Yenileme Zamanı Gelenlerin ve Kimlik Süresi Dolmuş Kişileri Çalıştıranların Dikkatine-1

21 Şubat 2018 tarihinde yayinlandi

AG

Özel güvenlik kimlik kartı ve çalışma izni ile ilgili emrin ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

AG

İlgili mevzuat hükümlerine göre “özel güvenlik kimlik kartının; çalışma izninin belge olarak düzenlenmiş bir şekli olduğu, yenilenmesinin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması ile özel güvenlik yenileme eğitimi alma şartına bağlandığı, özel güvenlik görevlilerinin, 5188 S.Kanun’un 7 nci maddesinde sayılan yetkileri, özel güvenlik kimlik kartının geçerli olması ve üzerinde görünür halde taşıması halinde kullanılabileceği, bununla birlikte 5188 S.Kanun’da aranan şartları taşımadığı ya da bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilen kişilerin özel güvenlik kimlik kartı ve çalışma izninin 5188 S.Kanun’un “Çalışma İzni” başlıklı 11 nci ve Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin “Özel Güvenlik Çalışma İzni” başlıklı 17 nci maddesi hükmü kapsamında iptal edilmesi gerektiği,

Bu doğrultuda özel güvenlik kimlik kartının geçerlilik süresi dolmuş kişilerin, özel güvenlik kimlik kartını yenilemeden istihdam edildiğinin tespiti halinde 5188 S.Kanun’un 19 ncu maddesinin (c) bendi kapsamında işlem tesis edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

.

5188 Sayılı Kanun 19 ncu madde (c) fıkrası aşağıdadır.

Suçlar ve cezalar
Madde 19- (Değişik: 23/1/2008 – 5728/546 md.)

c) Bu Kanunun 11 inci maddesine göre çalışma izni verilmeyen kişileri özel güvenlik görevlisi olarak istihdam eden kişi, kurum, kuruluş veya şirketlerin yetkilileri, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu kişilerin silâhlı olarak çalıştırılmış olması hâlinde, verilecek ceza bir kat artırılır. Bu suçun bir tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde ayrıca bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.

AG

Yukarıdaki metinden, geçmişte süresi dolanları çalıştırmaya devam eden kişi/kurum/kuruluş/şirket yetkililerine para cezası veriliyorken bundan böyle kanunda kimliksiz çalıştıranlara verilmesi öngörülen hapis cezası ile cezalandırılacağı anlaşılıyor.

AG

Bu durumda kimlik süresi dolduktan sonra yeni kimlik veya yerine geçen belgeyi alana kadarki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirmek isteyenlerin, işverenleri hapis cezası ile karşı karşıya olduğundan bu yol kapanmış görünüyor.

AG

Kimlik süresinin dolması, özel güvenlik olmak için aranan şartlardan birinin kaybedilmesi olarak değerlendirildiği için işverenler bundan böyle; hem hapis cezasının caydırıcılığı hem de tazminatsız işten çıkarma hakkı nedeniyle çalışanlarının kimlik sürelerini daha ciddi takip etmek zorundalar.

Dolayısıyla özel güvenlik olarak çalışanların, çalışmaya devam etmek isteyenlerin haklarını kaybetmemek açısından aşağıdaki hatırlatmaları önemsemelerini tavsiye ederiz.

AG

1. Mevcut kimliğin süresi dolmadan yeni kimliği alacak şekilde eğitim alınmalı,

2. Çalışıyor olmayı haklı gerekçe görüp derse devam etmeden, sadece kursa kayıt olmanın yeterli olduğu gibi bir yanlış inanışın öncelikle kendilerine zarar vereceğini, devamsızlığın eğitimin geçersiz sayılması gibi bir risk taşıdığını göz ardı etmemeleri,

3. Eğitimin geçersiz sayılmasına neden olan süre; eğitimin tamamı değil, dersin müfredattaki saatinin % 10’u şeklinde hesaplandığından, eğitimin geçerli olması için tüm derslere katılabilecek şekilde zaman planlaması yapılmasının gerekliliği,

4. Kimlik süresine göre girilmesi gereken sınavın, bulundukları ilde sertifika ve kimlik onay sürelerini öğrenip kart süresi dolmadan yeni kimlik veya yerine geçen belge (bulundukları ilde başvuranlara belge veriliyorsa) ellerinde olacak şekilde belirlenmesi,

5. Girilen sınav tarihinin, kimlik/sertifika başlangıç tarihi sayılması nedeniyle sınava erken girmenin kalan süreyi yakacağı, geç girmenin kimliği zamanında alamama nedeniyle iş kaybına neden olacağı göz önüne alınarak karar verilmesi,

hususlarının özel güvenlik olarak çalışanlar tarafından dikkate alınması kendi açılarından önem arz etmektedir.

