Yenileme Zamanı Gelenlerin ve Kimlik Süresi Dolmuş Kişileri Çalıştıranların Dikkatine-1

21 Şubat 2018 tarihinde yayinlandi

AG

Özel güvenlik kimlik kartı ve çalışma izni ile ilgili emrin ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

AG

İlgili mevzuat hükümlerine göre “özel güvenlik kimlik kartının; çalışma izninin belge olarak düzenlenmiş bir şekli olduğu, yenilenmesinin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması ile özel güvenlik yenileme eğitimi alma şartına bağlandığı, özel güvenlik görevlilerinin, 5188 S.Kanun’un 7 nci maddesinde sayılan yetkileri, özel güvenlik kimlik kartının geçerli olması ve üzerinde görünür halde taşıması halinde kullanılabileceği, bununla birlikte 5188 S.Kanun’da aranan şartları taşımadığı ya da bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilen kişilerin özel güvenlik kimlik kartı ve çalışma izninin 5188 S.Kanun’un “Çalışma İzni” başlıklı 11 nci ve Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin “Özel Güvenlik Çalışma İzni” başlıklı 17 nci maddesi hükmü kapsamında iptal edilmesi gerektiği,

Bu doğrultuda özel güvenlik kimlik kartının geçerlilik süresi dolmuş kişilerin, özel güvenlik kimlik kartını yenilemeden istihdam edildiğinin tespiti halinde 5188 S.Kanun’un 19 ncu maddesinin (c) bendi kapsamında işlem tesis edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

.

5188 Sayılı Kanun 19 ncu madde (c) fıkrası aşağıdadır.

Suçlar ve cezalar
Madde 19- (Değişik: 23/1/2008 – 5728/546 md.)

c) Bu Kanunun 11 inci maddesine göre çalışma izni verilmeyen kişileri özel güvenlik görevlisi olarak istihdam eden kişi, kurum, kuruluş veya şirketlerin yetkilileri, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu kişilerin silâhlı olarak çalıştırılmış olması hâlinde, verilecek ceza bir kat artırılır. Bu suçun bir tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde ayrıca bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.

AG

Yukarıdaki metinden, geçmişte süresi dolanları çalıştırmaya devam eden kişi/kurum/kuruluş/şirket yetkililerine para cezası veriliyorken bundan böyle kanunda kimliksiz çalıştıranlara verilmesi öngörülen hapis cezası ile cezalandırılacağı anlaşılıyor.

AG

Bu durumda kimlik süresi dolduktan sonra yeni kimlik veya yerine geçen belgeyi alana kadarki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirmek isteyenlerin, işverenleri hapis cezası ile karşı karşıya olduğundan bu yol kapanmış görünüyor.

AG

Kimlik süresinin dolması, özel güvenlik olmak için aranan şartlardan birinin kaybedilmesi olarak değerlendirildiği için işverenler bundan böyle; hem hapis cezasının caydırıcılığı hem de tazminatsız işten çıkarma hakkı nedeniyle çalışanlarının kimlik sürelerini daha ciddi takip etmek zorundalar.

Dolayısıyla özel güvenlik olarak çalışanların, çalışmaya devam etmek isteyenlerin haklarını kaybetmemek açısından aşağıdaki hatırlatmaları önemsemelerini tavsiye ederiz.

AG

1. Mevcut kimliğin süresi dolmadan yeni kimliği alacak şekilde eğitim alınmalı,

2. Çalışıyor olmayı haklı gerekçe görüp derse devam etmeden, sadece kursa kayıt olmanın yeterli olduğu gibi bir yanlış inanışın öncelikle kendilerine zarar vereceğini, devamsızlığın eğitimin geçersiz sayılması gibi bir risk taşıdığını göz ardı etmemeleri,

3. Eğitimin geçersiz sayılmasına neden olan süre; eğitimin tamamı değil, dersin müfredattaki saatinin % 10’u şeklinde hesaplandığından, eğitimin geçerli olması için tüm derslere katılabilecek şekilde zaman planlaması yapılmasının gerekliliği,

4. Kimlik süresine göre girilmesi gereken sınavın, bulundukları ilde sertifika ve kimlik onay sürelerini öğrenip kart süresi dolmadan yeni kimlik veya yerine geçen belge (bulundukları ilde başvuranlara belge veriliyorsa) ellerinde olacak şekilde belirlenmesi,

5. Girilen sınav tarihinin, kimlik/sertifika başlangıç tarihi sayılması nedeniyle sınava erken girmenin kalan süreyi yakacağı, geç girmenin kimliği zamanında alamama nedeniyle iş kaybına neden olacağı göz önüne alınarak karar verilmesi,

hususlarının özel güvenlik olarak çalışanlar tarafından dikkate alınması kendi açılarından önem arz etmektedir.

AG

Bu yazı bugün : 64, toplamda : 15202 kişi tarafından okundu.

 1. 19 Nisan 2018 - 08:01 | #1

  ömer faruk :

  merhaba güvenlik kimlik kartı geçerlilik tarihim 12.07.2018 yenileme için kursa 10.03.2018 tarihinde başvurdum fakat yazılı sınav 03.06.2018 tarihin de,yeni kimlik kartım şuan geçerli olan kimlik kartımın bitiş süresine yetişir mi? çalıştığım şirket kimlik kartımın bitiş tarihi olan (12.07.2018) formu imzalatıp bu tarihten sonra iş akdinin son verilmesi şeklinde bu süreyi uzatmak içi yıllık iznimi de kullanabilir miyin ne yapmalıyım bu konu ile ilgili yardımlarınızı rica ediyorum.

  03.06.2018 yenileme sonuçları muhtemelen 29.06.2018′de açıklanır. Sertifikanın yaklaşık onay tarihini kursunuzdan öğrenip randevuyu erken alabilirsiniz. Başvuru yaptığınıza dair belgeyi işyerine vermeniz yeterli. Yorum yazdığınız bu başlığın ikincisinde soruşturmaların zaman alması nedeniyle başvuru yaptığını belgeleyenlerin işini kaybetmemeleri için işyerlerinin belgeyi kabul etmeleri gerektiği belirtilmiş. Süreniz dolmadan sınava girmiş olacaksınız, sertifika-kimlik sınav tarihinden başlayarak geçerli. Bu durumda işyerinizin sorun çıkarmaması gerekir. İyi günler.

