Kimler Özel Güvenlik Olamaz ?

26 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

 

02/01/2017 gün ve 680  Sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin “özel güvenlik olmayı engelleyen haller” ile ilgili bölümleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

 

680 Sayılı KHK’nın Uygulanması Hakkında Genelge İçin Tıklayınız.

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yetkili genel kolluk kuvvetlerine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnen veya cebir kullanan ya da tehdit eden özel güvenlik yöneticisi ve görevlisi ile ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan, görevi dışında üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığı tespit edilen özel güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kimlik kartı valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik alanında çalışamazlar.

 

Çalışma izni

Madde 11- (Değişik birinci fıkra: 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir.

(Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.)

(Ek fıkra : 2/1/2017 – KHK – 680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar.

 

 

ÖNEMLİ NOT :

1.  Bu sayfada yapılan yorumlar bilgilendirme amaçlı olup başvuruları kabul eden özel güvenlik şubelerini bağlayıcı nitelikte değildir. Temel veya yenilemeden başvurular hakkında son ve geçerli karar özel güvenlik şubeler tarafından verilir.

2.  Hakkında devam eden veya sonuçlanmış mahkeme işlemi olanların öncelikle kurslarına danışmaları tavsiye edilir.

 

 

 

.

Bu yazı bugün : 17, toplamda : 345132 kişi tarafından okundu.

 1. 28 Ocak 2019 - 07:18 | #1

  Murat :

  Slm şuan güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım Yargıtay’da bı tane dosyam vardı 2010 yılına ait 15 ay ceza almıştım o dosya onanip geldi.avukatlara sordum cezaevine girdi çıktı yapacam 1 hafta yapacam daha sonra karakola imzaya gidecem bu olay işimi etkiler mi veya bı sorun teşkil eder mi şimdiden teşekkürler.

  Bir yıl ve üstü onanmış ceza, özel güvenliğe engel hal sayılır. Bu nedenle esas olarak cezaevinde bir hafta yatmanız değil, 15 ay süreli ceza nedeniyle kimliğiniz iptal olur maalesef. Mahkeme özel güvenlik olarak çalıştığınızı dikkate alarak iliniz özel güvenlik şubesine yazı yazmadıysa en geç, yenileme,
  kimlik değişimi vb. bir neden veya rutin soruşturma söz konusu olduğunda durumun ortaya çıkacağından bilginiz olsun. İyi günler.

 2. 28 Ocak 2019 - 07:21 | #2

  Mehmet :

  Hocam ben silahlı özel güvenlik sertifikası kazandım suan dosyam güvenlik soruşturmasında yanlız benim adıma yaralamadan dolayı 4. Ayda kamu tarafından açılmış bi mahkeme var bu sorun olurmu ve ne yapmam lazımdı

  Kimlik başvurusunda bu davaya ilişkin son durumu gösterir belgeyi vermeniz gerekirdi. Hakkında dava olanların durumu komisyonda görüşülerek karar verilir. Yaralamada 6136 S.Kanun kapsamında değerlendirilebilecek alet kullanımı varsa silahlı kısmı ayrıca tehlikeye girer. Silahsız olup olamayacağı da komisyon kararı ile belli olur. Henüz mahkeme evrakını vermediyseniz iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Konuya ilişkin en sağlam bilgi oradan alınır. İyi günler.

 3. 28 Ocak 2019 - 07:47 | #3

  Sertan :

  Slm hocam bir şirkette calışıyonm fakat gecen akşam denetim geldı küfür etti dayanamadım bende küfür ettim benim arkadasa onların tarafında yanı şahit oldu denetim cıye beni mahkemeye verdiler şirket müdürü bana küfür ETTİ sonra yine buke onla kavga ettık 3 kişi ben tek ceza alırsam kimlik iptalmi olcak

  Sadece küfür nedeniyle alacağınız ceza bir yıldan fazla gelirse sorun olur. Bir yıl ve üstü cezada HAGB ve beş yıl denetimli serbestlik olması ve bu süreyi beklemeniz gerekir. Özel güvenlik işinin bir çok güçlüğü olduğu bir gerçek, ama en çok sıkıntı yaratan konu, bu gibi durumlarda sabırlı olamamaktan kaynaklanan nedenlerle ceza almak. Olay bittikten sonra küfretmek size de anlamsız gelmiştir mutlaka. Şirkette güvendiğiniz, sözü dinlenir bir büyüğünüze uzlaşma için yardımcı olması konusunda yardım isteyin. Gururunuza dokunacaksa talebin sizden geldiğini belli etmeden kendi harekete geçmiş gibi yapsın. İş bulmak gittikçe güçleşiyorken böyle bir anlık öfke ile işinizi kaybetmeniz (bir yıl üstü cezada beş yıl beklemek) çok anlamsız. Hatta denetime gelenler dahil (özel güvenlik şube mi, şirket içi bilemedim ama fark etmez), ailenizi-geçiminizi-düşünüp bizzat özür dileyerek olayı kapatmaya çalışın bence. Bazı insanlar başkalarının gerginliğinden mutlu olup olayı tırmandırmaya çalışabilir, onlara göre bir nevi eğlence sayılır çünkü. Siz etrafında bu tür kişiler varsa aldırmayın, kendinizi düşünün, el öpmekle dudak aşınmaz derler. Olay tırmandırılıp ceza alırsanız ileride yanınızda kimse olmaz eminim siz de biliyorsunuzdur. Haddim olmayarak işinize karışmış gibi oldum ama buraya gelen yorumlar arasında anlattığınız sorun hiç büyütülecek bir şey değil inanın. İyi günler.

