Yenileme Zamanı Gelenlerin ve Kimlik Süresi Dolmuş Kişileri Çalıştıranların Dikkatine-1

21 Şubat 2018 tarihinde yayinlandi

AG

Özel güvenlik kimlik kartı ve çalışma izni ile ilgili emrin ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

AG

İlgili mevzuat hükümlerine göre “özel güvenlik kimlik kartının; çalışma izninin belge olarak düzenlenmiş bir şekli olduğu, yenilenmesinin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması ile özel güvenlik yenileme eğitimi alma şartına bağlandığı, özel güvenlik görevlilerinin, 5188 S.Kanun’un 7 nci maddesinde sayılan yetkileri, özel güvenlik kimlik kartının geçerli olması ve üzerinde görünür halde taşıması halinde kullanılabileceği, bununla birlikte 5188 S.Kanun’da aranan şartları taşımadığı ya da bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilen kişilerin özel güvenlik kimlik kartı ve çalışma izninin 5188 S.Kanun’un “Çalışma İzni” başlıklı 11 nci ve Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin “Özel Güvenlik Çalışma İzni” başlıklı 17 nci maddesi hükmü kapsamında iptal edilmesi gerektiği,

Bu doğrultuda özel güvenlik kimlik kartının geçerlilik süresi dolmuş kişilerin, özel güvenlik kimlik kartını yenilemeden istihdam edildiğinin tespiti halinde 5188 S.Kanun’un 19 ncu maddesinin (c) bendi kapsamında işlem tesis edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

.

5188 Sayılı Kanun 19 ncu madde (c) fıkrası aşağıdadır.

Suçlar ve cezalar
Madde 19- (Değişik: 23/1/2008 – 5728/546 md.)

c) Bu Kanunun 11 inci maddesine göre çalışma izni verilmeyen kişileri özel güvenlik görevlisi olarak istihdam eden kişi, kurum, kuruluş veya şirketlerin yetkilileri, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu kişilerin silâhlı olarak çalıştırılmış olması hâlinde, verilecek ceza bir kat artırılır. Bu suçun bir tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde ayrıca bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.

AG

Yukarıdaki metinden, geçmişte süresi dolanları çalıştırmaya devam eden kişi/kurum/kuruluş/şirket yetkililerine para cezası veriliyorken bundan böyle kanunda kimliksiz çalıştıranlara verilmesi öngörülen hapis cezası ile cezalandırılacağı anlaşılıyor.

AG

Bu durumda kimlik süresi dolduktan sonra yeni kimlik veya yerine geçen belgeyi alana kadarki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirmek isteyenlerin, işverenleri hapis cezası ile karşı karşıya olduğundan bu yol kapanmış görünüyor.

AG

Kimlik süresinin dolması, özel güvenlik olmak için aranan şartlardan birinin kaybedilmesi olarak değerlendirildiği için işverenler bundan böyle; hem hapis cezasının caydırıcılığı hem de tazminatsız işten çıkarma hakkı nedeniyle çalışanlarının kimlik sürelerini daha ciddi takip etmek zorundalar.

Dolayısıyla özel güvenlik olarak çalışanların, çalışmaya devam etmek isteyenlerin haklarını kaybetmemek açısından aşağıdaki hatırlatmaları önemsemelerini tavsiye ederiz.

AG

1. Mevcut kimliğin süresi dolmadan yeni kimliği alacak şekilde eğitim alınmalı,

2. Çalışıyor olmayı haklı gerekçe görüp derse devam etmeden, sadece kursa kayıt olmanın yeterli olduğu gibi bir yanlış inanışın öncelikle kendilerine zarar vereceğini, devamsızlığın eğitimin geçersiz sayılması gibi bir risk taşıdığını göz ardı etmemeleri,

3. Eğitimin geçersiz sayılmasına neden olan süre; eğitimin tamamı değil, dersin müfredattaki saatinin % 10’u şeklinde hesaplandığından, eğitimin geçerli olması için tüm derslere katılabilecek şekilde zaman planlaması yapılmasının gerekliliği,

