Özel Güvenlik Eğitimi İle İlgili Bazı Bilgiler

03 Mart 2009 tarihinde yayinlandi

 

ÖZEL GÜVENLİK EĞİTİMİ İLE İLGİLİ BAZI BİLGİLER

 

Özel güvenlik kursu alan bir adayın eğitimi bittikten sonraki birbirini takip eden dört sınava girmeye hakkı vardır. Burada önemli olan; herhangi bir nedenle sınava girilmemesi veya sınav ücretinin yatırılmaması halinde de sınav hakkının kullanılmış kabul edileceğinin bilinmesidir.

 Emniyetin istediği resmi sınav ücretleri silahlılar için 80, silahsızlar için 55 TL’dir. Sınav ücretleri, sınavdan yaklaşık bir ay kadar önce bankaya yatırılır. Dekontlardan okunaklı ikişer suret kurs merkezine verilmelidir. Sınav ücreticinin yatırılacağını banka hesap ve IBAN numarası için  tıklayınız. Sınav ücretlerinin son yatırılma tarihi illere göre değişebileceğinden kurs merkezlerinden öğrenilmelidir.

Eğitimini tamamlayan adaylar, sınav ücretlerini zamanında yatırmazlarsa sınava giremezler ve bir sınav hakları kullanılmış sayılır.

 Sınav ücretini yatıran adayların sınava girecekleri adresler, sınavdan önceki 7-10 gün içerisinde belli olur.

Adaylar sınav giriş belgeleri kurs merkezinden alırlar, belgeler adrese gönderilmez. Sınava girebilmek için sınav belgesi ile birlikte ehliyet veya nüfus cüzdanı götürülmesi unutulmamalıdır.

 Silahlı adayların sınav belgelerinde, yazılı sınav yeri ve atıştan sınav olacakları tarih  belirtilir. Yazılı sınava giren silahlı adaylar, atış sınavına da aynı sınav belgesi ve kimlikle gireceklerinden sınav belgesini kaybetmemeleri önemlidir.

Atış sınav merkezinde, atış esnasında kullanılacak hedef kağıtlarının üst sağ veya sol köşesine TC kimlik no, adı-soyadı, kurs merkezinin adını yazıp imzalamaları gerekir.

 Atış sınavı esnasında gözetmenlerin talimatlarına tam riayet önemlidir. Hedef kağıdındaki siluete isabet eden her atış 10 puan değerindedir. Atış yapılan silahla ilgili sonradan belirtilecek kusurlar dikkate alınmayacağı için silahla ilgili olumsuz bir durum varsa anında gözetmene bildirilmelidir.

Silahlı adayların yazılı sınav süresi 150 dakika (iki buçuk saat), silahsız adayların süresi 120 dakikadır (iki saat).

 Gerek silahsız temel bölüm, gerek silah sorularında yanlış doğruyu götürmediği için net hesabı yapılmaz.

Temel bölümdeki 100 sorunun her biri 1 puan, silah yazılısında her sorunun değeri 2 puan, uygulama sınavındaki isabetli atışların her biri 10 puan üzerinden değerlendirilir.

 Silahlı/silahsız fark etmeksizin temel bölümdeki 100 soru ortak sorulur. Sınav; A-B şeklinde gruplara ayrılsa da 100 soru birebir aynı olup sadece soru numaraları değişiktir.

Yazılı sınav saat 10.00’da başlar, ama 09.00’da sınav yerinde olunması tavsiye edilir.

 Optik forma; TC numarasının, sınav grubunun doğru kodlanmasına ve imza bölümünün boş bırakılmamasına özen gösterilmelidir.

Sınav esnasında gözetmenler dahil, kimseden yardım istenmemesi ve yardım edilmemesi konusu önemlidir. Toplu kopya işlemi yapılabilir.

 Sınav soruları, genelde sınavdan sonraki bir-iki gün içerisinde EGM’nin sitesinde yayınlanır. Cevap anahtarları Merkezi Sınav Komisyonunun kararı doğrultusunda yayınlanmaz. Bu nedenle internet ortamında veya çeşitli yollarla edinilen dokümanlardaki cevap anahtarlarının tamamı gayri resmidir.

Sınav sonuçları, sınav tarihinden yaklaşık iki hafta sonra internetten açıklanmaktadır. Açıklamanın genellikle sınavdan sonraki ikinci cuma günü ve mesai bitiminden sonraki saatlerde yapıldığı bilinmelidir.