 2. 26 Nisan 2018 - 07:56 | #2

  Osman :

  İ günler i calismalar. Kimliğimin geçerlilik süresi 09.07.2018 sınav tarıhı 03.06.18 bu aradaki zaman zarfında çalışırmıyım…kafam karıştı yardımcı olurmusumuz rica etsem

  Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu sorunuza doğru cevabı sadece kursunuzdan alabilirsiniz. 03.06.2018 yenileme sonuçları 22.06.2018′de açıklanacak. Ramazan Bayramının hemen ertesi olması, seçimler nedeniyle emniyetin iş yükü fazla olacağından, sertifika ve kimlik onayları normalden biraz daha uzun zaman alabilir. Sertifikanın yaklaşık onay tarihini kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almak lehinize olur. Başvuru yaptığınıza dair belgeyi süre dolmadan iş yerinize verebilirseniz iş yeri bu belgeyi kabul etmek zorundadır. Eğer biraz gecikecekse aradaki süreyi nasıl geçirebileceğinizi de iş yerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 3. 28 Nisan 2018 - 13:06 | #3

  Adem brkci/ :

  Iyi günler.
  Benim kimligin suresi 12.07.2018 bitiyor.basvuru tarihini kaçırmışım
  Şu an kamu dairesinde çalışıyorum
  Yeni kadroya gectik ne gibi sikinti dogar.

  Kimliğini süresinde yenilemeyenler için kurumunuzun belirlediği mevzuata göre hareket edilir sanırım. Dolayısıyla kurumunuzdan öğrenebilirsiniz. Normal şartlarda kimliğini zamanında yenilemeyenlerin özel güvenlik olarak çalışmaya devam etmesi mümkün değil. Ancak yenileme soruşturması için başvurduğunu belgeleyene kadar beklemeleri gerekir. İyi günler.

 4. 07 Mayıs 2018 - 09:02 | #4

  Hasan kolcu :

  Merhaba benim ogg kimlik karti surem 12.07.2018 de bitiyor bende yenileme icin kursa 05.05.2018 de yazildim ve sinav tarihimde 12 agustosta benim sorum sizlere ben bu 1 aylik surec icersinde isime devam edebilirmiyim veya gecici calisma belgesi felan alabilir miyim tessekkurler

  Yorum yazdığınız başlığın 2 numaralısı da var. Orada belirtilene göre kimlik süresi dolmadan yeni kimlik için başvuru yaptığını belgeleyenler çalışmaya devam edebilecek, işyerleri özel güvenlikten alınmış belgeyi kabul etmek zorundalar. Ancak siz süreniz dolduğunda sınava dahi girmemiş oluyorsunuz, yenileme sonuçlarının üç hafta, sertifikanın bir hafta (ortalama süre) beklenmesini dikkate alırsak 12.08.2018 değil, 12.09.208′de ancak sertifikayı almış olursunuz. Dolayısıyla bir değil en az iki ay kimliksiz kalmış olacaksınız. Sertifika ve kimlik başvuru şekil-süre ve işlemleri illere göre değiştiği için kursunuzdan yardım almanızda yarar var. Çalışmaya devam edebilmek için sınava girmek, sertifika almak yeterli değil. Başvuru yapıldığının belgelenmesi zorunlu. Sertifikayı alacağınız yaklaşık zamanı kursunuzdan öğrenip randevuyu buna göre almanız zaman kazandırır. Aradaki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirme imkanı olup olmadığını da işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 5. 14 Haziran 2018 - 09:19 | #5

  Aziz :

  Merhaba. 19.12.2018 tarihinde geçerlilik sürem bitiyor ve bende yenilemek istemiyorum tazminatımı ve bütün haklarımı alıp işten ayrılmak istiyorum 9 yılı aşkın aynı şirkette çalışan birisiyim. Tazminatımı ve ihbarımı alabilirmiyim yenilemezsem yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

  Kimlik süresini takip edip yenileme eğitimini zamanında almak özel güvenlik olarak çalışanların kendi sorumluluğunda kabul ediliyor. Dolayısıyla zamanında eğitim almazsanız aranan şartlardan birini kaybetmiş gibi değerlendirilirsiniz. Bu da işyerinize tazminatsız işten çıkarma hakkı verir. Konu daha ziyade sosyal güvenlikle ilgili olduğu için SGK mevzuatı hakkında bilgisi olanlara danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 25 Haziran 2018 - 07:33 | #6

  Abdurrahman :

  Merhaba benim ogg kimlik surem 12/07/2018 de doluyor sinavada girdim atisida yaptim kimlik basvurusunuda yaptim yogunluk nedeniyle 1 ay sonraya attilar basvurumu yaptigima dair herhangi bir evrak vermedi emniyet 1 ay sonra fotograf al gel dedi is yeride kimlik suren bittiginde is cikisi diyor ne yapmam lazim simdiden tesekkirler.

  İşyeriniz kendi açısından haklı, elinizde belge olmayınca kimliği olmayan birini çalıştırıyormuş gibi cezaya muhatap olabilir. Özel güvenlik şubeye evrakı vermişseniz, işinizle ilgili sıkıntıyı anlatıp başvuruya dair bir belge isteyebilirsiniz. Soruşturmaların uzun sürmesi nedeniyle emniyet, mağduriyet olmasın diye başvuruyu yeterli görüyor. İyi günler.

 7. 25 Haziran 2018 - 09:44 | #7

  Turgut :

  Slm güvenlik kimliğim 12 07 2018 de geçerlilik süresi doluyor ne yapmam gerekiyor

  Halen özel güvenlik olarak çalışıyorsanız 12.08.2018 sınavına girecek şekilde acilen yenileme eğitimi almanız gerekir. 12.07.2018′den sonra kimlik kartı başvurusu yaptığınızı belgeleyene kadar özel güvenlik olarak çalışmanız mümkün değil. Özel güvenlik olarak çalışmıyorsanız yıllık sınav takviminde belirtilen diğer sınavlara da girebilirsiniz. Kimlik süresinin dolması kimliği uzatma açısından hak kaybı yaratmaz. İyi günler.

