Yenileme Eğitiminde Tereddütler

20 Şubat 2010 tarihinde yayinlandi

Yenileme Eğitiminde Tereddütler konulu emir, 17.07.2012 tarihinde yayınlanan Birleştirilmiş Genelgeler’e aşağıdaki şekilde geçmiştir.  

Birleştirilmiş Genelgeler 11.EĞİTİM başlıklı bölümden alıntı ;

h) Özel güvenlik görevlilerine kimlik kartı düzenlenirken, özel güvenlik temel eğitim veya yenileme eğitimi sertifikasının aslı görülerek fotokopisi alındıktan sonra sahibine iade edilecek, kimlik kartı üzerindeki “veriliş tarihi” bölümüne ise kimlik kartının fiilen verildiği tarih yazılacaktır. Ancak “geçerlilik süresi” yazan bölümüne temel eğitim sertifikasının verildiği tarih esas alınarak beş yıl süre ile geçerli olacak şekilde tarih yazılacaktır.

ı) Kimlik kartı süresinin dolmasına bir yıl süre kalan özel güvenlik görevlileri yenileme eğitimlerine müracaat edebileceklerdir. bu sürenin tespitinde işlemlerin takibi ve yeknesaklığın sağlanması bakımından özel güvenlik görevlilerinin temel eğitim sonrası başarılı olarak eğitim sertifikası almaya hak kazandığı sınavın tarihi, Kanunun 14.maddesi 1.fıkrası gereğince özel güvenlik temel eğitiminden muaf tutulan özel güvenlik görevlilerinde ise özel güvenlik görevlisi kimlik kartı aldıkları tarih esas alınacaktır.

i) Özel güvenlik yenileme eğitimi alarak sertifikasını yenileme hakkı kazananlara verilecek olan sertifikanın “geçerlilik süresi”ne yenileme eğitimi aldığı tarih veya sınavın açıklandığı tarihe bakılmaksızın, temel eğitim sonrası verilen sertifikanın geçerlilik süresi dikkate alınarak beş yıl sonrasını ifade eden tarih yazılacaktır. Örneğin; geçerlilik süresi 26.06.2010 olan bir sertifika (temel) için yenileme eğitimi sonrası yeni düzenlenecek olan sertifikanın (yenilem) geçerlilik süresi 26.06.2015 olarak yazılacaktır.

Temel eğitim sertifikasının geçerlilik süresi dolduktan sonra herhangi bir tarihte yenileme eğitimi alıp sınava giren ve yenileme eğitimi sertifikası alanların geçerlilik süresi sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren beş yıl olacaktır.

j) Özel güvenlik temel eğitimini silahsız olarak alıp özel güvenlik sertifikası ve kimliğini alan bir özel güvenlik görevlisi daha sonra silahlı özel güvenlik sertifikası almak istemesi halinde temel eğitim için öngörülen 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersini alarak sınava girebilecektir. sınavda başarılı olması durumunda ise sertifika ve kimliği silahlıya çevrilecektir.

Ancak özel güvenlik temel eğitim sertifikası ve kimliği silahsız olan bir özel güvenlik görevlisi sertifika ve kimliğin geçerlilik süresi sonunda yenileme eğitimi alacağı aşamada yenileme eğitimini silahlı olarak almak istemesi halinde; yenileme eğitimi için belirlenen 50 saat eğitim ile birlikte 20 saat Silah Bilgisi ve Atış eğitimini alabilecek ve silahsız yenileme sınavına girecektir. Yenileme eğitim sertifikasını aldıktan sonra bir sonraki tarihte yapılacak olan temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Ayrıca, silahsız yenileme eğitimi sertifikası ve kimliği alındıktan sonra silah eğitimi alınmak istenmesi durumunda ise 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersi alınarak bir sonraki tarihte yapılacak temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Her iki durumda da silah sınavında başarılı olunması halinde sertifika ve kimlik kartı silahlıya çevrilecektir. bu kişilere ayrıca 10 saatlik silahlı yenileme eğitimi aldırılmayacaktır.

 

Bu yazı bugün : 37, toplamda : 93193 kişi tarafından okundu.

