdi silahsiz kimkigimi silahliya cevirmek istiyorum. ama bana iki kurs farkli sekilde bilgi verdi biri soyle dedi sen once silahsiz kimliginin suresini uzatman lazim once onu yenilemen gerekiyor dedi diger kursda hayir oyle degil sen aralikta yapilan kursa girip silahli kimlik alabilirsin diyor.simdi ben ne yapicagimi sasirdim ne yapsam hocam.. tesekkurler.

  Kimlik süresi bir yıldan az olanların, önce silahsız yenileme sonra silah eğitimi alması gerekir. Ayrıca yenileme eğitimi istendiği zaman değil, en erken, süre bitmesine bir yıl kala alınabilir. Dolayısıyla ilk kurs ne yenileme, ne de silahlıya geçme konusunda doğru bilgi vermemiş ya da gerçekten bilmiyorlar. Yenileme için süreniz bir yıldan fazla olduğuna göre 03.12.2017 sınavına sadece silahtan girecek şekilde eğitim almanız mümkün. İyi günler.

 50. 30 Eylül 2017 - 08:28 | #50

  ilhan :

  Hocam 1 ekimde yenileme sınavına gireceğim sınavda şuan için her hangi bir kalma başarısız olma durumu varmı teşekkürler

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme, not hesabı yok. İyi günler.

 51. 04 Ekim 2017 - 10:55 | #51

  ilhan :

  Hocam bir sorum daha olacak benim 14.12.2017 tarihinde kimlik sürem doluyor 1 ekimde yenilemeye girecem evraklar yetişir mi yetişmesse sıkıntı olurmu şuan çalışıyorum kurumda teşekkürler…

  Sertifika ve kimlik onay süreleri, istenen belgeler vb. detayların tamamı illere göre değiştiği için bundan sonrasında sadece kursunuz size doğru bilgi verebilir. Sertifikayı alacağınız tarihi öğrenip randevuyu erken almanız lehinize olur. İyi günler.

 52. 04 Ekim 2017 - 10:56 | #52

  mehmet bayram :

  selam HOCam bugun yenileme silah atısında sadece 2 tane vurabildim 3 ten asagı vuruldugunda silahsiza dönüyor söylentileri var bilgi verirseniz sevinirim tesekkürler kolay gelsin

  Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme-isabet şartı yok. Söylentilere bakmayın. İyi günler.

 53. 06 Ekim 2017 - 14:02 | #53

  ilhan :

  Hocam bugün yenileme için evraklarımı sertifika hariç emniyete verdim 1 ekimde sınava girdim sertifikayı çıkınca ekleyeceğim şuan benim soruşturma sürecim başladımı acaba?

  Bu sorunuzu evrakı teslim ederken sorsaydınız keşke. İnanın bilemiyorum, başvuru yaptığınız yer dışında kimse de bilemez, söylenenler tahmin olur sadece. Yine de kursunuza danışmanız yararlı olabilir, en azından daha gerçekçi tahminde bulunurlar. İyi günler.

 54. 13 Ekim 2017 - 16:26 | #54

  ilhan :

  Hocam 72.sınav sonuçları açıklandı ama yenileme sonuçları yok ne zaman açıklanacak yenileme sonuçları bilginiz varmı acaba

  Yenileme sonuçları 20.10.2017 günü açıklanacak. Genelde akşama doğru internete veriliyor. İyi günler.

 55. 23 Ekim 2017 - 08:06 | #55

  halil :

  kimliğin süresi 2019 nisanda bitiyor kurs beni yenilemeye yazmış gelmezsen devamsızlıktan kalırsın belge alamazsın diye mesaj atmış ben demedim ki kursa yazın beni diye bi sıkıntı çıkarmı bundan

  Sizin talebiniz olmadan kurs kayıt yapamaz. Ayrıca yenileme eğitimi en fazla, kimliğin bitmesine bir yıl kala alınabilir. Yazım hatası yoksa Nisan 2019 olduğu için zaten yenileme eğitimi alamazsınız. Öte yandan sertifikaya sınava girilen tarih, yeni beş yılın başlangıcı olarak yazılacağı için kalan bir yıldan fazla sürenin yanması gibi önemli bir zarar daha var. Hem süre açısından aleyhinize olması, hem de talebiniz olmaması nedeniyle o kursa katılmamanız uygun olur. İyi günler.

 56. 23 Ekim 2017 - 08:18 | #56

  mahmut :

  Hocam 1 ekimde yenileme sınavına girdim fakat evrakları hazır internetten randevu alamıyorum çok yoğun oldugu için yoğunluk aralık 31 e kadar devam edecek gibi duruyor ben ocak veya şubat gibi teslim etsem bi sakıncası olurmu yani evrakları teslim etmem için belli bir süre varmı ? ben şu an özel güvenlik işini yapmıyorum benim bi zaman sorunum yok iyi çalışmalar.

