Silahlı/Silahsız Kimliğin Yaklaşık Maliyeti

21 Ocak 2010 tarihinde yayinlandi

 

       Özel güvenlik olmak isteyenlerden, bu işin kendilerine ne kadara mâlolacağı ile  ilgili çok soru geldiği için genel bir bilgi vermek istedik. Aşağıdaki fiyatlar halen geçerli olan rakamlardır.  EGM tarafından istenen sınav ücretinde değişiklik olursa güncellenecektir.

 

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Poligon ücreti : Kurs merkezleri silahlı adaylara poligon ortamında 15 metre mesafeden 25 mermi ile eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Adayın eğitim atışının geçerli olabilmesi için 25 mermiden en az 15 adedinin hedefte olması gerekir. Yazılı sınava giren adaylara, sınavdan sonraki günlerde, silah eğitiminin uygulama kısmı için emniyet görevlilerinin gözetiminde 5 mermi ile sınav atışı yaptırılır. Kayıt esnasında poligon giderlerinin kurs ücretine dahil olup olmadığını öğrenmeniz  önemle tavsiye edilir.

3. Sınav ücreti : 100 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına, aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden yaklaşık 40 gün önce kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 986,00 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da 200 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu 45.00 TLHerhangi bir HALKBANK Şubesine gişeden yatırılacak, İnternet veya ATM makbuzu kabul edilmiyor. (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı TÜRKİYE HALK BANKASI OPERA ŞUBESİ).  IBAN – TR02 0001 2009 4130 0016 0000 96 (413-160 000 96)

 

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MALİYETİ :

 

1. Kurs ücreti : Kurs fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında oluştuğu için, çok değişik fiyat aralıklarında olabilir. Örneğin bir kentte özel güvenlik kursu sayısı az ise kurs ücretleri genele göre pahalı, kurs sayısı fazla ise genele göre ucuz olabilir. Pahalı olması kaliteyi, ucuz olması kalitesizliği göstermez. Bu büyük bir oranla rekabete göre belirlenir.

2. Sınav ücreti : 70 TL sınav ücreti, Polis Akademisi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı Şubesi hesabına,  aday tarafından yatırılarak (dekonttan iki suret isteyiniz)  dekontun okunaklı bir sureti, sınav tarihinden yaklaşık 40 gün önce kurs merkezine verilir.  

4. Kimlik harcı : Tüm yurtta aynı olup 986,00 TL.dir. Sınavı kazandıktan sonra yapılacak bir işlemdir. Sağlık raporu dahil, tüm evraklar hazırlandıktan sonraya bırakılması tavsiye edilir. Vergi dairesine veya harç almakla görevli maliye veznelerine yatırılabilir.

5. Sağlık raporu : Tam teşekküllü Devlet hastanelerinden “heyet raporu” alınmalıdır. Bu gider de hastanelere göre değişebilir. Önceden araştırmanız veya kurs merkezinize danışmanız önerilir.  Özel güvenlik işlemlerinde sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır  (Rapor maliyeti, Ankara’da 200 TL’den başlamaktadır).  Raporun asıl suretinin en geç kurs başlangıcında,  kursa merkezine verilmesi gerekir.

6. Belge hazırlığı : Dilekçe, form yazdırma vb. işlemler için yaklaşık 15-20 TL masraf olabilir. Bu belgeleri de kurs merkezinize danışmanız tavsiye edilir. Bazı illerde farklı uygulamalar nedeniyle gereksiz yere masraf yapılmamış olur.

7. Kimlik Harcı Dekontu 45.00 TLHerhangi bir HALKBANK Şubesine gişeden yatırılacak, İnternet veya ATM makbuzu kabul edilmiyor. (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı TÜRKİYE HALK BANKASI OPERA ŞUBESİ).  IBAN – TR02 0001 2009 4130 0016 0000 96 (413-160 000 96)

 

Bu yazı bugün : 7, toplamda : 569474 kişi tarafından okundu.

 1. 06 Şubat 2013 - 17:15 | #1

  habib :

  hocam ben sınavı kazandm sertifikayı aldım ama kimlik harcını maliyeye yatıracagıma halk bankasına yatrdm onlarda pol.ak.özel güvenlik sınav harcı diye yatrmışlar karakol kabul etmedi bankada yapıcak bişi yok dedi ben bu parayı nasıl geri alabilirim

  Özel Güvenlik Daire Başkanlığına hitaben, harç parasını maliye yerine Polis Akademisi hesabına yanlışlıkla yatırdığınızı, paranın bildireceğiniz hesap numarasına aktarılmasını talep eden bir dilekçe vermeniz gerekir. Ayrıca o para olmadan kimlik başvurusu yapamadığınız için mağdur olduğunuzu belirtmeniz yararlı olabilir. Dilekçeye elinizdeki dekontun okunaklı bir fotokopisini de eklemeyi unutmayınız. İyi günler.

