Yenileme Zamanı Gelenlerin ve Kimlik Süresi Dolmuş Kişileri Çalıştıranların Dikkatine-2

31 Mart 2018 tarihinde yayinlandi

ANKARA GÜVENLİK

Yenileme Zamanı Gelenlerin ve Kimlik Süresi Dolmuş Kişileri Çalıştıranların Dikkatine (1)

       

Yenileme zamanı gelenlerin çalışmaya devam edebilmeleri için kimlik süresi dolmadan, yeni kimlik veya başvuru yapıldığına dair belgenin alınmış olması, aksi takdirde bu durumda olanları çalıştıran işyeri sorumlularına hapis cezasına varan uygulamaların söz konusu olabileceğine dair linkteki yazı ile ilgili yayınlanan yeni emrin bazı bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

         

            Özel güvenlik kimlik kartı geçerlilik süresi dolmuş kişilerle ilgili tesis edilecek işlemlerin kurum/kuruluşlara  bildirildiği, bu kapsamda söz konusu bazı kurum/kuruluşlar tarafından yanlış yorumlandığı EGM Öz.Güv.D.Bşk.lığına ulaşan bilgilerden anlaşıldığı;

            Bu kapsamda özel güvenlik imlik kartı geçerlilik süresi dolmuş kişilerden;          

           *      Özel güvenlik yenileme eğitimi almayan,

           *      Yenileme eğitimi alıp sınava girmeyen,

           *      Yenileme eğitimi alarak sınava giren ancak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması ve özel güvenlik kimlik kartının yenilenmesi amacıyla valiliğe başvurmayanların tespit edilmesi halinde, bu kişileri istihdam eden kişi, kurum, kuruluş veya şirket hakkında 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri Kanun’unun 20. Maddesi kapsamında eksikliğin giderilmesi için süre verilmesi yerine aynı Kanun’un 19.maddesi (c) bendi kapsamında işlem tesis edilmesi gerektiği bildirilmiştir. 

           Ancak özel güvenlik kimlik kartı geçerlilik süresi dolmuş kişilerden; özel güvenlik yenileme eğitimi alarak sınava giren, yenileme eğitim sertifikası ile birlikte güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması ve özel güvenlik kimlik kartının yenilenmesi amacıyla valiliğe başvuran kişilerin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması ile özel güvenlik kimlik kartı basım işlemleri belirli bir süreyi kapsadığından mağdur edilmemesi gerektiğinden konuya ilişkin herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini….          

 

           Yukarıdaki metinden;  yenileme eğitimi alıp başvuru yaptığını belgeleyenlerin, soruşturmaların uzun sürmesi nedeniyle işlerini kaybetme gibi bir mağduriyet yaşamalarının önlenmesinin amaçlandığı anlaşılmaktadır. Nihayetinde sınav tarihi, sertifika ve kimlik geçerlilik süresinin başlangıcı sayıldığı için bunun dikkate alınıp uygulanması özel güvenlik personelinin lehine olmuştur.          

           Özel güvenlik olarak çalışanların bu olumlu uygulamadan yararlanabilmek için  eğitimin ve kimlik başvurusunun zamanında yapılmasının, özel güvenlik personeli çalıştıran kurum/kuruluşlar tarafından da kimlik başvurusu yaptığını belgeleyenlerin işten çıkarılmamasının gözden kaçırılmaması gerektiği değerlendirilmektedir.

 

Bu yazı bugün : 1, toplamda : 1837 kişi tarafından okundu.

  1. 14 Aralık 2018 - 13:04 | #1

    SEHER ÖZTÜRK :

    BU EMRİN TARİHİ/NUMARASI NEDİR? TAMAMINA NEREDEN ULAŞABİLİRİZ?

    Emrin orijinali, Öz.Güv.D.Bşk.lığından talep edilebilir sanıyorum. İyi günler.

  1. Henüz geri izleme yok.