Sınava silahlı girdim, ancak silahsız kazandım ne yapmam gerekiyor?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi
 1. 29 Ocak 2014 - 11:58 | #1

  m.tan :

  mehaba hocam yenıleme için 3 arkadaş bır sırketle anlaştık.ama derslere ısımızden ızın alamadığımız ıcın katılamadık.ben kendımle beraber arkadaşlarımın imzalarını atarak kayıt oldum.sadece egıtım atışlarına gıdebıldık.ama sınavlara katıldık we sertıfıkayı yenıledık. sımdı sıkayet uzerıne özel belgede sahtecılıkten dava açıldı. kartımız ıptal olurmu sımdı.

  Sizin başkasının yerine imza attığınız ortaya çıkarsa ve bundan ceza alırsanız maalesef kartınız iptal olur. Vakit geçirmeden iyi bir avukat bulup yardım almanızı tavsiye ederim. Sahtecilikten ceza almak sadece özel güvenlik için değil, başka işlerde de sorun olacaktır. Dolayısıyla ihmal etmemeniz gerekir. Arkadaşlarınız sahtecilikten ceza almasalar dahi yenileme eğitimlerinin geçersiz olması söz konusu olabilir. Kısaca hepiniz için sıkıntılı sonuçlar verebilecek bir durum. İyi günler.

 2. 10 Ekim 2015 - 15:20 | #2

  mehmet :

  Kolay gelsin hocam ben silahlı 60. özel güvenlik sınavına girdim temel sınavdan 60 alsam silahlı sorularından ve atıştan 0 alsam bile silahsız sertifika alabilirmiyim hocam? yoksa sadece bidaha silah soruları ve atış sınavına girmek zorundamıyım?

  Temelden en az 60 alanlar, silahlı bölümde yeterli not alamazlarsa da silahsıza hak kazanırlar. Bir sonraki sınava sadece silahtan sorumlu olarak girmeniz mümkün. Tercih sizin, zorunlu değilsiniz. İyi günler.

 3. 14 Haziran 2018 - 09:09 | #3

  hayriye :

  merhaba ben silahlı güvenliğe yazılmak istiyorum ama gözlerimden dolayı güvenemiyorum. Silahlı ile silahsız işe girerken çok fark olur mu?

  Silahlı ve silahsızda göz için aranan şartlar aynıdır. Genelde +3,-3 aralığında kalan görme bozuklukları sorun olmuyor. Rapor almadan önce hastane veya poliklinikte danışarak işlem başlatmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 4. 26 Kasım 2018 - 17:13 | #4

  Onur :

  Hocam yazılı sınav ve atış aynı gün mu oluyor

  Sınavın sadece yazılı kısmı merkezi sistemle yapılır. Atış programları il emniyetlerince planlandığından bu konuyu kursunuza sormanız gerekir. Ankara’da yazılı olduğu gün atış sınavı yapılmaz. İyi günler.

 5. 27 Kasım 2018 - 08:39 | #5

  Halil :

  merhaba ben silahli girip 3 sınav sonunda silahsiz kazandim 1 hakkim kaldı silahli kazanmak icin tekrar girmek istedim temel egitimden 78 aldim simdi ise sadece silahtan sorumlu girecem puanlama nasil olacak bundan onceki sinavdan aldigim 78 puan bi işe yararmı?

  Sıkça Sorulan Sorular 12.soruda silahlı geçme notları örnekli açıklandı. İlk not 78 ise silah yazılı ve atış toplamından en az 50 almak şartıyla silahlı geçersiniz. İyi günler.

 6. 06 Aralık 2018 - 13:43 | #6

  mesut :

  merhaba hocam silahli yenileme atis
  sinavinda vuramasak bile kalma olmadigini biliyorum ancak tutanak tutulunca ne oluyor kalma durumu oluyormu

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme-isabet şartı yok. Ancak sizin sorduğunuz bu kapsam dışında kalıyor sanırım, tutanağın içeriğine göre değişir. Eğer kalem vb. şekilde atış kağıdını delme gibi bir durum söz konusu sadece atış sınavının geçersiz olması ile kalmaz ise işlem de yapılır. Kursunuzun bilgisi olması gerekir, detay için oraya danışmanız uygun olur. İyi günler.