4. Kimlik süresine göre girilmesi gereken sınavın, bulundukları ilde sertifika ve kimlik onay sürelerini öğrenip kart süresi dolmadan yeni kimlik veya yerine geçen belge (bulundukları ilde başvuranlara belge veriliyorsa) ellerinde olacak şekilde belirlenmesi,

5. Girilen sınav tarihinin, kimlik/sertifika başlangıç tarihi sayılması nedeniyle sınava erken girmenin kalan süreyi yakacağı, geç girmenin kimliği zamanında alamama nedeniyle iş kaybına neden olacağı göz önüne alınarak karar verilmesi,

hususlarının özel güvenlik olarak çalışanlar tarafından dikkate alınması kendi açılarından önem arz etmektedir.

AG

Bu yazı bugün : 25, toplamda : 7630 kişi tarafından okundu.

 1. 19 Nisan 2018 - 08:01 | #1

  ömer faruk :

  merhaba güvenlik kimlik kartı geçerlilik tarihim 12.07.2018 yenileme için kursa 10.03.2018 tarihinde başvurdum fakat yazılı sınav 03.06.2018 tarihin de,yeni kimlik kartım şuan geçerli olan kimlik kartımın bitiş süresine yetişir mi? çalıştığım şirket kimlik kartımın bitiş tarihi olan (12.07.2018) formu imzalatıp bu tarihten sonra iş akdinin son verilmesi şeklinde bu süreyi uzatmak içi yıllık iznimi de kullanabilir miyin ne yapmalıyım bu konu ile ilgili yardımlarınızı rica ediyorum.

  03.06.2018 yenileme sonuçları muhtemelen 29.06.2018′de açıklanır. Sertifikanın yaklaşık onay tarihini kursunuzdan öğrenip randevuyu erken alabilirsiniz. Başvuru yaptığınıza dair belgeyi işyerine vermeniz yeterli. Yorum yazdığınız bu başlığın ikincisinde soruşturmaların zaman alması nedeniyle başvuru yaptığını belgeleyenlerin işini kaybetmemeleri için işyerlerinin belgeyi kabul etmeleri gerektiği belirtilmiş. Süreniz dolmadan sınava girmiş olacaksınız, sertifika-kimlik sınav tarihinden başlayarak geçerli. Bu durumda işyerinizin sorun çıkarmaması gerekir. İyi günler.

 2. 26 Nisan 2018 - 07:56 | #2

  Osman :

  İ günler i calismalar. Kimliğimin geçerlilik süresi 09.07.2018 sınav tarıhı 03.06.18 bu aradaki zaman zarfında çalışırmıyım…kafam karıştı yardımcı olurmusumuz rica etsem

  Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu sorunuza doğru cevabı sadece kursunuzdan alabilirsiniz. 03.06.2018 yenileme sonuçları 22.06.2018′de açıklanacak. Ramazan Bayramının hemen ertesi olması, seçimler nedeniyle emniyetin iş yükü fazla olacağından, sertifika ve kimlik onayları normalden biraz daha uzun zaman alabilir. Sertifikanın yaklaşık onay tarihini kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almak lehinize olur. Başvuru yaptığınıza dair belgeyi süre dolmadan iş yerinize verebilirseniz iş yeri bu belgeyi kabul etmek zorundadır. Eğer biraz gecikecekse aradaki süreyi nasıl geçirebileceğinizi de iş yerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 3. 28 Nisan 2018 - 13:06 | #3

  Adem brkci/ :

  Iyi günler.
  Benim kimligin suresi 12.07.2018 bitiyor.basvuru tarihini kaçırmışım
  Şu an kamu dairesinde çalışıyorum
  Yeni kadroya gectik ne gibi sikinti dogar.

  Kimliğini süresinde yenilemeyenler için kurumunuzun belirlediği mevzuata göre hareket edilir sanırım. Dolayısıyla kurumunuzdan öğrenebilirsiniz. Normal şartlarda kimliğini zamanında yenilemeyenlerin özel güvenlik olarak çalışmaya devam etmesi mümkün değil. Ancak yenileme soruşturması için başvurduğunu belgeleyene kadar beklemeleri gerekir. İyi günler.