  31.12.2017′den sonra eski tip kimlikle çalışmak mümkün olmadığından halen çalışanlar için zorunlu bir durum. Eğer siz özel güvenlik olarak çalışmıyorsanız yeni yılda da başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 57. 24 Ekim 2017 - 17:32 | #57

  caner :

  MERHABA HOcam yenıleme atısına gırmeyıp dıger turlu sınav ve atısa gırsek sıkıntı yasarmıyım

  Yenileme eğitim atışına girmeyenlerin, eğitimleri silahsız olur. Bu da sınava da silahsız girmek anlamına gelir. Dolayısıyla eğitimin tamamına katılmakta yarar var. İyi günler.

 58. 07 Kasım 2017 - 08:39 | #58

  Mehmet :

  Selamın aleyküm hocam ben 2009 guvenlik karti aldim 2014 bitti bi daha yeniletmedim simdi yeniletmek istiyorum sinava girmem gerekir mi bana kac paraya mal olur

  Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlayacak şekilde kimlik alabilirsiniz. Bunun için 2017′de eğitiminiz tamamlanırsa 2018′in ilk sınavına girmeye hak kazanırsınız. 2018 sınav takvimi henüz açıklanmadı ama eğitimler başladı. Kimliği olanlardan rapor-vergi istenmez. Halen silahlı 60, silahsız 40 TL sınav ücreti olarak alınıyor. Ancak 2018′de zam gelebilir. Kurs ücretini bulunduğunuz ilden araştırmanız gerekir. İyi günler.

 59. 14 Kasım 2017 - 09:37 | #59

  adem :

  hocam hayırlı günler,eski tip kartlarla 31.12.2017 den sonra çalışmayacak demişsiniz fakat bundan bizim bilgimiz yoktu firma ve güvenlik şirketi bilgi vermedi,benim kartım 01.03.2018 de bitiyor 03.12.2017 de yenileme sınavına giricem,yeni kartımda yok sınava girenler için yeni kartın bir süresi düzenleme felan varmı acaba.teşekkür ederim.

  Kimliklerin değiştirilmesi bir yıldan fazladır söz konusu, verilen süre de sanırım üçüncü kez uzatıldı. Firmalar çalışanlarına bilgi vermeyebilir, özel güvenliklerin de kendi sektörleri ile ilgili gelişmeleri takip etmeleri umuluyor veya takip ettikleri varsayılıyor sanırım. Yeni tip kart için Vakıfbank’a 20 TL yatırılması gerekiyor. Yenileme için başvurduğunuzda tekrar 20 TL istenir. Madem ki Aralık 2017′de sınava gireceksiniz, kursunuzla görüşüp sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihe göre randevuyu da alırsınız. Özel güvenlik olarak çalışanlara Ankara’da yeni kimlik gelene kadar geçerli belge veriliyor. İlinizde de öyle ise işiniz kolaylaşır. Böylece 20 TL’yi de bir kere yatırmış olursunuz. İyi günler.

 60. erol
  28 Kasım 2017 - 03:43 | #60

  @KARAMANO MURAT
  kalma geçme yok sadece sınava giriyon kardeş eskisi gibi devam 0 alsanda 100 alsanda

 61. 28 Kasım 2017 - 07:52 | #61

  KARAMANO MURAT :

  yenileme sınavına girince kalma oluyomu hocam

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma geçme yok. İyi günler.

 62. 28 Kasım 2017 - 08:03 | #62

  erol :

  Hocam kolay gelsin… ben 1ekimde yenileme sınavına girdim 76 puan aldım şimdi 3 aralıkta silahsız kimliğimi silahlıya çevirecem 15/02/2018de kimliğimin geçerlilik süresi doluyor…yenileme yaptığım belgeyle emniyete baş vurmalımıyım yoksa 3 aralık sınav sonuçlarını bekleyip ikisini bir emniyete vermeliyim…. şu an çalışıyorum sorun olurmu .. saygılar…..

  Yenilemeyi önce alıp beş ayı yakmışsınız ama artık yapacak bir şey yok. Mevcut silahsız sertifikadaki tarih, sizin yeni sürenizin başlangıcı sayılır. Silahlıya geçme temele dahil olduğu için alacağınız silahlı sertifika da silahsızda yazan tarihler arasında geçerlidir. İki kez 20 TL kimlik parası vermemek, randevu-başvuru vb. uğraşmamak için silahlı sertifikayı aldıktan sonra başvurmanız uygun görünüyor. Ancak silahtan kalırsanız yeni yılda eski kimlikle çalışmak mümkün olmadığından başvuruyu ihmal etmeyin. İyi günler.