 7. 07 Aralık 2018 - 08:55 | #7

  mesut :

  cevabiniz icin tesekkurler islem derken???

  Tutanağın niçin tutulduğuna göre değişir. Kursunuz ile görüşmenizi tavsiye ederim. Mutlaka daha fazla yardımcı olacaklardır.

 8. 14 Aralık 2018 - 15:47 | #8

  Emre sökemen :

  Ben silahlı kursa yazıldım fakat hıc kursa gıtmedım kıtap ve internette n çalısıyorum fakaat kurs takviminde silah bilgisı uygulama dersı yazıyor ona gıtmem gerekırmı silah bılgısımı verecekler yoksa atış mı yaptıracaklar

  Özel güvenlik kurslarında derslere devam zorunludur. Kursunuz denetlenmiş, siz yoksunuz diye eğitiminiz geçersiz sayılmış da olabilir. Temel bölüm gibi silah dersi ve atışa katılmak da zorunludur. Bir an önce kursunuzla irtibat kurmanızda yarar var. Hiç direksiyon dersi görmeden ehliyet sınavına girmek gibi bir şey bu yaptığınız. Direksiyon gibi atışın da uzaktan öğrenimi yok, bizzat katılmanız gerekir. İyi günler.

 9. 22 Aralık 2018 - 11:26 | #9

  Cem :

  Hocam 25de 25 yaparsam atış 0 yapsam bile kazanabiliyormuyum…! ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER TEMEL EĞİTİM PUANIM 85 SİLAHSIZ KAZANDIM ATIŞTAN 0 ÇEKTİM Bİ SONRAKİ SINAVDA 25 SORUNUN HEPSİNİ DOĞRU YAPARSAM ATIŞA BAKILMAKSIZIN GEÇEBİLİYORMUYUM

  Temelde 70 ve üstü not alanlar, silah sorularının tamamını doğru yaparak 50 tam puan almaları halinde atıştan puan alamasalar da silahlı geçerler. Ancak soruların hepsini denk getirmek çoğunlukla mümkün olmadığı için en az bir isabet kaydedecek şekilde çalışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 10. 22 Aralık 2018 - 11:27 | #10

  Ugur :

  78. Sınav için silahlı eğitim aldım ama 78. Sinavda silahsız kazandığım için silahsız kimlik çıkardım ama 79. Sınavda silahlı kazandım. Silahsız kimlik için gerekli evrakları kimlik başvurusunda teslim etmiştim, silahlı kimlik için hangi evrakları hazirlamam gerek?

  İşlemlerde illere göre farklılıklar olabildiği için bu konuda en sağlıklı bilgiyi kursunuzdan alabilirsiniz. İyi günler.

 11. 27 Aralık 2018 - 09:52 | #11

  Mestan :

  Merhaba arkadaşlar ben silahlı yenilemeye katıldım ama eğitim atışları na gidemedim şehir dışında olduğum için şimdi sıkıntı yapıyorlar kurs hızlandırılmış olduğu için sıkıştık atış eğitimi öne alındı dediler ben bir sonraki gruba gireyim dedim ama onlar silahsız hakkını al diyorlar hastam vardı gelemedim diyorum emniyet le görüşelim dediler ne yapmam gerek ekstra ücret mi alacaklar.poligon için görmediğim eğitim için ???

  Özel güvenlik eğitiminde temel-yenileme dahil, hızlandırılmış kurs düzenlemek mümkün değil. Dolayısıyla kursunuz size bu konuda yanlış bilgilendirme yapmış. 17.02.2019 sınavına girecekseniz 11.01.2019’a kadar poligon atışı yaparsanız sınava silahlı girebilirsiniz. Kursunuz bunu özel güvenlik şube ile görüşebilir, aynı sınav döneminde olduğu için ek poligon tutanağı düzenlenebilir. Poligonda atış yaptırmayıp silahsız sınava girmenize sebep olduktan sonra poligon ücreti de istenmez herhalde. İyi günler.