 4. 07 Mayıs 2018 - 09:02 | #4

  Hasan kolcu :

  Merhaba benim ogg kimlik karti surem 12.07.2018 de bitiyor bende yenileme icin kursa 05.05.2018 de yazildim ve sinav tarihimde 12 agustosta benim sorum sizlere ben bu 1 aylik surec icersinde isime devam edebilirmiyim veya gecici calisma belgesi felan alabilir miyim tessekkurler

  Yorum yazdığınız başlığın 2 numaralısı da var. Orada belirtilene göre kimlik süresi dolmadan yeni kimlik için başvuru yaptığını belgeleyenler çalışmaya devam edebilecek, işyerleri özel güvenlikten alınmış belgeyi kabul etmek zorundalar. Ancak siz süreniz dolduğunda sınava dahi girmemiş oluyorsunuz, yenileme sonuçlarının üç hafta, sertifikanın bir hafta (ortalama süre) beklenmesini dikkate alırsak 12.08.2018 değil, 12.09.208′de ancak sertifikayı almış olursunuz. Dolayısıyla bir değil en az iki ay kimliksiz kalmış olacaksınız. Sertifika ve kimlik başvuru şekil-süre ve işlemleri illere göre değiştiği için kursunuzdan yardım almanızda yarar var. Çalışmaya devam edebilmek için sınava girmek, sertifika almak yeterli değil. Başvuru yapıldığının belgelenmesi zorunlu. Sertifikayı alacağınız yaklaşık zamanı kursunuzdan öğrenip randevuyu buna göre almanız zaman kazandırır. Aradaki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirme imkanı olup olmadığını da işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 5. 14 Haziran 2018 - 09:19 | #5

  Aziz :

  Merhaba. 19.12.2018 tarihinde geçerlilik sürem bitiyor ve bende yenilemek istemiyorum tazminatımı ve bütün haklarımı alıp işten ayrılmak istiyorum 9 yılı aşkın aynı şirkette çalışan birisiyim. Tazminatımı ve ihbarımı alabilirmiyim yenilemezsem yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

  Kimlik süresini takip edip yenileme eğitimini zamanında almak özel güvenlik olarak çalışanların kendi sorumluluğunda kabul ediliyor. Dolayısıyla zamanında eğitim almazsanız aranan şartlardan birini kaybetmiş gibi değerlendirilirsiniz. Bu da işyerinize tazminatsız işten çıkarma hakkı verir. Konu daha ziyade sosyal güvenlikle ilgili olduğu için SGK mevzuatı hakkında bilgisi olanlara danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 25 Haziran 2018 - 07:33 | #6

  Abdurrahman :

  Merhaba benim ogg kimlik surem 12/07/2018 de doluyor sinavada girdim atisida yaptim kimlik basvurusunuda yaptim yogunluk nedeniyle 1 ay sonraya attilar basvurumu yaptigima dair herhangi bir evrak vermedi emniyet 1 ay sonra fotograf al gel dedi is yeride kimlik suren bittiginde is cikisi diyor ne yapmam lazim simdiden tesekkirler.

  İşyeriniz kendi açısından haklı, elinizde belge olmayınca kimliği olmayan birini çalıştırıyormuş gibi cezaya muhatap olabilir. Özel güvenlik şubeye evrakı vermişseniz, işinizle ilgili sıkıntıyı anlatıp başvuruya dair bir belge isteyebilirsiniz. Soruşturmaların uzun sürmesi nedeniyle emniyet, mağduriyet olmasın diye başvuruyu yeterli görüyor. İyi günler.

