Sıkça Sorulan Sorular

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için bilmemiz gereken ve sıkça karşımıza çıkacak olan sorunların cevaplarını buradan ulaşabilirsiniz.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş şartı var mıdır?

2. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim şartı nedir?

3. Silahsız kimliğim var, silahlıya çevirmek için ne yapmam gerekir?

4.  Yaşımı doldurmadığım için silahsız aldığım kimliğimi silahlıya çevirmek istiyorum. Silah eğitimimi aynı eğitim kurumundan almak zorunda mıyım?

5. Silahsız kimliğimi silahlıya çevirirken beş yıllık süre nasıl hesaplanıyor? 

6. Silahsız kimliğim var. Silahtan sınavına girdim ve kazandım.  Kimliğimi silahlıya çevirmek için hangi belgeleri hazırlamam gerekir? Ayrıca tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

7. Özel güvenlik kursuna kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

8. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli sağlık şartları nelerdir?

9.  Boy ve kilo ile ilgili şartlar nelerdir?

10. Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı var mıdır?

11. Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

12. Silah yazılısı ve atış puanlaması nasıl yapılıyor?

13. İlk sınavda başarısız oldum, kaç sınav hakkım var, kurs merkezine tekrar ücret ödemem gerekir mi?

14. Sınav yerleri ne zaman belli olur?

15. İkamet ettiğim il dışında bir ilde kurs görebilir miyim?

16. Belge aldığım kurumdan başka bir kurumda çalışabilir miyim ?

17. Eğitim atışı nedir, kaç mermi ile yapılır ?

18. Özel güvenlik sınavını kazandım, kimliğimi çıkarmak için hangi belgeleri hazırlamam gerekir?

19. Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

20. Sınava girdim, temel eğitim kısmı iyi geçmedi, ancak silah soruları ve atışta başarılıydım. Sınavı kazanmış olur muyum?

21.  Kimlik kartı başvurumu yaptım. Soruşturma ne kadar sürede sonuçlanır?

22. İş garantisi var mıdır?

23. Beş yıllık süre dolunca ne yapmak gerekir?

24. Sınav ücretleri ve tarihleri illere göre değişir mi?

25. Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir?

26. Sınav tarihlerini nasıl öğrenebilirim, ne kadar süre önce kayıt olmalıyım?

27. Kursa devam zorunlu mu?

28. Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz?

Bu yazı bugün : 2, toplamda : 146681 kişi tarafından okundu.

 1. 22 Ekim 2018 - 15:32 | #1

  Maksut Kaya :

  Merhaba kolay gelsin. Ben bingölde kursa girdim. Benden 800 lira kurs parası aldılaar , 200 tl de hastaneye heyet raporuna harcadım. Kimlik harcı felan deniliyor. Bu kadar ücretten sonra ayriyetten kimlik harcı mı ödeyeceğim yoksa kursun benden aldığı 800 lira ya ddahil mi ödenecek olan kimlik harcı???

  Kurs ücretleri illere göre değişebilir. Bir ilde ne kadar az kurs varsa ücret o kadar fazla, çok kurs varsa rekabet nedeniyle daha uygun olabilir. Yan sütun Kategoriler/Kimlik Maliyeti bölümünde giderlerle ilgili genel bilgi var. Ayrıca kayıt olurken kimliğin size ne kadara mâlolacağını sormanız gerekirdi. Kayıt olup parayı ödedikten sonra yapacak bir şey yok gibi maalesef. Kurs ücreti sadece eğitim içindir, hatta poligon dahil/değil konusu bile kursa göre değişebilir. Bu nedenle adaylara araştırmayı baştan yapmalarını, kayıttan sonra bu şansı kaybettiklerini elden geldiğince hatırlatıyoruz. Kimlik harcı, kimlik parası gibi giderler kurs ücretine dahil değildir. İyi günler.