 Sınav sonucuna ilişkin herhangi bir belge adaya veya belirttiği adrese gönderilmez. Sınav sonuçlarını adayların bizzat takip etmeleri gerekir.

Sınavı geçenlerin hazırlaması gereken belgeler, hangi formun nerede tanzim ettirilebileceği gibi hususlar kurs merkezlerinden öğrenilmelidir.

 Sınavda başarısız olan ve sınav hakkı devam eden adaylar, bir sonraki sınavdan yeterli zaman önce kurs merkezlerine sınav ücretini yatırdıklarına dair dekontu vermeyi  ihmal etmemelidirler.

Herhangi bir özel güvenlik kursuna kayıt yaptıran aday, tüm sınav haklarını aynı merkezden kullanmak zorundadır. Başka bir kursa veya şehre nakil yaptırılamaz, sınav merkezi değiştirilemez.

 Temel bölümde 60’ı geçip silahtan başarısız olan adaylar, kalan sınav haklarını silah için kullanabilirler. Sadece silahtan sınava girecek de olsalar yukarıda belirtilen miktarda sınav ücretini yatırmaları gerekir.

Temel bölümden geçip silahtan kalan adaylar, isterlerse silahsız sertifikalarını kurs merkezlerinden alıp silahsız kimlik için başvurabilir ve kalan haklarını silahlı için kullanabilirler.

 Sadece silahtan sınava girecek adayların 30 dakika süreli silah yazılı sınavına geç kalmamaları özellikle tavsiye edilir.

Silahsız kimliği olanların kimliklerini silahlıya çevirirken vergiyi tekrar yatırmaları gerekmez. Tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu almaları ve diğer belgeleri hazırlamaları yeterlidir.

 Adaylar ikamet kayıtlarının olduğu il dışında kurs – rapor alabilirler, vergi yatırabilirler. Ancak kimlik başvurusunun sadece ikamet kaydının bulunduğu ilden yapılması konusunda zorunluluk olduğu bilinmelidir.

Kimlik başvurusu esnasında parmak izi alındığından, onaylanmış kimlik de imza karşılığı teslim edileceğinden bu işlemlerin bizzat yapılmasının gerektiği bilinmelidir.

 Sınavlar dışındaki işlemler, merkezi idareler tarafından yürütüldüğü için her ilin kimlik onay süreci, o ilin iş yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Bu nedenle kimlik tesliminde yaklaşık onay süresinin öğrenilmesi tavsiye edilir.

 

Bu yazı bugün : 1, toplamda : 106623 kişi tarafından okundu.

 1. 03 Ekim 2015 - 16:08 | #1

  Zehra :

  Mrb hocam benim bir sorum olacak ben deneme atışına gidemedim Atış Sınavı’nda girme hakkım olmadığını söylüyor kayıt Olduğum kurs doğrumudur

  Maalesef doğru, eğitim atışına katılmayanlar sınava silahsız girebilir. Sonraki eğitimde sadece silah kursu görerek silahlıya girebilirsiniz. İyi günler.

 2. 24 Ekim 2015 - 08:58 | #2

  Hüseyin :

  Mrb hocam silhli eğitimde iki gün eğitime gidemedim müfettiş ler beni yok yazmış 16 saat eğitim eksigim var kurs sınava göremezsiniz diyor ihtiraz edebilirmiyim

  Adayların mazeretsiz olarak temel bölüme en fazla on, silah bölümüne en fazla iki saat devamsızlık hakları vardır. Bu süreleri aşan devamsızlık halinde eğitim geçersiz sayılır. Tek istisnası yok yazılan günlere ait sağlık raporu olmasıdır. Kurs döneminde sağlık durumu nedeniyle (raporla belgelenmek şartıyla) devamsızlık hakkı, ders saatinin üçte birine kadar yükselebilir. Buna göre devamsız yazıldığınız günlere ait raporunuz varsa itiraz hakkınız olabileceği anlamına gelir. Aksi halde itiraz etseniz de yapılabilecek bir şey yok maalesef. İyi günler.