 2. burak
  16 Ekim 2014 - 16:18 | #2

  tek tek sabırla aynı şeyleri anlatmışsiniz emeğinize sağlık kolay gelsin

 3. Doğukan
  14 Aralık 2015 - 20:57 | #3

  Herşey için Teşekkürler Ankaragüvenlik.

 4. 06 Haziran 2018 - 12:03 | #4

  Tarık sevinç :

  Hocam elinize kolunuza sağlık. Allah razı olsun sizlerden sınava 1 gün kala hazırlamış olduğunuz sorulara çalıştım. O kadar iyi sorular hazırlamışsınızki ilk seferde silahlı olarak geçtim. Hakkınızı helal ediniz. Çok teşekkür ediyorum.

  Arayıp bulup çalışmışsınız, ne güzel. Hak varsa helal olsun. İyi günler.

 5. 21 Kasım 2018 - 17:10 | #5

  Glsm akln :

  Merhaba ben tüm sayfayı arkadaşların soruları ile birlikte okudum ortalama 800 tl bi masraf çıkıyor peki kurs ücreti ne kadar ? Birde bej adar sürede alınabiliyor kimliğin çıkması zaman aşımı olarak

  Sayfayı okumuşsunuz ama kurs ücretlerinin illere göre değiştiği konusu dikkatinizden kaçmış sanırım. Bunu, bulunduğunuz ildeki kurslardan araştırmanız gerekir. Büyük şehirlerde rekabet nedeniyle genele göre daha uygun sayılabilir. 2019 sınav takvimi henüz açıklanmadı, ilk sınavın Şubat başında olması bekleniyor. Kurs ücretleri gibi, sertifika ve kimlik onay süreleri de illere göre değişir. Ankara’da başvurudan sonra yaklaşık üç bekleniyor. İyi günler.

 6. 13 Aralık 2018 - 13:46 | #6

  Sultan :

  Merhabalar ben 2009 yılında silahlı olarak sertifikamı aldım fakat daha sonra Evlendim ve kimliğimi çıkartmadım şimdi çıkartabilir miyim acaba yoksa sertifikam iptal olmuş mudur teşekkürler

  Elinizdeki sertifika ile yenileme eğitimi ve sertifika aldıktan sonra kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Daha önce kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus rapor-vergi masrafınız olur. Başvuru işlemlerinde illere göre farklı uygulamalar olabildiği için yenileme alacağınız kursun yönlendireceği şekilde hareket etmenizde yarar var. İyi günler.

 7. 14 Aralık 2018 - 17:07 | #7

  ERSİN :

  Bütün sorulara verdiğiniz cevaplar için herkes adına tekrar teşekür ederim.
  Emeğinize sağlık Allah razı olsun sizden. :)

  Bu ince düşünceniz için ben de size teşekkür ederim. Her şey gönlünüzce olsun. İyi günler.

 8. 17 Aralık 2018 - 13:25 | #8

  Onur :

  İyi günler,

  Ben silahlı yada silahsız özel güvenlik kimlik sahibi olmak istiyorum. Askere gittim fakat usta birliğinde fiziksel yeterlilik karşılamadığım için usta birliğinde terhis belgemi verdiler. Güvenlik olabilir miyim ? Fiziksel olarak sıkıntım yok sadece askerlik sağlık yönetmeliğine göre yetersizlik var.

  Özel güvenlik olabilmek için askerlik yapma şartı aranmıyor. Askerliğe elverişsiz raporu almanıza neden olan durumun, özel güvenlik sağlık şartlarında aranan hususlardan olmaması şartıyla rapor almanız mümkün olabilir. Silahlı için devlet hastanesinden heyet, silahsız için poliklinikten rapor istenir. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde silahlı-silahsız için istenen mezuniyetle ilgili detayları görebilirsiniz. Askerde sorun olan durum ortopedi kaynaklı ise silahsızda ortopedi onayı aranmadığı için rapor almanız mümkün görünüyor. İyi günler.

 9. 18 Aralık 2018 - 08:43 | #9

  HAkan :

  Benim orta okul diplomam Yok nasıl güvenlik ola bilirim

  Silahsız için en az ortaokul mezunu olmak zorunlu. Diplomam yok derken mezun olmadığınızı kastediyorsanız özel güvenlik olmanız mümkün değil maalesef. Mezunsanız ve diplomanızı kaybettiyseniz okulunuza başvurmanız gerekir. İyi günler.