 2. 27 Kasım 2018 - 14:00 | #2

  emrah :

  @A.GÜLŞEN

  hocam verdiğiniz bigi için teşekkür ederim öncelikle, bana şimdi sınav giriş belgemi verdiler silahlı belgem iptal olmuş silahsız giriyorum, ben atış esnasında söyledim parasıyla mermi verin diye , ama bugünde bana diyorki kurs sorumlusu ben tedarik edemem mermi diyor,, hocam işin maddi boyutunu geçtim beni ekmeğimden ettiler , hatta şuna tanık oldum sivil iki kişi geldi onlara mermi sattılar, banada mermi kalmadı diye gönderdiler, bende daire başkanlığına bugün şikayet ettim elimde resimler ve videolar var yardım edildiğine dair, tekrar yenilemek için kursunuza yazılacağım hocam , bu lanet şehirde tek olduğu için kurs adamlar hertürlü at koşturuyor,,, saygılar hocam teşekkürler tekrar,

  Silahlı belgeniz iptal olmuş demek yanlış bir ifade. Yenileme-silah eğitimi alarak sonraki sınava sadece silahtan girebilirsiniz. Kursunuzun ilave mermi ücretini ödemeyi teklif ettiğiniz halde, tekrar atış yaptırmamasının nedenini anlayamadım. Ancak belirttiğiniz şekilde şikayet ettiyseniz başları ciddi belâda demektir. Sadece silah eğitimini, sınav haklarınız dolmadan görürseniz kimliği alırken yeniden rapor istenmesinin önüne geçersiniz. Silahsız kimlik çıkarıp sonra silahlı çıkarmak isterseniz emniyet rapor isteyebilir, bilginiz olsun. İyi günler.

 3. 06 Aralık 2018 - 13:49 | #3

  Murat Özdemir :

  İlk kurs yerimde silah sınavından geçtim güvenlik sınavından geçemedim 2. Kurs yerim başka kurstu ordan güvenlik sınavımı geçtim sertifika da silahsız yazıyo kartimda silahlı yaziyo ne yapabilirim

  Temel bölüm baraj niteliğindedir. Temelden geçer not alamayanlar silahtan 100 tam puan dahi alsa sınavın tamamından kalmış sayılır. Dolayısıyla ilk sınavınız başarısız demektir. İkinci kursta silahsız hak kazandıysanız kartınızın da silahsız olması gerekir. Hatanın kaynağı nedir bilemiyorum. Kartla birlikte iliniz özel güvenlik şubesine kartınızla birlikte başvurmanızda yarar var. İyi günler.

 4. 07 Aralık 2018 - 08:36 | #4

  Murat :

  2015 te yenileme sertifikasını alıp guvenlik şubeden onay yaptırmadan şimdiye kadar çalışmış biri ne yapması gerekir

  Yenileme işlemi eğitim almakla bitmez, sertifika ve istenen belgelerle özel güvenlik şubeye başvuru ile tamamlanır. 2015’ten beri kimlik için başvurmayan kişi kimliksiz çalışıyormuş gibi değerlendirilir, işyerine para cezası kesilebilir. Bu kişinin derhal özel güvenlik şubeye kimlik yenileme başvurusu yapması gerekir. İyi günler.

 5. 07 Aralık 2018 - 12:44 | #5

  Eto :

  Güvenlik sertifikamı kaybettim ne yapmalıyım halen çalışıyorum 1 yıl 4 ay var yenilememe kurum fotokopisini istiyor

  Sertifika aslını muhtemelen kimlik müracaatında emniyete vermişsinizdir. Sertifika fotokopisini de ya kursunuzdan ya da emniyetten alabilirsiniz. Esasında bu tür taleplerde sıkıntı yaşamamak için emniyete vermeden önce kendinize fotokopi almanız gerekirdi. İyi günler.

 6. 22 Aralık 2018 - 11:22 | #6

  burak sipahioğlu :

  merhaba benim merak ettiğim şimdi ben özel güvenlik sınavını kazandım kimliği çıkardım 5 yıl süresi sonra var yenileme sıvavına giriyoruz 0 da alsak bir önemi yok heralde ilk bastan alıreken sağlık raporu alıyoruz ya heyet raporu bu ömür boyumu geçerli her 5 yılda bir bunuda yenileyecekmiyiz

  Yenileme sağlık raporu istenmez. İyi günler.