 12. 27 Aralık 2018 - 10:10 | #12

  Seyhan :

  79.dönem temel eğitimden gectim silahtan kaldim subattaki sınavda kaç puan almam lazım mesela atışta 5 te yaptım diyelim silahın test sınavından belli bi rakam yapmam gerekirmi

  Üç yorumunuza tek cevap veriyorum. 79.Temel sınavı otomasyon üzerinden yapıldığı için notları hiçbirimiz göremiyoruz maalesef. Özellikle sizin gibi silahtan kalanlar için notları görmek önemli ama şimdilik bu konuda bir gelişme yok. Bu durumda riske girmemek, silahlı geçmeyi garantilemek açısından silah yazılı ve atış not toplamının en az 60 olacağı şekilde hareket etmeniz gerekir. Silah yazılısında her soru 2, her isabet 10 puan üzerinden değerlendirilir. Yazılı yarım saat sürdüğü için erken gitmenizde yarar var. Sınav ücretlerine zam geleceği için şimdilik yatırmayın, kursunuzdan takip edin. Atışta iyi değilseniz silah sorularına ağırlık verin, sıkı çalışırsanız 20 soru 40 puan garanti alırsınız. En az bir atış kurtarır ama daha fazlasını hedefleyin. Kursunuzla görüşüp mümkünse devam eden silah dersinin teorik kısmına tekrar girin, atış gözünüzü mutlaka öğrenin. Başarılar.

 13. 02 Ocak 2019 - 14:20 | #13

  Rafet :

  Merhaba kurum silahsiz sertifika ile alim yapiyor
  Benim sertifikam silahlı bende başvuru yapabilirmiyim?

  Silahlı kimliği olanlar; silahlı-silahsız her ikisinde de çalışabilir, tersi mümkün değil. Bu durumda elbette başvuru yapabilirsiniz. İyi günler.

 14. 02 Ocak 2019 - 14:25 | #14

  Yasin :

  Hocam kolay gelsin. 79. Dönem silahlı ögg sınavına girdim sınavı silahsız olarak kazanmışım şimdi tekrar silah sınavına girmek istediğimi kursuma söyledim bana 150 tllik bir fiyat verdiler. Doğrumu bu fiyat yoksa kendilerine rant mı sağlanıyor yardımcı olur musunuz.

  Silahlı ilk giriş ile sadece silahtan sınava girmenin sınav ücreti aynı, tüm yurtta 70 TL. Ancak 2019’da zam geleceği için kursiyerler yatırmadan bekliyor, aradaki farkı da ayrıca yatırmak zorunluluğundan ötürü iki iş olmasın diye. Kurslar genelde ilk sınavda geçileceği varsayımıyla hareket eder. Bu nedenle silahtan kalanların tekrar sınava girmelerinde önceden hesaplanmayan artı mermi ücreti adaylardan istenebilir. Bu rakam da genelde 10-15 TL civarında olur. Dolayısıyla kursunuzun sizden istediği 150 TL’nin açıklamasını ancak kendileri yapabilir. Sınav ücretini kursa yatırmak zorunda değilsiniz, yeni rakam açıklandığında yan sütun Kategoriler bölümünde sınav ücretinin yatırılacağı hesap no hakkında bilgi var. Oraya bizzat yatırıp dekontu zamanında kursunuza vermeniz yeterli, makul bir mermi ücreti olabilir. Bunun dışında ödeme yapmaya zorlanırsanız iliniz özel güvenlik şubesine şikayet edeceğinizi söyleyebilirsiniz. İyi günler.

 15. 02 Ocak 2019 - 17:21 | #15

  Yasin :

  Neden 150 tl dediğimde atış poligon ücreti sınav ücreti dendi. 79. Dönemde de buna benzer bi olay oldu 150 tl atış eğitimi adında 25 mermiden oluşan bir poligonunda götürdüler. Zorunlu dediler. Böyle bişey var mı iyice şüphelerim arttı

  Eğitim atışı bir kez yapılır, birbirini takip eden dört sınav geçerlidir. Dört sınavda da başarısız olunması halinde silah eğitiminin tekrar alınması zorunludur. Eğer jest olarak size tekrar 25 mermilik eğitim atışı yaptıracaklarsa o başka ama zorunlu bir durum değil. Bulunduğunuz ili bilemiyorum ama Ankara’da poligon ücretleri sizden istenen rakamdan çok daha az. İyi günler.

