Sınavları kazandım kimliğimi ne kadar sürede çıkarmam gerekir ?

14 Şubat 2009 tarihinde yayinlandi
 1. 22 Aralık 2015 - 16:10 | #1

  vardar :

  Hocam sınavı kazandım ama harç parası verecek mali imkanım yok bu konuda devleti yardımı olabilir mi. Teşekkürler

  Devleti bilmem ama belediyeler zaman zaman yardımcı olabiliyor sanırım. Muhtarınızla görüşmeniz yararlı olabilir. İyi günler.

 2. 14 Haziran 2018 - 08:34 | #2

  Ahmet :

  Merhaba
  Sertifika mı aldım yanlış kimlik kartı çıkartmadım.Sertifika sürem olan 5 yı da geçti kimlik çıkarmadım şimdi çıkarmak istiyorum ne yapmam gerekir teşekkür.

  5 yıllık sürenin dolması nedeniyle ancak yenileme sertifikası aldıktan sonra kimlik başvurusu yapabilirsiniz. 12.08.2018 sınavına girecek şekilde eğitim almanız mümkün. Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla not barajı, kalma-geçme yok. Sertifikayı aldıktan sonra kursunuzdan ilinizde istenen belgeleri öğrenerek başvuru yapabilirsiniz. Daha önceden kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus rapor ve vergi masrafınız olur. İyi günler.

 3. 29 Kasım 2018 - 07:57 | #3

  Gokhan :

  Sınavı kazandim adresimi degistirdim kocaelinden nigdede taşındım sertifikayı hangi ilden alcam sınava girdigim yerden mi ikahmehkah ettiğim yerden mi alcam

  Sertifikayı sadece eğitim gördüğünüz kurstan alabilirsiniz. Kimlik başvurusunu da ikamet kaydınızın olduğu ilden yapmanız zorunlu. İyi günler.

 4. 30 Kasım 2018 - 07:43 | #4

  Emrah :

  2008 yılında güvenlik sınavını kazandım ama bazı sebeplerden dolayı hiç bir işlem yapamadım kurs bitirme belgem elimde var şuan kimlik kartımı çıkarmam için ne yapmam gerekiyor kazanılmış bir hakkım var kayıp olurmu açaba bana Bir yol gösterirseniz çok memnun olurum saygılarımla

  Kurs bitirme belgesinden kastınız sertifika olmalı. Sertifika üzerinde yazılı tarihler arasında beş yıl geçerlidir. Süre dolması, kimlik başvurusu yapmamak gibi nedenlerle hakkınız yanmaz. Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınav tarihinden başlayarak yeni beş yıllık süreniz başlar. Bunun için ilinizdeki kurslardan birine 2019’un ilk sınavına girecek şekilde kayıt olup eğitim alabilirsiniz. 2019 sınav takvimi henüz açıklanmadı ama bu eğitim almanıza engel değil. Başvuru şekli, istenen belgeler vb. detaylar illere göre değiştiği için kayıt olacağınız kursun yönlendireceği şekilde hareket etmenizi tavsiye ederim. Yenileme sınavlarına katılma kaydıyla kalma-geçme-başarı şartı yok. Ancak daha önceden kimliğiniz olmadığı için bir defaya mahsus rapor-vergi masrafınız olur. İyi günler.

 5. 20 Aralık 2018 - 07:49 | #5

  huseyın erdogan :

  2018 77 donem sılahlı kımlık kartımı kazandın ıl ankara hala gelmedı guvenlık sorusturması nezaman bıter

  Ankara’da soruşturmalar üç ay kadar sürüyor. İyi günler.

 6. 31 Aralık 2018 - 14:36 | #6

  Lale :

  İyi günler ben 79.dönem silahlı Sınavı kazandım emniyete 737 tl cıvarjnda bir harç parası yatması gerekiyormuş bunun bir süresi var mı hemen yatrmam gerekmiyor mu gerekmıyorsa eğer toparladıgım evraklar öncelik sağlık raporu süresi kaç gün süreler dolar mı yani

  2019 yılı için harç parası 737 TL olarak belirlendi. Kimlik müracaatı yapacağınız zaman yatırmanız gerekir. Rapor bir yıl geçerli, rapor süresi dolmadan müracaat etmenizde yarar var. İyi günler.

 7. 02 Ocak 2019 - 14:30 | #7

  furkan kaya :

  Walla arkladaşlar 78 dönem sınava temmuzda girdim eylülün sonunda sınava girdik parasını yatıralı 2 ay 10 gün oldu ocağa girdik hala ne arayan var ne soran hak veriyormuyum bildiğiniz gibi bir kriter olmadan herkes bu kimliği alabiliyor 1.20 insan benimle sınava girdi o gün kendi kendime dedim ki bu olayın cıvkı çıkmış yani bazı yerlerde okuyorum 77 dönemde ki insamların bile kimliği basılmış bu insanlar sınava gireli 9 olmuş artık gerisini siz düşünün vermemek için elinden geleni yapıyorlar çünkü talep çığ aşmış vaziyetde bu iş tamamen türkiyede işsiz insan sayısı bir nevi düşürmeye yönelik açılmış bir sektör olrak görüyorum çünkü hiç bir kriteri olmayan bir meslek dalı…