AG

Bu yazı bugün : 6, toplamda : 3019 kişi tarafından okundu.

 1. 19 Nisan 2018 - 08:01 | #1

  ömer faruk :

  merhaba güvenlik kimlik kartı geçerlilik tarihim 12.07.2018 yenileme için kursa 10.03.2018 tarihinde başvurdum fakat yazılı sınav 03.06.2018 tarihin de,yeni kimlik kartım şuan geçerli olan kimlik kartımın bitiş süresine yetişir mi? çalıştığım şirket kimlik kartımın bitiş tarihi olan (12.07.2018) formu imzalatıp bu tarihten sonra iş akdinin son verilmesi şeklinde bu süreyi uzatmak içi yıllık iznimi de kullanabilir miyin ne yapmalıyım bu konu ile ilgili yardımlarınızı rica ediyorum.

  03.06.2018 yenileme sonuçları muhtemelen 29.06.2018′de açıklanır. Sertifikanın yaklaşık onay tarihini kursunuzdan öğrenip randevuyu erken alabilirsiniz. Başvuru yaptığınıza dair belgeyi işyerine vermeniz yeterli. Yorum yazdığınız bu başlığın ikincisinde soruşturmaların zaman alması nedeniyle başvuru yaptığını belgeleyenlerin işini kaybetmemeleri için işyerlerinin belgeyi kabul etmeleri gerektiği belirtilmiş. Süreniz dolmadan sınava girmiş olacaksınız, sertifika-kimlik sınav tarihinden başlayarak geçerli. Bu durumda işyerinizin sorun çıkarmaması gerekir. İyi günler.

 2. 26 Nisan 2018 - 07:56 | #2

  Osman :

  İ günler i calismalar. Kimliğimin geçerlilik süresi 09.07.2018 sınav tarıhı 03.06.18 bu aradaki zaman zarfında çalışırmıyım…kafam karıştı yardımcı olurmusumuz rica etsem

  Sertifika ve kimlik onay süreleri illere göre değiştiği için bu sorunuza doğru cevabı sadece kursunuzdan alabilirsiniz. 03.06.2018 yenileme sonuçları 22.06.2018′de açıklanacak. Ramazan Bayramının hemen ertesi olması, seçimler nedeniyle emniyetin iş yükü fazla olacağından, sertifika ve kimlik onayları normalden biraz daha uzun zaman alabilir. Sertifikanın yaklaşık onay tarihini kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almak lehinize olur. Başvuru yaptığınıza dair belgeyi süre dolmadan iş yerinize verebilirseniz iş yeri bu belgeyi kabul etmek zorundadır. Eğer biraz gecikecekse aradaki süreyi nasıl geçirebileceğinizi de iş yerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 3. 28 Nisan 2018 - 13:06 | #3

  Adem brkci/ :

  Iyi günler.
  Benim kimligin suresi 12.07.2018 bitiyor.basvuru tarihini kaçırmışım
  Şu an kamu dairesinde çalışıyorum
  Yeni kadroya gectik ne gibi sikinti dogar.

  Kimliğini süresinde yenilemeyenler için kurumunuzun belirlediği mevzuata göre hareket edilir sanırım. Dolayısıyla kurumunuzdan öğrenebilirsiniz. Normal şartlarda kimliğini zamanında yenilemeyenlerin özel güvenlik olarak çalışmaya devam etmesi mümkün değil. Ancak yenileme soruşturması için başvurduğunu belgeleyene kadar beklemeleri gerekir. İyi günler.

