Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

 

1.   Randevulu sistem, başvuru yoğunluğu illere göre değişiklik gösterebilen bir uygulama, dolayısıyla “kimlik başvurumu yaptım verdikleri kağıt ne anlama geliyor, sertifikamı-biyometrik fotoğraflarımı neden almadılar, kimliğim adresime kaç günde gelir?” vb. sorularınıza sadece kursunuz veya başvuru yaptığınız yerden cevap almanızın mümkün olduğunu bilmenizde yarar var. 

2.  Kimlik onay süresi illere göre değiştiği için bu konuda da en sağlıklı bilgiyi, kursunuzdan veya kimlik başvurusu yapacağınız emniyet biriminden sorarak alabilirsiniz. 

 

 

 

 

Bu yazı bugün : 6, toplamda : 298272 kişi tarafından okundu.

 1. 14 Ocak 2019 - 15:05 | #1

  Şeyhmus :

  Hocam bu gün evraklarımı teslim ettim yanliz 2008drbi davam olmuştu ama davada ceza alamadım her hangi bi sorun cıkarmı o dava sonuçunu alacam adliyeden emliyetemi götürecek bi bilgi verirseniz çok sevinir kolay gelsın

  Hakkında devam eden/sonuçlanmış fark etmeksizin dava olanların buna dair son durumu gösterir belgeyi kimlik başvurusunda vermesi gerekir. Aksi halde bu eksik tamamamlanana kadar evrakın bekletilmesi söz konusu olabilir. Dolayısıyla sizin bu evrakı temin edip başvuru yaptığınız yere vermenizde yarar var. İyi günler.

 2. 15 Ocak 2019 - 14:10 | #2

  alper :

  Merhabalar;
  Ben 2 aralık 2018 de yenileme sınavına girdm 2 ocak 2019 da ise evraklarımı trafık tescıle teslım ettım geçtığımız cuma ise polıs memuru soruşturmaya geldı eve pazartesı günü özel güvenlık şubesıne ulaşir dedı kartın cıkması uzun sürer artık onu bılıyorm ama kısa zaman da trafık tescıle gitsem emniyet soruşturmam sıkıntısız geçti ise gecıcı belgesı alabılırmyım bu konuda hakkında bilgi verebılırmusınız kolay gelsın.

  Başvuruyu özel güvenlik şubeye yapmış olmalısınız, trafik tescille ilgisi yok. Özel güvenlik soruşturmasının içeriği hakkında bilgi yok, ancak mahalli soruşturma tamamlanmış olsa da diğer birimlerle yazışmalar zaman aldığı için beklemeniz gerekir. Daha önce kimliği olanların yenilemesinde geçici belge veriliyor ama temelden başvurularda soruşturmanın tamamlanmasını beklemek zorunlu. İyi günler.

 3. 15 Ocak 2019 - 14:12 | #3

  Busra :

  Merhaba ben 78 dönem sınav evraklarını verdim 2.0cak 2019 gidip dosyayı işlemleri bittiğini dile getirdi kimlik kartim halen gelmedi ne bilirim yardım bekliyorum

  İşlemler illere göre değiştiği için kursunuzdan daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Soruşturma bittiği halde kimliğin niçin gelmediğini bilemiyorum. Posta ile gönderileceği için zaman alabilir sanırım. İyi günler.

 4. 15 Ocak 2019 - 14:21 | #4

  Ümit :

  Hocam ben 2 aralıkta yenileme sınavına girdim.7 ocakta yozgat il emniyet özel güvenlik şubeye evraklarımı teslim ettim.kimliğimdeki sürem 3.ayda doluyor.özel güvenlik şubeye çalıstıgımı üçüncü aya kadar sorusturmam yetismezse ben ne yağacagım dedim.gecici belge vermediler.sorusturmamın sonuclanması gerekiyomus.
  Ben milli eğitime baglı okul gğvenliği yapmaktayım.milli eğitime yenileme sertifikamın fotokobisini versem.kartımın süresi gecmiş olsada çalısmamda sıkıntı olurmu hocam.

