Yenileme Eğitiminde Tereddütler

20 Şubat 2010 tarihinde yayinlandi

Yenileme Eğitiminde Tereddütler konulu emir, 17.07.2012 tarihinde yayınlanan Birleştirilmiş Genelgeler’e aşağıdaki şekilde geçmiştir.  

Birleştirilmiş Genelgeler 11.EĞİTİM başlıklı bölümden alıntı ;

h) Özel güvenlik görevlilerine kimlik kartı düzenlenirken, özel güvenlik temel eğitim veya yenileme eğitimi sertifikasının aslı görülerek fotokopisi alındıktan sonra sahibine iade edilecek, kimlik kartı üzerindeki “veriliş tarihi” bölümüne ise kimlik kartının fiilen verildiği tarih yazılacaktır. Ancak “geçerlilik süresi” yazan bölümüne temel eğitim sertifikasının verildiği tarih esas alınarak beş yıl süre ile geçerli olacak şekilde tarih yazılacaktır.

ı) Kimlik kartı süresinin dolmasına bir yıl süre kalan özel güvenlik görevlileri yenileme eğitimlerine müracaat edebileceklerdir. bu sürenin tespitinde işlemlerin takibi ve yeknesaklığın sağlanması bakımından özel güvenlik görevlilerinin temel eğitim sonrası başarılı olarak eğitim sertifikası almaya hak kazandığı sınavın tarihi, Kanunun 14.maddesi 1.fıkrası gereğince özel güvenlik temel eğitiminden muaf tutulan özel güvenlik görevlilerinde ise özel güvenlik görevlisi kimlik kartı aldıkları tarih esas alınacaktır.

i) Özel güvenlik yenileme eğitimi alarak sertifikasını yenileme hakkı kazananlara verilecek olan sertifikanın “geçerlilik süresi”ne yenileme eğitimi aldığı tarih veya sınavın açıklandığı tarihe bakılmaksızın, temel eğitim sonrası verilen sertifikanın geçerlilik süresi dikkate alınarak beş yıl sonrasını ifade eden tarih yazılacaktır. Örneğin; geçerlilik süresi 26.06.2010 olan bir sertifika (temel) için yenileme eğitimi sonrası yeni düzenlenecek olan sertifikanın (yenilem) geçerlilik süresi 26.06.2015 olarak yazılacaktır.

Temel eğitim sertifikasının geçerlilik süresi dolduktan sonra herhangi bir tarihte yenileme eğitimi alıp sınava giren ve yenileme eğitimi sertifikası alanların geçerlilik süresi sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren beş yıl olacaktır.

j) Özel güvenlik temel eğitimini silahsız olarak alıp özel güvenlik sertifikası ve kimliğini alan bir özel güvenlik görevlisi daha sonra silahlı özel güvenlik sertifikası almak istemesi halinde temel eğitim için öngörülen 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersini alarak sınava girebilecektir. sınavda başarılı olması durumunda ise sertifika ve kimliği silahlıya çevrilecektir.

Ancak özel güvenlik temel eğitim sertifikası ve kimliği silahsız olan bir özel güvenlik görevlisi sertifika ve kimliğin geçerlilik süresi sonunda yenileme eğitimi alacağı aşamada yenileme eğitimini silahlı olarak almak istemesi halinde; yenileme eğitimi için belirlenen 50 saat eğitim ile birlikte 20 saat Silah Bilgisi ve Atış eğitimini alabilecek ve silahsız yenileme sınavına girecektir. Yenileme eğitim sertifikasını aldıktan sonra bir sonraki tarihte yapılacak olan temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Ayrıca, silahsız yenileme eğitimi sertifikası ve kimliği alındıktan sonra silah eğitimi alınmak istenmesi durumunda ise 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersi alınarak bir sonraki tarihte yapılacak temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Her iki durumda da silah sınavında başarılı olunması halinde sertifika ve kimlik kartı silahlıya çevrilecektir. bu kişilere ayrıca 10 saatlik silahlı yenileme eğitimi aldırılmayacaktır.

