Yenileme Eğitimi Alanların Kimlik Müracaatı İçin Hazırlaması Gereken Belgeler

28 Nisan 2010 tarihinde yayinlandi

 

Yenileme eğitimi alanlar için  aşağıda hazırlanması gereken belgelerin listesi Ankara için sırasıyla  verilmiştir. Belgelerin detaylarıyla ilgili bilgilere  Sınavı Kazananların Yapması Gerekenler  ulaşabilirsiniz.

 

 

 

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI YENİLEME BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER 

 

Belge örnekleri için tıklayınız.

 

1.  Şahsi Dilekçe : Başvuru yapılacak  ilin, emniyet veya jandarma olmak üzere ikamet adresine göre  uygun olan makamlara hitaben yazılması gerekir. Örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilir.

2.  Yenileme Eğitim Sertifikası : Aslı ve fotokopisi

3.  Öğrenim Durumunu Gösterir Belge :  Aslı ile birlikte 1 Adet fotokopisi (Diploma, tastikname, öğrenci belgesi vb.)

4.  1 Adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu:  (İmzalı-Biri fotoğraflı)

5.  1 Adet Üzerinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. Resmi Kimlik Belgesi :  Fotokopisi ile birlikte

6.  4 Adet Vesikalık Boyutunda (5×6 cm) Biyometrik Fotoğraf : Arka fon beyaz, açık renk kıyafetli, son altı aya ait, ön cepheden çekilmiş

7.  Eski Kimlik Kartı : Aslı ve fotokopisi

8.  Kan Grubunu Gösterir Belge Fotokopisi :  Sürücü belgesi, kan grubu kartı vb.

9. Kimlik Harcı Dekontu 30.00 TL-Herhangi bir HALKBANK Şubesine gişeden yatırılacak, İnternet veya ATM makbuzu kabul edilmiyor. (Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı TÜRKİYE HALK BANKASI OPERA ŞUBESİ).   IBAN – TR02 0001 2009 4130 0016 0000 96 (413-160 000 96)

 

ÖNEMLİ :

Kimlik başvurusunda adli sicil istenmiyor. Ancak adli sicil kaydı olanların, ilgili mahkeme kararlarından suret eklemeleri gerekir.

* Yukarıdaki liste Ankara için  hazırlanmış olup belgelerin mavi plastik bir dosya ile AŞTİ içerisinde bulunan Özel Güvenlik Şube Md.lüğüne teslim edilmesi gerekir.

*  Yeni kimlik kartları PTT A.Ş. vasıtasıyla ulaştırılacağından adres bilgilerinin tam ve doğru olarak belirtilmesi,  belgelere yazılacak telefon ve  e-mail bilgilerinin güncel olması, kimliğin ulaşması-teslimi gibi konularda aksaklık yaşanmaması açısından önemlidir.

Evrakı teslim etmeden önce 2-9. Sıradaki belgelerden kendiniz için fotokopi alınız. 

* İstenen belge adetlerinde, il emniyetlerinin farklı uygulamaları olabilir. Ankara dışından kimlik başvurusu yapacak adayların hazırlamaları gereken belgelerle ilgili bilgiyi kendi kurslarından öğrenmeleri  gerekir.

* Kimlik kartının yaklaşık ne kadar sürede onaylanacağı konusunda en sağlıklı bilgi, evrakın  teslim edildiği makamdan alınabilir. 

 

.

 

 

Bu yazı bugün : 15, toplamda : 376401 kişi tarafından okundu.

 1. 12 Ocak 2017 - 14:48 | #1

  Kadir :

  Hocam iyi günler kimlik yenileme işleminde 520 tl harç yatırılıyor mu yoksa ilk defa kimlik kartı alacaklar için geçerli mi?

  Kimlik kartı olanların yenilemesinde vergi-rapor istenmez. İyi günler.

 2. 31 Ağustos 2018 - 15:55 | #2

  Yakup :

  Evrakları eşim teslim etse olurmuş aşti deki güvenlik daire ye teşekkürler

  Kimlik başvuruları şahsen yapılmak zorunda olduğundan kendiniz başvuracak şekilde zaman ayırmanız gerekir. İyi günler.

 3. 28 Kasım 2018 - 08:17 | #3

  Mustafa :

  Hocam silahli yenileme icin arsiv arastirma formuna muhtar anayi gereklimi

  Ankara’da bu forma muhtar veya başka bir onay gerekmeden veriliyor. İşlemler illere göre değişebildiği için kursunuzdan öğrenmeniz doğru olabilir. İyi günler.