  Sitemiz Ana Sayfa/Yenileme Eğitimleri/Yenileme Zamanı Gelenlerin ve Kimlik Süresi Dolmuş Kişileri Çalıştıranların Dikkatine-2 başlıklı yazıda, soruşturma ve kimlik basım işlemlerinin zaman alması nedeniyle eğitimini almış, başvurusunu yapmış kişilerin iş kaybı yaşamaması için kimlik gelene kadar geçerli belge verilmesi konulu emrin özeti var. Bu yazının sizin ilinize de gitmiş olması gerekir. Neredeyse tüm illerde yenileme başvurularında belge veriliyor ayrıca. Eğer süreniz dolmadan kimlik kartınız gelmezse tekrar başvurun, işyerinizin buna dair belge istediğini, aksi takdirde işinizden olacağınızı mecburen hakkınızı arayacağınızı söyleyin. En azından yandaki linkten Öz.Güv.D.Bşk.lığına danışabilirsiniz. Bu arada işyeriniz sertifikayı kabul etmekle iyi niyet gösterebilir. Ancak denetlemede durum tespit edilirse para cezası alabilirler. Bilginiz olsun. İyi günler.

 5. 16 Ocak 2019 - 14:50 | #5

  Tuncay :

  Hocam saygilar.
  Ben sertefikami 3 4 yil önce aldim ama evraklarimi yeni temin edip 11.10.2018 de teslim ettim bugun 66 gun oldu hala herhangi bir ses yok ama benim 2 adet agir cezada davam var. Kamu kurumunu zarara ugratma davalarim 6 7 yildir devam ediyor. Bu davalarim ogg olmamizda ret gelirmi guvenlik sorusturmasinda dendi sordugum da herhangi bi emniyet yada kurulustan bilgi davet yada muhtardan bilgi verilmedi bu konu hakkinda bilgilendirebilirmisiniz. Zamaninizi aldim şimdiden tesekkur ederim.

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Devam eden davalarda size yöneltilen suçlamanın karşılığı bir yıl ve üstü ceza söz konusu ise soruşturma olumsuz sonuçlanabilir. Öte yandan başvuruda bu davalara ilişkin belgeleri vermediyseniz işleminiz muhtemelen bekletiliyordur. Davalarda bir yıldan az ceza söz konusu ise lehinize olur. Bir yıl ve üstü ceza alanların kararlarında HAGB olması ve beş yıllık denetimli serbestlik süresinin sorunsuz tamamlanıp düşme kararının alınmış olması istenir. Bu durumda kararları vermediyseniz temin edip iliniz özel güvenlik şubesine gidip danışmanızı tavsiye ederim. Eğer davalar şu an için başvurunuzun reddini gerektiriyorsa sonuçlanana kadar başvurunuzu mümkünse geri çekin. Çünkü ret gelirse ilerde beraat veya düşme kararı olsa bile ilk ret nedeniyle geri dönüş olmuyor. İyi günler.

 6. 18 Ocak 2019 - 07:39 | #6

  fatih :

  selamun aleykum hocam dosyamı kasım 14 de teslim ettim soruşturma bitti ve çalışma iznim de çıktı dosyayı benimle birlikte veren arkadaşa ptt den sms geldı benimki hala yok kayseri

  Çalışma izni çıktı derken kimlik dışında neyi kastediyorsunuz anlayamadım. Yenilemeden başvurup aldığınız geçici belgeyi kastediyorsanız, o belge kimlik gelene kadar geçerli olmalı. Herkesin soruşturması aynı zamanda sonuçlanacak diye bir şey yok, biraz öncesi biraz sonrası olabilir. Arkadaşınıza mesaj geldiğine göre yakında size de gelecektir. İyi günler.

 7. 18 Ocak 2019 - 15:34 | #7

  fatih :

  @A.GÜLŞEN
  78 dönemim hocam soruşturma bitti arkadaşla aynı gün soruşturmaya girdik yani kartlar neye göre basılıyor aynı ildeyiz ona mesaj geldı benimki hala yok şubeden bi sorun yok çalışma belgeniz çıktı dediler ama kart yok hala

  Mesele kartın basılması değil, soruşturmanın tamamlanması. İllere göre değişen bir durum olduğunu dikkate alarak kursunuza danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 8. 19 Ocak 2019 - 09:16 | #8

  Halil Okan :

  1 senedir verilen eski tip kimliği kullanıyorum..emniyet bana dekont değilde biometrik resmi geri verdi.kart basılmaya başladımı bunu alacaz yensii verecez dedi..şuan yeni çipli kimlik kart basımı başladımı..birde şuan osmaniyedeyimiş için istanabula gitsem ikmaetim oraya alsam yeni çipli kart için orda başvurabilirmiyim…cvb için şimididen tşk..

  Yeni kart dağıtımı bir ay kadar önce başladı. Kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. İstanbul’da işlemlerin tüm illerden daha uzun zaman aldığını göz önünde tutarak ikameti oraya alma konusunu düşünmenizi tavsiye ederim. İyi günler.

