Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler

13 Mayıs 2009 tarihinde yayinlandi

.

TEMEL EĞİTİM ALANLARIN KİMLİK MÜRACAATI İÇİN HAZIRLAMASI GEREKEN BELGELER

 

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

YENİLEME eğitimi alanların hazırlaması gereken belgeler için tıklayınız.

.

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Temel Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet Fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.) 

4.  2 Adet Güvenlik Soruşturması Formu:  (İmzalı-fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

 6.  2 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Vesikalık Fotoğraf : 5×6 cm boyutunda, arka fon rengi beyaz ve giysi rengi siyah-beyaz hariç, son 6 ay içerisinde cepheden çekilmiş olacak

7.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

8.  Ruhsat Harcı Yatırıldığına Dair Makbuz Aslı : 2021 yılı için 986,00 TL olarak açıklanan ve büyük şehirlerde harç ve veraset işlemleri için belirlenmiş vergi dairelerine, diğer illerde genelde valilik içerisinde bulunan maliye veznesine “özel güvenlik” için olduğu belirtilerek  yatırılabilir  (Ankara’da, Verasetler Harçlar Vergi Dairesi Türkocağı Cad. 1401.Sokak No: 5 Balgat  veya herhangi bir vergi dairesine TC kimlik belgesi ile yatırılabilir).

9. Kimlik Harcı Dekontu 45.00 TL-Herhangi bir HALKBANK Şubesine gişeden yatırılacak, İnternet veya ATM makbuzu kabul edilmiyor. (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı TÜRKİYE HALK BANKASI OPERA ŞUBESİ).   IBAN – TR02 0001 2009 4130 0016 0000 96 (413-160 000 96)

Belge örnekleri için tıklayınız.

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne randevu gününde, şahsen teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-8-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

.

 

.

Bu yazı bugün : 16, toplamda : 280879 kişi tarafından okundu.

 1. Naci
  03 Temmuz 2012 - 13:34 | #1

  Sayın Hocam Ankaradaki Çalışmalarınız Takdirle Karşılıyorum. İnsanlara Bu Kadar Yardımcı Olan Bi Şirket Yok. Gerçi Kurumsal Bi Şirketsiniz Hem İnsanları Özel Görevlisi Yapıyorsunuz Hemde Bu İnsanları İşe Sokuyor Geleceğe Güvenle Hizmet Etmesini Sağlıyorsunuz Beni İşe Soktuğunuz O Günden Bu Yana Tam 5 Sene Geçti Teşekkürler Ankara Güvenlik Teşekkürler Emeğinize… İyiki Varsınız…

 2. cenk
  03 Temmuz 2012 - 16:28 | #2

  eğer sınavı silahlı olarak geçip kimlik müracatı yaparsanız soruşturma için eve iki tane sivil polis geliyor. size bir kaç soru sorup biraz araştırarak gidiyorlar. aklınızda bulunsun.

 3. mehmet
  16 Şubat 2015 - 08:57 | #3

  merhaba ben balıkesir erdekten yazıyorum bandırmada sınava girdim ANKARA GÜVENLİK sayesinde sınavı geçtim sizlere çok teşekkür ederim

 4. Ümit atay
  14 Aralık 2015 - 10:33 | #4

  29 kasim sinavina burdaki testlerden calistim kazandim coktesekkurler atasehir istanbuldan ankara guvenlik

 5. cuneyt
  08 Nisan 2016 - 15:54 | #5

  ANKARA GUVENLIK TESEKKUR EDERIM BURDAN CALISTIM ILK GIRISTE KAZANDIM…

 6. Habibe
  02 Kasım 2017 - 12:21 | #6

  Çok teşekkür ederim..Sizin sitenizden çalışarak kazandim.. Emeğinize saglik..

 7. 28 Kasım 2018 - 12:57 | #7

  sabri ışık :

  hocam ben 2 aralıkta sınava girecem ortalama tahmini sertifika çıkma süresi ne kadar bide yılbaşına girecem kimlik harcı fazla ödemeyim diye sınav açıklandıktan hemen sonra kimlik harcını yatırsam kolay gelsin

  Sertifika onay süresi illere göre değiştiği için kursunuzdan öğrenmeniz doğru olur. Sertifikanızı alacağınız süreye uygun şekilde 2018 yılı bitmeden emniyet randevusunu alabilmeniz halinde kimlik vergisini yatırmanız mantıklı olur. Müracaat tarihi 2019’a kalırsa aradaki farkı yatırmanız gerekir. İyi günler.

 8. 01 Aralık 2018 - 14:02 | #8

  Yakup :

  Ankara Özel Güvenlik şubeye yenileme için kimlik başvurusu yaptım fakat bana gelen eski kimlik bilgilerim geçerlilik tarihi falan değişmiş geçici kimlik vermişler bu kimlik kapanmamış biz kaplattursak olurumu aiyi günler

  Yeni kimliklerin basımı ile ilgili henüz bir bilgi yok. Eski kimlikler, üzerinde yeni tarih yazılması şartıyla geçerli olduğu için çalışanlar açısından bir sıkıntı da yok. Kimliği kaplatabilirsiniz. İyi günler.

 9. 27 Aralık 2018 - 10:35 | #9

  seçil çoban :

  HERŞEY İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. BU SAYFADA EMEĞİ GEÇEN HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. Kursa gitmek tabiki önemli ama sizin bilgileriniz çalışma sorularınız kısa notlarınız genel bilgilendirma gerçekten çok yardımcı oldu Bir konu hakkında bilgisi olmayan kişinin kafası karmaşa dolu oluyor bu konuda bu sayfa harika .. Tüm samimiyetimle söylüyorum çok yararlı ve faydalı bir sayfa olmuş …TEŞEKKÜRLER..