 

Bu yazı bugün : 0, toplamda : 83889 kişi tarafından okundu.

 1. 29 Ocak 2016 - 18:33 | #1

  murat :

  Hocam ben almanyada darp ve hakaret en 3 ay hapı cezası aldım yenilemede sorun olurmu herangi bir belge isterlermi çünkü cezayı veren mahkeme almanyada

  Almanya’daki suç kaydınızın Türkiye’deki GBT kayıtlarına girip girmeyeceğini bilemiyorum. Elçilik yoluyla bildirilmiş olabilir. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 24 Ekim 2017 - 17:32 | #2

  caner :

  MERHABA HOcam yenıleme atısına gırmeyıp dıger turlu sınav ve atısa gırsek sıkıntı yasarmıyım

  Yenileme eğitim atışına girmeyenlerin, eğitimleri silahsız olur. Bu da sınava da silahsız girmek anlamına gelir. Dolayısıyla eğitimin tamamına katılmakta yarar var. İyi günler.

 3. 23 Ocak 2018 - 09:52 | #3

  Tuğba :

  Merhabalar benim kimlik sürem 12.07.2018 bitiyor kursa başvurumu yaptım 8 Nisanda yenileme sınavına giricem fakat kimliğim eski tip sertifikam geldiğinde emniyete başvuru yaptığımda herhangi bi sorun yaşarmıyım bunu öğrenmek istiyorum birde yenileme sınavında kalma gibi bir durum oluyormu acaba ???

  Eski tip kimlikle çalışma süresi 01.07.2018′e kadar uzatıldı. Dolayısıyla yenileme eğitiminden sonra başvurmanız mümkün. Yenileme sınavlarına katılma kaydıyla kalma-geçme yok. İyi günler.

 4. 23 Ocak 2018 - 09:57 | #4

  Fatih :

  Hocam benim kimlik kartımın günü 22 şubat da bitiyor daha önce kursa kayıt olduğun tarih yetiyordu şimdi en az 6 ay kala yazılmamız gerekiyormuş benim gireceğim sınav 8 Nisan’da aradaki sürede işime son verilmemesi için özel güvenlik şubeden çalışma iznimi uzatabilir miyim böyle bir durum yoksa ne yapabilirim

  Özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilmek için kimlikte yazan süreden önce yeni kimliğin elde olması gerekir. Kursa kayıt olduğunu belgeleyip çalışmaya devam etme işi çok suistimal edildiği için sanırım 2013′de kaldırıldı. 08.04.2018 sınavına giren yenilemelerin sertifikaları en erken 08.05.2018′de çıkar. Sertifikadan sonra soruşturma da hayli zaman alıyor. Ancak gerek sertifika, gerekse kimlik onay işlemleri illerden yürütüldüğü için bunların ne kadar zaman alacağını sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca ilinizde başvuranlara kimlik gelene kadar geçerli belge verilip verilmediğini de kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Sertifikanın çıkacağı yaklaşık tarihe göre hesaplayıp randevuyu önceden almak zaman kazandırır. Özel güvenlik şubelerin çalışma süresini uzatmak gibi bir uygulaması yok maalesef. Yeni kimlik veya belge alana kadarki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirmeyi işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 5. 25 Ocak 2018 - 07:56 | #5

  ferit gül :

  silahlı kartım vardı silahsız kartı aldım şimdi tekrar silahlı almam gerekiyor yenileme mi yoksa temel egitimmi olacak silah kartı iptalmi oldu teşekkürler

  Silahlı kartınız varken silahsız yenileme yapmış ve şimdi silahlı olmak istiyorsanız silahlı yenileme eğitimi almanız gerekir. Ancak bazı illerde, arada silahsız kart alıp sonra tekrar silahlıya geçmek isteyenlerden tekrar heyet raporu istenme durumu olabiliyor bilginiz olsun. İyi günler.