 63. 04 Aralık 2017 - 15:13 | #63

  veli :

  hocam yenilemede silahlı atış sınavında hiç vuramazsam silahlı güvenlik kimlik kartım silahsıza düşüyormuş bu doğrumu?

  Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla baraj notu-isabet şartı yok. 2009′dan beri 50 yenileme sınavı yapıldı hâlâ bunu bilmeyip uyduran insanlar var ne yazık ki. Atış dahil sınava katılmak yeterli, isabete bakılmaz. İyi günler.

 64. 06 Aralık 2017 - 12:00 | #64

  bora tan :

  selamınaleyküm hocam benim eski özel güvenlik kimlik kartımın süresi doldu yenileme sınavına girdim 3 aralıkta yeni kartmı geliyor bu konuyla ilgili nasıl haraket etmemiz gerekiyor yardımcı olursanız şimdiden tşk ler

  İşin bundan sonrasında yapılacaklarla ilgili doğru bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Sertifikanın ne zaman elinizde olacağı, hangi belgeleri hazırlayıp ne şekilde müracaat edeceğiniz, kimlik onay süresi dahil. İyi günler.

 65. 08 Aralık 2017 - 14:45 | #65

  güvenlik–1 :

  merhaba
  ben yenileme sınavına 30.07.2017 de sınava girdim sertifikamı emniyete 12.10.2017 de teslim ettim ama benim kimliğimin süresi 21.12.2017 de sona eriyor emniyeti aradım güvenlik araştırması devam ediyormuş şuan çalışmaktayım ama süre dolunca yani 21.12.2017 de yeni kimlik gelmez ise ne olacak çalışabilecekmiyim yoksa işten mi çıkarılacağım beni beklemeye mi alacaklar
  KOLAY GELSİN

  Sertifikayı almanız ile başvurunuz arasındaki süreyi uzun tutup işinizi riske atmışsınız. Oysa yenileme eğitimini de erken almışsınız, keşke ihmal etmeseydiniz. Soruşturmalar kapsamlı yapıldığı için sanırım (sadece tahmin) artık uzun zaman alıyor. Dolayısıyla en az 3 ay soruşturma sürer diye düşünerek hareket etmekte yarar var. Ankara’da halen çalışmaya devam eden yenilemelere kimlik gelene kadar geçerli belge veriliyor. İlinizdeki durumu bilemiyorum, kursunuza danışmanız uygun olur. Süre dolana kadar kimlik gelmezse ve ilinizde belge verilmiyorsa çalışmaya devam ettiğinizin denetlemede tespiti halinde işyerinize para cezası kesilir. Bu nedenle işyerleri riske girmemek açısından süresi dolanları çalıştırmamayı doğal olarak tercih ediyor. Kimlik gelene kadar geçecek süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirme konusunu da işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 66. 22 Aralık 2017 - 11:25 | #66

  emre :

  Hocam ben eski tip kimlik kartiyla calısmaktayim 2019 da süresi bitiyor direk yenileme mi yapmalıyım yoksa önce yeni kimliği alıp snra yenilemeye mi katılmaliyim ?

  Yeni kimlikler için 01.07.2018′e kadar süre uzatıldı. 2019′a kadarki sürede tekrar uzatma olmazsa yenileme yapana kadar eski tip kimlikle çalışmanız mümkün olmayabilir. Bu durumda yeni tip kimliği almak mantıklı görünüyor. İyi günler.

 67. 26 Aralık 2017 - 09:17 | #67

  mustafa :

  Hocam benim kimlik yenilemem 25.07.2018 sona eriyor tekrar yenilemeye yetişebilir miyim acil cevap verin

  04.02.2018 sınavı için tüm yurtta süre doldu. Bu durumda acele etmenizin faydası yok maalesef. Bulunduğunuz ilde çalışanların yenileme başvurusunda belge verilip verilmediğini, ilinizde soruşturmaların ne kadar zaman aldığını bilemiyorum. Bunları kayıt olacağınız kurstan öğrenmeniz gerekir. Ayrıca 2018 sınav takvimi henüz açıklanmadı, sadece ilk sınav tarihi belli, ikincisinin tarihini ve ilinizdeki işlem sürelerini bilmeden yetişmeniz konusunda yorum yapmak mümkün değil. İyi günler.