 7. 25 Haziran 2018 - 09:44 | #7

  Turgut :

  Slm güvenlik kimliğim 12 07 2018 de geçerlilik süresi doluyor ne yapmam gerekiyor

  Halen özel güvenlik olarak çalışıyorsanız 12.08.2018 sınavına girecek şekilde acilen yenileme eğitimi almanız gerekir. 12.07.2018′den sonra kimlik kartı başvurusu yaptığınızı belgeleyene kadar özel güvenlik olarak çalışmanız mümkün değil. Özel güvenlik olarak çalışmıyorsanız yıllık sınav takviminde belirtilen diğer sınavlara da girebilirsiniz. Kimlik süresinin dolması kimliği uzatma açısından hak kaybı yaratmaz. İyi günler.

 8. 02 Temmuz 2018 - 11:33 | #8

  Emre :

  Merhaba güvenlik Eski güvenlik kimlik kartımın gecerlilik süresi 12 02 2019 kimlik kartimi bursa’dan aldım ankara’da ikamet ediyorum bu durumda yenileme müracaatını ankaradaki guvenlik kursuna yapabilirmiyim şuan çalışmıyorum yenileme yeni çıkan kimlik kartı icin kursa ne zaman başvuru yapabilirim.

  Halen özel güvenlik olarak çalışmıyorsanız sınava erken girip süreyi yakmak yerine 02.12.2018 sınavına girebilirsiniz. Eğitim almada ikamet şartı aranmaz, sadece kimlik başvurusu için kayıtlı olan ilden müracaat zorunluluğu var. Yeni tip kimlik kartlarının akıbeti hakkında henüz bir gelişme yok, eski tip kartlara yeni süre yazılıp veriliyor. İyi günler.

 9. 03 Temmuz 2018 - 15:13 | #9

  Yunus :

  Merhaba güvenlik kimliğimin tarihi 26.09.2018 de bitiyor şirketimiz kurs kaydımı yamayı unutmuş ve en yakın 30 eylüldeki sınava girmem gerekiyor iş kaybına uğramamam için ne yapabilirim(rapor vb.)iyi günler

  Kimlik süresini takip sorumluluğu öncelikle kişinin kendisine aittir. Sonuçta zarar görecek şirket değil, çalışan olduğu için işini kaybetmek istemeyen özel güvenliklerin konuya hassasiyet göstermeleri kendi lehlerine olur. 30.09.2018 yenileme sonuçları muhtemelen 19.10.2018′de açıklanır. Sertifikanın yaklaşık onay tarihini kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almak zaman kazandırır. Başvuruda alacağınız belge, çalışabilmeniz için yeterlidir. Aradaki zamanı nasıl geçireceğinizi (ücretsiz izin, rapor) iş yerinizle görüşmeniz gerekir. İşyerinizin süre dolduğu için tazminatsız çıkarma hakkı var maalesef, bu nedenle uygun şekilde görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 10. 23 Temmuz 2018 - 10:56 | #10

  serkan :

  12.09.2019 tarihinde kimliğimin süresi doluyor.Bir firmada çalışıyorum ne zaman yenileme için başvurmam gerekli?

  Kimlik süreniz dolmadan yeni kimlik için başvuracağınız son tarihi hesaplamak gerekir. Sertifika ve kimlik süresi girilen sınav tarihinden başladığı için erken almak kalan sürenin yanmasına, geç kalmak çalışanlar için işyeri ile sıkıntıya sebep olur. Yenilemede kimlik başvurusu yapanlara belge veriliyor, soruşturma sonuna kadar beklenmiyor. Dolayısıyla sonuçların açıklanıp ilinizde sertifikanın yaklaşık onay tarihi kadar sonrasına randevu alabileceğiniz zaman, sizin için en uygunudur. İlinizde sertifikanın onay süresini yenileme eğitimi alacağınız kurstan öğrenebilirsiniz. 2019 sınav takvimi, bu yılın sonuna doğru belli olur. İyi günler.

 11. 04 Ağustos 2018 - 16:28 | #11

  Fatih :

  Merhaba yenileme yapcam kayıt yapsam başka bir ilde sınava girebilir miyim acaba teşekkürler

  Özel güvenlik eğitiminde sınav merkezi değişikliği yapılmaz. Hangi ilden eğitim alındı ise o ilden girmek zorunludur. İyi günler.