 6. 26 Ocak 2018 - 08:22 | #6

  Evren pecinkaya :

  Mrb benim Güvenlik sertifikam 2012 de dolmuştu ogün den beri hiç yenileme yapmadım başka bir işte çalıştığım için . Yenileme için ne yapmam gerekiyor veya artık o sertifika geçersiz mi sayılır cunki üzerinden 6 yıl geçti yeniletmeyeli bilgi verirseniz sevinirim

  Kimlik/sertifika süresinin dolması, hak kaybı yaratmaz. Sadece yenileme eğitimi alarak süreyi uzatmak mümkün. 02.03.2018′e kadar tamamlanacak şekilde yenileme eğitimi görürseniz 08.04.2018 sınavına girebilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olmanız halinde yapılacak işlemleri öğrenebilirsiniz. İşlemler ile ilgili en doğru bilgi, illere göre farklı olabildiği için kurslardan alınır. İyi günler.

 7. 27 Ocak 2018 - 09:22 | #7

  evren muganlo :

  2008 yılına kadar silahlı kartım vardı 2009da silahsızkartı aldım şu an tekrar silahlı almam gerekiyor sınavda başarılı olma şartım varmı yoksa silahlı temel egitimi mi alacam teşekkürler

  Silahlı yenileme eğitimi almanız yeterlidir. Yenilemede sınavlara katılma kaydıyla kalma-geçme yok. Ancak iliniz özel güvenlik şubesi silahlı-silahsız tekrar silahlı sıralamasında arada niye silahsız olmuş diye kuşkulanıp tekrar silahlıya uygun rapor isteyebilir. Başvuruda rapor istenmesi ihtimaline karşı hazırlıklı olmanızda yarar var. İstenmeden de almayın, ilinizdeki durumu bilemiyorum. İyi günler.

 8. 01 Şubat 2018 - 08:29 | #8

  bora çetin :

  hocam iyi günler 4 subatta yenileme sınavına gireceğiz, sürem 17.4.2018 de dolacak sizce kartımın yenilenmesi yetişirmi?

  Yenileme sonuçları sınavdan 3 hafta sonra açıklanır. Sertifikayı hazırlayıp onaylatacak yer olan kursunuz, ilinizdeki işlemlerin süresi hakkında bilgi sahibidir mutlaka. Sınavdan sonraki işlemler illerden yürütüldüğü için en sağlıklı bilgi, aynı ilde olmaları nedeniyle kurslardan alınabilir. Esas olanın kursunuzun söyleyeceği olduğunu tekrar vurgulayarak sadece yaklaşık şekilde belirteyim. Sınavdan bir ay sonra sertifika çıkar, randevuyu kursunuzdan öğreneceğiniz tarihe göre önceden almanız zaman kazandırır. Büyükşehirlerde soruşturmalar en az üç ay sürüyor. İlinizde soruşturma bir ay kadar sürüyorsa yetişirsiniz. Fazla ise kimlik veya başvuruda verilen belgeyi (bu da kursunuzdan öğrenmeniz gereken bir husus, Ankara’da çalışan yenilemelere belge veriliyor) alana kadarki süre kimlik kartınızdaki süreyi geçerse aradaki zamanı ücretsiz izin-rapor vb. şekilde geçirebilme konusunu da işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 9. 07 Şubat 2018 - 11:00 | #9

  Emre akbay :

  merhaba hocam benim yenileme sınavım vardı silahlı ama silah atışında 0 çektim büyüksen kimlik yenilenmezmiş acaba

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla sınav notu, isabetli atış şartı olmadan sertifika yenilenir. İyi günler.

 10. 10 Şubat 2018 - 09:01 | #10

  İmdat Eser :

  Merhabalar Kollukkuvvetinden Emekliyim 5188 sayılı kanunun 10 uncu ve 14 üncü maddeleri gereğince silahlı güvenlik kimlik kartı aldım. Yenileme işleminde orta okul mezunu oldugum için sıkıntı yaratırmı yoksa 14.Maddeden yenileme işlemindede yararlana bilirmiyim sayģılar.

  Kanunun 10. ve 14. maddelerinde genel kolluk mensuplarına tanınan muafiyetten yararlanırsınız. Zaten aksi olsaydı şimdi de silahlı kimlik kartı vermezlerdi. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.