 1. 29 Ocak 2016 - 18:33 | #1

  murat :

  Hocam ben almanyada darp ve hakaret en 3 ay hapı cezası aldım yenilemede sorun olurmu herangi bir belge isterlermi çünkü cezayı veren mahkeme almanyada

  Almanya’daki suç kaydınızın Türkiye’deki GBT kayıtlarına girip girmeyeceğini bilemiyorum. Elçilik yoluyla bildirilmiş olabilir. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 24 Ekim 2017 - 17:32 | #2

  caner :

  MERHABA HOcam yenıleme atısına gırmeyıp dıger turlu sınav ve atısa gırsek sıkıntı yasarmıyım

  Yenileme eğitim atışına girmeyenlerin, eğitimleri silahsız olur. Bu da sınava da silahsız girmek anlamına gelir. Dolayısıyla eğitimin tamamına katılmakta yarar var. İyi günler.

 3. 23 Ocak 2018 - 09:52 | #3

  Tuğba :

  Merhabalar benim kimlik sürem 12.07.2018 bitiyor kursa başvurumu yaptım 8 Nisanda yenileme sınavına giricem fakat kimliğim eski tip sertifikam geldiğinde emniyete başvuru yaptığımda herhangi bi sorun yaşarmıyım bunu öğrenmek istiyorum birde yenileme sınavında kalma gibi bir durum oluyormu acaba ???

  Eski tip kimlikle çalışma süresi 01.07.2018′e kadar uzatıldı. Dolayısıyla yenileme eğitiminden sonra başvurmanız mümkün. Yenileme sınavlarına katılma kaydıyla kalma-geçme yok. İyi günler.

 4. 23 Ocak 2018 - 09:57 | #4

  Fatih :

  Hocam benim kimlik kartımın günü 22 şubat da bitiyor daha önce kursa kayıt olduğun tarih yetiyordu şimdi en az 6 ay kala yazılmamız gerekiyormuş benim gireceğim sınav 8 Nisan’da aradaki sürede işime son verilmemesi için özel güvenlik şubeden çalışma iznimi uzatabilir miyim böyle bir durum yoksa ne yapabilirim

  Özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilmek için kimlikte yazan süreden önce yeni kimliğin elde olması gerekir. Kursa kayıt olduğunu belgeleyip çalışmaya devam etme işi çok suistimal edildiği için sanırım 2013′de kaldırıldı. 08.04.2018 sınavına giren yenilemelerin sertifikaları en erken 08.05.2018′de çıkar. Sertifikadan sonra soruşturma da hayli zaman alıyor. Ancak gerek sertifika, gerekse kimlik onay işlemleri illerden yürütüldüğü için bunların ne kadar zaman alacağını sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca ilinizde başvuranlara kimlik gelene kadar geçerli belge verilip verilmediğini de kursunuzdan öğrenmeniz gerekir. Sertifikanın çıkacağı yaklaşık tarihe göre hesaplayıp randevuyu önceden almak zaman kazandırır. Özel güvenlik şubelerin çalışma süresini uzatmak gibi bir uygulaması yok maalesef. Yeni kimlik veya belge alana kadarki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirmeyi işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 5. 25 Ocak 2018 - 07:56 | #5

  ferit gül :

  silahlı kartım vardı silahsız kartı aldım şimdi tekrar silahlı almam gerekiyor yenileme mi yoksa temel egitimmi olacak silah kartı iptalmi oldu teşekkürler

  Silahlı kartınız varken silahsız yenileme yapmış ve şimdi silahlı olmak istiyorsanız silahlı yenileme eğitimi almanız gerekir. Ancak bazı illerde, arada silahsız kart alıp sonra tekrar silahlıya geçmek isteyenlerden tekrar heyet raporu istenme durumu olabiliyor bilginiz olsun. İyi günler.

 6. 26 Ocak 2018 - 08:22 | #6

  Evren pecinkaya :

  Mrb benim Güvenlik sertifikam 2012 de dolmuştu ogün den beri hiç yenileme yapmadım başka bir işte çalıştığım için . Yenileme için ne yapmam gerekiyor veya artık o sertifika geçersiz mi sayılır cunki üzerinden 6 yıl geçti yeniletmeyeli bilgi verirseniz sevinirim

  Kimlik/sertifika süresinin dolması, hak kaybı yaratmaz. Sadece yenileme eğitimi alarak süreyi uzatmak mümkün. 02.03.2018′e kadar tamamlanacak şekilde yenileme eğitimi görürseniz 08.04.2018 sınavına girebilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olmanız halinde yapılacak işlemleri öğrenebilirsiniz. İşlemler ile ilgili en doğru bilgi, illere göre farklı olabildiği için kurslardan alınır. İyi günler.