 8. 02 Temmuz 2018 - 11:33 | #8

  Emre :

  Merhaba güvenlik Eski güvenlik kimlik kartımın gecerlilik süresi 12 02 2019 kimlik kartimi bursa’dan aldım ankara’da ikamet ediyorum bu durumda yenileme müracaatını ankaradaki guvenlik kursuna yapabilirmiyim şuan çalışmıyorum yenileme yeni çıkan kimlik kartı icin kursa ne zaman başvuru yapabilirim.

  Halen özel güvenlik olarak çalışmıyorsanız sınava erken girip süreyi yakmak yerine 02.12.2018 sınavına girebilirsiniz. Eğitim almada ikamet şartı aranmaz, sadece kimlik başvurusu için kayıtlı olan ilden müracaat zorunluluğu var. Yeni tip kimlik kartlarının akıbeti hakkında henüz bir gelişme yok, eski tip kartlara yeni süre yazılıp veriliyor. İyi günler.

 9. 03 Temmuz 2018 - 15:13 | #9

  Yunus :

  Merhaba güvenlik kimliğimin tarihi 26.09.2018 de bitiyor şirketimiz kurs kaydımı yamayı unutmuş ve en yakın 30 eylüldeki sınava girmem gerekiyor iş kaybına uğramamam için ne yapabilirim(rapor vb.)iyi günler

  Kimlik süresini takip sorumluluğu öncelikle kişinin kendisine aittir. Sonuçta zarar görecek şirket değil, çalışan olduğu için işini kaybetmek istemeyen özel güvenliklerin konuya hassasiyet göstermeleri kendi lehlerine olur. 30.09.2018 yenileme sonuçları muhtemelen 19.10.2018′de açıklanır. Sertifikanın yaklaşık onay tarihini kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almak zaman kazandırır. Başvuruda alacağınız belge, çalışabilmeniz için yeterlidir. Aradaki zamanı nasıl geçireceğinizi (ücretsiz izin, rapor) iş yerinizle görüşmeniz gerekir. İşyerinizin süre dolduğu için tazminatsız çıkarma hakkı var maalesef, bu nedenle uygun şekilde görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 10. 23 Temmuz 2018 - 10:56 | #10

  serkan :

  12.09.2019 tarihinde kimliğimin süresi doluyor.Bir firmada çalışıyorum ne zaman yenileme için başvurmam gerekli?

  Kimlik süreniz dolmadan yeni kimlik için başvuracağınız son tarihi hesaplamak gerekir. Sertifika ve kimlik süresi girilen sınav tarihinden başladığı için erken almak kalan sürenin yanmasına, geç kalmak çalışanlar için işyeri ile sıkıntıya sebep olur. Yenilemede kimlik başvurusu yapanlara belge veriliyor, soruşturma sonuna kadar beklenmiyor. Dolayısıyla sonuçların açıklanıp ilinizde sertifikanın yaklaşık onay tarihi kadar sonrasına randevu alabileceğiniz zaman, sizin için en uygunudur. İlinizde sertifikanın onay süresini yenileme eğitimi alacağınız kurstan öğrenebilirsiniz. 2019 sınav takvimi, bu yılın sonuna doğru belli olur. İyi günler.

 11. 04 Ağustos 2018 - 16:28 | #11

  Fatih :

  Merhaba yenileme yapcam kayıt yapsam başka bir ilde sınava girebilir miyim acaba teşekkürler

  Özel güvenlik eğitiminde sınav merkezi değişikliği yapılmaz. Hangi ilden eğitim alındı ise o ilden girmek zorunludur. İyi günler.

 12. 25 Ağustos 2018 - 08:24 | #12

  ökhan :

  Güvenlik kartımın süresi bitti yenilemeye girdim kazandım fakat kurs yerinden dosyayı alamadım başka şehirdeyim başka kurs yerinden tekrar yenileme yapabilirmiyim?

  Tekrar eğitim alıp sınava girmek yerine eski kursunuzdan sertifikanızı almanız daha mantıklı olur. Normal şartlarda yenileme eğitimi alanlar, sadece seviye yükseltme için sınav hakları dolmadan tekrar sınava girebilir. Ancak sizinki bu kapsamda değil. Önceki aldığınız yenileme eğitiminin süresinin dolmadığı sistemde görüneceği için başka şehirden yenileme almanız mümkün değil. İyi günler.

 13. 31 Ağustos 2018 - 15:21 | #13

  ahmet :

  Merhaba beş yılı aşkın süredir güvenlik kursunu bitirmişim. Yalnız dosyamı almadım .şimdi yenilemeye kalksam sertifika çıkana kadar geçici belge verirler mi? Sertifika çıkana kadar iş başvurusu yapabilir miyim geçici belgeyle?

  Özel güvenlik sertifikaları beş yılda bir yenilendiği için süreniz dolmuş görünüyor. Dolayısıyla çalışabilmeniz, yenileme eğitimi ve yeni kimliği aldıktan sonra mümkün olur. 02.12.2018 sınavına girecek şekilde eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 14. 31 Ağustos 2018 - 15:36 | #14

  Sedat :

  Hakkımda hagb kararı olduğu İcin kimlik kartımı yenılemedıler. Yorumlarda hagb karar I İcin sorun olmaz yazmışsınız..silahsız olarak bile vermediler.. Ne yapmam lazım.. 2 aydır raporluyum

  HAGB konusunda bir yanlış anlaşılma var sanırım. Bir yıldan fazla HAGB’li cezalarda düşme kararı alana kadar beklemek gerekir. Ceza süresi bir yıldan az ve suçun türü engel değilse sorun olmaz. Araştırmadan yenileme başvurusu yaparak fazladan bir risk daha almışsınız. Şöyle ki, hakkında ret kararı verildiği kayıtlara işlenenler daha sonra düşme kararı alsa bile ilk ret nedeniyle bir daha güvenlik olamıyor. Durumu bu bilgilere göre değerlendirmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 31 Ağustos 2018 - 15:37 | #15

  Ahmet :

  İyigünler Bir kamu kurumuna özelgüvenlik görevlisi alımı için başvurdum.kpss puanına göre sözlü mülakata girmeyi hakkazandım.fakat özelgüvenlik belgenin süresi dolmuş yenilemeye başvurdum,30 Eylüldeki sınava girecem atışları geçtim. mülakat eylül ortasında,mülakat başarılı geçerse enaz bir ayda güvenlik soruşturması geçireceğiz. İşe alımda bir sorun yaşanırmı acaba? Yani emniyetten alacağım yenilemekursunu gördüğüme dair bir belgenin bana faydası olurmu?

