ÖGG Kimlik Kartı Geçerlilik Süreleri ve Geçici Kimlik Kartları Hk.Genelge

26 Aralık 2019 tarihinde yayinlandi

 

KİMLİK KARTLARI İLE İLGİLİ DÜZENLEME

 

04.12.2019 gün ve 47227715-88240-63246/8/195925 Sayılı Bakanlık Genelgesi ile özel güvenlik kimlik kartı geçerlilik süreleri ve hangi durumlarda geçici kimlik kartı talep edilebileceğine ilişkin metin, sitemiz Kategoriler/Eğitimle İlgili Bazı Emirler bölümünde yayınlanmıştır.

 

Metinde geçici kimlik kartları ile ilgili oldukça detaylı bilgi verildiğinden ilgilenenlerin okuması tavsiye edilir. Bu konuda dikkat çeken önemli hususlardan bazılarına aşağıda iki başlık halinde değinilmiştir.

 

1. Geçici Kimlik Kartları :

  • Süresi dolduktan sonra eğitim alıp sınava girenlere artık kimlik başvurusunda geçici belge verilmeyerek, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının sonuçlanmasına kadar beklemelerinin gerekeceği belirtilmiştir.

 

  • Süresi dolmadan yenileme eğitimi alıp başvuruyu, kart süresi dolduktan sonra yapanlara ise valiliğe müracaat ettikleri tarih itibariyle (güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının sonucu beklenmeksizin) kişiselleştirme işlemlerinin yapılarak geçici kart verileceği belirtilmiştir.

 

Buna göre özel güvenlik olarak çalışmaya devam etmeyi planlayanların bu hususu göz önünde bulundurmaları, kimlik süresi dolmadan eğitim alıp sınava girmeyi ihmal etmemeleri gerektiğini hatırlatmakta yarar var.

 

 

2. Yenilemede Kimlik Süresinin Hesabı :

 

Yenileme süre hesabı hakkında önemli bir husus olarak otomasyon sistemi nedeniyle kişinin kalan süresine bakılmaksızın sertifika-kimlik tarihi olarak girilen sınavın esas alınması uygulamasından vazgeçildiği, eskisi gibi kimlik süresinin bitimine bir yıl kalanların; yenileme eğitimi alıp sınava girmeleri halinde, sertifika ve kimlik süresi olarak eski kimliğin bitiş tarihinin üzerine beş yıl eklenmesi suretiyle eğitimi erken alanlarının süresinin yanması, geç kalanların iş kaybı vb. şeklinde yaşanan mağduriyetlerin giderilmesinin sağlandığı söylenebilir.

 

Konuya ilişkin daha ayrıntılı bilgi isteyenler, kendi kurs merkezlerinden alabilirler.

 

 

 

 

 

 

Bu yazı bugün : 0, toplamda : 2971 kişi tarafından okundu.

Yorumlar kapalı.