 7. 22 Aralık 2018 - 11:24 | #7

  Mehmet :

  Selam ben silahsız sertifikamı 2017 yılında yenilettim kimlik kartınıda aldım fakat şuan yenileme sertifikamı bulamıyorum yaptığım iş başvurusunda da hazırlamam belgelerin içinde o da var bu benim iş başı yapmama sorun teşkil edermi?

  Bir çok ilde kimlik başvurusunda sertifikanın aslı alınıyordu. Muhtemelen siz de kimlik için vermişsinizdir. Ancak resmi belgelerde daima bir fotokopi alıp dosyalamakta yarar vardır. Bu konuda tedbirsiz davranmışsınız. İşbaşı için engel teşkil edip etmediğini, işveren bilir. Eski kursunuzdan bir suret alıp alamayacağınızı sorabilirsiniz. İyi günler.

 8. 22 Aralık 2018 - 14:42 | #8

  aysun :

  merhaba sılahlı sınavı kazandım guvenlık sorusturmasına gırecegım sartlı tahlıyem var ama bu sebeble kımlıgımı alabılırm ıyım sartlı tahlıyen oldugu ıcın vermezler dedıler de?

  Özel güvenlikte suçun türü ve cezanın süresine bakılır. Keşke özel güvenlik adına masraf yapmadan önce bu konuyu netleştirseydiniz. Bir yıl ve üstü süreli cezalarda HAGB ve düşme kararı ile özel güvenlik olabilmek mümkün. Ancak sizin kararda HAGB yok sanırım, bu durumda ceza süresi ve elbette suçun türü önemli. Kimlik harcını yatırmadan önce davaya ilişkin belgelerle iliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 9. 27 Aralık 2018 - 07:09 | #9

  Rıza Onk :

  Merhaba, silahsız kimliğim yeni geldi. Bu arada silahlı sınava girip kazandım. Silahlı sertifikam da geldi. Silahlı kimliğimin çıkmasını beklemeden silahlı sertifikası ile silahlı bir projede çalışabilirmiyim? Teşekkür..

  Silahlı görev alabilmek için sertifika yeterli değildir, kimliğin de mutlaka silahlı olması gerekir. Bu nedenle silahlı başvurunuzu vakit geçirmeden yapmanızda yarar var. İyi günler.

 10. 27 Aralık 2018 - 07:10 | #10

  ali han yaman :

  merhaba ben 2009 2010 gibi özel güvenlik sınavını kazandım ve sertifika almaya hak kazandım fakat almadım bu arada kurum kapandı ve benim dosyamı bulamadılar.şimdi ne yapmalıyım anlatır mısınız ?

  İliniz özel güvenlik şubesine nüfus cüzdanınızla gidip kendinizle ilgili ekran çıktısı talep edin. O belge ile yenileme eğitimi alabilirsiniz. Kimlik için gerekenleri yenileme göreceğiniz kurstan öğrenmeniz gerekir. İşlemlerde illere göre farklılık olabiliyor. Daha önce kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus vergi ve rapor masrafınız olur. İyi günler.

 11. 03 Ocak 2019 - 08:39 | #11

  Murat :

  21 nisan Silah sınav kayıt son tarih ne zaman

  Sınav takviminde eğitim bitiş tarihi bellidir. Ancak başlangıçlar, günlük ders programına göre kurslar tarafından belirlendiği için bu konuda ancak kayıt olacağınız kurstan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Genel olarak Şubat’ın son haftasında başlaması gerekir denilebilir. İyi günler.

 12. 08 Ocak 2019 - 08:14 | #12

  Cesur :

  Ogg suresi uzatildi.kimlik suresi gecmis kartimla ise baslayabilirmiyim

  Üzerindeki tarihler yeni, tipi eski kartlarla çalışma süresi uzatıldı. Süresi geçmiş kartla çalışmak hâlâ mümkün değil. Yeni tarihli kimlik aldıktan sonra çalışabilirsiniz. İyi günler.

 13. 09 Ocak 2019 - 11:35 | #13

  ümit :

  ben daha önce silahlı kimlik kartı sınavında girdim sertifika aldım kimlik için başvurmadım ve üzerinden 5 yıl geçti kimliğimi çıkarmadım eylül ayında sınava girdim başarılı oldum 20 kasımda kimlik kartı için bütün belgeleri emniyete teslim ettim. kimliğin çıkması 2 3 ay süreceğini söylediler. özel güvenlik sertifikasıyla iş başvurusu yapabilir iyim ve çalışabilir miyim..?