 7. 01 Şubat 2018 - 08:29 | #7

  bora çetin :

  hocam iyi günler 4 subatta yenileme sınavına gireceğiz, sürem 17.4.2018 de dolacak sizce kartımın yenilenmesi yetişirmi?

  Yenileme sonuçları sınavdan 3 hafta sonra açıklanır. Sertifikayı hazırlayıp onaylatacak yer olan kursunuz, ilinizdeki işlemlerin süresi hakkında bilgi sahibidir mutlaka. Sınavdan sonraki işlemler illerden yürütüldüğü için en sağlıklı bilgi, aynı ilde olmaları nedeniyle kurslardan alınabilir. Esas olanın kursunuzun söyleyeceği olduğunu tekrar vurgulayarak sadece yaklaşık şekilde belirteyim. Sınavdan bir ay sonra sertifika çıkar, randevuyu kursunuzdan öğreneceğiniz tarihe göre önceden almanız zaman kazandırır. Büyükşehirlerde soruşturmalar en az üç ay sürüyor. İlinizde soruşturma bir ay kadar sürüyorsa yetişirsiniz. Fazla ise kimlik veya başvuruda verilen belgeyi (bu da kursunuzdan öğrenmeniz gereken bir husus, Ankara’da çalışan yenilemelere belge veriliyor) alana kadarki süre kimlik kartınızdaki süreyi geçerse aradaki zamanı ücretsiz izin-rapor vb. şekilde geçirebilme konusunu da işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 8. 07 Şubat 2018 - 11:00 | #8

  Emre akbay :

  merhaba hocam benim yenileme sınavım vardı silahlı ama silah atışında 0 çektim büyüksen kimlik yenilenmezmiş acaba

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla sınav notu, isabetli atış şartı olmadan sertifika yenilenir. İyi günler.

 9. 09 Nisan 2018 - 12:52 | #9

  Hasan akar :

  Hocam silahlı yenileme sınavına girdim sınav iyi geçti ama atışta beste 0 yaptım sınav dan geçebilir miyim

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Atış sınavına katıldığınız için silahlı sertifika alabilirsiniz. İyi günler.

 10. 17 Nisan 2018 - 10:31 | #10

  Yalcin ergin :

  Merhabalar ben yenileme sinavina girip sertifikayi aldiktan sonra evraklari teslim etsem. kimlik son kullanim tarihi yetismesse eger geçici izin belgesi falan veriliyor mu böyle birsey varmi.

  Özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilmek için kimlik süresi dolmadan yeni kart için başvuru yapıldığının belgelenmesi gerekir. Bunun için yenileme sertifikanızın yaklaşık onay tarihini kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almanız zaman kazandırır. Başvuruda alacağınız belge, kimlik gelene kadar geçerlidir. İyi günler.

 11. 21 Nisan 2018 - 14:31 | #11

  Halil İbrahim :

  Mrb hocam benim kimlik kartımın süresi 06.09.2018’de doluyor ben yenileme müracaatını 18.04.2018 tarihinde yaptım bana haziran sınavına yetişemezsin dediler 12 Ağustos’taki sınava girebilirsin dediler bana yetişirmi acaba Tşk ediyorum cvp içi şimdiden

  03.06.2018 yenileme sınavı için son kurslar 12.04.2018 itibariyle başladığı için size verilen bilgi doğru. Gireceğiniz 12.08.2018 sınavının sonuçları muhtemelen 31.08.2018′de açıklanır. Bu durumda süre bitene kadar ancak sertifikayı almış olmanız muhtemel. Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için net bilgiyi sadece kursunuz verebilir. Sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi öğrenip randevuyu erken almanız zaman kazandırır. Kimlik süresi dolmadan başvuru yaptığınıza dair emniyetten alacağınız belgeyi işyeriniz kabul etmek zorundadır. Ancak kimlik süresi dolduktan sonra alırsanız işyeriniz sıkıntı çıkarabilir, bunu işyerinizle görüşmeniz gerekir. Sertifika ve kimlik işlem ve sürelerini de kursunuzun rehberliğinde yapmanızda yarar var. İyi günler.