 9. 21 Ocak 2019 - 11:14 | #9

  Yılmaz :

  İş basvurusu yaptım mülakata cagıracaklar belgeleri istediler ama kartım daha gelmedi nasıl Bi yol izlemem lazım

  Yenilemeden başvuranlara kimlik gelene kadar geçici belge veriliyor. Ama temelden başvurularda geçici belge uygulaması yok, soruşturmanın sonuçlanması beklenmek zorunda. Eğer temelden başvurduysanız belgeyi beklemekten başka yapacak bir şey yok maalesef. Kursunuzdan ilinizde kimliklerin yaklaşık onay zamanını öğrenip başvurduğunuz işten buna göre müsaade istemeyi deneyebilirsiniz. İyi günler.

 10. 21 Ocak 2019 - 11:17 | #10

  ahmet :

  Güvenlik eğitim sertifikam vardı karta çevirmetmiştim 2 aralıkta sınava girdim.jandarmada güvenlik gbt soruşturmam bitti.bu aşamada güvenlik şubeye gitsem geçici belge verirler mi?kartım çıkana kadar.mülakata girecem

  Şube’den kastınız emniyet ise jandarmaya başvurup emniyetten geçici belge alamazsınız. Yenileme başvurularında her ne kadar geçici belge verilse de daha önce kimliğiniz olmadığı için soruşturma açısından yenileme değil, temel gibi soruşturmanın sonuçlanmasını beklemeniz gerekir. Jandarmanın uygulamalarını bilemiyorum, başvurunuz olduğuna dair belge verilip verilmeyeceğini oradan sormanızda yarar var. İyi günler.

 11. 22 Ocak 2019 - 07:45 | #11

  Ali :

  İlk defa kimlik alacağım 2008 yılında işlemiş olduğum bir suçtan dolayı beraat ettim. Mahkeme kararını da şubeye verdim. Olumlu sonuç alır mıyım?

  Başvuruda evrakı vermeniz doğru olmuş. Beraat edilen suçlar sorun olmaz. İyi günler.

 12. 29 Ocak 2019 - 07:18 | #12

  Rabia :

  Merabalar ben 31 aralik 2018 de dosyami emniyete verdim temel yenileme degil ve bir ay oldu isimi de buldum ve durumu da anlattim is bulduğum yere ben gitsem is buldugumu söylesem vebana gecici calisma belgesi verir mi emniyet acaba

  Temel ve yenileme arasındaki farkı bilmiyorsunuz sanırım. Temel, daha önce kimliği olmayanları kapsar. Eğer önceden kimliğiniz yoksa soruşturmanın sonucunu beklemeniz gerekir. Temelden başvurularda geçici belge verilmez. Soruşturmanın kapsamlı bir yazışma gerektirdiği göz önüne alındığında konuşup rica etmenin de faydası olacağını sanmıyorum ama tercih sizin. İyi günler.

 13. 30 Ocak 2019 - 14:57 | #13

  Serhat :

  Bugün 92 gün oldu silahlı soruşturmam devam ediyor ne zaman sonuçlanır

  Soruşturma süreleri illere göre değiştiği için bu konuda sadece kursunuzdan doğru bilgi alabilirsiniz. Ankara’da en az üç ay sürüyor. İyi günler.

 14. 31 Ocak 2019 - 08:15 | #14

  Josefh 33 :

  A.gulsen. dun 30 ocak 2019 tarihinde emniyete gittim gorustuk. 66 gundur evraklarim sisteme girilmemis. Ve 2 saat suren caba ile hallettik. Ilk kez guvenlik karti alacagim. Ayrica gecici calisma kagidi vetdiler asil kart gelene kadar o kagit ile calisabilirmisim.Emniyet Guvenlik sube amiri verdi o belgeyi ve cok ilgilendiler sagolsunlar. Yani Temel dr olsa yrbileme de olsa gecici calisma izni almak hicte zor degilmis. Lutfen milleti yaniltmayalim. Isteyin veriyorlar. Mersin 30.01.2019

  Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Buradan Mersin’de temelden başvuranlara duyuralım o zaman, MERSİN’DE TEMEL BAŞVURU YAPIP KİMLİĞİ GELMEYENLER, MERSİN’DE TEMEL DE OLSA GEÇİCİ BELGE VERİLİYORMUŞ haberiniz olsun. İyi günler.

 1. 14 Şubat 2009 - 21:55 | #1
Yorumlar kapalı.