 12. 25 Ağustos 2018 - 08:24 | #12

  ökhan :

  Güvenlik kartımın süresi bitti yenilemeye girdim kazandım fakat kurs yerinden dosyayı alamadım başka şehirdeyim başka kurs yerinden tekrar yenileme yapabilirmiyim?

  Tekrar eğitim alıp sınava girmek yerine eski kursunuzdan sertifikanızı almanız daha mantıklı olur. Normal şartlarda yenileme eğitimi alanlar, sadece seviye yükseltme için sınav hakları dolmadan tekrar sınava girebilir. Ancak sizinki bu kapsamda değil. Önceki aldığınız yenileme eğitiminin süresinin dolmadığı sistemde görüneceği için başka şehirden yenileme almanız mümkün değil. İyi günler.

 13. 31 Ağustos 2018 - 15:21 | #13

  ahmet :

  Merhaba beş yılı aşkın süredir güvenlik kursunu bitirmişim. Yalnız dosyamı almadım .şimdi yenilemeye kalksam sertifika çıkana kadar geçici belge verirler mi? Sertifika çıkana kadar iş başvurusu yapabilir miyim geçici belgeyle?

  Özel güvenlik sertifikaları beş yılda bir yenilendiği için süreniz dolmuş görünüyor. Dolayısıyla çalışabilmeniz, yenileme eğitimi ve yeni kimliği aldıktan sonra mümkün olur. 02.12.2018 sınavına girecek şekilde eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 14. 31 Ağustos 2018 - 15:36 | #14

  Sedat :

  Hakkımda hagb kararı olduğu İcin kimlik kartımı yenılemedıler. Yorumlarda hagb karar I İcin sorun olmaz yazmışsınız..silahsız olarak bile vermediler.. Ne yapmam lazım.. 2 aydır raporluyum

  HAGB konusunda bir yanlış anlaşılma var sanırım. Bir yıldan fazla HAGB’li cezalarda düşme kararı alana kadar beklemek gerekir. Ceza süresi bir yıldan az ve suçun türü engel değilse sorun olmaz. Araştırmadan yenileme başvurusu yaparak fazladan bir risk daha almışsınız. Şöyle ki, hakkında ret kararı verildiği kayıtlara işlenenler daha sonra düşme kararı alsa bile ilk ret nedeniyle bir daha güvenlik olamıyor. Durumu bu bilgilere göre değerlendirmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 31 Ağustos 2018 - 15:37 | #15

  Ahmet :

  İyigünler Bir kamu kurumuna özelgüvenlik görevlisi alımı için başvurdum.kpss puanına göre sözlü mülakata girmeyi hakkazandım.fakat özelgüvenlik belgenin süresi dolmuş yenilemeye başvurdum,30 Eylüldeki sınava girecem atışları geçtim. mülakat eylül ortasında,mülakat başarılı geçerse enaz bir ayda güvenlik soruşturması geçireceğiz. İşe alımda bir sorun yaşanırmı acaba? Yani emniyetten alacağım yenilemekursunu gördüğüme dair bir belgenin bana faydası olurmu?

  Bu sorunuza ancak iş başvurusu yaptığınız kurum cevap verebilir. Kimlik yenileme başvurusu yapanların mağdur olmaması için bir çok ilde başvuru anında belge veriliyor. İlinizdeki durumu kursunuza sormanız uygun olur. İyi günler.

 16. 31 Ağustos 2018 - 15:40 | #16

  Aykut :

  Merhaba ben 2007 yılında bi özel güvenlik sertifikası aldım ama kimlik çıkarmadım şimdi benim bu işi yapabilmem için sıfırdan mi alma lazım yoksa yenileme sansim var mi tesekkirler

  Aldığınız sertifikanın beş yıllık süresi dolmuş. Yenileme eğitimini geç almak hak kaybı yaratmaz. Sertifika üzerinden yenileme eğitimi almak mümkün. Bir defaya mahsus vergi-rapor masrafınız olur. İlinizde bulunan kurslardan birine kayıt olup 02.12.2018 sınavına girmeniz mümkün. Başvuru şekli, istenen belgeler vb. detaylar illere göre değiştiği için kursunuzun yönlendireceği şekilde hareket etmeniz gerekir. İyi günler.