  Daha önce kimliğiniz olup da başvuru yapmış olsaydınız belge alıp çalışabilirdiniz. Ancak her ne kadar yenileme de olsa ilk defa kimlik alacağınız için soruşturma sonucunu beklemek zorundasınız. Sertifika sadece eğitim ve sınav başarısını gösterir, çalışma belgesi yerine geçmez. Dolayısıyla beklemekten başka yapacak bir şey yok maalesef. İyi günler.

 14. 12 Ocak 2019 - 12:40 | #14

  Sinem :

  İyi günler, kursa kayıt oldum ama bazı durumlardan dolayı iptal etmek istiyorum, kurum bunu kabul Edip paramı öder mi ?

  Kurslar aynı zamanda ticari işletme olduğu için kursunuz adına yorum yapmam doğru olmaz. Eğitim aldıktan sonra iptal olmaz ama etik olarak henüz eğitim almadıysanız iade edilmesi gerektiğini söyleyebilirim. İyi günler.

 15. 14 Ocak 2019 - 08:05 | #15

  Yigithan :

  Hocam Ben şuan istanbulda inşaata işçi olarak çalışıyorum Sertifikamı Erzurum dan aldım 2023 kadar geçerli Kimlik kartı başvurusuna erzurumdan deyilde buradan başvurabilir miyim İkametgahı şuan yatılı çalıştığım inşaatın adresini gösterebilir miyim Daha önce parmak izi alındı parmak izi formunu istediğimiz ilden alabiliyor muyuz teşekkürler

  Özel güvenlik kimlik başvurusu sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabildiği için sertifikanın hangi ilden alındığının bir önemi yok. Halen çalıştığınız yerin adresini gösterip ikamet kaydınızı İstanbul’a istetirseniz (muhtarlık veya nüfustan yapılıyor sanırım) kimlik başvurunuzu İstanbul’dan yapabilirsiniz. Parmak izi formunun ehliyet-pasaport-nüfus cüzdanı değişimi vb. nedenlerle sisteme bir kere girilmesi yeterli, sonraki başvurularda istenmiyor. İyi günler.

 16. 17 Ocak 2019 - 16:47 | #16

  Muhammed E. :

  mrb benim kartımın süresi 2015 de sona erdi.şubattaki sınavı kaçırdığım için nisan ayındaki sınav için kayıt yaptırdım.iş başvurusunda bulunmuştum.ismim kurada çıktı ve mülakata çağırılacam.mülakat tarihi bu ayın sonunda ama yenileme sınavım nisanda bu benim açımdan sorun olacak mı.ne yapmam lazım yapılması gereken bir şey varsa yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden teşekkürler.

  Dört sene önce süresi dolmuş kartla iş başvurusu yapmanız sıkıntılı bir durum. Yenileme sertifikası ile emniyete kimlik başvurusu yapanlara geçici belge veriliyor. 21.04.2019 yenileme sertifikaları (illere göre değişmekle birlikte) genelde bir ay sonra yani Mayıs 2019’da ele geçer. Başvuru yaptığınız yer bu tarihe kadar beklerse iyi. Kursunuzdan sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi öğrenip emniyet randevusunu erken almak dışında yapılabilecek bir şey yok maalesef. İyi günler.

 17. 17 Ocak 2019 - 16:49 | #17

  Murat :

  2006 senesinden Silahlı güvenlik sertifikam var.
  Yalnız süresi geçtiği için 2011 de yenileme eğitimi almıştım,sonradan güvenlik işi yapmadım başka sektörde halen çalışıyorum,onunda (2011) süresi geçtiği için tekrardan yenileme eğitimi almak istiyorum ve gerekli,sebebi
  ikamet ettiğim ilde değilde başka bir ilden iş teklifi(güvenlik) aldım.
  Kritik soru şu; bir valilikten (ilden) alınan silahlı güvenlik kimlik kartı başka bir ilde geçerli mi? yenileme eğitimini ve silahlı güvenlik kimlik kartını hangi ilden almam gerekiyor? Bildiğim kadarıyla yenileme eğitimine ve sınava ikamet ettiğimiz yerde girmemiz gerekiyor bu işlemlerde 4-5 ay sürüyor ve benim vaktim bu işlemleri yapmak için sınırlı… yardımcı olursanız sevinirim cevabınız için şimdiden teşekkürler