  Bu sorunuza ancak iş başvurusu yaptığınız kurum cevap verebilir. Kimlik yenileme başvurusu yapanların mağdur olmaması için bir çok ilde başvuru anında belge veriliyor. İlinizdeki durumu kursunuza sormanız uygun olur. İyi günler.

 16. 31 Ağustos 2018 - 15:40 | #16

  Aykut :

  Merhaba ben 2007 yılında bi özel güvenlik sertifikası aldım ama kimlik çıkarmadım şimdi benim bu işi yapabilmem için sıfırdan mi alma lazım yoksa yenileme sansim var mi tesekkirler

  Aldığınız sertifikanın beş yıllık süresi dolmuş. Yenileme eğitimini geç almak hak kaybı yaratmaz. Sertifika üzerinden yenileme eğitimi almak mümkün. Bir defaya mahsus vergi-rapor masrafınız olur. İlinizde bulunan kurslardan birine kayıt olup 02.12.2018 sınavına girmeniz mümkün. Başvuru şekli, istenen belgeler vb. detaylar illere göre değiştiği için kursunuzun yönlendireceği şekilde hareket etmeniz gerekir. İyi günler.

 17. 04 Eylül 2018 - 10:22 | #17

  Volkan :

  Ben kamuda çalışan silahsız özel güvenlik görevlisiyim kadroya geçtikten silahsız olan kartmızın silahlıya çevirmemiz gerektiği söylendi biz Daha önce olduğu gibi özel güvenlik kurslarına girip sınavına mı giricez yoksa emniyetten mi belge alıcaz

  Silahlı kimlik kartı alabilmenin tek yolu kurs-sınav sisteminden geçmektir. Bunun için ilinizdeki kurslardan birine sadece silah eğitimi almak üzere kayıt olabilirsiniz. İyi günler.

 18. 05 Eylül 2018 - 11:01 | #18

  Fırat :

  Iyi gunler oncelikle benim sertifika surem 13 aralikta doluyo kursa basvurumu yaptim ama sinav 2 araliktaymisbu sure icersinde herhangi biyerde guvenlik olarak calisabilirmiyim napcam bana yardimci olursanız sevinirim iyi günler

  Sürenin dolmasına az kaldığı için iş başvurusu yaptığınız yerlerin tutumu ne olur bilemiyorum. Yine de 02.12.2018 sınavına gireceğinizi belirtip şansınızı deneyebilirsiniz. Yenilemeden başvuranlara kimlik veya yerine geçer belge hemen verildiği için lehinize olabilir. Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için sınavdan sonra sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almak işlemler açısından zaman kazandırır. İyi günler.

 19. 10 Eylül 2018 - 07:06 | #19

  Ömer :

  Süresi 2021de bitecek olan hakkimda hagb cezası var bu sebeple kartımı yenileyemiyorum peki kıdem ve ihbar tazminatı alabilir miyim?

  Kartı yenileyememe sebebi sizden kaynaklandığı için özel güvenlik açısından aranan şartlardan birini kaybetme olarak değerlendirilirse muhtemelen tazminat hakkı olmaz. Ancak özlük hakları, tazminat vb. çalışma mevzuatı ile ilgili olduğu için daha net bilgi için SGK konularında bilgili birine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 20. 12 Eylül 2018 - 14:54 | #20

  Hasan :

  Ben Nisan 2 de kadro alan güvenlik gorevlisiyim olaki bir ceza almamız durumunda kimliğimiz yenilenmezse iştenmi cikaliriz yoksa başka bir işe mi verirler (temizlik vs.)

  Sorunuz özel güvenlik eğitimi değil, çalışma yaşamıyla ilgili. Dolayısıyla doğru cevap için kurumunuzun personel kısmı ile görüşmeniz sanırım daha uygun olur. İyi günler.

 21. 15 Eylül 2018 - 07:08 | #21

  İbrahim :

  ÖGG KİMLİĞİNİ YENİLEMEK İÇİN EMNİYETE EVRAKLARINI VERENLERİN KİMLİKLERİ NE KADAR ZAMAN İÇİNDE ELLERİNE ULAŞIYOR?

  2-3 AY CİVARINDA BEKLEDİĞİ HALDE KİMLİĞİ ELİNE ULAŞMAYANLAR VAR.

  Kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için sadece kursunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Ankara’da üç ay bekleme normal bir durum. İyi günler.

 22. 17 Eylül 2018 - 07:15 | #22

  Ensar :

  Kolayi gelsin benim güvenlik sertifikamin süresi 1 yıldır geçti en baştan mi sınava falan girmem gerekiyor ??

  Kimlik süresinin dolması hak kaybı yaratmaz. Yenileme eğitimi aldığınız takdirde gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. Bulunduğunuz ildeki kurslardan birine kayıt olup 02.12.2018 sınavına girmeniz mümkün. Başvuru ile ilgili konularda kursunuzun yönlendireceği şekilde hareket etmenizde yarar var. İyi günler.

 23. 24 Eylül 2018 - 12:35 | #23

  ramazan :

  benim sertifikamin tarihi gecmiş milli egitim bakanligindan okul icin guvenlik gurevime devam etsem sonra tarihini yenilesem olurmu

  Özel güvenlik olarak çalışabilmek sadece kimlik kartı ile olur. Zamanında yenilenmeyen kimlik kartı ile sizi çalıştıran kişi/kuruluş, kimliksiz birini çalıştırıyormuş gibi cezaya uğrayabilir. Dolayısıyla yenileme işini ihmal etmemenizi tavsiye ederim. 26.10.2018′e kadar tamamlanacak şekilde eğitim alırsanız 02.12.2018′de yapılacak yılın son sınavına girmeniz mümkün. İyi günler.