 4. 30 Ocak 2019 - 07:31 | #4

  Serkan :

  Merhaba hocam benim kavgadan dolayı mahkemem var kapanan birde alkolden yakalandim mahkemelik oldum fakat bu yüzden adlı sicil kaydim var ama yatarım falan yok güvenlik sertifikası alabilirmiyim merak ediyorum

  Özel güvenlikte suçun türü ve ceza süresine bakılır. Alkolden yakalanma derken kastettiğiniz alkollü araç kullanmak ise sorun olmaz. Bu suçların her birinden ayrı ayrı (toplamda değil) bir yıl ve üstü ceza yoksa sıkıntı olmayabilir. Bu konuda en sağlıklı bilgiyi elinizle belgelerle başvuracağınız iliniz özel güvenlik şubesinden alabilirsiniz. İyi günler.

 5. 30 Ocak 2019 - 07:36 | #5

  Mehmet :

  Hocam öncellikle selamün aleyküm Ben 1 senedir ögg olarak gorev yapiyorum bugun kavgadan mahkemem vardi sonuclandi karsi tarafin ayaginda kirik nedeni ile bana 5200 lira ceza verildi 1 yıl 3 ay hapisten paraya cevirdi bu benim özel güvenlik sertifikami yenilerken sıkıntı olurmu Habg cevirmeye caliscaklar avukatlar suan 5 yillk Bana bi sıkıntı olurmu

  Diğer yorumda cezanın 1 yıl 3 aydan 8 aya düşürüldüğünü yazmışsınız. Eğer kararda ceza süresi olarak 8 ay yazıyorsa sorun olmaması gerekir. Bir yıl ve üstü ceza durumunda kararda HAGB olması ve denetimli serbestliğin sorunsuz tamamlanması gerekirdi. Cezanın 8 aya düştüğü kesinse muhtemelen sıkıntı olmaz. Yine de riske girmemek açısından yenilemeden önce elinizde bu davaya ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmasını tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 30 Ocak 2019 - 07:39 | #6

  Umut :

  Merhaba hocam hakaretten verilen hagb kararı güvenlikte hicbir sorun yaratmiyodu 5 yıl süreli denetim süresine tabi tutuluyordu sanki ya arşivde gozukmuyomu yeni çıkan yasa da KHK DA ozel guvenlik hakkında Hagb kararı verilse dahi 5 yıl boyunca o denetimli serbestlik süresinin dolmasını beklenicek dolmadan yenileme yada özel guvenlik kurşuna müracatı olmazmi guvenlik soruşturmasında Hagb gözükmuyo sadece hakim ve savcılar görebiliyorken 5 yıl nasıl bekliycek yorumlarsanız sevinirim

  Eskiden bir yıl üstü HAGB’li ceza alanlarda suçun türü sorun değilse silahsız kimlik veriliyordu. 680 S.KHK ile HAGB olsa bile bir yıl üstü ceza alanların özel güvenlik olmasının yolu kapandı bu konuda yapacak bir şey yok. Eğer hakkınızla HAGB’li ceza kararı varsa daha net bilgi için belgelerle birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Bu mevzuat hakkında en sağlıklı bilginin alınabileceği yer özel güvenlik şubelerinin kimlik bölümleridir. İyi günler.

 7. 30 Ocak 2019 - 07:42 | #7

  Serkan :

  Selam hocam ben 17 sene önce bir takım suçlara karıştım cinayete tam teşebbüz kasten adam yaralama hırsızlık yama gasp karakol baskınında suca sürüklen me kacakçılık ama şöyle birşeyvar gebetem siçil kaydım arşif kaydım temiz yanlız işbaş vurularında emniyet soruşturmasında cıkıyor ben güvenlik kartı alabilirmiyim

  Özel güvenlikte suçun türü ve ceza süresine bakılır. Hırsızlık, kaçakçılık, gasp, genel kolluk kuvvetlerine direnme vb. suçlarda 1 gün veya 1 TL adli para cezası dahi engel hal sayılır. Bu nedenle özel güvenlik eğitimi için herhangi bir masraf yapmadan önce elinizde bu davalara ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Adli sicil kayıtlarında görünmeyen hususlar GBT arşivinde görüneceği için önce oradan olumlu cevap alabilmek önemli. İyi günler.