 68. 27 Aralık 2017 - 09:54 | #68

  Yusuf :

  Hocam iyi calismalar öncelikle ben askeri personelim sozlesmeliyim.subat 15de sertifikamin suresi doluyor 3 subatta yenileme sinavina daha sonrada atis sinavina girecem.sorum su askeri personel oldugum icin benim kimlik kartim emniyetten ne kadar kisa surede gelir guvenlik sorusturmasi gibi prosedurler ne kadar zamanda tamamlanir.is degisikligi yapma durumum varda rica etsem sorumu gordugunuzde yanitlama durumunuz varsa tesekkur ederim simdiden

  Askeri personel de olsanız güvenlik soruşturmasının seyri açısından fark olmaz. Genel kolluktan yeni emekli olanlar da soruşturmada sivillerle aynı aşamalardan geçiyor çünkü. Kimlik onay süreleri, başvuru şekli, istenen belgeler vb. detaylar illere göre değiştiği için sorunuza en sağlıklı cevabı sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Sertifikanın çıkacağı yaklaşık tarihi kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almanız zaman kazandırır. İyi günler.

 69. 28 Aralık 2017 - 17:16 | #69

  Abdullah dnr :

  2012 yılında kimlik yenileme sınavına girdim sertifikayı aldım ama kimlik için müracaat etmedim şimdi kimliğimi yenilemek istiyorum kimlik müracaatında eski kimlik istiyorlar ama ben kimliği kaybettim ne yapmaliyim

  2012′deki yenileme için kimlik istiyorsanız süresi dolduğu için başvurmanız mümkün değil zaten. Yenileme eğitimi alıp da başvuru yapacaksanız eski kimliğin kaybolduğuna dair dilekçe verebilirsiniz. İyi günler.

 70. 29 Aralık 2017 - 10:12 | #70

  Abdullah dnr :

  Iyi akşamlar tekrar yenileme eğitimi alıyorum kimliğin kaybolduguna dair dilekçeyi istenilen evraklarla birliktemi vermem gerekiyor tesekkür ederim iyi akşamlar

  Yenileme eğitimi aldığınıza ve işlemler illere göre değiştiğine göre bu sorunun cevabını kursunuzdan almanızı tavsiye ederim. İlinizdeki uygulamayı en doğru şekilde öğrenebileceğiniz yer kursunuzdur. İyi günler.

 71. 06 Ocak 2018 - 08:19 | #71

  nihal :

  Merhaba hocam ben kamuda ogg olarak calisiyorum.kimlik surem farkinda olmadan bitti. Su an raporluyum ve kursum bitti.yenileme sinavdan sonra isime donebilirmiyim. Sinav sonuclarinin açiklanmasini beklemem geeekirmi?

  Süresi bitenlerin çalışmaya tekrar başlayabilmesi için yeni kimliğin elinde olması veya başvuruda belge veriliyorsa en azından bu belgenin olması gerekir. İlinizde yenilemede başvuru yapanlara belge verilip verilmediğini kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca sertifika ve kimlik onayı için geçen süre illere göre değiştiği için bu konuyu da kursunuzdan sorup randevu, belge hazırlığı gibi işlemleri önceden hazırlamanız zaman kazandırır. İyi günler.

 72. 06 Ocak 2018 - 08:25 | #72

  engin :

  iyi akşamlar hocam benim yenilem sınavım 19.04.2018 tarihin de bitecek ben şuba da ki kursa yazıldım sınan 8 nisan da yapılacak.kamuda calısıyorum sınava giriş tarihim mi önemlidir yenilemede acıklandıktan sonra ki tarh mi önemlidir?

  Özel güvenlik olarak çalışanların, kimlikte yazan süre dolmadan yeni kimliği veya en azından özel güvenlik şubeye başvuru yaptığına dair elinde belgeyi almış olması gerekir. Bu açıdan özel güvenlik olarak çalışanlara düşen sorumluluk, çalıştıkları yerin kamu/özel olmasına göre değişmez. Kaldı ki kamuda çalışanların daha titiz davranmaları gerekir. Yeni sisteme göre girilen sınav tarihi, kimlik sürenin de başlangıcı kabul ediliyor. Kağıt üzerinde süreniz dolmadan sınava girmiş görünürsünüz, ancak çalışmaya devam edebilmek için kimlik gerektiğinden sınava girmek yeterli değil. Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için kursunuza danışarak hareket etmeniz zaman kazandırır. Randevu, ilinizde istenen belgeler vb. konusunda kursunuz yardımcı olacaktır mutlaka. Sürenizin dolduğu tarih ile kimliği alacağınız yaklaşık tarih arasındaki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirebilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.