 24. 25 Eylül 2018 - 15:41 | #24

  Ayşe :

  Iyi günler ben guvenlik sertifikamsertifikami
  Yenilemek için emniyete baş vurdum sınavdan geçtim sertifikami aldım güvenlik kimlik kartı çıkarmam için emniyete evraklar verdim bu arada eski sertifikamin günü geçti şimdi ise başlıcam çalışabilirmiyim

  Sadece sertifika ile çalışılmaz. Yenileme almadan önce kimliğiniz varsa ve yenileme başvurusunda buna dair belge aldıysanız çalışabilirsiniz. Daha önceden kimliğiniz yok ve yeni alacaksanız kimliğin çıkmasını beklemeniz gerekir. İyi günler.

 25. 26 Eylül 2018 - 07:20 | #25

  Duygu :

  Merhabalar benim güvenlik kimlik surem 28 nisan 2018 de doluyordu bende kimliğimi bu tarihten önce yeniledim ve sertifikamı aldım ama ben bu yenilemeden sonra güvenlik şube müdürlüğüne gidip başvuru yapmam lazimmis bu konuda bilgim olmadığı için yapmadım.Calistigim yeri denetlemeye gelmişler ve bu denetleme sonucu benim kimliğimin son bitiş tarihi olan 28 nisan 2018 olarak görünmüş fakat ben sınavlara felan girip yenileme eğitimimi başarıyla bitirdiydim soruşturmaya gelen memurlar ihtar çekildiğini ve benim güvenlik soruşturmam bitene kadar çalışmam gerektiğini söylemişler bende direk güvenlik şubeye gidip güvenlik soruşturmasının yapılması için gerekli evrakları verdim acaba benim durumum ne olur bu konu hakkında bilgi
  verebilirmisiniz… teşekkürler

  Fiilen özel güvenlik olarak çalışan, yenileme eğitimi alan birinin emniyete başvuru yapması gerektiğini bilmemesi olağan kabul edilemez. Daha temel eğitimde yenileme eğitimi konusu derste işlenir. İşyerinizde sizden başka özel güvenlik görevlisi mutlaka vardır ve onlar da yenileme almış veya alacak durumdadır. Ayrıca yenileme kursunuz da sertifikayı verirken emniyete başvuruda gerekli evrak, yapılacak işlemler konusunda bilgi vermiştir. Dolayısıyla yenileme evrakını emniyete verme konusunu bilmediğinizi söylemeniz geçerli mazeret olarak kabul edilecek gibi değil. Sizin bu ihmaliniz işyerinize yüklü bir para cezasına da mâlolabilirdi. Sonuç olarak özel güvenlik şubeler, yenileme başvurusu yapanlara buna dair bir belge veya eski tip kimliği onaylayıp veriyor. İlinizde hangisinin yapıldığını bilemiyorum. Size başvuruda belge verildi ise bu çalışmanızı sağlamak için yeterli. Normal koşullarda soruşturmaların gecikmesi çalışanların iş kaybı vb. şekilde mağdur olmasına meydan vermesin diye emniyet, başvuruyu yeterli görüyor. İşyeriniz sizin başvuru yapıp belge aldığınızı, yenilemede soruşturma sonucunun beklenmediği belirtir bir yazı yazabilir. İyi günler.

 26. 26 Eylül 2018 - 15:15 | #26

  Caner :

  Merhabalar benim kartımın süresi 25.04.2019 tarihinde doluyor aralık ayındaki sınavamı gireyim yoksa şubat ayındakinemi karar veremedim şubat ayında girsem kimliğin süresi bitmeden yetişirmi.İyi çalışmalar

  Aralık ayındaki sınava girecek şekilde eğitim alabilirsiniz. Sınav ücreti yatırmadan önce 2019 takvimi açıklanır. Sertifika-kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için kursunuzdan sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi öğrenip süreniz dolmadan yenileme başvurusu yapabilecekseniz yılın ilk sınavına girersiniz. Kimlik süresinin alınan eğitim değil, girilen sınavdan başlaması ve yenilemede kalma-geçme olmadığı için zararınız olmaz. Bu sadece bir öneri, kursunuzun farklı çözümleri olabilir, oraya danışarak karar vermeniz daha doğru olur. İyi günler.

 27. 28 Eylül 2018 - 11:20 | #27

  Oğuz :

  Merhaba yenileme sınavına girdikten kaç gün sonra randevu almam gerekiyor atışta yapmadım daha bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler

  Yenileme sonuçları açıklandıktan sonra kurslar sertifikaları hazırlayıp onaylatır. Sertifika, kimlik onay süresi, başvuru şekli, istenen belgeler vb. tüm detaylarda illere göre farklı uygulamalar olabildiği için bu konularda sorusu olan kişiler, sadece kendi kurslarından sağlıklı bilgi alabilirler. İyi günler.

 28. 04 Ekim 2018 - 13:34 | #28

  Davut :

  Iyi gunler kimlik surem doldu yalnizca sertifikami yeniledim kimligimi daha yenilemedim aradan 3 ay gecti randevu alip gittim guvenlik sorusturmami verdim kimligimi de 1 ay sonra kasimda alacam bir sakinca dogururmu isten atilirmiyim

  Yenileme başvurusu yaptığınıza dair belge aldıysanız işyerine vermeniz gerekir. İlinizde belge veya kimlik hangisinin verildiğini kursunuzdan öğrenmelisiniz. Ankara’da eski tip kimlik kartları tanzim edilip hemen veriliyor. İyi günler.

 29. 05 Ekim 2018 - 10:28 | #29

  Gökhan :

  Merhaba benim güvenlik kartım eski tip geçerlilik süresi 2020 şu anda yeni güvenlik kartları veriliyormu yada eski güvenlik kimlik kartımla çalışabilirmiyim yeni güvenlik kimlik kartları basımı durdurulmuş diye duydum bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar.