 17. 04 Eylül 2018 - 10:22 | #17

  Volkan :

  Ben kamuda çalışan silahsız özel güvenlik görevlisiyim kadroya geçtikten silahsız olan kartmızın silahlıya çevirmemiz gerektiği söylendi biz Daha önce olduğu gibi özel güvenlik kurslarına girip sınavına mı giricez yoksa emniyetten mi belge alıcaz

  Silahlı kimlik kartı alabilmenin tek yolu kurs-sınav sisteminden geçmektir. Bunun için ilinizdeki kurslardan birine sadece silah eğitimi almak üzere kayıt olabilirsiniz. İyi günler.

 18. 05 Eylül 2018 - 11:01 | #18

  Fırat :

  Iyi gunler oncelikle benim sertifika surem 13 aralikta doluyo kursa basvurumu yaptim ama sinav 2 araliktaymisbu sure icersinde herhangi biyerde guvenlik olarak calisabilirmiyim napcam bana yardimci olursanız sevinirim iyi günler

  Sürenin dolmasına az kaldığı için iş başvurusu yaptığınız yerlerin tutumu ne olur bilemiyorum. Yine de 02.12.2018 sınavına gireceğinizi belirtip şansınızı deneyebilirsiniz. Yenilemeden başvuranlara kimlik veya yerine geçer belge hemen verildiği için lehinize olabilir. Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için sınavdan sonra sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almak işlemler açısından zaman kazandırır. İyi günler.

 19. 10 Eylül 2018 - 07:06 | #19

  Ömer :

  Süresi 2021de bitecek olan hakkimda hagb cezası var bu sebeple kartımı yenileyemiyorum peki kıdem ve ihbar tazminatı alabilir miyim?

  Kartı yenileyememe sebebi sizden kaynaklandığı için özel güvenlik açısından aranan şartlardan birini kaybetme olarak değerlendirilirse muhtemelen tazminat hakkı olmaz. Ancak özlük hakları, tazminat vb. çalışma mevzuatı ile ilgili olduğu için daha net bilgi için SGK konularında bilgili birine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 20. 12 Eylül 2018 - 14:54 | #20

  Hasan :

  Ben Nisan 2 de kadro alan güvenlik gorevlisiyim olaki bir ceza almamız durumunda kimliğimiz yenilenmezse iştenmi cikaliriz yoksa başka bir işe mi verirler (temizlik vs.)

  Sorunuz özel güvenlik eğitimi değil, çalışma yaşamıyla ilgili. Dolayısıyla doğru cevap için kurumunuzun personel kısmı ile görüşmeniz sanırım daha uygun olur. İyi günler.

 21. 15 Eylül 2018 - 07:08 | #21

  İbrahim :

  ÖGG KİMLİĞİNİ YENİLEMEK İÇİN EMNİYETE EVRAKLARINI VERENLERİN KİMLİKLERİ NE KADAR ZAMAN İÇİNDE ELLERİNE ULAŞIYOR?

  2-3 AY CİVARINDA BEKLEDİĞİ HALDE KİMLİĞİ ELİNE ULAŞMAYANLAR VAR.

  Kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için sadece kursunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Ankara’da üç ay bekleme normal bir durum. İyi günler.

 22. 17 Eylül 2018 - 07:15 | #22

  Ensar :

  Kolayi gelsin benim güvenlik sertifikamin süresi 1 yıldır geçti en baştan mi sınava falan girmem gerekiyor ??

  Kimlik süresinin dolması hak kaybı yaratmaz. Yenileme eğitimi aldığınız takdirde gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olup 02.12.2018 sınavına girmeniz mümkün. Başvuru ile ilgili konularda kursunuzun yönlendireceği şekilde hareket etmenizde yarar var. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.