 8. 30 Ocak 2019 - 14:51 | #8

  Ali :

  Merhabalar daha önce kavgadan dolayi 5 yil denetim servestligim vardi 4 ay önce alkolden ehliyeti kaptirdim bunun neticesinde benim önceki davamda bozuldu ve alkollü ehliyetimide kaptirdim icin dava bana 2 ay 15 hapis cezasi verdi onuda 1500 tl para cezasina cevirdiler 17 subatta yenilemeye girecegim dün güvenlik subeye gittim sordum kaeari komisyon verir dediler beb bisi diyemem dedi oradaki nemur sorum su yenilemeye girdigimde güvenlik sorusturmam bu olaylar yüzünden olumsuz olurmu

  Özel güvenlikte suçun türü ve ceza süresine bakılır. Belirttiğiniz suçlar aynen bu şekilde ise suçun türü açısından sorun yok gibi. Ceza süresi açısından da bir mahkemede bir seferde, bir yıl ve üstü ceza sorun olur. Bunun da HAGB, denetimli serbestlik gibi detayları var. O memur cevap vermedi ise bilen birini bulup danışabilirdiniz. Nihayetinde esas ve geçerli karar orada yani özel güvenlik şubelerde belirleniyor. İyi günler.

 9. 30 Ocak 2019 - 14:52 | #9

  hasan aga :

  merhabalar yaklaşık 9 ay önce yasadısı bahis olayından tanık olarak ifade verdim herhangi bir yaptırım olmadı özel güvenlik belgesi alabilirmiyim sizce sıkıntı olur mu

  Sadece tanık olarak dahil olunan davalar sorun olmaz. Başka durum varsa belgelerle birlikte iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 10. 31 Ocak 2019 - 07:47 | #10

  Mehmet Sıddık taş :

  Merhaba kolay gelsin sadece nöroloji doktoru sağ elimin yüzük parmağı hafiften titriyor diye silahlı Özel güvenlik olamaz raporu çıkardı çok az bir titreme var diğer herşey sağlam çıktı ne yapmalıyım lütfen yardımcı olursanız sevinirim bu gerçekten bu mesleği bu raporu almaya engel mi?

  Olumsuz raporu imza karşılığı teslim aldıysanız bu durum ret havuzunda görünür. Bulunduğunuz şehrin il sağlık müdürlüğünden oradaki hakem hastaneleri ve bu rapora nasıl itiraz edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Eğer hakem hastaneden olumlu rapor alabilirseniz lehinize olur. Olumsuz raporu aldığınız yer zaten hakem hastane ise o hastanede itiraz mümkün mü, ne yapılabilir konusunu sağlık müdürlüğünden öğrenmenizi tavsiye ederim. Hastanelerdeki itiraz sistemi hakkında bilgim yok inanın. İyi günler.

 11. 31 Ocak 2019 - 07:49 | #11

  hasan aga :

  elimde herhangi bir belge yok polis aradı tank ifade için gittim bir şahisi sordu tanımadığımı söyledim. o kişiye neden havale yaptığımı sordu bende bahis oynamak için dedim itaraf ettim tamam senlik bir şey yok bu kişi aranıyor dedi hepsi bu

  O kişi hakkında devam eden davada adınız ne şekilde geçiyor bilemiyorum. Riske girmemek açısından iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim, yine de tercih sizin. İyi günler.

 12. 31 Ocak 2019 - 07:51 | #12

  Mehmet :

  Hocam daha dunde yazmistim siz demisiniz 1 yil 3 aydan 8 aya ceza verdiyse sikinti olmaz demistiniz aynen şu şekilde yazmış biraz uzun olucak ama kusura bakmayın 1 yıl 2 ay hapis cezasina cezalandirmasima tc 29 maddesi uyarinca sanigin eylemi tahrik altinda gerceklestirdigin anlasilmakta sanigin cezasinin 1/4 oraninda indirilmesiyle sanigin 10 ay 15 gun hapis cezasina cezalandirmasina tc 62 maddesinin cezanin failinin uzerindeki olasi etkiler uygulamasi ile sanigin cezasinin 1/6 oranda indirilmesi ile sanigin8 ay 22 gun hapis cezalandirmasina bunuda 262 gunu para cezasina cevirmis

  Özel güvenlik işlemlerinde hakkında dava olanların belgelerinde karar bölümünde yazan süre dikkate alınır. Belirttiğiniz şekilde ceza süresi bir yılın altına düştüğüne göre sorun olmaması gerekir. İyi günler.

 13. 31 Ocak 2019 - 08:09 | #13

  Hasan :

  Merhaba hocam benim kardeşim polis memurluğundan khk ile ihraç oldu. Mahkemesi devam ediyor. 1 sene kadar hapiste yattı çıktı. Bu durum benim özel güvenlik olmamda sorun teşkil edermi. Teşekkürler

  Özel güvenlikte sadece terör örgütü mensubiyetinden ceza alan yakınlar söz konusu olduğunda kişinin soruşturması etkileniyor. Yeni tip güvenlik soruşturması formunda kardeşlerin de TC numaraları istendiği için özel güvenlik adına herhangi bir masraf yapmadan önce iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Masrafınız boşa gitmesi riskine karşı önce oraya sormanızda yarar var. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorumlar kapalı.