Yenileme Eğitiminde Tereddütler

20 Şubat 2010 tarihinde yayinlandi

Yenileme Eğitiminde Tereddütler konulu emir, 17.07.2012 tarihinde yayınlanan Birleştirilmiş Genelgeler’e aşağıdaki şekilde geçmiştir.  

Birleştirilmiş Genelgeler 11.EĞİTİM başlıklı bölümden alıntı ;

h) Özel güvenlik görevlilerine kimlik kartı düzenlenirken, özel güvenlik temel eğitim veya yenileme eğitimi sertifikasının aslı görülerek fotokopisi alındıktan sonra sahibine iade edilecek, kimlik kartı üzerindeki “veriliş tarihi” bölümüne ise kimlik kartının fiilen verildiği tarih yazılacaktır. Ancak “geçerlilik süresi” yazan bölümüne temel eğitim sertifikasının verildiği tarih esas alınarak beş yıl süre ile geçerli olacak şekilde tarih yazılacaktır.

ı) Kimlik kartı süresinin dolmasına bir yıl süre kalan özel güvenlik görevlileri yenileme eğitimlerine müracaat edebileceklerdir. bu sürenin tespitinde işlemlerin takibi ve yeknesaklığın sağlanması bakımından özel güvenlik görevlilerinin temel eğitim sonrası başarılı olarak eğitim sertifikası almaya hak kazandığı sınavın tarihi, Kanunun 14.maddesi 1.fıkrası gereğince özel güvenlik temel eğitiminden muaf tutulan özel güvenlik görevlilerinde ise özel güvenlik görevlisi kimlik kartı aldıkları tarih esas alınacaktır.

i) Özel güvenlik yenileme eğitimi alarak sertifikasını yenileme hakkı kazananlara verilecek olan sertifikanın “geçerlilik süresi”ne yenileme eğitimi aldığı tarih veya sınavın açıklandığı tarihe bakılmaksızın, temel eğitim sonrası verilen sertifikanın geçerlilik süresi dikkate alınarak beş yıl sonrasını ifade eden tarih yazılacaktır. Örneğin; geçerlilik süresi 26.06.2010 olan bir sertifika (temel) için yenileme eğitimi sonrası yeni düzenlenecek olan sertifikanın (yenilem) geçerlilik süresi 26.06.2015 olarak yazılacaktır.

Temel eğitim sertifikasının geçerlilik süresi dolduktan sonra herhangi bir tarihte yenileme eğitimi alıp sınava giren ve yenileme eğitimi sertifikası alanların geçerlilik süresi sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren beş yıl olacaktır.

j) Özel güvenlik temel eğitimini silahsız olarak alıp özel güvenlik sertifikası ve kimliğini alan bir özel güvenlik görevlisi daha sonra silahlı özel güvenlik sertifikası almak istemesi halinde temel eğitim için öngörülen 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersini alarak sınava girebilecektir. sınavda başarılı olması durumunda ise sertifika ve kimliği silahlıya çevrilecektir.

Ancak özel güvenlik temel eğitim sertifikası ve kimliği silahsız olan bir özel güvenlik görevlisi sertifika ve kimliğin geçerlilik süresi sonunda yenileme eğitimi alacağı aşamada yenileme eğitimini silahlı olarak almak istemesi halinde; yenileme eğitimi için belirlenen 50 saat eğitim ile birlikte 20 saat Silah Bilgisi ve Atış eğitimini alabilecek ve silahsız yenileme sınavına girecektir. Yenileme eğitim sertifikasını aldıktan sonra bir sonraki tarihte yapılacak olan temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Ayrıca, silahsız yenileme eğitimi sertifikası ve kimliği alındıktan sonra silah eğitimi alınmak istenmesi durumunda ise 20 saat Silah Bilgisi ve Atış dersi alınarak bir sonraki tarihte yapılacak temel eğitim silah sınavına katılacaktır. Her iki durumda da silah sınavında başarılı olunması halinde sertifika ve kimlik kartı silahlıya çevrilecektir. bu kişilere ayrıca 10 saatlik silahlı yenileme eğitimi aldırılmayacaktır.

 

Bu yazı bugün : 0, toplamda : 109911 kişi tarafından okundu.