 12. 21 Nisan 2018 - 15:01 | #12

  Halil İbrahim :

  Sayın hocam çok açıklayıcı bir yorum yaptınız çok Tşk ediyorum ilgi ve alakadanızdan ötürü iyi çalışmalar dilerim

  Ben de size işlemlerde kolaylıklar ve şans dilerim.

 13. 30 Mayıs 2018 - 08:03 | #13

  büşra :

  Merhaba,
  Bütün soruları ayrıntılarıyla cevaplamışsınız, teşekkürler. Silahsız kimliği silahlıya çevirmek için 12.08.2018′deki sınava girecek biri silahlı kimliğini ne zaman alır? Tahmini de olsa bir bilgi verebilirseniz çok mutlu olurum.

  Temel sonuçları sınavdan iki hafta sonra açıklanır. Normal koşullarda 12.06.2018 sınav sonuçlarının da 24.08.2018′de açıklanması gerekirdi, ancak o tarih Kurban Bayramı tatiline denk geliyor. Daha açık bilgi için 77.Sınav takviminin detaylarının açıklanmasını beklemek gerek. Sadece tahmin olduğunu belirteyim 27.08.2018′de açıklanırsa yaklaşık bir hafta sertifika onayı için geçer. Sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almanız zaman kazandırır. İyi günler.

 14. 09 Haziran 2018 - 07:48 | #14

  Serap :

  Hocam ben bugün yenileme için silah atışı yaptım. Sıfır çektim hiç vuramadim ögg kimlik kartim silahsız mı olur?

  Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme, not barajı-atış şartı yok. Dolayısıyla silahlı olarak yenilemeniz mümkün. İyi günler.

 15. 15 Ağustos 2018 - 10:47 | #15

  talip :

  mrb 30 eylüldeki sınavda yenileme sınavına katılıcam.sınav ücreti toplam 60 tl yapıyo kurstan 150 istediler ben bu sınav ücretini kendim yatırabilirmiyim nereye bilgilendirirseniz sevinirim.

  Öncelikle sınav ücretinin tüm yurtta silahlı 70, silahsız 50 TL olduğunu, bankanın her ikisi için de 4′er TL işlem ücreti aldığını belirteyim. Yan sütun Kategoriler/Sınav Ücretinin Yatırılacağı Banka Hesap No bölümünde konuyla ilgili tüm detaylar verildi. Sınav ücretleri kursa nakit olarak verilmez zaten. Adayların kendileri bankaya gişeden yatırıp (EFT-ATM olmaz) dekont asıllarını kurslarına vermeleri gerekir. İyi günler.

 16. 20 Ağustos 2018 - 08:10 | #16

  mustafa :

  iyi günler hocam silahlı yenileme sınavına katıldım fakat atış günü atışa geç kaldım hiç girmedim. şimdi ne olacak acaba.

  Atış sınavına katılmayanların sertifikaları silahsız çıkar. Sonraki sınava aynı ücreti ödeyip sadece silah bölümünden sorumlu olarak tekrar girmeniz gerekir. İyi günler.

 17. 27 Ağustos 2018 - 10:50 | #17

  ferhat :

  Slm.. sayin hocam 24.04.2018 tarihinde sertifikamin suresi doldu.. 3 haziranda sinava girdim..8 yildir ayni isyerindyim fakat iki ucaylik bi kayip var..Belgeleri teslim ettim bir aydir bekliyoz..isyeri beden iscisi olarak gosterdi cezai islem olmasin dye..simdide baska bolumde surekli calismamiz isteniyor tazminat hakkimiz varmi…

  Çalışan yenilemelerin mağdur olmaması için kimlik başvurusu yaptıklarında eski tip kimliği, yeni bilgilerle tanzim edip veriyor özel güvenlik şubeler. Sizin ilinizde niye böyle olmadı bilemiyorum. Ama kimliği beklemenize gerek yok, başvuru yaptığınıza dair belge bile alsanız işyeriniz açısından geçerli. Dolayısıyla özel güvenlik şubenize başvurup durumu anlatırsanız çözüm bulacaklardır. İyi günler.