 3. 22 Ekim 2016 - 14:47 | #3

  Mujgan :

  Merabalar ben azeriyim 7 ci sinifa kadar azerbaycanda okudum 8 ci sinifta buraya geldim ve 8 ci sinifi canakkalede okudum. 9 da okudum.burda ama sinifta kaldim malesef ve okulumu aciktan devam.ediyorum. yasim 18 tamam degil 18 yasima gectim bu mayista tamam olucak 19 dan gun alicam. Boyle iste guvenlik olmak istiyorum ola bilirmiyim lutfen bi yardimci olurmusunuz.. Saygilar

  TC vatandaşı olduysanız ortaokul veya 8 yıllık ilköğretimi bitirdiğinizi belgelemeniz ve 19 yaşından gün almış olmanız halinde silahsız eğitim alabilirsiniz. Bu şartlar uygun olduğunda bulunduğunuz şehirdeki kurslardan birine kayıt olmanız yeterli. Devamındaki işlemleri hakkında kursunuz sizi yönlendirecektir. İyi günler.

 4. 26 Aralık 2016 - 14:39 | #4

  Hkrtl@ :

  Herhangi kurs eğitim almadım ve sınava gireceğim sınavı kazandığım taktirde görevde arama cihazlarinın vb gibi olay ve durumlarda sıkıntı çekmez miyim hocam
  NOT:KAYIT İŞLEMLERİNİ YAPTIGIM KURUM GEREK DUYMADI SİZCE DOGRUMUDUR BİLGİLENDİRİR DENİZ SEVİNİRİM.

  Eğitim almadan sınavda nasıl başarılı olabilirsiniz, diyelim oldunuz o görevi nasıl yapacaksınız? Özel güvenlik eğitim süresi, özel güvenliklerden istenen göreve göre zaten yetersiz iken siz o kadarcık eğitime bile katılmamışsınız. Kime nasıl davranacağınız, bir yangın olduğunda, bir olaya ilk ekip olarak müdahale etmeniz gerektiğinde kimlere-nerelere bildirim yapacağınız, görev yaptığınız yere girenlerden özellikli kişilere yapacağınız işlemler, en basiti kimlik sormada-aramada bir yanlış yapsanız, karşınızdaki kişi bir de polis-hakim-savcı çıkarsa başınız derde girebilir. Dolayısıyla öncelikle haklarınızı, yetkilerinizi iyi öğrenmeniz, çalıştığınız yeri mahcup etmemeniz gerekir. Elektronik güvenlik cihazlarının kullanımı eğitimi maalesef bir çok yerde göstermelik kalıyor. Ancak en azından kullanım esaslarını, ne işe yaradıklarını teorik olarak bilmeniz gerekir. Ayrıca elektronik cihazlar, teknolojideki hızdan dolayı zaten öğrendiğiniz ile kullanacağınız muhtemelen aynı olmayacaktır. Dolayısıyla kurumunuzun işin ciddiyetinden bilgisi olmadığı anlaşılıyor. Sizin bireysel olarak bu açığı kapatmak için çabalamanızı tavsiye ederim. Sonuçta bir meslek kursu, ona da katılmadan o işi icra etmeye kalkmak sıkıntı olabilir. İyi günler.

 5. 11 Mayıs 2017 - 11:01 | #5

  bekir koçak :

  ARKADAŞLAR ANKARA GÜVENLİK GERCEKTEN İŞİNİ İYİ YAPIYOR VE ÖNEM VERIYOR İNSANLARLA TEK TEK İLGİLENIYOY.KENDİLERİNE ÇOK TEŞEKÜR EDIYORUM.

  Biz de size teşekkür ediyoruz. 🙂

 6. 17 Aralık 2018 - 07:53 | #6

  Levent :

  Meraba bir sorum olacaktı. Şimdi ben ÖGG silahlı olarak kursa yazildim silah ve silah sorularından doğrum olmazsa temel eğitimden 60 doğru yaparsam silahsız guvelik kartımı alabilirmiyim… teşekkürler

  Eğitim başlayınca kursunuz bu konularda size bilgi verecektir. Temelden en az 60 almak silahsız için yeterlidir. İyi günler.

 7. 31 Aralık 2018 - 14:32 | #7

  mitat yaşar :

  merhaba,
  2016 yılında silahlı güvenlik kartımın yenileme işlemlerini yaptım ve belgemi aldım. ama kartımı almamıştım. şu an alabilirmiyim *

  Sertifikanız üzerinde yazılı tarihler arasında geçerlidir. Dolayısıyla kalan süre için başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorumlar kapalı.