  Üzerinde yeni tarihler olan kimlikler, eski tip de olsa geçerlidir. Yeni kimlik basımı ile ilgili gelişme yok, olunca adresinize gönderilecek zaten. İyi günler.

 30. 22 Ekim 2018 - 15:34 | #30

  nevin :

  merhaba benim güvenlik kartımın suresi12.07.2018 ama çalışmadığım için bakmadım karta şimdi benim güvenlik kartım geçerli olmuyormu geçerli olabilmesi için ne yapmam gerekir
  bana bilgi verebilirseniz sevinirim şimdiden teşekurler

  Kimlik süresinin dolması hak kaybı yaratmaz. Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınav tarihinden itibaren süreniz beş yıl daha uzar. 2018′in son sınavını bir kaç günle kaybetmiş durumdasınız maalesef. 2019′un ilk sınavına girecek şekilde eğitim alabilirsiniz. 2019 sınav takvimi muhtemelen Aralık ayında belli olur. İyi günler.

 31. 24 Ekim 2018 - 15:17 | #31

  Hknn54 :

  Merhaba ben 5 yıl güvenlikte çalıştım fakat kimlik süren doldu yenileme yapmadım farklı işte çalıştım tekrardan yenilemek istiyorum yenileme yapabilirmiyim 4yıl geçti suresi

  Süre dolması hak kaybı yaratmaz. Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni beş yıllık süreniz başlar. 2019 sınav takvimi henüz belli değil ama ilk sınava girecek şekilde eğitim almanız mümkün. İyi günler.

 32. 30 Ekim 2018 - 07:38 | #32

  hüseyin :

  merhaba güvenlik arşiv araştırması olumsuz sonuçlanıp kartımız iptal olsa tazminat alabilir miyiz ? bu da yenileme yapmama gibi işverene haklı fesih sebebi mi tanır .

  Güvenlik soruşturmasının olumsuz sonuçlanması kişinin kendinden kaynaklanan bir durum olduğu için kanundaki aranan şartlardan birini kaybetme maddesi kapsamına girer. Dolayısıyla bu durumda tazminat ödeme işverenin takdirine kalmış denilebilir. İyi günler.

 33. 31 Ekim 2018 - 08:17 | #33

  Sevim :

  Günaydın slm benim kimliğimin süresi 13.12.2018 doluyor.Yenilemeye kayit oldum 2 aralikta sinavim var ise devam edebilirmiyim yoksa guvenlik kursundan yenilemede diye belge aliptami calisabilirim bilgilendirirseniz sevinirim kolay gelsin.

  13.12.2018′den sonra özel güvenlik olarak çalışabilmeniz sadece emniyete belgeleri teslim edip başvurduğunuzu belgelemeniz halinde mümkün olur. Gireceğiniz sınavın sonuçlarının 21.12.2018′de açıklanacağı dikkate alındığında sizin açınızdan bu mümkün görünmüyor. Sertifika onay süresi, ilinizde başvuru şekli, başvuruda belge verilip verilmediği konularını sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Eğer randevu sistemi varsa sertifikanızın onaylanacağı yaklaşık süreyi öğrenip erken almak zaman kazandırır. Eğitime devam edildiği/tamamlandığı vb. içerikli kurslardan alınan yazılar kabul edilmez. İyi günler.

 34. 08 Kasım 2018 - 14:20 | #34

  Hakan :

  İyi Günler ben bir kurumda Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmaktayım. Benim kimlik kartımın geçerlilik süresi 25.10.2018 ben bu süreden önce eylül ayındaki yenileme eğitimi sınabvına girdim. Sürem Dolmadan Eğitim Sertifikamıda Aldım. Ama Kimlik Kartı İçin başvuru yapmadım. İşverenimde beni bu konu hakkında bilgilendirmedi.Şimdi Bu durumda kimlik sürem dolduğu için şirketim kesinlikle şirkete ceza geleceğini ve bu cezayı benim ödemekle yükümlü olacağını maaşımdan her ay bu ceza ödenene kadar kesinti yapılacağını söyledi. Bu durum karşısında bu gelecek olan cezayı gerçekten ben mi ödemekle yükümlüyüm yoksa şirketimmi ? Teşekkürler.

  Kimlik süresini takip etmek, bitmeden yenileme başvurusu yaptığını belgelemek kişinin şahsi sorumluluğudur. İşverenlerin yenileme alanlara emniyete de başvuru yapın diye uyarma mesuliyeti yoktur. İlk kimliği alırken de emniyete başvurulduğuna göre kişinin bu süreci bildiği varsayılır. Dolayısıyla bu durumda işyerinizin sizi tazminatsız çıkarmasına meydan vermiş oluyorsunuz. İşyeriniz işten çıkarmayıp olası para cezasını size yansıtmayı seçmiş. Cezayı size rücu etmeye hakları olup olmadığı konusunda bilgim yok. Kimlik süresi dolduğu halde çalışmaya devam eden kişiler, denetlemede tespit edilirse ceza kesiliyor. Sizde böyle bir durum olmadıysa daha fazla gecikmeden başvuru yapmanızı tavsiye ederim. İşyeriniz başka bir nedenle kesilmiş cezayı size yansıtıyor da olabilir, belgeleri iyi incelemenizde yarar var. İyi günler.

 35. 12 Kasım 2018 - 08:23 | #35

  Ferdi :

  Silahlı özel güvenlik kimligimi kaybettim geçerlilik süresi 05.09.2019 du yenileme yaklaşmıştı kayıp kimlik başvurusu yaptıgım zaman verilecek kimlik 05.09.2019 lu mu olacak yoksa 5 senelik geçerlilik süresi olan kimlik mi verilecek téşekkürler

  Kimlik süresinin uzaması sadece yenileme eğitimi almakla olur. Kimlik kartı kaybından sonra düzenlenecek kimlik, eski kimlikteki bilgilerle tanzim edilir. İyi günler.

