Yenileme Eğitimleri, Seviye Yükseltme Sınavları

27 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

YENİLEME EĞİTİMLERİ, SEVİYE YÜKSELTME SINAVI

 

1. 2495 Sayılı Kanuna göre çalışan ve kendilerine 26.06.2009 tarihine kadar geçerli çalışma izni verilmiş olan özel güvenlik görevlilerinin, yenileme eğitimlerini en geç 31.12.2009 tarihine kadar almaları koşuluyla çalışma izin süreleri uzatılmıştır. Bu durumda olanlardan eğitimini belirtilen sürelerde tamamlayanlar, 13 Aralık 2009 tarihindeki yenileme sınavına girmiştir. 31.12.2009 tarihine kadar eğitimini tamamlayıp sınava girmeyenlerin ilk sınavı 21 Şubat 2010 tarihinde yapılacaktır.

2. 2495 Sayılı Kanuna tâbi olup sınav sonunda kimliğini yenileme hakkı elde edenlerin; kimlik vergisi, sağlık raporu ve gerekli belgeleri aynen temelden girenler gibi, tekrar hazırlamaları ve başvuru yapmaları gerekmektedir. 2495 Sayılı Kanuna göre kendilerine çalışma izni tanınanların kimlik için son müracaat tarihleri, girdikleri sınavla birlikte dört sınav dönemi kadardır.

Örnek :   13 Aralık 2009’da ilk sınavına girenlerin en geç 13 Haziran 2010 sınavına girenlerle birlikte,   21 Şubat 2010’da ilk sınavına girenler ise en geç 01 Ağustos 2010 sınavına girenlerle birlikte belgelerini teslim etmeleri gerekmektedir.

3. 5188 Sayılı Kanuna tâbi olanların ise sürelerinin dolmasına en az altı ay kala eğitim için başvurmaları ve girdikleri sınav sonunda kimlik yenileme müracaatlarını beklemeden yapmaları gerekmektedir.

4. İlk yenileme sınavında aldığı puanları yükseltmek isteyenler, yenileme eğitimi aldıkları kurs merkezleri vasıtasıyla sınav ücretlerini yatırarak devam eden sınav haklarını kullanabilirler. Ancak seviye yükseltme sınavına girmek isteyenlerin; sadece yazılı veya atış puanını yükseltmek amacıyla sınavın bir kısmına girmelerinin mümkün olmadığını, sınavın tamamından sorumlu olacaklarını bilmelerinde yarar var. Seviye yükseltme sınavına girip ilk sınavından daha düşük not alanların sertifikalarına, en yüksek not aldığı sınavın puanı yazılacaktır.

Bu yazı bugün : 1, toplamda : 25582 kişi tarafından okundu.

 1. 31 Mart 2017 - 17:04 | #1

  Tolga :

  Şu an işsizim sertifikamı aldım ancak 520 tl bulamadığım için sertifikamı kullanamıyorum.işe girdikten sonra ödeme yapılamıyormu acaba.

  Kimlik alabilmek için harcın önceden yatırılması gerekir. Sonra kabul edilmez. Ancak sosyal yardım yapan belediye, muhtarlık vb. yerler bildiğim kadarıyla bu durumlarda destek oluyorlar. Beklemektense buralarda şansınızı denemenizi tavsiye ederim. Allah işinizi rast getirsin. İyi günler.

 2. 10 Haziran 2017 - 07:40 | #2

  Murat :

  Silahlı o.g.g.yim. yenilemeyi silahsız olarak yapsam olurmu? çalıştığım kurum da silahsız olarak çalışıyoruz.

  Silahsız yenileme isteğinizi, kayıt olurken kursa bildirmeniz yeter. Bunun dışında bir işlem yok. Ancak daha sonra silahlıya geçmek isterseniz tekrar sağlık raporu istenebileceğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 3. 22 Haziran 2017 - 10:15 | #3

  Adem :

  Merhaba hocam ben sınavı kazandım sertifikayı aldım şimdi evrakları tamamlicam kurstan il jandarma ya teslim edin dediler ben emniyet diye biliyordum hangisine teslim etmem lazım Hocam saygılar

  Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Jandarma veya emniyete başvuru da ikametinizin hangisinin bölgesine dahil olduğuna göre belirlenir. Kurslar kimin hangi bölgede oturduğunu, oralarda genel kolluğun hangisine dahil olunduğunu kurslar bilmez. İyi günler.

 4. 28 Ağustos 2017 - 16:36 | #4

  Gulendam :

  Selam hocam kimligimi yenilemek için kursa gittim ekim 1 de sınav var hocam yenilemeden sonra,emniyetten randevu alıp diğer işlemi yapacağım geç kalmış olmam değil mi?
  SAYGILARIMLA….

  Bunu kimliğinizde yazan süreye göre sizin hesaplamanız gerekir. Kimlikteki süre dolmadan yeni kimliği almış olursanız sorun yaşamazsınız. İyi günler.

 5. 30 Eylül 2017 - 08:16 | #5

  Ali :

  Hocam ben özel güvenlik bölümünden bu sene mezun oldum kursa yazılarak silahlı yükseltme sınavına gireceğim yazılı sınavda sadece silah bölümündenmi sorumluyum 100soruluk temel eğitimdende sorumlumuyum. Teşekkürler

  Özel güvenlik önlisans mezunları silahlıya geçerken girecekleri sınavda sadece 25 silah sorusu (25×2 = 50), beş atış (5×10 = 50) olmak üzere toplam 100 puan üzerinden değerlendirilir. Özel güvenlik önlisans mezunları için bence haksızlık ama bitirme notu ne olursa olsun, sınav geçme hesabında temel notları 60 olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla silah yazılı ve atış not toplamınızın en az 60 olması kaydıyla silahlıya hak kazanırsınız. Gireceğiniz sınav 30 Dk. olduğu için sakın geç kalmayın, atışta kendinize güvenmiyorsanız yazılı notunu yüksek tutmanızda yarar var. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.