 4. 03 Aralık 2018 - 08:05 | #4

  Hakan :

  Mrb finansbank güvenlik görevlisi mülakatına davet edildim ama 1 ay önce 5 yıllık sürem doldu yenileme işlemi 1 ay sürermiş 3 gün sonra mülakat var Ankara’da bu yüzden belge kabul ediliyor mu yoksa hiç masraf yapmayın gitmemelimiyim acil cevap gerekiyor

  02.12.2018 sınavına girdiyseniz kimlik başvuru yaptığınıza dair belge ile iş başvurusu da yapabilirsiniz. 02.12.2018 yenileme sonuçları 21.12.2018’de açıklanacak. Sertifikayı alacağınız yaklaşık süreyi kursunuzdan öğrenip randevuyu erken almak zaman kazandırır. İş başvurusunda bu hususu belirtmeniz yeterli olur mu bilemiyorum. Yenileme eğitimi almadıysanız 2019’un sınav takvimi henüz açıklanmadığı Şubat 2019’da yapılması muhtemel sınava girecek şekilde eğitim almanız gerekir. Bu da kimlik için bir aydan çok daha fazla zamana ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. İyi günler.

 5. 10 Aralık 2018 - 07:48 | #5

  buket :

  merhaba.ögg kimlik yenileme sınavına girdim evrak hazırlıyorum.fakat istenen evrakların arasında 5 yıl önce emniyetten bir nüshasını verdikleri parmak izi belgesi isteniyor. fakat ben kaybettim bu kağıdı sorun çıkarırlarmı

  Parmak izinin sisteme bir kez girilmesi yeterli olduğu için belgeyi saklamanız gerekmez, dolayısıyla sorun olmaz. İyi günler.

 6. 10 Aralık 2018 - 13:05 | #6

  Mehmet :

  İyi günler hocam benim kartım 7.ayın 2019 unda süresi bitiyor.yenileme için kac ay önceden basvurmam gerekir.hemen basvurmanız lazım yoksa kartınız yetişmez diyenlerde var erken diyenlerde

  Kimlik süresi yenileme sınavına girildiği tarih itibariyle başladığı için kalan sürenizin yanmaması ve yeni kimliği süre bitmeden alabilecek şekilde ayarlamanız gerekir. 2019 sınav takvimi açıklanınca ilinizde sertifikaların onay süresini yenileme alacağınız kurstan öğrenip gireceğiniz sınavı belirleyebilirsiniz. İyi günler.

 7. 14 Aralık 2018 - 12:50 | #7

  Murat özdemir :

  Yenileme Sınavına girdikten sonra kaç gün sürüyor kimliğin çıkması

  Sertifika ve kimlik onay süreleri, istenen belgeler, başvuru şekli vb. bir çok detay illere göre değiştiği için ilinizdeki kurslardan sormanız uygun olur. İyi günler.

 8. 27 Aralık 2018 - 07:32 | #8

  Gürhan :

  İyi günler Kimlik suremin bitmesine iki gün varken evraklarimi güvenlik şubeye teslim ettim arşiv araştırması süreci çalışmama engelmidir halen çalışmaktayım

  Yenilemede iş kaybı gibi bir mağduriyet olmaması için emniyet başvuranlara belge veriyor, soruşturma devam ediyor. Eğer siz belge aldıysanız bunu işyerinize vermeniz çalışmaya devam edebilmeniz için yeterli. İyi günler.

 9. 27 Aralık 2018 - 07:36 | #9

  Akın :

  Hocam hayirli gunler benim kimlik 14 subatta suresi doluyo yenileme sinavi 17 subat suan calisiyorum isten cikarticaklar bni nasil bir yol izlemeliyim

  Yenileme sınav sonuçlarının sınavdan üç hafta sonra açıklanması, sertifikanın en az bir haftada çıkması sonucu yaklaşık bir ay sonra başvurunuz mümkün olabilir. Oysa siz kimlik süresi dolduğunda sınava bile girmemiş oluyorsunuz. Kimlik süresi bitmeden başvuruyu belgeleyecek şekilde eğitim almayanlar, işyerlerine tazminatsız çıkarma hakkını elleriyle veriyorlar maalesef. Sertifika süresi sınav tarihinden başladığı için süre bitmeden sınava girebilseydiniz aradaki zamanı rapor vb. geçirme şansınız olabilirdi. Çalışmaya devam ettiğinizin tespiti halinde hayli yüksek para cezaları kesildiği için işyerinize de diyecek bir şey yok ne yazık ki. Kursunuzdan sertifika onay süresini yaklaşık da olsa öğrenip buna uygun başvuru için randevuyu erken almanız zaman kazandırır. Başka da yapacak bir şey yok maalesef. İyi günler.

 10. 27 Aralık 2018 - 07:37 | #10

  Furkan çağrı :

  Hocam vakit ayırıp cevapladığınız için şimdiden teşekkür ediyorum..güvenlik arşiv formunda eksik bilgi veya aile bireylerinin tc kimlik numarasinda hata olması sonucu nasil bir yol izleniyor red filan gelirmi ?