 10. 27 Aralık 2018 - 09:26 | #10

  Mehmet :

  İyi günler ben 79 dönem güvenlik sınavını kazandım fakat özel güvenlik sertifikamız daha hazır değil ben yılbaşından önce özel güvenlik harcını yatırsam olur mu yılbaşından sonra harç fiyatları artacak mı şimdi harcı yılbaşından önce yatırsam kartı yılbaşından sonra çıkarsam sorun olur mu

  Sadece sertifikanızın çıkması yeterli değil, randevuyu da 2018 bitmeden alabilmeniz lazım. Bildiğim kadarıyla bir çok şehirde bu mümkün değil. Sertifika ve randevu işini 2018’de yapamazsanız vergiyi erken yatırmanızın anlamı yok. 2019 başvurularında aradaki farkı da yatırdığınıza dair dekont istenecek çünkü. İyi günler.

 11. 02 Ocak 2019 - 13:29 | #11

  mehmet :

  Sayın hocam öncelikle vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Silahlı olarak kursa müracaat ettim önce kurs bunu kabul etmişti fakat incelemeler neticesinde bir aylık bir farkla silahsız alabileceğim ve yaşımın dolmasını müteakip silahlı alabileceğim bildirildi. Ancak ben sağlık raporunu silahlı belge için heyetten aldım. silahsız kimliğimi de çıkartmak istiyorum. heyet raporu geçerli olur mu? daha sonra silahlıya değiştirmek istediğimde tekrar sağlık raporu için heyete mi girmeme gerekir. iyi çalışmalar.

  Önce silahsız, yaş uygun olunca sadece silah eğitimi alıp silahlıya geçmeniz mümkün. Ama bir sınava girip hepsini halledebilmek mümkün iken ayrı ayrı sınav parası ödemeniz, dekontları kursa teslim etmeniz, ayrı ayrı sınava girmeniz, iki başvuru için aynı belgeleri tekrar hazırlamanız gibi görünür-görünmez bir sürü maliyet, emek sarfı olur. Rapor bir yıl geçerli, yaşınız dolduktan sonra doğrudan silahlı eğitim alıp bir kerede geçmeye bakın. Bu arada sınav ücretlerine de zam gelecek, mevcut haliyle bile hayli tuzlu. Silahlı girdiğinizde bir kere 70 TL, ayrı ayrı girdiğinizde 50+70 ödeyeceksiniz ki bunlar zamsız olan. Tercih sizin, iyi günler.

 12. 03 Ocak 2019 - 08:51 | #12

  A.DOĞAN :

  iyi geceler hocam silahlı özel güvenli kartı silahsız yerine geçerlimi yoksa geçersizmi

  Silahlı kart, silahsız eğitimi de içerir. C sınıfı ehliyeti olanlara otomobil kullanamazsın demek gibi bir şey bu. Silahlı kartı olanlar, silahlı-silahsız tüm görevlere başvurabilir, çalışabilir. İyi günler.

 13. 17 Ocak 2019 - 16:39 | #13

  ismail :

  slm kolay gelsin acil yenileme yapmam gerekiyor sağlık bakanlığının kadrolu işçi statüsünde özel güvelik sözlü mülakatını kazandım kimliğimin süresi 2009 da doldu kimlik yenileme sınavınıda en erken 21 nisanda girebilecemi öğrendim yenileme eğitimini alsam emiyetten ögg olarak görev yapabilir şeklinde bir yazı almam mümkünmüdür
  2- İzleyebileceğim başka bir yol var mı yardımcı olursanız çok memnun olurum çok fena sıkıştım acil yardım lütfen

  Geçersiz kimlikle iş başvurusu yapmanız hata olmuş ve maalesef yapılabilecek pek bir şey yok. Kimlik süreniz on sene önce dolmuş. Yenileme sertifikasını aldıktan sonra emniyete kimlik başvurusu yapanlara geçici belge veriliyor. Kursunuzdan sertifikayı alacağınız yaklaşık tarihi öğrenip randevuyu erken almak dışında işlemleri çabuklaştıracak bir yol yok. Bu da normal şartlarda sertifikayı 21.05.2019 gibi alacağınız anlamına gelir. Başvuru yaptığınız yer bu tarihe kadar bekler mi bilemiyorum. Keşke bir yol olsaydı ama inanın yapacak bir şey yok. İyi günler.

 14. 29 Ocak 2019 - 07:11 | #14

  Recep :

  Bana soru hazırlaya bilirmisiniz sınava girecem yardımcı olursanız çok sevinirim

  Sınava gireceğinize göre eğitim almışsınız demektir. Dolayısıyla bu tür talepler için doğru adres kendi kursunuz olmalı. Sitede hayli fazla soru, doküman var zaten. Umarım çalışacak imkanınız olur. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorumlar kapalı.