 4. 07 Mayıs 2018 - 09:02 | #4

  Hasan kolcu :

  Merhaba benim ogg kimlik karti surem 12.07.2018 de bitiyor bende yenileme icin kursa 05.05.2018 de yazildim ve sinav tarihimde 12 agustosta benim sorum sizlere ben bu 1 aylik surec icersinde isime devam edebilirmiyim veya gecici calisma belgesi felan alabilir miyim tessekkurler

  Yorum yazdığınız başlığın 2 numaralısı da var. Orada belirtilene göre kimlik süresi dolmadan yeni kimlik için başvuru yaptığını belgeleyenler çalışmaya devam edebilecek, işyerleri özel güvenlikten alınmış belgeyi kabul etmek zorundalar. Ancak siz süreniz dolduğunda sınava dahi girmemiş oluyorsunuz, yenileme sonuçlarının üç hafta, sertifikanın bir hafta (ortalama süre) beklenmesini dikkate alırsak 12.08.2018 değil, 12.09.208′de ancak sertifikayı almış olursunuz. Dolayısıyla bir değil en az iki ay kimliksiz kalmış olacaksınız. Sertifika ve kimlik başvuru şekil-süre ve işlemleri illere göre değiştiği için kursunuzdan yardım almanızda yarar var. Çalışmaya devam edebilmek için sınava girmek, sertifika almak yeterli değil. Başvuru yapıldığının belgelenmesi zorunlu. Sertifikayı alacağınız yaklaşık zamanı kursunuzdan öğrenip randevuyu buna göre almanız zaman kazandırır. Aradaki süreyi ücretsiz izin, rapor vb. şekilde geçirme imkanı olup olmadığını da işyerinizle görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 5. 12 Haziran 2018 - 16:30 | #5

  Sefa :

  Merhaba. Benim kimligimin suresi 11.07.2018 de bitiyor. Egitimi aldim sinavi gectim evraklarimi oz.guv.şb.müd. teslim edecegim esnada polis memuru açık mahkememin oldugunu ve kararini istedi. Ben karari aldim goturdum kararda 1 yıl 10 ay 15 gun hapis cezam var ve ben buna itiraz ettim istinata gitti şuan. Kimliğimi bu durumda yenilemediler. İstinattan ne cvp gelecek onuda bilmiyoruz. Çalistigim yer universite kamu kurumu. Daimi işçi olarak kadroya geçtim. Bu durumda nolur işten çikarirlar mi ? Yada birim degistirme hakkim var mi isten çikmamam için naapmaliyim ???

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Sizinki ceza süresinden sorun olmuş. Bir yıl ve üstü cezalarda kararda HGAB olması ve düşme kararı alınması beklenir. Ancak taşerondan kadroya geçenlerde uygulamayı bilemiyorum, henüz çok yeni olduğu için. Kurumuzun personel işleri ile görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 14 Haziran 2018 - 09:19 | #6

  Aziz :

  Merhaba. 19.12.2018 tarihinde geçerlilik sürem bitiyor ve bende yenilemek istemiyorum tazminatımı ve bütün haklarımı alıp işten ayrılmak istiyorum 9 yılı aşkın aynı şirkette çalışan birisiyim. Tazminatımı ve ihbarımı alabilirmiyim yenilemezsem yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

  Kimlik süresini takip edip yenileme eğitimini zamanında almak özel güvenlik olarak çalışanların kendi sorumluluğunda kabul ediliyor. Dolayısıyla zamanında eğitim almazsanız aranan şartlardan birini kaybetmiş gibi değerlendirilirsiniz. Bu da işyerinize tazminatsız işten çıkarma hakkı verir. Konu daha ziyade sosyal güvenlikle ilgili olduğu için SGK mevzuatı hakkında bilgisi olanlara danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 7. 20 Haziran 2018 - 15:23 | #7

  Ender :

  Yenileme sinavi icin 6 temmuzdaki ki atisa giden ve haalende calisiyo olan ogg is yerinden iizn almasi durumunda maasindan ve ozluk haklarindan kesinti yapilabilirmi? Maasdan ve ozluk haklardan kesinti yapilamazmi? Bununla ilgili yazi goremedim varsa paylasirmisiniz.

  Yan sütun Kategoriler/Kanun ve Yönetmelik başlığındaki görülebilecek Öz.Güv.Hiz.Uyg.Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik 34.maddeye son “Ek fıkra : RG-11/9/2011-28051) Yenileme eğitimine katılan özel güvenlik görevlileri ve yöneticilerin hizmet ve iş akitleri devam eder, eğitim süresince özlük haklarından yoksun bırakılamaz.” şeklinde bir madde var. Konuya ilişkin bunun dışında bir husus var mı bilemiyorum. Resmi Gazete’de yayınlanmış, numarası-tarihi var, yönetmelikte yer almış, işinizi görür sanırım. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.