 1. 29 Ocak 2016 - 18:33 | #1

  murat :

  Hocam ben almanyada darp ve hakaret en 3 ay hapı cezası aldım yenilemede sorun olurmu herangi bir belge isterlermi çünkü cezayı veren mahkeme almanyada

  Almanya’daki suç kaydınızın Türkiye’deki GBT kayıtlarına girip girmeyeceğini bilemiyorum. Elçilik yoluyla bildirilmiş olabilir. Bulunduğunuz il özel güvenlik şubesine başvurup danışmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 2. 04 Aralık 2018 - 08:19 | #2

  Köksal :

  Slm hcm dün silahlı atış yenilemen vardı vrmdm 5 0 oldu clsyrm bankada silahlı krtm iptal mi olur silahsız mi olarak olyr ark srdm klrsn detler blgilendirrseniz sevinen
  kafayı yicem çünkü tsk

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme yok. Silah sınavına katılıp isabet kaydetmeyen yenileme kursiyerlerinin sertifikaları silahlı çıkar. Yorumunuzu anlamakta zorlandım ama silahsız olur, kalırsın gibi sözleri söyleyenlerin konu ile ilgisi yok anlaşılan. Kursunuz da bu gibi detaylarda bilgi verebilir ayrıca. Özel güvenlik işlemleri otomasyona geçtiği için yeni durumda uygulamada var mı bilemiyorum ama yenilemeden girenlere sınav hakları devam ettiği sürece seviye yükseltme hakkı vardı eskiden. Mevzuata göre hâlâ var ama otomasyondaki durumu bilemiyorum. Sonraki sınav ücretini yatırıp tekrar girme durumunu kursunuzla görüşebilirsiniz. İyi günler.

 3. 05 Aralık 2018 - 13:41 | #3

  Bilal :

  Yenileme sınavında atışta sıfır isabet eden arkadaşların kimlikleri hala silahlı olarak çıkıyormu hocam bir sıkıntı Yok değil mi?

  Yenileme sınavlarına katılmak kaydıyla kalma-geçme-isabet şartı yok. İyi günler.

 4. 20 Aralık 2018 - 07:48 | #4

  Ata :

  Merhaba hocam yenileme sınavına girdim 2 aralıkta sertifikayi aldiğimda iş başı yapabilirmiyim yoksa kimlik kartını beklemek zorundamıyım

  İşbaşı yapabilmek veya devam eden işte çalışmaya devam edebilmek için sertifika yeterli değildir. Özel güvenlik şubeye yenileme başvurusu yapıldığının belgelenmesi gerekir. Bu arada 02.12.2018 yenileme sınavlarının 21.12.2018’de açıklanması bekleniyor ama sistemdeki sorun nedeniyle 14.12.2018’de açıklanması beklenen temel sonuçlarının bile henüz belli olmadığını dikkate almak gerek sanırım. İyi günler.

 5. 27 Aralık 2018 - 07:25 | #5

  Oznur :

  2aralikta sinava girdim ve basariz oldum ilk sinavimdi.ne kadar dogru ne kadar yanlis yaptim gozukmuyorum bunu nasil ogrenebilirim.

  79.Temel sınavın otomasyon sistemi üzerinden yapılması nedeniyle böyle bir sonuç yaşandı. Notların öğrenilme imkanı yok sanırım, konuya ilişkin hiç bir açıklama yapılmadı. Sonraki sınava daha iyi hazırlanmak için zamanı iyi kullanmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. 27 Aralık 2018 - 07:26 | #6

  Mürsel :

  Ben silahsız kimlik kartı alacağım yenilerken yazılı sınava girecek miyim

  Silahlı-silahsız fark etmeksizin beş yıl dolduğunda yenileme eğitimi alıp sınava girmek zorunlu. Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme, puan yok. İyi günler.

 7. 27 Aralık 2018 - 07:29 | #7

  Musa :

  Merhabalar kolay gelsin silahlı yenileme için yazılı sınava girdim ama atış sınavına giremedim,tekrardan yazılı sınava girmem ve gerekli ücreti yatırmam gerekli midir yoksa sadece atış sınavı yeterli midir bir de başka bir ödeme yapmam gerekiyor mu sınav ücretleri dışında şimdiden teşekkürler iyi günler,iyi çalışmalar…