 18. 10 Eylül 2018 - 12:31 | #18

  A. Akbulut :

  Merhaba hocam ben kart yenileme eğitimini aldım. Acaba bu aşamadan sonra kartı almak için ne kadar ücret ödeyeceğim. Şubeye teslim ederken. Teşekkürler.

  İstenen belgeler ve detayları illere göre değiştiği için başvuruda yapılması gerekenlerle ilgili doğru bilgiyi sadece kursunuzdan alabilirsiniz. Kartı olanlardan kimlik parası dekontu dışında paralı bir işlem istemiyor. İyi günler.

 19. 05 Ekim 2018 - 10:44 | #19

  Ademm :

  Silahlı yenilemede atışta hiç vuramassak ne olur hocam

  Yenilemede puan barajı-başarı şartı olmadığı için sınavlara katılmak yeterli. Dolayısıyla silahlı kişi sınava katılmışsa hiç isabetli atışı olmadan da sertifikası silahlı yenilenir. İyi günler.

 20. 13 Ekim 2018 - 10:42 | #20

  Şahin :

  Merhaba hocam 05.02.2007 tarihli kimlik kartım var 10.01.2012 de geçerlilik süresi doldu;bu kimlik kartımı yeniliyebiliyormuyum yoksa sil baştanmı yapcaz teşekürler iyi çalışmalar.

  Kimlik süresinin dolması hak kaybı yaratmaz. Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. 02.12.2018 sınavı için çok az zaman kaldı, elinizi çabuk tutarsanız yetişirsiniz. Kimliği olanlardan rapor-vergi istenmez, sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Başvuru vb. diğer detaylar illere göre değiştiği için yenileme eğitimi alacağınız kurstan öğrenmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 21. 16 Ekim 2018 - 07:23 | #21

  ferhat :

  Merhaba hocam ben silahlı kimlik kartını yenilemek için sınava girdim sınavda oturduğum sırada bir kaç adet cevap anahtarı vardı bende içinden bir tanesini seçip doldurdum sınav bitiminde benim cevap anahatarım olmadığını sınava girmeyen bir bayanın olduğunu fark ettik. sonra kendimin kini doldurdum yanlış doldurmuş oldugum cevap anahtarı ile yetkili kişi yanlışlıkla doldurulmuştur diye tutanak tuttu ve teslim aldı sizce iptal mi olur yoksa sorun olmaz mı. Teşekkürler hayırlı çalışmalar

  Sınava girdiğiniz salonda görevli yetkililer tutanak tanzim etti ise sorun olmaması gerekir. Sonuçlar açıklandığında olumsuz çıkarsa süresi içerisinde itiraz edip durumu anlatan bir dilekçe verebilirsiniz. İyi günler.

 22. 06 Kasım 2018 - 09:20 | #22

  Fethullah uzun :

  Merhaba Hocam Benim kimlik kartimin suresi 2019.02.13 de bitiyor yenilemeye şimdi yazilsam bir sorunla karşılaşırmışım

  Halen özel güvenlik olarak çalışıyorsanız kimlik süresi dolduğunda yeni kimlik başvurusu yapmak için yeterli zaman kalmaması ihtimali nedeniyle sıkıntı olabilir. Yenileme eğitimi alacağınız kurstan ilinizde işlemlerin ne kadar sürdüğünü yaklaşık da olsa öğrenip randevuyu erken almak zaman kazandırır. 2019 sınav takvimi henüz açıklanmadı. İlk sınav muhtemelen Ocak sonu, Şubat başı yapılır diye bekliyoruz. Özel güvenlik olarak çalışmıyorsanız kimlik süresinin geçmesi hak kaybı yaratmaz. İyi günler.

 23. 12 Kasım 2018 - 08:04 | #23

  ŞEFİKA :

  MERHABA 2006 YILINDA SİLAHSIZ KIMLIK KARTIMI ÇIKARDIM 2009 YILINDA SİLAHLIYA ÇEVİRDİM HAK KAZANDIM AMA SİLAHLI SERTIFIYI ÇIKARMADIM ŞİMDİ TEKRAR SINAVA GİRMEM GEREKİYOR SINAVDA BAŞARISIZ OLDUGUMDA SİLAHLİ OLARAK ALABILIRMIYIM

  Silahlıya hak kazandıysanız sertifikanız çıkmıştır. Sanırım kimliği silahlıya çevirmediğinizi kastediyorsunuz. Silahlı sertifika ve silahsız kimlik ile silahlı yenileme eğitimi almak mümkün. Yenilemede sınavlara katılmak şartıyla not-atış başarısı aranmadığı için sertifikanız silahlı olarak yenilenir. Ancak kimlik silahsız olduğu için bir defaya mahsus silahlıya uygun rapor almanız gerektiğinden bilginiz olsun. Yenileme eğitimi alacağınız kurstan detayları öğrenebilirsiniz. İyi günler.