  Kimlik onaylarının gecikmesinin nedeni soruşturmaların uzun zaman alması ve kimlik basım sorumluluğunun emniyetten nüfus müdürlüklerine geçmesi. Malumunuz pasaportlar da artık nüfus müdürlüklerinden veriliyor. Emniyetin kimlikleri geciktirmek için yaptığı ekstra bir şey yok, aksine bir an önce verip insanları mağdur etmemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Burada sorun, kimlik basan kurum değişikliğinden kaynaklandı. Ancak o da çözülmüş, yeni kimlikler adreslere dağıtılmaya başlanmış durumda. Her mesleğin iyisi, kötüsü oluyor. Çalışanlar mesuliyet duygusu ile hareket ettiklerinde kendileri hakkında fark yaratıp çalışma ortamını güzelleştirebiliyor. Umarım emeğinizin karşılığını alacağınız bir iş bulursunuz. İyi günler.

 8. 07 Ocak 2019 - 09:28 | #8

  barami :

  merhaba hocam ben özel güvenlik kimlik kartımı yenileme yaptım emniyet bana 1 ay geçici belge verdi çalışmak için bu şimdi bir ay geçti diyelim yenileme kartı gelmedi 2 ay olsa gelmese emniyet bir daha geçici belge verir mi çalışmak için yoksa o belgeylen devam mi edilir

  Emniyet geçici belgeyi bir ay süreyle verdiyse kimliğinizin geleceği yaklaşık süre budur. Eğer gecikirse elinizdeki belgenin geçerliliğinin devam etmesi gerekir. İyi günler.

 9. 21 Ocak 2019 - 12:05 | #9

  hale :

  Merhaba ben. 12 agustos 2018 de sinava girdim 11 kasimda kartimi aldim ama eski tip kart verdiler simdi yeni tip kart almam icin ne yapmam lazım.

  Başvuruda 20 TL kimlik parasını yatırdığınıza dair dekontu verdiyseniz başka bir şey yapmanıza gerek yok, kartınız basıldığında adresinize gelir. İyi günler.

 10. 26 Ocak 2019 - 08:19 | #10

  Turgut :

  2007 kazandığın seftikami nasil ćikartirim Kurs aldığım yerde kapan miş elimde hiç bir belge yok nasıl cikar ta bilirim yardımcı olursanız sevinirim

  Kursunuz kapandı ise iliniz özel güvenlik şubesine başvurup kendinizle ilgili ekran çıktısı alın. Onlar kursun kapandığını biliyorlardır. Bu belge ile yenileme eğitimi almanız mümkün. İlinizdeki kurslardan birine yenileme eğitimi almak üzere kayıt olduğunuzda yapmanız gerekenler konusunda sizi bilgilendireceklerdir. İyi günler.

 11. 28 Ocak 2019 - 07:57 | #11

  Ismail :

  Selamin aleykum oncelikle kolay gelsin tum yorumlara cevap vermissiniz emeginize saglik benim sorum su olcak ben Türk Silahli Kuvvetlerinin sanli uniformasini 7 yil Komando ve Ozel Kuvvetlerde Uzman Cavuz olarak serefle tasiyarak giydim.En son cerablus, elbab ve afrinde bulundum.daha sonra uzun hikaye bazi nedenlerden dolayi kendi istegimle ayrildim ve simdi silahli ozel guvenlik olmak istiyorum. Kisacasi yapmis oldugum bu gorev ozel guvenligime nekadar etkisi olur (ornegin Amirlik gibi) bide bunu goze alarak yinede saglik ve sorusturmaya tabi olurmuyum simdiden tesekkuler.

  Anladığım kadarıyla jandarma sınıfından değilsiniz. Bu durumda en az lise mezunu olmak şartıyla silahlı rapor-eğitim-sınav vb. aşamalara girmeniz gerekir. TSK’dan kendi isteğinizle ayrıldığınızı belgelemeniz özellikle önemli. Soruşturmadan muafiyet yok, önceki mesleği ne olursa olsun herkese uygulanıyor çünkü. Eğitim sonunda kimliği aldıktan sonra iş başvurularında yaptığınız görevlere ilişkin elinizde belge-takdir vb. varsa referans olarak ekleyebilirsiniz. İş yerinde çalışma pozisyonu bu belgeler ve mesleki geçmişiniz dikkate alınarak belirlenir. Lisans mezunu iseniz özel güvenlik şirketlerinde yönetici unvanı alarak çalışabilirsiniz ama burada yöneticiliğin adına bakmayın, tüm sorumluluk yöneticide olduğu için çok cazip sayılmaz bence. Ancak güvendiğiniz kurumlar olursa başka. İyi günler.

 12. 29 Ocak 2019 - 07:12 | #12

  Turgut aslan :

  @A.GÜLŞEN
  Herhangibir bir ilden başvursam olurmu tesekkurler

  İkamet kaydınızın olduğu ilden kimlik başvurusu yapmanız gerekir. İyi günler.

 1. 15 Şubat 2009 - 13:29 | #1
Yorumlar kapalı.