 36. 17 Kasım 2018 - 15:23 | #36

  Mustafa :

  2 aralikta sinavim var kimlik sürem 28 12 2018 de sona eriyor calistigim yere zarari olurmu ne yapmam lazim yada sertifikam yetisirmi

  02.12.2018 yenileme sınav sonuçları 21.12.2018′de açıklanacak. Kursunuzdan sertifikanın onaylanacağı yaklaşık tarihi öğrenip randevuyu erken alabilirsiniz. 28.12.2018′e kadar emniyete kimlik yenileme başvurusu yaptığınıza dair belge almanız halinde işiniz açısından sıkıntı olmaz. İyi günler.

 37. 17 Kasım 2018 - 15:26 | #37

  Koray :

  Merhaba güvenlik kimlik kartı yenilemem 14.02.2019’da doluyor kursa bugun yenileme kaydına gideceğim. Görünen su ki Aralık’ta olacak sınavın 26 Ekim’de kurs bitimi gözüküyor. Bir daha ki sınav ise yeni yılın Şubat ayında eğer Şubat ayının basında yenileme sınavına girersem is yerimle ilgili sorun yasar miyim ? İşten çıkarılır miyim ? Teşekkürler

  Yenileme sonuçlarının sınavdan üç hafta sonra açıklanması, sertifika onayını beklemek gibi nedenlerle 14.02.2018′e kadar emniyete kimlik başvurusu yaptığınızı belgelemeniz biraz zor görünüyor. Sertifika onay süresi, ilinizde yenilemelere kimlik/belge hangisinin verildiği, başvuru randevusunun nasıl alınacağı gibi konularda sadece kursunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Müracaat randevusunu ne kadar erken alırsanız, işiniz açısından o kadar lehinize olur. Bir kaç günlük sarkma olursa bunu da işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 38. 19 Kasım 2018 - 08:17 | #38

  Emrah :

  Hocam iyi geceler belediyede ögg olarak halen çalışıyorum geçen şirkete gittim 02.11.2018 sınava giremediğimi söyledi kimliğimin süresi 20.02 2019 bitiyor yetkili kişi bana dediki şubat sınav tarihi 20.02.2019 başında olursa sıkıntı olmaz ancak sonunda olursa isine son verirler dedi ne yapmam lazım bana bir yardımcı olun iyi geceler

  2019 sınav takvimi henüz açıklanmadı. Geçen yıllardan ilk sınavın Ocak sonu, Şubat başı olması muhtemel. Ancak önümüzdeki sene yerel seçimler de olduğu dikkate alındığında bu hesap tutar mı bilemem. Sınav takviminin açıklanmaması yenileme eğitimi almanıza engel değil. Kimlik sürelerini takip, kişinin kendi sorumluluğunda olduğundan bu nedenle işten çıkarmalarda tazminat hakkı yanıyor maalesef. Bu durumda bir an önce yenileme eğitimine kayıt olup kursunuzdan sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi öğrenerek zaman kaybetmeden randevu almanız önemli. Sertifika ve emniyetten belge alımıyla ilgili hususları kursunuzla süre konusunu işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 39. 19 Kasım 2018 - 12:24 | #39

  Umutsuz :

  Merhaba bir kamu kurumunda silahlı özel güvenliğim geçenlerde yasak sitelerden bahis ve oyunlar oynadım yasakmiş bilğimde yoktu..3-4ay sonra kimlik yenilemek için başvuracağım.şu anda bi soruşturma falan yok ama bu ileride cıkarsa kimlik yenimememe güvenlik soruşturmama vs.engel olurmu tsk ederim

  Yasak bahis sitelerinde işlem yapmanın özel güvenlik adına etkisi inanın bilmiyorum. Sadece, basında o sitelere girenler yandı, cezalar arttırılacak şekilde haberleri gördüm. Ancak anladığım kadarıyla esas olarak o işi organize edenler, o sitelere ulaşım sağlayanlar kastediliyor. Siz sadece bir kere oynadıysanız sorun olmayabilir sanırım. İyi günler.

 40. 26 Kasım 2018 - 17:16 | #40

  Mehmet :

  Ogg kimlik kartımı yenilemedim ancak kullanım süresi 2021 yılında doluyor. Bu kart geçerli mi eğer geçersiz se yenilemek için neler yapmak gerekiyor.

  Yeni kimlik basımı yapılmadığı için elinizdeki kart üzerinde yazılı süreye kadar geçerlidir. Eski tip olması sorun değil. İyi günler.

 41. 29 Kasım 2018 - 07:55 | #41

  serdar :

  Mrb Kamuda Özgg olarak çalışıyorum, kartımın süresi 25.07.2021 yılında bitiyor,31.01.2018 yılında kadro almadan önce kavgaya karıştım ve hakkımda bir yıl beş gün ceza verildi hükmün geri bırakılması diye karar verildi.ama kadroyu 05.04.2018 tarihinde aldık hakkımda adli sicil kaydı yapıldı arşiv araştırması da yapılmıştır ben bu cezayı kadro almadan aldım ama Hgb karşıma çıkmadı halen kamuda sürekli işçi olarak güvenlik görevlisiyim ama bir yıl beş gün ceza aldım Hgb dedi.kartımın süresi 25.07.2021 bu tarihe kadar çalışa bilir miyim kurumun haberi yok arastirirlarsa işten atılır mıyım yada geçerlilik tarihine kadar çalışa bilir miyim.birde yenileme tarihi gelmeden güvenlik den başka bir işe geçmek istiyorum ki sürekli işçi kadrosundan atilmayim idare beni güvenlik değilde başka bir yere verip sistemde unvanimi degistire bilirmi ben araştırdım sağlık Bakanlığı’nın belirsiz iş sözleşmesi nde işçinin görev yeri ve yapacağı işler demiş Madde.4(1) işçi, işveren veya vekilinin,merkez teşkilatı hizmet birimlerinde/il sınırları içindeki işyerlerinde göstereceği yerlerde verilen görevi yapmakla yükümlüdür.demis bu güvenlik olarak her yere verebilir anlamına mı geliyor yada beni veri elemani yada teknisyen yada herhangi bir işe verebilir anlamına mı geliyor bilgi verirseniz memnun olurum.2020 de toplu sözleşme olacak ozaman ünvan değişikliği hakları gelebilir hiç sesimi çıkarmadan 2020 görüp 25.07.2021 tarihine kadar ses etmeden çalışmam lazım ama kimlik süren dolmadan her yıl inceleme yapılır mı.yoksa kimlik sürem dolana kadar çalışa bilir miyim.acil cvp lütfen Teşekkürler