  Yenileme eğitimini istediğiniz ilden alabilirsiniz. Sadece kimlik başvurusunun ikamet kaydı olan ilden yapılması konusunda zorunluluk var. Ancak soruşturmalar eskisinden uzun sürüyor. Eğitimi aldıktan sonra ikamet kaydınızın bulunduğu ilden kimlik başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler.

 18. 21 Ocak 2019 - 10:58 | #18

  Işıl :

  Merhaba benim 2015 ye süresi doldu yeniletmek istiyorum fakat kartımı kaybettim daha önce hiçbir yerdede çalışmadım ne yapabilirim yenilemek için ?

  Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine nüfus cüzdanınız yanınızda olmak şartıyla başvurup sizinle ilgili sayfadan ekran çıktısı talep edebilirsiniz. Bu belge ile yenileme eğitimi almanız mümkün. Yenileme ve sonrasında yapacağınız işlemleri kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Daha önce kartı olanlardan rapor-vergi istenmez, sınavlara katılma şartıyla kalma-geçme yok. İyi günler.

 19. 21 Ocak 2019 - 11:01 | #19

  Uğur :

  OzelG. Kursuna İzmir’de gittim,kursa gittiğim zaman ikametgahim İzmir’de idi.Kurs bittikten sonra Tokat’a geldim ikametgahim burda şuan, ama sınav için tekrar İzmir’e gitcem.Eger sınavı kazanırsam,Özel Güvenlik kartını şuan Tokat’ta bulunan ikamet ettiği m emniyetten alabilirmiyim ,yoksa Kursu İzmirde gördüğüm ve sınava burda girdiğim için İzmir’deki Emniyetten almam lazım ,saygılar

  Eğitimi, raporu vb. işlemleri istediğiniz ilden alıp yapabilirsiniz. Sadece kimlik başvurusunun ikamet kaydı olan ilden yapılması konusu zorunlu. Sertifikayı İzmir’den aldıktan sonra kimlik başvurusunu Tokat’tan yapabilirsiniz. Hazırlamanız gereken belgeleri de Tokat’tan öğrenmeniz işinizi kolaylaştırır. İstenen belgelerde illere göre farklılık olabiliyor. İyi günler.

 20. 28 Ocak 2019 - 16:16 | #20

  musa :

  özel güvenlik görevlisiyim ve bana verilen tek nushalik güvenlik sertifikam kayıp kimliğim bende fakat sertifikayı bulamıyorum ne yapmam lazım

  Kimliğiniz varsa sertifikanın aslını özel güvenlik şubeye vermiş olabilirsiniz. Değilse sertifikayı aldığınız yer, yani kursunuza başvurmanız gerekir. İyi günler.

 21. 29 Ocak 2019 - 10:23 | #21

  Emre :

  2012 yılında almış olduğum güvenlik sertifikamı kaybettim. Eğitim gördüğüm ve sertifikamı aldığım kurs kapandı ne yapmam gerekli ?

  İliniz özel güvenlik şubesi kursunuzun kapandığını biliyordur. Dolayısıyla nüfus cüzdanınızla birlikte özel güvenlik şubeye başvurup ekran çıktısı talep edebilirsiniz. İyi günler.

 22. 29 Ocak 2019 - 15:41 | #22

  Emre :

  özel güvenlik şubeye gittiğimde benden randevu isterler mi ?

  İşlemler illere göre değiştiği için bunu bilemem, iliniz özel güvenlik şubesine veya ilinizdeki özel güvenlik kurslarına danışın lütfen. İyi günler.

 1. 22 Şubat 2009 - 13:45 | #1
 2. 03 Mart 2009 - 19:56 | #2
 3. 03 Mart 2009 - 21:13 | #3
Yorumlar kapalı.