  Üç başlığa çok güzel yorum yapmışsınız bizimle ilgili. Belki cevap gerektirmiyordu ama ben birine cevap yazayım istedim. Öncelikle bu inceliğiniz, vefanız için teşekkür ederim. Başkentte olmamıza rağmen özel güvenlikle ilgili kitap vb. çalışma kaynağına ulaşmakta çektiğimiz zorluk ve eğitim bitişi ile sınav arasında hayli zaman olması nedeniyle özellikle büyükşehirler dışından sınava hazırlananlara hatırlatma amaçlı notlar hazırladık epey zaman önce. Elden geldiğince de güncellemeye çalışıyoruz. İşe yaradığına dair böyle geri dönüşler olunca da mutlu oluyoruz elbette. Tekrar teşekkür eder, bundan sonraki aşamalarda her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim. Hoşçakalın.

 10. 28 Aralık 2018 - 14:36 | #10

  sabri IŞIK :

  selamlar hocam ben şimdi sertifikam geldiği zaman direk özel güvenlik şubeye gidip evrakları verdikten sonra randuvumu alacam dimi bide hocam iş başvurusu için geçici kimlik kartını randevu verdikleri tarihte veriyorlar dimi çünkü çok bekledim işsiz bir şekilde o zaman verirler dimi geçici kimlik kartını

  Sertifikayı aldıktan sonra kimlik başvurusu için ilinizde istenen belgeleri, işlemlerin yürütme şeklini, soruşturmanın yaklaşık ne kadar sürdüğünü kursunuzdan öğrenerek hareket etmeniz gerekir. Temelden başvurularda geçici belge uygulaması yok maalesef, bu nedenle soruşturma sonuçlanana kadar beklemekten başka çare yok. Umarım bir an önce alırsınız. İyi günler.

 11. 31 Aralık 2018 - 14:33 | #11

  sabri IŞIK :

  yani hocam bana randevu tarihi verecekler online olarak alacam ya o verdikleri tarihte gittiğim zaman bana ne verecekler özel güvenlik şubede onu merak ediyorum

  Randevu alıp gittiğinizde size bir şey verilmeyecek, siz hazırladığınız belgeleri teslim edeceksiniz. Çok da merak edilecek bir şey yok esasında. Ehliyet başvurusu gibi düşünebilirsiniz. İyi günler.

 12. 10 Ocak 2019 - 09:30 | #12

  Neslihan :

  Hocam merhaba. Kimlik başvurusu yatırdığımız ruhsat harcı parasını geri almak için ne yapmalıyım?

  Kimlik alamayacaksanız başvuru yaptığınız emniyet biriminden dekont aslını geri alıp vergiyi yatırdığınız yerden iade isteyebilirsiniz. İyi günler.

 13. 11 Ocak 2019 - 15:20 | #13

  Ömer … :

  Hocam benyenileme sertifikasini 11/2018 de aldım.sertifikami aldığım da ikamet adresim ankara da idi.kartımı daha almadım.14 ocak 2019 da ankara aşti özel guvenlik te randevum var .yalnız bazı sebeplerden dolayı ikametimi çoruma aldirdim ama ben ankara da oturuyorum.kisaca ikametim dışında bir ilde guvenlik kartını bilirmiyim.yoksa çorum dan mi almam gerek iyo.cevapverirseniz çok sevinirim.tesekkurler

  Kimlik kartı başvuruları sadece ikamet kaydı olan ilden yapılabilir. Kaydı Çorum’a nakledip Ankara’dan başvuru randevusu aldıysanız muhtemelen evrakınız kabul edilmez. Belgelerde ikamet kaydı Ankara görünüyorsa da başvurmamanızı tavsiye ederim. Sonradan değişiklik daha zor oluyor çünkü. Sonuç olarak ikamet kaydı bulunan yer dışında başvuru imkanı yok maalesef. İyi günler.

 14. 17 Ocak 2019 - 16:41 | #14

  Recep :

  Ben sınavı kazandım ama 1.5 seneden fazla oldu kartımı gondermisler ama kurye getirmemis guncel adresimden tasındıgımı beyan etmis ama oyle birsey yok simdi alabirmiyim

  Bu bilgiyi nereden aldınız bilemiyorum, keşke kimliğin nereye verildiğini veya iade edilip edilmediğini de sorsaydınız. Kimlik teslim meselesi çok karışık, sizin kimlik muhtemelen Pasaport D.Bşk.lığınca basılmış olmalı. Yenisini nüfus müdürlükleri basıyor. Dolayısıyla iade konusu net değil. İliniz özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 21 Ocak 2019 - 11:59 | #15

  Kadir :

  Vergi borcum var güvenlik işlemlerini yaparken sorun olurmu bankaya harcı yatırınca karşıma çıkarmı onu ödemem gerekirmi

  Kimlik harcı bankaya değil vergi dairesine yatırılır. 20 TL kimlik parasının bankaya yatırılması gerekir. Kimlik harcı yatırırken vergi borcunun görünüp görünmediğini inanın bilmiyorum. İyi günler.

 1. 28 Ocak 2010 - 22:27 | #1
 2. 28 Ocak 2010 - 22:30 | #2
Yorumlar kapalı.