  Sadece özel güvenlikle ilgili kısmını elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım. Sorularınızın büyük bölümü iş mevzuatı ile ilgili çünkü. Göreve devam eden personelin güvenlik soruşturmalarının hangi zaman aralığı ile yapılacağı işyerlerinin kendi mevzuatları ile belirlenir. Emniyet açısından yenileme başvurularında yapılır. Sadece geçen yıl, tüm sektör çalışanları önceki soruşturmalarının zamanına bakılmaksızın yeniden soruşturmadan geçirildi. Bunun amacı ülkemizin maruz kaldığı hain girişim nedeniyle güvenlik gibi bir alanda uygun olmayan kişiler varsa tespit edilmesi idi. Dolayısıyla karar, yetkililerin olmakla birlikte normal şartlar altında tekrar ekstra soruşturma yapılması beklenmiyor. Eskiden işçiler ihtiyaç halinde, çalıştıkları kadronun eşdeğeri göreve atanabiliyordu. Konuya ilişkin bir çok yeni düzenleme yapıldığı için halen geçerli uygulamayı bilemiyorum. Konunun geleceğiniz açısından önemi dikkate alındığında mevzuata hakim birine danışmanız uygun olur. İşyerinizde personel konularında tecrübeli ve güvenilir birine, kadro değişikliği mevzusunu dostane bir şekilde sorabilirsiniz sanırım. İyi günler.

 42. 03 Aralık 2018 - 08:27 | #42

  Ömer :

  Silahlı özel güvenlik kimligimin 9 ay süresi kaldı bu bu işi bırakmayı düşünüyorum yenileme sınavına girmeyi düşünmüyorum ilerde mesela 5 sene sonra yada 3 sene sonra tekrar güvenlik işi yapmayı düşünürsem kimlik iptal mi oluyor yoksa yenileme yapaliyor muyum yoksa ilk
  baştan temel egitim mi görmem lazım teşekkürler

  Özel güvenlik kimliği almaya hak kazanmış veya kimliği olan kişiler, zamanında yenileme eğitimi almadılar diye kimlikleri/hakları iptal olmaz. Halen geçerli mevzuata göre 5-10 sene sonra da yenileme eğitimi alarak gireceğiniz sınav tarihinden itibaren yeni süreniz başlayacak şekilde eğitim alabilirsiniz. İyi günler.

 43. 07 Aralık 2018 - 14:14 | #43

  Can :

  Selam. Kimlik kartin calisma suresi doldugundan isten cikartilirsak tazminat verirmi sirket bunla alakali davalar aciliyormus nekadar dogrudur.

  Kimlik kartının süresini takip etmek kişinin kendi sorumluluğunda olduğundan bu nedenle işten çıkarmalarda genelde tazminat verilmiyor maalesef. Şirketlerin neden dava açtıklarını, sonucunu bilmiyorum. İyi günler.

 44. 08 Aralık 2018 - 09:29 | #44

  Süleyman Topal :

  özel güvenlik olarak çalışıyorum geçenlerde kimlğimin süresi dolmaya yakın kursa başvuru yaptım ama kurs zamanı sınav tarihi derken 2 ay kimliksiz çalıştım şimdide soruşturmayı bekliyorum sertifikayı aldım şirkete gösterdim bir sorun olmadı ama şirket şuanda müfettişler tarafından kontroldeymiş daha önce 2 ay kimliksiz çalışan bir arakdaştan dolayı 3 bin tl ceza yemiş sanırım 2 yıl önceki ögg nin bilgisine göre geçmişe yönelik ceza yazılabiliyormu ? şuan bende risk teşkil ediyormuyum ?

  Sertifikayı alıp şirkete göstermeniz yeterli değil, iliniz özel güvenlik şubesine hemen başvuru yapıp buna dair belgeyi almanız gerekir. Resmi başvuru yeri özel güvenlik şubedir. Ankara’da yenileme başvurularında iş kaybı olmasın diye eski tip kimlikler, yeni sürelerle tanzim edilip hemen veriliyor. İlinizdeki durumu kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Ancak her durumda özel güvenlik şubeye başvuru yaptığınıza dair belgeyi vakit geçirmeden almanız gerektiğinden bilginiz olsun. İyi günler.

 45. 12 Aralık 2018 - 07:49 | #45

  Feridun :

  Suan da çalışıyorum 19.12.2018 de yaka karti sürem bitecek. Ama sınava girdim ve sorusturmami emliyete verdim sertifikamı elime aldım 2023 de bit3cek yanlız 2 aydır emliyet yer değiştirdiği için sistem yok yaka kartını alamiyoz ve şirket dediki 19.12.2018 e kadar yaka kartinizi almazsanız ücretsiz izin3 çıkaracağız dedi anlamadigim şey sertifika yi almışım 2023 emliyet sistem olmadığından veremiyor yeni sertifikamida şirkete verdim kabul edilmiyor yaka karti çıkacak prosedür böyle diyor sizce sertifikam 2023 uzatılmış ama yaka karti çıkmadığı için daha b3ni şirket ücretsiz izine çıkarma hakkı varmi

  Kimlik süreniz bitmeden yenileme için özel güvenlik şubeye başvuru yaptığınıza dair alacağınız belge, kimlik gelene kadar kimlik gibi geçerli belgedir. İşyerinizin bunu kabul etmeme gibi bir seçeneği olamaz. Kimliği veren makam, kimlik basamıyorum yerine verdiğim belge geçerli diyorken işyerlerinin illa kimlik olacak deme hakları yok. Dolayısıyla kimliğiniz yok diye işyeriniz sizi zarara uğratacak duruma zorlayamaz. Durumu yan sütunda linki bulunan Öz.Güv.D.Bşk.lığına da bildirebilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.