 16. 02 Ocak 2019 - 17:32 | #16

  Yasin :

  Gerçekten verdiğiniz bilgiler çok önemliydi çok teşekkür ederim.Son birşey Bulunduğum il Ankara illa zorunlu kılınırsa nereye müracaat etmem gerekir. Çünkü Telefondan konuştuğumda çok telaşlı bi şekilde konuşuyordu yarın hemen istedi ücreti param yok dediğimde haftaya pazartesi dediler

  Ankara’da 30’a yakın kurs merkezi varken orayı nereden bulup da gittiniz anlamıyorum. Yapılan uygulamadan az çok tahmin ettim. Bu parayı ödemek zorunda değilsiniz, AŞTİ içerisinde Öz.Güv.Ş.Md.lüğü var gidip görüşebilirsiniz. Ayrıca sertifikayı alırken soruşturma parası vb. adı altında para istenebilir, kesinlikle ödemeyin. Soruşturmayı kurslar değil, emniyet yapar. İyi günler.

 17. 08 Ocak 2019 - 08:04 | #17

  Necip :

  Hocam merhaba bi konu hakkında bilgi alacaktım silahlı sertifikası olupta örneğin bir avmde silahsız olarak çalışılabilirmi

  Silahlı sertifikası olanlar, silahlı-silahsız tüm görevlerde çalışabilirler. İyi günler.

 18. 15 Ocak 2019 - 15:01 | #18

  mesut :

  hocam silahli yenileme sinavina girdim atis sinavinda bi sikinti oldu tutanak yedim silahsiz gectin yaziyor ben simdi ilk sinava silahli yenileme olarak girecegim degilmi

  Silahsız tamam olduğuna göre sadece silahtan girmeniz gerekir. Kursunuzun sınav bildiriminde sizi “yenileme-silah” olarak bildirmesi önemli, aksi halde bir sürü karışıklıkla uğraşmanız gerekir. Sınav ücreti 80 TL, yatırıp dekontu bir an önce kursunuza vermekte yarar var. Ücretin yatırılacağı hesaplar 17.01.2019’da kapatılacakmış. İyi günler.

 19. mesut
  15 Ocak 2019 - 20:18 | #19

  verdiginiz bilgiler icin tesekkur ediyorum
  sinav ucreti olarak bir miktar para verdim kursuma yarin kontrol ettireyim ozamn silahli yenileme girilip girilmedigini tesekkur ediyorum tekrar i gclr

 20. 21 Ocak 2019 - 12:00 | #20

  gokhan yılmaz :

  hocam kolay gelsın ;ben silahlı kimlik almaya hak kazandım ama acık mahkemem oldugu ıcın sılahsız kımlık kartı verdıler ,mahkemem sonuclandı sılahlı kartımı almak ıcın nasıl bır yol ızlemelıyım ..tesekurler

  Mahkeme kararıyla birlikte iliniz özel güvenlik şubesine başvurup silahlı kart talep edebilirsiniz. İyi günler.

 21. 21 Ocak 2019 - 12:03 | #21

  Turkan :

  Merhaba hocam ben kaydimi silahli icin basvurdum evraklarimi da teslim ettim ucrete taksitli odedim hocam ben silahlı yapamayacağımı düşündüm ben silahsiza geçiş yapabiliyor muyum nasil yapabilirim acaba

  Henüz eğitim almadıysanız veya eğitimin silah+atış bölümüne katılmadıysanız iade konusunu kursunuzla görüşmeniz gerekir. Silah eğitimine katıldıysanız kursunuz sizin adınıza poligon ödemesi yapmış olduğu için haklı olarak silah farkı kısmını iade etmeyebilir. Ancak bu konu işin ticari kısmı olduğu için onlar adına yorum yapmak doğru olmaz. Sınava silahlı girmek istemiyorsanız bu durumu da kursunuzla görüşmeniz gerekir. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorumlar kapalı.