 24. 22 Kasım 2018 - 08:25 | #24

  ozcan :

  hocam ben sadece silahsız kimliğimi silahliya çevirmek için bi kursa başvurdum önce ücretin icine herşey dahil dediler sonra eğitim atışı yapıldıktan sonra kurstaki yetkili benden atış sonrası poligon ücreti talep etti halbuki daha önce herşey dahil anlaşmıştım ne yapmalıyım ha birde bütün evrakları sınav harcını dahi yatırıp teslim ettim .

  Adayların bu tür durumlarla karşılaşmamaları için kayıt olacakları kurs ve giderler hakkındaki araştırmayı baştan iyi yapmalarını yeri geldikçe tavsiye ediyoruz. Hatta bu konuda yaşanan sıkıntıların fazla olması nedeniyle yan sütunda Kimlik Maliyeti başlıklı bir yazı da yayınladık. İlinizde bulunan diğer kurslardan silahlıya geçme bedelini araştırın, bu kursa poligonla birlikte ödediğinize yaklaşık bir rakam çıkarsa ödeyip kurtulun bence. Böyle olursa kursun poligonu baştan söylemeyip aldatıcı bilgi verdiği ortaya çıkar. Eskiden ehliyet kurslarında direksiyon eğitimini dahil etmeyip müşteri çekerlerdi. Orada taban fiyat belirlenerek bu tür suistimallerin önüne geçildi. Ama özel güvenlik kurslarında taban fiyat olmadığı için rakamlar inanılmaz oranda farklılık gösterebiliyor. Baştan ucuz maliyet illüzyonu yaratanlar adayın kaydını alıp kendine bağladıktan sonra gerçek yüzünü gösteriyor. Nihayetinde adayların da daha telefonda tanımadıkları kişinin, eski ahbapmış gibi “500 TL ama gel sana 300 TL olur” demesine inanmamaları gerekir. Rapor aslının sertifikaya kadar kurslar tarafından muhafaza edilmesi de suistimal ediliyor. Fazladan istenen paraları ödemeyen kursiyerlere raporun aslını vermeyip çile çektirenler de varmış maalesef. Tercih sizin, savcılığa suç duyurusunda da bulunabilirsiniz veya ilinizdeki bu eğitimin gider ortalamasına yakın bir maliyet çıkarsa ödeyip uğraşmayabilirsiniz de. İyi günler.

 25. 04 Aralık 2018 - 08:19 | #25

  Köksal :

  Slm hcm dün silahlı atış yenilemen vardı vrmdm 5 0 oldu clsyrm bankada silahlı krtm iptal mi olur silahsız mi olarak olyr ark srdm klrsn detler blgilendirrseniz sevinen
  kafayı yicem çünkü tsk

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Silah sınavına katılıp isabet kaydetmeyen yenileme kursiyerlerinin sertifikaları silahlı çıkar. Yorumunuzu anlamakta zorlandım ama silahsız olur, kalırsın gibi sözleri söyleyenlerin konu ile ilgisi yok anlaşılan. Kursunuz da bu gibi detaylarda bilgi verebilir ayrıca. Özel güvenlik işlemleri otomasyona geçtiği için yeni durumda uygulamada var mı bilemiyorum ama yenilemeden girenlere sınav hakları devam ettiği sürece seviye yükseltme hakkı vardı eskiden. Mevzuata göre hâlâ var ama otomasyondaki durumu bilemiyorum. Sonraki sınav ücretini yatırıp tekrar girme durumunu kursunuzla görüşebilirsiniz. İyi günler.

 26. 05 Aralık 2018 - 13:41 | #26

  Bilal :

  Yenileme sınavında atışta sıfır isabet eden arkadaşların kimlikleri hala silahlı olarak çıkıyormu hocam bir sıkıntı Yok değil mi?

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme-isabet şartı yok. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.