  17.02.2019 sınavına sadece silahtan sorumlu olarak girmeniz yeterli. Bunun için silahlı sınav ücretini yatırıp dekontu zamanında kursunuza vermeniz gerekir. Sadece yarım saatlik silah yazılı ve beş atıştan sorumlu olursunuz. Yenilemede sınavlara katılmak kaydıyla kalma-geçme yok, ama mutlaka katılmak gerekir. 2019’da sınav ücretlerine zam geleceği söyleniyor. Şimdiden yatırırsanız aradaki farkı tekrar yatırmanız gerekecek. İki iş olmaması için sınav ücretleri açıklandıktan sonra yatırıp dekontu kursunuza vermeyi ihmal etmeyin. Kimlik süresi ile ilgili zaman probleminiz varsa silahsız sertifika ile başvuru yapıp belge almanız mümkün. Sonra silahlı için aynı belgeleri tekrar hazırlayacağınız için kimlik süresini dikkate alarak bu tercihi yapabilirsiniz. İyi günler.

 8. 31 Aralık 2018 - 14:37 | #8

  Kezban :

  Mrb benim bu sene 2018 yılında yenileme sınavım vardı fakat girmedim 5 yıl sürem doldu yenileme sınavına girmediğim için 2019da girsem olur mu yada sertifikam iptal olır en baltan kayıt yaptıeıp girmem tekrardan sertifika almam mı gerek

  Özel güvenlik olarak çalışmayanların yenileme zamanını geçirmeleri herhangi bir hak kaybına neden olmaz. Yenileme eğitimi alıp gireceğiniz sınav tarihinden geçerli yeni süreniz başlar. İyi günler.

 9. 10 Ocak 2019 - 09:29 | #9

  Gokhan :

  Sayin hocam yenileme yapacam ama sinavda kalma varmi onceden boyle bi soylenti yoktu fakat simdi boyle birsey var dogrumu

  Yenileme sınavlarına katılmak şartıyla kalma-geçme, puan barajı yok. İyi günler.

 10. 16 Ocak 2019 - 09:38 | #10

  Necdet (Çok Acil !!!) :

  Sayın Hocam, Sitenize tesadüf denk geldim. Benim bir sorum olacak. Oğlumun silahlı güvenlik belgesi vardı. 25.10.2018 de süresi doldu. Sağlık Bakanlığının silahsız Güvenlik Görevlisi alımında kurada asil olarak sözlüye çağrıldı. Belgeyi yenilemek için başvuru yaptı ama Nisan ayında yenileme olacak demiş kurs yeri. Biz şu an sevinsek mi üzülsek mi bilemedik.. Acaba sözlüye çağrılma süreci ve nasip de geçerse kadroya çağrılma süresinde bu belge işi nasıl bir sıkıntı yaşatır. Acil olarak cevaplarsanız çok memnun olurum.

  Özel güvenlik olarak işe girmeyi düşünenlerin kimliklerini geçerli sürede hazır tutmaları önemlidir. Deyim yerindeyse sınav-sertifika sürecinin biraz aheste işlemesi, özel güvenlik işlerinin de beklememesi nedeniyle sırf bu yüzden cazip işleri kaçıran sayısı hayli fazla. Oğlunuzun kimlik süresi dolduğu için yasaya göre kimliksiz biri gibi değerlendirilir. Dolayısıyla sözlüye girmesi bile riskli görünüyor. 21.04.2019 yenileme sertifikaları, onay süreleri illere göre değişmekle beraber en iyimser tahminle sınavdan bir ay sonra çıkar. Sonuç olarak sizin Mayıs 2019 sonuna kadar süreye ihtiyacınız var, görüşmeyi buna göre yapmanız yarar sağlayabilir. İyi günler.

 11. 16 Ocak 2019 - 14:27 | #11

  mert :

  sa hocam kimlik sürem 2012 de doldu.şubat sınavı için yenileme eğitimini tamamladım.mesela yarın bursa ilinde bir güvenlik işine girmek istesem kurstan yenileme eğitimi aldıma dair bir belge alıp işe başlayabilirmiyim ? yeni kimliği alana dek eski kimliğim ile çalışabilirmiyim ?

  Kimlik süresi dolanların çalışabilmesi, sadece emniyete yenileme başvurusu yaptığına dair belge alması halinde mümkündür. Kursların bu anlamda verdikleri belgenin herhangi bir geçerliği yok denilebilir. Sertifikanın ne kadar zamanda elinizde olacağını ve ilinizdeki başvuru detaylarını kursunuzdan öğrendikten sonra randevuyu erken almak zaman kazandırır. İyi günler.

 1. Henüz geri izleme yok.
Yorumlar kapalı.