  Belirttiğiniz nedenle ret gelmez ama soruşturma işleminiz gecikir, hatta bekletilebilir. Formun hatalı doldurulduğundan eminseniz aynı yere başvurup doğru tanzim edilenle değiştirmeyi talep edebilirsiniz. İyi günler.

 11. 27 Aralık 2018 - 07:38 | #11

  Osman :

  Kimlik süresi doldu yenileme sınavını kazandım kurstaki sözleşme ile işime devam edebilir miyim hastanede çalışıyorum

  Yenileme süresi dolanların çalışmaya devam edebilmesinin tek yolu, özel güvenlik şubeye başvuru yapıldığının belgelenebilmesidir. Kurstan alacağınız belge/yazı vb. yeterli değil maalesef. İyi günler.

 12. 27 Aralık 2018 - 07:39 | #12

  ümit :

  Hocam merhaba benim hagb kararim var bu karar denetim süresi 5 yıldı bitti.yenilemeye sorun olur mu Hocam

  Yenileme başvurusunda ceza kararı ve düşme kararını belgelerine eklemeyi ihmal etmeyin. Düşme kararı olan davalar sorun olmaz. İyi günler.

 13. 03 Ocak 2019 - 08:53 | #13

  Suat :

  İyi gunler benim emniyet onaylı sertifika gecerlilik surem devam ediyor ama kimligim eski tarihli calışabilirmiyim

  Kimliğin eski tip olması sorun değil ama üzerindeki bilgilerin yeni-geçerli olması gerekir. Eski kart-yeni sertifika ile çalışmak mümkün değil. Yenileme müracaatı yapanlara bekletmeden belge verildiği için ilinizde istenen belgeleri kursunuzdan öğrenip başvuruyu hemen yaparsanız sorun olmaz. İyi günler.

 14. 11 Ocak 2019 - 16:00 | #14

  Sinan :

  Merhaba hocam ben 2008 yılında silahlı belge aldım şimdi yenilemeye gidiyorum 2017 yılında bi suça karıştım 10 ay ceza aldım 2018 ağustos ayında 15 gün cezaevine girdiçıktı yaptım suç kasıtlı adam yaralama geçti denetimim Aralık ayında bitti silahlı sertikifa alabilirmiyim teşekkürler

  Ceza süresi bir yıldan az olduğu için sorun olmayabilir. Ancak ceza kararında size yöneltilen suçlamanın niteliği yine de önemli olduğu için bir de özel güvenlik şubesine danışmanızı tavsiye ederim. Kararda HAGB olmadığı için sormanızda yarar var. Eğer yaralama suçunda 6136 S.Yasa kapsamına giren bir alet kullanımı yoksa ceza süresi bir yıldan az olduğu için silahlı yenilemeniz mümkün olabilir ama yine de özel güvenlik şubeye danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 15. 14 Ocak 2019 - 09:15 | #15

  Suat :

  Hocam mrb benim guvenlik kimligim gecerlilik suresi 2016 da yenileme yaptım emniyete verdim evrakları kimligi almaya gitmedim subeye yeni cipli guvenlik kartı icin yenileme sertifikasını gotursem subeye olurmu yenileme sertifikası şubeden onaylı kaşeli

  Önceki müracaatta 20 TL kimlik parasını yatırıp dekontunu vermediyseniz önce onu yatırmanız gerekir. Kursunuzdan veya iliniz özel güvenlik şubesinden gerekli evrakı öğrenip başvurmanızda yarar var. İyi günler.

 16. 26 Ocak 2019 - 08:24 | #16

  Enes :

  Merhaba hocam esimin HAGB dosyasinin denetim suresim dolmadigi icin suc 20.06.2014 islenmisti 5yillik denetim suresi dolmamisti yenileme sirasinda silahli kkimlik karti vermeyi uygun gormediler.hatta elime verilen kattin gelme asamisinda verdikleri belgede dahi kimlik turu silahsiz yaziyordu. Fakat simdi esimin karti ulasti elimize karti silahli verilmis kafamiz karisti acaba bir yalnislik mi oldu sonra basimiz agrir mi bu isten ne yapmamiz gerekir

  Yeni basılan kartlarda silahlı-silahsız konusunda biraz karışıklık olmuş diye duyuyoruz. Muhtemelen size de bu şekilde bir yanlışlık sonucu silahlı kart tanzim edilmiştir. İliniz özel güvenlik şubesine başvurup kartı gösterin. Yanlışlık sizden kaynaklanmasa da söylendiğine göre tekrar 20 TL kimlik parası yatırmak gerekiyormuş sanırım. Sonradan sıkıntı olmaması için iliniz özel güvenlik şubesi ile görüşmenizde yarar var. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorumlar kapalı.